Pas op de plaats met deel plan-Coenen GroenLinks wil fietsambtenaar in 'autodorp' LEIDSE REGIO Combi Filippo wint nieuwe ondernemersprijs Leiderdorp R5 'Fusieplan Warmond weinig kans van slagen' RANDVERSCHIJNSELEN Molkenboer stelt besluiten over 'hoefijzers' bij Engelendaal en uitbreiding Winkelhof uit dinsdag 8 JANUARI 2002 warmond De Leidse hoogleraar bestuurskunde Th. Toonen ziet weinig brood in het plan van de gemeente Warmond om de ambtelijke organisatie van het dorp samen te voegen met die van Oegst- geest en Sassenheim. Too nen voorziet dat het plan niet wordt geaccepteerd door de provincie en de rijksoverheid. Burgemeester en wethou ders van Warmond maak ten anderhalve week gele den bekend, dat zij willen aansturen op een gemeen schappelijk ambtelijk ap paraat met Oegstgeest en Sassenheim. Op bestuur lijk niveau zouden de ge meenten na die samen voeging zelfstandig kun nen blijven. Maar volgens Toonen is de zelfstandigheid in het plan 'niet meer dan sym boliek'. „De vraag is in hoeverre men dan nog zelfstandig is ten opzichte van het gefuseerde ambte lijk apparaat. De ambtelij ke organisatie zal in die dorpen de dienst gaan uit maken. Formeel blijven de gemeenten zelfstandig, maar feitelijk niet meer", aldus de Leidse hoogle raar. Professor Toonen ver moedt dat de provincie en het rijk het Warmondse plan niet accepteren. „Want wie moet die ge meenschappelijke ambte naren controleren?" Toonen stelt dat War mond waarschijnlijk meer zelfstandigheid kan be houden wanneer het na een fusie deelgemeente wordt. Deze overweging bracht het Warmondse college er vorig jaar toe om met het voorstel te ko men deelgemeente te wor den van Leiden. Protesten van de bevolking brachten het gemeentebestuur des tijds op andere gedachten. Het nieuwe fusieplan van het college wordt van avond besproken in de raadscommissie burgerza ken en bestuur. door Jan Preenen voorschoten - Groenlinks pleit in het verkiezingsprogramma voor het aanstellen van een 'fietsambtenaar' in Voorscho ten. Die moet er op toezien dat de gemeente vrijwel alle aanbe velingen uit de vorig jaar door de Fietsersbond opgestelde 'Fietsbalans' overneemt. Alleen op die manier kan het 'auto- dorp' volgens de partij verande ren in een gemeente die ook voor andere weggebruikers aan trekkelijk is. „Voorgaande colleges hebben zich veel moeite getroost om de auto vooral geen stro breed in de weg te leggen. Veel brede (asfalt)wegen, verkeerslich ten die op z'n minst de schijn wekken het autover keer zo kort mogelijk te la ten wachten. Weinig verkeers- en snelheidsremmers, want vol gens het college is het verkeer een kwestie van gedrag en men taliteit. Elk adres in Voorschoten is gemakkelijk bereikbaar met de auto. Auto's worden zelfs het centrum ingelokt met grote bor den die aangeven dat gratis kan worden geparkeerd", aldus GroenLinks. Om het autogebruik in Voor schoten terug te dringen, stelt GroenLinks onder meer voor om het de automobilist onmo gelijk te maken rechtstreeks Van de ene naar de andere wijk te rijden. Om te beginnen zou de gemeente een 'knip' moeten aanbrengen in de Prins Bern- hardlaan, de Generaal Spoor- laan en de Leidseweg-Noord. Verder moeten alle wegen, met uitzondering van de doorgaan de routes, 30-kilometerzone worden. Andere maatregelen zijn: het autovrij maken van Schoolstraat en Voorstraat, het invoeren van betaald parkeren, het weren van vrachtauto's uit woonwijken en extra controles. GroenLinks wil ook een onder zoek naar het openstellen van de Hoflandbrug voor alle ver keer om het meest noordelijke deel van de Leidseweg-Noord te ontlasten. Opvallend is dat GroenLinks in navolging van D66 een pleidooi houdt voor een alternatief bevoorradings- systeem van winkels om grote vrachtwagens in het centrum te weren. Speciaal voor fietsers wil GroenLinks vrijliggende, geasfalteerde en goed ver lichte paden langs door gaande routes en ontslui tingswegen, bewaakte stal lingen bij sta tions, winkels en sportcom plexen, een 'fiets^endelijker' afstelling van verkeflfelichten en overzichtelijker oversteekplaat sen. Tot de meest in het oog sprin gende verkiezingspunten beho ren verder onder meer jonge renhuisvesting in de Gevers Deynootschool die dit jaar leeg komt, het aanstellen van een milieucoördinator, een 'groen' gemeentehuis met zonnepane len en groene stroom, het kop pelen van de rioolheffing aan het waterverbruik, invoering van gedifferentieerde tarieven voor het afval, de helft van de huizen in de nieuwe wijken Starrenburg III en de Zuid-Hoflandse polder bestemmen voor sociale wo ningbouw en het aanstellen van contactpersonen voor burgers en gemeente in alle wijken van Voorschoten. 'Auto's worden zelfs centrum in gelokt' itorrijder krijgt i voorrang idorp Een 33-jarige Lei- irper is vanmorgen met id letsel opgenomen in land Ziekenhuis. Rond 'voor acht kwam hij met- iotor op de Persant riUveg in botsing met een *ge Leiderdorpse automo- Die kwam van de Van mingenlaan en gaf geen eft lang De motorrijder klapte linkerachterkant van de Het verkeer op de Persant Ie' jvveg werd tijdelijk omge- lai omen ssenaar - Ruim dertig grote 'P ii in Wassenaar moeten n vveek het veld ruimen. De 00 snte is gisteren begonnen kap van zieke en gevaar vol emplaren. Een aantal bo- li) net iepziekte verdwijnt, h< [meer aan Waldeck Pyr- elt laan. Gevaarlijke en afge- Te 91 bomen, onder meer in nj sparken De Paauw, Rust t i eugd en Backershagen, mt en ook weg. Het gaat om .beuken en andere soor- e zijn aangetast door de gzwam. tonderzwam en ?nt unels. Op de open plek- lant de gemeente nieuwe dj n. m le "lassen ttrekker - Antoon Claassen bs >r de leden van Groen- Wassenaar unaniem ge- tot lijsttrekker voor de 2002-2006. De huidige [voorzitter van de partij er jaar geleden haar intre- Jf ed in de Wassenaarse ge- teraad, met één zetel, i$ et zijn herverkiezing. Af- jsvoorzitter Thea Messe- irk r staat tweede op de lijst, Mo gd door Martin Schuitema id jrga Simons. „We zullen feil lemaal in de raad komen, wel als team opereren om s zo goed mogelijk de ni wijze van GroenLinkse wijze te verkondigen", al- raiilaassen. EHBO terwoude Mo iel rwoude - De EHBO-ver- ïg Meerburg begint vol uut week met een nieuwe lui svoor het diploma 'Eerste Bij Ongelukken'. De cur- tnvat 17 lessen van twee to fan 20.00 tot 22.00 uur op Dsdagavond). Belangstel - n voor deelname kunnen •au log aanmelden bij J. Potjes 214648) of J. van Vliet (tel. si 47). 973 door Eric Went leiderdorp - Leiderdorp neemt gas terug met het plan-Coenen. Het besluit over de omstreden hoefijzers bij de Engelen- daal en de uitbreiding van de Winkelhof wordt uitgesteld. „Want blijkbaar heb ben we nog heel wat uit te leggen", mo tiveert wethouder Molkenboer het aan gepaste raadsvoorstel. Wel wil hij haast maken met de bouw van een nieuw so ciaal-cultureel centrum bij de Rabobank en een woonzorgcomplex bij Dillenburg. De gemeenteraad neemt maandag een beslissing over Coenens uitwerking van het masterplan voor het centrumge bied. Burgemeester en wethouders hebben het voorstel afgezwakt, omdat er forse kritiek is geuit op de steden bouwkundige uitwerking door de rijks bouwmeester. Zo hebben omwonen den en verschillende politieke partijen moeite met de twee hoefijzers, aan bei de zijden van de Engelendaal. De bouw van een nieuw gemeentehuis en thea ter aan de ene kant, en winkels en wo ningen aan de andere kant, vinden zij veel te massaal en ingrijpend. Het voorstel dat er nu ligt kan vermoe delijk wel op een meerderheid in de raad rekenen. Dat houdt in dat Leider dorp de uitwerking van een nieuw soci aal-cultureel centrum en een woon zorgcomplex zo snel mogelijk ter hand neemt, en dat er over de rest van de plannen nog wat langer wordt nage dacht. „We maken dus gewoon even pas op de plaats met de twee hoefijzers en de uitbreiding van Winkelhof. Dat is niet erg, want we hebben tijd zat. We kunnen toch niet alles tegelijk doen", redeneert wethouder Molkenboer. Dat betekent niet dat de omstreden hoefijzers aan de Engelendaal definitief de prullenmand in gaan. „We leggen de kritiek voor aan de stedenbouwkundige en gaan kijken of er andere mogelijkhe den zijn. Zo is zelfs ondertunneling van de Engelendaal nog een optie." Boven dien wil Molkenboer de huidige voor stellen van Coenen uitwerken in een driedimensionale computersimulatie. „Dan kunnen we laten zien in hoeverre de hoefijzers nu werkelijk zo grootscha lig en massaal zijn." Het nieuwe woonzorgcomplex bij Dil lenburg wordt onwikkeld door de Alge mene Woningbouwvereniging Leider dorp (AWL). Voor de uitvoering van dat plan moeten de Muzenhof en de bi bliotheek wijken. De bibliotheek krijgt onderdak in het nieuwe sociaal-cultu reel centrum op de plaats van de Rabo bank aan de Van Diepeningenlaan. Coenen heeft daarvoor een gebouwen complex van vier verdiepingen be dacht, dat deels in het water van park De Houtkamp komt te liggen. Wat er op korte termijn met de Muzenhof moet gebeuren, is nog niet duidelijk. Stemt de gemeenteraad maandag avond met het afgezwakte collegevoor stel in, dan wil dat volgens Molkenboer nog niet zeggen dat het sociaal-cultu reel centrum precies zo wordt uitge voerd als Coenen dat bedacht heeft. „Dat doen we in samenwerking met omwonenden en betrokkenen. Er komt een investeringsplaatje, een exploitatie plaatje, er wordt een programma van eisen opgesteld en er gaat een achitect aan het werk. Op basis van al die gege vens moet de gemeenteraad uiteinde lijk een definitieve beslissing nemen." 'izen per trein wordt snel r Jer aangenaam. Dankzij de euwe president-directeur el Noordzij, uit Warmond, imon Weeda, de nieuwe lijsttrekker van ireerBelangen Leiderdorp, dae het nieuwe jaar in met populistisch rotje, om het j. rvuurwerk van wethouder Victor Molkenboer te verpesten, terwoude slinkt, maar ziet n èk daarin geen reden voor itherindeling, üg ïkt et wordt weer fijn in de trein. Ge zellig. Op het carnavaleske af. Het ?n( ter straks niet meer toe of treinen 131 ies om 1111 uur vertrekken. Om v ir een willekeurig tijdstip te noe- on L Binnenkort is het al heerlijk om iet perron te staan. En zijn men- ^blij dat ze in de rij staan te wach- op een trein. Zoals automobilisten e spits vaak twee keer per dag en- e ïsiast aansluiten in de file. e intwoordelijk voor die opmerkelij- verandering is Zijne Koninklijke P. igheid Prins Amadeiro Rocosto di fetc. Kortweg Prins Amadeiro XXIV. [korter: Karei Noordzij. Sinds een ik is de Warmonder interim presi- t-directeur van de Nederlandse ies lorwegen. In zijn vrije tijd is hij 1 is carnaval van Den Bosch. Oetel- ik dus. Gespecialiseerd in leut, zeg sar het bezighouden van mensen. langezien die vrije tijd valt in het ïe jaar dat hij de spoorwegen weer 'e I de rails moet zetten, belooft dat ak ibere mededelingen over vertra- gen verdwijnen. In plaats daarvan 0uqikt straks carnavalsmuziek uit de sprekers. Niemand maakt zich druk over staanplaatsen. Alleen over zitplaatsen. Die moeten zo mogelijk verdwijnen, zodat reizi- zich kunnen uitleven in polonai- Rondjes om de kerk eindigen rtaan in de kroegen ernaast. De otste opgave voor NS is straks niet passagiers in vervoering te bren- i maar om die mensen duidelijk te ken dat zij niet de hele dag kunnen rden vervoerd. Dat er een tijd is Karei Noordzij als prins Amadeiro in actie in Den Bosch.Archieffoto: Mare Bolsius. van komen en een tijd van gaan. Controle in de trein is in elk geval niet meer nodig. Als tenminste ook wes terlingen het carnaval niet langer as sociëren met zuipen, vrijen en vreemdgaan. Of zoals Noordzij in een interview al eens heeft benadrukt: „Er is juist veel sociale controle. De men sen doen gek over serieuze dingen en heel serieus over gekke dingen." Het kan geen kwaad als iemand de za ken bij NS eens op zijn kop zet. Om dat de voorgangers van Noordzij dat ook al hebben gedaan, komt alles bij de spoorwegen dan weer op z'n poot jes terecht. En wordt het weer ouder wets gezellig. Folklore Het begint zo langzamerhand een merkwaardige folkloristische traditie te worden. De champagne is nog niet verschraald, of BurgerBelangen Lei derdorp (BBL) houdt een hartstochte lijk pleidooi voor een referendum. Zo ging het vorig jaar, zo ging het ook dit jaar. De inhoud van dat pleidooi is elke keer hetzelfde. Alleen is er een ander poppetje dat de boodschap uitdraagt. Want was het vorig jaar het nieuwbak ken en onervaren raadslid Herbert Weller die meende een politieke klap op de spreekwoordelijke vuurpijl te moeten laten volgen, dit jaar stak de nieuwe lijsttrekker Simon Weeda daags na nieuwjaarsdag met jongens achtige bravoure een populistisch rot je af. Ook nu was het onderwerp weer het gemeentelijke centrumplan, zeg maar het siervuurwerk van PvdA-wethou- der Molkenboer. In de ogen van BBL- politici is dat veel te overdadig, presti gieus en past het niet bij 'de maat' van Leiderdorp. Daarom moet er eerst maar eens een volksraadpleging ko men, vindt de partij. Op 6 maart bij voorbeeld, want dan zijn er toch al ge meenteraadsverkiezingen. Hoeven de burgers van Leiderdorp tenminste niet twee keer de deur uit om te stem men. Maar ook deze met veel tamtam aan gekondigde politieke kanonslag zal weer met een teleurstellende sisser af lopen. En dan is er niemand die daar echt om maalt. Zelfs BBL niet. Want diep in hun hart vinden de lokaio's helemaal niet dat het plan van rijks bouwmeester Jo Coenen in de prul lenmand moet. Zo'n masterplan heeft namelijk ook een groot voordeel. Er gaat immers al gauw een jaar of vijf tien overheen voordat de laatste steen ligt. Het bestaat bovendien uit tal van omstreden deelprojecten, die allemaal de goedkeuring van de Leiderdorpse gemeenteraad nodig hebben. Dat be tekent dus dat BBL nog jarenlang het zelfde rituele knalvuurwerk kan afste ken. En dat is natuurlijk wel zo mak kelijk. Want ga er maar eens aan staan om als authentieke protestpartij elk jaar opnieuw een plausibele recht vaardiging voor je bestaan te moeten vinden. Groei Kleiner dan klein voelt Zoeterwoude zich steeds sterker. Het afgelopen jaar is de gemeente behoorlijk afgeslankt. Niet qua grootte, maar qua inwoner tal. Van de 8686 mensen die eind 2000 nog in het dorp woonden, waren er een jaar later nog maar 8660 over. En daar zitten de nieuwkomers ook nog bij. Nou ja, nieuwkomers. Zoveel mensen van buitenaf zijn er niet bij gekomen. Voor elk huis dat burge meester en wethouders willen bou wen, moeten hele straatgevechten worden geleverd. Zoals aan de Zwet- kade. Of beter gezegd de Zweetkade. Van bouwen is derhalve nauwelijks sprake. Desondanks weigert de minigemeente zich over te geven. In plaats daarvan blijft de zelfstandigheid voorop staan. Alleen als het echt niet anders kan, valt te praten over het samengaan met een andere plaats. Met Rijnwoude dus. En zeker niet met Leiden. Die ge meente is immers slechts uit op ver overing van een deel van het Groene Hart (de Grote Polder), dat na de an nexatie al snel een infarct krijgt en vervolgens wordt volgebouwd. Die ge dachte maakt Zoeterwoude weerbaar der dan ooit. Voor dit jaar heeft Zoeterwoude een 'spectaculair' bouwprogramma op stapel staan met enkele tientallen nieuwe woningen. En dat terwijl het groen intact blijft. De vraag is echter of die groei niet ten koste gaat van de strijdlust. Als Calimero is Zoeterwou de immers op z'n best. Jan Preenen Eric Went door Pieter van Langevelde leiderdorp De foto- en video zaak Combi Filippo heeft de Lei derdorpse Ondernemersprijs 2001 gewonnen. De prijs werd gisteravond uitgereikt tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Lei derdorpse Ondernemers Vereni ging (LOV). Combi Filippo kreeg de prijs, omdat het bedrijf 'enor me risico's heeft genomen'. De tweejaarlijkse ondernemers prijs werd voor het eerst uitge reikt en is een initiatief van de gemeente Leiderdorp en de LOV. Naast de fotozaak waren ook de Spar supermarkt van de familie Van Gessel en de Leidse Onderwijsinstellingen (LOI) ge nomineerd. De jury was vol lof over alle ge nomineerden. Wethouder A. Roest: „De drie ondernemingen hebben een enthousiaste lei ding, zijn familiebedrijven en zijn op hun gebied vernieu wend." De bedrijven werden door de jury beoordeeld op in novatie, ondernemingsrisico, promotie van Leiderdorp, werk gelegenheid, omzet- en winst ontwikkeling en zorg voor het milieu. Volgens voorzitter E. Rob van de LOV werd besloten de prijs toe te kennen aan Com bi Filippo, omdat deze zaak zo'n groot ondernemersrisico heeft genomen. De fotozaak, gevestigd in de Winkelhof, wordt al ruim twintig jaar geleid door John Filippo. In 1997 nam hij het bedrijf over van T. Jansen en sinds drie jaar draagt de zaak Filippo's naam. Combi Filippo was de eerste fo tozaak in de regio die een 'digi taal minilab' aanschafte. Foto's worden sindsdien in eigen be heer digitaal ontwikkeld. De aankoop was een grote en risi covolle investering, die snel zijn vruchten heeft afgeworpen. Het is vooral het minilab waarover de jury van de ondernemersprijs enthousiast is: „De kwaliteit van de producten is duidelijk verbe terd, de omzet is aanzienlijk ver hoogd en de winst is zelfs meer dan verdubbeld. Bovendien wordt het milieu door het digi tale verwerkingsproces nog eens aanzienlijk minder belast." Uit handen van wethouder Roest ontving Filippo een bron zen beeld van de Leiderdorpse kunstenaar Tom Willemsen. Bo vendien mag Combi Filippo twee jaar lang gratis adverteren in het blad van de LOV. Filippo toonde zich bijzonder ingeno men met de ondernermersprijs. „We hebben als team gewon nen." Filippo vermoedt dat heeft meegespeeld dat hij ook op andere fronten actief is in Leiderdorp. Zo is hij onder meer voorzitter van de winkeliersver eniging Winkelhof. Filippo blijft nog drie jaar actief betrokken bij zijn fotozaak. Daarna neemt zijn zoon het roer over. Maar de jury toonde zich ook bijzonder gecharmeerd van de fiirna Van Gessel. Voor zijn 'unieke manier van onderne men' werd Van Gessel beloond met een eervolle vermelding. De enige genomineerde die met le ge handen naar huis ging was de LOI, die volgens de jury 'een belangrijke bijdrage levert aan het huidige economisch karak ter van Leiderdorp'. John Filippo (midden) met het bronzen beeld van de Leiderdorpse kunstenaar Tom Willemsen. „We hebben als team gewonnen." Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15