Zorgen om leegstand in Katwijk 7 DUIN BOLLENSTREEK Gaai blijkt net te taai voor Hubertus Oud-leerlingen komen uit Nieuw Zeeland voor de reünie 'Onderzoek aansluiting Rijn Gouwe Lijn op station Voorhout' Basisschool Watervat krijgt achtste lokaal WEKEN VOOR 22,00 ChristenUni boos over dure huizen Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 dinsdag 8 JANUARI 2002 I Kop-staart op Tjalmaweg valkenburg - Twee gewonden waren het gevolg van een kop- staartbotsing gistermorgen op de Tjalmaweg. Ter hoogte van Valkenburg zag een 32-jarige Leidenaar te laat dat een voor hem rijdende auto remde en hij botste er achterop. Twee inzit tenden van die auto, een 41-ja rige vrouw uit Voorschoten en een 27-jarige Katwijkse, werden met onder meer nek- en buik klachten overgebracht naar het LUMC. Inbraak Lissese Esdoornlaan lisse - In een woning aan de Es- doomlaan is gistermiddag of gisteravond ingebroken. Een raam van de woning werd opengebroken, waarna de in brekers) er vandoor ging(en) met onder meer geld en siera den. Het precieze schadebe drag is niet bekend. Britse auto's in Bakkerhallen lisse - In de Bakkerhallen op het industrieterrein Meer en Duin in Lisse wordt dit week einde de British Car Show ge houden. Het evenement is in middels uitgegroeid tot een evenement waar de hele 'Britse leefstijl' aan bod komt. De show is zaterdag en zondag ge opend vanaf 10 uur. Behalve klassieke Britse auto's komt ook de Engelse tuin ruim aan bod en kunnen er vakanties worden geboekt. Nieuwjaarconcert van Crescendo hillegom - De Hillegomse mu ziekvereniging Crescendo geeft komende zondag in restaurant Flora aan de Hoofdstraat haar nieuwjaarsconcert. De zaal is open om half twaalf en het con cert begint om twaalf uur. De toegang is gratis. Noordwijk mist lightrailroutes in voorstel provincie noordwijk - De provincie heeft in haar startnotitie over de Rijn Gouwe Lijn niet genoeg routes door Noordwijk opgenomen. In een reactie op de startnotitie la ten burgemeester en wethou ders van Noordwijk de provincie weten zeker drie mogelijke rou tes door de badplaats te missen. Volgens het college ontbreekt in de startnotitie een route over de Northgodreef. Weliswaar ligt die verder weg van huizen en be drijven, maar het is wel de enige weg richting Noordwijk aan Zee waar genoeg ruimte is. De rails van de Rijn Gouwe Lijn liggen daar vrij, zodat de 'sneltram' geen last heeft van files tijdens het toeristenseizoen. Voor Noordwijk is een goede verbinding met NS-station Voorhout belangrijk. In de noti tie van de provincie mist de ge meente echter een variant die die kant op gaat, om daarna over bestaand spoor door te rij den. Dat zou zeker meer klandi zie trekken, verwacht de ge meente. Ook een 'rondje Noordwijk' is niet door de pro vincie meegenomen. Daarvoor kunnen diverse varianten wor den bedacht, zodat de lightrail dichter bij meer mensen langs komt. De variant Van Berckelweg - Van Panhuysstraat - Duinweg - Huis ter Duinstraat - De Grent - Parallelboulevard komt dicht bij zowel woongebieden als con gres- en vergadercentra, en is daarom het onderzoeken waard, vindt Noordwijk. Het is wel een lastig tracé om aan te leggen. Op voorhand heeft deze variant daarom niet de voorkeur. In de route Van de Mortelstraat - Quarles van Uffordstraat - Vuurtorenplein, op dit moment het 'officiële' tracé, mist Noord wijk twee mogelijke aanpassin gen. De route kan namelijk van af het Vuurtorenplein via de Pa rallelboulevard naar eindpunt Jan Kroonsplein lopen, of vanaf het Vuurtorenplein naar eind punt Wantveld. Het gaat Noordwijk erom dat al le mogelijkheden aan bod ko men in de startnotitie van de provincie, zodat een verant woord besluit mogelijk is. De gemeente wil nu nog geen definitief ja of nee zeggen tegen welk tracé dan ook. Een reactie op de startnotitie moet voor 21 januari bij de provincie binnen zijn. Pas in januari 2003 vraagt Zuid-Holland Noordwijk om een voorkeur uit te spreken. Cursus bridge voor 55 plussers sassenheim - Ouderen van 55 jaar kunnen vanaf vrijdag in Sassenheim een cursus bridge voor beginners volgen. De cur sus bestaat uit 12 lessen en is bedoeld voor inwoners uit Sas senheim, Lisse, Warmond, Hil legom en Voorhout. De lessen worden op vrijdagochtend ge geven in sociaal cultureel cen trum 't Onderdak in Sassen heim. De kosten zijn 60 euro (132 gulden). Informatie: 0252- 231905, tussen 9.00 en 15.00 uur. door Saskia Buitelaar katwijk - Ondernemers in Kat wijk maken zich grote zorgen over de leegstand in het Katwijk- se centrum. In de Princestraat, op het Emmaplein en aan de Prome nade staan diverse winkels al lan ge tijd leeg. Volgens de Katwijkse Vereniging voor Industrie en Handel is er binnenkort voor één op de drie winkels geen huurder te vinden. De gemeente denkt dat het zo'n vaart niet loopt. De grootste zorg is volgens KVIH-voorzitter P. Ouwehand de hoge huurprijs. „Die is niet in verhouding tot de omzet" En dat komt weer doordat er geen trekker zit. Een C&A of een vis winkel bijvoorbeeld kan het winkelend publiek naar de nieu we winkelgebieden Emmaplein en Promenade lokken. De leegstand is een ommekeer voor het centrum van de bad plaats, dat altijd floreerde, zegt voorzitter M. Bartelings van de winkeliersvereniging Zeezijde. Uit zijn hoofd telt hij zes leeg staande panden in het gebied. „Zelfs in de Princestraat staan tegenwoordig winkels leeg. Dat frappeert ons, want die straat is van oudsher heel geliefd bij on dernemers. Vroeger was een zaak alweer verhuurd voordat de vorige winkelier eruit was. Nu staan de panden echt lange tijd te huur." Volgens Bartelings is de situatie nu nog niet zo ernstig als Ouwe hand verwacht. „Dertig procent leegstand halen we nu bij lange na niet. Maar Ouwehand heeft veel contacten in Katwijk. Hij weet waarschijnlijk via via welke ondernemers er de komende tijd mee willen stoppen." Dat de voorzitter van de winke liersvereniging niet over die in formatie beschikt, ligt niet alleen aan de houding van de winke liers om niet het achterste van hun tong te laten zien. Met tachtig leden (van in totaal 140 ondernemers) heeft de winke liersvereniging geen stevige grip op de branche. Het ledenaantal is de laatste tijd verder gedaald, onder andere na de stevige pro motiecampagne van het cen trum vorig jaar. Volgens Barte lings heeft dat Katwijk in de re gio goed op de kaart gezet, maar haakten desondanks diverse le den af, omdat zij de campagne niet steunden en de kosten te hoog vonden. Zowel de verzwakking van de vereniging als de leegstand, twee ontwikkelingen die elkaar versterken, baren Bartelings zor- ,gen. „Elk pand dat leegstaat is funest voor de anderen in dat rijtje. Men is dan niet meer hap pig om nog iets te ondernemen in het centrum." Wethouder Jan van der Plas deelt de zorgen van de onderne mers, maar vindt de inschatting van Ouwehand te somber. Hij verwacht dat het tij keert. „We werken schouder aan schouder aan het centrum. We zijn op nieuw bezig met promotie en als straks de Blokker naar de Voorstraat is verhuisd, komen daar twee nieuwe winkels (waaronder Promenade Optiek). Dan komt het daar wel op gang. De kracht moet ook komen van uit de power van de midden stand zelf. In de Princestraat trekt het al weer aan, met de rest van het centrum komt het ook wel goed." noordwijk - Raadslid Houw van de Christenunie heeft nieuw geprotesteerd tegen huizenprijzen in de nog aa leggen wijk Boechorst. Met verhuizen van de bouwplan van Bronsgeest-Noord Boechorst en Offem-Zuid den de afspraken met Bc fonds Wonen dezelfde bli Volgens Houwaart worden afspraken nu niet nagekome „De prijzen liggen aanzie hoger dan aanvankelijk ge pl De goedkoopste woningen den voor maar liefst 75.000 den meer verkocht dan in was overeengekomen. Ooi een correctie voor inflatie de prijzen thans veel h( Noordwijk heeft een gebrek woningen voor starters. Te in Boechorst juist wonii voor deze groep mensen t gezet zouden worden, komt dus niets van terecht", Houwaart. Volgens de Christenunie het Noordwijkse gemeent stuur de woningzoekenden stig tekort. De partij vindt gemeente zich schuldig ra aan prijsopdrijving van de ningen en dat zij de doon ming op de woningmarkt lemmert. De situatie wordt gens de partij nog verer doordat de prijzen van de ningen nu boven de subs grens liggen. Aanleggen en afdrukken: Koppermaandag in Voorhout. Foto: Dick Hogewoning voorhout - Ad Deutekom mag zich - al weer voor de vierde keer - Schutterskoning van Voorhout noemen. Hij bleek gisteren te scherp te schieten voor zijn 38 medeschut- ters op de Voorhoutse Koppermaandag. Maar zelfs Deutekom slaagde er gisteren niet in om de houten gaaien 's middags ge heel te verschalken. Toen klokslag vier uur 's middags na zeven uur geconcentreerd aan leggen en afdrukken het laatste kruit was verschoten, was geen van beide ploegen er- ip geslaagd om de vogel geheel aan flarden te schieten. „Ze hingen op het laatste draad je", zegt secretaris C. van Steijn, „madr ze hingen nog wel". En het is lang geleden dat geen van beide ploegen erin slaagde om de gaai neer te halen. Koppermaandag is een oude traditie in Voorhout. Sint Hubertus, zoals de schietver eniging van katholieke origine ook in Voor hout heet naar de 'heilige van de jacht', da teert immers van 1915. En geheel in lijn met de oude traditie kwamen ook deze eerste maandag na Driekoningen de leden - allen Voorhouters - bij elkaar op het terrein van voetbalvereniging Foreholte om daar uit te maken wie de beste schutter van het dorp is. Ook burgemeester De Ronde was aanwezig. Hij is beschermheer van deze enige Huber- tusvereniging boven de rivieren en legde in tegenstelling tot vorig jaar zelfs uiterst suc cesvol aan. Hij slaagde erin om de romp van een van de gaaien 's morgens vol te raken en dat bleek uiteindelijk goed voor een der de plaats in de eindrangschikking. Behalve Deutekom hoefde De Ronde slechts Arie van der Plas voor zich te dulden. Hoewel een oude vereniging, is volgens Van Steijn zijn Sint Hubertus bepaald geen over leefde traditie. „We hebben de laatste jaren behoorlijk wat nieuwe aanwas gehad", zo dat de vereniging die volgens de statuten maximaal 50 leden telt voorlopig nog voor uit kan. En de leden zijn trouw, want van de 45 leden waren er gisteren 39 aanwezig. Af wezig was - helaas - de 85-jarige nestor G. Langeveld. Vorig jaar, bij zijn 50-jarige lid maatschap, werd hij benoemd tot erelid. Dit jaar was hij er niet bij: een oogoperatie stond dat in de weg. „En dan kun je natuur lijk moeilijk schieten". Maar volgend jaar, verwacht Van Steijn, is Langeveld er zeker weer bij. Betaald parkere Noordwijk half jaar vertraagd noordwijk - Betaald parki in het hele centrum in No wijk aan Zee wordt waarsct lijk pas eind dit jaar een feit bedoeling was dat per 1 apt geheel Noordwijk aan Zee een parkeerplaats betaald ra worden. Door tegenstand in name de wijken aan de rai van het centrum zijn die p nen plannen: daar komt ii geval voorlopig geen bet parkeren. Voor de inwoners van No wijk-centrum brengt het bet parkeren ook kosten met mee: voor ruim 22 euro kun ze straks een parkeervergun kopen. „Maar daarvoor zijl dan waarschijnlijk wel een van de huidige overlast kw zegt hoofd financiën R. Groot. De verandering in de plan kost de gemeente geld. Hot het idee om per 1 juni alles i te hebben nog niet helema opgegeven, acht De Groot kans uiterst klein dat dat Komt het betaald parkerei het centrum er pas eind dit dan kost dat de gemeente bij elkaar dit jaar per saldo 13.500 euro. Was de tweede klas, die in 1945 op de Dr. de Visser- school in Sassenheim zat, wer kelijk zo bijzonder? Zijn er dan nog steeds jongens verliefd op meisjes? Of omgekeerd? Op 11 mei zullen de meesten van de klas samen komen en dan zul len we antwoorden krijgen op de vragen. Ep Dijkstra, een van de organi satoren, voorspelt dat de bij eenkomst weinig opvallend nieuws gaat opleveren. „Die klas heeft op zich geen bijzon dere mensen. Zeg maar gerust dat het een doorsnee klas was." Waarom dan een reünie organi seren voor mensen, die in som mige gevallen niet eens weten dat ze bij elkaar in de klas heb ben gezeten? „Ach", grapt Ep Dijkstra (63), „die klas is bijzonder omdat ik er in zat Zonder gekheid, ik denk dat iedereen het leuk vindt als er een reünie wordt MA Onder redactie van Rob Onderwater tel. 0715356457 georganiseerd. De vraag is al tijd: wie gaat het organiseren? Toevallig heeft een aantal men sen van die klas altijd contact met elkaar gehouden. Steeds als we elkaar zagen, zeiden we: we gaan een reünie organiseren." Negen maanden geleden werd de beslissing dan eindelijk ge nomen. Harry Jansze en Ep Dijkstra vonden dat het de hoogste tijd was om de klas blij elkaar te roepen. Ze vonden vier klasgenoten bereid om mee te hepen. De jacht op de rest van de klas was geopend. Het was april 1945 toen de kin deren van de Dr. de Visser- school elkaar voor het eerst za gen. De hongerwinter was net achter de rug. Ze werden inge deeld in de tweede klas, hoewel ze eerder geen minuut onder wijs hadden genoten. Toch be waren Ep Dijkstra en zijn me deorganisator Piet Vis leuke herinneringen aan die tijd. „Er werd best gelachen. En we wer den wel eens naar huis ge stuurd als de verwarming het niet deed. Dan waren er geen kolen. Nou, dat vonden we leuk, hoor." De school is er ove rigens niet meer. Jaren geleden werden de christelijke scholen onder een dak samengebracht in De Rank Op de piekwaar de school ooit stond, staat nu 't Onderdak. De zoektocht naar de klasgeno ten ging in eerste instantie voorspoedig. Veel 'leerlingen' kregen in de gereformeerde kerk een uitnodiging overhan digd. Piet Vis: „De school was gereformeerd. Later zijn de mensen elkaar in de kerk weer tegengekomen en zijn elkaar blijven volgen." De tweede klas van 1945: na bijna 57 jaar weer bij elkaar. Foto: Archieffoto Maar niet iedereen bleef wonen in Sassenheim. Mensen vestig den zich in het gehele land; er ger nog, ze weken uit over alle windstreken. Met veel inspan ningen kregen de organisatoren 'zoekgeraakte' klasgenoten bo ven tafel. Ep Dijkstra: „Daar voor moeten we de gemeente Sassenheim toch wel dankbaar zijn. Eigenlijk hoefde ze geen medewerking te verlenen, maar we hebben ze kunnen overtui gen dat onze bedoelingen zui ver waren. Nu konden we ach ter adressen komen, die we an ders nooit boven water hadden kunnen halen." Op 11 mei zullen klasgenoten uit ander andere Nieuw Zee land, Canada, Amerika, Duits land en Buitenkaag elkaar weer zien. De meesten hebben posi tief gereageerd en hebben er een dure en lange vliegreis voor over om te komen. Anderen vonden de reünie maar niks. Acht mensen uit de klas zijn overleden. Twee waren niet te traceren. Dat vonden de organi satoren jammer. De feestvreug de zal er op de reünie niet min der om zijn. Misschien dat er geheimen worden ontrafeld. Rob Onderwater Groep St. Josephschool in portocabii lisse - Het Lissese college stelt 313.000 euro (ruim 689.000 gulden) beschikbaar aan basis school De Waterval aan de Ju dith Leijsterstraat. Dat geld wordt benut om een achtste klaslokaal te bouwen en diver se interne aanpassingen te ple gen. In totaal krijgt de school er voor 180 vierkante meter aan oppervlakte bij. Dat is meer dan de school nodig heeft, maar de extra meters zijn on ontkoombaar. Een eerste ont werpplan ging uit van een ver bouwing op de eerste verdie ping maar dat was vanwege bouwkundige - en welstands redenen niet mogelijk. De eni ge plaats waar het extra aan bouwoppervlakte gevonden kon worden was een uitbouw van het gebouw op de begane grond. Volgens de gemeente levert dat tevens een groot financieel voordeel op, omdat tegenover het bedrag van 313.000 euro normaal gesproken een uit breiding van slechts 105 vier kante meter staat. De verbou wing is waarschijnlijk voor het nieuwe schooljaar afgerond. Een andere school, de St. Jo sephschool aan de Achterweg, krijgt voor een veel lager be drag een twaalfde lokaal. Het betreft een tijdelijke uitbreiding waar slechts een huursom van 15.660 euro (34.500 gulden) per jaar voor hoeft te worden taald. De school verwacht extra lokaal vijf jaar nodig hebben. Over vijf jaar denkt St. Josephschool het extra kaal niet meer nodig te hebb omdat er dan volgens de pn nose met elf lokalen geni ruimte is voor het lagere r leerlingen. Nieuwbouw een twaalfde lokaal zou onj veer 124.000 euro kosten. De school wil voor het twaal lokaal een portocabin, een li bouwkeet, huren. Directeur Oosterveer hoopt voor het e van het schooljaar de leeri gen van het speellokaal naar portocabin te kunnen verpla sen. We hebben drie jaar la de kinderen in dat speellok moeten herbergen. Het is even afwachten wat de meenteraad eind januari bes maar we kunnen er van gaan dat onze lange zoekt(X naar een extra ruimte is slaagd. Het is dan wel een I bouwkeet, maar ik heb bij dere scholen gezien dat die (Ij ma berekend zijn op de taak In principe had de katholif St. Jospehschool ook terecht kund in een leegstaand lol van de christelijke basisset De Akker in de nabijgelt Schoolstraat. Het gemeente stuur ziet af van die moge" heid, onder meer omdat Akker de leegstaande ruin wil gebruiken voor een com terzaal.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14