PCM kan op zoek naar investeerders MEDIA 'Bronnenwet' van de baan „Bij ons gaat niemand voor schut" Volendam, een jaar later Een zwaar hart Harm Edens nieuwe spelleider TROS Triviant Stichting Het Parool geeft meerderheidsbelang op door Jennifer Faasen Nijmegen - Een nieuwe serie van Una voce particolare gaat mor gen van start op Nederland 2. Met 1,2 miljoen kijkers is dit muziekprogramma onder aan voering van Ernst Daniël Smid een regelrechte tv-hit. Ondanks en dankzij de amateurs. Er zijn twee onderwerpen waarbij de Achterhoekse bariton begint te briesen als een leeuw: recensen ten en amateurs. De eerste cate gorie draagt hij bepaald geen warm hart toe, zeker niet na het lezen van de kritieken op de musical Grace waarin hij de rol van prins Rainier vertolkt. Voor de tweede categorie echter springt hij onvermoeibaar in de bres. Is hij zelf ook niet als ama teurtje begonnen? Nou dan! „Het elementaire gevoel van waarom je muziek bent gaan maken, vind je terug bij de ama teurs", spreekt Ernst Daniël Smid gedecideerd. „Ik voel compassie voor mensen die vanuit hun eigen mogelijkheden met muziek bezig zijn." Die mogelijkheden, hoe beperkt ook, worden volop benut en uit gebuit tijdens de intensieve voorbereidingen voor Una voce particolare. De samenstellers maken zich er niet van af met een opnamedag in Hilversum, maar laveren de deelnemers na een uitgebreide screening be hoedzaam langs de valkuilen van glamour en glitter. Het produceren neemt een half jaar in beslag. „Eerst goed selec teren, zodat je niet dezelfde aria's, dezelfde stemmen en de zelfde leeftijden in een afleve ring hebt. Vervolgens vocaal en dramaturgisch aan het werk en dan pas de studio in. Op die manier kunnen de deelnemers op hun gemak aan alles wen nen. En als je dan ziet wat uit die mensen komt... Ze verande ren van een schuchter vogeltje in een performing artist." Aan animo geen gebrek: Neder land telt maar liefst 150 opera- en operetteverenigingen en me nig amateurzanger wal zijn of haar kunsten graag tonen voor een vakkundige jury en een groot televisiepubliek. Het suc ces van de formule, die vrijwel ongewijzigd het vierde seizoen ingaat, zit volgens presentator Smid voor een groot deel in de toegankelijkheid en het niveau van deze vorm van amusement. „Geen inwisselbare pulp, maar een kwalitatief hoogstaand pro gramma." 'Una voce' is sinds 1997 opge klommen van een mager kijkcij- fertje vier naar een vette acht. „Het bestbekeken en hoogst ge waardeerde muziekprogramma op de Nederlandse televisie. Be ter nog dan Helmut Lotti", roept Smid enthousiast. Zijn eigen aandeel in dit megasucces schoffelt hij niet bepaald onder stoelen of banken: „Het is mijn speciale manier van benaderen, samen met de passie van alle 150 mensen die bij het pro gramma betrokken zijn. Ik heb het liever over de gewone din gen in de muziek, dan over een bepaalde stijlperiode. Het leuke is ook dat we regelmatig een on bekende opera nemen, niet al leen maar het bekende werk van Mozart en Puccini. En ik ben geen gelikte presentator en ze ker geen Menno Büch. Bij ons gaat niemand voor schut." Vanaf de tweede serie is de Ver eniging Natuurmonumenten partner in het programma. In elke uitzending wordt gefocust op een natuurgebied dat nodig moet worden veiliggesteld. Smid noemt de combinatie van bij voorbeeld het moerassige Med- dose Veen en een stukje bijpas sende klassieke muziek commu nicerende vaten. „Er is sprake van een natuurlijke link. Na tuurmonumenten en wij zijn gezworen vrienden." Een andere constante factor is de gastsolisL De komende zes afleveringen zijn dat Simone Kleinsma, Jan Vayne. Margriet Eshuijs, Laura Fygi, Pia Douwes en Herman van Veen. A dream come true voor Emst Daniël Smid, zoveel performers van naam en faam. „Zo'n Herman van Veen, daar kijk ik tegenop als een voetballer tegen Cruijff." Maar hoe zit het met de doel groep, de amateurzangers? Blij ven die na hun opdeden op tv als vanouds voortploeteren op amateurniveau? Volgens Smid is "Una voce' voor sommige talenten wel degelijk de springplank naar een felbe geerde carrière op de planken. „Ik kom tegenwoordig op con certen die mensen weer tegen. Er is nu een soort subcircuit aan het ontstaan. We zijiknn plan deelnemers te gaan \ragen. om te kijken wat er van hen terecht komt." Op 27 maart staat hij met 'de kanjers' van de afgelopen vier Voce-jaren in Ahoy. een nieuw avontuur voor de toch al druk bezette bariton die met televisie, radio, musical en talloze optre dens her en der in het land zijn agenda meer dan gevuld heeft. En dan te bedenken dat mei vol gend jaar de eerste opnamen voor de alweer vijfde serie van Una voce particolare beginnen. Gaat dat nou nooit eens verve len? Even komt de leeuw weer uit zijn hol: „Never nooit niet! We hebben honderdveertig aria's gedaan maar: niet een doublure." Una i>oce particolare. Nederland 2. Aflevering 1 morgenavond bij de TROS om 20.15 uur. directeur West aire' No TV WVM - feu Jeroen Soer (45) ler 1 januari algemeen ur van Radio en TV West Wjk/Den Haag. De om- eft dat gisteren laten ioer volgt Ben Bunders [et afgelopen jaar tijde- iding over het regionale drijf had.De nieuwe di- ,/erkte eerder onder KRO, VARA en AVRO. ras hij betrokken bij de ,ig van Radio 10. Op dit ilit is hij algemeen direc- a adMaster, een recla- fit takour krijgt jren Zebra im - Schrijver en publi- jammed Benzakour JZilveren Zebra 2001 fen. Hij krijgt de prijs - )d en een geldbedrag jOO gulden -voor zijn ide oeuvre over de mul- ile samenleving. Met de I Zebra wordt jaarlijks liaproduct bekroond aulticulturele samenle- Jederland belicht. Zilveren Zebra werd Jlveren Pluim uitge- ie ging naar het jeugd- de publieke omroe- lelin. rttest nieuwe bij AVRO um - De AVRO brengt januari een nieuw pro- p op de buis getiteld 1st. Daarin wordt het lo- enken van drie kandida at. Smarttest wordt elke g uitgezonden om 18.30 Nederland 1. Kijkers ook zelf proberen de ukken op te lossen, dan gokje te wagen. De pre- jvan het programma [handen van Lucille Zij blijft ook het pro- ea Alle dieren tellen mee eren. i$ Bridget bij deJelijk Maxima ;ch( IM - BNN-presentatrice Maasland is tot haar nassing door de NOS :d om verslag te doen Da huwelijk van Willem- l|eidler en Maxima op 2 fe- 001 De NOS bevestigt dat ld is benaderd. „We J natuurlijk de grote live- >sd n8 rond het huwelijk artje van Weegen. Daar- I een groot aantal ver- :rs nodig zijn om te be nen'vanuit het land'." kt. paal treedt op jarige vader um - De jonge internet - :mer Martijn Bevelan- t gisteren 7811 gulden ere' :ld om zijn vader op jftigste verjaardag met onder geschenk te ver- levelander bleek de bieder op de internet an 3FM voor een privé- 8 ï^van Normaal. De Ach- jsitfee rockgroep heeft daar- 'n eentje meer dan de i de totale opbrengst in igreeks ten bate van International binnen- De privé-optredens reet, Johan, Ellen ten en Normaal hebben 3.000 gulden opgele- :t concert voor Bevelan jer wordt waarschijnlijk [woonplaats Haarlem 3, wanneer is nog niet den haag/anp - Er komt geen wet waarin wordt vastgelegd wanneer journalisten wel of niet hun bronnen moeten prijsge ven, het zogeheten verscho ningsrecht. Dat heeft het kabi net vrijdag besloten. Eerder al had een commissie met deskun digen geconcludeerd dat een dergelijke wet niet nodig is. De wet is een van de onderwer pen in een brief over het media beleid die het kabinet gisteren aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Daarin staat onder meer dat het Bedrijfsfonds voor de Pers wordt omgedoopt tot een stimuleringsfonds. Het kabinet heeft voor de komende vier jaar anderhalf miljoen gulden uitge trokken om via het fonds steun te verlenen aan bladen voor cul turele minderheden. Verder zal de organisatie de ko mende drie jaar vijf miljoen gul den per jaar aan journalistieke producten op internet verstrek ken. Na twee jaar wordt gekeken wat het effect hiervan is. Het kabinet vindt dat journalis ten in beginsel hun bronnen mogen beschermen. In voorko mende gevallen moet de rechter beslissen of het maatschappelijk belang zwaarder weegt dan deze bescherming. Als leidraad die nen daarbij uitspraken van het Europse Hof voor de Rechten van de Mensen en de Hoge Raad. Het Bedrijfsfonds voor de Pers werd in 1974 opgericht als stich ting en fungeert sinds 1988 als zelfstandig bestuursorgaan on der de Mediawet. Doel is het handhaven en bevorderen van pluriformiteit van de pers. Het fonds heeft in zijn bestaan on der meer ongeveer 42,5 miljoen gulden steun verleend aan di verse bladen en kranten die in problemen verkeerden. In de brief zegt staatssecretaris Van der Ploeg (Media) dat het fonds ook „met kracht gestalte moet geven aan modernisering en vernieuwing van het pers landschap." Het fonds moet op zoek naar „nieuwe vormen van uitgeven" en Van der Ploeg denkt dat een andere naam dat tot uitdrukking brengt. Behalve een wet voor bronnen- bescherming, ziet het kabinet ook af van een wettelijke rege ling voor een redactiestatuut voor opinie- en dagbladen. Vol gens Van der Ploeg beschikken deze al over statuten en zou er door een wet niets veranderen. hilversum/gpd - Harm Edens wordt de nieuwe presentator van het tv-spelletje TROS Trivi ant. „Er wordt nog gepraat over de financiële afwikkeling, maar we gaan ervan uit dat hij het wordt", aldus een woordvoer ster van de TROS. Het programma zal overigens pas het volgende seizoen weer te zien zijn. TROS Triviant werd jarenlang gepresenteerd door Tineke Ver burg. Zij stapte eerder dit jaar op bij de TROS omdat ze niet te vreden was met de program ma's die ze kreeg aangeboden. Edens is op dit moment samen met Raoul Heertje en Jan Jaap van der Wal te zien in het satiri sche programma Dit was het Nieuws. Ernst Daniel Smid over nieuwe serie Una voce particolare bij de TROS amsterdam/anp - PCM Uitgevers kan op zoek naar nieuw kapitaal. De uitgever van de Volkskrant, NRC Handelsblad, het Algemeen Dagblad, Het Parool en Trouw wil begin volgend jaar met de zoek tocht beginnen. Dat is mogelijk nu grootaandeelhouder Stichting Het Parool bereid is haar meer derheidsbelang van 57,4 procent op te geven. Deze stap is een overwinning voor bestuursvoorzitter C. Sma ling. Hij liet de afgelopen weken doorschemeren zijn positie te willen opgeven als hij niet meer speelruimte zou krijgen. Dit werd gisteren duidelijk tij dens een persbijeenkomst van PCM, overigens de eerste in de geschiedenis van de uitgever. De bijeenkomst was belegd na een langdurige aandeelhouders vergadering in Amsterdam. Stichting Het Parool houdt vol gens Smaling wel een vinger aan de pols: „De potentiële inves teerder moet wel passen bij de onderneming." Hij kon nog niet zeggen hoeveel kapitaal er nodig is en wanneer hij de kapitaalin jectie denkt af te ronden. Stichtingen hebben tot nu toe het laatste woord bij PCM. De stichting Het Parool bezit 57,4 procent in het bedrijf. Stichting de Volkskrant heeft 5,8 procent van de aandelen en de stichting ter bevordering van de Christe lijke Pers 1,8 procent. Daarnaast zijn er nog enkele andere inves teerders, waaronder ING Groep. Macht Tijdens de vergadering kwam ook het rapport ter sprake van voormalig KLM-topman P. Bouw. Die pleit voor een andere bestuursstructuur binnen PCM en wil dat de macht van de stichtingen wordt beperkt. De aandeelhouders gaven vrijdag naar aanleiding van het rapport de bestuurders meer speelruim te. Zo komt er een verandering in de benoemingen van de com missarissen. De stichtingen kunnen nu nog elk een commis saris benoemen, maar dat recht komt in 2003 te vervallen. Verder is afgesproken dat be noemingen van hoofdredacteu ren gebeurt onder de verant woordelijkheid van de raad van bestuur. De verschillende stich tingen blijven in geval van stich tingsgebonden kranten bij elke stap in dit proces betrokken. „De toets van de stichtingen is die van de identiteit", aldus Smaling in een toelichting. „De stichtingen kijken niet naar de managementkwaliteiten van een hoofdredacteur." W. Meijer, de voorzitter van de raad van commissarissen, maakte in een verklaring duide lijk dat bij de dagbladen „ieder een een eigen toon inneemt". Daar komt in de toekomst meer nadruk op te liggen. „De aan deelhouders zijn het met ons eens dat PCM een grote bijdrage levert aan de pluriformiteit. Daar moeten we zorgvuldig mee omgaan." Kruispunt-special over pijnlijk verwerkingsproces Hilversum - De meeste beelden en verhalen over de ramp van Volendam, die de KRO zondag avond in Kruispunt uitzendt, zijn bekend. Behalve de pijn daarna, als je kind er niet meer is. De pijn na een jaar, die bijna niet in beelden is te vatten en die een mensenleven compleet verandert. Zoals één van de ou ders van een overleden brand- slachtoffer zegt: „De glans is er af." Kruispunt blikt terug met 'De ramp van Volendam, een jaar later'. Pastoor Berkhout, die eer der werd gevolgd, komt nu ook weer uitvoerig aan het woord over het begeleiden van zijn pa rochianen. Ouders van jongeren die bij de ramp het leven lieten, gunnen een blik in hun gevoelswereld. Slachtoffers laten zien hoe ze de draad weer oppikken. Zoals de jongen, die met verminkte han den tegels zet en ondertussen zegt: „Ik moet blij wezen dat ik nog leef. Het gaat wel, maar het is lastig." Beelden van vlak na de brand, opgenomen vanuit een helikop ter. Beelden van ambulances, zwaailichten, ziekenhuizen en begrafenissen. Maar die beelden halen het niet bij de woorden van de mensen. Het verhaal van Klaas en Lida Jonk die vertellen over hun zoektocht naar hun zoon Edward. Om vijf uur 's nachts togen ze naar de kerk in Edam waar nog twee doden zouden liggen. „Een horrorfilm was er niets bij", zegt Lida. Ze vertelt hoe ze door de donkere koude kerk op zoek ging naar een stenen bank waar ze onder een gordijn haar overleden zoon aantrof. Het verhaal van Nel en Albert Steur over de laatste groet van hun zoon Ruud. „Ik wens jullie vast een gelukkig nieuw jaar. Dat waren zijn laatste woorden", zegt Nel. De twijfel over het overlijden van haar zoon die voor 88 procent was verbrand. „Misschien hadden ze hem kunnen redden." En zo zijn er tientallen bloed stollende verhalen over hoe de jongeren overleden en gewond raakten. En over de ouders. De vader die zijn dochter zoekt en één van de onherkenbare slachtoffers onder de douche ziet staan. „Dat is ze niet", zegt hij. Maar ze is het wél, en ant woordt met een dun stemmetje van onder de douche: „Ik ben het wel, papa." Het is allemaal werkelijk drama wat Kruispunt toont. Gepast in beeld gebracht en daardoor sterk. Moeder Lena Runder kamp heeft van de kamer van haar overleden zoon Dennis een monumentje gemaakt. Foto's aan de muur en zijn pyjama ligt op bed. De ketting van Dennis waaraan ze haar zoon herkende, draagt ze om haar nek. De stille tocht, de ziekenhuisbezoekjes en de weesgegroetjes van pas toor Berkhout. De gesprekken van de pastoor met vijftienjarige meisjes die ogenschijnlijk onge schonden uit de ramp zijn geko men, maar nog wekelijks de psycholoog bezoeken. Maar ook de woede. Die klinkt door bij Li da Jonk: „Ik heb het gevoel dat hij vermoord is door nalatig heid." Rien Floris De ramp van Volendam, een jaar later. Kruispunt, morgen avond,, 22.10 uur, Nederland 1. De documentairemakers van Een zwaar hart gingen met Adolf, Nello en Lupa Mirando (van links naar rechts) naar Roemenië. Foto: CPD Zigeunerorkest Tata Mirando legt bij VPRO ziel bloot van onze mediaredactie Hilversum - „Sorry hoor mam, we zijn zigeuners!", juicht cym balist/drummer Bokkie Vink er gens in de film Een zwaar hart. In de documentaire over het Koninklijk Zigeunerorkest Tata Mirando zien we hoe de muzi kant, als enige van het orkest niet verwant aan de befaamde zigeunerfamilie, meent te ont dekken dat zijn voorvaderen ook zigeuners waren. Zijn zoektocht naar zijn 'roots', die hem en Nello Mirando naar Roemenië voert, is onderdeel van de film die Hans Fels en Shuchen Tan wijdden aan het orkest dat nog van de laatste Duitse keizer het predikaat 'ko ninklijk' kreeg. De film ging vo rige week in première tijdens het Internationale Documentai re Festival (IDFA) in Amster dam. Vinks - ijdele - hoop op een zigeunerachtergrond staat in schnl contrast met het gevoel van veel zigeuners dat je je af komst maar beter niet te veel aan de grote klok kunt hangen. In de film horen we de redenen voor die denkwijze van de Mi- rando's. Ze praten over de oor log, over de ontberingen en de kampen waar Kokaio, alias Tata Mirano's vader, zijn ouders, al zijn broers, zussen, oom en tan tes verloor. Auschwitz Mirando, vandaag de dag leider van het orkest, toog zo'n twee jaar geleden met al zijn familie leden naar Auschwitz, om daar een concert te geven voor de fa milieleden en alle andere Sinti en Roma die er werden ver moord. Hans Fels en Shuchen Tan vonden een bericht over die reis in de krant. „Dat bracht ons op het idee een film over het or kest te maken", aldus Tan. „De research deden we samen, Hans deed het camerawerk en ik de gesprekken. De film vertelt de roerige geschiedenis van het or kest, maar gaat ook over de lot gevallen van de Nederlandse zi geuners voor, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. Het orkest werd in de jaren der tig opgericht door Joseph Weiss, oftewel Tata (vader) Mirando senior. De muziek, een persoon lijke interpretatie van volksmu ziek uit Midden- en Oost-Euro pa, wordt van vader op zoon doorgegeven. Het orkest bestaat uit de zonen en kleinzonen van de oude, in 1996, overleden Ta ta. Het is aan zijn overlevingsin stinct te danken dat het orkest überhaupt nog bestaat. Nadat Hitier zijn rassenwetten ook van toepassing verklaarde op zigeu ners, vluchtte hij met zijn gezin uit Duitsland naar Nederland, waar hij concerten gaf voor Duitse Wehrmacht-soldaten. Toen op een dag op school alle joodse en zigeunerkinderen hun vinger moesten opsteken, wist Tata genoeg: hij haalde zijn kin deren van school af. Het gezin verhuisde. En terwijl vrijwel alle familieleden, soms onder de ogen van de Mirando's, werden weggehaald, wisten zij te overle ven. In een prachtige scène zien we hoe de tegenwoordige orkestlei der een melancholiek lied speelt voor een diep ontroerde Toni Boltini. De circusbaas redde de familie van een wisse dood, toen deze door de Wehrmacht was opge pakt in Doetinchem. Boltini ver sierde een Duits uniform en wist de zigeuners uit de cel los te praten en mee te nemen. Veel horen we niet over deze red ding: de makers laten in de film vooral de muziek het verhaal vertellen. Dat levert veel mooie fragmenten op, gelardeerd met prachtige muziek: de repetitie waarbij de nog immer als Benja min beschouwde Nello de fami lieleden koppig zijn muzikale denkwijze probeert aan te pra ten: de ontroering van diezelfde Nello als hij ergens in Roemenië zit te luisteren naar het spel van een oude zigeuner, het zigeu nerorkest dat ergens op een landweggetje in Roemenië een vrolijk deuntje speelt voor Nello en Bokkie en de weemoed van Tata Mirando naar het bestaan als rondtrekkende zigeuner. „Nu ben ik opgesloten, als een vogel in een kooi." Een zwaar hart. morgenai>ond, Nederland 3, VPRO. 20.45 uur. 'an Veen helpt Ernst Daniël Smid in Una voce particolare. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 33