Overgangsregering voor kerst van start BUITENLAND Een Afghaan belt sneller dan zijn schaduw Israël heeft Arafat al lang afgeschreven t Eresaluut 'Verkrachting om de seks is geen oorlogsmisdaad' Berlijn steunt Kok niet langer voor EU-functie Berechten Amerikaanse Taliban lastig 1 V' American Taliban Bin Laden zou 'vuile' kernbom kunnen maken al CU ien kinderen ^|na val in put I - Zeker veertien kin- ien volwassen vrouw in in Pakistan omge- ien zij na het instorten juten vlonder in een ierput vielen. Een Aant had de vlonder £L(ve van een demon- net dorp Dunyapur 'oerput gelegd. De echter niet bere- o 3|e grote menigte die ide om goedkope ipen. in snijden in en oren af d - In het oosten van hebben overval- M^oedelijkTaliban-strij- fij het oprukken van iter 2elijke Alliantie de ber- -n gevlucht, de neuzen lerejm zes geschoren ifgesneden. De slacht- 'maTn in een bus die i0 grjvan Kabul naar Jalala- Toen de overvallers Hten stoppen, werden :n zonder baarden er- |d en verminkt. Ze zijn icht naar een zieken- lalabad. Onder de Ta- in alle mannen ver- baard te dragen. i gezocht in J. Simpson FBI heeft gisteren g verricht bij O.J. De voormaljge foot- :ou betrokken zijn bij die Nederlandse xtc smokkelt, geld wit- del t in valse pasjes jntvangst van satelliet- De politie hield elf lan. Simpson was daar (olgens zijn advocaat Jpson niets met de ^Anaken, maar zou zijn K onduidelijke redenen jlen in afgeluisterde te- 310jprekken tussen de cri- 'Er werd in het huis Retson niets gevonden. nterPuw De Klerk Rei gevonden eurty - Marike de Klerk (64) 'THUW van de Zuid-Afri- ud-president F.W. de Dverleden. Burger- troffen haar lichaam tan in haar huis in erg, nadat een kapper d geslagen omdat er I opengedaan. Het is jelijk wat de doodsoor- k Wandaag is lijkschou- Mhcht. De Klerk en haar Bidden in 1998 na 39 ïat de voormalige pre- tn relatie had met een ok Marike de Klerk was l^ctief. Ze leidde de '^organisatie van de Na- ironartij enige tijd. woensdag 5 DECEMBER 2001 31nse SPD doet iistorisch bod De Duitse bondskan- liröder heeft gisteren lat zijn sociaal-demo- eu) SPD in Berlijn de ex- &-8iisten van de PDS een ;h aanbod' zal doen, vragen een coalitie te »^oi rij taor het bestuur van jP hoofdstad. Een meer- van de Berlijnse kop- van de SPD stemde gis- -4 in met dat voorstel, was tot nu toe niet in |e SPD, omdat veel I de ex-communisten ds in verband brengen berlijnse muur. De SPD (er weinig keus, omdat fekken met de Groenen lerale FDP gisteren wa- gelopen. door onze correspondent Harald Doornbos Islamabad - De macht van een Afghaanse militieleider wordt niet langer alleen bepaald door het aantal geweren en granaat werpers dat hij bezit, maar sinds kort is het ook essentieel gewor den of hij beschikt over een satel liettelefoon. De Pashtun-krijgsheer Hamid Karzai kreeg het nieuws over zijn benoeming tot het nieuwe hoofd van de net gevormde Af- ghaanse interim regering te ho ren via een krakerige lijn over een satelliettelefoon in de buurt van Kandahar. Het is maar één van de vele praktische toepas singen van het apparaat. Sinds het Pentagon begin no vember gratis satelliettelefoons heeft uitgedeeld onder de com mandanten van anti-Taliban strijdgroepen in Afghanistan, bellen de lokale commandanten zich suf naar de Amerikanen met informatie over de verblijf plaats van Osama bin Laden, troepenbewegingen yan de Tali ban en andere anders moeilijk te verkrijgen informatie. Dit was precies de bedoeling van de Amerikanen, aangezien het normale telefoonsysteem in Afghanistan niet bestaat en de VS over erg weinig effectieve spionnen op de grond beschik ken. Vandaar dat de satelliettele foons, in de winkel ruim 6.000 gulden, beschikbaar werden ge steld met een beltegoed van duizend minuten. Maar steeds vaker misbruiken de clanleiders hun beltegoeden. Niet alleen zetten sommigen te lefoonkantoortjes op waar de lo kale bevolking of journalisten tegen krankzinnig hoge bedra gen een internationaal telefoon tje mogen plegen. Vaker gebeurt het dat een lokale commandant de Amerikanen opbelt met de coördinaten van zogenaamde Taliban-stellingen, terwijl het eigenlijk gaat om een regionale rivaal. Men hoopt dat de Amerikanen deze plaatsen dan bombarderen, waardoor zij zelf hun macht in de regio kun nen versterken. Hierdoor is het voor de Amerikanen volstrekt onduidelijk geworden welke in formatie bruikbaar is of niet. Wat sommige commandanten ook doen, is het dreigen van dorpelingen en vijanden met 'een telefoontje naar de Ameri kaanse piloten'. Terwijl de wer kelijke procedure die leidt tot een luchtaanval vreselijk inge wikkeld is, geloven veel arme en bange dorpelingen dat hun commandant maar een num mer hoeft te draaien, en dat vijf minuten daarna alles naar zijn wens wordt plat gebombar deerd. Dit geeft hem in veel ge vallen ongebreidelde macht. De Taliban zijn inmiddels ook gewaarschuwd voor de 'samen zweerders met de telefoons'. Ook zij denken dat iedereen die een satelliettelefoon heeft een spion is, die dagelijks hun posi ties doorbelt naar het Pentagon. Zo werden drie inwoners van Kandahar, de enige stad die nog in handen is van de Taliban, de ze week op het centrale plein opgehangen omdat ze een 'Amerikaanse telefoon' bij zich hadden. Onduidelijk is het of de drie ook daadwerkelijk over een satelliet telefoon beschikten. Akkoord Afghanistan vanmiddag ondertekend Honolulu - Elk jaar komen ze bijeen om de aanval van Japan op Pearl Harbor op 4 december 1941 te herdenken. Zestig jaar later, nu de Ver enigde Staten opnieuw in oorlog zijn, had het eresaluut van deze drie overlevenden van de aanval voor veel Amerikanen nog veel meer be- tekenis. De drie deden dienst op de USS Arizona. Circa 900 van hun collega's vonden hun zeemansgraf toen het schip in marinebasis op Hawaii tot zinken werd gebracht. Foto: AP/Mark J. Terril door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Onder het toeziend oog van bondskanselier Schroder is vanmiddag in het Duitse Königs- winter een akkoord ondertekend over de politieke toekomst van Afghanistan. De vier Afghaanse delegaties zijn het de afgelopen nacht grotendeels eens gewor den over de samenstelling van een overgangsraad. Aan het hoofd van het tijdelijke bestuur komt het 46-jarige Pashtun-stamhoofd Hamid Kar zai te staan. Karzai, die op het moment bij zijn Zuid-Afghaanse machtsbasis Kandahar de Tali ban bevecht, is in Afghanistan alom gerespecteerd. De rege ringsleider zal terzijde worden gestaan door vijf plaatsvervan gers, onder wie één vrouw. De Noordelijke Alliantie (Ver enigd Front), die tachtig procent van het Afghaanse grondgebied controleert, krijgt de belangrijk ste ministersposten. Abdullah Abdullah blijft minister van bui tenlandse zaken, Mohammed Qasim Fahim wordt minister van defensie en de delegatielei der van de Alliantie in Bonn, Yu- nis Qanoni, wordt minister van binnenlandse zaken. De 'Petersberger Overeenkomst' voorziet in een tijdschema, dat in tweeënhalf jaar moet leiden tot een nieuwe grondwet en al gemene verkiezingen in Afgha nistan. Tegen zes uur vanmor gen riep VN-gezant Brahimi de delegatieleden voor een laatste plenaire sessie bij zich. De dele gaties hadden de nacht gebruikt om uit een lijst van 150 kandi daten de 29 leden van een inte rimregering te kiezen. Die moet op 22 december worden geïn stalleerd. Over concrete kandidaten kon pas worden gesproken nadat de leider van de Noordelijke Allian tie in Kabul, president Rabbani, gisteren onder grote druk van de Verenigde Staten en na nachte lijke telefoontjes van onder an deren de Duitse minister van buitenlandse zaken, Joschka Fi scher, instemde met de kandi datenlijst en met de benoeming van Karzai als degene die feite lijk de macht van hem over neemt. De interimregering zal Afghanis tan gedurende zes maanden lei den. Over een halfjaar moet een 21-leden tellende speciale com missie een 'Loya Jirga' bijeen roepen. Uit deze grote Nationale Vergadering van stamoudsten, clanhoofden. politici, geestelij ken en anderen moet een nieu we overgangsregering voortko men, die achttien maanden zal aanblijven. Bovendien moeten een overgangsparlement en een grondwetgevende raad worden gekozen. Na 18 maanden moet een nieuwe Loya Jirga de grond wet goedkeuren, waarna verkie zingen volgen. Voor ex-koning Zahir Shah (87), die op het moment in Rome verblijft, is een symbolische rol weggelegd. Zahir Shah, die wordt beschouwd als een ver zoenende persoonlijkheid in het door stammentwisten ver scheurde land, zal de Loya Jirga bijeenroepen en de vergaderin gen voorzitten. In het akkoord wordt nader in gegaan op het herstel van de rechten van de vrouwen in Af ghanistan. De nieuwe grondwet zal worden gemodelleerd naar die uit 1963, waarin vrouwen en mannen gelijke rechten hebben. Die grondwet werd in 1992, na dat Kabul was ingenomen door islamitische krijgsheren, buiten werking gesteld. den haag/anp - Als de drie Bos- nische-Serviërs in de Foca-zaak al moslimvrouwen hebben ver kracht, dan gebeurde dat alleen voor de seksuele bevrediging en hield dat geen verband met de oorlog. Daarom had het Joego- slavië-tribunaal het drietal niet mogen veroordelen wegens oor logsmisdaden. Dit betuigde de verdediging gis teren bij het begin van het hoger beroep. Het tribunaal had de verdachten in februari veroor deeld tot celstraffen oplopend tot 28 jaar. De rechters achtten bewezen dat Dragoljub Kuna- rac, Radomir Kovac en Zoran Vukovic een rol hadden ge speeld bij de massale verkrach tingen in Foca. Daar hadden Serviërs in april 1992 de macht gegrepen. Mos limvrouwen werden de daarop volgende maanden in een sport hal en in privé-woningen in een soort seksslavemij vastgehou den en ontelbare keren mis bruikt. Een meisje van twaalf werd verkracht en vervolgens verkocht. Een vrouw getuigde tijdens het proces dat zij 150 keer was verkracht. Volgens de rechters in eerste aanleg waren de massale ver krachtingen een instrument van terreur dat werd ingezet in het kader van de 'etnische zuiverin gen'. Het was de eerste keer dat het Joegoslavië-tribunaal ie mand veroordeelde wegens ver krachting als misdaad tegen de mensheid. Daarvoor moet wor den aangetoond dat het gaat om een misdrijf dat in oorlogstijd op een grootschalige en syste matische manier is gepleegd te gen de burgerbevolking. Ook moeten de verdachten zich ervan bewust zijn deel uit te maken van zo'n systeem. Vol gens de verdediging kan daar geen sprake van zijn. Daarom is volgens de raadslieden een ver oordeling wegens misdaden te gen de mensheid uitgesloten. brussel/gpd - De Franse oud president Giscard d'Estaing maakt de meeste kans op een nieuwe topfunctie in Brussel, waarmee hij een zwaar stempel kan drukken op de toekomst van de Europese Unie. De kan didatuur van centrum-rechtse Fransman heeft de instemming van Duitsland, en kan rekenen op de politieke sympathie van Spanje en Italië. Premier Kok - wiens naam vaak werd ge noemd voor de topbaan - krijgt geen steun meer van bondskan selier Schroder. Duitse diplomaten in Brussel bevestigden gisteren dat Berlijn 'de Franse kandidaat zal steu nen'. De EU-regeringsleiders beslissen volgende week in het Belgische Laken wie de leiding van de belangrijke adviesgroep in handen krijgt. Dit gezelschap zal een advies opstellen hoe de EU straks met 25 landen bestuurbaar blijft. De EU beslist hierover in 2004. 'Je kunt terreur niet tegengaan zonder de Palestijnse leider te verwijderen' door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het scheelde maar een paar meter, gisteren. Yasser Arafat moet onder zijn bu reau hebben gelegen toen Israëlische raket ten met oorverdovende klappen insloegen in het gebouw pal naast zijn residentie in Ramallah. Premier Ariel Sharon mikt met zijn mepper net naast de vlieg op het behang, in de hoop dat het insect het open raam zal vin den, om nooit meer terug te komen. De Palestijnse leider wist dat de aanval op hem was gericht. Niet lijfelijk - als Israël hem had willen vermoordende had de luchtmacht een paar meter verderop ge mikt - maar psychologisch. In de Israëlische politiek en in de media is Arafat al zo goed als afgeschreven en ieder een lijkt het erover eens dat hij het onheil over zichzelf heeft afgeroepen. Dat hij radi cale milities de vrije hand heeft gegeven, wordt algemeen beschreven als de jongste - en waarschijnlijk de laatste - in een lange reeks van duur betaalde blunders. Tot de veel aangehaalde voorbeelden behoren de Zwarte September van 1970, zijn verban ning uit Libanon van 1982 en zijn steun aan de Iraakse president Saddam Hussein tij dens de Golfoorlog van 1991. Binnen de regering lijkt alleen de Arbeiders partij niet bereid zonder meer aan te drin gen op de 'verwijdering' van Arafat Men tobt er nog over de vraag wie of wat de hui dige Palestijnse leider zal opvolgen. Wie Arafat afzet, krijgt Harnas, waarschuwt mi nister van buitenlandse zaken Shimon Peres steevast. Maar die angst is overdreven. De radicale islamitische groepen zijn niet geïn teresseerd in het overnemen van de macht in de Palestijnse gebieden. Maar de meeste leden van het kabinet-Sha- ron hebben geen zin zich bezig te houden met de vraag wat er na Arafat zal komen. De conservatieve Jerusalem Post schreef deze week: 'Net zoals Amerika de fout maakte zich aanvankelijk te veel zorgen te maken over wat er na de Taliban zou gebeuren in plaats van dat regime gewoon te vernieti gen, zo is ook Israël teveel bezig met wat er na Arafat komt' .Het advies van de Post aan de Israëlische regering is simpel: 'Bestrijdt terrorisme alsof Arafat niet bestaat, en maakt u geen zorgen over het lot van zijn regime'. Het probleem met Arafat is niet alleen dat niemand weet wat er na hem komt, maar ook dat niemand een flauw idee heeft wat er op dit moment met hem aan de hand is. De Palestijnse leider heeft nooit bekend gestaan als een man van gedurfde initiatieven, maar hij lijkt nu ten prooi te zijn gevallen aan vol ledige onbeweeglijkheid. Dennis Ross was de speciale Amerikaanse gezant in het Midden-Oosten van president Bill Clinton. Geen enkele Amerikaanse di plomaat heeft de afgelopen jaren zo vaak en zo lang met Arafat gesproken als hij. Ross herinnert zich hoe de Palestijnse leider in 1996, na een reeks bomaanslagen in Israël, begreep dat zijn regime werd bedreigd door Harnas en de Islamitische Jihad, en niet al leen door Israël. „Hij wist dat hij alleen kon overleven als hij duidelijk maakte dat er slechts één gezag gold in het door hem be stuurde gebied. Een paar maanden lang liet hij dat toen zien", schreef Ross deze week in een artikel in The New York Times. Maar dat was vijf jaar geleden. Ross stelt vast dat de toestand in de Palestijnse gebie den de afgelopen vijftien maanden volledig uit de hand is gelopen, doordat Arafat de vrije hand heeft verleend aan mensen die aanvallen uitvoeren op Israëliërs. Alleen als Arafat serieus achter de terroristen aan gaat, is er volgens Ross nog een kans dat hij zijn streven naar Palestijnse onafhankelijkheid werkelijkheid kan zien worden. Hij geeft de Amerikaanse regering het advies alle betrek kingen met de Palestijnse Autoriteit te ver breken als Arafat in gebreke blijft. Een Amerikaanse boycot van Arafat gaat de rechtse partijen in Israël lang niet ver ge noeg. „Het is onze plicht hem te verdrij ven", zegt burgemeester Ehud Olmert van Jeruzalem, een kopstuk in Ariel Sharons Li kud. „Het verschil tussen Arafat en terreur is alleen maar kunstmatig. Arafat is deel van de terroristische infrastructuur. Je kunt de infrastructuur niet vernietigen zonder Arafat te verwijderen. Zijn verwijdering hoeft niet per se te leiden tot het aan de macht komen van Harnas, maar het zal de mensen van de Palestijnse Autoriteit er toe dwingen Harnas en de Islamitische Jihad te bestrijden, als ze willen overleven." meteen op WWW.COrolla.l VT-i benzine motoren 2 common rail diesel D4-D motoren 1 T Sport VVTL-i motor :reden om al uw autobeslissingen nog even voor u uit te schuiven. Want het is januari voor je 't weet! ^(Éti Distributeur: Louwman Parqui B.V. Bel gratis: 0800-0369 (ma-vr 9.00-17.00 uur) TOYOTA washington/ap - Berechting van drie Amerikanen die in Af ghanistan voor de Taliban heb ben gevochten is lastig, zo niet onmogelijk, zeggen juristen. Voor de door president George Bush ingestelde omstreden mili taire tribunalen mogen geen Amerikanen berecht worden, verraad vereist volgens de grondwet twee getuigen - die in Afghanistan waarschijnlijk moeilijk te vinden zijn - en in dien de Amerikanen alleen te gen Afghanen gevochten heb ben, hebben zij geen vergrijpen jegens Amerikanen of de VS be gaan. Een van de Amerikaanse Tali- banstrijders, de 20-jarige John Phillip Walker Lindh, zegt de bloedige gevangenisopstand in het noorden van Afghanistan te hebben overleefd waarbij een CIA-agent om het leven kwam. Over de twee andere gevangen Amerikanen is niet veel bekend. Walker behoorde tot een groep van zo'n tachtig Talibanstrij- JOHN WALKER f-"f TALIBAN FIGHTER 1 111 A— ■«4 0 De Amerikaanse Talibanstrijder John Walker, alias Abdul Hamid. Foto: AP/CNN ders, die zich na een opstand zes dagen verschanst had in het fort Qalai Janghi, dat bezet is door de Noordelijke Alliantie. Walkers claim dat hij Ameri kaanse staatsburger is wordt volgens het Pentagon 'gerespec teerd'. washington/rtr -dpa ~- osama bin Laden is waarschijnlijk dich terbij het maken van een 'vuile' atoombom dan tot nu toe werd aangenomen. Dat meldde de Washington Post gisteren. Zo'n bom veroorzaakt geen kernreac tie, maar verspreidt wel over een groot gebied radioactiviteit. Het projectiel kan worden ge- maakt van radioactief materiaal, zoals afval van kernreactoren, en conventionele explosieven. Bewijzen voor het feit dat Bin Laden aan zo'n bom werkte, zo als tekeningen en schema's, zouden de afgelopen maand zijn gevonden in panden van Al- Qaeda in Afghanistan en bij ver horen van opgepakte terroris ten. Het was voor de X'S en Groot- Brittannië al duidelijk dat Bin Laden toegang heeft of heeft ge had tot nucleair materiaal.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7