Nederlandse soldaten mogen meedoen met Amerikanen BINNENLAND 2 Ernstige ziektes soms verward met RSI Politie Haaglanden krijgt harde kritiek in ontslagzaak 'Handsfree bellen is hooguit minder onveilig' Europa houdt steekproef onder bevolking Wonen onder glas Gratis sms-en wordt moeilijk Steun voor arts met apotheek Applaus voor troostmeisjes Spoorverdubbeling HSL definitief van de baan ne vindt «h vuurwerk ip zoom - De douane i forse hoeveelheid ille- rwerk uit België onder- Ij de grens op de snel- en Bergen op Zoom en en. Een lading van zat zaterdag verstopt «stelbus. Een dag later Duane 50 kilo vuurwerk in ander busje. De par- tonden uit 165 Chinese 10.000-klappers), Chi- rerbeds van elf kilo per rtig nitraatklappers en inepijlen. dieren n vrouw en - Voor belangrijke he onderzoeken wor- rel alleen mannelijke i ren gebruikt. Dit heb- )gen aan de Rijksuni- Groningen (RuG) ont- wispelturige hormona- i van vrouwtjes ver- i resultaten van de on- I in. Bovendien zijn de htige vrouwtjes onhan- ier dan de mannetjes e proeven. „De risico's J icijnen voor vrouwen Hiermee genegeerd", derzoeker M. Butter. irland wordt litter OVSE r - Nederland is giste- top van de OVSE in jt officieel gekozen tot t voor het jaar 2003. Van Aartsen (buiten- iken) zit eerst volgend fe zogeheten 'trojka' van Inde, de huidige en de orzitter van de Organi- [r Veiligheid en Samen- i Europa. Doelen van fctaten tellende OVSE Jictpreventie, crisisma- lit, vrijheid van geloof, ping op het gebied van igen en mensenrechten deropbouw van lan- Jen conflict. snstein regelt liof Den Haag - Drs. E.H. Wellen- I) wordt binnenkort be- Jot tijdelijk directeur - I op het ministerie van pdse zaken, belast met iereiding van het Inter- I Strafhof in Den Haag. Jein is op dit moment fcteur-generaal econo- nanciën op het minis- I defensie. Tot de op- |van het Internationaal werd in 1998 besloten Jen conferentie in Ro- strafhof treed in wer- Ira zestig landen het lebben geratificeerd, surt naar verwachting jaar zomer. 2 itations met r o iel cadmium -m/v L Een partij van 1,3 mil- ,ystation-one compu- iet Tilburgse distributie- i van Sony is door de ndse overheid voor ver- blokkeerd. Kabels, en stekkers van rand- uur bevatten een veel te dmiumgehalte, zo bleek «en naand uit een controle 'dam douane. Het cadmium- in de onderzochte pro- was drie tot twintig keer an toegestaan. De spel ers plus 800.000 acces- _ebben een winkelwaar- ■|00 miljoen gulden. Hl CAO voor telbare school r - De onderwijsbonden het overleg voor een CAO voortgezet onder- itapt. Hierdoor moeten den met alle besturen af- lijk afspraken maken arbeidsvoorwaarden, lenwerkende werkge- enigingen (VSWO) kon bonden op het gebied aris, werkdrukverminde- scholing niet tevreden Grootste breekpunt was t van 220 miljoen gulden iljoen euro) die minister ns (onderwijs) extra be- iar stelde. ten Seyss ■art duikt op rr - Een bij de Utrechtse ingeleverd wapen is waarschijnlijk van Seyss t geweest, Nederlands ie nazi-bestuurder tijdens ïede Wereldoorlog. De leurige P38 dook vorig I bij een wapeninleverac- de politie. Een mede- ;van het Legermuseum t pistool onlangs aan. tpen, een zeldzame Wal- J8, is inmiddels overge - i aan het Legermuseum ft. In 1946 veroordeelde iurenberg Tribunaal Inquart wegens oorlogs den ter dood. Een secre tin Seyss Inquart heeft het f mogelijk gebruikt om buw en kind dood te én. Vervolgens pleegde (moord. woensdag 5 DECEMBER 2001 h m HL nn™ 9=4, Ui door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Nederlandse militairen mogen in Afghanistan meevech ten met de Amerikanen, vindt 6i procent van alle Nederlanders. Die opvallen hoge score blijkt uit een representatieve steekproef die in opdracht van de Europese Commissie in vijftien EU-landen is uitgevoerd. Alleen de Britten zijn nog positiever over militaire actie: 65 procent van hen is voor stander van de Britse militaire deelname aan de oorlog in Af ghanistan. In Nederland bestaat weinig angst voor terroristische aansla gen, zo blijkt uit de steekproef. Zestig procent van alle Neder landers denkt dat Nederland geen doelwit vormt voor terro risten, slechts acht procent ver wacht vrijwel zeker een aanslag. De vrees voor terroristische aan slagen in eigen land blijkt het grootst in landen die eerder met terrorisme te maken hebben ge had, zoals Frankrijk, Spanje, Ier land en Duitsland. De Finnen leven het meest onbezorgd. Slechts drie procent van hen ziet Finland als mogelijk doelwit. Het onderzoeksbureau Gallup, dat de steekproef in opdracht van de Europese Unie uitvoer de, heeft de Europese burger niet gevraagd of hij het eens is met de Amerikaanse bombarde menten op Afghanistan. Over het algemeen is Nederland vrij tevreden over de manier waarop het kabinet-Kok de crisis na 11 september heeft aangepakt. Ze ven procent van alle onder vraagden vindt dat de regering het heel goed heeft gedaan, 63 procent antwoordt 'redelijk goed'! Opvallend is de hoge waarde ring van de Britten voor premier Tony Blair, die zich heeft ont popt als de trouwste bondge noot van de Amerikanen. Van de Britten vindt 43 procent dat de regering in Londen het heel goed doet en slechts drie pro cent is volledig negatief. Dertien procent van de Duitsers en 9,8 procent van de Fransen vindt dat hun regering het 'zeer goed' doet. Vijf procent van de Duit sers en 13 procent van de Fran sen is volledig negatief. Over het algemeen lijken de EU- burgers vrij tolerant. In alle vijf tien lidstaten vindt meer dan 75 procent van de burgers dat de Arabische wereld niet veroor deeld mag worden vanwege ter roristische aanslagen die zijn uitgevoerd door een paar men- culemborg - Er wordt hard gewerkt aan de bouw van zes vrijstaande woningen in een kas. Deze zo genoemde zonnewoningen worden na de bouw overkapt met glas. Foto: ANP/William Hoogteijling Staatssecretaris wil stoppen met voorlichtingscampagnes groningen/gpd - Het nieuws dat staatssecretaris van sociale zaken Hoogervorst gaat stoppen met voorlichtingscampagnes over RSI is als een bom ingesla gen bij deskundigen. Zij plaat sen vraagtekens bij de argumen ten die bij deze beslissing de doorslag hebben gegeven. De RSI Patiëntenvereniging ziet evenwel ook veel goeds in de brief van de staatssecretaris. Sonja Dippel van 4500 leden tel lende patiëntenvereniging juicht het voorstel zelfs toe om samen met minister Borst een protocol op te stellen waarin moet ko men te staan welke verschijnse len onder RSI moeten worden geschaard. „Want het komt nu inderdaad regelmatig voor dat mensen ten onrechte denken dat ze RSI hebben. Wij kennen voorbeelden van mensen die dachten dat ze RSI hadden, ter wijl ze in werkelijkheid een ern stige ziekte hadden. Bijvoor beeld Parkinson, de zeldzame dodelijke ziekte ALS en leuke mie." Dippel betreurt het dat in de publiciteit over het stoppen met campagnes andere dingen in de brief van de staatssecretaris on derbelicht zijn gebleven. „Hij stelt ook voor om per sector de problemen aan te pakken. Er wordt een twintigtal sectoren genoemd waarin via de arbo- richtlijn RSI-problemen worden aangepakt. Daarbij gaat het on der andere om slagers, kappers, de it-sector en de bank-en ver zekeringssector." De RSI Patiëntenvereniging denkt evenwel dat er meer sec toren zijn te bedenken. Daarom valt ook bij de vereniging het stoppen met campagnes niet goed. „Denk eens aan studen ten. Onder die groep groeit het aantal mensen met RSI-klachten nog steeds. Het verspreiden van algemene kennis over RSI blijft altijd nodig. Ook onder arbo- artsen en huisartsen is veel in houdelijke kennis over RSI niet aanwezig." Ron Roozendaal van het RSI Centrum in Utrecht vindt niet dat onduidelijkheid over de de finitie aanleiding mag zijn om met voorlichtingscampagnes te stoppen. „Ook toen we nog niet wisten dat het HIV-virus aids veroorzaakt, werd niet gezegd: aids bestaat niet." Roozendaal verwijst in dit verband ook naar een eerder antwoord van de Ge zondheidsraad aan de staatsse cretaris. „Het komt in de ge neeskunde vaker voor dat een ziekte of aandoening slechts op het niveau van klachten of be perking te omschrijven is." Roozendaal vindt dan ook dat campagnes moeten doorgaan, zeker aangezien het aantal men sen met klachten nog steeds toeneemt. den haag/anp - De politie Haaglanden moet een mede werkster van Marokkaanse af komst in dienst terugnemen. De vrouw werd begin oktober ont slagen bij de vreemdelingen dienst omdat ze openlijk steun zou hebben betuigd aan de da ders van de terreuraanslagen in New York en Washington van 11 september. Ook zou ze niet heb ben willen meedoen aan drie minuten stilte voor de slachtof fers van de aanslagen. Het ontslag was in alle opzich ten onterecht. Dat is de belang rijkste conclusie van een rapport dat drie externe deskundigen hebben opgesteld over de ont slagzaak. Korpsbeheerder Deet- man had de commissie van des kundigen ingesteld om de ont slagzaak uit te zoeken. De commissie stelt dat de vrouw reageerde op een vraag van een collega tijdens een informeel ge sprek op de werkvloer. Haar uit latingen zijn volgens deskundi gen niet discriminerend, kwet send, beledigend of anderszins strafbaar geweest. Ze heeft te genover de commissie gezegd dat ze slechts wilde verklaren hoe de aanslagen konden ge beuren. De commissie stelt dat de lei dinggevenden van het korps Haaglanden onzorgvuldig zijn geweest in de procedure ten op zichte van de vrouw. Zo besloot de waarnemend directeur het gedwongen ontslag aan te zeg gen, terwijl alleen korpsbeheer der Deetman daarvoor de be voegdheid heeft. Daarom meent de commissie dat de politie de verplichting heeft om de terugkeer van de Marokkaanse snel te regelen. De vrouw is op het moment met bijzonder verlof. Een terugkeer naar haar oude werkplek acht de commissie niet wenselijk, omdat daar op de werkvloer veel weerstand tegen bestaat. Het korps moet een andere, ge lijkwaardige, functie voor haar kunnen vinden. Een woordvoer der van de politie zegt dat het korps alle aanbevelingen van de commissie overneemt. teller op 7.160.000 leden en on geveer één miljoen verstuurde berichten per dag. Dat wordt de telecombedrijven wat te gortig. Ze geven braaf de berichten door, maar de ont vangers sturen nauwëlijks sms- jes terug, zodat de operators niets aan de dienstverlening ver dienen. „De verhouding is volle dig scheef', vertelt voorlichter C. Ubachs van KPN Mobile. „We zijn daarom wereldwijd gaan onderhandelen over ver goedingen. Met MTN, dat achter mtnsms.com zit, kwamen we er niet uit. We sturen hun berich ten sinds twee maanden niet meer door. Nee, we krijgen daarover geen klachten. Ieder een begrijpt dit. het is een lo gisch verhaal. We zitten in deze business om geld te verdienen." breda/gpd - Gratis sms-en via internet wordt steeds moeilijker. KPN Telecom en Dutchtone sturen berichten van mtnsms- .com, de grootste site op dit ge bied, bijvoorbeeld niet meer door na een conflict over de ta rieven. Het sturen van de korte tekstbe richtjes naar een mobiele tele foon is ontzettend populair, vooral in de leeftijdsgroep 12 tot 25 jaar. Alleen al de twee groot ste operators in Nederland (KPN en Libertel) verstuurden vorig jaar zo'n 600 miljoen sms-jes. Met één a twee kwartjes per be richt kunnen de kosten voor de gebruiker al snel oplopen. Inter- netproviders sprongen daar handig op in door gratis verzen ding aan te bieden. Vooral de si te www.mrnsms.com blijkt een megahit. Gistermiddag stond de den haag - Voormalige 'troostmeisjes' kregen gisteren onder luid applaus een exem plaar van het vonnis van het Tokyo-tribunaal uitgereikt. Dat behelsde dat de voormalige keizer van Japan Hirohito volledig verantwoordelijk was voor de misdaden die zijn solda ten voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog begingen tegen de 200.000 destijds jonge vrouwen. Het tribunaal eist dat het huidige bewind in Tokyo toegeeft dat Japan verant woordelijk en aansprakelijk was voor het seksuele geweld, zich daarvoor officieel veront schuldigt en de overlevenden schadeloos stelt. Eén van de Nederlandse slachtoffers, Jan Ruff-O'Herne, noemde de uitspraak van het tribunaal 'een belangrijke overwinning voor de getroffen vrouwen, die hiermee eindelijk na 55 jaar hun eergevoel terugkrijgen'. Foto: ANP/Koen Suyk den haag/gpd - De met verdwij nen bedreigde apotheken van honderden huisartsen op het platteland moeten blijven be staan. WD-kamerlid Ank van Blerck dient daartoe binnenkort een wetsvoorstel in. Ze kondig de dat gisteravond aan in het debat over de begroting voor volksgezondheid. Haar initiatief krijgt steun van PvdA, WD en de kleine christe lijke fracties van SGP en Chris tenunie. Die vormen samen een ruime kamermeerderheid. Krachtens de huidige Wet op de Geneesmiddelenvoorziening (WOG) moet een huisarts op het platteland zijn apotheek opge ven als zich binnen een straal van ruim drie kilometer van zijn praktijk een apotheek vestigt. Minister Borst (volksgezond heid) vindt het onjuist dat een huisarts zowel voorschrijft als verstrekt. Ons land telt nog een kleine zeshonderd apotheek- houdende huisartsen. Van Blerck stelt dat 'niks' erop duidt dat die artsen misbruik of verkeerd gebruik maken van hun dubbelfunctie. „Het ver dwijnen van apotheken van een huisarts is niet in het belang van de bevolking op het platteland aldus Van Blerck. Bovendien is de apotheek voor veel huisart sen op het platteland - met rela tief weinig patiënten - een extra bron van inkomsten. den haag/gpd - De regerings partijen in de Tweede Kamer leggen zich neer bij de weigering van het kabinet om de spoorlijn tussen Utrecht en Arnhem te verdubbelen. Alleen de opposi tiepartijen bleven gisteren tij dens het kamerdebat over het schrappen van de HSL-oost pleiten voor gedeeltelijke spoor verdubbeling. PvdA en VVD gaven aan grote problemen te hebben met de ui terst ingewikkelde cijferbrij van prognoses en kosten/batenanalyses, die van uit de ministeries, planbureau's en de Nederlandse Spoorwegen op hen af kwamen. „De cijfers zijn voor ons nagenoeg oncon troleerbaar", zei PvdA-woord- voerder Feenstra. De oppositie deelt het stand punt van de provincies Utrecht en Gelderland, gesteund door gemeenten, het regionale be drijfsleven, de NS en de luchtha ven Schiphol. Die vinden ge deeltelijke spoorverdubbelingen noodzakelijk om het internatio nale, nationale en regionale treinverkeer in de toekomst on gestoord te laten verlopen. Maar minister van verkeer Nete lenbos hield gisteren opnieuw vast aan haar geloof in nieuwe technische mogelijkheden om het bestaande spoor beter te gaan benutten. Volgens de mi nister is er dan genoeg capaci teit om het aantal reizigers tot 2020 tussen Utrecht en Arnhem te verdubbelen. Opmerkelijk ge noeg zei Netelenbos net als haar tegenstanders zich gesteund te voelen door de Nederlandse Spoorwegen. door Martijn Hover eindhoven - 'Handsfree bellen is veili ger', roept de overheid de snelweggebrui ker vanaf in het oog springende posters toe. Een wat eufemistische weergave van de werkelijkheid, misschien. Verkeersex- perts bij onderzoeksinstituut TNO zou den liever de formulering 'minder onvei lig' willen gebruiken. Als een trein met 1160 passagiers zou ontsporen met fataal gevolg voor alle in zittenden, wordt dat als een enorme ramp ervaren. De kans op zo'n catastrofe is klein. Toch voltrekt zich jaarlijks een vergelijkbare ramp. Deelname aan het verkeer eist ieder jaar de levens van 1160 voetgangers, fietsers en automobilisten. In zekere zin is het moderne snelverkeer dus ook een ramp te noemen. Het is trouwens veel erger geweest: in 1970 verloren nog bijna 3200 Nederlan ders het leven in het verkeer. „Maar naarmate het jaarlijkse aantal slachtoffers verder wordt teruggedrongen, blijkt het steeds moeilijker om dat cijfer nog verder omlaag te brengen", weet TNO-verkeers- expert dr. Richard van der Horst.Als je begint, kun je de eerste jaren groté winst boeken met eenvoudige maatregelen, zo als het verplichten van bromfietshelmen en autogordels." Maar is de eerste grote winst eenmaal geboekt, danvalt het niet mee het aantal slachtoffers nog verder te rug te dringen. „De inspanningen daar voor moeten navenant groter zijn", zegt Van der Horst. Van der Horst en zijn collega's houden zich vooral bezig met de psychologie van het autorijden. Ze zijn meer in de be stuurder geïnteresseerd dan in diens voertuig, want een op het eerste gezicht betrekkelijk eenvoudige bezigheid als het besturen van een auto blijkt in de psy chologische praktijk een ingewikkelde wisselwerking tussen verschillende func ties van het bestuurdersbrein te vereisen. Zo hebben psychologen een 'model' ge maakt van de 'bestuurderstaak'. Het mo del bestaat uit een raamwerk waarin de verschillende soorten taken die een auto mobilist te vervullen heeft, worden afge zet tegen de manier waarop hij de infor matie verwerkt die hij nodig heeft om per auto van A naar B te rijden. Zo heeft een automobilist die van A naar B wil drie afzonderlijke taken te vervul len. Om te beginnen is daar zijn 'strategi sche' taak die neerkomt op het bepalen waar je naar toe wilt en langs welke rou te. Vervolgens heeft de chauffeur een 'manoeuvreer-taak' die erop neerkomt dat hij andere weggebruikers ontwijkt. En ten derde is er de 'controle-taak' die bestaat uit de technische besturing van het voertuig: 'remmen, gas geven, schake len. Bij al die taken afzonderlijk is bovendien sprake van een nauwkeurig bepaalde volgorde waarin zij worden verricht: de bestuurder neemt iets waar, verwerkt die informatie en gaat vervolgens tot actie over. Hij ziet bijvoorbeeld een voetganger oversteken, bedenkt dat het geen goed idee is om die aan te rijden en gaat dus op de rem staan. Dat is allemaal goed en wel zolang de chauffeur zich daadwerkelijk bezighoudt met het besturen van zijn voertuig. Zodra echter andere factoren worden geïntro duceerd die niets met de auto of het ver keer te maken hebben, kunnen die het ideale psychologische model danig in de war sturen. Omdat de meeste automobilisten zich daarvan bewust zijn, wachten ze mel an dere handelingen tot ze op eenflftilig stuk weg zijn aangeland, veronderstCT Van der Horst: „Ie gaat niet op zoek naar een cassettebandje als je 120 rijdt op een drukke snelweg met overal auto's om je heen. Dan wacht je tot het wat rustiger is." Dat gezond verstandscenario wil er door de mobiele telefoon tegenwoordig echter nogal eens bij inschieten:Als de tele foon gaat, zijn mensen toch geneigd om op te nemen, zelfs als de omstandighe den er eigenlijk niet geschikt voor zijn." Uit onderzoek van de wetenschappelijke literatuur concludeert TNO dat vrijwel al le 'hulpsystemen' en apparatuur die in auto's worden aangetroffen een nadelige invloed kunnen hebben op de rijpresta- tie. „Een totaal verbod op telefoneren in de auto zou nauwelijks af te dwingen zijn. In dat geval moet je kiezen voor het minste van twee kwaden. F.n uit onder zoek is gebleken dat 'handsfree' bellen iets minder gevaarlijk is dan bellen met een toestel in de hand. Heel erg veel maakt het uiteindelijk echter niet uit."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5