Enquête naar bouwfraude pas eind januari van start BINNENLAND 1 Buurtbewoners gruwen van misdaad Lundia over de tong 'LwnekeL 'Jongens willen boek over CruijfP Celstraffen geëist na steekpartij in vliegtuig Onderzoekscommissie onder leiding van GroenLinkser Vos Schoolmeisjes jring was elijke fout rc - De storing waar- weekeinde van 9 r ruim 20.000 huis- bn bedrijven op veland en Walcheren i kwamen te zitten, is door een menselij- iit is de voorlopige I van onderzoek door lieursbureau naar de gaat om een ver- vareversie die werd erd in een besturings- f zonder te zijn getest. •om ook in jn het land - De proef om gesto- ïdfele telefoons te besto- alims-berichten, wordt Het expen ds nu in Amsterdam succesvol dat de an- inoiekorpsen er ook mee dap worden. De sms- indementen hebben er in jn fetad voor gezorgd dat n ai straatroven met de Voor de het de dieven in drie- ie n de gevallen van If te doen om mobiel- n 40 procent nu. iln] aaj (toppen met ^.vergoed De kans wordt gro- aejkers een aantal hulp- kokmiddelen vergoed helpen bij het stop- Sijroken. Minister Borst ijgezondheid laat on- onder welke voor- [bestaande middelen kenfondspakket kun- ïn. Tot nu toe weiger- leze anti-rookmidde- en vergoeden, omdat lat de rokers hiervoor geld uitsparen als jigaretten kopen. anen korte pvangen' - Afghanen die zijn voor het geweld in prland, moeten in Ne- ijdelijk bescherming krijgen. Zij dienen ech- n de asielprocedure te i, maar korte tijd op- gen. Als de rust in Af- •y weer is teruggekeerd, dj direct terug. De frac- 'vdA, CDA en D66 in le Kamer voelen hier zo bleek gisteren tij- i debat. Staatssecretaris (justitie) wil eerst ;n met het kabinet. iril landelijke s in horeca - TNO wil uniforme or kerstversiering in edrijven in Nederland, het onderzoeksinsti- lak nog steeds ondui- :lke versiering wel of egestaan. TNO deed ek naar de regelgeving lillende gemeenten. Nu n gemeentebesturen ls vast te stellen voor de iligheid van kerstversie- penbare gelegenheden. therapie te goed ■en - Een kuur met een kan een adequaat mid- tegen winterdepressies, lemaal ongevaarlijk is Mensen die daar ge- )or zijn kunnen ma- orden, waardoor ze edig gedrag vertonen. Ybe Meesters, als psy- I verb on den aan het isch Ziekenhuis Gro in bedenker van de the- et gaat daarbij vooral nedicatie met lichtbak- Philips. In het AZG zelf t ieder jaar zo'n tien ir dat de therapie tot te ige resultaten leidt. woensdag 5 DECEMBER 2001 Senaat stelt harde eis aan Europees arrestatiebevel den haag/anp - De Eerste Ka mer heeft een belangrijke drem pel opgeworpen bij de invoering van het Europese aanhoudings bevel. Alle fracties willen dat Neder land alleen instemt met het ver gaande voorstel om de uitwisse ling van verdachten te verge makkelijken, wanneer aan de Nederlandse voorwaarden wordt voldaan. Zo niet, dan moet minister Korthals (justitie) zijn goedkeuring opschorten. Korthals is boos over de opstel ling van de Eerste Kamer. Hij denkt dat Nederland een mod derfiguur slaat wanneer er door toedoen van het parlement nog geen definitieve overeenstem ming kan worden bereikt op dit politiek belangrijke dossier. Morgen en vrijdag vergaderen de Europese ministers van justi tie en binnenlandse zaken in Brussel over het aanhoudings bevel. De lidstaten willen een lijst met misdrijven opstellen waarvoor verdachten automa tisch aan een ander EU-land kunnen worden uitgeleverd. Het wordt gezien als instrument te gen internationaal terrorisme. COMMENTAAR den haag/anp - De parlementai re enquête naar de bouwfraude gaat waarschijnlijk eind januari van start. De fractiesecretarissen in de Tweede Kamer hebben gis teren afgesproken dat deze week eerst een tijdelijke commissie wordt gevormd die de onder zoeksopdracht voor de enquête moet formuleren. Die commissie, onder voorzitterschap van Groen- Links-Kamerlid Vos, doet de Tweede Kamer eind januari for meel een enquêtevoorstel. Vorige week tijdens het debat over de bouwfraude ging PvdA- fractievoorzitter Melkert er nog vanuit dat de tijdelijke commis sie al voor de kerst met een af gerond voorstel zou kunnen ko men. Vos' voorzitterschap van de tij delijke commissie betekent ove rigens niet dat zij ook de beoogd voorzitter is van de later samen te stellen parlementaire enquê tecommissie. De meeste fracties gaan er vanuit dat de voorzitter een WD'er zal zijn waarbij vooral de naam van J.D. Blaauw veel wordt genoemd. Gedacht wordt bovendien aan een be trekkelijk kleine enquêtecom missie waarin alleen de vijf grootste fracties (PvdA, WD, CDA, D66 en GroeriLinks) zijn vertegenwoordigd. Binnen die fracties wordt mo menteel nogal geworsteld met de vraag welke Kamerleden uit eindelijk zitting nemen in de commissie. Bij de huidige tijds planning is het immers zeer aannemelijk dat de enquête naar de bouwfraude voor een belangrijk deel samenloopt met de campagne voor de Kamer verkiezingen in mei en de daar opvolgende kabinetsformatie. Kamerleden die straks lid wor den van de enquêtecommissie moeten zich in ieder geval ver zekerd weten van prolongatie van hun Kamerlidmaatschap. Bovendien kunnen die Kamerle den naast hun enquêtewerk zaamheden niet ook nog eens een prominente rol spelen in de verkiezingscampagne. Ook over de verdere bezetting van de tijdelijke commissie die de enquête gaat voorbereiden bestaat nog veel onduidelijk heid. Kamervoorzitter Van Nieu- wenhoven doet morgen nadere mededelingen over de samen stelling van de tijdelijke com missie. In Vrij Nederland van deze week noemt voormalig PvdA-Kamer- lid Van Gijzel het een juridische doodzonde dat minister Kort hals (justitie) een lijst met na men van frauderende ambtena ren van Rijkswaterstaat aan mi nister Netelenbos (verkeer) heeft door Sander Rooijakkers Rotterdam - In het huis waar Rowena woonde, op de dertien de etage van een flatgebouw in Rotterdam, moet zich een ver schrikkelijk drama hebben afge speeld. „Waar anders moet het meisje in stukken zijn gesneden?", zegt een kennis van de (stief) ouders over de 4-jarige Rowena Rikkers. Iedereen in de Rotterdamse flat kent het voortvluchtige duo, een 32-jarige man en zijn vriendin, de 25-jarige moeder van Rowe na Rikkers. De man woonde er al twintig jaar. Eerst met zijn moeder en zijn broer, later ja renlang alleen. Tot april van dit jaar. Een vrouw en haar doch ters Rowena (4) en Rochelle (3) trokken bij hem in. Het verliefde stel had elkaar leren kennen via internet, een paar dagen later woonden ze samen. „Ik vond dat hij leuk met haar omging", zegt flatbewoonster E. de Vries. „Ook met de kinderen ging hij volgens mij normaal om. En hij had honden. Ik heb ook een hond, dus daarom maakten we af en toe een praat je." Ooit leek de man een zonnige toekomst tegemoet te gaan, ver telt zijn kennis. „Hij werkte vol gens mij bij de politie. Wegens fraude kwam hij een jaar of acht geleden in de gevangenis te recht en werd hij ontslagen." Sindsdien is hij vaker aangehou den wegens gesjoemel met uit keringen. De politie deed vorig jaar zomer een inval in zijn wo ning, waar een hennepkwekerij bleek te zijn ingericht. „Maar hij was toen zelf - zoals wel vaker - in Spanje. Hij zei dat hij niets met die kwekerij te maken had en de politie geloofde dat", her innert een buurvrouw zich. „Hij had het huis onderverhuurd." De man met een imposant pos tuur -1,85 meter lang, kalend hoofd, zeker honderd kilo en zijn armen vol tatoeages - was een graag geziene buurtbewo ner. „Hij was altijd goed gekleed en groette iedereen vriendelijk' zegt P. Geensen. „Ik heb werke lijk nooit iets vreemds aan hem gemerkt." Alledaags waren zijn bezigheden niet. Hij werkte bij een beveili gingsbedrijf, bij een bedrijf dat survivaltochten organiseert, bij een schoenmaker en hij was kunstenaar. „Op een gegeven moment zag mijn man dat hij een heleboel kunstwerken in die gehuurde witte Mercedes Vito aan het laden was", zegt een buurvrouw. „Dat is de laatste keer dat we de twee volwasse- Een reconstructie van het hoofd zorgde er mede voor dat de identiteit van het 'meisje van Nulde' werd vastgesteld. Foto's: ANP en WFA nen hebben gezien. Ik weet niet of het jongste kindje daar toen nog bij was." Volgens de politie vertrokken de man en de moeder eind augus tus, op het moment dat de li chaamsdelen van Rowena wer den gevonden in Nulde en Hoek van Holland. „Ik kan me herin neren dat ik haar ongeveer twee weken daarvoor nog heb gezien. Maar ze is gedood op het mo ment dat haar moeder en haar vriend nog hier woonden. Dat moet dus wel in de flat zijn ge beurd", denkt de kennis. „Na hun plotselinge vertrek heb ik geen enkel gezinslid meer ge zien. Hun mobiele telefoon nummers werkten natuurlijk ook niet meer." Anderhalve week geleden be zocht de recherche de flat. De complete woning en de bijbeho rende berging werden grondig doorzocht. Aan buurtbewoners werden compositietekeningen getoond. „Ik dacht, na de inval van vorig jaar, dat het weer wat met drugs te maken had", zegt Moeders wachten op hun kinderen bij de Mauveschool in Dordrecht. Het is de laatste school die Rowena Rikkers bezocht. Foto: ANP/Jasper Juinen de buurvrouw. „Pas toen de naam van het meisje bekend werd gemaakt, vielen de stukjes op hun plek." „Verschrikkelijk en ongeloof lijk", zegt flatbewoonster De Vries hoofdschuddend over de gruweldaad waarvan twee schijnbaar normale mensen worden verdacht. „Datje zoiets kunt doen." Buurtbewoner A. „Nu kunnen ze beter even niet in de buurt komen. En ik geloof dat iedereen er hier zo over denkt." In Oud-Krispijn, de Dordtse wijk waar Rowena naar school ging tot zij naar Rotterdam vertrok, staat het huis waar het gezin- Rikkers woonde. Voormalig buurman R. Gerssen is nog steeds overdonderd- Gerssen woont al bijna tien jaar op de derde verdieping van de flat waarin ook het gezin Rikkers woonde, twee verdiepingen la ger. Gerssen kan zich de kinderen nog goed voor de geest halen. „Ze speelden altijd in de speel tuin achter hun huis. In mijn ogen heel normale kinderen. Nooit gedacht dat Rowena zo gruwelijk aan haar einde zou komen. De ouders waren aardi ge mensen. Altijd een praatje, vriendelijk gedag zeggen. Wat ik al die tijd wel vreemd heb ge vonden, is dat de vader altijd met een andere auto thuis kwam." De laatste tijd was het Gerssen wel opgevallen dat Rowena ge regeld 'op haar kop' kreeg van haar moeder.Ach, dat is vol gens mij normaal. Ze was een druk kind en ze hadden in het huis plavuizen, snap je, dat maakt nogal wat herrie. Rowena was gewoon een leuk, druk kind." (advertentie) ci', Gratis langer natafelen Wonen Werken Leven Kom naar Lundia Leiden, Breestraat 85 of kijk op www.anderslundia.nl Adelmund bezorgd over resultaten leesonderzoek den haag/gpd - Voetballen, computerspelletjes, buiten ra votten of cowboytje spelen; Ne derlandse jongen doen alles lie ver dan lezen. Bijna zes op de tien jongens van 15 en 16 jaar raken geen krant, boek of tijd schrift aan, blijkt uit onderzoek. Onder meisjes geldt dit voor drie van de tien. Staatssecretaris Adelmund van onderwijs is bezorgd over deze cijfers en wil laten onderzoeken waaróm jongens niet lezen. Al was het maar omdat er de laat ste jaren ook een tendens is dat jongens het in het onderwijs minder goed doen. Haar vraag is of er fouten in het onderwijssys teem zitten waardoor jongens op meerdere terreinen achter blijven. De Stichting Lezen is er altijd vanuit gegaan dat er verschil zat tussen het leesgedrag van jon gens en meisjes. „De Universi teit van Amsterdam ontdekte dat in het voorbereidend mid delbaar beroepsonderwijs meis jes ontvankelijker waren voor een boek. Meisjes houden meer van fictie bleek, jongens van non-fictie", zegt Anne-Mariken Raukema daar. Het verschil verbaast haar niet. „De moeder geeft doorgaans de cultuur door, niet de vader. Zij straalt dat ook uit op de meis jes." Directeur Henk Kraima van de Stichting Collectieve Propagan da van het Nederlandse Boek (CPNB) is allerminst verontrust. „Jongens lezen misschien wat gegeven. „Nu kunnen bij voor baat maatregelen getroffen wor den tegen ambtenaren die offi cieel nog nergens van verdacht worden. Of de bewijslast kan worden weggewerkt", aldus Van Gijzel. „Netelenbos heeft geen recht op die namen." Volgens een woordvoerder van Netelenbos beschikt ze niet over een lijst met namen. Ze hoopt die morgen te krijgen van oud medewerker Bos van bouwbe drijf Koop Tjuchem, die de bouwfraude-kwestie aan het rollen bracht. De enquête naar de bouwfraude moet de misstanden in de bouw uitroeien, zo stelde de kamer vorige week Aanleiding is de re cente onthulling door een voor malig medewerker van een gro te aannemer dat bouwbedrijven sjoemelen bij aanbestedingen. Naar aanleiding van het onderzoek naar de identiteit van 'het meisje van Nulde' is gebleken dat tientallen schoolmeisjes - en vermoedelijk evenzoveel jongens - administratief van de aardbodem verdwenen zijn. Kin deren verschijnen zonder enig opgaaf van reden niet op school, zonder dat de school weet waar het kind zich ophoudt. In het geval van Rowena Rikkers valt de school noch de leerplichtambtenaar formeel iets te verwijten. De vierjarige Rowena viel niet onder de leerplicht, die tot 1 augustus 2002 pas op vijfjarige leeftijd in werking treedt. De leerplichtambtenaar is daarom niet inge licht. Een mededeling van de moeder dat zij ging ver huizen volstond, hoewel de school later nog wel ge probeerd heeft contact met de moeder te krijgen. Wettelijk mag het dan wel goed zitten, verreweg de meeste vierjarigen gaan wel naar school. Ouders hou den het kind weieens een dagje thuis, maar het is toch op zijn minst opmerkelijk te noemen dat deze leef tijdsgroep door de mazen van het controlesysteem heen glipt. Terecht wordt de vraag gesteld waarom een verdwijning van een vierjarige toch niet door de school onder de aandacht wordt gebracht van een leerplichtambtenaar of andere wettelijke instantie. In de praktijk blijkt dat de meeste 'verdwenen' kinde ren uit probleemgezinnen komen. Als gevolg van ech telijke ruzies worden de kinderen in de regel door een van de twee ouders meegenomen. De bestemming kan het buitenland zijn, maar ook bij voorbeeld een Blijf- van mijn-Lijf- huis. In een enkel geval gaat het kind zelfs onder een schuilnaam verder op een andere school. Uit het politieonderzoek in Nulde blijkt echter dat ook leerplichtige kinderen spoorloos zijn zonder dat daar ooit actie op is ondernomen. In verreweg de meeste gevallen zal geen sprake zijn van een misdrijf. Deson danks hebben school en gemeente de plicht om deze groep kwetsbare kinderen, die het in het leven toch al niet makkelijk heeft, zo goed mogelijk te vrijwaren van een lot als dat van Rowena Rikkers. door Richard Hoving haarlem - Voor de rechtbank in Haarlem zijn gisteren deels voorwaardelijke gevangenis straffen geëist van clrie en twee jaar tegen twee mannen die el kaar eind augustus aan boord van een vliegtuig op weg van het Surinaamse Paramaribo naar Amsterdam met een mes sta ken. De verdachten waren een 28-jarige inwoner van Vlaardin gen en de 37-jarige Rotterdamse vriend van zijn zus. Kort nadat vlucht KL 714 op steeg van de luchthaven Zande rij ging het mis. De Vlaardinger liep volgens officier van justitie N. Vogelenzang naar het toilet waar hij de vriend van zijn zus trof. De twee hadden eerder al woorden gehad in Paramaribo. De Vlaardinger zou zijn eigen zus en moeder voor 'hoer' heb ben uitgemaakt. De Rotterdam mer vond dat te ver gaan. Over en weer zouden bedreigingen zijn geuit. Volgens de officier van justitie stak de Vlaardinger de Rotter dammer met een klein mes, die de man meerdere malen in zijn schouder raakte. Omdat de Rot terdammer zich hevig verzette, vielen beiden op de grond. De aanvaller liet het mes los. Zijn slachtoffer pakte het en stak hem in zijn hoofd en linker hand. Familieleden wisten de twee vechtersbazen te scheiden. Aan boord van het KLM-toestel brak door de vechtpartij paniek uit. Officier Vogelenzang eiste de hoogste straf tegen de Vlaardin ger, 36 maanden cel waarvan zes voorwaardelijk, omdat hij was begonnen met steken. De Rotterdammer kon zich volgens de officier niet beroepen op noodweer. Hij zat bovenop de Vlaardinger en was hem als kickbockser fysiek de baas. De officier eiste tegen hem een la gere straf, 24 maanden cel waar van zes voorwaardelijk, omdat hij niet begonnen was met vechten. Beide verdachten spraken de le zing van de officier van justitie tegen. Volgens de Vlaardinger was niet hij, maar de ander be gonnen met steken. Hij ontken de niet dat hij later had gestoken toen ze op de grond lagen. De tweede verdachte ontkende wel dat hij had gestoken. Hiermee kwam hij terug op twee eerdere verklaringen. De rechtbank doet 18 december uitspraak (advertentie) minder, maar vooral wat anders. Ze willen boeken over Cruijff, informatieve boeken over de dingen die hen interesseren. Het verschil uit dit onderzoek lijkt me wat aan de hoge kant." Kraima gaat uit van de verkoop van jeugdboeken en ziet vooral een stijging van het aantal le zende kinderen. „Vroeger had je lezende kinderen en andere kin deren. Kinderen met een boek werden maar raar gevonden, studieneuzen. Die tijd is ge weest. Terwijl de uitleen in bi bliotheken op niveau is geble ven, worden steeds meer jeugd boeken verkocht. Geen kind ge neert zich nog voor het lezen van een boek. Dat vinden wij belangrijk, dat er geen aparte sfeer meer om een boek hangt."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3