Koeman zoekt de balans bij Ajax SPORT Weer enqüete over topklasse amateurs Van Marwijk moet puzzelen R9 JggS!- Schaatsers in problemen door vermiste bagage Clough: 'Verkopen Stam grote fout van Ferguson' Talent Wau wellicht in selectie PSV Ljungberg trefzeker "te maken veld nveen glad veen - Het voetbalveld in Lenstra Stadion in Hee- Tn bevat te veel algen. De ■^At is daardoor bij nat el te glad. Zaterdag tij- et Iwedstrijd tegen Feye- art bibberden de voetballers -on de teams alle kanten op. baableem van de algen als )ort uit de kunstgrasve- th; e zijn ruim een jaar gele ik t een speciale maaima- itjeji het veld gestikt. Tussen ketone gras en de kunstve- debben de algen zich nu nield. „Bij droog weer krijg tejiard laagje over het veld, te veer veranderen de al- sen glad papje", ver ainer Foppe de Haan. veen bestrijdt de algen Jjlogisch materiaal. 's eens over iferperiodes Vertegenwoordigers van "angrijkste voetbalcom- [van Europa zijn het orden over de termij- rbinnen transfers mo- latsvinden. Dat is giste re Europese voetbalunie kendgemaakt. Als het bestuur van de UEFA 1 gaat komen er twee i waarin spelers van ien veranderen, zowel l als internationaal. De eriode loopt van het ihet seizoen tot 31 au- Iln de maand januari i tweede transferperio den waar de competi- t van maart tot en met gelden andere termij- pk de Eredivisie NV is bij 'es joord betrokken. der Hoorn Qilt 500ste duel isch - Fred van der jspeelt vrijdag uit tegen digfl Sittard zijn vijfhon- wedstrijd in het betaald De 38-jarige aanvoer FC Den Bosch wordt g'lijek later in het thuisduel 'n'.iesse voor eigen publiek Van den Hoorn be- belih loopbaan in het sei- j)84-85 bij Den Bosch. Hij uitstapjes naar het 1 Dundee United en het ie Eendracht Aalst, serde in de jaargang terug bij de Brabantse woensdag 5 december 2001 Leiden - De discussie over de topklasse in het amateurvoetbal is nog altijd niet gesloten. Tij dens een besloten bijeenkomst van de nieuwe Werkgroep Top klasse, afgelopen zaterdag in Zeist, werd besloten nog eens de meningen te peilen over een topklasse. De voorstanders pra ten inmiddels over een topklas se met twee of drie afdelingen (zaterdag en zondag gemengd) een niet over een enkele afde ling. Namens de zaterdagama teurs in de hoofdklasse A was voorzitter Wim Roos van Sche- veningen aanwezig. De mogelijke invoering van de topklasse zorgt al jaren voor ver hitte discussies. De KNVB wilde de beste amateurclubs laten uit komen in een of enkele afdelin gen tussen de hoofdklassen en de Gouden Gids Divisie, eventu eel met de mogelijkheid tot pro motie naar het betaalde voetbal. De voetbalbond trok zich twee jaar geleden uit de discussie te ruggetrokken toen bleek dat de eerste-divisieclubs tegen een mogelijke degradatie waren en ook de meeste amateurclubs niets in het plan zagen. Verdere initiatieven werden aan de clubs zelf overgelaten. De werkgroep topklasse (be staande uit vertegenwoordigers van alle zes hoofdklassen) gaat nog eens de mening peilen van alle hoofdklasse-verenigingen. Op basis daarvan brengt de werkgroep een advies uit aan de KNVB. Enkele van de leden van de werkgroep willen, voor het rondsturen van een enquête formulier, eerst nog eens met hun achterban praten over de voor- en nadelen van de huidige situatie en van de mogelijke al ternatieven. Zij zijn bang voor het verlies van derby's, die vol gens de meeste zaterdagclubs 'de krenten in de pap' van het amateurvoetbal zijn. Onder de zondagamateurs heeft het idee van een topklasse steeds meer sympathie gekregen. Er zijn zelfs al zondagclubs die op zaterdag avond hun competitiewedstrijd afwerken. De werkgroep top klasse komt in februari 2002 op nieuw bijeen. Ronald Koeman en zijn assistent Ruud Krol vertonen zich aan de zijlijn als Ajax op een 3-0 voorsprong is gekomen tegen Fortuna. Foto: CPD/Ron Plchel schaatst in ieder 1500 meter op het sch kwalificatietoernooi. |PD/Vincent Jannink ert geplaatst f kwalificatie - MarkTuitert zeker de 1500 meter op ipisch kwalificatietoer rijder van Spaar Select de Commissie Topsport iten op basis van een 'ie hij begin vorige week een trainingswedstrijd nveen. Deelname van was in gevaar gekomen, hij zich afgelopen week- aek moest afmelden voor loven Cup', een wed- lie gold als laatste selec- pHnent. Op de vijf kilometer tuitert een herkansing. einde van deze week ïj in Inzeil, waar hij op Jj jgskamp is, een 5000 me- ;n (trainings)wedstrijd. Jbalsters en winst weg *0 - De Nederlandse alsters wisten na afloop eerste wedstrijd op het ipioenschap in Italië of ze blij moesten zijn urgesteld. Ze speelden 'n in Bolzano gelijk tegen ïne (28-28). Een punt ha- teu »en de nummer twee van atei a was meer dan vooraf vie pt, maar na afloop over- e het gevoel dat Neder- e wedstrijd had kunnen W ieten winnen. Bonds- von Bert Bouwer stond met reet in de handen langs ^r h it, omdat zijn ploeg in de ie onnodig de winst uit de 1 in gaf en zelfs nog dreigde Ze iezen. Tot zijn opluchting ;ew< e EUy-An de Boer een mi- lan 'oor tijd de gelijkmaker stm n. Vandaag speelt Oranje t. M vice-wereldkampioen ide rijk. Coach Bouwer ruikt in kansje. „We zien 't wel, we gaan ons niet opbla- door André Hoogeboom amsterdam - Anderhalf uur had Ronald Koeman met zijn nieuwe selectie getraind. Hij stond ruim een etmaal op de loonlijst. Geen ideale voorbereiding voor het de buut van de ex-international als trainer van Ajax in de Arena. De tegenstander was hekkensluiter Fortuna Sittard en dat was wel ideaal. Vorig seizoen, bij het de buut van Co Adriaanse toonde de Limburgse ploeg zich ook al een gewillige sparringpartner. Op 22 augustus van het vorig seizoen begon de mislukte missie van de inmiddels ontslagen oefenmees- ter met een 5-0-overwinning. On der Koeman kwam Ajax gisteren tot 4-0. In zekere zin zijn beide situaties vergelijkbaar. Ajax moet weer opnieuw beginnen, net als toen, na een desastreuze periode on der Wouters en Olsen. Nu is het aan Ronald Koeman om de enorme ambities waar te ma ken. Hij begon gisteravond met een redelijke opsteker. Niet al leen winnen van Fortuna, maar meteen weer aan de leiding in de eredivisie. Hoeveel dat waard is, moet later dit seizoen blijken. Het duel met Fortuna kwam in meer opzichten goed uit voor de trainer. Niet alleen was de te genstander een waarvan Ajax normaal gesproken wint, ook kon Koeman zijn nieuwe ploeg aan een nadere studie onder werpen, hetgeen hij gretig deed. Wat hij zag, viel hem op mo menten mee en op andere mo menten tegen. Bij zijn kennis making, maandag, zei de nieu we man al dat hij het gevoel had dat sommigen een zware last met zich meetorsen. „Het is dui delijk dat ze niet overlopen van het zelfvertrouwen", herhaalde hij gisteren. Koeman predikt een nieuwe vrijheid in de Arena. Geen groepsgewijze warming up meer, de spelers mogen doen wat ze prettig vinden. Dat zal voor sommigen als een schok zijn gekomen, na de schoolse aanpak van Co Adriaanse en het kost tijd om aan die nieuwe vrij heid te wennen. Voor anderen was het een verademing. De strategie van de nieuwe trai ner is klip en klaar. 'Gewoon' drie spitsen en een ouderwetse nummer tien, waarmee Richard Knopper weer terug is op zijn oude plek. Hij hield dat geen he le wedstrijd vol. De 'schaduw spits' is nog ver van zijn vorm van weleer en werd na ruim een uur vervangen door O'Brien. De keuze van de middenvelders was enigszins verrassend. Gala- sek moest zijn basisplaats weer afstaan. De vervanger was niet O'Brien, maar Yakubu, die voor meer verdedigende zekerheid zorgde. De keuze voor Machlas in de spits was voorspelbaar, een zekerheidje voor de trainer in een onzekere nieuwe wereld. Zoals hij ook zei na afloop. „Ik dacht dat Zlatan mentaal nog niet fit was voor deze wedstrijd. Ik had het idee dat Machlas er beter aan toe was." De Griek greep deels zijn kans, en scoor de het eerste velddoelpunt van Ajax, na een voorzet van de weer uitblinkende De Cler. Na rust werd hij echter overvleugeld door vervanger Ibrahimovic, die twee keer en bijna zelfs drie keer wist te scoren. „Daar was ik erg blij mee en ik hoop dat-ie nu ook weer wat krediet heeft ver diend." Ajax was al op voorsprong geko men door Bergdolmo, uit een penalty. Na de 2-0 van Machlas was de koek ook wel op in die eerste helft. Ajax slaagde er niet in het baltempo hoog te houden en de tegenstander te overrom pelen. Bij de veilige voorsprong en in de wetenschap dat Fortu na zich slaapwandelend over de grasmat van de Arena begaf, zette Koeman na rust de andere beschikbare spits in, Zlatan Ibrahimovic, om hem aan een nadere studie te onderwerpen. Dat was een meevaller. Been hakker vroeg vorige week kre diet voor zijn aankoop. 'Zlatan wordt een hele grote', had de technisch directeur zijn aan koop verdedigd. Een vleugje van die klasse liet de Zweed met Ajax' derde goal zien. Met onna volgbare voetbewegingen door kruiste hij de Limburgse defen sie en bracht 3-0 op de teller. De Zweed zorgde even later ook voor 4-0 en weer na voorberei ding van De Cler. Bij 3-0 had Koeman Galasek binnen de lijnen gebracht. De Tsjech, door de fans gezien als een herinnering aan Adriaanse, werd ontvangen met een fluit concert. Zo zag Koeman vrijwel zijn hele selectie aan het werk. „Dat was het voordeel van deze wedstrijd. Ik heb deze kans aan gegrepen om zo veel mogelijk mensen bezig te zien. Er waren momenten waarmee ik best te vreden was, waarop ze een frisse indruk maakten. Maar daardoor hebben sommige spelers de nei ging om teveel vooruit te den ken. Met een man minder voor de bal, kan een aanval net zo goed lopen. Er zal meer balans in het elftal moeten komen, want zo geef je soms te veel weg." Ajax: Grim; Heitinea, Bergdolmo, Chi- vu en De Cler, Yakubu (76. Galasek), Knopper (64 O'Brien) en Van der Vaart; Van der Meyde, Machlas (46. Ibrahimovic) en Wamberto. Fortuna: Hesp; Van der Hoeven, Dirkx, Volmer (80. Van Geem) en Emeran; Van Dieren. Akerboom (60. Hamming), Haeldermans en Landerl; Gerritsen en Cramb (89. Gaaouiri). calgary/anp - Een groot aantal schaatsers, onder wie zes Ne derlanders, is in Calgary in pro blemen geraakt omdat hun ma teriaal niet met het vliegtuig is meegekomen. Andrea Nuyt en Alexander Oltrop hebben sinds maandag niet kunnen trainen omdat hun schaatsen zoek zijn. Yvonne Leever en Marieke Wijs man overkwam hetzelfde, maar zij konden beschikken over re- serveschaatsen. Van Jan Bos en Ids Postma zijn de schaatsen wel, maar de fiet sen niet meegekomen op de reis vanuit Salt Lake City. De schaat sers zijn maandag met Delta Airlines naar Calgary gevlogen, voor de tweede wereldbeker wedstrijden sprint. „Heel vervelend, want Nuyt en Oltrop missen nu al twee dagen training in de voorbereiding op de world cup", aldus Jan van der Hout, lid van de commissie Topsport van de KNSB. „Zij hebben ook geen fietsen, dus ze hebben helemaal niets kunnen doen." Behalve de Nederlanders zijn onder anderen ook Polen, Noren en Japanners getroffen door de verkeerd afgeleverde bagage. De problemen deden zich voor bij meerdere vluchten. Voor heen namen schaatsers hun ijzers altijd mee aan boord om het risico op dit soort proble men uit te sluiten. Sinds de aan slagen op 11 september in de Verenigde Staten mogen scher pe voorwerpen echter niet meer worden meegenomen door pas sagiers. Ook schaatsen moeten sindsdien worden ingecheckt. londen/rtr - Manager Alex Fer guson van Manchester United heeft een grote fout begaan door verdediger Jaap Stam te verkopen aan het Italiaanse La- zio Roma. Dit heeft de voormalige trainer Brain Clough van Nottingham Forest gezegd. Hij leidde zijn club in 1979 en 1980 naar de eindzege in de Europa Cup. „Het was een flater van Fergu son om Stam weg te doen, een populaire en efficiënte verdedi ger", aldus Clough in de krant The Sun, „Ik was niet de enige die vreemd opkeek van deze be slissing. Er is geen logische ver klaring te vinden voor het feit dat Stam werd weggestuurd en werd vervangen door een lang zame Fransman (Laurent Blanc, red.)." Regerend kampioen Manchester United staat achtste in de Pre mier League en leed dit seizoen al acht nederlagen. Stam moest bij Manchester United vertrek ken vlak nadat hij zijn memoires had uitgegeven. Ferguson zou zich gegriefd heb ben gevoeld door een aantal passages in het boek. eindhoven/gpd - PSV-coach Erik Gerets over weegt jeugdspeler Nyron Wau toe te voegen aan de selectie voor het UEFA Cup-duel met PAOK van morgenavond. Omdat een groot aantal spe lers is geblesseerd, mag de vleugelaanvaller van Jong PSV mogelijk op de bank plaatsnemen. De 19-jarige voetballer speelt al sinds de pupillen bij PSV. Hij zat nog niet eerder bij de A-selectie. Of Wau aan de groep wordt toegevoegd, hangt onder meer af van de inzetbaarheid van André Ooijer. De verdediger, die de wedstrijd tegen AZ miste wegens een hamstringblessure, heeft goede hoop dat hij tegen PAOK kan spelen. Ooijer trainde gis teren nog aangepast en had geen last meer van het kwetsuur. Keeper Ronald Waterreus is in ieder geval be schikbaar. Datzelfde geldt voor Mark van Bom mel. De aanvoerder, die ruim twee maanden uit de roulatie was, begint vermoedelijk op de bank. De geblesseerden Bruggink, De Jong, Hofland, Kezman, Bouma en Lodewijks spelen zeker niet. Vogel is geschorst. Fitte Paauwe enige lichtpunt bij Feyenoord londen - Freddie Ljungberg was gisteren de gevierde man bij Arsenal. Met twee doelpun ten had de Zweed, die hier stuit op doelman Gianluigi Buffon, een groot aandeel in de 3-1 zege op Juventus in groep D van de Cham pions League. Dennis Bergkamp kwam bij Ar senal in de 69ste minuut in het veld voor Ka- nu. De Londense club was toen al bezig de voorsprong van 2-1 te consolideren. Bergkamp verzorgde in de slotfase een technisch hoog standje. Nadat Edgar Davids de bal tegen de scheidsrechter had getrapt bediende Berg kamp op subtiele wijze Ljungberg in vrije po sitie. De Zweed tikte de beslissende 3-1 in. De overige doelpunten in dit duel waren van Henry (Arsenal) en Trezeguet. In dezelfde groep won Leverkusen met 3-0 van Deportivo La Coruna. Bij de Spaanse club speelde Roy Makaay mee. In groep C versloeg Real Madrid Panathinaikos met 3-0 en verraste Sparta Praag Porto in eigen huis: 0-1. Foto: AP door Marcel van der Kraan rotterdam - Patrick Paauwe is klaar om terug te keren in de ba sis van Feyenoord, maar de middenvelder weet niet of trai ner Bert van Marwijk hem na een maand afwezigheid mor genavond in het UEFA Cup-duel met SC Freiburg meteen weer in het diepe gooit. Als het aan Paauwe ligt, begint hij in de basis. „Ik heb nu een week heel hard getraind en heb mijzelf heel goed getest. Ik heb geen klachten meer en kan ge woon spelen tegen Freiburg", aldus de speler. Van Marwijk wilde na de laatste training op Nederlandse bodem nog niet onthullen of Paauwe weer naast Paul Bosvelt wordt geposteerd. „Ik kan daar nog niets over zeg gen", hulde de Feyenoord - coach zich in nevelen. Van Marwijk heeft in de verkeer de linies een luxe-probleem. Op het middenveld heeft Shinji Ono zich namelijk goed gemanifes teerd als centrale middenvelder naast Bosvelt. De Japanner am bieert ook de positie van num mer tien en hoopt daar volgend seizoen, bij een eventueel ver trek van Jon Dahl Tomasson, te recht te komen. Om Paauwe te rug te brengen in de ploeg zou Ono weer naar de linkervleugel moeten verhuizen en dient Ebi Smolarek, die een week geleden tegen RKC twee keer scoorde en in de thuiswedstrijd tegen Frei burg de enige goal (van Ono) voorbereidde, voor de zoveelste keer terug te keren naar de re servebank. Op hetzelfde moment zit Van Marwijk in zijn defensie met een groot probleem. Chris Gyan heeft tegen Heerenveen een for se blessure opgelopen en kreeg gisteren van de medische staf te verstaan dat het geen zin had om mee te reizen met de ploeg naar Duitsland. Omdat Pieter Collen al eerder was uitgescha keld, zou Brett Emerton als noodgreep weer op zijn oude plek terecht moeten komen. Maar het noodlot wilde dat de Australiër, voor wie Leeds Uni ted zich nu nadrukkelijk op de markt heeft gemeld, gisteren al vroeg met een dijbeenblessure moest afhaken op de training. Het gezicht van Van^larwijk stond rond het middaguur dan ook op onweer. „Ik word met de ene na de andere afvaller gecon fronteerd. Eerst belde Kalou al op dat hij ziek in bed lag. Hij heeft maagklachten en moet nog zien dat hij over 24 uur op de been is. Gyan kan dus niet mee, nu zit Brett weer omhoog en Ramon van Haaren blijkt nog niet zo ver te zijn dat hij bij de selectie kan aansluiten. Daar had ik na zijn wedstrijd van maandag met Jong Feyenoord een beetje op gehoopt. Maar de dokter zette het licht nog niet op groen." Jean-Paul van Gastel en Tinin- ho, die eveneens hun opwach ting bij de reserves hebben ge maakt, zijn evenmin afgereisd. Jan de Visser is vanmorgen wel in het vliegtuig gestapt, al bleek ook de Noord-Hollander niet fit.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21