Maarten 't Hart bundelt mooiste verhalen van Hotz KUNST CULTUUR Verslaafd aan stempels Hedendaagse componisten geïnspireerd door 400 jaar oude muziekstukken R7 Jeroen van Merwijk: ironisch verpakte wanhoop met een knipoog Mondriaan duikt op in Alkmaar woensdag 5 DECEMBER 2001 line Keuls teert boek door Theo de With leiden - Het werk van de Leidse componist Comelis Schuyt (1557-1616) heeft een aantal hedendaagse componisten geïnspireerd tot het maken van nieuwe muziekstukken. Deze composities worden vrijdag door het Rosa En semble ten gehore gebracht in het LAKtheater. Het initiatief is genomen door de stichting Made in Leiden, een platform voor iedereen in de regio die zich bezighoudt met componeren. Ze wil aantonen dat Leiden door de eeuwen heen een muziekstad is. Daarom worden gere geld compositie-opdrachten gegeven en con certen georganiseerd. Vrijdag staat Comelis Schuyt centraal. Hij was eertijds organist van de Pieterskerk en de Hooglandse Kerk. Twee vocale werken van hem ('Bewaert Heer Hollant' en Voi bramante ben mio') zijn gebruikt als uitgangspunt voor dit concert. Zeven Leidse componisten kregen de opdracht naar aanleiding van deze werken een eigen compositie te schrijven. Een van hen is Egbert Kemner. Voor zijn com positie 'Zwerftocht door Leiden' liet hij zich niet alleen inspireren door een canon van Schuyt, maar ook door tekeningen die Kem- ners vader van Leiden heeft gemaakt. „Zijn te keningen verschenen enkele jaren op de voor pagina van de Leidse Post", vertelt de compo nist. „Hij maakte dan 's ochtends een tocht door de stad of de regio. Omdat hij een foto grafisch geheugen had, ging hij 's middags rustig bij een kopje koffie zitten tekenen." Egbert Kemner heeft het talent van zijn vader geërfd. .Alleen doe ik het dan met noten. Ik maak een wandeling door de stad en in mijn hoofd vormt zich dan een idee. Thuis werk ik het uit tot een muziekstuk." Voor de opdracht van Made in Leiden heeft hij zich strikt aan de noten van Comelis Schuyt gehouden. Dat heeft Kemner niet als beperking ervaren, maar als de spelregels waaraan hij zich te houden had. Zijn 'Zwerftocht door Leiden' is een instru mentaal muziekstuk geworden, waarbij hij de toehoorders aan de hand neemt door de stad. „De wandeling begint 's ochtends en eindigt 's avonds. Mijn compositie begint met weinig. Dat is de stilte van de ochtend. Gaandeweg komt er meer leven in de brouwerij. Het blijkt zelfs een marktdag te zijn. Deze geluiden wor den 's avonds overgenomen door de cafés en ook dat rumoer sterft langzaam weg." De zes andere componisten hebben ook in strumentale stukken geschreven, variërend van minimal music tot een dialoog tussen vi ool en saxofoon. Mark Harperink heeft een melodie van Schuyt bewerkt voor carillon. Dit werk wordt vrijdag, voorafgaand aan het con cert, op het carillon van het stadhuis gespeeld. In het LAKtheater worden alle composities door het Rosa Ensemble uitgevoerd. Dit gezel schap heeft een basisbezetting van viool, slag werk, piano en saxofoon, maar wordt voor de ze gelegenheid aangevuld met elektronische instrumenten. Voordat de hedendaagse muziek ten gehore wordt gebracht, neemt Egbert Kemner het pu bliek 400 jaar mee terug in de tijd. Hij dirigeert het gelegenheidskoor dat de twee vocale wer ken van Comelis Schuyt zingt. Made in Leiden, vrijdag 7 december 2001, 20.30 uur, LAKtheater, Leiden. - Schrijfster Yvonne gneert komende zater- r nieuwe boek 'Madame ndisch kind tot Haagse lij de Leidse boekhandel r Ginsberg. Het is haar lutobiografische boek oe. Ze putte hiervoor neer uit haar dagboe- uls is tussen 14.00 en ur present in de winkel Breestraat 93. I ik 'Schrijver met scherp waarnemingsvermogen en slecht gezichtsvermogen' unre Boulez „rresteerd Een van 's werelds be- ite dirigenten Pierre is door de Zwitserse po- irresteerd omdat hij een "j. tische bedreiging zou y75-jarige Fransman Basel van zijn hotelbed jje en drie uur lang vastge- Q. De politie ging tot de u ver omdat Boulez in de p estig had gezegd dat van le operahuizen mochten opgeblazen. Op grond verklaring was hij op it van mogelijke terroris- verdachten terechtgeko- £firijving voor "prijs geopend dam - Muzikanten kun- h inschrijven voor de 'rijs van Zuid-Holland 2002. De popprijs is on- ro leeld in vier categorieën: dance, singer/songwri- &b/hiphop. Acts die in rking willen komen, voor 15 januari een de- 1 n biografie en drie foto's :n naar de Popunie, s 21450, 3001 AL Rotter- e ischrijfformulieren zijn ;baar via de website ww- 'Pj inie.nl. Katwijk it vrijwilligers I' k - K&O Katwijk zoekt igers om het bestuur en andere afdelingen te Jken. K&O organiseert di- ^riviteifen op het gebied lur en educatie voor cers van alle leeftijden, j .lursussen, concerten en J.1 rvoorstellingen. Voor ïformatie: R. van Hest, n: 071-4062311. p.v.1 :icl door Theo de With warmond/oegstgeest - Het is vandaag precies een jaar geleden dat schrijver F.B. Hotz uit Oegst- geest overleed. Om te voorko men dat het werk van de auteur in de vergetelheid raakt, stelde collega Maarten 't Hart een bun del samen met de mooiste verha len van Hotz. „Ik denk dat ik hem beter heb gekend dan enige an dere Nederlandse auteur." Hotz (1922-2000) debuteerde als schrijver pas in de jaren zeventig met 'Tramrace', een verhaal over de blauwe tram tussen Lei den en Den Haag. Hij had toen al een leven als jazzmusicus achter de mg. Maarten 't Hart heeft hem alleen de laatste 24 jaar van zijn leven gekend. „Hij leefde teruggetrokken en was een schuwe persoonlijkheid", zegt hij. „Vroeger moet dat an ders zijn geweest. Als trombo nist moet hij toch ook in de schijnwerpers hebben gestaan." Volgens 't Hart waren de echte vriendschappen van Hotz die met zijn jazzmaatjes. „Zelfs op zijn sterfbed in het Diacones- senhuis wisselde hij nog casset tebandjes met hen uit. Hij was vooral geïnteresseerd in jazz uit de jaren twintig. Ik had daar geen enkele affiniteit mee." Toch ontwikkelde zich een vriendschap tussen Hotz en zijn jongere vakbroeder uit War mond. Ze praatten zelden over muziek, maar des te meer over de stand van zaken in de Neder landse letteren. Maarten 't Hart leerde Hotz kennen toen hij hem in 1976 benaderde voor een interview in het literaire tijdschrift Maatstaf. De wan trouwende Hotz wilde echter geen gesprek en handelde de vragen schriftelijk af. „Het resultaat was blijkbaar der mate bevredigend dat hij daarna contact met me opnam", vertelt 't Hart. „Hij is zelfs bij me op bezoek geweest op de Jan van Goyenkade in Leiden. Vanaf dat moment waren de rollen omge draaid. Ik ging bij hem langs in Oegstgeest, waar hij na zijn scheiding bij zijn zuster in- Hart hem heel tobberig over de tails. „Tegen de simpelste din gen kon hij opzien. Een inter view of een prijsuitreiking waren voor hem een bezoeking. Ik heb zijn uitgever er nog eens van kunnen weerhouden om in Zuid-Afrika een bloemlezing van zijn verhalen uit te brengen. Hotz was helemaal in paniek. Hij was doodsbenauwd dat de anti-apartheidsbeweging zou komen demonstreren voor zijn huis." Met zijn voorkennis vond de sa mensteller van de bundel met mooiste verhalen het moeilijk een selectie te maken uit het kleine oeuvre van de Oegst- geestse schrijver. ,Alle verhalen van Hotz zijn mooi. Voor de Duitse markt heb ik het auto biografische element voorop ge steld, maar het is voor de oos terburen een eerste kennisma king met zijn werk. Voor de Ne derlandse bundel heb ik de keu ze laten vallen op verhalen over muziek en geschiedenis. Op die vlakken was Hotz het sterkst." Hoe groot acht Maarten 't Hart de kans dat de verhalen van Hotz over tien jaar nog worden gelezen? „Klein", zegt hij onom wonden. „De meeste schrijvers worden na htm dood snel verge ten. Hun werk wordt zelden meer her- F.B. Hotz in zijn werkkamer in Oegstgeest. Rechts: Maarten 't Hart, die de bundel van de mooiste verhalen van Hotz sa menstelde. Foto's: GPD/Harmen de Jong - WFA/Jos Lammers woonde. We zaten dan een uur tje op zijn kamer en namen bij voorbeeld een verhaal van hem door." Andersom legde 't Hart zelden werk van zichzelf voor aan Hotz. ,Ach nee, dat wilde ik niet. Die man had zulke slechte ogen. Hij droeg altijd een bril met donke re glazen en moest met behulp van een vergrootglas lezen en schrijven. Ik wilde hem niet be lasten met een concept-roman van mijn hand." Het nawoord van Maarten 't Hart in de bundel draagt om die reden de titel 'De man met het glas'. Hotz had geen alcoholi sche neigingen, maar zat altijd met een loep in zijn hand. „Het is een wrange speling van het lot dat juist een man die in zijn ver halen zo'n scherp waarne mingsvermogen aan de dag legt, met zo'n slecht gezichtsvermo gen wordt opgezadeld." De stijl van Hotz wordt vaak be schreven als melancholisch, 't Hart vergelijkt hem graag met Elsschot. „Ze schreven diebei heel laconiek. Ze hadden een aparte kijk op het leven. Als hij na de Tweede Wereldoorlog door Duits land reist, schrijft hij daarover 'het land is al aar dig aan kant'. Dat is natuur lijk een merk waardige constatering. Zoiets zou hij nu over het World Trade Center kunnen schrijven." Hoewel Hotz aan de ene kant la coniek kon zijn over de toestand in de wereld vond Maarten 't De mooi ste verha len van F.B. Hotz, gekozen en toegelicht door Maarten 't Hart. De Arbeiderspers, 292 pag, ƒ26,44 (€12,-). bbdn Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor de na amateur-kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en .Afcgiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, c k( Ideren, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Lonie en Joyce Lens. t d moeder en haar dochter ich samen hebben toege- Q op verschillende stempel- nieken. Hoe komen ze Dp? )egon nog geen jaar gele- toen Joyce Lens (25) de k-beurs in Rijswijk be- t, waar ze op een stand uit Joord-Brabantse Veghel „Daar heb ik het stern- voor het eerst uitgepro- I en dat beviel me erg Ik heb daar ook m'n eer tempels gekocht." oen heeft ze mij aange- m", vult Lonie Lens (50) [dochter aan. „Ik ben er laai verslaafd aan ge- |t." Een verslaving met ple- e gevolgen, want de eer escheiden expositie van weetal is een feit. Een zicht van hun stempel- Iten is momenteel te zien in fentrale Bibliotheek in Lei- kbij het maken van stem parten niet aan een biblio- iresse die vroeger met een b klap boeken afstempelde. Het gaat hier om een nauw keurig werkje dat zich niet ge makkelijk laat uitleggen. Joyce doet wel een poging: „Het is moeilijk uit te leggen, maar ab soluut niet moeilijk om te doen. Je moet de techniek wel een paar keer oefenen. Ook is het belangrijk een goede com binatie te vinden tussen de kleuren van het papier en de inkt, al is dat natuurlijk een kwestie van smaak." „Je begint met het kiezen van de kleuren van het papier en vervolgens ga je de gewenste vormen uitsnijden. Ik plak vaak meerdere lagen papier over el kaar heen. Dan zet je een of meer stempels, waarvoor je langzaam drogende inkt ge bruikt. Vervolgens strooi je er wat embossingpoeder over heen dat je met een 'heat gun' moet laten smelten, zodat het kan hechten aan de inkt. Met dit poeder kun je verschillende leuke effecten bereiken." Het maken van een kaart lijkt misschien een karweitje van luttele minuten, maar zo is het Lonie en Joyce Lens exposeren hun stempelkaarten in de Centrale Bibliotheek. Foto: Dick Hogewoning ook weer niet. Moeder en dochter ontwerpen veel zelf, en dat kost tijd: „Soms maak je wel eens iets na en ben je een uurtje bezig. Maar als je een ei gen ontwerp maakt, kun je wel een hele dag bezig zijn met een kaart." Zodra Lonie en Joyce Lens een nieuwe techniek tegenkomen, proberen ze die uit. Ook varië ren ze met meerdere inktsoor ten. „Watermerkinkt geeft bij voorbeeld een mooi doorzich tig effect, omdat het de kleur van het gebruikte papier aan neemt." De meeste kaarten van Lonie en Joyce hebben een Oosters tintje. Zo gebruiken ze veel stempels met gedetailleerde beeltenissen van Japanse vrou wen en Chinese tekens. Op an dere kaarten staan Engelse versjes of Griekse figuren. Moeder Lonie deed al aan beeldhouwen. Daarom staan er ook enkele Oosters getinte, zelfgemaakte beeldjes tussen de kaarten. Moeder en dochter geven sinds kort ook workshops aan be langstellenden. Mensen zijn vaalc verrast over de mogelijk heden van het stempelen. „We bezitten nu ongeveer 175 stem pels, en die verzameling blijft maar groeien", vertelt Lonie. Om een indruk te geven van de stempeltechniek gaf het twee tal onlangs een demonstratie in de bibliotheek. Sindsdien stromen de inschrijvingen voor de workshops langzaam bin nen. „Per avond ontvangen we niet meer dan vijf mensen", zegt Lonie. „Zo blijft het over zichtelijk. De mensen hoeven zelf niets mee te nemen, al het materiaal is voorhanden. Het is leuk om te zien dat mensen zo enthousiast zijn dat ze de vol gende keer met een groepje te rugkomen." De stempelkaarten van Lonie en Joyce Lens zijn tot eind de cember te zien in de Centrale Bibliotheek, Nieuwstraat 4 in Leiden. Voor meer informatie: 071- 5764635 of 071- 5804348. Joris Rietbroek theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Jeroen van Merwijk, uw betrouwbare partner in cabaret'. Tekst en muziek: Jeroen van Merwijk. Gezien: 4/12, Leidse Schouwburg. 'O, alles valt meestal wel mee', zingt één van de grootste som bermannen in het cabaret. Hij somt een lijst van idiote meeval lers op, meent er natuurlijk geen snars van en eindigt met de constatering dat dit liedje korter blijkt dan misschien door ons gedacht, dus dat ook hier geldt dat alles meestal wel meevalt. Zo'n aanpak is kenmerkend voor Jeroen van Merwijk. Een stelling poneren, dat met gekke onverwachte voorbeelden illu streren en tenslotte een aparte draai aan het geheel geven. Daarbij gaat hij de combinatie van zelfspot en arrogantie niet uit de weg. Van Merwijk klinkt altijd weer vermoeid, boos en verongelijkt. Alleen doet hij dat steeds op nieuw op een aanstekelijke wij ze. Zou het puur een pose zijn? Het begint in elk geval een heel klein beetje op een voorspelbaar maniertje te lijken. Maar aan de andere kant is zijn aanpak in de afgelopen jaren zo consequent gebleven, dat die pose wel echt moet zijn. Deze keer kondigt hij aan uit sluitend liedjes te zullen zingen. De vroegere verhaaltjes ertussen zouden niet deugen. Althans, volgens de autoriteiten waarop hij zich met regelmaat beroept en die hij met termen als caba- retpolizei, cabaretgestapo of. ei gentijdser, als cabarettaliban aanduidt. Vanzelfsprekend doet hij het tegenovergestelde: hij praat veel en dat gaat ten koste van de hoeveelheid liedjes. Een belangrijk thema bij die ver bindende verhaaltjes is de de mentie van zijn hoogbejaarde schoonmoeder. In de samenle ving zegt hij meer voorbeelden van menselijke aftakeling aan te treffen. Zo schaart hij beleggers daaronder. Ook bestrijdt hij de stelling dat Nederland te vol is. Hier is het misnoegen van een geëngageerd cabaretier te horen die tegelijkertijd aan het nut van dat engagement twijfelt. Zo krijg je ironisch verpakte wanhoop met een knipoog. Hij strijdt te gen windmolens. Als een ware Don Quichote staat hij op de poster van zijn programma af gebeeld. Daarnaast stelt Van Merwijk zijn lol in het spelen met taal cen traal. De cabaretier probeert bij voorbeeld te rijmen op onmoge lijke woorden. Hij doet het in een enigszins gekunsteld liedje. Geen topper, maar toch is de poging leuk. Een meezinger ('Heel Amsterdam bestond weer eens uit gekken'), een paar alter natieve liefdesliedjes CWaar jij niet bent, daar kan het nooit wat zijn'), enkele overpeinzingen en citaten uit beroemde poëzie completeren het geheel dat de echte Van Merwijk- fanuiiet zal teleurstellen. alkmaar - Het Stedelijk Muse um in Alkmaar blijkt in het bezit van een vroeg werk van Piet Mondriaan. Het kunstwerk, een tekening van een onbekende jonge vrouw, was in de jaren vijftig voor 23,50 gulden op een veiling gekocht. De waarde nu wordt geschat op 200.000 gul den. Bij het museum bestond al lan ger het vermoeden dat de teke ning, gemaakt van houtskool en conté (krijt), mogelijk een werk van Mondriaan is, maar zeker heid ontbrak. Deskundigen van 'Tussen kunst en kitsch' beves tigden bij opnamen van het tv- programma dat het om een werk van de schilder gaat. Bij de aanschaf werd destijds aangenomen dat het om een te kening van Leo Gestel ging, om dat diens monogram rechtson der op het werk werd aangetrof fen. Later pas werden de initia len PM op een andere plek ont- dekt.De tekening is volgens een woordvoerder van het Alkmaar- se museum bijzonder waarde vol, omdat het deel uitmaakt van een kleine serie portretten die Piet Mondriaan heeft ge maakt aan het begin van de vo rige eeuw. De tekening is met ingang van vandaag te zien bij de collectie van de Bergense School in het museum. De opgedoken tekening van Piet Mondriaan. Foto: ANP/Frits Kaijer

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19