Brandweercontrole voor veilige kerst LEIDSE REGIO 'Wereld wordt alleen maar gekker' jnton Roeberding neemt teleurgesteld afscheid 'Wassenaar moet meer de boer op' Nieuwe gesprekken over Menkenterrein R5 'Plafond vol dennentakken kan echt niet meer' Politierechter zet zwaait geschut in tegen meeloper stgeestenaar r veroordeeld ac/oegstgeest - Het ge- of in Den Haag heeft een 34-jarige man uit eest veroordeeld tot vier en gevangenisstraf voor ideling van zijn vrouw, unis is gelijk aan de eis procureur-generaal. De Ij eestenaar was in hoger gegaan, nadat de recht- em eerder een half jaar je enisstraf en een half jaar ardelijk oplegde. Maar gerechtshof kwam tot clusie dat de man schul- woensdag 5 DECEMBER 2001 Macaber en belachelijk nieuws in het Afzien van 2001 trwoude voor euro ude - Zoeterwoude- nnen weer op het raad- :cht voor het afhalen vijzen, reisdocumen- luittreksels uit het bevol- gister. Een week lang it niet mogelijk, vanwege sing van het automatise- steem van de gemeente, feteem is aangepast aan tmarkt stgeest door Jan Preenen zoeterwoude - De 'zoektocht naar de meest positieve ellende' verveelt Ruud van Spaandonck nog altijd niet. Integendeel. 'Het afzien van 2001is net van de pers, of de Zoeterwoudenaar is in gedachten al met het dertiende jaaroverzicht bezig. Hij heeft al volop macabare en fatale nieuwtjes ('maar altijd met een glimlach') voor de vol gende editie. „Dit jaar heb ik zoveel opval lende berichten binnengekregen, dat ik op 4 september al heb besloten tot een kopijstop. Ik kon toen al met het grootste gemak weer een blad met honderd pagina's vullen. En meer wilde ik er per se niet. Het moet wel hanteerbaar blijven. Ik sjouw me nu met een oplage van vijfduizend exemplaren al een breuk. En voor bijvoorbeeld Sinterklaas hoefde het niet opnieuw 5 december te worden. Ik had nog genoeg over van vorig jaar." Mede door de vroege sluitingsdatum heb ben de dramatische ontwikkelingen in de Verenigde Staten op 11 september geen plaats gekregen. Althans niet in de vorm van berichten. Wel in het voorwoord: „Deze ge beurtenissen zijn het bewijs van de stelling dat de werkelijkheid een stuk gekker is dan de stoutste fantasie ooit kan verzinnen." Maar ook al was Van Spaandonck langer doorgegaan met het verzamelen van de stukjes, dan nog waren deze aanslagen niet in het knipselblad opgenomen. „Er was im mers niets grappigs aan. Bovendien is dit nieuws bij iedereen bekend." Een terrorist uit Pakistan had, als die op tijd was binnengekomen, waarschijnlijk wel de kolommen gehaald. Nu moet hij een jaar wachten, al maakt hij dat niet meer bewust mee. „De man reed op de fiets en zat hele maal onder de bommen. Plotseling kreeg hij materiaalpech. Ik neem aan een lekke band, maar dat staat verder niet vermeld. Maar goed, het klokkie tikte helaas voor hem door en voordat hij op de plaats van bestemming was, vloog hij al de lucht in. Kennelijk kon hij niet klokkijken of wist hij niet hoe die moest worden stilgezet. Zulk nieuws spreekt me wel aan." En kennelijk ook de afnemers van Van Spaandonck, die het 'officiële orgaan van de Raad van Beheer op Cynisch gebied in Ne derland' gratis krijgen. Onder anderen vrienden, familie en collega's van het Ne derlands Drukkerij Bedrijf in Zoeterwoude, een van de drie sponsors. Van Spaandonck betaalt alleen de portokosten. „Dat heb ik er graag voor over, maar het moet wel over zichtelijk blijven. Daarom heb ik een hoop vage kennissen geschrapt. Verder weten m'n vaste klanten me wel te vinden. Ik hoef er geen reclame voor te maken." Dat geldt ook voor zijn 'correspondenten': pro deo-medewerkers in het hele land die hem voorzien van smeuiïge berichten. Dit jaar voor het eerst ook uit drie Belgische kranten: Belang van Limburg, Het Laatste Nieuws en Metro. Zoals het nieuwtje over een jongen die in Kortenberg werd begraven met zijn gsm. De mobiele telefoon lag tij dens de begrafenisplechtigheid boven op de kist. „Als jonge mensen sterven zoek ik steeds naar symbolen die hen typeren. Tij dens de viering heb ik gewezen op de be langrijke rol die de gsm speelt in de com municatie tussen jongeren", zo lichtte de ken Gauchez het ritueel toe. Als bewijs dat een balpen niet alleen kan verdwijnen in een Leids hoofd heeft Van Spaandonck de bizarre ervaring van een Egyptische jongen meegenomen. De jongen kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij een pen in zijn oog kreeg. Zijn moeder, die het zag gebeuren, greep snel in en trok de pen eruit. Althans, dat dacht zij. In werkelijkheid verwijderde zij slechts een deel van de pen. Toen de jongen gezondheidsklachten hield, onderzochten artsen hem nog eens goed en ontdekten ze na twee jaar het achtergeble ven deel. Zo mogelijk nog macaberder is het verhaal van een 49-jarige Let, die het lijk van zijn zus in huis hield nadat zij in november was overleden. Hij wilde eerst nog Kerstmis, Nieuwjaar en zijn verjaardag met haar vie ren. Van Spaandonck beschouwt het als een van de 'betere' berichten. „Ik kan me iets leukers voorstellen met de feestdagen, maar het is wel leuk om daar op die dagen over te praten. De wereld is sinds mijn eerste Afzien in 1990 alleen maar gekker geworden." eest - In multifunctio- Intrum 't Groot Proffijt |t Boerhaaveplein in •est wordt zondag 9 de- Ér een kerstmarkt gehou- last de kerstartikelen die bliek kan kopen, probe- pbyisten hun werk aan h te brengen. Zo zijn er neer sieraden en zijde- hingen te koop van ama- e markt is van 11.00 tot r geopend. De toegang a" villigersfeest egstgeest iEEST - Aan de dag van de liger, op 7 december, h° ook in Oegstgeest aan- a8J besteed. In Het Witte s rordt van 16.30 tot 19.00 ze n bijeenkomst 'met hapje Dot nkje' gehouden voor de ligers van Zorgcentrum 113 iborch en verpleeghuis ■i ijckerslooth. Een aantal in wordt gehuldigd. De Restgroep zet zijn onbe- krachten in het zonnetje en 'gezellig en informa- f menzijn in de Theater- at om 15.30 uur begint, t programma staan onder ezingen, een cabaret- elling van Judith Schut en ïffet. Artishock zorg voor izikale omlijsting van dit ligersfeest. lan Rechter dwingt partijen tot compromis wassenaar - Het ministerie van VROM en de gemeente Wasse naar moeten op zoek naar een compromis over nieuwbouw op de plek van de voormalige Men- kenfabriek. Tot die mogelijke oplossing heeft de rechter beslo ten na protesten van diverse partijen. Minister Pronk liet de gemeente Wassenaar enige tijd geleden weten dat woningbouw op de Menkenlaan niet door de beugel kan vanwege het zogehe ten 'rijksbufferzonebeleid'. Zowel het verzoek om een voor lopige voorziening van Wasse naar als het schorsingsverzoek van de inspectie voor de volks huisvesting zijn door de rechter toegewezen. Die concludeert dat gedeputeerde staten fouten heeft gemaakt bij de behande ling van de bouwaanvraag. Was senaar wil op de plek van de voormalige fabriek een nieuwe woonzorgcomplex voor oude ren bouwen, met 50 zorgwonin- gen en 98 aanleunwoningen. Het complex moet dienen als vervanging voor het huidige Jo- hannahuis. De landelijke inspectie voor de volkshuisvesting stelde twee we ken geleden, dat de provincie de Zo zag het Menkencomplex er medio 1999 nog uit. Archieffoto: Dick Hogewoning plannen nooit ter goedkeuring heeft voorgelegd. De gemeente betwistte dit en stelde dat Pronk te ver is gegaan bij zijn afkeuring van de bouwaanvraag. Wasse naar hoopt dat het huidige bouwplan alsnog in intact kan blijven en is blij met de rechter lijke uitspraak. „We zijn niet in jubelstemming, maar het gaat de goede kant op", aldus een woordvoerder. „De partijen gaan binnenkort met elkaar om de tafel zitten om te kijken of we er uit komen." door Eric Went leiderdorp - De Leiderdorpse brandweer houdt deze maand extra controles op brandveilig heid. Speciale aandacht heeft de brandweer voor kerstversiering op scholen, in ondernemingen, zorginstellingen en in de horeca. Ook nooduitgangen en vluchtwe gen worden door de afdeling pre ventie op deugdelijkheid onder zocht. Per brief zijn 125 vergunnings- plichtige bedrijven en instellin gen op de hoogte gesteld van de extra controles. Als bijlage heeft de brandweer een pakket regels meegestuurd, die zij strict in acht moeten nemen. Zo is het verboden gemakkelijk ontvlam bare kerstdecoraties te gebrui ken. Ook versieringen die bij brand een grote rookontwikke ling geven zijn uit den boze. Versieringen die niet aan de ei sen voldoen, moeten worden geïmpregneerd. Bovendien is het verplicht decoraties en kerstversieringen minimaal op 2,50 meter hoogte op te hangen. Kersttakken mogen helemaal niet aan plafonds worden opge hangen, en slechts met mate aan de wanden. Ook 125 andere grote, niet ver- gunningsplichtige instellingen en bedrijven hebben een brief van de brandweer gekregen. „Een gebruiksvergunning is ver plicht voor alle bedrijven en in stellingen die meer dan vijftig personen in huis hebben. Maar bedrijven met veertig personen in dienst hebben ook een kerst boom in de kantine staan", re deneert Vons. „Zij kunnen met deze informatie hun voordeel doen." De extra controles van de brandweer spitsen zich de ko mende weken toe op de Leider- dorpse horeca. „Dat zijn niet al leen de cafés, maar ook kantines en clubgebouwen waarvan we weten dat er iets extra's aan ge zelligheid gedaan wordt. Daar is niets op tegen, maar dan moet het wel veilig gebeuren." Houden vergunningsplichtigen zich niet aan de regels, dan krij gen ze in eerste instantie de kans om de fouten te herstellen. Doen ze dat niet, dan lopen ze het gevaar hun vergunning kwijt te raken. „Dat betekent bijvoor beeld dat een horecagelegen heid niet meer dan vijftig perso nen tegelijk mag binnenlaten". De actie is zeker niet bedoeld om op alle slakken zout te leg gen'. „Een kersttakje met twee balletjes erin achter een schilde rijtje, daar rekenen we niemand op af. Maar een plafond dat groen is van de dennetakken, dat kan echt niet meer." iderenpartijen hebben nog steeds bestaansrecht' vo ed nt Went ardjfcORPHet is hem allemaal i/aar gevallen. Anton Roe- ig (65) was vier jaar de Lei- seniorenpartij. Maar at hij politiek ten onder aan I*artrose en het gebrek aan jithousiaste achterban die onnikenwerk van hem wil Y emen. 'Een klein beetje te- :steld' neemt hij in maart nd jaar afscheid van de Lei- rpse politiek. „Maar het ou- beleid staat nu tenminste p de politieke agenda." 1 eft erding staat bekend als een He lid van weinig woorden. 'Ik me aan bij de vorige spre- d s is een van zijn gevleugelde Dat komt omdat an- n> t raadsleden al veel te veel n, vindt hij. „Het komt re- atig voor dat ik in de raads- zeven keer hetzelfde ver- hoor. Kotsmisselijk word ik van. Ik weet wel dat het ge- mjf omdat politici zich dol- 3aswillen profileren, maar zo ch niet in elkaar. Als datgene k te zeggen heb al door een ijkir is gezegd, dan hou ik lie- g< "jn mond. Zelfs als dat be- it dat sommigen mij als n( ial zwak bestempelen." ffe zakelijke houding heeft er OOI maar mooi toe geleid dat toeiren eindelijk stevig op de 'rdorpse politieke agenda stelt hij tevreden vast. jaar geleden, toen de drei- elv van mijn partij voelbaar namen allerlei politieke jen plotseling paragrafen ouderen op in hun verkie- •programma's. Het college I er nu zelfs een speeipunt gemaakt. Er is dus veel ge nen, de afgelopen jaren." 1 is er nog genoeg te verbe- i- „Het aantal senioren it gestaag. Straks maken ze 'tocent van de bevolking uit. „Er zijn wel mensen die met mij meedenken, maar zij willen de fakkel niet overnemen. Daar ben ik best een beetje verdrietig over." Foto: Henk Bouwman Dan praat je toch al gauw over 8000 tot 9000 ouderen in een gemeente als Leiderdorp. Daar moeten goede voorzieningen voor zijn. En betaalbare wonin gen." Roeberding is er niet gerust op dat die huizen er ook daadwer kelijk komen. „Bouwen in de so ciale sector betekent in het meest ongunstige geval nog al tijd een huur van bijna 1100 gul den per maand. Dat is niet op te brengen voor iemand met een platte portemonnee. En daarvan hebben we er nogal wat in Lei derdorp. Ik schat dat het aantal ouderen dat in 'het grijze circuit' zit ruim boven de 2000 ligt. Dat is waarschijnlijk de laatste groep senioren die het allemaal nog niet zo goed geregeld heeft. Pas daarna komen de ouderen die wel op tijd allerlei aanvullingen op hun pensioen bij elkaar heb ben gespaard. Maar dan ben je zo weer tien tot vijftien jaar ver der." De huidige coalitie heeft het de afgelopen jaren goed gedaan, vindt hij. „Vorige colleges heb ben belangrijke zaken voor zich uitgeschoven, terwijl de financi ële positie van Leiderdorp toen goed was. Dit college trad aan toen het er financieel allemaal een stuk minder goed uitzag. Toch is er de afgelopen vier jaar veel in gang gezet." Wat Roeberding betreft had het zelfs wel een onsje minder ge kund. „Hoge torens aan de Laan van Ouderzorg, een carré bij de Engelendaal, grote parkeergara ges onder de grond. Het een zet het ander in gang. Voordat je het weet heb je te maken met een kettingreactie die nauwelijks nog te controleren valt. Zo blijf je aan de gang. Beter is het om niet zoveel tegelijk te doen. Dat is voor het gemeentelijke perso neel ook veel beter te behappen. En dan hoeft er ook niet zoveel kennis van buiten te worden in gehuurd." Na zijn afscheid in maart zal hij de Leiderdorpse politiek vast nog wel eens 'live' volgen. „Als er iets interessants voor ouderen op de raadsagenda staat, kom ik nog wel even aanwippen." Maar zo intensief als nu, dat doet hij niet meer. „Ik ben een binnen vetter. Dat betekent dat ik stress langzaam opbouw. Mijn huis arts en specialisten vinden dat het nu genoeg is. Ik moet de vol gende levensfase anders inrich ten, hebben ze met klem ge waarschuwd. Anders gaat het fout." Een opvolger heeft hij niet. „Er zijn wel mensen die met mij meedenken, maar zij willen de fakkel niet overnemen. Daar ben ik best een beetje verdrietig over. Want ouderenpartijen hebben nog steeds bestaans recht. De partij, dat zijn wij met z'n allen, heb ik altijd gezegd. Maar iedereen wacht af tot er ie mand anders opstaat. En dat ge beurt niet. Dus is het einde oe fening." Het raadswerk valt na 6 maart dus af voor Roeberding. Maar dat betekent niet dat hij zich daarna beperkt tot het wekelijk se uurtje sporten voor 55-plus- sers. „Ik hou van volleyballen, ik zeil en ik zwem graag. Ook ben ik een fervente vogelspotter. Daarnaast aquarelleer en calli- grafeer ik en ben ik van plan om een talencursus te gaan volgen. Ik ben dus nog niet zo'n hele oude knar." Aan de politieke partijen die op 6 maart wel meedoen aan de raadsverkiezingen in Leider dorp, wil hij bij het scheiden van de markt nog een prangende oproep kwijt. „Zorg ervoor dat de belangen van ouderen hoog op de politieke agenda blijven." Roeberding rekent erop dat dit ook daadwerkelijk gebeurt. „Als je ziet wat ze in hun verkiezings programma's beloven zit het wel snor. Maar ik moet het na tuurlijk nog wel zien. En met mij al die andere ouderen." door Ema Straatsma wassenaar - CDA-lijsttrekker H. Klooster wil dat Wassenaar zich de komende jaren beter mani festeert. Om problemen als sluipverkeer te lijf te gaan moet het dorp meer aandacht eisen van andere overheden. „Wij lo pen nu voortdurend op tegen afwijzing aldus Klooster, die wethouder verkeer is. Wassenaar ziet geen kans om zelf grote problemen als sluip verkeer, grondwateroverlast en de dreiging van bebouwing van vliegkamp Valkenburg tegen te gaan. „Je moet als gemeente veel meer investeren in overleg en invloed bij andere overhe den. In dit college zijn we daar mee begonnen en daar moeten we de komende jaren mee door gaan. Je moet weten dat je af hankelijk bent van anderen." Om als gemeente sterker te staan, hoopt het CDA op 'ster kere banden' met Voorschoten, zo staat in het verkiezingspro gramma. Met die voorzichtige formulering lijkt de partij terug te komen op een raadsbreed ge steunde CDA-motie uit 1998 om te fuseren met dit dorp. Kloos ter „Nee hoor, de intentie is hetzelfde. Maar we willen ons niet al te opdringerig opstellen richting de bruid." De CDA-lijsttrekker is blij dat zowel de WD in Wassenaar als in Voorschoten het fusievoorstel in hun programma hebben op genomen. „Het is natuurlijk al tijd leuk als de WD iets van het CDA overneemt." Het CDA wil ook toenadering zoeken tot andere gemeenten. De afgelopen jaren ging Wasse naar al een verbond aan met Valkenburg en Katwijk in de strijd tegen bebouwing van het vliegkamp Valkenburg. Met Voorschoten en Leidschendam werd het Pact van Duivenvoor de gesloten over het openhou den van landelijke gebieden. den haag/voorschoten De misdrijven waaraan een 22-jari- ge zich deze zomer schuldig maakte in Voorschoten, waren voor de Haagse politierechter de druppel die emmer deed overlo pen. De man stond gisteren voor de zoveelste keer terecht. De Haagse jongeman is zo vaak veroordeeld, dat politierechter De Boer zwaardere juridische middelen inzette: hij venvees de zaak naar de meervoudige straf kamer. Over een paar maanden buigen drie rechters zich over de zaak. Zij mogen ook een ho gere straf opleggen dan de zes maanden cel waartoe de politie rechter verdachten maximaal mag veroordelen. De Hagenaar molesteerde op 3 juli een bromfietser. Voorts stal hij op 27 april van dit jaar fles sen drank uit supermarkt Hoog vliet in Voorschoten. Hierbij be dreigde hij de medewerkster van de supermarkt. „Als je je mond open doet, vallen er klappen", zou hij haar hebben toegesist. De verdachte moest zich giste ren ook verantwoorden voor een inbraak in een huis aan de Clariet Kok-van Alphenstraat in Leiden. Ook had hij gevochten met agenten in Voorschoten. Hij bekende alles, zonder goed te kunnen aangeven waarom hij telkens in de fout ging. „Ik ben een meeloper en laat me ophit sen door mijn vrienden." -I

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17