'Halve nieuwe' Witte School als alternatief 'Roeispanen' blijven voer voor rechter 7 DUIN BOLLENSTREEK Alle televisietoestellen zijn plotseling 'in de 'Een rekening is voldoen<| straf voor poederbrieven' Katwijk geeft 20 mille voor hypotheek Oranj everenigir Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 Smit geeft 'snotneus' Salman een sneer WEKEN VOOR/ 45,00 Politie betrapt kweker met gif rijnsburg - Tijdens een contro le op de aanwezigheid van be strijdingsmiddelen heeft de po litie gisteren bij een kweker aan de Rijnsburgse Trappenberg- laan zes middelen aangetroffen die wettelijk zijn verboden. De midden zijn in beslag genomen en tegen de kweker is proces verbaal opgemaakt. Dronkeman in berm Herenweg NOORDWUK - Een 64-jarige Rijnsburger is vannacht zijn rij bewijs en zijn auto voorlopig kwijtgeraakt. Agenten troffen de man en zijn auto om een uur aan in de berm van de Heren weg in Noordwijk. Volgens de Rijnsburger had zijn auto een lekke band gekregen en was hij bij de poging om desondanks naar huis te rijden in de berm beland. Omdat de man sterk naar drank rook, moest hij bla zen. Daarbij bleek dat hij drie maal teveel alcohol in zijn bloed had. De man kreeg een rijverbod, hij moest zijn rijbe wijs inleveren en zijn auto wordt onderzocht op techni sche gebreken. De Hoek wandelt met raadsleden rijnsburg - Onder leiding van buurtverenigingen Rondom de Boterbloem en Bestevaer ma ken de Rijnsburgse raadsleden komende zaterdag een wande ling door de wijk De Hoek. Al lopend kunnen buurtbewoners allerlei zaken met de raadsle den bespreken: van honden poep tot speelplek. De wande ling start om 9.30 uur bij de Oranje Nassauschool en daar is een uur later ook koffie en thee voor iedereen die nog (verder) met de gemeenteraadsleden van gedachten wil wisselen. Kerststukken maken in Flora rijnsburg - De Bloembindcur- sus Rijnsburg verzorgt zaterdag 15 december een cursus kerst stukken maken. Daarbij wordt alleen gewerkt met natuurlijke materialen. Cursisten hoeven alleen een mesje mee te nemen. De cursus in bloemenveiling Flora begint om tien uur 's morgens en duurt twee uur. Aanmelden kan op telefoon nummer 071-4026816. woensdag 5 DECEMBER Gespecialiseerde zaken maken overuren om zenders in Katwijk, Valkenburg, Zoeterwoude en Warmond te rangschikken katwijk - In Katwijk, Valkenburg, Zoeterwou de en Warmond zijn alle televisietoestellen 'in de war'. Nederland 1 is weg en RTL4 is ner gens te bekennen. Er is sneeuw op de kanalen, waar anders vertrouwde beelden werden uit gezonden. De reden daarvoor is simpel: giste ren heeft Casema alle frequenties gewijzigd. Alles ligt 'overhoop' en dat heeft ondanks een brief van het kabelbedrijf bij veel televisiekij kers in de vier dorpen voor paniek gezorgd. Bij de firma Roest, een bekende televisiespeci aalzaak in Oegstgeest, staat de telefoon sinds gisteren roodgloeiend. Carla de Haas vangt de meeste gesprekken op. „Ik heb al 25 telefoon tjes gehad van mensen die denken dat hun te levisie kapot is. Die weten niets van de veran deringen. Er is vooral veel onbegrip." Roest is een van de drie gespecialiseerde zaken die voor 40 gulden (18,50 euro) de zenders weer rangschikt. De verzoeken om 'even langs te komen' zijn talrijk. Gisteren werd het bedrijf 300 keer gebeld om de zenders te komen orde nen. Roest heeft voor het 'project' personeels leden uit de winkel gehaald en in de buiten dienst gezet. De Haas: „We hebben de mensen de kans gegeven om de afgelopen tien dagen een afspraak te maken. Op basis daarvan heb ben we speciale teams samengesteld. Maar het probleem is dat iedereen op het laatste mo ment belt." Mensen die vandaag bellen, kun nen daarom niet direct geholpen worden. De Haas: „Ze moeten soms een dag wachten." De specialisten zijn meestal een kwartier, maar soms ook een uur bezig met een toestel. „Sommige toestellen zijn kapot en de af standsbediening werkt niet altijd. Dat kost tijd." In het Katwijkse verzorgingshuis Duinrand werden de bewoners gisteren 'overvallen' door de maatregel van Casema, die alle televisiege bruikers enige weken geleden met een heestl de hoogte had gesteld en een kaart nieuwe frequenties had meegezonden, teur Pesschier wist zelf ook niet van de regel. „Ik heb de bewoners horen klageiardl hun televisietoestel, dat ineens snee plaats van beelden geeft. Veel kinderen het voor hun vader of moeder op of z een bedrijf komen. In sommige gevallen onze technische dienst te hulp." Gemeente en school onderzoeken bouw van facade stg rv iag/c of ir ideli nnis prot em enis gei clus noordwijk - De komende twee weken gaan de medezeggen schapsraad en het bestuur van de Witte School met de politiek in de slag over een gedeeltelijke herbouw van het anderhalfjaar geleden afgebrande gebouw, zo luidt de uitkomst van de drukbe zochte commissievergadering ruimtelijke ordening gisteravond. Nu een volledige herbouw poli tiek en financieel niet haalbaar is, zet de school in op een plan voor facade met rieten dak, met daar achter een nieuw, modern schoolgebouw. Op 18 december valt de beslissing. Sinds een brand de Witte School in de as legde, zijn 513 dagen verstreken. De Witte School wil zo snel mogelijk weer een eigen gebouw, en dan het liefst een herbouwde Witte School in de oude stijl en de oude luister. Dat leek er niet naar uit te zien: een krappe meerderheid van de po litiek voelde meer voor comple te herbouw die voldoet aan alle moderne onderwijseisen en daarbij een herinrichting van de hele omgeving. Inclusief biblio theek, appartementen en - hoogstwaarschijnlijk - natuur- centrum Jan Verweij. Al snel bleek tijdens de drukbe zochte vergadering gisteravond dat de Witte School helemaal losstaat van de omgeving. In alle plannen die de gemeente tot nu toe presenteerde, repte zij van een 'integrale aanpak' van het Witte School/Morgenstergebied, maar binnen de kortste keren was dat van tafel. Per slot van rekening had de gemeenteraad al veel eerder ingestemd met het vervangen van de asielzoekers woningen. En, ook daar was ie dereen het over eens, de school heeft al lang genoeg op een be slissing gewacht. Maar wat die beslissing moet worden, daarover verschillen de meningen. De WD houdt vast aan het standpunt dat een witte school moet worden neergezet op de plaats van de Witte School, en ook De Combinatie PvdA/GL/D66 is daar voor. Dat is de optie die het schoolbestuur het liefst ziet. Natuurlijk wel aangepast aan de huidige eisen van klasruimte en andere voor zieningen, wat zou betekenen dat de bovenste etage iets hoger moet worden om de ruimte on der het rieten dak goed te kun nen gebruiken. Maar CDA, Christenunie en de verzamelde lokale fracties ble ken een voorkeur te hebben voor een heel nieuw gebouw, dezelfde voorkeur als burge meester en wethouders kenbaar hadden gemaakt. ,Als er een mooi oud gebouw staat, dat ge restaureerd moet worden, dan is dat wat anders", verwoordde wethouder Van Bockhove. „Maar hier - hoe erg dat ook is - staat niets meer. We gaan iets nieuws neerzetten. Ook als dat een soort replicagebouw moet zijn." Ja, dat moet, vindt de school. Maar met deze verdeling in de politiek zou de 21-koppige ge meenteraad bijna precies in tweeën gedeeld worden - ten nadele van de wensen van de school. Tot Fles (De Combina tie) een idee lanceerde dat voortborduurt op het minder heidsstandpunt van WD-wet houder Sweers in het college. „Kan er geen compromisvoor stel komen", opperde zij, „met de aanblik van de Witte School en daarachter een gebouw met alle benodigde voorzieningen." Van den Berg gaf namens de school te kennen wel concessies te willen doen, en vlak na de vergadering lobbyde hij druk tussen de raadsleden. Het resultaat: vandaag gaat een delegatie van de politiek samen met mensen van de school nog eens om de tafel zitten, met als doel een alternatief voorstel op te stellen. Op tijd voor de ge meenteraadsvergadering waar de beslissing moet vallen. „Het Zelfs Sinterklaas zelf was nog even komen opdagen om college en raadsleden te wijzen op de waarde van de Witte School. Burgemeestj Van der Sluijs was er niet zo van geporteerd en snoerde deze vertegenwoordiger van de school al na korte tijd de mond. Foto: Mark Larr enige dat wij willen is dat men sen die richting zee rijden zeg gen: hee, hij staat er weer", zegt Van den Berg. „En of de ramen dan iets groter moeten zijn, of dat er een hoekje uit moet zodat daar later ruimte voor kinderop vang gebouwd kan worden, daar valt allemaal over te pra ten." Dat gaat hij, belooft hij, de komende twee weken vol over gave doen. noordwijk - Een steekvlammetje in de toch al sudderende raadszaal van Noordwijk, gisteren. Tijdens de discussie over de Wtte School noem de de ene politicus de ander een 'snotneus'. Koos Smit wees de burgemeester erop, dat de in sprekers geen tweede keer aan de beurt waren gekomen. „Nee, klopt", zei Van der Sluijs. „We kennen hun standpunten, ik heb besloten dat igt niet te doen." Smit verbaasde zich daar ho00 over. Dennis Salman (De Noordwijker) reage be< „Als meneer Smit dat echt zou menen, is d ror daar aan toe. Maar ik hoor hem eigenlijk ze n t 'de verkiezingen komen eraan'." Dat schoot in het verkeerde keelgat. „Ik wijs op een pui orde. Dan moet die snomeus van een Salnia ,5, opmerkingen voor zich houden!,j c den haag/voorhout - De Voor- houter die eind oktober bij wijze van grap poederbrieven bij zijn buren in de bus gooide, hoeft niet voor de rechter te verschij nen. Het openbaar ministerie trok deze week de dagvaarding in, omdat de man de kosten heeft betaald die politie en brandweer door het incident moesten ma ken. Persofficier A. Rijsdorp wil niet zeggen om hoeveel geld het gaat. „Maar je moet eerder aan een paar duizend gulden dan aan een paar honderd gulden denken." Het grootste deel van de schade is geclaimd door het Voorhoutse brandweerkorps, dat op de be wuste vrijdagavond in volle sterkte en met beschermende pakken aan uitrukte. Dat was onderdeel van het offi ciële protocol, dat werd opge steld na het opduiken van brie ven met daarin de miltvuurbac terie in de Verenigde Staten. Sa men met twee politieagenten sloten de brandweerlieden een hele straat af voor het verkeer. Niet veel later maakte een van iff. izil de buren duidelijk dat he een grap ging. De rechtbank in Rotterdan oordeelde een man uit Ri kerk onlangs tot een maan vangenisstraf voor het vers 1 van een poederbrief. Ji J vond dat in het geval va Voorhouter geen optie, Rijsdorp. „Je moet je doel niet vo schieten. Het is voor iedi rfc nu wel duidelijk dat dit dingen niet wordt gewaan Het betalen van dit bedraj den wij een afdoende sanct Mondelinge toezegging Van Wouwe verzilverd .d Een impressie van het kunstwerk 'Aarde, Water en Vuur* aan de boorden van de Rijn in Valkenburg. Publiciteitsfoto valkenburg - Bewoners van de Rijnweide in Valkenburg gebrui ken alle juridische middelen om het kunstwerk van Roel Teeu- wen tegen te houden. Het kunstwerk staat gepland langs de boorden van de Oude Rijn, maar tegenstanders hebben daartegen beroep aangetekend bij de rechtbank. Dat deden ze nadat bezwaar te gen een artikel 19-procedure niet ontvankelijk werd ver klaard. De rechter buigt zich binnenkort over de slepende kwestie. De Valkenburgse ge meentesecretaris Arissen heeft echter vertrouwen in een goede afloop en verwacht de opdracht tot plaatsing van het kunstwerk direct na de uitspraak te kunnen geven. Kunstenaar Teeuwen heeft zijn creatie al lang in zijn werkplaats in Alblasserdam liggen. Het kunstwerk is een plastiek, dat de aarde voorstelt in de vorm van een spade, het vuur in de vorm van een vlam en water in de vorm van een kom. Wat is er toch mis met het kunstwerk? Is het niet om aan te zien, is het zo'n afzichtelijk mo dem ding, waarvan een normaal mens gruwelt en dat je reinste geldverspilling is? „Het is zelfs niet lelijk", zegt kunstenaar Teeuwen onomwonden. „Ik kan echt niet begrijpen wat de men sen tegen dit kunstwerk hebben. Aarde, Water en Vuur is een her innering aan de schelpkalkfa- briek die ooit in Valkenburg stond. De natuurlijke elementen die daar werden gebruikt, zijn uitgebeeld in een soort 'roeispa nen' in het kunstwerk van Teeu wen. Gemeente en kunstenaar vonden het logisch om het kunstwerk in de Schelphoek te zetten, de plek waar de fabriek vroeger stond. Maar dat zagen de omwonenden niet zitten en uiteindelijk vond Teeuwen een, in zijn ogen, betere plek. Achter Rijnweide dus. Vorig jaar kon digde de gemeente aan dat daar Aarde, Water en Vuur zou verrij zen. Bewoners stelden de gemeente een andere plek voor. Tien me ter verder van de walkant, om het uitzicht van de bewoners niet te bederven. Teeuwen vindt dat je het kunstwerk moet zien als een lantaarnpaal. Het is vol gens hem transparant, de men sen kunnen gewoon van hun uitzicht blijven genieten. Dat zien de bewoners van Rijn weide toch anders. Zij vinden de roeispanen maar niks en maken zich druk om 'de eigengereid heid van de gemeente'. Toen bekend werd dat het kunstwerk in de Schelphoek zou worden geplaatst, luisterde het gemeen tebestuur volgens de Rijnweide bewoners wél naar de bezwaren van de Schelphoekbewoners, terwijl het zich nu doof houdt voor hun argumenten. De lantaarnpalen annex roei spanen liggen nu al drie jaar in de opslagruimte van Roel Teeu wen in Alblasserdam te wachten op het moment dat ze naar Val kenburg vervoerd moegen wor den. De vraag is alleen: wanneer gebeurt dat? katwijk - De Katwijkse politiek gaat morrend akkoord met een jaarlijkse subsidie van 20.000 gulden voor de huisvesting van de Oranjevereniging van Katwijk aan den Rijn. De vereniging vol doet eigenlijk nog niet aan de voorwaarden om subsidie te krijgen. Maar door eerdere toe zeggingen van oud-burgemees ter Van Wouwe voelen burge meester en wethouders en poli tici zich gedwongen door de knieën te gaan. Al meer dan tien jaar is de ver eniging op zoek naar een ge schikte ruimte om te vergaderen en om materiaal op te slaan. Al die tijd leidde zij een zwervend bestaan. De laatste tijd had de vereniging haar thuisbasis in een barak aan de Wassenaarse- weg, maar onlangs kreeg zij van eigenaar DZH te horen dat zij deze ruimte binnen een aantal maanden moet verlaten. Het is nu de bedoeling om een hypotheek van acht ton af te sluiten en voor dat bedrag een pand aan te kopen. Omdat de vereniging de rentelasten niet alleen kan dragen, vraagt zij een jaarlijkse subsidie aan de ge meente. Het akkoord kwam niet zonder slag of stoot tot stand, tijdens de raadscommissievergadering gis teravond. Alle partijen maakten zich zorgen over de precedent werking die van deze subsidie kan uitgaan. „Er zijn vele vereni gingen in Katwijk die zitten te springen om een accommoda tie", zei raadslid Kuyt van de RPF. „Wat doen wij als die nu ook op de stoep staan". „Als wij dit verzoek honoreren, moeten wij soortgelijke wensen van an dere verenigingen voortaan ook zo behandelen", vulde raadslid Boland van GroenLinks aan. Wethouder Post deelde de zor gen van zijn raadsleden niet. „De Oranjevereniging is al vanaf 1990 bezig om huisvesting te vinden en heeft daar altijd heel veel energie in gestoken. Dat geldt niet voor iedere andere vereniging." Voorzitter J. de Winter van de Oranjevereniging wees op de positieve gevolgen die dit besluit kan hebben. „Wij stimuleren andere verenigingen op deze manier om zelf initiatie- de hc ven te nemen en om hun broek op te houden." De Oranjevereniging heeft ®r' geen pand op het oog. Hef*c brek aan een concreet stoorde de PvdA. Raadslid „Wij zeggen toe om ieder 20.000 gulden uit te geven, i we weten nog niet waaraan n' blijft het een gok." Een andere irritatie vormd mondelinge toezegging voormalig burgemeester Wouwe, waarop de Oranji eniging haar aanvraag bas Alle partijen ergerden zich deze gang van zaken. „We ben Van Wouwe er ettelijkt!r, ren op gewezen dat dit ge niet door de beugel kan. hij legde dat naast zich n zei Boland. WD'er Van Effe u „Ik heb een opmerking vooi college: doe nooit een tot ging zonder erbij te vernie!r dat er eerst nog toestemij\ van de raad vereist is. Post gaf toe dat de handelv van Van Wouwe niet ideaal „Het is niet gegaan zoals moet gaan. Maar laten we nu afstand van nemen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16