'We moeten ontroeren, beroeren en vervoeren' MEDIA Dieuwertje Blok is niet de moeder van Sinterklaas 'Een rijksdaalder is zelfs Big Brother niet waard' Kort Klijn sluit vierdaagse New YorI De ambities van IKON-directeur Martin Fröberg Megasterren op bezoek bij dj Document van overlelt EO-presen| GEKNIPT Staking Metro van de baan Amsterdam - Het gratis dagblad Metro zal dinsdag gewoon ver spreid worden op onder meer de NS-stations. De redactie ziet af van een staking aanstaande maandag omdat de directie gis teren alsnog de eis voor het be houd van de vijftien arbeids plaatsen voor ten minste een halfjaar heeft ingewilligd. De NVJ en de redactieraad stem den daarmee in, maar eisten een duidelijke omschrijving van zo'n wezenlijke daling. De di rectie stelt wel de voorwaarde dat de advertentie-inkomsten in die periode niet 'wezenlijk dalen'. De NVJ en de redactie raad stemden daarmee in, maar eisten een duidelijke omschrij ving van zo'n wezenlijke daling. Over een halfjaar wordt de si tuatie bij Metro opnieuw beke ken. Nieuwe adjuncten bij NOS Radio i Hilversum - Jan Mom (RTL Nieuws) en Martin Volder (Ca meo) zijn de nieuwe adjunct- hoofdredacteuren van NOS Ra dio 1. Samen met adjunct Ferry de Groot (sport) en hoofdre dacteur Henk van Hoorn vor men zij de hoofdredactie van NOS Radio 1. Mom wordt per 1 februari eerstverantwoordelijk voor het Radio 1 Journaal en Met het Oog op Morgen. Hij neemt de plaats in van Piet van Tellingen, die met pensioen gaat. Mom is nu eindredacteur bij RTL Nieuws. Martin Volder is nu hoofdredacteur van Ca meo Newsbites en wordt per 1 december eerstverantwoorde lijke voor het NOS Radio nieuws. AT5 bezuinigt op programma's Amsterdam - De lokale Amster damse televisiezender AT5 stopt wegens bezuinigingen met het uitzenden van enkele programma's van bekende Ne derlanders. Zo stopt de zender met de praatprogramma's van Hanneke Groenteman, Paul de Leeuw en Comald Maas. Ook andere freelancers zullen min der vaak worden ingezet. De zender, die voor tweederde van zijn budget afhankelijk is van inkomsten uit advertenties, moet per maand zo'n kleine 20.000 gulden bezuinigen, al dus Berends. Volgens hem zat AT5 met zijn uitgaven boven de begroting. RTL 5 koopt Duits voetbal Hilversum - RTL 5 heeft de uit zendrechten gekocht van de Duitse Bundesliga. Het contract beslaat de komende drie jaar. RTL 5 gaat elke week rond half vier een wedstrijd uit de Bun desliga live uitzenden. Na af loop volgt een half uur met hoogtepunten en samenvattin gen van alle zaterdagduels. RTL 5 hoopt zo de oude tijden van Sportschau, dat elke zaterdag om 18.00 uur werd uitgezon den, te doen herleven. De eer ste wedstrijd wordt zaterdag 17 november uitgezonden. Het gaat om het duel HSV tegen Schalke '04. vrijdag 9 NOVEMBER Met zijn 38 jaar is Martin Fröberg een broekie onder de Hilversumse omroepdirecteuren. Onervaren is de nieuwe IKON-directeur niet. De afgelopen tweeënhalf jaar bij Omroep Brabant waren voor hem als hoofdredacteur een spoedcursus: hoe manage je een ingewikkeld be drijf. De voormalig Netwerk- en Reporterjournalist wil de IKON de ko mende maanden een duidelijker gezicht geven. „Onze programma's moeten meer zijn dan alleen mooi. Ze moeten ontroeren, beroeren en vervoeren." door Susanne van Velzen Hilversum - Zijn snelle terug keer naar Hilversum wordt door sommige collega's uitgelegd als een vlucht terug naar de 'echte' omroep. „Onzin", zegt Martin Fröberg. „Ze hebben geen idee met wat voor soort mensen ik in Brabant ervaring heb opgedaan. Het zijn keiharde werkers. In Brabant bestaat regionale televi sie pas drie jaar en daar wordt op een hele verrassende manier tv gemaakt. Er is veel creativiteit. In Hilversum heeft een verslag gever een cameraploeg met een cameraman en geluidsman en een editor tot zijn beschikking. Bij Omroep Brabant gaat een verslaggever alleen met een ca meraman op pad en hij mon teert alles zelf. En niet één item, maar twee items op een dag. En dan kom ik in Hilversum men sen tegen die zeggen: hoe was dat nou om tweeënhalf jaar lei ding te geven aan zo'n grote groep vrijwilligers. Dan leg ik maar weer eens uit hoe het daar gaat." „Regionale omroepen zijn bui tengewoon ingewikkelde bedrij ven om leiding aan te geven. Daar verkijken ze zich in Hilver sum op. Een regionale omroep is NOS, NOB en STER ineen. Met minimale mensen en mid delen moet je tv en radio ma ken. Zeven dagen per week en 24 uur per dag. De regionale omroep is over het algemeen de best scorende omroep in de provincie, maar je bent in een permanent gevecht met de overheid om geld. In Hilversum zendt een omroep veel minder uren uit maar krijgt wel zeven keer zoveel geld." Diepte Toen de IKON belde om te ko men praten, had Martin Fröberg bij Omroep Brabant net een grote reorganisatie afgerond en was vastbesloten om nog zeker een jaar van de 'goed draaiende club' te genieten. Toch koos hij voor de IKON. „Ik heb bij de KRO gewerkt bij Reporter en Netwerk en bij Lopende Zaken van de VPRO. Mijn journalistie ke hart leeft op als er rellen zijn in Den Bosch, maar er zijn ook een hoop momenten dat er minder speelt. Daarnaast is er is hier bij de IKON tijd en er zijn middelen om de diepte in te gaan. Dat miste ik. Voor mij is de overstap naar de IKON voor al een promotie in inhoud. Ik zat echt op het bot te werken. Je bent permanent mensen aan het motiveren, waarbij je af en toe denkt dat het bijna niet meer rechtvaardig is dat je deze mensen nog verder motiveert. Martin Fröberg ziet het als zijn taak om de IKON de komende maanden een pregnanter profiel te geven. „Mensen hebben bij de IKON altijd nog het beeld van de IKON uit de jaren zeventig met programma's als Kenmerk. Wij onderscheiden ons door mensen aan het woord te laten die door andere omroepen wor den overgeslagen en we houden ons bezig met zingevingsvraag stukken. Maar we moeten meer doen. We moeten ook een plat form zijn voor het morele debat in de samenleving, zonder onze vinger op te heffen. En in dat morele debat moeten we ook de aanjager zijn door thematieken aan te kaarten. Zoals de verhou ding tussen christenen en mos lims. Er is lang gedacht dat we allemaal goed met elkaar om gingen, maar nu blijkt ineens van niet. Daar moeten we eens goed verder over praten. En niet vanuit een politieke correctheid, maar de dingen gewoon bij hun naam noemen." „Ik vind het ook interessant om bij ons eens een filosoof aan het woord te laten die zegt dat het kapitalisme heel goed is voor de derde wereld. En daarmee de kijkers op het puntje van hun stoel te krijgen. Nu zijn we soms iets te voorspelbaar en dat leidt er toe dat een kijker makkelijker wegzapt. Ik wil de scherpte weer terug. Onze programma's moe ten meer zijn dan alleen mooi. Ze moeten ontroeren, beroeren en vervoeren." Imago „We hebben gelukkig een ijzer- sterk imago. Maar imago is altijd gebaseerd op iets wat je een paar jaar geleden hebt gedaan. We winnen vaak prijzen met on ze series en documentaires. Die prijzen zijn absoluut heel be langrijk, maar ik wil dat mensen onze programma's elke week weten te vinden en denken: dat was een diamantje. En dan hoeft voor mij niet ieder dia mantje een prijs te winnen." Fröberg is niet bang dat hij in zijn nieuwe functie de dagelijkse journalistiek zal missen. „De IKON is een klein omroepbedrijf waar de lijntjes heel kort zijn. Ik rit weliswaar niet in redacties maar wil wel mee kunnen den ken over programma's. Hoe pakken we de aanval op de Twin Towers aan? Op zo'n moment hang ik meteen met mensen aan de telefoon om even te kun nen sparren. Ik kan niet anders. Het is verschrikkelijk leuk om creatief met programmamakers mee te denken en hen vleugels te geven om zich verder te ont wikkelen en boven zichzelf uit te laten stijgen." IKON-directeur Martin Fröberg wil dat zijn omroep aanjager wordt van het morele debat in N<* Foto: Ton Kastermans i.: Dj Corné Klijn, die deze dagen uitzendt vanuit New York, heeft sinds dinsdag al een hele stoet megaster ren in de uitzending mogen verwelkomen. Foto: GPD door Berrit de Lange Hilversum - Een romantisch hokje in een gebouw aan 9th Street, kleiner dan de gemiddel de badkamer, doet dienst als ra diostudio. Het is er snikheet en de uitzending klinkt er anders dan vanuit Hilversum. „Een beetje piraatachtig," zegt dj Cor né Klijn, die deze dagen uit zendt vanuit New York. Hij heeft sinds dinsdag al een hele stoet megasterren in de uitzending mogen verwelkomen. Vanavond sluit Kort Klijn het 'kort Ame rikaans avontuur' af met rapper Ginuwine. Het balletje begon te rollen toen Destiny's Child de concerten in Europa afzegde als gevolg van de gebeurtenissen op 11 sep tember. Na de aanslagen op New York en Washington stap pen veel Amerikaanse popster ren niet meer in het vliegtuig. Omdat de overheid dat advi seert, omdat de verzekerings maatschappij niet langer instaat voor de gevolgen of omdat ze gewoonweg bang rijn om te vliegen. Dus pakten dj Comé Klijn en rijn radioteam de koffers en reisden naar New York. „Er is hier inmiddels een hele opeen hoping ontstaan van aan de ene kant tv- en radiostations en bla den, en aan de andere kant ar tiesten die in New York toch nog iets aan promotie hopen te doen," aldus Klijn vanuit New York. Sinds dinsdag mocht Klijn on der anderen het razend populai re Destiny's Child, hiphopper Wycleff Jean, Mariah Carey, Us her en Train in de uitzending ontvangen. Zelfs rockicoon Ozzy Osboume schoof bij Klijn achter de microfoon. Naast de gebrui kelijke promotie van nieuwe cd's komt ook de situatie in de wereldstad veelvuldig aan de or de. Klijn: „Zo vertelde Osboume dat hij nog steeds niet kan gelo ven wat er op 11 september is gebeurd. Hij vraagt zich af waar iedereen in deze wereld toch mee bezig is. Ozzy is gewoonlijk een beetje vaag; voor rijn doen was dit een opmerkelijk heldere uitspraak." Popidool De makers van Kort Klijn gin gen ook de straat op, om verslag te doen van de sfeer in de ge troffen metropool. „Zo troffen we op Times Square een hele massa fans van Michael Jackson aan, die op straat lagen te wach ten omdat het popidool rijn nieuwe album kwam promoten in de platenzaak Virgin Mega- store. En Britney Spears was bij MTV." Maar het team ging ook naar de rampplek Ground zero en sprak met slachtoffers van de aansla gen, zoals een man die rijn broer verloor. „En we troffen in het hotel politiemensen uit Los door Jolanda Dorresteijn Hilversum - Traditiegetrouw schenkt de pu blieke omroep volop aandacht aan het sin terklaasfeest. Dit keer met 21 afleveringen van een gloednieuw programma, het Sinter klaas-journaal. Vanaf woensdag 14 novem ber is dit journaal dagelijks te zien om 17.45 uur bij Z(®ppelin. Het Sinterklaas-journaal brengt alle nieuw tjes over het wel en wee van de Sint: van de intocht in Maastricht tot aan rijn verjaardag. Dieuwertje Blok gaat het programma pre senteren. Wat heb jij met de Sint? „Heel veel. Ik vind het sinterklaasfeest iets geweldigs. De Sint is een fantastische man en het hele verhaal om hem heen is natuur lijk prachtig. Voor School-tv weekjoumaal heb ik ooit een hulpsinterklaas-diploma moeten halen. Toen moest ik verkleed op een paard ritten en leren omgaan met de pieten. Verder moest ik netjes leren zwaaien en oefenen hoe ik uit het Grote Boek moest lezen. Er komt nog heel wat bij kijken hoor, om Sinterklaas te zijn. Maar geen hulpklaas kan tippen aan de echte." Hoe vierde je het sinterklaasfeest vroeger als kind? „We mochten altijd onze schoen zetten en vierden uitgebreid pakjesavond. In de huis kamer met de gordijnen dicht en de open haard aan. Dan zongen we liedjes en wacht ten vol spanning tot we gebonk op de deur hoorden. Onvergetelijke feesten waren dat." Was je bang voor Sint of Piet? „Niet dat ik me kan herinneren. Mijn kinde ren trouwens ook niet. Integendeel zelfs. Mijn zoontje is de allergrootste sinterklaas fan die ik ken. Hij heeft een tijdje heel seri eus Sinterklaas willen worden. Want die he le oude Sint zou toch een keer een opvolger moeten krijgen. Wat heerlijk', zei ik toen te- Dieuwertje Blok Foto: Ton Kastermans gen hem. 'Dan word ik de moeder van Sin terklaas'. Maar volgens mijn zoontje heeft de goedheiligman geen moeder." Wat stond er over jou in het Grote Boek? „Een braaf kind was ik niet echt, nee. Ik had heel vaak ruzie met mijn zusjes. Ook was ik heel kattig en ijdel. En ik kon ontzettend driftig zijn. Ongetwijfeld was dit alles in het Grote Boek terug te lezen." Hoe vier je het feest tegenwoordig? „Eigenlijk hetzelfde als vroeger. Met pakjes avond en schoenen zetten enzo. Soms komt de Sint ook bij ons op bezoek en we krijgen ook wel eens kaartjes van hem. Sinterklaas geeft ons vaak leuke, kleine cadeautjes en meestal is er voor iedereen één groot pak bij. Ook ritten er vaak grappige gedichtjes bij. Dat vind ik nu het leuke van het feest, een beetje in de maling worden genomen. Dat maakt het meer dan een feest van vre ten en cadeautjes." Ook de commerciële zenders beste den dit jaar aandacht aan Sinterklaas. Zo zendt YorKiddin, het jeugdblok van Yorin, op 28 november en 2 de cember om 14.25 uur 'Het sinterklaas feest met VOF de Kunst' uit. Dit is een kinderpopconcert, dat eerdere jaren door RTL4 werd uitgezonden. KinderNet5 is 29 oktober al gestart met het programma 'Sints Nieuws Netwerk', een Spaans nieuwspro gramma voor kinderen, dagelijks te zien om 07.00 uur bij Trend Tent RTL4 doet dit jaar weinig aan de Sint. FoxKids op V8 is deze week gestart met de serie 'De nieuwe club van Sin terklaas'. In deze serie, te zien om 07.35 uur, kunnen kinderen de avon turen van drie pieten volgen die de boot vanuit Spanje hebben gemist. Wat staat er op je verlanglijstje? „Ik ben een heel tevreden mens. Ik laat het meestal aan de beleefdheid van de Sint over of ik iets krijg. Maar met een boek maak je me altijd blij." Sinterklaas of Kerst? „Sinterklaas, absoluut. Ik heb ook helemaal niks met de Kerstman. Al die kerstspullen zo vroeg in de winkels, wat een onzin is dat. Kerst is wel leuk, maar ik vind die pakjes on der de boom idioot. Cadeautjes horen bij de Goedheiligman. Sinterklaas hoort bij onze cultuur en dat moeten we altijd zo houden." Heb je dat speciale sinterklaasgevoel al? „Jazeker. Dat heb ik al heel snel. We rijn nu volop bezig met de voorbereidingen van het Sinterklaas-journaal. Ik vind het ontzettend leuk om dit programma te mogen presente ren. Het is bovendien een geweldige eer dat ik de Sint mag ontmoeten. Ik heb er heel veel zin in." hilversum/gpd - De jacht van Endemol op dertien websites die illegaal live beelden van Big Brother, The Battle aanboden, is volgens het tv-concem 'gemoe delijk verlopen.' „Veel aanbie ders bleken niet op de hoogte dat zoiets niet mag", aldus een woordvoerster. Endemol dreig de met juridische stappen als de zogeheten live-streams gisteren niet verwijderd zouden rijn. Onder fervente Big Brother-vol- gers op internet is desondanks grote ophef ontstaan over het stopzetten van de vrij toeganke lijke rechtstreekse beelden. Wie toch dag en nacht op de hoogte wil blijven van het wel en wee in het huis kan nu nog slechts op de officiële site van het pro gramma terecht, tegen betaling. De kosten rijn veel fans van het eerste uur een doom in oog: een rijksdaalder voor twee uur is zelfs Big Brother niet waard. Er wordt nu naarstig gezocht naar een manier om Endemol tot inkeer te brengen, aldus Margot Schulte van de 'hobbysi te' Mediawatchers, voorheen Big Brother Watchers. ,Als En demol blijft weigeren gratis streams te verstrekken, zouden we bijvoorbeeld collectief de frontpages van de fansites op zwart kunnen zetten." Schultes populaire site heeft nooit live- beelden vanuit het BB-huis ver toond, maar er wordt wel volop gepraat over de bewoners. Collega-streamers willen getuige de reacties in de forums nog wel wat verder gaan dan Schulte. Zo wordt er her en der al geopperd om collectief op te stomen naar Almere om de lange uitzending met Patty Brard te verstoren. Angeles die waren T om hun New-Yorks bij te staan." j En zo heeft het NPS-f de afgelopen dagen e' supersterren en actui tenissen kunnen saij0 Klijn: „Maar we hetón voor gewaakt dat he2 dag dramatisch werdfc Hoewel volgens KfijPs Apple nog zat stof j>n stens een week ui?] voor het oprapen ligt) Amerikaanse avontui avond toch echt voorït De sfeer is hectisch ej®j bij het ontbijt nog nij, of-ie later die dag ee met bijvoorbeeld Jan kan doen. Vaststaat dat Kort &cj der geval met rappehp achter de microfoon York-vierdaagse afsluP2 Kort Klijn, variant 3FM, 18.00-20.00 uurtic 1° LI hilversum/gpd - d^] sche omroep zendt vier vember een nieuwe i*r- mentaires uit van d overleden Dirk-Jan 27 EO heeft in overleg ?n; vrouw en kinderen brj recent opgenomen ar van Bijker Ontmoet j 3 zenden. De programmamaker sprekspartner van d< teerden zelf te zien e de reeks spreekt B meer met straatnieu Appie Blok en avoi mond Ofrier. ...Ik slaap zo vaak buiten de deur dat ik echt uit mijn tas leef... TMF-vj Daphne Bunskoek in het KRO-magazine Studio. ...Per definitie hoeft het volgens mij niet zo te zijn dat als ie mand vreemdgaat, dat ook di rect het einde van een relatie is... Tv-acteur van Rozengeur Wodka Lime Barry Atsma in het Veronica-blad. ...Ik erger me aan onvolledige berichtgeving. Verhalen die op gepompt zijn... VARA-presentator Felix Meur- ders in de NCRV-gids ..Als ik zo'n sprookje doe met klassieke muziek is er niemend die om een broodje poep roept. Ik sta daar niet als Ome Wil lem... zanger/acteur Edwin Rutten in VARA TV-Magazine ...Ik ben nog radio. Zwemmen in het aquarium dat televisie studio heet, gaat mijn nog niet zo gemakkelijk af... VPRO-presentatrice Marjoke Roorda in VARA TV-Magazine ...Vergeten is ook een zegen. Ver geetachtigheid houdt ons geheu gen opgeruimd en helder... Schrijver Mark Mieras in Psy chologie ...Ik zal de eerste homoseksuele premier ter wereld zijn. Dat wordt een bezienswaardigheid... Aspirant-politicus Pim Fortuyn in Panorama ...Ik hemel iemand op en speel in de liefde de tiveede viool. Maar als je op gegeven moment de vijfde viool speelt, is er iets mis. Als ik dan een mening had kreeg ik te verstaan: wat je vindt moet je bij de politie brengen... Zangeres Willeke Alberti in Beau Monde Mlck Jagger Foto: Reuters ...Ik was op mijn vijftiende al een bekendheid en dan verlies je de realiteit uit het oog... Diva Patricia Paay (52) in Elle ...Niemand gelooft dat ik echt assistent-trainer ben. Ik moet maar een goed anti die vragen zien te geif' heb geen zin hier alle 1 mee te maken... Oud-voetballer Geraon burg (alweer ontshi Nieuwe Revu |q! ou ...Ik bezit een oude l en ik heb een tien jad zendsnelle Corvette,^ doodsbang maakt, I mijn vrouw erin rz/j een Range Rover (j\ drive), mijn ASML-dt BMW 740 en mijn een Mercedes. Daarnt nog een Ford-truck hoog dak... ASML-directeur Dou£0 Management Team |ei ...Wij maken deel ui culturele geheugen. 1 zijn bakens in het teiAa mensen... 8.: Mick Jagger (Rollingt1/' Vrij Nederland gg

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18