AANVAL OP AFGHANISTAN Amerika maakt weinig kans in onherbergzaam Afghanis u» Vluchtelingetjes leren over Osanf Strijdkrachten Taliban zijn mi beperkte middelen zeer effects Taliban vestigden islamitische heilstaat Land is volledig verwoest na oorlogen met Groot-Brittannië en Sovjetunie en diverse interne conflicten maandag 8 oktobb llie rer Bommen kunnen weinig schade aanrichten in het toch al verwoeste Afghanistan, zoals hier goed te zien is op een foto uit Kabul. Foto: Reu- Aghaanse strijders verdedigden ten tijde van de oorlog met de Sovjetunie daadwerkelijk iedere rots. Foto: Reuters/Mikhail ters/Sayed Salahuddin door Louis Burgers den haag - De Verenigde Staten zijn in staat heel Afghanistan met de grond gelijk te maken. Dat zal de Amerikanen alleen niet helpen bij de arrestatie of uitlevering van Osama bin Laden. Voor de Afghanen zelf zal het ook niet zo veel uitmaken. Na twintig jaar van burgeroorlogen en opstanden leeft het land al in een soort middeleeuwen. Re cente televisiebeelden uit Kabul en de andere steden laten zien dat van veel huizen nog slechts ruïnes resten. Afghanistan is geen gemakkelijk te veroveren land. De bloedige neus die de Amerikanen te wachten staat na een eventuele invasie, zal zeker zo pijnlijk zijn als de klap die zij in Viet nam hebben opgelopen. In zekere zin viel de nederlaag in Zuidoost-Azië nog gemakkelijker te verwerken omdat het daarbij niet ging niet om een wraakoefening na een aanval op het thuisland. Dat as pect verklaart waarom de Amerika nen zoveel fanatieker op jacht zijn gegaan naar Bin Laden. Zonder invasie zullen zij echter nooit Bin Laden te pakken krijgen, 'uit zijn hol roken', zoals president Bush heeft gedreigd. Met vliegtuigen en kruisra ketten kan Washington alleen de ru ines nog maar verder beschadigen. Zoals president Clinton al merkte, met een raket valt de terrorist niet uit te schakelen. In Washington behoren nu alle waar schuwingssignalen op rood te staan, want Afghanistan heeft al eerder le gers verslonden. Bush hoeft alleen maar naar oud-Sovjetpresident Gor- batsjov te luisteren. Na een tienjarige Sovjetbezetting moest zijn leger in 1989 de nederlaag erkennen. Meer dan 15.000 soldaten lieten er het le ven. Eerder, in de 19de eeuw, probeerden de Britten het land al in hun invloed sfeer te brengen, echter zonder veel succes. In 1842, tijdens de eerste An- glo-Afghaanse oorlog verloren zij het totale leger dat van de Khyberpas op wegwas gegaan naar Kabul. Britse en Indiase soldaten en hun vrouwen en kinderen overleefden de tocht niet. Tot 1920 voerde Londen nog twee oorlogen om het gebied te pacifice ren. Uiteindelijk moesten de Britten accepteren dat Afghanistan een grote mate van onafhankelijkheid kreeg. De strijd om het gebied tussen Pakis tan en Iran, en Rusland en de Perzi sche Golf is niet zonder betekenis. Af ghanistan was belangrijk genoeg voor Britten en Russen om hun nek in de strop van dit wild en onherbergzaam land te steken. En dat terwijl deze staat zelfs niet beschikt over aanzien lijke hoeveelheden grondstoffen, met uitzondering van wat aardgas. Het land en zijn inwoners heeft de pech op een bijzonder strategische plek te liggen. Het verspert de Russen de weg naar India en de Perzische Golf, en daarmee naar de Arabische olievoorraden. De stammenleiders die het de Britten en de Russen al zo moeilijk hebben gemaakt, zullen het straks de Ameri kanen ook onmogelijk maken het land volledig te bezetten. Afghanistan heeft slechts een leger van zo'n 45.000 manschappen die nauwelijks beschikken over moderne wapens. Maar letterlijk elke man ouder dan twaalf jaar is een scherpschutter. Zo als Bin Laden de bases van zijn net werk heeft aangelegd in de grotten en ravijnen in de bergketens die ver spreid liggen door het hele land, zo zal ook het verzet tegen de Amerika nen op onverwachte plaatsen toe slaan. Moderne wapens als tanks en pant serwagens kunnen er maar moeilijk opereren. Ook luchtaanvallen zijn weinig zinvol omdat de tegenstander zich overal kan verschuilen. Op nieuw: Bush hoeft alleen maar bij Gorbatsjov navraag te doen. Zo heeft de Russische generaal Roeslan Aoes- jev, veteraan van de Sovjet-oorlog in Afghanistan, de VS gewaarschuwd dat de Amerikanen Bin Laden alleen zullen vinden als ze bereid zijn alle 518.000 vierkante kilometer rots voor rots uit te kammen. Je kunt het be zetten, je kunt er troepen heenbren gen en blijven bombarderen, maar je kunt niet winnen, zegt Aoesjev. Afghanistan verkeert eigenlijk al sinds het begin van de jaren zeventig voor al met zichzelf in oorlog. Het land werd in 1964 een parlementaire de mocratie, nadat in 1953 generaal Mo hammed Daoud Khan de macht in handen kreeg. In 1973 pleegde hij opnieuw een militaire coup en ver joeg koning Zahir Shah. In 1977 maakte hij van Afghanistan een een partij-staat, met een grondwet. Daoud werd binnen een jaar ver moord. Daarop riep een revolutionaire raad de Democratische Republiek van Af ghanistan uit, die onder leiding kwam te staan van Nur Mohammad Tar aki. Landhervormingen leidden tot onrust op het platteland en - in februari 1979 - tot de moord op de ambassadeur van de VS. Een maand later was ook Taraki vermoord. Deze laatste moord was gepleegd door aanhangers van vice-premier Hafi- zullah Amin. Deze koos de kant van Amerika, maar moest meemaken hoe in december van dat jaar de Sovjet unie Afghanistan binnen viel. Amin werd door hen gedood. De Russen zeiden de communisti sche revolutie in het land te willen verdedigen, maar werden al snel ge confronteerd met een opstand van de islamitische mujaheddin. Ook Bin Laden nam deel aan de door de ver zetsstrijders uitgeroepen jihad (heili ge oorlog) tegen de Russische bezet ting. Amerika koos in deze laatste oorlog van de Koude Oorlog vanzelfspre kend de kant van de opstandelingen. Het verschafte hen moderne wapens, waaronder Stinger raketten. Vooral deze laatste bleken erg effectief tegen Sovjetvliegtuigen. De oorlog, die alles bij elkaar zo'n twaalf jaar duurde, kostte honderd duizenden het leven, veroorzaakte een vluchtelingenstroom van tussen de vijf en zes miljoen mensen terwijl nog steeds mensen sterven door de miljoenen landmijnen die in het hele land verspreid liggen. Vanaf 1987 maakten de Russen aan stalten te vertrekken. Twee jaar later had ook de laatste Rus zich terugge trokken achter de noordelijke rivier de Oxus, met achterlating van veel militair materieel en een marionet tenregering onder leiding van Mo hammad Najibullah. De guerrilla ging echter gewoon door, waarbij de onlangs vermoorde Ahmed Shah Massoud een van de succesvolste leiders was. In 1992 ver overde de coalitie de macht, zette Najibullah af en sloot hem op. Maar daarmee was de strijd niet voorbij. De Taliban, die al deel hadden uitge maakt van de verzetscoalitie, trokken het initiatief naar zich toe. Zij ver overden in 1996 Kabul, vermoordden Najibullah en wisten vrijwel het hele land, afgezien van een strook in het noorden, te veroveren. De fundamenteel islamitische Tali ban, te vertalen met 'studenten' of 'zoekenden', maakten van het land een streng islamitische republiek, ge leid door geestelijken. Niemand weet precies hoe het land wordt bestuurd. Tot voor kort bestond er zelfs geen foto van de hoogste leider, mullah Mohammed Omar. Er kend dat van tijd tot belangrijkste vanuit het Kandahar werden Dat laatste rikaanse eis leveren. De Taliban rekenen op veel steun ten aan de andere kan. in Pakistan. Daar kregenre! guerrillastrijders hun op?P° alleen in de wapenleer npc religieuze scholen. Zij zien hun opdracht alïnl spreiden van het geloof ij ongelovigen, Amerika eip de Westerse samenlevinc hen uitingen van het kwf?, ring van een gelovige 'virl is onmogelijk, omdat deP^1 verbiedt. ?r8 Hun opvattingen hebbed de hand de Afghaanse bf111 gelegd, die zich nauwelijr zetten. Aan de andere kafln Taliban rust en orde eni|?et stellen. Nu komt de afrelF verwachten dat de AfghaF01 zijn aan de islam en bere land te dienen. Tot aan £Si gen het ketterse Amerika^ j door Ted Anthony Islamabad - Onderaan een drei gende berg modder, op een bin nenplaats van klei en riet, brengt een groep Afghaanse kin deren in Pakistan hun dagen door met het bestuderen van vier onderwerpen - Engels, Ur du, hun moedertaal Pashtu en Osama bin Laden. Hun onderwijzer, Sayed Waqab Hussain, leidt de school nu een jaar. Hij zegt Bin Laden en de Taliban te behandelen om zijn pupillen over Afghanistan, met name het recente verleden, te onderwijzen. „We zullen voor Osama werken. We zullen niet tolereren dat Osama aan ie mand uitgeleverd wordt. De kinderen staan achter de Tali ban", zei Hussain afgelopen donderdag. De meeste vluchtelingenkam pen liggen in het grensgebied rond de Pakistaanse steden Pes hawar en Quetta. Deze stad van modder - die door de inwoners een 'kachiabadi', een onvoltooi de stad wordt genoemd - ligt in de buurt van Islamabad, zo'n 150 kilometer van Afghanistan. Het is een kronkelige stad met nauwe steegjes en gevaarlijk steile modderhellingen die de vele kinderen die hier wonen als ware profs nemen. In het hart van de stad ligt de Afghaanse openbare school, een benauwde binnenplaats met daarnaast een donkere hut. Daar hurken meer dan dertig jongens en één meis je, het merendeel tussen de vier en acht jaar oud, op de aarden vloer om naar Hussain te luiste ren. De meeste van deze kinderen hebben nooit ergens anders dan in vluchtelingenkampen ge woond en velen hebben nog nooit een bezoek gebracht aan het land van hun voorouders, zegt Hussain. Hij zegt dat zij zich desalniettemin identifice ren met Afghanistan. Onder Hussains leiding, af en toe bijgestaan door Radio Kabul en de mondelinge overlevering in de nederzetting, leren zij wat doorgaat voor de basiskennis over het land van hun voorou ders. „Ik heb een slecht gevoel over Amerikanen", zegt de elfja rige Noor Mohammad, die is ge boren in een vluchtelingenkamp bij Peshawar in het noordwes ten van Pakistan. „Amerika is een niet-islamitisch land. Ik ben een moslim, dus zij zijn onze vijanden", zegt hij. Terwijl hij praat, vallen de andere jongens hem bij en herhalen zijn ant woord. Hussain kijkt toe. De kennis van de leerlingen lijkt be perkt en eenzijdig. gelooft Noor? „Diei^P nistan." En Bin Latfen een hele aardige m*te doet veel goeds vo( Even voor 10.00 ui sain dat het pauze i gens stromen ongefll naar buiten, eentje»! een Winnie the Po&H Het is een scène die te rijmen met het idf jonge mannen hetPst ben verlaten om tel31! naar Afghanistan, (f?1 ten, zegt Hussain. moeilijk te rijmen n. antwoord toen henf,t( vraagd of hij een b<r5 voor Amerika heeftDP nistan niet aan", zeP£ terwijl hij door zijn?te haar streek.Als zer. zullen we ze niet sp?11 den haag/gpd - Puur afgaand op de aantallen wordt de strijd tussen de Afghaanse Taliban- strijders en de Verenigde Staten en hun bondgenoten er een tus sen een dwerg en een reus. Of misschien beter: als die tussen David en Goliath. De militaire macht van de Taliban stelt wat manschappen en wapentuig be treft weinig voor, maar in de tienjarige strijd tegen de Russen hebben de Afghanen bewezen dat aantallen en vuurkracht niet alles zeggen. De Russen dropen uiteindelijk met de staart tussen de benen - en gedemoraliseerd door zware verliezen - af. Het grillige, berg achtige landschap bleek voor de taaie Afghaanse guerrillastrijders met een beperkte inzet van mensen en lichte wapens ge makkelijk te verdedigen. De Russische tanks werden in de smalle bergkloven in hinder lagen gelokt, terwijl de Russi sche gevechtshelikopters ge makkelijk uit de lucht werden geschoten door van de schouder afgevuurde luchtafweerraketten, veelal Stingers die door de Ame rikanen werden geleverd. De Taliban zouden nog grote aan tallen van die uiterst effectieve Stingerraketten hebben. In de Kosovo-oorlog leidde de vrees voor aanvallen met dit soort wa pens er zelfs toe dat de NAVO- bondgenoten hun helikopterin- zet sterk beperkten. De muja heddin hebben wel licht lucht afweergeschut (23mm-geschut en lOOmm-kanonnen) maar te gen bombardementen van grote hoogte door Amerikaanse B-52's of B-2's of tegen aanvallen met kruisraketten vanaf schepen zijn die geen verweer. Van een militaire infrastructuur is nauwelijks sprake. Het grond- leger bestaat uit zo'n vijftigdui zend 'soldaten', maar er zijn slechts enkele militaire bases. De strijders zijn in kleinere groe pen over het land verspreid, ver plaatsen zich deels te voet, deels in op de Russen buitgemaakte BMP-pantserwagens, en deels in oude vrachtwagens, jeeps of wat maar rijden wil. Afghanistan heeft wel enkele tientallen ver ouderde Russische tanks van de typen T-62, T-54 en T-55, maar tanks zijn in het bergachtige ter rein maar beperkt bruikbaar. De Taliban hebben enkele hon derden stuks mortieren en licht 107-mm-geschut, en meervou dige raketwerpers ('Stalinor gels') van Russische makelij. Zij zouden ook beschikken over een twintigtal Russische Scud- raketten, maar van een ouder type dan die welke bijvoorbeeld Irak in de Golfoorlog gebruikte. Hun bereik zou slechts 200 kilo meter zijn, waardoor zij maar een beperkte bedreiging voor de buurlanden vormen. Voorts heeft Afghanistan vijf Mig-21's en tien Sukhoi-22 aan- valsvliegtuigen, dertig jaar oude Russische afdankertjes. De Amerikanen zullen vrijwel zeker beginnen met het uitschakelen van die toestellen, zodat zij geen bedreiging meer voor grondtroep^ ghaanse luchtmac' slechts tien transp en veertig transpor De rebellen van Alliantie, die tegen bewind strijden, hel nog toe ook voorae met Russisch matta wapentuig wat ovÉj aftocht van de RU schikken over een u tanks en pantsen® zelfde soort lichte^ de Taliban hebbej hebben AmerikaaiL ketten. De 'luchtrifo. alliantie bestaat uilj.' transporthelikopter handvol vrachtvliet zouden zij van dfc dertigtal Scud-B-rL ben gekregen en et tal lichte raketten L doelen. Maar de L zouden de Russeifo met nieuwer mate^ raad hebben. door Louis Burgers den haag - Een islamitische heilstaat. Dat is geworden van Afghanistan. Na tientallen ja ren van burgeroorlogen, een oorlog tegen de Russische bezetters en een nieuwe bur geroorlog leeft het zwaarbeproefde Af ghaanse volk al vijf jaar precies volgens de regels van de koran, zoals geïnterpreteerd door conservatieve en wereldvreemde gees telijke leiders. Kabul was in de jaren zestig en begin jaren zeventig nog een geliefde halteplaats tijdens de trektocht van ontelbaar vele westerse rugzaktoeristen. In de verwaarloosde en ka potgeschoten stad wordt het straatbeeld te genwoordig bepaald door vrouwen die van top tot teen in de burqa (een allesverhullen- de jurk) zijn gehuld. Ze mogen niet werken, onderwijs is voor hen taboe en ze mogen vooral niets van zich laten horen. De heersende mullahs vinden vrouwen een bron van ergernis. Zoals zij ook elke vorm van amusement - van televisie tot voetbal - afwijzen. Hun regelgeving gaat zo ver dat mannen, van wie de baard niet lang genoeg is, gestraft worden. De Taliban (letterlijk studenten, of zoekers) kregen veelal hun opleiding aan de religieu ze scholen in het grensgebied van Pakistan met Afghanistan. Het is het stamland van de Pathanen, de grootste etnische groep in Af ghanistan. Ze leerden er de koran uit hun hoofd, kregen wat Arabische les en mis schien nog wat rekenen. Discipline werd hen er bijgebracht, maar verder dan dat ging het onderwijs er niet. Hun wereld eindigt bij de zichtbare horizon en bij Afghanistan. Hun doel: het uitdragen van de boodschap van de islam, zo nodig met geweld. Een man als Osama bin Laden verdient in de ogen van de Taliban dan ook alle steun. In de strijd tegen de Russische overheerser sloten de religieuze strijders zich eerst aan bij de mujaheddin. Later kozen zij hun suc cesvolle eigen weg. In de wanorde na de Russische verdrijving beloofden de korans tudenten rust en orde en bestrijding van de corruptie. Zij straffen volgens het islamiti sche recht, de shari'a, dat lijfstraffen en de doodstraf kent. Uitvoering hiervan gebeurt in het openbaar. Afghanistan wordt nu vanuit de vroegere hoofdstad Kandahar bestuurd, formeel door een raad van geestelijken maar in feite door mullah Mohammed Omar. Deze greep de macht door het in deze plaats bewaarde kleed van Mohammed aan te trekken. Bij die gelegenheid, inmiddels meer dan vijf jaar geleden, zijn ook de enig bekende film opnamen van Omar gemaakt. Maar ook de Taliban konden hun hoogge stemde idealen niet volhouden. Ook zij blij ken corrupt. Erger is dat zij hun staat onder meer financieren met drugsgeld, ongeacht het verbod daarop in de koran. Inmiddels zijn miljoenen Afghanen ge vlucht, eerst voor het geweld tegen de Rus sen en tegenwoordig voor de Taliban. Alleen al in Iran wonen meer dan twee miljoen Af ghanen in grote kampen. Ook Pakistan telt miljoenen vluchtelingen. De dreigende oor log met de VS heeft gezorgd voor een nieu we stroom vluchtelingen. Het sluiten van de grenzen heeft de massa's slechts vertraagd, niet weten tegen te houden. Vrouwen in Afghanistan zijn verplicht gekleed te gaan in de allesverhullende burqa. Foto: AP/John McConnico

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 6