DUIN BOLLENSTREEK Geen vuurtoren is hetzelfdeToch overal betaald parkeren in centrum ói 7 Nog geen extra trottoir bij Bronckhorstschool Bijeenkomst en festival tegen oplaaiend racisme in Noordwijk Rijnsburg moet denken over afhankelijkheid van bloemen Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 45,00 ÏEP= e vechtpartij roegruzie en nog onbekende in ongeveer vijftien jon- ;eft zaterdagnacht een vrouw uit Maarseveen 03-jarige vriend uit Lis- /lop het parkeerterrein ,e supermarkt Hoogvliet ernstig mishandeld. Bij iten van café De Ge- Zaak even verderop i commotie rond een an de groep van vijf- achtervolgde daarop s en de man en sloeg tal op het parkeerter- Ikaar. De vrouw hield 4 echtpartij een zware hudding over, zo werd teerd in het LUMC, »nd vooral bulten en nen. De politie heeft de i in onderzoek en heeft i aanhoudingen ver- enschudding inrijding en 8-jarige jongen uit »ft zaterdag een her- pding overgehouden fcotsing met een auto. Stoffer liep van achter Meerde auto plotseling rsbroekdijk op, waar- |4-jarige automobilist in hem niet meer kon b. In het LUMC werd fcnschudding geconsta- ben Duitser |rrouw lastig ikerhout - Zaterdag- at heeft politie op de 27-jarige Duitser aan- die daar slingerend Veg fietste. Aangeko- defoet bureau weigerde de aiblaastest en bleek dat ,og een 40-jarige jjkerhoutse kort tevo- geifastiggevallen op de 7» ffHij fietste achter de (Nln en deed haar op de litifoij garage Van r hfe oneerbare voorstel- de vrouw aanbelde owning, ging hij er op dejvandoor. Na verhoor is aid maandag 8 oktober 2001 risteren weer op vrije 5e4steld. aanrander inhouden jjk - Een 38-jarige Brit Lfgnacht opgepakt op in Noordwijk wegens ^n,ng. De susploeg had vn zijn kraag gevat na meen uitgaansgelegen- s 16-jarige vrouwen uit X k onzedelijk had be- IS>olitie heeft de man in- wtommers Tcin amok een politie heeft zaterdag nisje Hillegommers van 1 een van 20 jaar aan- n nadat ze twee Lisser- eevan 18 en 20 jaar had- ijkpopt en geslagen bij erpria aan de Kapelstraat t j^anleiding voor de pjtij was vermoedelijk 1over de toegang tot de at pe Hillegommers wer- )or^loten op het politie- die'Ja het opmaken van rcjBrbaal konden ze giste- alhuis. on< ;p-avond Poelpolder en bet de Lissese Poelpol- igen wijkvereniging Dver die vraag wordt 'ober in buurthuis 't 3 een inloop-avond ge- cDe bijeenkomst is ge- ;rd door Lissenaar P. Ie die oprichting van té Poelpolder-noord J{t. De inloopavond 120.00 tot 22.00 uur. •elpolderbewoner is scb enz umbewoners i uitgenodigd ikeje bewoners van het an fcntrum zijn vanavond Migd in het gemeente- nnover hun wijk te ko- ielen. Met deze bijeen- ene om 20.00 uur aan- it een nieuwe ronde •llege van burgemees- helthouders door de Lis- en. is} Restgroep lt munten in Ikerhout - De Rijn- p gaat de komende ilandse valuta inza- for mensen met schi- *>f een psychose. On- ^p&rsoneel worden mun- ae ameld door het plaat- s, "oxen in personeels kas en recepties. noordwijk - Voorlopig komt er geen extra trottoir bij de Bronckhorstschool in Noord wijk. De medezeggenschapsraad en schooldirecteur M. Hensen hadden daarop aangedrongen, omdat de situatie voor de meer dan honderd basisschoolleerlin gen gevaarlijk zou zijn. Veel van de leerlingen lopen over het parkeerterrein achter de Kerk straat - het 'Lüsschenterrein' - naar het Lindeplein, en op die route ligt geen trottoir. De ge meente vindt dat plannen voor een herinrichting van het Lüs schenterrein moeten wachten op de uitvoering van de rest van de Kerkstraatplannen. Vier keer per dag, als de school begint en uitgaat, komen de kin deren over het parkeerterrein. En dat terwijl 's morgens ook la den en lossen is toegestaan ach ter de winkelstraat van Noord- wijk-Binnen. Dat, samen met de toegenomen parkeerdrukte, leidt volgens de medezeggen schapsraad tot een onveilige si tuatie. Een trottoir aan de lin kerkant van het parkeerterrein zou een hoop problemen oplos sen, menen de ouders. Wethouder Sweers van infra structuur bevestigt dat hij met het probleem bezig is. „Uiter aard is de veiligheid van school kinderen belangrijk", zegt hij. Volgens hem zou een route over het naastgelegen parochieter rein soelaas bieden, maar het kerkbestuur weigert medewer king, zegt Sweers. ,,We hebben nog maar eens met ze overlegd. Er is daar een hek waardoor de kinderen zouden kunnen, dat is al eerder gebruikt. Maar ze stemmen er niet mee in." De gemeente is niet van plan om veel parkeerplaatsen op te offeren aan een nieuw stuk stoep. Een van de oplossingen, namelijk 'langsparkeren' in plaats van haaks parkeren om ruimte voor een trottoir te ma ken, zou 22 van de 37 parkeer plaatsen kosten. De ouders heb ben inmiddels een ander plan bij de gemeente aangebracht: schuin parkeren. „Dat gaan we onderzoeken", zegt Sweers. Voor de gemeente geeft de doorslag om nog geen extra trottoir aan te leggen, dat het nog niet duidelijk is hoe het ver lies aan parkeerplaatsen kan worden gecompenseerd. Te weinig parkeercapaciteit is in strijd met het door de gemeen teraad vastgestelde beleid om het winkelgebied Kerkstraat en omgeving te versterken. Sweers zegt wel te willen mee betalen aan een eventueel pro ject met klaar-overs, mocht er verder geen oplossing gevonden worden. „Dan doe je gezamen lijk wat, als ouders en gemeen te." Als de kinderen niet over het parkeerterrein lopen dan wordt het al veiliger, volgens de wethouder. Het is namelijk ook niet nodig dat de kinderen zo lopen want er is al een goede route vanaf de school. „Als je vanuit de Bronckhorstschool via de Kerkstraat loopt, kom je geen auto tegen. Desnoods zou je er over kunnen denken om aan die kant van de school een soort verwijshekken neer te zetten." Pr* Kinderen van de Bronckhorstschool lopen van en naar school tussen de geparkeerde auto's door. Foto: Mark Lamers noordwijk - Racisme kan groei en als een gezwel. Vijf Noord- wijkse organisaties maken zich zorgen om de leefomgeving in het dorp, en zij organiseren daarom twee bijeenkomsten te gen toenemend racisme. Op vrijdag 12 oktober in de Grote of St Jeroenskerk aan de Voor straat, en het Full-Colour festival op 3 november in De Kuip aan de Zeestraat. Noordwijk Veilig voor Iedereen, de Noordwijkse Raad van Ker ken, Wereldwinkel Noordwijk, de Islamitische Gemeenschap Noordwijk en Vluchtelingen werk Noordwijk reageren hier mee op het bekladden van ge bouwen met racistische leuzen en symbolen, nadat op De Grent Stephan Hendriksen werd doodgestoken. „Het geweld heeft ons diep ge schokt en wij willen hierbij ons medeleven tonen met familie, vrienden en vriendinnen van Stephan Hendriksen", zo schrij ven de vijf organisaties in een open brief. „Helaas hebben ge ruchten en foutieve berichtge ving geleid tot een escalatie van geweld. Het is alarmerend dat er in Noordwijk kennelijk mensen met racistische ideeën zijn die zich afrageren op onschuldige burgers van Noordwijk." De vijf groepen maken zich zor gen dat mensen zich niet meer veilig kunnen voelen in Noord wijk. „Het bieden van veiligheid op het gebied van wonen, wer ken, uitgaan en het belijden van een geloof in Noordwijk ver dient volgens ons bijzonder gro te aandacht. Juist nu weer ma ken deze afschuwelijke berich ten van geweld en vernielingen ons duidelijk dat we met elkaar alert moeten zijn." Op vrijdag 12 oktober is daarom een bijeenkomst in de Grote Kerk, die om 20.00 begint. Alle Noordwijkers die zich ook zor gen maken, zijn welkom. Op 3 november volgt het Full-Colour Festival in De Kuip, met muziek uit allerlei streken. Doel van dat festival is tweeledig: stelling ne men tegen racisme en het berei ken van een groot aantal jonge ren. Vuurtorenliefhebbers verzamelen zich in Noordwijk door Marijke den Hollander noordwijk - „97, 98, 99, 100. Hè hè, we zijn er. Het zijn er precies honderd." Matthijs ten Broeke is elf en vuurtorengek. „Nou, niet héél erg, hoor", nuanceert hij. „Ik vind ze gewoon leuk. Dat ronddraaiende licht vooral en het uitzicht." Hij schat toch ze ker wel al tien vuurtorens te hebben beklommen. Maar op de Noordwijkse was hij nog niet eerder. Hij vindt hem zaterdag ook niet zo heel bijzonder. En ook niet zo bijzonder hoog. Maar als hij eenmaal na honderd treden bo ven is aangekomen, raakt hij buiten op de omloop niet uitge keken. „Echt gaaf', oordeelt Matthijs, als hij zijn blik laat dwalen over het strand, de zee, de vissersbootjes en surfeeiltjes in de verte, over de hengelaars, vliegers, paarden en de wande laars. Hij kijkt even uit over de duinen en aan de andere kant over de huizen van het dorp. Dan hup pelt hij.de elf extra treetjes om hoog die naar de lichtkoepel voeren. Dat is tenslotte het be langrijkste onderdeel van een vuurtoren en kun je als vuurto rengek niet overslaan. Met zijn blauwe fototoestel legt hij zorg vuldig vast wat hem interessant voorkomt. De koepel mag op de kiek. Gemaakt in Parijs in 1921, staat op een koperen plaatje. „Die heeft dus de oorlog over leefd", constateren hij en ande re bezoekers. Matthijs' interesse voor vuurto rens begon toen hij met zijn ou ders op vakantie was op Vlie land en later op Ameland. Hij ging er boeken over lezen. En hij werd lid van de Nederlandse Vuurtoren Vereniging (NW). Deze zaterdag is het vuurtoren- dag. Dat wil zeggen dat leden van de NW bij elkaar komen, om wetenswaardigheden uit te wisselen, verzamelingen te sho wen, vuurtorenspullen te ruilen of te (ver) kopen en, als letterlijk hoogtepunt, een vuurtoren te beklimmen. De Noordwijkse vuurtoren en de Katwijkse vierboet staan dit maal centraal. Noordwijker en KNRM'er Willem Varkevisser is bereid gevonden de historie van de Noordwijkse kustbewaking toe te lichten. Varkevisser is spe cialist op het gebied van de Noordwijkse visserijhistorie. Zo'n 125 NW'ers horen zijn ver haal aan. Hij vertelt hoe de kerk in 1444 een vierboet (vuurplaats als her kenbaar baken aan de kust) bouwde voor de vissers. En over het feit dat de Noordwijkse vuurtoren, die stamt uit de twin tiger jaren, van oorsprong bijna zwart was in plaats van wit. Hij is opgetrokken van donker ge bakken baksteen, vertelt Varke- Katwijk houdt vast aan oorspronkelijke plannen katwijk - In het totale gebied tussen de Secretaris Varkevisser- straat, de Boulevard, de Te Brit- tenstraat, de Zuidstraat en de Voorstraat in Katwijk wordt toch betaald parkeren ingevoerd. Wethouder Van Paridon (WD) houdt daarmee grotendeels vast aan de oorspronkelijke plannen om in een grote 'schil' rond het centrum betaald parkeren in te voeren. Daarmee wil zij het par keerprobleem zoveel mogelijk beheersbaar houden. Het betaald parkeren wordt niet in één keer, maar in meerdere stappen ingevoerd, na gesprek ken en enquêtes onder bewo ners en andere betrokkenen. Dat wordt gedaan om het draagvlak voor de invoering van het betaald parkeren- te vergro ten. De verplichte parkeerver- gunningen voor de bewoners, die een jaar geldig zijn, gaan 75 gulden per stuk kosten voor elke auto. Dat in tegenstelling tot het eerdere plan, waarbij de eerste auto 75 gulden kostte, maar de tweede 225 gulden en de derde 480 gulden. De gemeente gaat hiertoe over na een stortvloed aan klachten van de bewoners die het oorspronkelijke plan als onrechtvaardig betitelden. Door de schil rond het centrum waar betaald parkeren geldt flink op te rekken, kan het par keerprobleem waar veel bewo ners in het gebied over klagen volgens de gemeente beter in de hand worden gehouden. Nu parkeren nog veel medewerkers van winkels de hele dag voor hun deur. Het winkelend pu bliek doet dat. zij het minder lang, ook. Bij thuiskomst kun nen de centrumbewoners hun auto meestal niet in de buurt kwijt. Dat leidt tot veel onvrede en de roep om maatregelen. Betaald parkeren krijgt in Kat wijk de voorkeur boven het in voeren van een 'blauwe zone', waar met een blauwe parkeer- kaart korte tijd kan worden ge parkeerd. Het verleden heeft volgens de gemeente aange toond dat blauwe zones alleen functioneren als er sprake is van constant toezicht. „Dat kost veel gemeentelijk geld voor de inzet van de parkeercontroleurs, ter wijl de door hen uitgeschreven boetes naar justitie gaan", aldus een gemeentewoordvoerder. De blauwe zone in de Voorstraat bij de supermarkt van Hoogvliet functioneert volgens de ge meente nog wel redelijk, maar dat komt vooral doordat de par keercontroleurs die in het be taald parkeergebied lopen dat stukje zeer regelmatig 'meepak ken'. Daarvan gaat een preven tieve werking uit en veneweg de meeste parkeerders gebruiken dan ook hun blauwe parkeer- kaart om een boete van negen tig gulden te voorkomen. „Zou die controle ook maar enigszins verslappen dan zou gratis lang parkeren op die plek het gevolg zijn en de parkeerdruk op de Torenstraat toenemen", ver wacht ambtenaar Verhoef. visser. Wit werd-ie pas later. De bakstenen bleken namelijk niet waterdicht. Een waterbestendi ge, witte pleisterlaag bracht uit komst tegen het oprukkende vocht. In het zaaltje van het Noord wijkse Bowling Partycentrum wordt ondertussen druk geruild en gehandeld.Alles moet weg, zeer laag geprijsd", staat op een bordje. „Ja, ik houd ermee op", vertelt J. Hanou-van Wijk uit Eemnes. Door privé-omstandig- heden doet ze haar vuurtoren- verzameling van kaarten, foto's, bierviltjes, kaarsen, een enkel theedoosje met vuurtorenaf beelding erop en vuurtoren- beeldjes, in de ramsj. .Alles moet weg, maar het moet wel goed terecht komen", zegt ze. „Heeft u ook iets uit Denemar ken?" Een NW'er kijkt haar hoopvol aan. „Ja, dat moet ik wel ergens hebben", en Hanou zoekt in dozen en tassen, om even later dat 'iets uit Denemar ken' ook daadwerkelijk op te duikelen. Naast haar vraagt de Noordwijk se kunstenares Bax aandacht voor haar vuurtorenschilderijen. Ze heeft zich voorgenomen de Noordwijkse vuurtoren honderd keer op het doek vast te leggen. „Waarom? Omdat het spannend is om elke keer weer een andere techniek te gebruiken. De toren is nooit hetzelfde. Elke dag is het anders. De lucht verandert, het licht ook. Soms lijkt het precies, wat je maakt. Een andere keer is het abstract. Dat maakt het spannend." Ooit zullen de doe ken ergens in Noordwijk wor den geëxposeerd. Han Menting heeft, als oud- vuurtorentechneut zoals hij het zelf betitelt, vooral iets met 'het technische gebeuren' van vuur torens. Maar ook de architec tuur fascineert hem. „De archi tectuur wordt gebruikt om de techniek optimaal te laten func tioneren. Dat is toch geweldig. Geen vuurtoren is hetzelfde. Toch dienen ze allemaal hetzelf de doel. Je blijft je erover ver wonderen." Ben je eenmaal be smet met het vuurtorenvirus, dan laat het je niet meer los, zegt hij. rijnsburg - Moet Rijnsburg alle kaarten blijven zetten op het bloemencomplex of moet de ge meente ook andere economi sche activiteiten gaan verster ken? En wellicht is er ook nog een tussenweg: het bloemen complex versterken én zorgen dat Rijnsburg daar niet al te af hankelijk van wordt. Dat is een van de centrale vragen in de toekomstvisie die het adviesbu reau KPMG voor Rijnsburg heeft opgesteld. KPMG concludeert dat de huidi ge Rijnsburgse economie zich kenmerkt door een sterke relatie met bloementeelt en -handel. Veel plaatselijke bedrijven heb ben relaties met bloemenveiling Flora. Die eenzijdige gerichtheid heeft als voordeel dat er specia lisatie kan optreden, iets dat vooral op kort en middelbare termijn allerlei voordelen heeft. Zowel veiling Flora als de kwe kers en toeleverende bedrijven wijzen steeds op het versterken de effect van de aanwezigheid van alle facettten van het bloe- menvak. Dat is ook een van de redenen waarom Rijnsburg alles op alles blijft zetten om de re constructie van het kassenge- bied rond te krijgen. Daar staat tegenover dat de eco nomie in de gemeente kwets baar is: gaat het minder in de bloemen, dan heeft dat direct grote gevolgen voor de gemeen te. Een ruimere spreiding van economische activiteiten ver mindert die kwetsbaarheid, maar betekent ook dat minder optimaal gebruik wordt gemaakt van de kracht van de hele bloe- mensector. Bovendien betekent het reserveren van terrein voor niet-bloemengebonden, bedrij ven minder ruimte voor de bloemensector. Daar staat vol gens KPMG tegenover dat er voorlopig nog ruimte genoeg is voor beide sectoren. De ondezoekers concluderen voorts dat de Rijnsburger meer dan de gemiddelde Nederlander bezig lijkt te zijn met de eigen onderneming, vaak onderweg is en bij thuiskomst meer gericht is op het eigen gezin. Problemen worden ook in eigen kl ing opge lost. Het eigen karakter en de sociale binding geven de ge meente een gezicht dat waarde vol is om te behouden. Dat moet anderzijds niet leiden tot individualisme met weinig aan dacht voor de omgeving. Zo worden bijvoorbeeld auto's - Rijnsburg heeft de grootste ken- dichtheid van Nederland - over al in groenstroken geparkeerd. Daar zou Rijnsburg stringenter tegen kunnen optreden. Daar naast zouden er parkeerkelders kunnen worden gebouwd. Voorts moeten er in Rijnsburg meer huizen komen voor jonge ren en ouderen. Vooral aan goedkope huurappartementen is gebrek. Door uitplaatsing van bedrijven uit de dorpskern moet ruimte worden gewonnen voor woningbouw. In de toekomstvisie komt het vraagstuk van de gemeentelijke herindeling nauwelijks aan bod. Met name Katwijk heeft openlijk laten weten graag met Rijnsburg en Valkenburg te willen fuseren In de toekomstvisie constateren gemeente en onderzoekers dat er veel op de gerifcente afkomt en dat er keuzes moeten worden gemaakt 'die het profiel van de gemeente op langere termijn bepalen'. KPMG constateert wel dat het huidige apparaat kwets baar is. „Bepaalde kennis is soms maar bij één medewerker aanwezig." Volgende week maandag 15 ok tober bespreekt de gemeente in De Voorhof het thema leefbaar heid en voorzieningen met de inwoners. Op woensdag 17 ok tober wordt gepraat over de economie. Beide bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur. beg /rot) )ezf r w tien Een jot veé

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19