CULTUUR KUNST Deur blijft dicht voor Maatschappij Discordia 3>si Pop: Minder plastic, meer vlees en bloed Knus sfeertje bij Hoop en Stoop Computergestuurde dans door Scapino bêêm 9 '1 'Van buiten naar binnen' Kunstbeurs trekt 26.000 bezoekers Kinderboekenweek 'De zusjes van Harry Potter' Nederlandse Dansdagen Aanleg van het Noordzeekanaal Japanse kunst staat centraal in Enschqde Eüg— htengoed mando ]t - In het Armando i Amersfoort vindt Tfler de opening tie manifestatie De H van het Kwaad. l(h een samenwer- ;t van het museum, »flof (centrum voor 'Tuist), de Internatio- I voor Wijsbegeerte 'SFotoForum en The- ire Vrouw. De mani- bbaseerd op het raflachtengoed van Ar- eiir de schoonheid van maandag 8 OKTOBER 2001 ep icteurs amsterdam/anp - Staatssecretaris Van der Ploeg van cultuur blijft bij zijn besluit om de subsidie aan Maatschappij Dis cordia stop te zetten. Hij liet dat weten, kort nadat de president van de rechtbank in Amsterdam hem had bevolen binnen twee weken te beslissen. Dat was één van de eisen in een kort ge ding van de toneelgroep tegen de be windsman. De andere eis was dat Van der Ploeg langer een overbruggingssubsi die zou geven, waardoor Discordia kon overleven totdat er meer duidelijkheid zou zijn. Dat werd afgewezen. Het gezelschap vloog vorig jaar uit het Kunstenplan. De Raad voor Cultuur en aansluitend daarop Van der Ploeg von den dat de club niets meer toevoegde aan de ontwikkeling van de Nederlandse theaterwereld. Discordia stapte naar de Commissie voor de Bezwaarschiften van het ministerie, die de overwegingen van de Raad onder meer als te onduidelijk beoordeelde. De Raad moest opnieuw adviseren en kwam eind september tot dezelfde conclusie als eerder. In zijn brief aan Discordia schrijft Van der Ploeg nu dat hij deels afwijkt van de mening van zijn eigen commissie en dat hij vindt dat de Raad voor Cultuur zijn werk gewoon goed gedaan heeft, zeker nu het aanvullend advies eventuele twij fels nog heeft weggenomen. ,,De Raad voor Cultuur heeft wel degelijk een oor deel gegeven over de kwaliteit van de ver richtingen als toneelgezelschap." De raadsman van Discordia, prof. mr. P. Nicolaï, is verbaasd: „Opmerkelijk is dat Van der Ploeg in zijn besluit het stand punt inneemt dat het oordeel van de Raad voor Cultuur in beroepsprocedures niet voor bestrijding vatbaar is op basis van adviezen van andere deskundigen. Die stellingname houdt in feite in dat niet de staatssecretaris maar de Raad voor Cultuur bepaalt of een subsidierela tie die tientallen jaren heeft voortge duurd, dient te worden beëindigd." Vol gens Nicolaï is dit in strijd met de vaste rechtspraak van de afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State: „Daarin wordt uitgegaan van een eigen bevoegdheid van de bewindsman en een louter adviserende functie van de Raad voor Cultuur." Discordia zal de kwestie bij de rechter gaan aanvechten. ja n - Ben je tussen de n n jaar en heb je zin jg »n? Dan kan je te- neelgroep Voor- ,n i donderdagavond leginnen de weke- ivonden weer in het n De Verdieping, ge- jet Cultureel Cen- a »s Marijkelaan 4 in 3n 1). Tussen 18.30 en j, engen twee docen te ngen op een speelse u jne kneepjes van I ik bij. Aanmelden m .8.30 en 19.30 uur jenendaal, telefoon- 'P l - 5622 260. peelt diterdam lg - Ibrahim Ferrer t jpktober een concert Jrdamse Heineken t hDe 74-jarige zanger, iroiit de stal van de Bu- 10jcial Club, wordt be- jgteen orkest in uitge- r, tting. Zijn gelijkna- orltalbum heeft in- (ptatus platina be- tie '"opbouw sterdam ee erf- In het Rotterdam- LetlOOl vindt op 10 ok- deete van een nieuwe skellingen van het jamma Die Goeie talj plaats. Het bestaat ir mit Nederlandstali- )tep jaren veertig en redoeie Ouwe Radio is biie met de film e |i Heimwee in Rot- dadocumentaire over slijfenis van de Maas- n iiO tot de wederop- 1 zirie loopt tot en met iet| telkens op woens- 13.30 uur. leiden - 'Van buiten naar binnen' heet het project en Resi van der Ploeg mocht daar bij Ars Aemula Naturae zelf invulling aan geven. De Leidse kunstenares deed dat door een opstelling van twee king size stoelen op de buitenplaats en twee minatuurtjes daarvan in een ijze ren doosje binnen. Ze zou daar zaterdagmiddag om 16.00 uur zelf nog een toelichting op geven, maar bleek nogal verlaat. De bezoekers dronken daarom vast een glas, bekeken de expositie van naakten bin nen en luisterden naar een amusant praatje van Ars-voorz'itter Pim de Vroomen. Van Buiten naar binnen' is nog te zien tot 28 oktober. Foto: Taco van der Eb cpd - Minder plastic, meer ed. Ondanks de stroeve pro- slaagde Pepsi Pop 2001' er om in Ahoy' de gewenste ac- iving door te voeren. Het jverkelijk musicerende jeugd- ns deze 'levende clipparade' lan ooit. Niet in de laatste deaj het forse Nederlandse aan- ïsM zesde editie, waarop K-otic d Verrassingen in petto had: als 'kwam er eerst een komische van de Starmaker-formatie voor het allerlaatste 'toetje' :ele zevental zelf nog even terug met een spetteren- lartijversie' van de Moulin idy Marmalade', maakten met name Twar- res, Rosemary's Son, Birgit, 16 Down en Di-rect indruk door volledig 'live' uit te pakken. Dat zoveel talent van eigen bo dem de kans kreeg om zich kortstondig, maar in vol ornaat in een bijna vol sport paleis te presenteren had zeker te maken met de enorme moeite dit keer rond het invullen van de affiche. Na de uitvergroting van Pepsi Pop vorig jaar tot Gelredome-happening (met als toppers Kylie Minogue, Lionel Richie en Mel B.) was organisator Tim van Rongen uitgegaan van een voortzetting op dezelf de leest. De vereiste wereldsterren bleken echter niet 'verkrijgbaar' en de aanvanke lijk gekozen datum (zaterdag 13 oktober) was voor de meeste aanvullende acts een ongelukkige. Vandaar een terugkeer in tweede instantie naar 'geboorteplaats' Ahoy', inclusief een vervroeging van het lichtvoetige tienerfestijn met een week. Met als gevolg dat 'Rotterdam' voor het eerst niet geheel was uitverkocht. „En dat doet best een beetje pijn," moest Van Rongen bekennen. „De verplaatsing op een vrij laat moment heeft de kaart verkoop beslist geen goed gedaan. Daar naast hebben we natuurlijk best last ge had van de onzekerheid in de wereld sinds 11 september, waardoor bijvoor beeld een Amerikaanse act als City High alsnog heeft afgezegd en op het laatste nippertje ook het Engelse trio Miss-Teeq. Verder zal de 'no show' van Five vorig jaar nog best hebben doorgewerkt. We hebben daar toen heel wat negatieve re acties op gekregen, zonder dat we er zelf iets aan konden doen." Tegen die achtergrond was Van Rongen maar wat blij dat de Ierse 'godenzonen' van Westlife en hun 'beschermheer', ex- Boyzone frontman Ronan Keating wel in het vliegtuig hadden durven stappen. De aanwezigheid van deze 'oudgedienden' gaf deze aflevering - na het afhaken van Atomic Kitten op vrijdag wegens ziekte van een der zangeressen - tenminste nog enige internationale allure. Hoe nu verder met Pepsi Pop? Van Ron gen: „Ik denk dat we volgend jaar de lijn van meer echte muzikanten op het podi um die wat ruiger tekeer gaan, zullen doortrekken. Wat de locatief betreft, ik zie ons wel in Ahoy" blijven. Niets ten na dele van het Gelredome, maar zoals de sfeer hier is, is die nergens." amsterdam/anp - De nationale kunst- en antiekbeurs pAn Am sterdam heeft 26.000 bezoekers getrokken, zo'n 4000 minder dan vorig jaar. Volgen de orga nisatie is op de beurs een flink aantal kunstwerken van eige naar veranderd, waaronder en kele topstukken. Het tegenvallende bezoekerscij- fer is volgens pAn te wijten aan de vroege maand waarin de beurs gehouden is. Vorig jaar werd de pAn kort voor sinter klaas gehouden, traditioneel een maand waarin veel geld wordt uitgegeven. Eerdere edities van de pAn werden ook in oktober gehouden, en trokken ook zo'n 26.000 mensen. Op de pAn deden de handelaren goede zaken. Enkele topstukken, zoals een pronkstilleven van Willem Kalf uit 1619, gingen van de hand. Het Fries Museum ver wierf een theepotje uit 1770 van de Leeuwarder zilversmid Wie- be Domenicus. Opvallend was volgens de organisatie de be langstelling voor grafiek. Daarbij ging het onder meer om land kaarten en een zeldzame serie van tien prenten uit 1586 van de hand van Hendrick Goltzius. Naam: Iris de Jong en Mild Vos Leeftijd: 9 jaar School: Eerste Leidse Schoolvereniging, Leiden Favoriete boek: 'Harry Potter en de gevangene van Azkaban' van J.K. Rowling Miki: „We zijn allebei Harry Potter-fans. Ik vind de boeken van Harry Potter heel spannend, maar ook heel grappig. Ik moet vooral heel erg lachen om het toveren, want Harry's vriendje Ron heeft een kapotte toverstok en daardoor mislukken alle dingen die hij probeert te toveren. Op school hebben we een kinderboe kenfeest en dan gaan we verkleed als de zusjes van Harry Potter." Iris: „Dan doen we een toverhoed op en nemen een bezem mee om op te vliegen en dan zijn we net de zusjes van Harry Potter, niet dat die bestaan, maar misschien komen die wel in een vol gend boek." Miki: „Iris en ik hebben alle boeken van Harry Potter al gelezen, we zijn nu in het laatste deel bezig. Ik ben wel wat verder in het boek. We praten er ook wel over, maar op school hebben we het meestal over andere dingen, dus dan is het niet zo moeilijk om niet te verklappen wat er allemaal gebeurt in het boek." Iris: „We lezen ook wel andere boeken hoor. Als Miki bijvoor beeld iets gelezen heeft wat ze heel leuk vindt en ze zegt dat te gen mij dan wil ik het ook wel lezen. Ik denk wel dat het dan ook echt leuk is, daar vertrouw ik wel op." Miki: „We zijn namelijk hartsvriendinnen." Tekst: Coen Polack Foto: Hielco Kuipers recensie theater Wijnand Zijlstra Voorstelling Het leven is goed Spel: Hoop en Stoop (Jan ten Hoopen en Hans Stoop). Gezien 6/10 LAK theater Wat moet dit worden? Die vraag dringt zich op bij aanvang van de voorstelling van Hoop en Stoop. Gitarist en componist Hans Stoop lijkt er duidelijk zin in te hebben. Jan ten Hoopen, de zanger en liedjesschrijver, schijnt daarentegen al zijn energie bijeen te moeten rapen om nog enig geluid te kunnen geven. Is dit kunstzinnige aan stellerij of is zijn conditie echt niet in orde? Gelukkig blijkt de ze vraag in de loop van de avond niet meer aan de orde. Ten Hoopen geeft zijn ogen schijnlijke gekweldheid op ten gunste van een alertere hou ding die soms zelfs grenst aan enthousiasme. Het duo krijgt er duidelijk veel zin in. De goed gevulde zaal blijkt vol fans te zitten. Ten Hoopen komt volop aan bod, ter afwisseling mag een enkele keer Hans Stoop met een liedje soleren. Uiteindelijk levert de avond een intiem concert op dat tevens op band is vastgelegd. Mochten de financiële middelen dat in de nabije toekomst toelaten, zal er een cd van worden uitgebracht. Aan het materiaal hoeft het in elk geval niet te liggen. Ten Hoopen mag dan de afgelopen jaren enigszins uit het zicht zijn verdwenen (zijn televisie-avon turen bij Van den Ende zijn in middels voltooid verleden tijd), het schrijven van liedjes is ge staag doorgegaan. Lang niet al le teksten zijn het toonbeeld van inhoudelijke diepgang. Een verliefde vijftigplusser als Ten Hoopen komt niet veel verder dan zinnetjes als 'ik heb je zo lief en 'het wordt alleen maar meer'. Maar zijn bedeesde stemgeluid in combinatie met de aangename gitaarbegelei ding van Hans Stoop staat toch garant voor een hele reeks ple zierige luisterliedjes. Eenvoudi ge melodielijnen zorgen voor een bescheiden ondersteuning van de teksten. De composities van Stoop liggen makkelijk in het gehoor en tonen ruim schoots voldoende verschei denheid, ook al zou je soms wel eens een rijker georkestreerd arrangementje willen horen. In ruim twee maal vijftig minuten krijgen we heel veel voorge schoteld. En op de vraag, of we nog meer willen horen, ant woordt de zaal gretig met 'ja'. Veel zelfbespiegelingen (wat is er van Jan terechtgekomen), jeugdherinneringen, liefdes, scheidingen en odes aan al dan niet gestorven vrienden komen in zijn teksten aan bod. Zelfs voor de actualiteit is er aan dacht. De 11de september wordt samen met de zaal in slechts één zin bezongen: 'ik weet niet wat ik daar nou in eens mee moet doen'. Het the ma keert terug in een levenslied op tangoritme: 'laten we eikaars vrienden zijn en niet eikaars be- dienden(..), want daar komt al leen maar oorlog van'. Doordat de voorstellingen met Bill van Dijk waren afgelast, ontstond er in de programme ring van het LAKtheater een gat. Hoop en Stoop mochten dat opvullen. Hun geïmprovi seerde voorstelling resulteerde in een knus onder-ons-sfeertje. tnsie dans tene Start Hing 'Manyfacts' door „ft Rotterdam. Gezien: l Rotterdam Daar nog te dag 3 t/m woensdag 5 |i woensdag 9 januan t/m dag 12 januari art is duidelijk dat de nieuwe voor- Scapino Ballet Rot- ïr is dan een dans- Dp drie reusachtige sarorden bewegende itiyojecteerd: kleurige /arrelen door de iter driedimensio- te vormen. :uw valt op een iatfthoekige blokken, 0?n vormen samen aaiierend web. De gdo gemaakte anima- erdfrino Gouwens en d'eid gaan vloeiend in ^eC1 llet begin kun je j^ian met kinderlijke "5 naar deze con- lenstroom kijken. leeft een fascine- tenèk, die een mooie *nt voor de dans. telden ligt het idee chJuele stad, waarin naai [inwoners dicht op J v™ op een kleine op- (chitect Winy Maas 1 achter deze stad van de toekomst, die alleen bij vlagen herkenbaar is door alle abstracte projecties heen. De architect, met twee collega's bekend van het Nederlandse Paviljoen op de Expo 2000 in Hannover, houdt van bouwen in lagen. Voor 'Manyfacts' ver zon hij een merkwaardig bouw sel waarin alles, van groen tot winkels, op elkaar is gestapeld. Als hij de kans had gehad, had Maas ook nog de dansers op el kaar gestapeld, maar gelukkig besliste Ed Wubbe anders. Hij laat de architectuur bepalen hoe zijn dansers zich gedragen, net als in een echte stad. Dansers bewegen zich vrij bin nen de gestelde grenzen. Hoe wel de computer graphics van Gouwens en Wieland de hoofd rol hebben in deze voorstelling, worden de dansers niet wegge speeld of opgeslokt door het vi suele geweld. Wubbe laat het dansersensemble kwetsbaar dansen en brengt zo leven in de artificiële wereld. Het lange haar van de meeste danseres sen hangt los, ze draaien soepel om hun as of vormen harmoni euze duetten. Fraai is het als de choreograaf het hele ensemble in het tegenlicht dezelfde pas sen laat uitvoeren, de stad lijkt dan even echt bewoond. Pamela Homoet kleedde alle vrouwen in zwoele jurken met links een sexy split die het pu bliek een blik gunt op hun ge spierde benen. De muziekcofla- ge van Michiel Jansen - een soundscape lijkt hier een wat al te chique woord - bevat veel klassieke klanken: alles in 'Manyfacts' lijkt erop gericht om techniek een vriendelijk ui terlijk te geven. De kracht van 'Manyfacts' is dat het geheel klopt, de drie disci plines samen vormen een groot beeldend kunstwerk. De voor stelling is vanuit een helder idee vormgegeven, de ideeën- brij waar Scapino Ballet het pa tent op lijkt te hebben, ont breekt gelukkig. De zwakte is dat de voorstelling een grote mate van welwillendheid ver onderstelt. Wubbe en consor ten gaan er vanuit dat danslief hebbers wel meegaan in deze multidisciplinaire aanpak. Op sommige momenten lijkt de dans een beetje makkelijk tus sen de beelden door geweven. 'Manyfacts' bevat duetten die zonder alle toeters en bellen niet zouden overtuigen. Het duet tussen Jan Kooijman en Bonnie Doets is bijvoorbeeld nogal bloedeloos. Tussen de jonge Kooijman, hier zijn eerste grote rol dansend, en de meer ervaren Doets springt geen vonk over, tenminste niet een die vanaf rij tien zichtbaar is. Op dit soort momenten is 'Manyfacts' te cerebraal en te geconstrueerd. Wie echter be reid is dit door de vingers te zien en zich laat meeslepen door een uur techniek en dans, houdt aan 'Manyfacts' een bij zondere herinnering over. Maastricht - Danser/pedagoog Francis Sinceretti heeft zaterdag de Gouden Dansprijs 2001 gekregen. Hij kreeg de carrièreprijs uitgereikt door Hans van Manen tijdens de Nederlandse Dansdagen op het Vrijt hof in Maastricht. Sinceretti, artistiek leider van de Nationale Ballet academie, heeft volgens de jury een „buitengewone bijdrage aan de waardering voor de dans in ons land" geleverd. De winnaar, geboren in Zuid-Frankrijk, is zo'n 30 jaar in Nederland werkzaam. In die jaren wist hij volgens de jury „jonge dansers naast de training in de ballettechniek vooral liefde en passie voor de dans" bij te brengen. De Zilveren Dansprijs voor een bijzondere prestatie in het afgelopen jaar, ging naar Iris Reyes voor haar rol in KARPP van Na- nine Linning en haar rol in Album Familiar van Conny Janssen Danst. „Het gemak waarmee zij danst, haar onuitputtelijke energie en haar humorvolle benadering zijn zeer overtuigend", vond de jury. De Dans dagen in Maastricht trokken veel belangstelling. Dat gold ook voor de uitvoering van jonge skaters op het Vrijthof, in het hartje van de stad. Foto: ANP haarlem - Van Pieren en Slui zen is de titel van een foto-expo sitie over de aanleg van het Noordzeekanaal, in het Teylers Museum in Haarlem. Aanlei ding is het 125-jarig bestaan van het kanaal. Te zien zijn ongeveer vijftig foto's van vader en zoon Oosterhuis, C. van der Aa en J. Chrispijn. Deze vroegste opna men van de aanleg van de pie ren en de bouw van de sluizen bij IJmuiden zijn gemaakt in de periode 1868-1895. De tentoon stelling duurt van 13 oktober t/m 13 januari. enschede - Meisjes in kimono is de titel van een tentoon stelling die van 13 oktober t/m 6 januari in het Rijksmu seum Twenthe in Enschede plaatsvindt. Zij bestaat uit schilderijen, tekeningen en foto's van George Hendrik Breitner (1857-1923) en tijd genoten. In Europa was in de tweede helft van de 19de eeuw Japanse kunst in. De tentoongestelde werken ko men uit binnen- en buiten landse openbare en particu liere collecties. Van Breitner zelf zijn exemplaren te be wonderen die hij in 1893 en 1894 schilderde. De bezoeker kan de schilderijen vergelij ken met de echte kleding stukken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17