Dierenarts in gewetensnood MACHTEL00 EN TOCH 'Wij zijn te verweven geraakt met de vleesindustrie' ER BIJ Gedode runderen worden in een truck geladen bij een boerderij in Welsum, nadat steld. Archieffoto: ANP/Toussaint Kluiters enorm toegenomen vervoer van mensen, vee en vlees en het gegeven dat mkz altijd aanwezig is in Azië en Afrika, is de kans groot dat de ziekte eerder terug komt dan de prognose van tien jaar. En dan moeten we weer over tot stamping out zoals nu. Een operatie die ook veel duurder blijkt dan de begrote 450 miljoen gulden. Volgens het Centraal Plan bureau kostte de mkz-crisis ons land 2,8 miljard gulden. Dan hebben we het nog niet over de onrust, de woe de, het verdriet en psychische scha de. Hoe meten we die? Ik heb er drie dagen over nagedacht en toen heb ik mijn visie verwoord op de discussie-site van de Maat schappij op internet. Sinds 1991 hebben wij de politiek gesmeekt om de vaccinatie weer in te voeren. Dat is steeds niet gelukt. Toen het 'oor log' was, hebben we loyaal meege werkt aan het systeem om het virus te bestrijden. Maar hoe lang kunnen we nog meewerken aan een beleid waarin morele waarden worden overschreden? Nu kunnen we in wa penstilstand op een nette manier, zonder mensen in de steek te laten, iets doen. Dierenartsen kunnen de politiek laten weten dat zij bij een volgende uitbraak, over twee, vier of zes jaar, niet meer meewerken om dat de consequenties onaanvaard baar zijn. De politiek kan vervolgens een noodwet maken en dierenartsen verplichten mee te werken of zij kan het beleid wijzigen omdat de maat schappelijke weerstand te groot is. Het liefst willen we terug naar de jaarlijkse vaccinatie. Het hoofdbe stuur van de Maatschappij is het eens met de strekking van ons voor stel, maar mist ruimte tot overleg. Toegevoegd is nu dat het hoofdbe stuur in overleg met de overheid en het bedrijfsleven zal kijken wat die renartsen wèl kunnen doen bij een uitbraak. Besmette bedrijven zullen altijd worden geruimd. Maar de die ren daaromheen die niet ziek zijn en een noodvaccinatie krijgen, zouden niet meer mogen worden geruimd. Geënt mag niet dood betekenen." Handlangers Begin oktober wordt er over het voorstel van Poll gestemd tijdens een algemene ledenvergadering van de KNMvD. Tien mensen hebben zich meteen achter zijn voorstel ge schaard. Een oud-hoogleraar, een oud-inspecteur, een dierentuinarts, een dierenarts van kleine en grote dieren, maar geen veeartsen op het platteland. Mannen en vrouwen die de intensieve veeteelt mee mogelijk maken. Ze komen soms al 35 jaar bij dezelfde boeren over de vloer, hou den het vee op de been en doden het als dat wordt gevraagd. Ze worden wel eens onvriendelijk de handlangers van de vleesindustrie genoemd. „Veeartsen zijn onderdeel van het systeem. Een systeem waar voor we allemaal hebben gekozen. Want iedereen wil goedkoop vlees. Als ik bij vrienden in Zuid-Frankrijk ben, dan kopen we op de markt en zoeken we naar die courgettes van eigen land, dat speciale regionale worstje en die verse eitjes. Nederlan ders eten niet waar ze zin in hebben, wij zijn prijskopers. We weten niet meer waar het eten vandaan komt. Mensen zouden geen gevaccineerd vlees willen, maar tijdens de mkz- crisis importeerden wij gevaccineerd vlees uit Argentinië en Uruguay. Als er geen kaartje op het plastic folie zit, dan kunnen we geen rund-, var kens- en kippenvlees meer van el kaar onderscheiden. Supermarkten denken erover om te levisies te installeren met daarop beelden van boerderijen waar het vlees vandaan komt. Ik hoop heel erg dat consumenten hun aanschaf beleid gaan afstemmen op hun ei gen ideeën. Dat valt niet mee voor prijskopers. Ik zei laatst tegen m'n vrouw: als we nu zo'n grote bek opentrekken, dan moeten we zelf ook verantwoord vlees kopen. Dus wij naar de biologische slager. Daar kost een kip 21 güden, bij Albert Heijn 7 gulden. Voor een echte om slag zal een belangrijk deel van de enorme subsidies in de landbouw in de biologische landbouw moeten worden ingezet." Morele dillemma's Veeartsen zijn niet anders dan prijs kopers. „Mijn collega's zijn geen kwaadwillende mensen of robots. Het is er allemaal ingeslopen. Ik ben dan wel geen veearts, maar spreek nu toch van wij. Wij zijn misschien wel veel te verweven geraakt met dit traject. Maar nu zeggen we: tot hier en niet verder!" Poll krijgt positieve reacties van vee artsen in gewetensnood en spotten de reacties van veeartsen die zich af vragen waar een gepensioneerde arts van gezelschapsdieren zich mee bezighoudt. „Het motto van de maatschappij is 'Tot heil van mens en dier.' Als ik vind dat de integriteit van ons vak in het geding is, dan mag ik daar wat over zeggen. En ik heb er gestaan. Ik ben een zoge noemde ervaringsdeskundige." Poll heeft begrip voor de veeartsen die langzaam maar zeker een scha kel zijn geworden in de dolgedraaide vleesindustrie. „Morele dilemma's zijn mij niet vreemd. Het oprekken van de grenzen evenmin. Naast mijn praktijk ben ik vijftien jaar actief ge weest in de proefdierenwereld. Als hoofd van de afdeling Centraal Die renlaboratorium in het Academisch Protestbord van een boer uit Kootwijkerbroek tegen het preventief ruimen van dieren. Archieffoto: ANP/Marcel Antonisse gezelschapsdieren Paul Poll is ingediend. „De integriteit van ons vak is in het geding." door Monique de Knegt aar stonden we. Van ze- ven tot zeven hadden we 3500 varkens over de kling gejaagd, met verf overgoten en naar de destructor vervoerd. De vol gende dag weer. Of we maakten 1300 mcststieren af en 500 schapen. Na veertien dagen is er wat bij mij geknakt. Ik dacht, ik ben verdomme dierenarts, wat sta ik hier te doen? Ik kon niet meer. Ik werd kortade mig en had last van duizelingen. De dokter zei dat ik lichamelijk niets mankeerde maar dat mijn klachten heel goed konden voortkomen uit de stress. Ik kon mezelf 's ochtends in de spiegel niet meer recht in de ogen kijken. Welke insteek ik ook koos, het deugde niet. Als dit Tjernobyl was, dan kon je niet anders doen. Maar deze dieren kon je vaccineren. Het was glashelder voor mij: ik wil wel meewerken aan voedselproduc tie maar niet aan vernietiging. Ik ben van '33, en ik wil niet zeuren over de oorlog, maar ik weet nog wel hoe blij het hele gezin was met één karbona de of één gehaktbal. Frontlinie Tijdens de varkenspest hebben die renartsen met een injectiespuit 2,8 miljoen pasgeboren biggen dood ge spoten. Ik vond het op afstand net zo weerzinwekkend ais wat er nu aan de hand is, maar ik was er niet bij, het raakte mij niet zo direct als de mkz. Nu stond ik in de frontlinie. Ik was net gepensioneerd toen in Engeland mond- en klauwzeer uit brak. De Maatschappij (de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij voor Diergeneeskunde, red.) voorspelde een veterinaire watersnood als de ziekte hier zou komen. Alle hens moesten aan dek. Ik heb me als vrij williger opgegeven voor als de ramp Nederland zou treffen. Op 20 maart werd ik gebeld. Of ik me wilde mel den in het crisiscentrum Apeldoorn. Ik kon aan de slag in de screening. We controleerden koeien op blaren in de bek en op de klauwen, en na men bij schapen en geiten bloed monsters af omdat de verschijnselen bij hen veel moeilijker rijn te zien. Ondanks alle ellende vond ik het prachtig werk. Sinds mijn stage als dierenarts was ik niet meer op het boerenbedrijf geweest. We werden heel netjes en gastvrij ontvangen - we kregen koffie met kokosmacroon! - terwijl wij in onze witte pakken toch als een bedreiging werden erva ren. Na twee weken werd de behoef te aan menskracht in de screening minder. Ik werd gevraagd toezicht te houden op het afmaken van dieren en de ontsmetting van veewagens. Eerst op de boerenerven en al gauw op de slachterijen. Afschuwelijk vond ik het. Ik sprak er met collega's over. Ik denk dat we het allemaal even rampzalig vonden, maar als we het bijltje erbij neer hadden gegooid, dan zouden we iedereen in de steek hebben gelaten. Op doktersadvies ben ik toen toch gestopt. In mijn vrienden- en kennissenkring merkte ik dat bijna iedereen de situ atie weerzinwekkend vond. Maar verontwaardiging ebt gauw weg. Dat hebben we ook bij de varkenspest gezien. Dat komt door dat kastje dat in de hoek staat. Vanavond ziet u stapels dode varkens die met grijpers worden afgevoerd. Morgen ziet u ontredderde Ierse kinderen die on der politiebewaking naar school worden gebracht, overmorgen zijn het gevechten tussen Israëliërs en Palestijnen en de dag erna honder den doden door een aardbeving. Dan dringt mkz niet meer door. Dus dacht ik: als we werkelijk vinden dat dit onaanvaardbaar is, dan moeten we dat niet alleen tegen elkaar zeg gen, maar daadwerkelijk iets doen. Want de ellende komt terug. Met het varkenspest opnieuw het dier? Vandaag laten de dierenartsen hun geweten spreken. Ze stemmen over een in Europa uniek voorstel, dierenarts van duizenden gezonde dieren doden? Of lappen ze de Europese regels aan hun laars en kiezen ze voor het welzijn van dat door de gepensioneerde Paul Poll: „We staan met onze rug tegen de muur en er rest ons nog één ding: staking." Dierenartsen voelen zich verscheurd. Moeten zij Brussel gehoorzamen en bij een volgende uitbraak van mkz of daar mond- en klauwzeer was vastge- Ziekenhuis Utrecht was ik medever antwoordelijk voor de dierenexperi- menten met muizen, ratten, konij nen, honden en schapen. Een muis met water inspuiten, dat kan wel dacht ik, daar heeft 'ie niet zo'n last van. Maar er kwam ook een trauma- toloog bij me. Hij vertelde me dat bij mensen die bij een ongeluk meerde re ledematen breken, een ernstig syndroom ontstaat. Of we daar on derzoek naar konden doen. We moesten dan een dier onder narcose brengen, botbreuken forceren en hem dan weer wakker maken. Daar werkte ik dus niet aan mee. Op een gegeven moment kon ik het niet meer. Ik deed mijn verhaal tegen de cardiochirurg. Hij nam me mee op zaalronde. Kijk, zei hij, deze man had niet meer geleefd als er door on derzoek geen medicijn was gevon den. Dit kind hadden we niet kun nen opereren als we uit onderzoek niet wisten dat.... Hij overtuigde mij, maar ik heb begrip voor mensen die wèl tegen dergelijke onderzoeken zijn." Bankiersdochter Hij dacht na rijn pensioen een beet je rond te dobberen in rijn bootje. Maar hij is op 68-jarige leeftijd zo waar actievoerder.Als er iets fun damenteels mis is, dan vind je mij op de barricaden. Dat heb ik denk ik van mijn pleegmoeder. Een Baarnse bankiersdochter die in de jaren '30 zei: het gaat niet goed met ons land, ik word lid van de SDAP. Een ban kiersdochter! Toen! Na de Tweede Wereldoorlog werd ze lid van de PvdA, gemeenteraadslid en wethou-- der. Ik ben opgegroeid met heel ba sale ideeën over recht en onrecht. Of zoals mijn dochter zegt: als mijn va der vindt dat er iets niet deugt en hij kruipt achter de interruptiemicro foon, dan wil je geen voorzitter rijn. Dat vind ik een compliment." De telefoon gaat. In vloeiend Engels staat Poll The Daily Telegraph te woord. „In Engeland zijn ze twee duizend uitbraken en twintig miljard gulden aan schade verder en nog hebben ze de zaak niet onder con trole. Bij ons is het dan nu gelukt, maar voor hoe lang?" Het is bijna alsof hij betreurt dat het mkz-virus in Nederland voorlopig is gestopt. Hij trekt aan zijn sigaret, aarzelt. „Ik heb mensen horen zeg gen, en misschien moet ik mezelf daartoe ook rekenen, dat het erg is dat Duitsland geen mkz heeft gekre gen. De Duitsers hebben hier geke ken. Ze rijn zich lam geschrokken van de sociale onrust. Hier en in En geland is al een tegenbeweging op gang. Als in Duitsland hetzelfde was gebeurd, dan was vaccinatie in zicht. Nu staan we met de rug tegen de muur en rest ons nog één wapen en dat is staking."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3