LEIDE Leiden wil alle bussen uit de Breestraat hebben Op blote voeten over het water Voorzichtig denkend aan de Deltametropool Marokkanen leren van Leids wijkwerk Uitgekeken g op uiv collega's REGIO inder moet tl betalen diners jagen ker uit huis bespaart met !>e stroom Kletsnat urinoir NATUURLIJK, LIEFTINK DEUREN Hammond met Leon Kuypers Alphenaar www.autoheemskerk.com ÜEGIO vrijdag 5 OKTOBER 2001 g rijk moet zich ^schamen 5 verteden der Vlugt met pijn I Rijnwoude 35ien 30-jarige Leidenaar ^ochtend rond kwart op de Damlaan )o onbekende man be- >oj werd daar aangespro- j^le vraag of hij geld kon )0 Toen de man daar ■°iging en wilde weglo- i0ihij geduwd waarna de omzijn portemonnee af- dader verdween in de loran de Vondellaan. 15 9 5[ °ien 28-jarige man uit srk aan den Rijn moet 5é betalen. Hij randde Q#it van 2 op 3 oktober 5»uwe Beestenmarkt 5je (18) uit Leiden aan. 5fer van een horecagele- orag dat, vatte hem in °en droeg de Koudeker- o^an de politie. ^£en inbreker is afgelo st tijdens zijn werk ten betrapt in een wo elde Lange Mare. Toen Diet huis doorzocht, Me bewoners wakker. ker nam vervolgens de lij slaagde er nog wel in iele telefoon mee te ROC Leiden hoopt Igend jaar fors op elek- "e besparen door een je inkoopregeling van troom. De onderwijsin- (eeft berekend dat de fe inkoop ROC Leiden julden (60.000 euro) op gaat schelen. Aan de doen behalve ROC Lei eens 37 andere instel- lor beroepseducatie en (nenonderwijs mee. (ract is afgesloten met in Utrecht. door Wim Wegman leiden - Het zal nog wel even duren voordat de plaatsnaam bordjes met 'Welkom in Delta- metropool' verschijnen, als ze er ooit al komen. Maar hoe de Leidse regio er in deze nieuwe wereldstad uit kan zien, is ietsje duidelijker geworden. Ietsje. Bureau Nieuwe Gracht onder zocht in opdracht van de Ver eniging Deltametropool drie toekomstperspectieven voor de Leidse agglomeratie als spil van de wat logischer in elkaar getim merde Randstad. En onder Leidse agglomeratie werden voor het gemak - omdat ze zo mooi bij Leiden en de Leidse re gio horen - ook de Duin- en Bollenstreek en de Rijn- en Veenstreek begrepen. Wethou der Hillebrand waarschuwde gisteren tijdens de presentatie voor de commissie voor ruimte lijke ordening dat de visies niet als vastomlijnde plannen mo gen worden gezien. „Het zijn drie denkrichtingen, bedoeld om de discussie binnen de regio op weg te helpen. Het is niet on ze inzet om één visie eruit te pikken en die met alle andere gemeenten te delen. We willen vooral kijken of we tot gezamen lijke projecten kunnen komen, ook al verschillen de gemeente besturen van visie." Nieuwe Gracht ging bij zijn 'denkrichtingen' uit van drie verschillende invalshoeken. Ten eerste: de natuurlijke indeling van de regio. Leiden ligt op een kruising van strandwallen met het stroomgebied van de Oude Rijn. Geen andere stad in de Randstad heeft zo'n unieke plek, stelde het bureau. Volgens Nieuwe Gracht is het in deze vi sie aantrekkelijk om de stad er uit te laten springen door haar nog dichter te bebouwen, en de natuur in de omgeving te ver sterken. In de Rijn en Veen- streek zouden grote waterde pots moeten komen, terwijl in de Duin- en Bollenstreek heel veel groen verschijnt. Ook de dorpen daar moeten dichtbe bouwd en compact worden. Marinevliegkamp Valkenburg zou groen moeten blijven met slechts geringe bebouwing. Bij een andere benadering van deze regio keek het bureau vooral naar de verkeers- en ver voersknooppunten - volgens het bureau bij uitstek de plaat sen om eens flink te bouwen. De kruising tussen de A4 en de toekomstige Rijn Gouwe Lijn is zo'n knooppunt, maar ook die tussen de A44 en de Rijn Gouwe Lijn. En verder zijn de stations langs de verschillende tram- en treinbanen potentiële groeiker nen. In de visie van Nieuwe Gracht ontstaat zo langs de Rijn en dwars door de Bollenstreek, langs de spoorlijn, een reeks met dichtbebouwde kernen. Overigens vindt het bureau wel dat de Leidse regio, wil deze echt iets binnen de Deltametro pool betekenen, niet al die knooppunten moet uitbouwen. Liever alle energie in één plek gestoken dan drie kernen ma ken die het alledrie net niet zijn. En tenslotte is er nog het 'Brug genhoofd' - de vorige twee vi sies hebben trouwens de poëti sche titels 'Monding1 en 'Scha kel' meegekregen. Ondanks de fraaie naam is Bruggenhoofd ei genlijk gewoon Bollenstad. De Bollenstreek wordt volgebouwd, als overloopgebied voor de grote steden. Ook Valkenburg krijgt een stevige omvang. De Rijn en Veenstreek wordt - op Alphen aan den Rijn na - een waterrijk, groen gebied met slechts spaar zame bebouwing. De leden van de commissie ruimtelijke ordening zagen de impressies aangenaam verrast voorbij flitsen. Ze keken naar de plaatjes met Manhattan-achtige hoogbouw achter de Keuken hof, de moderne flats langs de Leidse grachten of de luxueuze villa's in de duinen en vonden de filosofie erachter heel helder. Raadslid Vlasveld kon zich nau welijks inhouden en koos nu al onomwonden voor 'Monding', met lekker veel hoogbouw in Leiden. Maar helaas, het was maar een denkrichting. Komst Rijn Gouwe Lijn moet oude droom waarmaken Evering ii Ze dienden voor het gemak van de mens met een volle blaas. Maar één van de zogenoemde portable cabi ns die de gemeente voor dat doel overal in de stad had neergezet, heeft het eind van de 3 oktoberfeesten niet gehaald. Onverlaten kwakten het verplaatsbare urinoir in de Rijn bij het stadhuis. De brandweer moest er aan te pas komen om de cabine uit het water te takelen. Het urinoir raakte niet beschadigd, het was alleen natter dan de bedoeling was. Foto: Hielco Kuipers door Wim Wegman leiden - De gemeente Leiden streeft ernaar om alle bussen uit de Breestraat te halen zodra de Rijn Gouwe Lijn door de stad rijdt. Voorwaarde is wel dat de kwaliteit van het openbaar ver voer in de regio op z'n minst even goed blijft. „Maar als dit lukt, geven we de Breestraat een enorme kwaliteitsverbetering", zei wethouder Hillebrand giste ren tijdens de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en ver keer. Volgens het voorkeurstracé van burgemeester en wethouders van Leiden loopt de Rijn Gouwe Lijn straks van station Lammen schans, via de Lammenschans- weg, door de Breestraat, via de Steenstraat naar Leiden Cen traal. Vandaar rijdt de tram via de Plesmanlaan of de Leeuwen hoek naar het transferium bij de A44. Op het moment dat de tram in het Leidse straatbeeld is teruggekeerd, vermoedelijk rond 2007, zullen de buslijnen komen te vervallen die min of meer de zelfde route volgen. Daardoor zal het aantal bussen door de Breestraat sowieso al flink ver minderen. Leiden laat echter onderzoeken of straks alle bus lijnen deze straat uitkunnen. Hillebrand: „We moeten nog heel veel uitzoeken. We kennen nog niet alle consequenties. Maar de eerste studies zijn heel hoopgevend. Ik denk dat het zou moeten lukken." Volgens de wethouder rijden heel veel bussen - op dit mo ment nog zo'n 60 per uur - door de Breestraat omdat er nu een maal geen alternatief is. Straks met de Rijn Gouwe Lijn wordt dat anders, meent hij. Bussen rijden dan tot Leiden Centraal of station Lammenschans, waarna mensen moeten overstappen. „Dat is wel een klein nadeel, vergeleken met nu. Maar het is de bedoeling dat de tram straks om de 7 a 8 minuten rijdt. Reizi gers zullen nooit lang hoeven te wachten op een aansluiting." Andere buslijnen moeten hoogstwaarschijnlijk worden omgeleid. „Welke routes ze pre cies moeten volgen, zijn we nog aan het uitzoeken. Maar volgens de eerste studies zijn er genoeg mogelijkheden." Het Leidse gemeentebestuur studeert al vele jaren op het ver trek van de bussen uit de Bree straat. Eerdere plannen waren niet te verwezenlijken omdat er - zonder dc inzet van de tram - te weinig routes waren die zo veel buslijnen konden herber gen. Hillebrand verwacht dat de tram in de Breestraat straks veel minder overlast geeft. „Dat zie je in andere steden: de tram voegt zich veel gemakkelijker tussen de voetgangers." Een voorstel van CDA-raadslid W. Bleijie om te kijken of de Breestraat ook verboden terrein kan worden voor fietsers en bromfietsers, kreeg gisteren wei nig bijval van Hülebrand. Vol gens de wethouder is zo'n ver bod heel lastig te handhaven. Bovendien zijn er voor fietsers nauwelijks alternatieven. „Ik vind de Langegracht daarvoor zeker niet ideaal. En de mark- tenroute valt 's zaterdags en 's woensdags sowieso af." Ook de taxi's ziet Hillebrand ook na de komst van de tram nog in de Breestraat rijden. „Het gehandi- captenvervoer bijvoorbeeld, zou je anders ernstig duperen." Of de tram straks langs het LUMC rijdt, is nog onzeker. Het bestuur van het ziekenhuis heeft de gemeente gevraagd goed te kijken of de Rijn Gouwe Lijn wel pal voor zijn deur moet rijden. Het LUMC vreest dat het taxi vervoer en het ziekenvervoer len doe je op voetbal- :n, schaatsers gebruiken ;n en skiën doe je op aterskiën doe je dus out. Volgens de Leidse >opman Coen van Hoe- i je dat op je blote voe- s je van waterskiën s skiën op je blote voe- ütieme uitdaging." laar wat weet een )opman die normaliter haute couture voor kin- erkoopt in vredesnaam erskiën af? Meer dan u /an Hoewijk is namelijk ig van het Europees lenschap waterskiën op >eten in het Italiaanse a. Het European Bare foot Championship. Van Hoe wijk heeft dus alleszins recht van spreken. „Vorig jaar ben ik voor het eerst gevraagd voor het Nederlandse team om mee te doen aan het EK. Toen heb, ik echter bedankt voor de eer om dat ik mezelf te oud vond. Toen de Nederlandse Waterskibond mij dit jaar weer benaderde heb ik 'ja' gezegd. En wat bleek, ik was niet eens de oudste deelne mer. Bij deze sport gaat het om ervaring en fitheid. Volgend jaar ben ik weer van de partij." Van kinds af aan doet Van Hoe- weijk, op de markt beter be kend als Piet Kreukniet, al aan waterskiën. „Tja, en dan ont staat er een soort natuurlijk ver- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen telefoon 0 71 - 53 56 424 loop. Eerst op twee ski's, dan op een mono en uiteindelijk zon der ski's. Voor de liefhebbers van 'Living on the edge' is dat het neusje van de zalm. Je gaat toch met een gangetje van 73 km per uur over het water en elk klein foutje dat je maakt wordt afgestraft. Op je blote voeten kun je bijna niet corrige ren." Inmiddels schiet Van Hoewijk alweer bijna vijftien jaar op zijn blote voeten over het water. En dit jaar dus in Europees ver band. Het Nederlands team bond de strijd aan met onder meer deelnemers uit Noorwe gen, Ierland, België, Oostenrijk en Engeland. „Elk land en elke deelnemer moet op drie onder delen uitkomen om een plek in het totaalklassement te kunnen veroveren: de slalom, springen en het maken van figuren." Uit eindelijk is Nederland op de zesde plek geëindigd, Van Hoe wijk werd twintigste in het per soonlijk klassement. „Tegenwoordig zijn Italië, Frankrijk en Duitsland bijvoor beeld hele goede landen. Er was ook een Israëlische ploeg om te oefenen. Die jongens waren ook erg goed. Je ziet gewoon dat mediterrane landen over het algemeen beter rijn, omdat ze daar het hele jaar kunnen oefenen. In Nederland vriezen je handen en voeten eraf in de winter. Maar tot een paar jaar terug behoorde Nederland sa men met Engeland tot de top pers." Maar goed, dat is lang geleden. Of? „Van Hoewijk lacht. Ook het waterskiën kent een après-ski. Dat is altijd erg gezellig. Daar speelt Nederland nog steeds een rol van beteke nis." Misverstand Ook een misverstand kan soms een misverstand rijn. In de Blauwe Steen van woensdag 3 oktober prees kunstenaar Rob Blote het Hoogheemraadschap van Rijnland omdat het zich zo royaal toonde. Blote had een schuld van 1000 piek bij het schap omdat hij - min of meer om principiële redenen - al en kele jaren geen verontreini gingsheffing had betaald. Nadat de principestrijd door de kan tonrechter was beslist, werkte Rijnland de schuld weg door uit Blötes artotheek kunstwerken te huren en te kopen. Tot groot genoegen van de kunstenaar, uiteraard. Woordvoerder K. Meijer van het hoogheemraadschap betwijfel de woensdag echter of dat nou wel klopte. Rijnland houdt gere geld tentoonstellingen in zijn hoofdkantoor, maar betalen doet Leidens oudste instituut daar nooit voor. „Ik vrees dat dit toch op een misverstand be rust", aldus de Rijnland-woord voerder. Maar dat blijkt nu ook op een misverstand te berusten. Meijer meldde het zelf de vol gende dag: „De kunstcommis sie heeft inderdaad een aantal schilderijen gehuurd en ge kocht van Blöte. Het waren geen grote uitgaven, maar alles bij elkaar kwam het uit op de 1000 gulden die Blöte nog moest betalen." Ten overvloede - wellicht om te voorkomen dat Rijnland straks een stortvloed van huisvlijt te verwerken krijgt van mensen Coen van Hoewijk doet het op blote voeten. Publiciteitsfoto daardoor te veel in de knel kan komen. Leiden heeft beloofd een andere route te bestuderen, maar heeft een halte voor het ziekenhuis zeker nog niet over boord gegooid. „Het zou een gemiste kans rijn als het LUMC (advertentie) niet bereikbaar was met de tram", aldus Hillebrand. (advertentie) Deuren van Lieftink komt u overal tegen. Terecht, betere deuren zijn nauwelijks te vinden. Vervaardigd uit de wereldbekende Schüco profielen in duurzaam aluminium of kunststof. Dus: topkwaliteit met KOMO-keur Kom binnen en overtuig uzelf. De deur van onze showroom staat open voor u. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn lel. 0172 43 26 21 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur orgel- en keyboardshow zondag 7 oktober in onze showroom Van 14-17 uur op: Het nieuwe Hammond Keyboard ex2 en het Hammond orgel model XT 100 Kruisweg 47-49 Haarlem tel. 023 5320244 Zaoui, advocate en bestrijdster van het analfabetisme. Op het platteland zet rij schooltjes neer, iets waarvoor altijd meer geld nodig is. De delegatie maakte ook kennis met Lhabib El Houari, die werkt aan een internetproject met de Marokkaanse stad Berkan. In Leiden-Noord wonen veel men sen uit die streek. Via internet is veel beter contact met het thuis front mogelijk. De delegatie zag Perron 11 in buurthuis 't Spoor tje, het internetcafé met een batterij pc's. De digitale snelweg heeft in Leiden dus een keurige oprit. Alleen in Berkan is er nog geen afslag. Perron 11 is een van de 'digitale trapveldjes' van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Het is niet gelukt om ook geld voor Berkan te krijgen, maar wijkwerker Sjaak van Rijn zei dat het een goede kans maakt bij de gemeente. Wet houder Laurier is ermee bezig. Van Rijn: „We hebben allerlei stedenbanden, maar niet met Turkije of Marokko, waar veel inwoners van Leiden vandaan komen. Dit zou een soort digita le stedenband kunnen worden. door Bart Garvelink leiden - Welzijnswerk is een kwestie van vraag en aanbod. Aan de ene kant rijn er proble men in de wijk die om een op lossing vragen. Aan de andere kant rijn er allerlei fondsen en potjes met geld beschikbaar om problemen de wereld uit te hel pen. In Leiden-Noord is dat dui delijk te zien. De buurt heeft vraag en de gemeente heeft aan bod. Ze moeten alleen even op elkaar worden afgestemd. In Leiden-Noord wonen veel immigranten van Marokkaanse afkomst. Een groot deel van hen is afkomstig uit een gebied in het Noorden van Marokko, rond de stad Nador. In Nador is ook vraag en ook hier heeft Leiden misschien wel aanbod. Azedine El Hamouti, de stadsar chitect van Nador, is op bezoek geweest in Leiden. Hij was hier heen gehaald door de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten. El Hamouti heeft in Delft bouwkunde gestudeerd en werkt nu in Marokko. Hij was weer even in Nederland om te kijken wat de gemeente Leiden doet om het woongenot in de wijken te verbeteren. Het lijkt simpel, maar hoe maak je bewo ners warm voor de buurt? Doe je dat met folders, met vergade ringen? Wat dat betreft kan hij in Nederland veel leren. Nador is de laatste dertig jaar enorm gegroeid, zonder veel planning en structuur, zegt El Hamouti. „De stad heeft geen identiteit."Het gezelschap stond stil bij het verzorgingstehuis naast voetbalclub Roodenburg, waar een grote loopbrug de se niorenwoningen verbindt met het verzorgingstehuis. Wijkwer ker Sjaak van Rijn legde uit dat de bewoners op deze manier kunnen oversteken, naar de huisarts en de fysiotherapeut in het verzorgingstehuis. Het an dere delegatielid was Zahra (adyertenties) L Ir Morgen vindt u de |~iMi baan die bij u past in die hun verontreinigingsheffing liever ook in natura betalen - verzekert Meijer dat de regeling met Blöte eenmalig en puur persoonlijk was. Timoteus Waarsenburg en Wim Wegman OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN AUTtEHiËIKIKKERK L. (071)531 08 11 R. (071) 331 28 66

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9