Sharon haalt uit naar het Westen BUITENLAND Meer personeel dan reizigers in leeg 'Reagan National' Russisch vliegtuig met Israëliërs explodeert Ook Pakistan overtuigd Toulouse gonst van de geruchten Israël valt Hebron binnen Britten geven deel bewijs VS prijs Verenigde Staten: Raket per ongeluk afgevuurd Stilte voor de storm Droppen voedselpaketten Afghanistan riskant =aal zich over L Een van de vier aan- Ëjoegoslavische offi- Tieraal Pavle Strugar, overgegeven aan het ë-Tribunaal in Den janklacht tegen hem [sdaden tijdens de t Kroatië werd dins- dgemaakt. Hij zou rrijke rol hebben ge- het beschieten van cin 1991. iwerking c l met FBI - De Europese poli- iuropol wil nauwere et de Amerikaanse fe- aerche FBI. Dit heeft he minister van bin- zaken Antoine Du iteren gezegd. Du- Is in Hongarije samen iol-directeur Storbeck ienwerkingsakkoord ïgaarse politie te te- ïgarije wil in 2004 kot de Europese Unie. en voor i verboden )e Indonesische re- liedt vrijwilligers nistan te reizen om e Taliban te vechten, n Indonesische krant nderden Indonesiërs neld om de Afgha- nen na een Ameri- val. Minister Yud- jlitieke en veilig- vindt dat er andere den zijn om hun eders te steunen, ld door het verlenen lit aire hulp. stuwdam kt na regen iraalf mensen zijn nadat een stuwdam vesten van China van het water was Het persbureau Xin- at gisteren gemeld, nsen worden ver- de dambreuk, die dag voordeed in de ichuan. Volgens Xin- kleine Dalugou- Skgewassen tegen de tstand, die het gevolg ;e regenval. n ai _enslang inslag disco et parket in Berlijn :en levenslange ge- raffen geëist tegen de rerdachten van de ig in 1986 in de Oost- jscotheek La Belle. JJag, gericht tegen de sjlrie doden en 260 ge- Solgens het parket ?e| beschuldigde de e, in opdracht van de 2$heime diensten. Het e pn in 1997. De be- 0% tegen de vijfde ver- lOigetrokken. ite' beelden n Laden li Qatarese televisie- Ift gisteren beelden fan Osama bin La- 1 de aanslagen van 11 zouden zijn ge- opnamen laten Bin ajn rechterhand Ay- ivahiri zien tijdens komst, waar het sa- jan Bin Ladens orga- Uaeda met een ande- e moslimgroepring rd. atieve prijs bekend De Israëlische vre- itie Gush Shalom, itinucleaire actie ent Ploughshares, de ie bevrijdingstheo- irdo Boff en de Vene- _J Natonio Abreu krij- r een alternatieve De vier winnaars Jit Livelihood Awards p bedrag van 450.000 Mt elkaar delen. De rden op 7 december h het Zweedse parle- je tegen oosheid 1 I- De autoriteiten op stbben een niet voor de ^hd middel bedacht 1 oners van die Ameri- at te verlossen van Probleem: pure ca- 1%nee wil de regering ajaatsen besproeien 1 kche boomkikkers, v|n nachtelijke ge- lewoners uit hun De cafeïne zou acute hartstil- Irgen. De kikkers zijn centimeter groot, len een geluid van 90 vrijdag 5 OKTOBER 2001 door onze correspondent Ans Bouw- mans Washington -De luchtvaart komt weer op gang in de Verenigde Staten, maar Amerikanen stappen niet meer zo ge makkelijk op de 'luchtbus' als vroeger. Als allerlaatste luchthaven, ging giste ren Reagan National Airport in Was hington open. Harry Lazarus en Emest Merlino heb ben met opzet hun vliegtickets laten veranderen. De twee zakenmannen uit Connecticut zouden eerst van Ne wark naar luchthaven Dulles bij Was hington vliegen, maar nu wilden ze per se naar Reagan National. Daar kwamen ze gisterochtend aan, in een uitgestorven aankomsthal. Hun „sym bolische daad" werd gewaardeerd door het opgeluchte luchthavenperso neel, dat rondliep met spandoeken en buttons: „Bedankt voor het reizen". De nationale luchthaven van Was hington is gisteren weer geopend, als allerlaatste luchthaven in de Verenig de Staten. Met een kwart van het nor male aantal vluchten, extra veilig heidsmaatregelen en nauwelijks pas sagiers. Om 7.07 uur vertrok het aller eerste vliegtuig. Naar New York, vol met politici die hun vertrouwen in de luchtvaart wilden onderstrepen. Uit gezwaaid door de Amerikaanse trans portminister Norman Mineta, die 'een traan in zijn oog" kreeg toen hij het US Airways-toestel zal opstijgen. „Het is vandaag zo anders dan nor maal. Het is verschrikkelijk dit archi tectonisch prachtige gebouw zo hol en leeg te zien", zegt Lazarus. „Er zijn meer personeelsleden dan reizigers. Hij kijkt nog eens om zich heen. Ach ter de ticketbalies staan grondste- wards verloren om zich heen te kijken. Veiligheidsmensen drentelen wat on rustig bij de controlepoortjes. En de politiemensen en militairen die her en der staan opgesteld, hebben een on gehinderd zicht op het binnendrup pelende publiek. Beneden maakt minister Mineta een kort praatje met twee luchtverkeerslei ders. De twee, die toevallig even naar beneden waren gegaan voor een kopje koffie, vinden de toevallige ontmoe ting geweldig maar Mineta moet weer verder. Boven wachten de televisieca mera's. De opening van Reagan is een nationale pleister op de wonde, een volgende stap van de regering om het vertrouwen in het herstel van Amerika te bevorderen, en Mineta draagt zijn steentje bij. De regering heeft talloze maatregelen genomen om het gevoel van veiligheid te verhogen, maar passagiers vragen zich af hoe effectief die zijn. Op sommige luchthavens staan, net als op Reagan, bewapende bewakers. Er komen zogenaamde 'air-marshals', beveiligingsagenten die kriskras mee reizen op het Amerikaanse luchtnet- werk. En het zogenaamde 'inchecken aan de stoep' - de taxichauffeur zorgt dat je koffers op het vliegtuig komen - bestaat niet meer. Parkeren vlakbij de terminal wordt uitgebannen. Veel luchtreizigers vinden de maatre gelen weinig zichtbaar. „Ik kan niet zien dat er iets anders is dan nor maal", zegt een vrouw die op luchtha ven Dulles bij Washington wacht op een vlucht naar Las Vegas. „Je moet nu in de rij staan, verder zie ik geen verschil." „Het stelt me in ieder geval helemaal niet gerust. Mijn vrienden zeggen dat ik gewoon weer in het die pe moet springen. Maar misschien dat ik voor de 'gate' nog omkeer." „Het verschil is dat ze nu echt naar je pa pieren kijken", zegt een andere reizi ger, die „eigenlijk wel een beetje op ziet" tegen zijn trip. Dennis en Jan Strait uit Montana reizen elk jaar via Salt Lake City naar Dulles, maar voor hen voelde de reis hetzelfde als an ders. „Het was ook helemaal niet an ders. De mensen in het vliegtuig wa ren ook niet nerveus. Het zat alleen iets minder vol", zegt Jan. Op een bankje in de vertrekhal zit Hans Schreiber uit Charlotte te wach ten op een vlucht naar Londen. Schreiber is vice-president van een bedrijf dat irisidentificatie ontwikkelt. Hij heeft het druk, want de vraag naar apparatuur om iemand te herkennen via de oogiris is flink toegenomen. Vooral in de luchtvaart is er veel be hoefte aan, meent Schreiber. „Ik vind de beveiliging waardeloos. Maar hij is een beetje bevooroordeeld, want irisidentificatie is volgens hem dé toekomst voor screening van vlieg tuigpassagiers. „Je kijkt even in een camera en honderd procent identifi catie. Het is niet erg ingrijpend, en het werkt." Het systeem blijft afhankelijk van een deugdelijke invoering van na men en irissen, maar daarover maakt Schreiber zich geen zorgen. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël gaat harder op treden tegen de Palestijnse Aksa- intifada en zal zich daarbij niet langer iets aantrekken van Ame rikaanse pogingen de Arabische landen te winnen voor hun anti- terreur alliantie. „Probeer niet de Arabieren te paaien ten koste van ons," waarschuwde premier Ariel Sharon het Westen en vooral de Verenigde Staten. Hij sprak gis teravond, kort nadat een Pales tijnse terreuractie in de stad Afu- la aan drie Israëliërs het leven had gekost. Vanmorgen vroeg al bracht het Israëlische leger Sharons woor den in de praktijk. Tanks en ge pantserde personeelsvoertuigen trokken Palestijnse delen van de Hebron in, van waaruit de afge lopen weken is geschoten op Is raëlische kolonisten in het cen trum van de stad. Er braken ge vechten uit en de Palestijnen meldden aan hun kant vijf do den. De actie in Afula werd uit gevoerd door een in Israëlisch legeruniform gestoken Palestijn. Het duurde een paar minuten voor politiemensen in de buurt zich realiseerden dat ze niet te maken hadden met een soldaat van een elite-parachutisteneen- heid, maar met een terrorist. Daarna schoten ze de schutter dood. Volgens somrhige ooggetuigen arriveerde de Palestijn per bus bij het centrale busstation van Afula. Anderen zeggen dat ze hem uit een auto hebben zien stappen. Kort daarna opende hij met een M-16 automatisch ge weer in het wilde weg het vuur op bezoekers van een in de buurt van het station gelegen marktplaats. Door de aanvanke lijke aarzeling van politie en om standers kon de aanvaller zelfs het magazijn van zijn wapen wisselen. Op het lichaam van de gedode Palestijn, die moet hebben ge weten dat hij een zelfmoordmis sie uitvoerde, vond de politie een Palestijnse identiteitskaart en een in het Arabisch gestelde brief. Zijn identiteit en de in houd van de brief waren gister avond nog niet bekendgemaakt, maar volgens een Arabisch tele visiestation is hij afkomstig uit een dorp bij de Palestijnse stad Politiemensen dekken het lichaam af van één van de slachtoffers van een schietpartij in de Israëlische stad Afula. Daar opende gisteren een man, waarschijnlijk een Palestijn, het vuur op het plaatselijke busstation. Drie mensen kwamen om bij de aanslag en dertien raakten ge wond. Foto: Reuters/Ygal Levi Jenin. Op een persconferentie in Jeru zalem zei premier Sharon gister avond dat Israël zich niet iets gelegen zal lagen liggen aan Amerikaanse verzoeken een staakt-het-vuren in acht te ne men. „Van nu af aan vertrou wen we op onszelf, en uitslui tend op onszelf," zei hij. De Amerikanen willen rust aan het Israëlisch-Palestijnse front om Arabische landen te winnen voor hun anti-terreur coalitie. Dat is niet naar de zin van de Is raëlische premier. Hij deed een klemmend beroep op het Westen de Arabieren niet te sussen door Israël de rug toe te keren in de strijd tegen ter reur. Hij vergeleek Israëls positie met die van het militair zwakke Tsjecho-Slowakije van voor de Tweede Wereldoorlog. „Maak niet opnieuw de vreselijke fout van 1938, toen verlichte Europe se democratieën besloten Tsje- choslowakije op te offeren voor een gemakkelijke, tijdelijke op lossing," aldus Sharon. brussel/gpd - Hoe zit de terro ristische organisatie van Bin La den in elkaar, en wat is Al-Qae- da van plan? Minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) zwijgt in alle talen over het be wijs tegen Bin Laden, maar de Britse premier Tony Blair wil wel iets kwijt. In een gedetail leerd document maakt de Britse regering duidelijk op welke ma nier Bin Laden betrokken is bij de aanslagen op 11 september. Maar de herkomst van de aan klacht blijft vaag. „Wij weten ze ker dat dit document de waar heid bevat, maar wij zijn ver plicht de bronnen te bescher men", meldt de Britse regering. Binnen de NAVO woedt een dis cussie over de kwaliteit van het Amerikaanse 'bewijs' over de betrokkenheid van Bin Laden bij de terroristische aanslagenAlle NAVO-bondgenoten hebben in middels laten weten dat ze de bewijsvoering uit Washington accepteren, maar binnenska mers klinken de twijfels. Volgens het Britse document waar schuwde Bin Laden een aantal van zijn mensen kort voor de aanslagen op 11 september om terug te keren naar Afghanistan, en sprak hij over op handen zijnde grote aanslagen. „Onze vijand is iedere Amerikaanse man, onverschillig of hij tegen ons vecht of belasting betaalt", zegt Bin Laden al in 1998. En in hetzelfde jaar: „voor moslims is het een religieuze plicht om chemische wapens en kernwa pens in bezit te krijgen". Volgens de Britten maakten drie van de negentien kapersdeel uit van het netwerk van Bin Laden. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Een Russisch verkeers vliegtuig met 76 mensen aan boord, op weg van Tel Aviv naar Novosibirsk in Siberië, is giste ren na een explosie neergestort in de Zwarte Zee. Van de 66 pas sagiers hadden de meesten de Israëlische nationaliteit. Er zijn geen overlevenden. Volgens bronnen in het Ameri kaanse ministerie van defensie was er op het moment van de ramp een grote oefening aan de gang van het Oekraïense leger. Ze achten het waarschijnlijk dat het vliegtuig, een Toepolev-154 van Sibir Airlines, per ongeluk is getroffen door een luchtafweer- raket, afgeschoten door een ma rineschip. Het Oekraïense mi nisterie van defensie zegt dat dit is uitgesloten. De bronnen in het Pentagon baseren hun in formatie op satellietwaamemin- gen. Ze zouden hebben waarge nomen hoe een SAM-12 lucht doelraket het vliegtuig raakte. Kort voor zijn ministerie van de fensie iedere bemoeienis ont kende had een hoge Oekraïense marine-officier tegenover het Franse persbureau AFP beves tigd dat een legerraket het vlieg tuig had neergehaald. Het nieuws over de ramp zorgde in Israël voor veel speculaties. De kans dat terroristen in Tel Aviv een bom aan boord heb ben kunnen brengen wordt zeer klein geacht. Het hoofd van de Israëlische luchthavendiensten, Gabi Ofir, zei dat de Toepolev woensdagavond om zeven uur in Tel Aviv was geland en daar na was onderzocht. Alle vliegtui gen worden 's nachts bewaakt. Gistermorgen vertrok het toestel weer, nadat de passagiers en hun bagage het gebruikelijke, stringente onderzoek hadden ondergaan. Kort na de ramp maakte een ho ge vertegenwoordiger van de Russische luchtvaartdienst be kend dat de Toepolev een tus senlanding had gemaakt op het vliegveld van de Bulgaarse stad Burgas. Daar zou één passagier aan boord zijn gegaan. In Bulga rije zei men echter van niets te weten en ook in Tel Aviv is niets bekend over een tussenstop. De mogelijkheid dat de ramp het gevolg is van een terreur daad deed niet alleen in Mos kou, maar ook in Washington alle lichten op rood springen. Volgens Ari Fleischer, de woord voerder van het Witte Huis, is er op hoog niveau contact gaande met de Russen om zo veel mo gelijk feiten te verzamelen. peshawar/gpd - In wat waarne mers in Pakistan beschouwen als een belangrijke en verrassen de doorbraak in de jacht op Os ama bin Laden, heeft de Pakis taanse regering gisteren laten weten dat het door Amerika ge leverde bewijs tegen Osama bin Laden overtuigend is. „Wij me nen dat er genoeg bewijs is voor een aanklacht in een rechtszaak tegen de daders van de terroris tische aanvallen", aldus Riaz Khan, woordvoerder van het Pa kistaanse ministerie van defen sie. Het is voor de eerste keer sinds de aanslagen van 11 september dat een zo'n belangrijk islami tisch land als Pakistan akkoord gaat met het door de Amerika nen geleverde bewijs tegen Osa ma bin Laden. Waarnemers in Pakistan zien de verrassende verklaring van de regering als een grote slag voor het Taliban-regime en Osama bin Laden. „Door het Ameri kaanse bewijs te accepteren staan de Taliban er nu echt he lemaal alleen voor", aldus een Pakistaanse analist. Verscheidene radicaal islamiti sche groepen in Pakistan, die aan de Taliban zijn gelieerd, hebben opgeroepen tot massale demonstraties voor Bin Laden en tegen de VS en de eigen Pa kistaanse regering. Gevonden lijk bij ontplofte fabriek van zelffnoordenaar? Militairen van de Amerikaanse luchtmacht genieten op 26 september van een moment ontspanning. Zij hebben op een geheime locatie een tentenkamp opgezet voor Operation Enduring Freedom. Het kamp is verder nog onbewoond, maar kan in geval van oorlog als huisvesting dienen voor ruim dui zend man personeel. Foto: EPA/Cecilio Ricardo m [uceren - evenveel washington/ap - Het droppen van voedsel in Afghanistan is zo gevaarlijk, dat er gevechtsvlieg tuigen moeten meevliegen met de transportvliegtuigen. Het mi nisterie van defensie in Was hington heeft dat deze week ver klaard. De humanitaire vluchten kunnen een doelwit zijn voor het luchtafweergeschut van het Taliban-leger, aldus Pentagon- woordvoerder Craig Quigley. President Bush maakte gisteren bekend 320 miljoen dollar uit te trekken voor humanitaire hulp aan de Afghanen. De Ameri kaanse voedselhulp moet de „arme zielen in Afghanistan" duidelijk maken dat de Verenig- de Staten zich niet tegen hén, maar tegen de terroristen en het Taliban-bewind hebben ge keerd. Het Amerikaanse leger krijgt vermoedelijk van het Pen tagon de opdracht om zodra het militaire offensief tegen de Tali ban is gestart, voedselpakketjes uit te werpen. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Bedrijfsongeval of niet? Het onderzoek naar de oorzaak van de explosie van de kunst- mestfabriek AZF in Toulouse neemt nog vele weken in beslag en bij gebrek aan harde gegevens gonst het van de geruchten in de stad. Het openbaar ministerie blijft volhouden dat het „voor 99 procent zeker" is dat de ontplof fing een bedrijfsongeval is ge weest. Maar de ontdekking van een mysterieus lijk vlakbij de fa briek geeft nieuw voedsel aan de geruchtenstroom. Vijfendertig jaar is Hassan Jan- doubi geworden, Tunesiër van origine maar met de Franse na tionaliteit. Hassans lijk werd vlakbij de ontplofte AZF-fabriek gevonden. Hij werkte voor een onderaannemer die het onder houd van de vrachtwagens van de fabriek verzorgde. Wat de on derzoekers bevreemdde was dat het slachtoffer nogal bizar was gekleed. Hij had twee pantalons aan en droeg daaronder twee korte en twee lange onderbroe ken. De vrouwelijke politiearts die de lijkschouwing verrichtte, had in het verleden voor de hulporganisatie „Médecins du monde" gewerkt, met name in een aantal moslimlanden. Uit ervaring wist ze dat kamikaze soldaten die zich opmaken voor een heilige daad zich op deze manier plegen te kleden. Volgens de arts wil de traditie dat de martelaren als laatste er varing vóór hun ontmoeting met de Profeet zeventig maag den (houri's) tegenkomen die hen wassen en die hen nog een maal confronteren met aardse verleidingen. De uitleg van de politiearts werd aanvankelijk binnenskamers ge houden maar kon niet geheim blijven nadat het weekblad "Va- leurs Actuelles' had aangekon digd vrijdag de identiteit van Jandoubi te onthullen. Recher cheurs van de gerechtspolitie uit Toulouse vertrokken spoorslags naar Parijs om de rector van de moskee in de Franse hoofdstad te raadplegen. De rector Het weten niet op de hoogte te zijn van de geschetste gewoonte van kamikaze-solda ten. „Ik ben soenniet en kan me niet uitlaten over shi'itische tra dities." De vriendin van Jandou- hi ppn "l 'cticrho klaring: „Mijn vriend droeg wel vaker dubbel ondergoed. Hij vond dat hij te kleine billen had". De vriendin is pas vijf dagen na de vondst van Hassans lijk on dervraagd. Een niet met naam genoemde rechercheur spuwde daar in de krant 'Le Parisien' zijn misnoegen over uit: „Het dossier ging dagenlang als een hete aardappel van de ene naar het andere bureau. Toen we eindelijk de woning binnen mochten, was alles opgeruimd. Er was niets meer van Hassan terug te vinden. Geen kleren, geen foto's, niets. De vriendin zei dat ze alles had weggegooid omdat ze zo snel mogelijk alles wilde vergeten". Hassan Jandoubi werd vijf da gen voor de explosie te werk ge steld bij AZF. Samen met twee andere Noord-Afrikanen. Op hét moment van de ontploffing be vond het drietal zich in loods 10, dertig meter verwijderd van loods 221 - de opslagplaats van het ammoniumnitraat waar de explosie zich voordeed, zo meldde gisteren de krant 'Le Fi garo'. Daags voor de ontploffing waren Jandoubi en zijn collega's betrokken geweest bij een woor denwisseling met een vrachtwa- •hfll'ffp"r' -'" A'/Frtm 7Ün auto had omhangen met de Amerikaanse Mag. De onderzoe kers willen nu meer weten over eventuele banden van Jandoubi met fundamentalistische mos lims in Toulouse. Eerste na speuringen hebben niet veel duidelijkheid verschaft. Maar volgens de krant 'Le Parisien' was Jandoubi aanwezig geweest op een moslimfeest iadoulouse waar de aanslagen in New York en Washington werden gevierd. Het weekblad Valeurs Actuelles' zegt te weten dat de man sinds enkele maanden door de inlich tingendiensten in de gaten wordt gehouden. De 'kleine cri mineel', die zich voornamelijk bezighield met het vervoer van gestolen auto's vanuit Duitsland naar Zuid-Frankrijk, zou zich de laatste tijd opvallend vaak in een van de twee moskeeën van Tou louse hebben opgehouden. De politie weigert hangende het on derzoek iedere reactie. De enige officiële verklaring die gisteren werd afgelegd was er een van de minister van milieu, Yves Co- chet. In een interview met de te levisiezender LCI herhaalde Co- chet dat hij geen enkele oorzaak voor de explosie uitsluit, inclu sief die van een aanslag. Cochet trad evenwel niet in details.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7