Bonden voelen niets voor loonoffer KLfl| ECONOMIE Nederlanders kopen stug door Massa-ontslag dreigt in haven Rotterdam KLM-werknemers gelaten onder malaise Steun voor arbeidstijdverkorting, maar openbreken CAO is 'brug te ver' Bank als euro-weldoener Autoverkoop blijft dafi Vrachtvervoer helpt Martinair schiphol - Martinair heeft een beperkt aantal maatregelen in gevoerd wegens de aanslagen in de VS. Dat heeft de lucht vaartmaatschappij, voor de helft in handen van KLM en de andere helft van Nedlloyd, gis teren bekendgemaakt. Er komt een investeringsstop en er wor den incidenteel vluchten ge schrapt. „Maatregelen als werk tijdverkorting en het structureel schrappen van vluchten wor den achter de hand gehouden", aldus Martinair. De maatschap pij is in tegenstelling tot bij voorbeeld KLM sterker afhan kelijk van het vrachtvervoer dan van het vervoer van passagiers. Dat lijkt nu in het voordeel van Martinair te werken, want vol gens het bedrijf 'zijn er geen signalen dat de vrachtmarkt zich anders ontwikkelt dan voor 11 september'. Veel interesse veiliger cockpit nijverdal - Luchtvaartmaat schappijen hebben grote be langstelling voor de kogelvrije panelen voor cockpits van het Nederlandse bedrijf Ten Cate Advanced Composites. Twee grote luchtvaartmaatschappijen overwegen een order. Het be drijf uit Nijverdal wil niet zeg gen om welke vliegmaatschap pijen het gaat. De belangstel ling voor kogelvrije scheidings wanden in vliegtuigen is vol gens Ten Cate sinds de aansla gen in de Verenigde Staten 'overweldigend'. Zwitsers op vingers getikt brussel - De Europese Com missie is in zijn wiek geschoten door het besluit van de Zwitser se regering om buiten haar om de luchtvaartmaatschappij Swissair noodhulp te geven. De Zwitserse ambassadeur bij de Europese Unie is gisteren ont boden bij de Commissie om uitleg te geven, zo maakte een woordvoerder bekend. Zwitserland is weliswaar geen EU-lidstaat en daardoor gelden niet zomaar de strenge Europe se steunregels. Maar sinds 1999 is er een luchtvaartakkoord tus sen Zwitserland en de Unie dat beide partijen verplicht tot overleg. TPG bezorgt Duitse post amsterdam - TPG en Otto Group gaan samen post bezor gen in Duitsland. Zij doen dit via hun dochters PTT en Her mes Versand Service. De sa menwerking is donderdag be kendgemaakt. De naam van de nieuwe onderneming luidt EP Europost AG Co KG. Het be drijf is bedoeld als concurrent van Deutsche Post. TPG krijgt een belang van 71 procent en Hermes de resterende 29 pro cent. Op dit moment wordt met andere partijen over deelname onderhandeld, zoals postorder bedrijven en uitgeverijen. Hier door kan het belang van TPG dalen tot 51 procent. Audi haalt auto's terug leusden - Audi roept wereld wijd 41.000 personenwagens terug. In Nederland gaat het om ruim 600 auto's die voor re paratie terug moeten naar de garage. Bij de wagens kan roest- vorming ontstaan aan de fu- seekogels doordat een rubbe ren hoesje niet goed afsluit. Het gaat om de Audi-modellen A3, S3 en TT (vierwiel-aandrijving), die tussen 1999 en voorjaar 2000 van de band zijn geko men. Fiat schroeft productie terug rome - De Italiaanse autofabri kant Fiat gaat de rest van het jaar 100.000 auto's minder pro duceren dan was gepland. Het bedrijf heeft na de aanslagen van 11 september in New York en Washington het aantal be stellingen scherp zien dalen. De erevoorzitter van Fiat, Gianni Agnelli, zei dat het familiebe drijf er ook niet aan zal ontko men een aantal werknemers te ontslaan. Weer directeur weg bij Laurus den bosch - J. Comuit is als di recteur personeelszaken ver trokken bij Laurus. Over de re den van het vertrek wilde het supermarktconcern donderdag niets zeggen. Comuit is de zo veelste topman op rij die Lau rus verlaat. Andere 'zware jon gens' die Laurus dit jaar, al dan niet gedwongen, vaarwel zeg den, waren O. van der Straten (eerst geschorst), P. Stuyts (per soonlijke redenen), D. Kodde (al na vier maanden) en T. Ris- seeuw (onvoldoende respons). De externe adviseur J. Konings is inmiddels uitgegroeid tot de 'leider', die het concern weer uit het slop moet halen. vrijdag 5 OKTOBER 200 p-Ti Met een economische terugval voor de deur is het bij de gisteren begonnen dwaze dagen van de Bijen korf niet minder druk dan anders.Foto: GPD/Phil Nijhuis door Mark Langeslag utrecht/den haag - Als Om acht uur exact de rolluiken van de Utrechtse Bijenkorf openen en de Drie Dolle Dagen van start gaan, is het dringen geblazen. De voor ste linie gaat massaal door de knieën om onder het luik door als eerste naar binnen te kunnen glippen. Binnen enkele minuten is het warenhuis vol en struinen hon derden mensen langs de bakken en rekken. De voor de gelegen heid in fel geel getooide ver koopsters lopen rood aan achter hun kassa's. Met tassen tegelijk wordt er ingeslagen. Hier houdt niemand zich nog bezig met de aanslagen in Ame rika van twee weken geleden, zo lijkt het. Of toch? „Ik ben niet echt voorzichtiger gewordenzegt Edith van Dal- sem (35), als ze met twee plastic tassen om de arm haar dochter in een kinderwagen zet „De dingen die ik hier koop, heb ik gewoon nodig. Of er nu oorlog uitbreekt of niet. Maar als ik nu op het punt zou staan om een nieuw huis of een auto te ko pen, zou ik geloof ik toch wel even wachten. Waarom? Dat is moeilijk uit te leggen, een ge voelskwestie." Annemieke Keipers (28), werk zaam op een pr-bureau in Utrecht, is al helemaal niet bang voor een economische terug slag. „Vorige week hebben mijn vriend en ik nog een old-timer gekocht. Waren we al lang van plan. Geen seconde over ge dacht om het uit te stellen van wege de aanslagen. Ik geloof er namelijk helemaal niets van dat het slecht gaat met Nederland. Ik zie iedereen om me heen, ook na de aanslag van 11 september, juist kopen als gekken." Verkopers van diverse keuken winkels bevestigen het beeld dat de consument vrolijk door- koopt, ondanks berichten over geringe economische groei en dreigende stijging van de werk loosheid. Ze hebben niets van de aanslagen gemerkt in de ver koop, zeggen ze. Hooguit een lichte omzetdaling in de eerste twee weken na de aanslag. De consument reageert dus vooral nuchter. „Ik heb een pensioen", zegt C. Muiselaar uit Rijswijk schouderophalend in een interieurzaak. „Dat staat los van de economie en blijft toch wel hetzelfde. Dat biedt mij fi nanciële zekerheid. Maar een vriend van mij is voor een groot deel van zijn inkomen afhanke lijk van zijn aandelen. Dan kan ik me voorstellen dat je mis schien wat zenuwachtig wordt nu. Maar je hebt er sowieso niets aan om je druk te maken. Dat is alleen maar slecht voor je hart. Bovendien heb ik al eens een oorlog meegemaakt en die heb ik ook overleefd. Ik hoorde al van iemand die aan het ham steren is geslagen. Belachelijk." Victoria Gieskes, die een siera- denwinkel in de Haagse binnen stad heeft, denkt er net zo over. „Je hebt het toch niet in de hand of het oorlog wordt of niet. Intussen ga ik rustig door met ademen", lacht ze. Ze laat zich niet van de wijs brengen door de sombere be richten in de krant, zegt ze. „Ach, Bush roept nu al tijden dat er bommen gaan vallen op Afghanistan. Nou, ik moet het nog allemaal zien. En dan nog. Een ander verhaal wordt het pas als Nederland bij de oorlog be trokken raakt. Als je partner wordt opgeroepen bijvoorbeeld, of als er een bom ontploft op het Binnenhof. Dan wordt het wel eng. Maar het is nu allemaal nog ver van mijn bed." door Richard Mooyman schiphol - De vakbonden zijn niet bereid om nu al salaris in te leveren om de KLM uit de brand te helpen. De nationale lucht vaartmaatschappij kampt met grote verliezen door het wegblij ven van passagiers na de terreur aanslagen in de VS. Maar volgens de bonden is de situatie niet ern stig genoeg om CAO-afspraken open te breken. Topman L. van Wijk sprak giste ren de verwachting uit dat de vakorganisaties hun steentje bij dragen. Voor 12.000 werkne mers (ongeveer de helft van het personeelsbestand) wordt ar beidstijdverkorting aange vraagd. In totaal verdwijnen 2500 fulltime arbeidsplaatsen, waarvan 1200 door natuurlijk verloop en door het wegsturen van tijdelijk personeel. De bonden stemmen in met de arbeidstijdverkorting, waarbij werknemers via de WW zeventig procent van hun loon krijgen uitgekeerd. De KLM vult het ontbrekende bedrag aan. Maar de vakorganisaties hebben grote problemen met het plan te kor ten op de lonen, waarmee de KLM zich het komende half jaar zo'n 130 miljoen gulden wil be sparen. Werknemers moeten afzien van een loonsverhoging van twee procent per 1 december. De ein dejaarsuitkering wordt verlaagd van acht naar twee procent. Het loonoffer is minder groot dan dat van de KLM-top, die vijftien procent inlevert. Maar terwijl veel werknemers lauw reageren, wijst FNV Bondgenoten de maatregel zonder pardon af. „De onvrede over het belo ningsniveau is al aanzienlijk", aldus bestuurder J. Smeets. „Het openbreken van de CAO is een brug te ver." CNV Burgerlucht vaart wil eventueel pas een loonoffer brengen als de directie met een betere onderbouwing komt. Ook de Vakbond voor Ne derlands Cabinepersoneel vindt het te vroeg om in te stemmen met het loonoffer. De lange stroom bezuinigingen en reorganisaties heeft volgens Smeets al veel van het personeel geëist. Daarnaast kregen de KLM-ers te maken met drie af geketste fusieplannen. Binnen anderhalf jaar verdwenen Alita lia, British Airways en het Ame rikaanse bedrijf UTC (als part ner voor de Technische Dienst) uit beeld. Als de KLM echt in grote moei lijkheden raakt, is de FNV alsnog bereid vergaande maatregelen te overwegen. De bonden zullen het hier nooit zover laten komen als bij Sabena, zegt Smeets. De harde opstelling van de vakorga nisaties in België zorgde bijna voor de nekslag van Sabena. Een faillissement kon alleen worden verhinderd met noodhulp van de overheid. Ook het in grote moeilijkheden verkerende Swissair werd op het nippertje gered met overheidssteun. Volgens het CNV moeten eerst Brussel en Den Haag over de brug komen met financiële hulp aan de KLM. Als andere landen hun vliegmaatschappijen steu nen, dan moeten de KLM en de rotterdam/gpd - Bij de Rotter damse havenpool SHB dreigt een massa-ontslag. Om de toe komst van de noodlijdende le verancier van personeel in de haven veilig te stellen, zouden mogelijk twee- tot vijfhonderd banen moeten worden ge schrapt. De directie onderzoekt op dit moment drie verschillen de scenario's. Waarschijnlijk wordt op 1 november de knoop doorgehakt. Bij de SHB werken op dit moment ongeveer dui zend mensen. SHB-directeur E. Janssen zegt te werken aan een 'sociaal aan vaardbare oplossing'. „We ho pen dat het meevalt en dat er zo veel mogelijk werk behouden kan blijven. De SHB mag niet failliet gaan en dat zal zeker niet gebeuren." De SHB is in de problemen ge komen door het slechte tweede halfjaar. Janssen: „De eerste zes maanden waren goed, maar nu zit de klad erin. De markt is in gezakt. En als het bij een klant regent, stormt het bij ons. Lo nen drukken zwaar op de begro ting." Ook de gevolgen van de aanslagen in Amerika laten zich voelen. Eerder deze week voerde de SHB-directeur overleg met de vakbonden en de onderne mingsraad over de situatie bij de havenpool. Daar wees Janssen op de problemen bij onder meer ECT, Hanno, P&O NSF en Seabrex. Bestuurder P. Cival van FNV Bondgenoten reageert verrast op de plannen van de directie. „We wisten dat er problemen waren, maar deze aantallen zijn onvoorstelbaar." Volgens Cival is er de afgelopen twee jaar te weinig vooruitgang geboekt. Het omscholingsbeleid, de vertre- kregeling, de aanpak van het ziekteverzuim en het beleid met de moeilijk plaatsbare werkne mers. Het heeft allemaal tot niets geleid, alleen maar tot frustraties." Volgens de bestuur der zijn SHB'ers niet beter inzet baar geworden, wat de bedoe ling was. door Cees Manders) Van alle banken doet de Rabo het meest om ouderen voor te bereiden op de euro. Samen met de vier ouderenbonden is de bank al een jaar bezig de achterban met het nieuwe be taalmiddel vertrouwd te maken. Voor niks, maar het moet uitein delijk toch wel wat opleveren. U RO Nog 87 dagen De Rabo doet dit met inzet van groot materieel. De bank heeft vorig jaar 175 ouderen (55+) ge traind in het euro-onderwijs, al lemaal vrijwilligers. Ze spraken al 1500 zaaltjes toe, in bejaar denhuizen, wijkgebouwen en in ruimtes van de bank zelf, ver spreid over het hele land. Hun onkosten worden betaald door de bonden, maar het lesmateri aal komt van of via de Rabo bank. Tot 1 januari volgen nog 500 bijeenkomsten. En dan we ten 70.000 tot 80.000 senioren voldoende over het nieuwe geld. Eind deze maand krijgen 700 bejaardeninstellingen van de bank een speciaal 'eurobejaar- denpakket'. Twee medewerkers van de bank houden zich twee jaar lang alleen met deze oude- renvoorlichting bezig. Deze hele campagne kost de Rabo 'acht a negen ton' (in guldens). Waarom is de vroegere Boeren leenbank zo'n weldoener? Dat ligt volgens een woordvoerder aan de speciale doelstellingen van de bank. „Wij zijn een co- operatieve organisatie die wel winst moet maken, maar die de winst niet tot enige drijfveer heeft gemaakt. Die voorlichten de taak over de euro speciaal voor de ouderen behoort tot on ze verantwoordelijkheid." Maar de Rabo is ook de bank met het grootste grijze klanten bestand: anderhalf miljoen klanten zijn ouder dan 55 jaar. Veel ouderen aan wie de bank speciale eurovoorlichting geeft zijn dus gewoon klant. In de commercie is gratis nooit hele maal voor niks. Nederlandse overheid volgens het CNV 'niet de braafste jonge tjes van de klas' blijven. KLM- topman Van Wijk verwacht ech ter geen uitgebreide steunpak- ketten uit Brussel. Wel hoopt hij op een compensatie voor de di recte verliezen (110 miljoen gul den) als gevolg van de aansla gen. Door de ingrijpende maat regelen en de goed gevulde kas zingt de KLM het nog wel een tijdje uit, aldus Van Wijk. „De continuïteit van het bedrijf is ze- kergesteld." Neerlands nationale trots zal in Europa zeker niet als eerste in grote moeilijkheden komen, maar ook de reserves van de KLM zijn niet oneindig. Zodra het voortbestaan van de KLM echt in gevaar komt, laten de bonden hun bezwaren tegen loonoffers ongetwijfeld varen. Het blauwe front zal zich dan sluiten zoals vanouds in zware tijden. Bonden en directie be seffen maar al te goed dat het poldermodel meer kans op suc ces biedt dan keiharde confron taties zoals bij Sabena. 'Het is hier geen Sabena' door Oscar Vermeer schiphol - Personeel van de KLM wacht de jongste maatre gelen van de KLM-top maar ge woon af. Arbeidstijdsverkorting, geen loonsverhoging en het in leveren van een deel van de kerstbonus, voorlopig maakt niemand zich er echt druk over. „Het is hier geen Sabena waar ze gaan staken als het bedrijf bijna failliet is." De KLM wil voor 12.000 werkne mers arbeidstijdverkorting aan vragen. Ook verdwijnen de uit zendkrachten en worden con tracten van tijdelijk personeel niet verlengd. Ook gaat de be loofde loonsverhoging van twee procent in december niet door. Van de acht procent kerstbonus wordt voorlopig slechts twee procent uitgekeerd. Daar waar de bonden harde taal uitslaan, overheerst bij het KLM-perso- neel afwachting. Kees, werk zaam op de bagage-afhandeling, staat met twee collega's te pra ten bij de bushalte. In zijn hand heeft hij een paar kopietjes met daarop de belangrijkste maatre gelen. „Dit is wat ze gezegd heb ben. Er is nog weinig bekend, er wordt nogal vaag over gedaan. De sfeer bij ons is afwachtend en onwetend." Over het mislo pen van de salarisverhoging en een deel van de kerstbonus doet niemand moeilijk. „Als de pijn verdeeld moet worden, dan moet dat maar", zegt een ande re werkneiher van de bagage-af handeling. „Je kan beter voor deze alternatieven kiezen dan mensen de deur te wijzen." Ook stewardess Agaath toont begrip: „Ik kan me wel voorstellen dat er maatregelen nodig zijn. Dat zullen we wel accepteren." Een andere stewardess: „Het is hier geen Sabena waar ze gaan sta ken als het bedrijf bijna failliet is. We gaan hier niet ons eigen bedrijf om zeep helpen." Pijnlijker is het ontslag van tijde lijke arbeidskrachten en uit zendkrachten. Bij de bagage-af handeling zijn al tweehonderd mensen verdwenen. „Dat het uitzendkrachten zijn, daar sta je niet bij stil. Je werkt dagelijks met ze en dan ineens zijn ze weg", zegt Kees. Stewardess Agaath heeft een contract tot 1 maart. Het is nog onduidelijk of ze kan blijven. „Dat hoor je meestal pas een maand of twee van tevoren. Het zorgt allemaal voor een hoop onzekerheid." Stille hoop is er dat de gevolgen wel mee zullen vallen. De werk nemers storen zich aan geruch ten dat het met de KLM net zo slecht zou gaan als met Sabena en Swissair. „Dat is hele andere koek. Zo'n vaart zal het hier echt niet lopen", zegt een werkne mer. Kees: „Wie weet hoe snel dit weer wordt teruggedraaid. Straks met de wintersport krijg je vast weer een toename van het aantal vluchten. Als de rust in de wereld terugkeert, dan komt het wel weer goed. En dan komt het ontslagen personeel via de achterdeur weer binnen." Een medewerker van de vracht afhandeling heeft al vaker met dit bijltje gehakt. „Drastische maatregelen werden altijd weer deels teruggedraaid. We moeten maar afwachten. De KLM blaast alles altijd zo op. Voorlopig komt er bij ons nog genoeg vracht binnen." amsterdam/gpd - De verkoop van auto's in Nederland blijft dalen. Over de eerste negen maanden van dit jaar zijn 439.567 auto's verkocht, bijna 58.000 minder dan in dezelfde periode van 2000. De top vier van best verkochte automerken zit allemaal dik in de min. Opel daalde 8,6 procent, Volkswagen maar liefst 20,7 pro cent, Renault 8,8 procent (40.865 auto's) en Ford 7,0 pro cent. Bij de Aziatische automer ken begint de terugval dramati sche vormen aan te nemen. Al leen Toyota telt nog een beetje mee met 18.164 verkochte au to's maar dat is in vergelijking met 2000 23 procent mij^ de kleinere merken als fl® 42,5 procent), DaewoK^ procent), Daihatsu (-3j cent) en Honda (-37,9 q is het nog droeviger gestie Desondanks ziet de RAlfjd een lichtpuntje. Het hn( kwartaal (juli, augustus, t ber) laat namelijk een k]jro|- ging zien. Des te opmo^ omdat ook RAI-secretaiaat Hooning verwacht dat gch slagen in de VS zijn invfo n len hebben op de autolew „Na 11 september was jen matisch stil in de showfeen aldus Hooning. >rg€ Bce ien Een KLM-toestel op Schiphol. De directie van de luchtvaartmaatschappij heeft drastische maatreg aangekondigd om de crisis na de aanslagen in New York het hoofd te bieden. Foto: ANP/Olaf Kra; verschil 2001 2000 in 1. Opel 57 272 62.651 -8.6 2. Volkswagen 48.753 61 495 -20,7 3. Renault 40 865 44.811 -8,8 4. Ford 40.853 43.932 -7,0 5. Peugeot 38.887 37.977 +2,4 6. Toyota 18.614 24.220 -23,1 7. Citroen 18.161 16.768 +8,3 8 Seat 17.116 17 490 -2,1 9 Mercedes 15.402 14.255 +8,0 10 Volvo 15.131 14.047 +7,7 11 Fiat 14 738 21.574 -31,6 12. BMW 11 262 11.190 +0,6 13. Suzuki 11.046 11.336 -2,6 14. Hyundai 10.592 11.831 -10,5 15. Nissan 9 708 12796 -24,1 16. Audi 9.302 10.223 -9,0 17. Mitsubishi 8.797 9:920 -1.1,3 18. Mazda 7.534 13.112 -42,5 19. Skoda 6.473 i 4.361 +48,4 20. Alfa 6.409 I 6.404 21. Daewoo 5.616 9.625 -41,7 22. Chrysler 4.824 4.486 +7,5 23. Saab 3.635 3.593 +1,2 24. Daihatsu 3.331 5.464 -39,0 25. Honda 2.865 4.614 -37,9 26 Kia 2.383 4 484 -46,9 27 MCC Smart 1.920 2.229 -13,9 28 Rover 1 884 4.055 -53,5 29. Land Rover 1 275 1.201 +6,2 30. Lancia 1.100 2 480 -55,6 31. Subaru 1.088 2.031 -46,4 32. Jaguar 986 1.304 -24,3 33 Lexus 625 392 +59,4 34 Porsche 239 249 j -4,0 35. Lada 134 111 +20,7 36. Mini 133 0 37 Ssangyong 88 98 -10,2 38. Ferran 23 31 -25,8 39. Aston Martin 23 22 +4,5 40. Bentley/R.R. 11 24 -54,2 Totaal EEPJHEM EEMfcEEl BIM De Ford Mondeo, eel be vallende stijger in de e> bi negen maanden van 2flhei van 6.854 (eerste drie pn talen 2000) naar 7 7 0£te ste drie kwartalen 200>ge STIJGERS EN DALERS Itc n 2001 jQ Ford Mondeo 11.019 (ft g Citroen C5 3 842 fan Volvo S60 3.7461 de Alfa 147 3.133ZOi Nissan Alm. Tino 2.869 Öpi O ft Opel Astra 18.050 kon Ford Focus 16.854 Jan Renault Scenic 10 730 Dae VW Passat 10.497 t m FiatSeicento 4 707 rd. De Opel Astra, de opvallendste daler. |p< Licht herstel in derde kwartaal rde In h Personenautoverkopen et[ eerste negen maanden 2001 r™f

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 6