'Salarisstijging directeur ziekenhuis aanpakken' m BINNENLAND Klusjesman bij Fireworks moest zwijgen over vuurwerk in bunker Gijzelnemer verontschuldigt zich SECOND HOME BEURS Borst wil inkomen laten toetsen aan 'redelijkheid' Migraine bij menstruatie belemmert functioneren 'Te mooi om te verstoffen' Vliegramp herdacht SP steunt toch embryowet met 'hiaten' BVD waarschuwt voor geldinzamelaars WD: Fors meer strafopvang criminele drugsverslaafden A in Moods jam - In een cacaoloods Tisterdams westelijk •bied heeft gisteroch- l grote brand gewoed, terdamse brandweer 1 de brand met vijftig en met de inzet van de ■utospuiten en blusbo- Ireeg daarbij assistentie Brandweer Zaanstreek, -ver bekend hebben zich tsoonlijke ongelukken ^an. In de door het be- icontrol Commodity BV wie loods ligt volgens de ^er 7000 ton cacao op- "mund wil van ^ig scholen af - Elke basisschool lijks eigenlijk 6000 gul- ')r moeten krijgen voor 1 ïiaal, schoonmaak, vei- !n meubilair. Door de Imde rentekorting lo- Dlen dit bedrag mis. pretaris Adelmund van Js noemde dit gisteren uit het verleden' en wil entekorting af. Het Rijk in uit dat scholen een hun budget op de [ten en daarover rente en. Daarom houdt het van onderwijs in to- 150 miljoen gulden in jnkeringen aan basis- jrparkbad open vrijdag 5 OKTOBER 2001 L - Het Sloterparkbad jrdam gaat binnenkort en voor recreatief ~:n, heeft de gemeente gisteren laten we- 'embad sloot eind de deuren voor het en, omdat groepen jers het zwembad on- lakten. De wethouder heeft toegezegd ga- fillen staan voor de fi- ng van voorzorgsmaat- Üe het Sloterparkbad _ffen. Er zijn bouwkun- passingen nodig en be- :ht. enwelzijn geen geld' c - Welzijn voor de die- ;n goed inkomen voor jaan uitstekend samen. It uit een studie van het iw Economisch Insti ll onder 58 melkveebe- Bedrijven die veel aan 'oor de koeien doen wel een lagere melk- e, maar ook veel min- hn voor diergezond- ,0t grote voordeel voor vriendelijke boeren ligt ere rekening voor de s. Hoogproductieve ibben meer last van ringsproblemen. den haag/gpd-anp - Minister Borst van volksgezondheid wil dat de salarissen van ziekenhuis directeuren voortaan worden af gemeten aan hun prestaties. De bewindsvrouw ergert zich eraan dat de salarissen van directeuren in de zorg met percentages van 40 tot 50 procent stijgen. „Dit geeft geen pas", zei zij gister avond in een spoeddebat met de Tweede Kamer over deze kwes tie. „Hun salarisstijgingen zou den gelijke tred moeten houden met die van de mensen op de werkvloer. Die werken even hard." Formeel heeft de bewindsvrou we niets te zeggen over de belo ning van directeuren van zie kenhuizen, thuiszorginstellin gen en verzorgingshuizen. „Maar ik wil al het mogelijke proberen om deze excessieve stijgingen tegen te gaan", zei ze. Borst wil een onafhankelijke commissie in het leven roepen die de salarissen van topmana gers in de zorg toetst aan rede lijkheid'. „Wie goed presteert mag goed worden beloond, maar normaal gesproken mag een inkomensstijging niet boven het CAO-niveau uitgaan." Het kabinet werkt op dit mo ment aan wetgeving die salaris sen van directeuren in de collec tieve sector (ziekenhuizen, on derwijs, sociale zekerheid) den haag/gpd - Migraine tijdens de menstruatieperiode is een maandelijks terugkerende ern stige belemmering voor het nor maal functioneren van hon derdduizenden vrouwen in Ne derland. Ruim 1 op de 12 vrou wen heeft tijdens de ongesteld heid last van migraine. Slechts 1 procent van de 310.000 vrouwen waar het hier om gaat, zegt - on danks de pijn - totaal geen be lemmering te ondervinden. Dat zijn de uitkomsten van een groot migraine-onderzoek van het NIPO dat vandaag is gepre senteerd en morgen wordt be sproken tijdens de manifestatie Hoofdpijn Vrij in Utrecht. De onderzoekers hebben een duidelijk onderscheid gemaakt tussen hoofdpijn en migraine. Hoofdpijnklachten komen zeer veelvuldig voor bij vrouwen die menstrueren (35 procent van de ondervraagden zei daarvan last te hebben, dat komt neer op Natuurmuseum dolblij met poolbewoner is voor 5000 lien Curacao tad - Circa 5000 illega- ura^ao komen in aan- ivoor een tijdelijke ver- junning. In augustus •gezaghebber van Cura- periode van gratie aan- id voor illegalen die al ijd op Curasao wonen ïn. „De respons was in verwacht. Bijna tien- _^personen hebben zich ipen maanden gemeld, de lijst wordt gezui- kansloze en onterech- ildingen blijven er cir- ;end over", zegt ge- ir L. Richards-Dindial. illegalen fegger - In een oplegger in 1 zijn gisteren negen Jontdekt, zo heeft de 1 Rotterdam meege- marechaussee trof de komstig uit China, Sri l India, aan in een op- op het punt stond eland te worden ver in juni 2000 kwamen !zen om door verstik- |en Nederlandse truck eebrugge naar Dover sd. gieuze Halver' i 'Religieuze kwakzalve- vas gisteren voor de echtbank de definitie ier van justitie aan de ting door een lid van ivangelische Zendings chap. De man deed als pastoraal mede- Je zaak van de 46-jari- it Zwolle werd aange- 'oor nader psycholo- ierzoek. De officier lekend dat er kort gele- veede aangifte tegen gedaan door een tt momenteel 17 jaar is isen begin 1994 en door hem is mis- rotterdam/gpd - Het Natuur museum in Rotterdam is in het bezit gekomen van een opgezet te ijsbeer. Gisterochtend leverde de douane uit Tilburg het sneeuwwitte dier aan de deur af. Het exemplaar was eerder door de douane in beslag genomen. De eigenaar had het dier wel aangegeven, maar had niet de juiste vergunning. Paul de Boer van de Tilburgse dienst: „Het dier is te mooi om in een depot te laten verstoffen. Daarom is besloten het aan het Natuurmu seum te géven." De ijsbeer komt oorspronkelijk uit Groenland en is via Dene marken en Noorwegen in Ne derland terecht gekomen. De Nederlandse eigenaar was van plan het exemplaar bij de entree van een bedrijf te zetten, maar daar stak de douane een stokje voor. Conservator Kees Moeliker van het Natuurmuseum kan zijn ge luk niet op met het bijna twee meter hoge exemplaar: „Het is een aanwinst voor onze collec tie: een ijsbeer van ongeveer twee of drie jaar oud en ook nog heel netjes opgezet. Ik hoop dat we hem definitief aan onze col lectie toe kunnen voegen." Of dat lukt, is nog onduidelijk. De eigenaar is het niet eens met het douanebesluit en is inmiddels naar de rechter gestapt. Het komt niet vaak voor dat het museum een preparaat van de ze omvang en kwaliteit aange boden krijgt. Opgezette bedreig de diersoorten zijn moeilijk te krijgen. De meeste kadavers ko men van dierentuinen en een enkele keer levert de douane opgezette dieren af die toeristen bij zich hadden zonder vergun ning. Dit is de eerste keer dat het Rotterdams Natuurmuseum zo'n zeldzaam exemplaar in huis heeft. Wel beschikte het museum al over een tijger. openbaar moet maken. Behalve Borst reageerde ook de Tweede Kamer verontwaardigd over de plannen van zieken huisdirecteuren om hun salaris sen fors op te schroeven. „Het kabinet vraagt juist om loonmatiging. Dit is het verkeer de voorbeeld", vindt PvdA-Ka- merlid Oudkerk. „Zo langza merhand lopen er in de zorg meer managers rond dan witte jassen." WD-Kamerlid Van Blerck her innerde de minister er fijntjes aan dat al de extra miljarden voor de zorg bedoeld waren voor 'meer handen aan het bed'. „Dit is belastinggeld. Daar moet je verstandig mee om gaan." CDA'er Buys wil hij dat Borst onderzoekt of al de managers die nu in zorginstellingen rond lopen, wel nodig zijn. Aanlei ding voor het spoeddebat was een advies van het bureau Hay management over een nieuwe salarisstructuur voor topfuncties in de zorg. Daardoor zouden salarissen met mogelijk 40 procent stijgen. Borst dringt er bij de raden van bestuur en de raden van toe zicht op aan het advies niet over te nemen. Zij vertrouwt erop dat de Vereniging van directeuren van instellingen in de gezond heidszorg 'met uiterste pruden tie' zal omgaan met het advies. almelo/gpd - Klusjesman Hen- nie Kloppenborg van S.E. Fire works had een afspraak met broer Jan van directeur Willie Pater: ze zouden de politie niets vertellen over de brand die de vuurwerkramp van 13 mei vorig jaar inleidde. Hij werd gisteren, samen met de voormalige direc teur Smallenbroek van het be drijf, gehoord in het proces te gen de directeuren Bakker en Pater. Kloppenborg werd maandag middag 15 mei 2000, twee da gen na de ramp, thuis gebeld door Jan Pater. De broer van di recteur Willie vroeg de klusjes man niet met de politie te pra ten over wat op de rampdag aan vuurwerk in de werkbunker lag. Daarin mocht immers alleen met vuurwerk worden gewerkt, opslag was taboe in de vergun ning. Op 13 mei lag in bunker C2 wel degelijk vuurwerk, over van shows op koninginnedag en bevrijdingsdag. Het ging om vuurpijlen, fonteinen, half open dozen met cakeboxen en 'ge- sealde' dozen met vuurwerk- bommen, voorzien van elektri sche ontstekingen. Kloppenborg gaf de politie eerst een onjuiste voorstelling van zaken. „Om Fi reworks te beschermen", zegt hij tijdens het proces. Volgens de Commissie Oosting en het openbaar ministerie is de brand die aan de ramp vooraf ging, ontstaan in de werkplaats- bunker. Een 34-jarige Ensche- deër wordt verdacht van brand stichting bij Fireworks. Kloppenborg is voor de verdedi ging een belangrijke getuige. Voorzover bekend is hij de enige van Fireworks die op 13 mei op het bedrijfsterrein is geweest, rond 13.30 uur, anderhalf uur voor de eerste brandmelding. Fireworksdirecteur Bakker is er van overtuigd dat Kloppenborg - nog altijd - informatie achter houdt over wat hij op 13 mei bij zijn bedrijf heeft 'uitgespookt'. Bakker heeft in mei dit jaar zelfs aangifte gedaan van brandstich- 890.000 vrouwen), maar zelden zo ernstig dat de dagelijkse be zigheden worden belemmerd. Dat is anders bij migraine. 84 Procent van de vrouwen met maandelijkse migraineklachten zei dat de sociale activiteiten buiten de deur moeten worden stopgezet, 81 procent gaf aan het huishouden dan ook niet te kunnen doen en 45 procent meldt zich ziek. Migraineklach ten tijdens de ongesteldheid blijken ook nog eens moeilijker te behandelen met medicijnen terwijl de aanvallen doorgaans heftiger zijn. Meer dan de helft van de vrou wen blijkt de klachten ooit te hebben besproken met de huis arts en kreeg daar medicijnen voor. Maar veel vrouwen behan delen de aanvallen met pijnstil lers die zij zelf kopen. Tijdelijk stoppen met de anti conceptiepil komt ook vaak Amsterdam - Twee vrouwen zoeken troost bij elkaar tijdens de her denking van de Bijlmerramp in Amsterdam. Gisteren was het negen jaar geleden dat een El Al-Boeing op de flats Groeneveen en Kruitberg neerstortte. Hierbij kwamen 43 mensen om het leven. Minister Nete lenbos (verkeer en waterstaat) en burgemeester Cohen legden bloe men bij het Groeiend Monument, ook wel boom-die-alles-zag ge noemd. Ook de ambassadeur van Israël was aanwezig. Tussen zes en zeven uur was er tijdens de herdenkingsplechtigheid geen vliegver keer boven de Bijlmermeer toegestaan. Op de plek waar het vliegtuig neerstortte, hebben bewoners deze week 250 tulpenbollen geplant ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de recente vliegtuigaanslagen in de Verenigde Staten. De aanslagen in Amerika van 11 september brachten bij tientallen slachtoffers de Bijlmerramp weer pijnlijk in her innering. ting en dood door schuld tegen zijn voormalig manusje-van-al les. Dat een ander brandstich ting wordt aangerekend doet aan Bakkers verdenking tegen Kloppenborg niets af. De advocaten van de directeu ren willen Kloppenborg dan ook graag ondervragen wat hij op 13 mei tot even over drie uur, de eerste brandmelding, heeft ge daan. Op die prangende vraag weigert de klusjesman echter met instemming van de recht bank te antwoorden. Hij be roept zich op zijn verschonings recht. Kloppenborg moet nog terecht staan wegens meineed en hoeft daarom geen verklarin gen af te leggen waarmee hij zichzelf zou kunnen belasten. De tweede verhoorde persoon, voormalig directeur H. Smallen broek verklaarde tijdens zijn verhoor dat hij alleen maar el lende heeft gehad van de ver koop van zijn bedrijf aan Pater en Bakker. den haag/gpd - De Tweede-Ka merfractie van de Socialistische Partij blijft bedenkingen houden bij de controle op de naleving van de embryowet. Die werd gisteren door de Kamer aange nomen. SP-kamerlid Agnes Kant zet vooral vraagtekens bij de la cune in de wet die het mogelijk maakt dat er rechtstreekse fi nanciële banden bestaan tussen de onderzoekers en een op drachtgever met commerciële achtergrond. Kant: Als de resultaten van een onderzoek niet overeenkomen met de verwachtingen van de fi nancier, dan belet hem niets de resultaten achter te houden. Een tweede voorbeeld is dat een financier een geneesmiddel kan ontwikkelen dat op de markt wordt gebracht, maar waarvan de productie gestopt wordt om dat de commerciële belangen dat vereisen." De embryowet regelt de rechten en mogelijkheden rond me- disch-wetenschappelijk onder zoek met embryo's, geslachts cellen en daarvan afgeleid men selijk weefsel. Tijdens de behandeling door de Tweede Kamer heeft de SP mi nister Borst attent gemaakt op het hiaat. Borst toonde alle be grip voor de bezwaren, maar een verzoek van de SP om als nog een verbod op dergelijke di recte financiële banden kan niet rekenen op steun van andere fracties. De noodzaak van wet geving op het uiterst gevoelige terrein van onderzoek met em bryo's en daaruit afkomstig weefsel, deed de SP besluiten om de wet toch te steunen. is hier een vrouw geweest die na dat aandringen 18.000 gulden had overgemaakt. Ze had spijt als haren op haar hoofd." Als de BVD vraagtekens heeft bij de goede bedoelingen van de SIM, waarom pakt justitie deze organisatie dan niet aan? BVD- zegsman Van Steen: „Het is moeilijk om aan te tonen dat ze strafbare feiten plegen. De enige remedie is publiciteit geven aan negatieve ervaringen." Bij het kantoor van de SIM in Den Haag neemt een anonieme mannenstem de telefoon op met 'hello'. Een afspraak maken om de boeken in te zien, heeft geen zin, zegt hij. Hij wenst al leen te praten over mensenrech ten. door Jan Vriend stompetoren-den haag/gpd - De Binnenlandse Veiligheids Dienst waarschuwt voor inza melingsacties door de Stichting Solidariteit met Iraanse Mensen (SIM). Met gruwelijke foto's van mishandelde jongeren, vraagt de SIM voorbijgangers op straat om honderden guldens. „Of het ingezamelde geld bij kinderen in nood terechtkomt, is zeer de vraag", zegt een BVD-woord- voerder. Een keurmerk van het Centraal Bureau Fondsenwer ving heeft de SIM niet. Ook verspreide de SIM onlangs een folder met tranentrekkende teksten, omlijst met aandoenlij ke kindergezichtjes. T. Ringma uit Stompetoren kreeg de folder deze week in de bus. „In de bin nenstad van Alkmaar stonden vorig jaar drie mannen, voorzien van pasjes die er wel officieel uitzagen. Ze vroegen me om een paar honderd gulden. Omdat ik het wel een goed doel vond heb ik toen 145 gulden overgemaakt Ze hebben nu mijn adres, maar ze krijgen niks meer." Bij de Consumentenbond is de SIM geen onbekende. „Die aan pak met die foto's vonden veel mensen niet zo prettig", zegt een woordvoerder. Bij Amnesty International kwamen klachten omdat SIM-collectanten op straat vertelden dat ze met Am nesty samenwerkten. „Dat is ui teraard niet het geval", zegt Am nesty-zegsman D. de Bruijn. „Er Plan voor aanpak recidivisten Voor de deur van het Rotterdams Natuurmuseum prijkt sinds giste ren een twee meter hoge ijsbeer. Het museum is apetrots op zijn exotische nieuwe aanwinst. Foto:GPD/Niels van der Hoeven den bosch/gpd - Met de slacht offers van de geruchtmakende gijzeling in Helden gaat het na achttien maanden nog steeds niet goed. Cep en Door Smeets en hun drie door een Amster damse crimineel misbruikte dochters moeten nog steeds professioneel begeleid worden. Het zwaarbeproefde echtpaar durfde gisteren tijdens de be handeling van het hoger beroep in Den Bosch niet eens voor het hof te getuigen, voordat de Am sterdammer (34) en zijn kom paan (35) waren afgevoerd naar hun cel. Een nieuwe directe confrontatie met hun gijzelnemers is onver antwoord en zal opnieuw diepe wonden slaan, luidden samen gevat de adviezen van behande lende gedragsdeskundigen. Hun wensen werden gehonoreerd, ondanks verzet van de Amster dammer en zijn advocaat Bram Moszkowicz. Overigens kwam het hof gisteren niet toe aan de afronding van de strafzaken, omdat de advocaten van de eer der in Roermond tot twintig en tien jaar cel veroordeelde daders een groot aantal getuigen had den opgeroepen. Zo proberen zij het hof ervan te overtuigen dat de Amsterdammer op geen enkel moment voor en tijdens het gijzelingsdrama gericht op iemand heeft geschoten. De rechtbank in Roermond achtte die pogingen tot doodslag wel degelijk bewezen. Zo heeft hij geprobeerd een automobilist op de A76, een aantal agenten rond de boerderij van de familie Smeets in Helden en het echt paar en hun schoonzoon Ra mon tijdens hun vlucht uit het pand gericht neer te schieten. Volgens de Amsterdammer was het zijn maatje die op de auto weg het wapen hanteerde en waren de andere schoten die op die zeventiende maart 2000 vie len, slechts bedoeld als waar schuwingsschoten. Ter zitting werd opnieuw duide lijk dat de twee vrienden van weleer elkaar nu diep haten. „Ik heb nooit iets in die gijzeling ge zien, maar ik was zelf slachtof fer", zei de kompaan van wel eer. De Amsterdammer zelf maakte voor het eerst een gebaar naar de familie Smeets. „Ik schaam me diep wat ik die mensen en met name de dochters heb aan gedaan", liet hij weten. De zitting werd ook gedeeltelijk gadegeslagen door Peter R. de Vries, die indertijd in.Helden voor opwinding zorgde door met de gijzelnemers te bellen en kennelijk nog regelmatig contact met de Amsterdammer heeft. Op 25 oktober wordt de behan deling afgerond. den haag/gpd - De WD wil de opvangcapaciteit voor criminele drugsverslaafden vertienvoudi gen naar 2500 plekken. Daar mee is 600 tot 700 miljoen gul den gemoeid. Door de uitbrei ding kan een groot deel van de veel misdrijven plegende crimi nelen worden opgevangen. „Het is duidelijk dat wij dat geld niet zomaar uit de broekzak schudden, maar we willen wel dat het kabinet snel een begin maakt met de uitbreiding", zei WD-Kamerlid Nicolai. Hij pre senteerde gisteren een plan voor de aanpak van recidivisten. De SOV (Strafrechtelijke Opvang Verslaafden) is een combinatie van straf en begeleiding, die jon geren in twee jaar tijd doorlo pen. Zo worden ze klaarge stoomd voor htm terugkeer in de maatschappij. De resultaten van de opvang in Nederland zijn nog niet bekend. „In het buiten land worden goede vorderingen gemaakt. Dat vind ik voor nu voldoende", aldus Nicolai. De liberaal gaf aan dat de helft van de misdrijven in Nederland wordt gepleegd door vijf pro cent van de verdachten, zijnde 9500 veelplegers. Hij is voor stander van zwaardere straffen en een betere koppeling van de bestanden van politie, justitie en andere hulpverlenende instan ties. „Die werken soms nog ho peloos langs elkaar heen." Eerder pleitte de WD voor een DNA-bank met de DNA-gege- vens van alle gedetineerden en ex-gedetineerden. De plegers van geweldsmisdrijven en ze dendelinquenten zien hun proeftijd daarnaast van drie naar tien jaar gaan, als de WD haar zin krijgt. Rechters die tbs-patiënten tegen het advies van de psychiater op vrije voeten willen stellen zou den in het vervolg eerst een risi coanalyse moeten laten maken. „De WD geeft zwaa tbs'ers het nadeel van de twijËL Niet min der dan twintig procent van hen vervalt namelijk in de oude fout", aldus Nicolai. (advertentie) DÉ GROOTSTE BEURS VOOR UW TWEEDE HUIS 5-6-7 OKTOBER JAARBEURS UTRECHT eer dan 200 makelaars uit 30 landen. Openingstijden: vr. 11.00-18.00 za./zo. 10.00-17.00. Entree: f 17,50 Gratis seminars Kindercrèche (za/10). INFOLIJN 0356282422 WWW.SECONDHOME.NL

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5