t NS-personeel komt met alternatief BINNENLAND 'Idealen moeten weer een rol spelen' Een Big Mac doet verdriet om dik lijf even vergeten 5'No kidding, no kids!' HEMA Collectieven komen met ander rooster dan 'rondje om de kerk' Kaarsjes voor de wereldvrede Inkomen WAARSCHUWING BUGGYHANGER sen willen ilkelder jam - Het is belangrijk gn openbare schuükel- __p buurt is. Dat vindt on- je helft van de vijfhon- »nsen die door bureau ix voor marktonderzoek irvraagd. Volgens ix wil dat zeggen dat de ji de Nederlandse bevol- s jmening deelt. Het per- k !is sinds de terroristi- oslagen in de Verenigde het ruim 5 procent ge let laatste cijfer dateert [geschoten Een 35-jarige gisteravond in Beunin- op straat door haar broer doodgeschoten, leefden volgens de po- tvferuime tijd in onmin rg [ar. De broer heeft be ft de schietpartij raakte ftander door rondvlie- Dgels lichtgewond, al- ^olitie. Waarom de sle- [izie tussen broer en zus Bgavond escaleerde is le politie nog niet dui- vrijdag 5 OKTOBER 2001 If jaar i evonden delpark m zutphen/gpd-anp - De personeelscollec- tieven van de Nederlandse Spoorwegen hebben vandaag gezamenlijk een alterna tief gepresenteerd voor het zo gewraakte rondje rond de kerk. Volgens de collectie ven zou bovendien met hun plan het schrappen in diensten niet nodig zijn en kunnen de treinen gewoon rijden. Volgens het rijdend personeel is hun plan ook beter voor de reizigers omdat er meer treinen op tijd zullen gaan rijden. „Ons plan voldoet aan alle eisen die de NS-directie stelt. Dit is voor alle partijen winst", aldus woordvoerder D. van der Meulen van het Zutphense personeels- collectief. Kem van het plan is dat het rij dend personeel alleen van trein wisselt als een nieuwe ploeg is gearriveerd. Is die er niet, dan rijdt de oude ploeg met trein verder. Het personeel zou al voor het ko mende voorjaar volgens het plan kunnen werken. De collectieven overhandigden hun voorstellen vandaag aan NS-directeur personeel en organisatie H. Noten en on- dememingsraadvoorzitter G. Wold. Bei den zegden toe het nieuwe model zeer serieus te nemen, maar weigerden in te gaan op de details. Noten beaamde wel dat de verhoudingen bij de NS ernstig zijn verstoord en dat er iets moet gebeu ren. De Belgische prof. Peeters die in op dracht van de OR eveneens bezig is met het zoeken naar een meer gevarieerd cel tvoor drugs |g - Wegens de invoer tallen kilo's cocaïne en ing tot invoer van bijna cocaïne zijn gisteren bij ik in Den Haag cel twaalf jaar geëist te- trmeende leden van :£imbiaanse drugsbende, om vier mannen en auwen. De cocaïne werd Jolombia via een haven Rica naar Nederland in schepen die bana- sporteerden. aarthouders in 200 piek Uitwonende studen ten OV-weekeindkaart de nieuwe dienstrege- le NS zeker een half- tr onderweg zijn, kun- roor een eenmalige te- jming krijgen van 200 die studenten met een ikaart krijgen daar- kans deze gratis in te or een exemplaar dat lagen recht op gratis ;eft. Dat is de uitkomst 'leg tussen de Neder- poorwegen, het minis- i onderwijs en de stu- jonden ISO en LSVb. emeester wil Inda niet urg aan de geul - rgem-ester C. Nuytens enbuig zal alles doen jorkomen dat Jomanda tief in zijn gemeente jWij zitten niet te sprin- [uasi-godsdienstig toe- :i hij gisteren. Joman- jaangekondigd zich de- t het oude klooster Ra- in Valkenburg te willen Ze wil daar ook men- :n, die naar haar toe- vragen om genezing, [denkt een stok achter hebben om Jomanda plannen af te houden, er heeft namelijk een itemming. „En wat doet, valt niet onder lp horeca", vindt Nuy- ragen met aborgen j- De berging van een geladen met het gifti- gon, op de A2 bij s de afgelopen nacht ïloos verlopen. Een lerster van het Korps ce Politiediensten ei dat de klus om vier ird was. De vrachtwa- jjte een nacht eerder van i kwam tegen de vang- blstand. utrecht - Tijdens een demonstratie voor de vrede steekt een groepje mensen kaarsjes aan op het Utrechtse Domplein. Tientallen mensen volg den dit voorbeeld. Foto: GPD/Marco Hofste den haag/gpd - Een glas cola bij het ont bijt, met een zak chips op de bank en drie Big Mac's als tussendoortje. „Dikke kinderen eten soms onmenselijke hoe veelheden om hun verdriet te vergeten", weet kinderarts Olga van der Baan. De specialiste van astmacentrum de Heide- heuvel in Hilversum behandelt ongezond zware kinderen en noemt het sterk stij gende aantal jongens en meisjes dat kampt met overgewicht zeer zorgwek kend. „Een dik kind wordt vaak ook een dikke volwassene met een verhoogd risi co op allerlei ziekten", aldus Van der Baan. Minister van volksgezondheid Borst kon digde in een brief aan de Tweede Kamer aan dat ze overgewicht bij kinderen wil aanpakken. Uit onderzoek is gebleken dat de groep jonge zwaarlijvigen de afge lopen jaren zo sterk is toegenomen dat wordt gesproken van een epidemie. „Ik vrees dat wij de Amerikaanse trend vol gen", zegt Van der Baan. De toegenomen vetzucht heeft volgens de kinderarts verschillende oorzaken. Zij wijst er met nadruk op dat er een geneti sche basis voor is. „Daar wordt vaak aan voorbijgegaan. Daarnaast kun je altijd en overal eten en hebben we een voorkeur voor ongezond voedsel. Onze eetge woonten zijn veranderd. Het gangbare ritme van ontbijt, lunch en avondeten is niet meer zo vanzelfsprekend. Lang niet alle kinderen nemen een broodtrommel mee naar school. En als dat wel het geval is, zul je daar vaak een reep of een gevul de koek in aantreffen. Ten slotte spelen kinderen minder buiten en zitten ze va ker op de achterbank van een auto dan op de fiets." De kinderen waarmee Van der Baan in de Heideheuvel te maken krijgt zijn ex treem dik. Zoals het meisje van zestien dat een gewicht meesleept van 134 kilo of de jongen van vijftien die 154 kilo weegt. Al die extra kilo's kunnen op zeer jonge leeftijd al leiden tot gezondheidsklach ten. Té zware kinderen kampen soms met botafwijkingen of liggen 's nachts aan beademingsapparatuur omdat ze door hun overgewicht in zuurstofnood raken. De last van lichamelijke tekortkomingen wordt nog verzwaard omdat dikke kinde ren ook psychisch in de knel zitten. „Het zijn gekwetste kinderen, zwaar ongeluk kig en met een zeer slecht zelfbeeld. Dik wordt door leeftijdgenootjes geassoci eerd met lelijk, gemeen en vies", legt Van der Baan uit. Bij de behandeling op de Heideheuvel zijn dan ook - naast een diëtiste - een gedragstherapeut en een psycholoog actief. Jan Peter Balkenende vindt dat bezieling nodig is in de politiek door Lianne Sleufjes en Koos van Wees Lt be :t n rati laijAM - In het Amster- indelpark is gistermid- it.fijk gevonden van een Amsterdammer. Hoe im het leven is geko- log niet duidelijk, le politie vandaag be lt was duidelijk dat het al enige tijd in het park CDA 'Sagen g - Het CDA heeft gis- et de zeer intensieve een gespecialiseerd 1 iseringsbedrijf, achter- e afgelopen weekeinde bestuurscrisis een locument heeft gelekt ^Jnedia. Deze persoon - weigert op de vraag in im wie het gaat -is op voet ontslagen. In het te stuk stond dat de in- afgetreden partijleider loop Scheffer door het de Nederlandse kie- .zijn gediskwalificeerd llig en ouderwets. '4 We moeten weer terug naar de inhoud, zegt Jan Peter Balkenende, de nieuwe par tijleider van het CDA. Niet de persoon telt, maar wat hij vertegenwoordigt. Een ge sprek over dolkstoten, plechtankers en ei genheid. „Iets visionairs blijft altijd nodig. Dat is mijn rol." Natüürlijk gaat het gesprek met Jan Peter Balkenende, kersvers partijleider van het CDA, ook over hoe het zo ver gekomen is. Zonder machtsstrijd in de partijtop .had dit gesprek nooit plaatsgevonden. Dan was Jaap de Hoop Scheffer nog steeds lijsttrekker geweest en Mamix van Rij partijvoorzitter. „Vorige week dinsdag leek het alsof Jaap en Mamix eruit zouden komen. Mamix zou partijvoorzitter blijven maar minder intensief. Hij kwam niet op de lijst. Jaap zou de lijsttrekker blijven", diept Balke nende op uit zijn geheugen. Donderdagavond sprak De Hoop Schef fer een groep partijleden toe die mee zou helpen bij de verkiezingscampagne. „En toen kwam dat gekke moment dat Mar- nixzich terugtrok. Heel onwezenlijk." In het weekeinde maakte het partijbe stuur het pandemonium compleet door geen onvoorwaardelijk vertrouwen in De Hoop Scheffer uit te spreken. Hij vertrok. Maandag verkoos eerst de fractie Balke nende tot leider, een paar uur later deed ook het partijbestuur dat. Unaniem. „Het was een opluchting. Ze straalden uit: "We hebben vertrouwen in je'. Als de fractie mij had aangewezen en het partij bestuur een ander, dan was dat een rare toestand geworden." Want de politiek leider van een partij zit volgens Balke nende in het parlement. „De fractie be paalt wat er gebeurt in de dagelijkse praktijk." Hij bekommert zich niet om de vraag of hij ook een dolkstoot kan verwachten zo als De Hoop Scheffer die kreeg toege diend. „Het verstand is nu terug. Ik ver wacht dat ook het vertrouwen terug komt. Dolkstoten hou je toch niet te gen." Zijn analyse. Waar lagen de oorzaken? „In het vraagstuk van vertrouwen in Jaap de Hoop Scheffer als lijsttrekker. In de verweving van de belangen van de partij met de persoonlijke omstandigheden van Mamix van Rij. Zijn werkgever en vrouw trokken aan hem. Het zijn op zich valide persoonlijke argumenten, maar ze hadden geen rol mogen spelen. Boven dien was het point-of-no-return al ge passeerd, Jaap was al lijsttrekker." Hij verwijt Van Rij onzuiver handelen. „Wat Mamix nooit had mogen doen was dat hij vanuit zijn functie als partijvoor zitter probeerde op de lijst te komen. Daar mag je je collega's in het bestuur niet mee belasten. Hij had dan al eerder af moeten treden, en vanuit die positie moeten meedingen naar een plaats op die lijst. Nu was het bestuurlijk niet zui ver." Maar wat Balkenende betreft, is het boek gesloten. Zijn blik is op de toekomst ge richt. Hij heeft zijn eigen rol duidelijk voor ogen. „Idealen moeten weer een rol spelen. Dat is waarom ik drie jaar gele den de Kamer ben ingegaan, vanwege de bezieling die nodig is in de politiek. Poli tiek moet veranderingen aanbrengen, richtinggevend zijn. Iets visionairs blijft altijd nodig. Dat is mijn rol." Het CDA moet opnieuw duidelijk maken waar het voor staat. „Als Kok zegt dat de PvdA zijn ideologische veren heeft afge schud is dat dom. Je hebt plechtankers nodig. Voor het CDA is dat uitgaan van de eigen verantwoordelijkheid van men sen, ze ondersteunen met inkomensbe leid, gezinsbeleid. Datje maatschappelij ke organisaties de ruimte geeft, oog hebt voor waarden in de maatschappij en de noden in de samenleving. Daarnaast moet de overheid haar taken naar beho ren doen. Organisaties met een maat schappelijk doel die in de markt opere ren, moeten de winst laten terugvloeien naar dat doel." Het is een hele riedel, maar maakt het CDA het ook waar? Mensen die op het CDA hebben gestemd zijn teleurgesteld. Het sociale verkiezingsprogramma zagen ze niet terug in de praktijk. „Ik kan je zo een aantal voorbeelden geven dat aan toont, dat dit niet waar is. We zijn geko men met een armoedeplan, hebben aan gegeven hoe je de financiële positie van huishoudens kunt verbeteren, zijn de eerste geweest met een plan om de structuur van de gezondheidszorg te ver anderen. Kortom: Ik vind dat er goede lij- COMMENTAAR dienstrooster, reageert in elk geval posi tief op het 'meedenken' van de perso- neelscollectieven. Naar verwachting zal de zoektocht naar een alternatief dienstrooster nog enige maanden in beslag nemen. Als alle partij en het eens kunnen worden over een an der werkrooster, dan zal dat voor een be langrijk deel een eind maken aan de ar beidsonrust en het ziekteverzuim op het spoor. Politie wil reconstructie hoofd kinderlijkje putten/gpd - De politie wil het hoofd van het meisje waarvan het rompje op Strand Nulde bij Putten is gevonden, laten recon strueren. Het rechercheteam dat de moord op het meisje onder zoekt heeft het Nederlands Fo rensisch Instituut (NFI) ge vraagd te onderzoeken hoe het hoofd van het meisje eruit heeft gezien om daarmee de identiteit vast te kunnen stellen. Het stof felijk overschot van het 5 tot 7- jarig meisje werd eind augustus zonder ledematen en hoofd ge vonden op het strand bij Putten. Haar hoofdje werd enkele dagen later aangetroffen bij Hoek van Holland. Het NFI heeft zelf geen experts in dienst die de recon structie kunnen uitvoeren. Maar het instituut heeft contacten in het buitenland, die hiervoor wel de kennis in huis hebben. De re cherche heeft vorige week alle basisscholen in Nederland ge vraagd de vermissingen en ver huizingen van 5 tot 7-jarige meisjes te melden. Ook worden nog steeds de lijsten met ver missingen uit binnen- en bui tenland nagetrokken. Tot nu toe heeft dit niets concreets opgele verd. Twee weken geleden wer den in Londen de stoffelijke res ten van een ongeveer 5-jarige jongen gevonden. Net als in Putten ontbraken de ledematen en het hoofd en lag het al enige tijd in het water. Tweede Kamer en regering hebben gisteren in een ongeken de eensgezindheid bezwaar gemaakt tegen de forse salaris verhogingen die directeuren van zorginstellingen zichzelf toebedelen. En die bezwaren van Kamer en verantwoordelijk minister van volksgezondheid Borst zijn meer dan terecht. Volgens een nieuw salarismodel kan het inkomen van direc teuren van zorginstellingen dit jaar met tientallen procenten stijgen. Zo kan het salaris van een directeur van een verzor gingstehuis in één keer oplopen van 100.000 naar 120.000 gulden en kan het salaris van een directievoorzitter van een groot ziekenhuis stijgen tot een bedrag van 450.000 gulden. Deze forse loonsverhogingen zijn om meer dan één reden onwenselijk. De verhogingen trekken de verhoudingen in de zorgsector, waar het personeel nog altijd zeer matig wordt beloond, buitengewoon scheef. Bovendien staan ze in geen enkele verhouding tot de geleverde prestatie. Directies van zorginstellingen kunnen niet aannemelijk maken dat zij over de hele linie zodanig beter presteren dat zij er fors op vooruit moeten gaan. Als voor managers in de zorg al een prestatie beloning zou moeten gelden, zou menigeen, afgemeten aan bijvoorbeeld de wachtlijsten, logischerwijs eerder een sala risvermindering verdienen. En tenslotte dienen directeuren van zorginstellingen zich er van bewust te zijn dat hun inkomen wordt betaald uit de pu blieke middelen. Geen misverstand: managers van zorgin stellingen, aan wie tegenwoordig hoge eisen worden gesteld, hebben recht op een fatsoenlijk salaris. Maar een vergelijking met de marktsector, waar de beloning is afgeleid aan de winstontwikkeling van bedrijven, is ten ene male onjuist Wie wordt betaald uit de publieke middelen moet een zekere terughoudendheid kennen. Zeker in een economisch ver slechterende situatie, waarin loonmatiging voor alle werkne mers op zijn plaats is. Directies in de zorgsector zouden zichzelf en de publieke zaak een dienst bewijzen als zij in zien dat de forse salarisstijgingen, die zij in eigen kring heb ben afgesproken, eenvoudigweg niet kunnen. Actiegroep tegen kinderprostitutie schiphol/gpd - 'Alles kan, alles mag, maar: no kidding, no kids!' Twaalf jongeren van actiegroep Move Your World deelden giste ren op luchthaven Schiphol an sichtkaarten uit met die tekst. De groep voert actie tegen kin derprostitutie in vakantieoor den. De jongeren deelden kof ferlabels uit, waarmee de reizi gers hun sympathie voor de ac tie konden tonen. Rechtstreeks mensen aanspreken op hun seksuele gedrag was er niet bij: „Dat is een beetje privé", luidde de instructie van projectleider Imad el Kaka (27). De afgelopen jaren is vooral het sekstoerisme naar Thailand en de Filippijnen in de publiciteit gekomen. Toch reikt het pro bleem verder dan deze landen. Volgens een schatting van de Verenigde Naties worden we reldwijd dertig miljoen kinderen seksueel uitgebuit. De reacties van de reizigers op de actie zijn verschillend. Actie voerster Suzanne Luikinga: „Veel mensen zijn toch wat ge spannen voor de reis en willen niet met je praten. Anderen hangen het label direct aan hun „Geef mij nog maar twee van die kofferlabels. Ik vlieg wel va ker", zegt reiziger P. van Vliet bij de incheckbalie voor zijn vlucht naar Londen. Hij betwijfelt of de actie direct effect zal hebben: „Ik denk dat sekstoeristen zich hierdoor niet laten afschrikken. Er moet gewoon zwaarder ge straft worden." Eén van de vrij willigers van Move Your World, Omar el Khader (25). heeft ook niet de illusie dat kinderprosti tutie door de actie meteen zal afnemen: „We zijn hier om de mensen bewust te maken van iets walgelijks. We hopen steun te krijgen in de strijd tegen sek suele uitbuiting van kinderen. Wel denkt hij dat sommige reizi gers nu beter zullen oppassen en misschien zelfs melding doen. De kofferlabels zijn afkomstig van de Nederlandse afdeling van Ecpat, een internationale organisatie tegen seksuele uit buiting van kinderen. Imad el Kaka vindt dat de luchtvaart maatschappijen best een bijdra ge kunnen leveren in de strijd: „Ze doen helemaal niets. Alleen Air France laat op de langere vluchten een goed filmpje zien. In het spotje worden souvenirs getoond met de prijs. Als laatste zie je een kind. Voor acht dol lar." nen lopen van het programma naar de praktijk." Dus is de beeldvorming over het CDA niet goed? „Dingen worden op een on juiste manier met elkaar in verband ge bracht. Men is gericht op tegenstellin gen, incidentjes. We zijn sociaal, maar als we pleiten voor een strikte opstelling te genover asielzoekers wordt dat als niet consequent gezien. Maar je kunt alleen opkomen voor de sociaal kwetsbaren als je scherp bent voor degenen die mis bruik willen maken van de voorzienin gen." Wat niet wil zeggen dat er ook voor het CDA niet wat valt te verbeteren. „Politiek moet veel meer naast de mensen gaan staan. Je kan wel hier vanuit Den Haag zeggen dat de kwaliteit van onderwijs en zorg omhoog moet, en extra geld geven. Maar als ik dan op een school ben hoor ik dat het probleem zit in de regelzucht en de bemoeienis vanuit Den Haag. Dat er geen ruimte is voor eigen creativiteit. Daar moet je iets aan doen." Hij heeft zijn ogen en oren wijd open, niet alleen voor wat bij het CDA gebeurt, maar ook bij andere partijen. Zo gaf hij lezingen en schreef hij bijdragen voor de wetenschappelijke bureaus van WD en PvdA. Loopt hij niet het risico te véél be grip op te brengen voor die andersden kenden? „Ik wil begrijpen, de strategie zien, het debat aangaan. In mijn contac ten met anderen zie je juist de verschil len." Hij geeft toe dat die voor het publiek niet altijd even duidelijk zijn. „Ze zijn er wel, maar ze worden niet altijd uitgesproken. Alles wordt teruggebracht tot oneliners en soundbites. Maar dat opvattingen over bijvoorbeeld mediabeleid en onder wijs hemelsbreed verschillen wordt niet duidelijk. Mensen begrijpen vaak niet wat hier gebeurt." Dciar wil hij het over hebben. De buiten kant, de uiterlijkheden, daar heeft hij minder mee. „Ik wil iemand zijn van de inhoud. Het gaat niet om mijn persoon, maar om waar ik voor sta. En ik weet wel: af en toe laat ik m'n bril te ver afzakken, m'n haar zit natuurlijk helemaal niet goed en ik zou geen mediapersoonlijk- heid zijn. Het zdl allemaal wel. Ik ga me zelf niet veranderen, ik ben wie ik ben." (advertenties) Tijdens kwaliteitscontrole van de (kartonnen kinderboekje met bevestigingsbandje, artikelnummers; 15.45.2102 en 15.45.2103, verkoopprijs 5,95) is gebleken, dat het bevestigingsbandje te lang is en gevaar kan opleveren voor kinderen tot 3 jaar In verband hiermede adviseren wij u ten zeerste om het bevestigingsbandje incl. koord te verwijderen. Voor informatie: HEMA Consumentenservice, tel.. 020-3114800 Onze excuses voor het ongemak. Thyssen biedt goede monteurs direct al een VIP-behandeling... Thyssen De Reus zoekt a, en ervaren monteurs die g; als servicemonteur en v lijk worden voor het goed functioneren van liften in hun onderhoudsrayon. Goede monteurs of degenen die dat willen worden, bieden wi| een VIP- behandeling tijdens de marathon schaatswedstnjden op 10 oktober in Alkmaar en op 13 oktober in Amster dam. Aanvang 's avonds 19.00 uur. Interesse? Bel of mail voor GRATIS toegang en kom langs op één van bovengenoemde data Je knigt dan alle informatie over deze functie. Thyssen De Reus BV Postbus 4 2920 AA Knmpen aan den Ussel Telefoon: (0180) 530 288 Email: vacatures@tlk.nl Thyssen De Reus BV A ThyssenKnjpp Elevator company Sponsor van het ThyssenKnjpp Liften Marathonschaatsieam Jan Peter Balkenende. Foto: GPD/Phil Nijhuis

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3