'Belgen zijn hard, Hollanders bescheiden GESPREK VAN DE DAG Spreeuwenstew met banaan i-jri- Hoogleraar onderzoekt cultuurverschillen tussen buurlanden Nieuwe pikante onthullingen over Noorse kroonprinses Interim-paus VRIJDAG 5 OKTOBER 200lj| MENSELIJK Popster en diva Madonna laat in haar huis in de Britse hoofdstad Londen een KEUKEN installeren van ruim 700.000 GULDEN. Een gespecialiseerd bedrijf in het graafschap Somerset heeft de megaklus in de wacht ge sleept. De keuken wordt geheel in glas gebouwd. De aanrecht- bladen alleen al kosten tussen de 420 en 1600 gulden per vier kante meter. Het bedrijf leverde eerder onder meer een tafel aan David en Victoria Beckham en een glazen badkamer voor acteur Sean Connery. Dik zijn is voor honden niet leuk, al is het maar dat het baasje een steeds grotere halsband moet kopen. In Zeist is gisteren, werelddierendag, de winnaar bekendgemaakt van een AFSLANKWEDSTRIJD VOOR HONDEN. Dikker- tje Donja, een golden retriever uit Sliedrecht, raakte acht kilo kwijt en won daarmee een vakantie voor zichzelf en de baasjes. De problemen die zwaarlijvige huisdieren on dervinden, zijn vergelijkbaar met die van te dikke men sen: hart- en vaatziekten, skeletproblemen en huidziek ten. Uit onderzoek van een diervoedingsfabrikant blijkt dat de helft van de katten en honden in Nederland te dik 1 w 4Q I Voor een boze brief die John Lennon in 1970 na het uiteen vallen van de Beatles schreef aan Paul en Linda McCartney is gisteren op een veiling bij Chris tie's in Londen GEEN KOPER gevonden. De hoogste bieder had bijna 185.000 gulden voor de brief over, maar Christie's wil de er minstens 230.000 gulden voor hebben. In de zes kantjes geeft Lennon op niet mis te ver stane wijze uiting aan zijn woede over de gang van zaken rond het uiteenvallen van de Beatles en de manier waarop de drie andere bandleden zijn vrouw Yoko Ono behandelden. Ook bagatelliseert hij het belang van de Beatles. Lennon geeft het huwelijk van Paul en Linda in de brief nog geen twee jaar. Hij ondertekent de brief, een kladversie, met: 'Ondanks alles, liefs voor jullie beiden, van ons tweeën'. Het is niet duidelijk of Lennon de brief ooit in het net heeft verstuurd. ai i'rzy lavi7 V~.V '-CJÏ, y^~3F3 \aU-, 'Hamrolletjes met meelwormenpuree. Een sim pel recept om mee te beginnen en een gegaran deerd succes. Was de meelwormen zorgvuldig in lauw water. Dep ze af met wat keukenpapier. Doe ze een uur in het vriesvak. Verwarm een klein beetje boter in een koekenpannetje en bak daarin de meelwormen tot ze goed gaar zijn. Laat ze goed afkoelen. Gebruik een staafmixer of prak ze met een vork fijn tot een dikke puree. Leg de plakjes schouderham op een bord, dra peer aan één kant een strook puree en rol ze op. Leg ze kruiselings over elkaar en gameer met een takje peterselie.' Voor de mens mag dit een vies recept lijken, voor een poes is het smullen geblazen. Voor wie zijn of haar kat eens lekker wil verwennen - pak weg met een stew van spreeuw met banaan, stamppot van meelkevers, regenwormfritters, duif a la Toon Hermans, veldmuismousse of ge woon met een lekker tussendoortje als kabel jauwkoekjes - is er nu eenstandaardwerk ver schenen: Koken voor katten - Verwenrecepten voor uw poes van de hand van Martin Meulen- berg met tekeningen van uiterst verwende kat ten van Paul van der Steen. Het zijn recepten af gestemd op de échte smaak van katten. Het mooie van koken voor katten is, schrijft Meulenberg, dat poes zelf in de meeste gevallen de hoofdingrediënten vers aanlevert: 'Goedkoop én makkelijk!' Hoe in het algemeen te handelen als er een muis, huismus of kanarie ('Een onbe waakt ogenblik kan voldoende zijn om aan dit gerecht te beginnen') is gevangen en jammerlijk omgekomen, wordt stapje voor stapje aan het begin van het boek uitgelegd. Voor andere gerechten als keversoep ('streekge- recht'), mottenpaté ('Een speciaal gerecht voor een feestdag, zoals dierendag') of sprinkhaansa té moet baas of bazin zelf flink aan de slag. Neem de sprinkhaansaté, door Meulenberg be stempeld als 'een gezellig recept, waar de gehele familie aan kan meewerken'. Het is de bedoeling dat de hoofdingrediënten voor dit recept tijdens een gezellig familie-uitje worden gevangen met als belangrijke tip: 'Gebruik hierbij een net nummer 15.' Meulenberg zegt nadrukkelijk dat bij de berei ding van zijn recepten 'onnodig dierenleed' is voorkomen: 'Doet u dat ook, alstublieft.' Midas Dekkers oordeelde over Meulenbergs boek: 'Erg om te lachen, ook om over na te denken en bo vendien subtiel.' Aly Knol .v poes' door Martin Bioloog en kattenliefhebber Midas Dekkers ontvfer teren uit handen van auteur Martin Meulenberg ia ste exemplaar van het kattenkookboek. |j Foto: GPD/Evert Elzinga jt£ h -10 rij., f~- «r-J De Britse tabloid The Sun weet het zeker; de 75-jarige KONINGIN Elisabeth 11 heeft in haar badkamer een geel rubberen SPEELGOEDEENDJE met een kroontje op zijn kop. De krant baseert zich op een huisschilder die in Buckingham Palace een aantal vertrekken van een nieuw verfje heeft voorzien, waaronder de koninklijke badka mer. Ik viel bijna van mijn ladder van verbazing toen ik daar aan het schilderen was en mijn oog op het eendje viel", citeerde The Sun hem gisteren. Volgens de schil der gaat het om een cadeautje van Elisabeth's kleinkin deren en toont het eendje aan dat ze veel gevoel voor hu mor heeft. The Sun weet niet of de koningin ook daad werkelijk het bad deelt met het speelgoedbeest. Een woordvoerster van Buckingham Palace zei dat nooit me dedelingen worden gedaan over het privé-leven van de koningin of over giften binnen de familie. We delen één taal. Toch zijn er weinig landen ter wereld die zo veel van elkaar verschillen als Ne derland en België. Dat vindt Mari- nel Gerritsen, de nieuwe hoogle raar Interculturele Bedrijfscom municatie aan de universiteit te Nijmegen. De inhuldiging van Willem I als koning van Noord- en Zuid-Ne derland in 1815 toonde het al aan: de verschillen tussen Bel gen en Nederlanders zijn groot. Koning Willem dacht dat hij een hele pief was in een 'zware rode koningsmantel waarop gouden leeuwen glansden'. De Zuid-Ne derlanders, de Belgen dus, gnif felden over zijn inhuldiging in Brussel. Want ze zagen dat hij onder de fluwelen mantel een goedkope katoenen broek droeg met rijlaarzen die hij al eens eer der had aangehad. Ook was er geen bal met mooie dames, wervelende dansen en overvloe dige champagne in Brussel, maar een receptie waar slechts zuinig kon worden genipt aan een glaasje port. Ziedaar een prachtig voorbeeld van cultuurverschillen tussen Nederland en België waar het Nederlandse hof geen rekening mee had gehouden. En deze cultuurverschillen zijn er zeker mede de oorzaak van geweest dat de vereniging van Noord- en Zuid Nederland maar vijftien jaar, van 1815 tot 1830, heeft ge duurd. Tegenwoordig gaat het echter niet veel beter in de con tacten tussen België en Neder land, stelt Marinel Gerritsen. Zij deed speciaal onderzoek naar verschillen tussen Neder landers en Vlamingen. Ze koos daarvoor, omdat zij ongeveer dezelfde taal spreken. Verwar ring in communicatie omdat een van de partijen zijn eigen moedertaal niet spreekt, kan daardoor worden uitgesloten. Wat overblijft, zijn puur 'inter culturele verschillen'. En dan gaat het niet om stereotiepe din gen als 'de Belgen zijn dom en eten friet' en 'Nederlanders zijn gierig', maar om zaken die niet meteen zichtbaar zijn. Gerritsen geeft een actueel voor beeld: „In ons vak gaat het er niet om dat iemand als Bin La den er gek uitziet omdat hij een jurk aanheeft. Het gaat om de andere dingen als: spreken de Taliban de waarheid als ze zeg gen dat Bin Laden niet meer in Afghanistan zit? En weten we hoe we die uitspraken moeten interpreteren?" Hetzelfde geldt voor het onder zoek naar verschillen tussen Ne derlanders en Vlamingen. De di recteuren van voetbalfestijn Eu ro 2000 kwamen bijvoorbeeld maar moeilijk op één lijn. De Belgen hielden van improvise ren, de Nederlanders wilden vooraf alles tot in de puntjes re gelen. Ook in bedrijven en op universiteiten is er, volgens Ger ritsen, een groot verschil in de manier van werken. Belgen lij ken meer op Fransen, met hun Belgen zijn levensgenieters, aan Nederland zit een wat kneuterig luchtje, zo wordt meestal be weerd. Cultuurverschillen zijn er mede de oorzaak van geweest dat de vereniging van Nederland en België maar vijftien jaar heeft geduurd. Foto's: Archief Romaanse cultuur, dan op Ne derlanders. Voor Belgen is macht en hiërar chie belangrijk. In België is een man hard en zijn prestatie, suc ces en competitie gewaardeerd. Nederlanders accepteren macht en hiërarchie minder. Zowel mannen als vrouwen moeten bescheiden zijn en dienstbaar heid en zorg voor zwakken zijn belangrijk in ons land. „En daarom vinden Belgen geld, huizen en kleren heel belangrijk. Omdat ze machtspatronen be langrijk vinden. Macht toon je door je kleren of je huis." In Ne derland is het allemaal wat min der protserig, oordeelt Gerrit sen. „Premier Kok woont in een niet al te riante bungalow en ook het paleisje van onze konin gin is niet zo luxe. Niet omdat we gierig zijn, iets wat Belgen de Nederlanders in moppen wel toedichten, maar omdat wij an dere waarden hebben." Veel schokkende dingen levert intercultureel communicatie onderzoek niet op, weet ook Gerritsen. Maar zinnig is het volgens haar wel. Al was het maar voor internationale con tacten, op allerlei gebieden. De fusie tussen KLM en de Itali aanse vliegmaatschappij Alitalia liep immers spaak door cultuur verschillen tussen de werkne mers. Gerritsen sprak er zelfs over met de KLM-top. „De di rectie zei dat de fusie geen enkel probleem was. Ze zei: 'Wij hou den erg van spaghetti en de Ita lianen van voetbal." Maar de di rectie was naïef, meent leraar. „Er was bijvoorbe >t te groot verschil bij het personeel. De Italianen van hun baas horen wat moesten doen. Nederlaij* verzinnen alles zelf. Er v\fo heel andere mentaliteit, jij I Hélène van Beek It t CU x Tot nu toe was het scenario, als zich een ko ningsdrama bij het CDA voordeed, al tijd hetzelfde. Een protestantse politi cus had zich aan de top genesteld. Ver volgens werd hij door de katholieken gewipt. Aantjes werd te populair. Wat binnenskamers allang bekend was, werd door de katholieken met tromgeroffel naar buiten gebracht. Aantjes was verkeerd geweest in de oorlog. Zelfs Lou de jong mocht op draven om hem een trap na te geven. Ook Elco Brinkman en Enneiis Heer- ma waren protestant. Ze mochten eventjes van de macht proeven, maar werden er door de katholieken uitge knikkerd. Het pakte beiden zo aan dat ze doodziek werden. Heerma is inmid dels zelfs al overleden. Dit koningsdrama heeft dus heel eigen aardige trekjes. Nu is een katholiek ge wipt ten gunste van een protestant. Binnen het CDA is dat nog niet eerder voorgekomen. Wat zit hierachter? Zou deze Jan Peter Balke nende alleen maar een interim-paus zijn die mettertijd gewipt wordt ten gunste van de katholieke groeidiamant Pieter van Geel? Dat lijkt mij het meest waarschijnlijk. Toch begrijp ik weinig van de hele gang van zaken, jaap de Hoop Schejfer had toch kun nen aanblijven tot na de verloren verkiezin gen? Daarna had men dan Van Geel kunnen lanceren. Nu gaat men de verkiezingen ver liezen met Balkenende. Want voor de katho lieken uit Brabant en Limburg - en daar moet het CDA het vooral van hebben - is zo'n steile gereformeerde ARP'er uit Amstelveen natuurlijk totaal onaanvaardbaar. Het is al moeilijk om z'n naam te onthou den. Ik lag in bed en dacht: is het nou Jan Pieter Balkende? Ik ging er weer uit. Nee, het was Jan Peter Balkenende. Vanwaar toch die dubbele voornamen? Is Jan of Peter niet ge noeg? Waarom dubbel op: Jan Peter? En dan dat Balkenende. Niet alleen een mondvol, maar ook noi onbegrijpelijk. Wat is nou een balkenende? Mijn eerste advies aan deze nieuwe lijsttrekker is dan ook: verander je naam. Maak er Jan Balk van. Kort maar krachtig. Makkelijk te onthouden. Met de lange duistere naam Balkenende kunnen CDA'ers met beginnende Alzheimer (en dat zijn toch de meeste christen-democratische kiezers) in het stemhokje zich opeens niet meer herinneren op wie ze ook weer stem men moesten. En wat te denken van de rol van Marnix van Rij? Die grijpt nu overal naast. Geen voorzit ter meer, maar ook geen plaats meer op de kieslijst. Zou dat misschien z'n opzet zijn ge weest? Was hij er alleen maar op uit het CDA flink te beschadigen? Zou hij misschien een infiltrant zijn? Hij komt uit 't WD-bolwerk i Wassenaar. Zou hij in 't diepste gehe - de WD-top zijn ingehuurd om 't CD. binnenuit te vermolmen? Speelt deVQ ragfijn spel? Zijn ze soms stiekem al <e, verkiezingsstrijd begonnen? Reken n{ ze bij de WD in hun vuistje lachen. een PvdA-lijsttrekker met het charisn e een langpootmug, en een CDA-lijsttr e die niet paaps is. Beter kun je als W1 j( wensen. B Toch zou men zich, zowel bij de W1 v binnen 't CDA, wel eens kunnen verk )r deze Balkenende. Deze gladde prater V| keurige Brylcreem-haardos heeft vol[ t{ heel wat in z'n mars. Hij is bovendie a een klein stapje verwijderd van de to, gereformeerd is 't namelijk maar één c naar datgene wat Joop den Uyl was t z voorbeeld Geert Mak en ondergeteke jj ex-gereformeerd. En laten we wel zijl kun je niet hebben. Nauwelijks een maand na het 'sprookjeshuwelijk' van kroon prins Haakon met Mette Marit Tjessem Hoiby zijn de Noren ruw uit hun droom ontwaakt. Volgens een niet-geautoriseerde biografie over het leven van de kersverse kroonprinses is er nog veel dat voor het publiek verbor gen is gebleven. Noorwegens grootste dagblad VG spreekt al van een echt 'sjokk-bok'(een schokkend boek). De auteur Ha- vard Melnaes zegt alleen maar de voorgeschiedenis van de toe komstige koningin te willen do cumenteren. Zo heeft Mette-Marit volgens de schrijver, die twee jaar aan zijn boek heeft gewerkt, meege speeld in een lesbische video met de danseuse Silvany - beel den die vlak voor het huwelijk door een niet nader genoemde man zouden zijn aangeboden, en voor 2,1 miljoen gulden zijn afgekocht. Melnaes schrijft dat het kroonprinselijk paar op dat moment - een paar dagen voor hun huwelijk - besloot een pers conferentie te houden, waarin Mette-Marit (29) toegaf 'in haar jeugd in alle opzichten wilder' te zijn geweest dan andere vrou wen. Diezelfde man zou Mette- Marit ook een keer met een mes hebben bedreigd. Dat Mette-Marit drugs heeft ge bruikt is nooit met zo veel woor den ontkend, en Melnaes haalt nu anonieme bronnen aan die zeggen dat het gaat om hasj en xtc. Kroonprins Haakon zou zich zeer wel bewust zijn ge weest van het 'explosieve' verle den van zijn geliefde, die geen zin had om kroonprinses te worden. Haakon speelde serieus met de gedachte om terug te treden. Vorige winter - vlak voor de aankondi ging van de verlo ving - stelde hij vol gens de schrijver zijn oudere zus Mar tha Louise voor zijn rechten van troon opvolging over te nemen. Hoewel Martha Louise sym pathie had voor de problemen van haar verliefde broer, zag zij zichzelf niet als toekomstig koningin van Noorwegen. Uiteindelijk was het Mette-Marit die zich uit liefde voor Haak on liet overhalen om toch de koninklijke taken op zich te ne men. Hans Jacobs

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2