Kamer twijfelt aan informatie De Vries MEDIA Nieuw talent in de nacht Maandblad NetGeneratic1 ABC van de terrorist Mt?.*'±i al na vier nummers gestoi Jack tekent bij VARA Endemol gaat ook Mexicaans Kees Baars terug op radio Duyvis fuift verder zonder Gerard Cox Staatssecretaris onder vuur rond frequentieverdeling Van der Ploeg ziet brood in nieuwszender Ongezouten kritiek op proefprogramma's bij KRO Kabelkranten Markit Media failliet verklaard Zembla belicht moderne oorlogsvoering Hilversum - Jack Spijkerman heeft gisteren een vijfjarig con tract gesloten met de VARA, zo heeft de omroep bekendge maakt. De programmamaker en de VARA hebben nog geen vast omlijnde plannen voor de ko mende jaren. Vaststaat is dat Spijkerman doorgaat met het televisiepro gramma Kopspijkers. Bovendien bestaat de mogelijkheid dat hij terugkeert als presentator van het (politiek-)satarische Radio 2- programma Spijkers met kop pen. Hilversum/ANP - Het amuse mentsbedrijf Endemol heeft de ze week samen met het Mexi caanse mediabedrijf Grupo Te- levisa een nieuw productiebe drijf opgericht voor de Mexi caanse televisiemarkt. Beide partners worden voor de helft eigenaar, aldus Endemol. De te levisiezenders van het Televisa- concem garanderen Endemol Mexico, zoals het nieuwe bedrijf gaat heten, de komende vijf jaar de nodige producties af te ne men, waaronder een Mexicaan se versie van reality-soap Big Brother. Televisa heeft een eer ste optie op de ruim vierhon derd formats van Endemol. hilversum/mederedactie - Oud-Veronicaprogrammamaker Kees Baars keert terug op de ra dio. Baars gaat vanaf volgende week elke dinsdag een programma presenteren op Arrow Classic Rock Radio. In het nieuwe pro gramma besteedt Kees Baars aandacht aan symfonische rock muziek. Het programma is op dinsdagavond te beluisteren tussen 21.00 en 22.00 uur. Kees Baars presenteerde bij Veronica jarenlang het live-radiopro gramma Countdown café. nieuwegein/gpd - Notenfirma Duyvis kapt met Gerard Cox. 'Ik ben van de Duyvis en nou hoort ik dat hier een fuif is', klinkt vanaf gisteren niet meer op de televisie. Na Cora van Mora zet de volgende reclame heid een punt achter zijn carri ère. 'Duyvis als er een fuif is', waren acht jaar lang de gevleugelde woorden die Cox sprak in de tv-campagne. „In de twaalf commercials die we hadden, lag de nadruk op het grote feest, waar Gerard Cox als Duyvisman inbrak. Inmiddels is de wereld veranderd en zijn er veel meer momenten om een feestje te vieren." De reclamemakers hebben het nu over een andere boeg ge gooid. „Het is een nieuwe recla mecampagne geworden, waar van Gerard Cox geen onderdeel meer uitmaakt. We slaan een compleet nieuwe weg in", ver klaart een woordvoerster van Duyvis. De knabbelnoten, tijgernootjes en pinda's worden sinds giste ren dan ook aangeprezen met de kreet 'Duyvis, 't is jouw feestje'. Daarin speelt een jon gen de vrolijke noot op een partijtje. den haag/anp - PvdA, CDA en D66 betwijfelen of staatssecreta ris De Vries (Verkeer en Water staat) de Tweede Kamer juiste en volledige informatie heeft gege ven over de verdeling van fre quenties onder commerciële ra diozenders. Dat bleek gisteren na afloop van een hoorzitting over dit heikele onderwerp, waarover de Kamer al maandenlang in conflict is met De Vries en staatssecretaris Van der Ploeg (Media). De Vries heeft de Kamer steeds voorgehouden dat de tijdsdruk zeer groot was en dat de fracties daarom snel akkoord zouden moeten gaan met het kabinets plan om de frequenties te vei len, anders zouden er 'stiltes in de ether' vallen. De tijdslimiet lag volgens haar op 1 septem ber, zodat de zenders aan het eind van dit jaar op hun nieuwe frequenties zouden kunnen uit zenden. Vertegenwoordigers van de zen dermaatschappijen Nozema en Broadcast Partners lieten giste ren weten dat ze De Vries in maart onomwonden hebben gewaarschuwd dat dat onhaal baar zou zijn omdat de (techni sche) voorbereidingen tussen de zes en 25 maanden duren. „Ik vraag me af of De Vries in formatie heeft achtergehouden om steun van de Kamer te ver werven", aldus D66-Kamerlid Bakker. „Als het om betrouw baarheid en volledigheid van in formatie gaat, dan heb je de staatssecretaris als rots in de branding nodig." PvdA-Kamer lid Wagenaar vindt dat De Vries niet met de nodige precisie heeft gecommuniceerd met het parlement. „En dat is zacht uit gedrukt." CDA'er Atsma stelt klip en klaar dat De Vries de Ka mer onvolledig heeft ingelicht. Deze drie fracties, een Kamer meerderheid, zijn tegen veilen en willen de frequenties verde len door een vergelijkende toets. Al in 1999 hebben de zender maatschappijen De Vries voor het eerst voorzichtig gewaar schuwd dat haar planning te optimistisch was. „We maakten ons zorgen over de uitspraken van De Vries in Tweede Kamer in het licht van de kennis die wij hadden", aldus woordvoerder Koning van Nozema. „Ze wist van ons dat het allemaal te lang zaam ging, maar het verwonder de ons dat dat in de correspon dentie met de Kamer niet terug kwam. We constateren nu dat zij fout zat en wij goed.". Ook Kamerlid Nicolaï van de WD, partijgenoot van De Vries, vindt dat de staatssecretaris slordig heeft gehandeld, maar beklemtoont dat ook de zender maatschappijen veel eerder met de voorbereidingen hadden moeten beginnen. De zendermaatschappijen we zen de staatssecretaris er keer op keer op dat het verkrijgen van .bouw- en milieuvergunnin gen voor nieuwe zendmasten heel veel tijd kost en dat de daadwerkelijke invoering van de nieuwe frequentieverdeling ook tijdrovend is. In het meest opti mistische geval kunnen de zen ders in 2003 op hun nieuwe fre quenties aan de slag, verwach ten de zendermaatschappijen. Eind augustus gaf De Vries toe dat ze zich heeft verkeken op de technische implicaties. Ze heeft de vergunningen voor de be staande zenders als Sky Radio en Radio 538 verlengd tot 1 sep tember 2002. Dan zou de nieu we frequentie-indeling een feit moeten zijn. Half november de batteert de Kamer met de staats secretarissen. amsterdam/anp - Staatssecreta ris Rick van der Ploeg (Media) voelt veel voor het plan van de NOS om vanaf 2002 Nederland 2 overdag in te ruimen als nieuwszender. Dat heeft hij gis teren in Amsterdam gezegd bij de opening van het Persmuse um. De PvdA'er deelde in zijn toe spraak een sneer uit aan de commerciële omroepen die zo'n zender als oneigenlijke concur rentie zien. „Ik begrijp dat soriis jaloers wordt gekeken naar de gevestigde reputatie van de om roep. Maar dat is geen reden om de publieke omroep terug in het hok te jagen wanneer hij voor stelt zijn nieuwsvoorziening te versterken", aldus de media- staatssecretaris. Rond 2006 moet de NOS- nieuwszender zijn uitgegroeid tot een 24-uurszender. Die moet dan niet alleen analoog, zoals nu, maar ook digitaal uitzenden. Van der Ploeg vindt dat zeer po sitief. „Ik denk dat de publieke omroep daarmee een voortrek kersrol kan spelen bij de intro ductie en acceptatie van digitale diensten." De staatssecretaris maakte ver der bekend dat hij in de Tweede Kamer een modernisering van het Bedrijfsfonds voor de Pers gaat voorstellen. Van der Ploeg: „Het fonds moet, naast de bekende taak van tijde lijke financiële steun aan kran ten en tijdschriften, gaan bijdra gen aan de vernieuwing van het perslandschap. Ik wil de steun- mogelijkheden verruimen voor nieuwe en bestaande bladen die zich richten op minderheden en internet." Volgens Van der Ploeg blijkt uit diverse onderzoeken dat de in formatievoorziening voor min derheden knelpunten kent. Het fonds moet daarom een experi mentele regeling opzetten om daar iets aan te doen. Hetzelfde geldt voor een rege ling ter stimulering van 'journa listieke producten' op het inter net. Directeur Mariette Wolf leidt Willem-Alexander rond tijdens de opening van het Persmuseurp ir dam. Foto: WFA L Lex geeft vanuit deze ondergrondse locatie televisietalent de moge lijkheid zelfgemaakte proefprogramma's uit te zenden. Foto: KRO Hilversum - Vanaf vannacht brengt de KRO een nieuw pro gramma Medialab op televisie. In deze show krijgen onbekende programmamakers de kans te laten zien wat ze kunnen. Het programma speelt zich af in het Medialab van Lex, gespeeld door Chris Bajema. Het Media lab is een rommelige studio, die doet denken aan de tijden van de tv-piraten. Vanuit deze on dergrondse locatie geeft Lex te levisietalent de mogelijkheid zelfgemaakte proefprogramma's uit te zenden. De kijker krijgt el ke week drie pilots te zien. Na zes weken wordt de winnaar ge kozen die een echt programma mag maken. De ingezonden ideeën werden door een commissie van de KRO bekeken. Volgens eindredactrice Pascalle Quaden komt het voor dat mensen die een program ma-idee niet zelfstandig kunnen uitvoeren, hulp krijgen. De be oordeling van de proefprogram ma's ligt deels in handen van het publiek, dat via internet kan stemmen. Achterliggende ge dachte is dat het publiek (meer) inspraak krijgt in datgene wat er op tv verschijnt. Er is ook een vakjury, onder wie presentatri ce/producer Floortje Dessing en filmregisseur Lodewijk Crijs. In de eerste aflevering is Bert van der Veer jurylid. Hij geeft zijn ongezouten mening over de pilots 'Naar de Knoppen', 'Op 't Oog' en 'De Kift'. 'Naar de Knoppen' van Ronald van Veen is een programma over 'de slachtoffers van de moderne tijd'. Mensen die niet goed kun nen omgaan met nieuwe tech nieken als mobiele telefoons worden op straat ondervraagd. Ook wordt de technische kennis van oudere vrouwen op de proef gesteld. Het onderwerp wordt met een knipoog behan deld en heeft iets weg van leed vermaak. 'Op 't Oog1 gaat over vooroorde len. De presentatoren en makers Chris Silos en Mattias Schut ge ven hun eerste indrukken over iemand en vragen de betrokke ne vervolgens of hun vooroor deel klopt. Ze zijn daarbij niet mild. 'De Kift' van Mare Staken burg en Sjoerd Vos is een pro gramma voor de liefhebber van muziekdocumentaires. De punkband 'De Kift' wordt hierin geportretteerd. Volgens Bert van de Veer zijn de pilots nog 'niet zo goed'. Van 'Naar de Knoppen' steekt hij niets op; 'Op 't Oog' vindt hij niet goed uitgewerkt, en bij 'De Kift' worden de bandleden niet goed voorgesteld. Lex speelt de rol van 'de ontevreden televisie kijker' en geeft ook een presen tator of presentatrice een kans. Het lijkt of de presentatrice in de eerste aflevering, Liselot, ex pres stuntelig overkomt. Media lab is een snel programma, Lex raast er in een hoog tempo door heen en onderbreekt deelne mers als ze langdradig worden. Enkele pilots zijn zo doelgroep gericht dat ze lastig uitkijken. laura wennekes Medialab is vannacht om 0.05 te zien bij de KRO op Nederland 1. door Frans van den Berg haarlem - Het brutaalste inter- netblad ter wereld, zoals NetGe- neration zich noemt, wordt na vier nummers al weer van de markt gehaald. Het blad is een flop geworden. De Haarlemse uitgever Promotime gaat zich, mede onder druk van eigenaar KPN, weer volledig toeleggen op bladen voor computerspelletjes. Nu verschijnt het nieuwe blad Gamequest, een spin off van het gelijknamige Yorin televisiepro gramma. Een half jaar geleden werden met veel tamtam twee Panora maverslaggevers, Jan Dijkgraaf en Niek Stolker, binnengehaald om NetGeneration op de kaart te zetten. Voorheen verscheen dat blad in een oplage van 220.000 stuks als gratis blad voor gebruikers van provider Wish. Nadat Wish daar de stekker uit trok, wilde de uitgever het om vormen tot een algemeen man nenblad. Veel internet en veel vrouwen, al dan niet bloot, en opmerkelijke verhalen moesten 40.000 lezers gaan trekken. De verkoop was na vier nummers al teruggevallen tot 5000 stuks. „Er was toch te weinig draagvlak voor en we zitten op een markt met veel andere mannenbladen. Daar kwam bij het economisch niet goed gaat en dat merk je aan advertenties van internet en computerbedrijven. Er zijn al meer intemetbladen gesneu veld. We hebben besloten om ons te richten op de markt waarin we al domineren, die van spelcomputers. Zo werken we al samen met Yorin in het wekelijkse programma Game quest, dat nu ook een eigen blad krijgt. Een deel van de redactie van NetGeneration gaat voor dat blad werken. Mensen als Jan Dijkgraaf zijn zelf al wegge gaan", aldus een woordvoerder. De uitgever heeft al langer de succesvolle bladen PC Zone en PlayNation op de markt en heeft alleen nog concurrentie van de |2v VNU uitgave Power en enkele Belgische bil motime wil volgend r° met een vierde bla< speciaal voor de gebi x-box, de spelcomputl crosoft op de markt gen. „Volgend jaar wt tal van nieuwe spell) wacht, zodat dan oolwii de advertentiemarkt F Voor het blad CTWK voor de vakhandel, ziejgL ter ook in de toekoi winst. Na twee jaar stoppen we daarom." P2 Naast deze twee bla4z uitgever ook zelf gestojce ontwikkeling van in!0' tals, zoals voor online Die werkzaamheden I Planet Internet overp. ook eigendom van kwakkelende telee heeft een belang van in Promotime. Door men bij KPN is de van een kleine Duitse door Promotime afgebikl idi haarlem, almere - De kabel krant Markit Media (voorheen Holland Advertising) uit Den Helder is failliet. Daarmee komt een definitief einde aan de al ja renlange kwakkelende kabel krant. Bij het bedrijf werken 260 mensen. Ze zijn met onmiddel lijke ingang ontslagen. Markit Media verzorgt in heel Noord-Holland, Almere en an dere delen van Nederland de kabelkrant. De zender werd vol ledig gevuld met lokaal nieuws en veel reclameuitzendingen. Ook de Consumentenbond had een eigen programma op de zender. De uitzendingen zijn overigens in Almere en Haarlem nog niet gestaakt. Wel valt in Haarlem de zender geregeld uit. Of dat te maken heeft met het faillissement is niet bekend. Na het failliet van het bedrijf Holland Advertising Nieuwe Media in mei, maakte de kabel krant een doorstart in afgeslank te vorm. De firma ging daarna verder onder de naam Markit Media. Volgens F. Luteijn, directeur programmazaken van de kabel krant, is een nieuwe doorstart van het bedrijf economisch on haalbaar. Als één van de rede nen voor de mislukte doorstart van het bedrijf noemt Luteijn de twee maanden vertraging van hervatting van de uitzendingen. =>yi' Hilversum - Actualiteitenrubriek Zembla schrapte een voor van avond aangekondigde reportage over het gedoogbeleid bij mi lieu-overtredingen om aandacht te kunnen besteden aan het veel actuelere onderwerp terrorisme. In 'ABC van de terrorist' belicht de rubriek de mogelijke dreiging van atoom-biologische of che mische wapens, de zogeheten abc-wapens. „De documentaire is deels gebaseerd op een Britse film over abc-wapens", zo ver telt samensteller Vincent Ver- weij, die nog druk bezig is met de montage. „Vroeger werd er bij het gebruik van wapens vooral gedacht aan de gevolgen voor militairen. Dat is veranderd nu de aanvallen meer op burgers gericht zijn. Wij kijken ondermeer hoe je burgers beter kunt beschermen tegen aanvallen met dit soort wapens. Daarnaast onderzoe ken we om welke wapens het gaat en hoe reëel de dreiging met abc-wapens eigenlijk is." Zeer reëel, zo luidt het antwoord van de geraadpleegde deskundi gen. „Voor terroristen blijken geen grenzen te bestaan. Daar mee is een biologische of een chemische aanval een serieus gevaar geworden", zegt be stuurskundige E. Muller van het Crisis Onderzoeks Team. Een aantal maanden geleden publi ceerde de gezondheidsraad al een rapport waarin gewezen wordt op de serieuze dreiging van biologische wapens. Merkwaardig is het dus dat het rapport, met aanbevelingen voor de bescherming van de be volking tegen dit soort aanval len, opgesteld door de Commis sie Bioterrorisme, vermoedelijk ergens in een la is beland. De commissie heeft minister Borst nu een brandbrief gestuurd waarin er nog eens op wordt aangedrongen de aanbevelingen in het rapport alsnog uit te wer ken. Muller zegt in de docu mentaire te vinden dat er snel moet worden gewerkt aan een scenario voor bestrijding van dit soort terrorisme. „De bevolking moet worden ingelicht over de meest gewenste handelswijze tijdens een abc-aanval. Vroeger was het 'Ramen dicht en radio aan'. De nieuwe dreigingen ver eisen nieuwe instructies." Welke gevolgen zulke wapens kunnen hebben, weten we al van de gifgasaanval in een Ja panse metro door de leden van een sekte, een paar jaar geleden. Elf doden en vierduizend ge wonden vielen er toen door het gebruik van het zenuwgifgas Sa rin. In de documentaire zijn bo vendien beelden te zien van proeven op Amerikaanse solda ten, die bloot werden gesteld aan allerlei soorten chemische giffen. Verweij: „Dat zijn nogal heftige beelden, van mensen die niet meer kunnen staan, aan ge heugenverlies lijden of juist hy per-actief worden." Voordeel voor terroristen is dat zulke wapens angstwekkend goedkoop zijn. Onderzoek door het Amerikaanse leger heeft aangetoond dat de kosten voor de vernietiging van een vierkan te kilometer met een biologisch wapen een dollar bedragen. Een chemisch wapen 'doet' twee honderd dollar. Viroloog R. Coutinho noemt Antrax (Milt vuur) als waarschijnlijke bacte rie die gebruikt zou kunnen worden. Schuilkelders zouden enige be scherming kunnen bieden. Zembla filmt in drie schuilkel ders die in de jaren zeventig bij enkele Amsterdamse metrosta tions zijn gebouwd. „Ze zijn er nog steeds. Schoonmaken en onderhoud plegen, en je hebt weer 15.000 plekken. Al bieden ze geen bescherming tegen bio logische wapens, het is toch iets." Programmamaker Verweij benadrukt dat hij geen paniek wil zaaien met de film. monique brandt Zembla, Vanavond 21.15 uur bij de VARA/NPS op Nederland 3. ...Mijn vrouw heeft mij gezegd dat ik nu altijd moet zeggen dat critici mijn beste vrienden zijn. Daar houd ik mij maar aan... Schrijver Leon de Winter In Es quire ...Mijn toga's bijvoorbeeld laat ik van zijde maken. Zoek ik zelf de stof voor uit... Advocaat Abraham Moszko- wicz in Esquire ...Tot u spreekt een bevoorrecht mens: vernielzucht van critici is mij bespaard gebleven. Zelfs de roddelbladen hebben nooit naar over mij geschreven. Misschien komt dat doordat ik altijd vriendelijk ben door de tele foon... Actrice Kitty Courbois in Else vier ...Neem een BMW met een za kenman, stropdasje om en een jasje achterin, dan kun je je lol op. Ze rijden altijd te hard... Blik op de weg-presentator Leo de Haas in HP/De Tijd ...Ik heb maar één rimpel, en daar zit ik op... Citaat wijlen Jeanne Calment (120) in Midi ...Als zijn voeten net zo ruiken als de woorden die uit zijn mond komen, zou ik als vrouw niet graag naast hem in bed willen liggen... Zanger Pierre Kartner over Linda de Mol Foto: ANP Beau van Erven Dorens in Privé ...Ik geloof niet in een God die over alles beschikt. Dat zou mijn bestaan als politicus ook tamelijk overbodig maken... SP-Kamerlid Harry van Bom mel in Nieuwe Re vu ...In Love Letters komt wel eens een bruid van de trap van wie ik denk: dat kun je niet menen. Hoe heeft iemand zo'n jurk kunnen verzinnen?!... TV-presentatrice Linda de Mol in Nieuwe Revu ...Een tv-verslaggever heeft me eens opgebiecht dat er één vraag is die hij hoopt nooit te hoeven stellen: "Weet u wel wie ik ben?' Oud-omroeper Fred Emmer in Nieuwe Revu ...Wat ik na het voetbal ga doen? 's Nachts in de stad. 's middags voor de televisie en het flink moeilijk met mezelf heb ben. Dat moet ook... Wisselspeler Yoeri Mulder in Nieuwe Revu ...Op elk feestje wordt over men sen gepraat. Dat doe ik in het groot, over bekende mensen- De Telegraaf-journalist Henk van der Meyden in Vrij Neder land ...Ik heb in Vlaanderen twee keer het Gouden Oog gewonnen. Dat maakt me echt gelukkig, al heb ik die prijzen aan vrienden weggegeven. Ik vond ze oerle lijk... Presentator Bart Peeters in de NCRV- gids. ...Ik vind de Vliegend wel leuk, erg leuk zeL een iets te groot woeI twintigste ben je tier! fan van. Alleen Frc heeft oudere fans... Cabaretier Youp vanl Vara TV Magazine. ...Iedereen probeert 144 te ontvluchten, het i muurvast. Wij gaan /I stelde richting. SameM meraman Remco vattlê fiets ik door de stadr Pentagon... jt Verslaggever Twan fta de dag van de aanf Amerika in VARA TV ...Als je ouder wordt IC meer wie je was. Ik befa, een televisiestudio binss men dat iemand tegel Zoekt u iets?' Hij I flauw idee wie ik zms..Lie Acteur Kees Brusse in ...De dag zien ontival sensatie op zich. Ik neus ja, maar voel mi op elk moment van dj goed... Present bijt tv in de NCRV- Presentator Frits Spitst V- günf ...De ordinaire kant irI nu eindelijk naar /jozi is hartstikke leuk... Lj| Actrice Froukje de fin. haar rol in Costa.' in /ifik ca-blad.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 24