TOERISME ruisen zonder 'dwangbuis' MMS! ajaarsgolf van gunstig geprijsde cruises Fluitje gian Sun werd speciaal gebouwd voor het revolutionaire freestyle-concept. Foto: GPD lie cruisen' gaat het er ïr formeel aan toe dan [i cruisen. Zoals bleek teftochtje met de 'Nor- in'. Smoking, avondro- i stropdas kunnen met i hart thuis worden ge- aar vakantie, niet in het :en rijft de Norwegian je (NCL) in een bulle- passagiers van de euwe 'Norwegian schip op zich is in- end genoeg: 223 meter leter hoog en 13 ver- j. Maar dat is ook een ;e overeenkomsten jfpaleizen waarmee verlangende vakantie- ch over de zeven we- laten varen. Cruisen i toe een nogal forme- i Niet op de 'Sun'. Daar kan volop worden genoten van freestyle cruisen. Een nieuw concept dat het gewone cruisen een beetje van z'n dwangbuis achtige imago moet afhelpen. Hoe gaat dat normaal tijdens een cruise? Er wordt verwacht dat je keurig gekleed en keurig op tijd aan keurig gedekte tafel verschijnt. Een tafel overigens die elke avond dezelfde is, in hetzelfde restaurant staat en door dezelfde obers wordt be diend. Het eten wordt uitgeser- veerd in twee zittingen en er valt zelden echt te kiezen. Boven dien moet je maar afwachten bij wie je aan tafel zit. Jawel, dat kan best meevallen. Maar het kan óók tegenvallen. „Welk hotel kan hét zich per mitteren z'n gasten voor te schrijven met wie ze aan tafel zitten en op welke tijd ze moe ten eten?", vroeg Colin Veitch, de baas van NCL, zich af. Veitch, door de Noren weggehaald bij concurrent Princess Cruises, ini tieerde het zogeheten freestyle- concept, waarbij je welhaast 24 uur per dag kunt eten. Waar je maar wilt (de Norwegian Sun heeft negen restaurants) en met wie je maar wilt. Met z'n twee- en, met z'n vieren of desnoods met z'n tienen. Met nieuwe vrienden of met oude vrienden. Smoking of avondjurk is abso luut niet nodig, tenzij je dat zelf graag wilt. Zelfs de stropdas hoeft niet te worden gestrikt. Al stellen ze er op de 'Sun' wel prijs op dat je bij het diner niet in korte broek, T-shirt of jeans aan tafel verschijnt. Tapas De 'Norwegian Sun' is het aller eerste schip dat op het freestyle- concept is gebouwd. Van die negen restaurants zijn er twee echt groot: het 'Four Seasons' dat 564 eters tegelijk kan heb ben en het 'Seven Seas' voor 594 gasten. Maar de andere zeven zijn klein en intiem en - om maar een voorbeeld te geven - er kan net zo goed van de Ja panse keuken worden gesnoept als van de Franse en de Spaanse (tapasbar). Dat lijkt allemaal wat overdone maar de 'Norwegian Sun' kan zo'n 2000 cruisegan- gers vervoeren. En die willen al lemaal een paar keer per dag eten. Geen probleem. Om twaalf uur 's nachts bijvoorbeeld wordt er nog een keer begonnen aan een chocolade-buffet, bestaan de uit lange tafels met bonbons, chocolade-koekjes en vruchten met chocolade. Naast die negen restaurants heeft de 'Norwegian Sun' ook nog eens elf bars/lounges, een gróót casino, een internet-café, een sauna en een aantal goed geoutilleerde fitness-ruimten, waar bijvoorbeeld kan worden gespind, een wat pittiger versie van het fietsen op een home trainer. Bovendien zijn er op het bovendek nog twee zwembaden en een whirlpool. Ook kan er in de 'Stardust' naar een aardige show worden gekeken. Maar wie liever naar de muzikanten luistert die elders op het schip optreden, is net zo goed wel kom. Niemand wordt tot iets verplicht. De passagier kan zich zelfs terugtrekken in een hut, die als het even meezit een balkon netje heeft. Waar vanaf hij in alle rust kan genieten van wijde ho rizonten, passerende schepen en het geluid van bruisend, on der het schip wegspattend wa ter. Bij NCL, onderdeel van het Ma leisische Star Cruises, zijn ze er zó van overtuigd dat het freestyle concept aanslaat, dat het ook op de zeven andere cruiseschepen van de vloot zal worden inge voerd. Al hebben die het nadeel dat ze er niet specifiek op zijn gebouwd. De 'Norwegian Sun' maakt deze maand z'n eerste reis, van Southampton naar New York. En daar vandaan gaat het naar Miami, de uitvalsbasis voor een seizoen cruisen in het Caribisch gebied. Volgend voorjaar komt het schip terug naar Europa om cruises op de Middellandse Zee te gaan maken. Daarbij wordt afge meerd in havens als Barcelona en Istanboel. Voorafgaand aan de eerste reis werd nog een proeftochtje gemaakt van Bre merhaven naar Southampton. Het schip bleek uiterst stabiel en de 960 man personeel - veelal uit Aziatische, Oost-Europese en Zuid-Amerikaanse landen - was vriendelijk en van goede wil. Ui teraard liep er nog wel eens wat fout. Maar daar is zo'n proef vaart voor. Om die schoon heidsfoutjes eruit te halen. Rob de Vries Reizen met de 'Norwegian Sun' en met de andere schepen van de NCL kunnen worden ge boekt bij Cruise Travel in Put ten, telefoon (034) .37.11.37. Meer informatie: www.cruiset- ravel.nl of www.ncl.com ttij( ivall rtinj tijd zijn sommige kallend gunstig ge- igen kunnen oplo- iizend gulden per per- Zaken: de terroristi- lagen in Amerika, or- 'leegstand' aan boord ïercapaciteit. Een paar len van opvallende is alsmede wat waar- en om financieel niet F1- jBroere, mededirecteur fe Travel International I kijkt er zelf ook van een levendige handel c sverschillen zijn flink. eden rederijen van 5- uises niet mee aan die diten. Dat vonden ze Maar nu knokken ze fd mee als de rest. ten minste nog iets f ()ed dat anders onhe il blijven." eft toe dat die forse billen soms moeilijk in zijn. Ga maar na. boekt, kan soms hon- Idens duurder uit zijn (ie die een eventuele lg afwacht. Maar om te fen dat veel klanten iten, laten sommige jtise rederijen een pas- i vroeg en duur boekt }k toch weer het laag- jdingsbedrag betalen. Vorig jaar hadden wij die op deze manier (ulden terugkreeg". Drdt dit jaar als cruise- lor opvallend veel len gemeden. Een aan- pn probeert dat op te vangen met forse kortingen. Broere verwijst naar een 8-daag- se trip die tot en met november kan worden gemaakt met het' schip 'Olympic Voyager' dat vo rig jaar door Royal Olympic Cruises in de vaart is genomen. Het gaat om een reis van Athene naar onder meer Egypte, Rho- dos en Istanbul. De prijs voor een binnenhut van 2868 gulden per persoon is gedaald naar 1499 gulden (inclusief havengel den en vliegreis van en naar Athene). De prijs voor een bui tenhut (dus met zeezicht) is van 3458 gezakt naar 1899 gulden per persoon. Orkaan Traditiegetrouw is de herfst een periode met gunstige prijzen (tot dertig procent goedkoper dan gebruikelijk) voor cruises in het Caribisch gebied vanwege de orkanen die er dan kunnen woeden. Volgens Cornelia Breit- barth, directeur van Amca, ge neraal agent van Royal Caribbe an International heeft dat niets te maken met angst dat het schip door zo'n storm zal wor den getroffen. „De weersvoor spellingen zijn zo deskundig dat de kapitein vaak al dagen van tevoren gewaarschuwd wordt. Dan kan het schip uitwijken. Voor Amerikanen is dat vaak een reden zo'n cruise niet te maken omdat ze de alternatieve route al een keer of wat hebben gevolgd." Hans Klinge, directeur van Zee tours Cruises, vertelt dat ook - en misschien wel vooral - de overcapaciteit aan schepen leidt De 'Victoria', een van de schepen van P&O, dat cruises verzorgt naar onder meer Barbados. Foto: GPD tot flinke kortingen. Een 5-ster- ren cruise vanuit Florida naar onder meer Mexico met de 'Ho rizon' kostte vorig jaar bij Zee tours Cruises 2774 per persoon. Nu doet deze tocht 2192 per persoon. Nog een voorbeeld: vanuit Fort Lauderdale vertrekt de 'Amsterdam' in november en december voor een 14-daagse cruise naar onder meer Costa Rica. Prijs: 5170 gulden per per soon, bijna 500 gulden goedko per dan vorig jaar. Royal Hansa Cruises in Zuid-La ren biedt voor oktober eveneens een uitzonderlijk gunstig ge prijsde cruise aan. Een schip van Royal Olympic Cruises vaart vanuit de Griekse haven Piraeus in 8 dagen naar Turkije en de Griekse eilanden. De goedkoop ste hut kost 1899 gulden per persoon. Dat is zo'n duizend gulden minder dan enkele maanden terug. Zoals gebruike lijk is ook bij deze reis de vlieg reis inbegrepen. Maar er zit een adder onder het gras. Dick Post- ma, directeur van Royal Hansa Cruises: „Soms zit de toeristen klasse in het vliegtuig vol en moet er worden uitgewijken naar een business-stoel. De klant moet dan plotseling wel zo'n 500 gulden extra betalen." Havengelden Postma waarschuwt voor meer 'angeltjes' die een verleidelijk goedkope aanbieding onver wacht duur kunnen maken. „Er zijn cruisemaatschappijen die reizen aanbieden die de helft goedkoper zijn dan een paar jaar geleden. Maar dan zijn de drankjes aan boord fors duurder geworden. Bovendien weten veel passagiers niet dat er ha vengelden moeten worden be taald. Daarbij gaat het al snel om enkele honderden guldens per persoon." Volgens Dimfna de Jong, sales manager van Global Cruises is Nederland voor sommige rede rijen een interessant land om prijzen te 'dumpen'. Zij ver moedt dat er zelfs reizen wor den aangeboden onder de kost prijs maar benadrukt dat dit niet het geval is bij de cruisemaat schappijen die Global Cruises Ferries vertegenwoordigt. „Er wordt uitgegaan van een reëele prijs. Maar van tijd tot tijd gaat er wel water bij de wijn", zegt De Jong. Zij geeft als voorbeeld een 16-daagse 4-sterren cruise in december volgend jaar met de in 1999 gerenoveerde Crown Odyssey voor 3995 gulden per persoon (inclusief vliegreis). De reis gaat van Singapore naar Bombay en volgens De Jong kostte deze cruise oorspronke lijk 5200 gulden. Mare Brink Meer informatie: Cruise Travel International (0341).371.137; Amca (0900).278.4736; Zee tours Cruises (010) .282.38.80; Royal Hansa Cruises (050) .537.00.50; Global Cruises Ferries (020).531.04.10. REISBERICHTEN - Hiswa De HISWA te Water die in de eerste helft van september werd ge houden in Seaport Marina Umuiden heeft ruim 30.000 toeschou wers getrokken. Door het slechte, stormachtige weer waren dat er 3500 minder dan het jaar daarvoor. Maar de mensen die er waren, toonden zich behoorlijk kooplustig. Vooral de grotere jachten (dat wil zeggen langer dan 12 meter) stonden in de be langstelling. De exposanten/botenverkopers waren dan ook zeer tevreden. 'Over de populariteit van de watersport in de komende jaren maken wij ons absoluut geen zorgen', was de unanieme opinie. Q O Schilden Schilden worden logischerwijs vaak met oorlog, met veldslagen geassocieerd. Maar dat het óók prachtige kunstvoorwerpen kun nen zijn, sculpturen die in een galerie of museum voor moderne kunst niet uit de toon zouden vallen, is tot en met 3 maart 2002 te zien in de Parkzaal van het KIT Tropenmuseum in Amsterdam. Daar is een expositie van (krijgs)schilden uit Zuidoost Azië, Oce anic en Australië ingericht. In de galerie van het museum is een fototentoonstelling te zien, die gewijd is aan expedities naar de hoogste bergtoppen van Nieuw-Guinea. Meer informatie is te vinden op website www.tropenmuseum.nl Eetlust De Friese IJsselmeerkust is niet alleen mooi en relatief rustig, je kunt er ook nog lekker eten. Om alle mogelijkheden wat dat be treft op een rijtje te zetten is er een handzaam boekje gemaakt, dat is uitgegeven door de Regio-WV Usselmeergebied Friesland. De uitgave getiteld 'Een goede eetlust aan de IJsselmeerkust' be vat 40 adressen van gezellige horeca-gelegenheden, variërend van eetcafé tot visrestaurant, allemaal tussen Lemmer en Frane- ker. Bij elk horeca-adres staat ook vermeld wat de specialiteit van het betreffende etablissement is. Het boekje is verkrijgbaar bij al le VW-kantoren in het Usselmeergebied. Q O Champagne Champagne is een drank, die het verdient dat er een toeristische route aan gewijd is. Die is er al een tijd in de buurt van de Franse stad Reims, in het département de l'Aube om precies te zijn. Om bezoekers de gelegenheid te geven die 220 kilometer lange route echt optimaal te ontdekken is er nu een nieuwe brochure uitge geven, die het traject in vijf delen opsplitst Elke deelroute kent zijn eigen verrassingen zoals de in de vorm van een champagne- kurk gebouwde stad Troyes, maar karakteristiek voor de hele re gio zijn de glooiende wijngaarden, de kerken en kapelletjes, de middeleeuwse stadjes en uiteraard de vele wijnhuizen. De bro chure De Route van de Champagne is Nederlandstalig en ver krijgbaar bij het Comité départemental du Tourisme de l'Aube en Champagne, tel. 00-33 3 25 A2 5°oo, of bij de VWs aldaar. Freimarkt Het idee dat ze alleen in het Zuiden van Duitsland feest kunnen vieren is onjuist. Ook in het Noorden kunnen ze aardig uit hun dak gaan, zoals jaarlijks bewezen wordt tijdens de Bremer Frei markt, het oudste (966 jaar!) volksfeest bij onze oosterburen. Het feest duurt niet minder dan zeventien dagen en elk jaar komen er zo'n 4 miljoen bezoekers op af. Centraal in het feest staat de gigantische kermis op de Burger weide naast het Centraal Station en de grote vrijmarkt rondom het stadhuis en de Petri Dom in het hart van de stad. Verder is er een kolossale feesthal, er is muziek, en een grote optocht, dit jaar op zaterdag 27 oktober. De Freimarkt zelf begint op 19 oktober. Wie het een keertje mee wil maken, kan gebruik maken van een speciaal Freimarkt-hotelarrangement dat 148 Mark per persoon kost Meer info: Bremer Touristik-'Zentrale, service-hotline 00 49 18 05 1010 30, of op de website www.bremen-tourism.de Dierenfestival In de Voordorphal van het Veemarktcomplex in Utrecht wordt ter gelegenheid van Dierendag vandaag en morgen traditiegetrouw het Dierenfestival gehouden, al meer dan 100 jaar de start van het tentoonstellingsseizoen voor hobbydieren. Het festijn wordt georganiseerd door de vereniging met de mooie naam Ornithopi- lia. Liefhebbers van kippen, watervogels, sierduiven, konijnen en cavia's komen er voor naar de Domstad om hun fraaiste dieren te showen - zo'n 5000 in totaal. Voor kinderen is er een mini-kinderboerderij ingericht, waar je dieren ook mag aaien, en leerlingen van het Wellantcollege ver zorgen onder meer demonstraties corsages maken. De expositie is vandaag nog tot 22 uur open, morgen van 9 tot 17 uur. De en tree bedraagt 7.50 gulden kinderen en 65-plussers betalen 3.50 gulden. Noorder Dierenpark Op een bankje zitten terwijl de citroenhaaien langszwemmen, wandelen tussen kleurrijke vlinders of toekijken als de kleinkinde ren spelen. Senioren weten zich doorgaans prima te vermaken in de dierentuin. Het Noorder Dierenpark koestert zijn oudere be zoekers en organiseert daarom ook dit jaar weer een speciale se niorenactie voor 55-plussers. Tot en met 1 november kunnen zij (behalve op zondagen) gebruik maken van het speciale Noorder Dierenpark Arrangement. Het kost 43 gulden. (19,51 euro) en 24,50 gulden (11,12 euro) voor abonnementhouders, inclusief toe gangskaartje, koffie en gebak bij aankomst, een lunch met een aperitief en 's middags thee met iets lekkers. Kleinkinderen mo gen mee; voor kinderen tot 9 jaar kost het arrangement 19 gul den (8,62 euro). Mijn dochter was jarenlang stewardess, dus weet ik onge veer hoe ze er zelf over denken. Over die yeiligheidsdemon- straties in het vliegtuig. U kent die voorstelling? Voordat je de lucht in gaat voor vlucht KL386 van Schiphol naar Ma drid, laat iemand van het cabinepersoneel zien hoe je een zwemvest moet opblazen. Voor als je op de Pyreneeën stort. Het moet, zegt mijn dochter. Het zijn internationale bepa lingen waaraan elke luchtvaartmaatschappij zicfylient te houden. Heel goed. Mocht de machine op 30.000 voet hoogte ont ploffen dan moeten we dus vooral precies datgene doen wat ons een uur geleden werd voorgedaan. Geloof me: ik heb die demonstraties al tientallen keren ge zien en ik heb goed opgelet. Maar als ik me ze nu voor de geest probeer te halen, dan zie ik slechts dat aan het red dingsvest bevestigde fluitje. Kunt u het zich voostellen? Daar gaan we. Going down, going down. Met 1200, 1300, 1700 kilometer per uur, steeds sneller, storten we richting aarde. En u denkt: mij kan niets gebeuren. Ik heb m'n fluit je nog. Rob van den Dobbelsteen

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 23