WEG WIEL 2 Nieuwe Chrysler met soortnaam Jeep Heftrucks uit Almere rijden door heel Europa en Afrika Lamborghini komt met nieuwe stier ISM AN Sterke 6-cilinder diesel in vernieuwde Saab 9-5 handschoenen voor herfst en winter Motorscooters worden zwaarder I (advertentie) Gazelle Tomos 100% service iter dan 100 modellen aliteit in tweewielers wie Iers b.v. svendaal 76 Leiden jel:071 -5131515 -^at/hoek Willen de Zwijgerlaan am Tel.: 071 -568 06 80 >lete Suzuki IRI geprijsd QIdrd - Suzuki levert de nu in een Season- 3Bg. De uitrusting van de is uitgebreid met een en mistlampen voor, len wielen en een in ieriekleur gespoten ir. Het geeft de Wagon ;clusief en vrolijk voor- azuki biedt op de ex- roordeel van 1.698 '70 euro). De Wagon R !kost dan 24.899,72 1.299 euro). I Car of ear 2001 - De Alfa 147 is ge- 'ING Lease Car of the TQUit het juryrapport het stijlvolle karakter, Njjke imago, de cou- tarieven en de rij-ei- jpen van doorslagge- tekenis waren. De ende auto's waren Jawprijs verdeeld in vier 3n. Voor het eerst werd en overall winnaar ge- de vier segment-lei- pil Corsa, Alfa 147, Re- vjuna en Volvo S60. we 1.6 liter 'lr voor Neon Of N-W - Chrysler levert de pys kort ook met een ï^jtwikkelde 1,6-liter notor. De nieuwe mo- 4 feen vermogen van 115 cleze krachtbron bereikt een topsnelheid van |i. De Neon met 1.6 li- r wordt geleverd in tie met een handge- e vijfversnellingsbak, en LE uitvoeringen, jst voor de Chrysler 'begint bij 36.361,22. |6.500 euro). er de'Silva N rscheiden Kt - Walter de'Silva (50) Seat's Design seft tijdens de IAA van een onderscheiding AFvan het prestigieuze agazine Auto Welt. 'els bovendien bekroond lurostar 2000' door Au- Europe, dat eroepen heeft tot de 'opese ontwerper van tu|c Mitsubishi Caterpillar Forklift Europe houdt open huis De nieuwste Lamborghini oogt ietwat hoekig en herinnert daarmee aan zowel de Diablo als de Countach. De vleugels achter, opzij van de achterruit, gaan open bij extreem hoge motor- en buitentemperaturen. De auto heeft ook een achterspoiler die variabel werkt en alleen bij hoge snelheden opklapt. Foto: AP/Renato Ferrini de bilt/gpd - Lamborghini, de Italiaanse sportwagenfabrikant in handen van Audi, komt na elf jaar met een nieuwe auto, die de naam van een beroemde Spaanse stier krijgt. Want de opvolger van de Lamborghi ni Diablo heet Murciélago, Spaans voor vleermuis en genoemd naar een stier die in 1879 .in de arena van Cordoba mocht blijven leven. Wegens betoonde moed, zo wil de overlevering. Waar Ferrari altijd het steige rende paard als beeldmerk voert, koos Fe- ruccio Lamborghini destijds voor de stier om de supersnelle sculpturen van Automo- bili Lamborghini uit Bologna te sieren. Voor het eerst in de geschiedenis komt het merk met een 6-versnellingsbak en net als de Diablo met vierwielaandrijving. Lam borghini, dat al verschillende eigenaren had en door Audi overgenomen werd van de aan lager wal geraakte Tommy Suharto, bouwt al jaren enorme motoren voor zijn sportwagens, maar ook voor schepen. De Diablo had een motor van 5.7 en later van 6.0 liter. Die is nu inhoudelijk wederom ge groeid, want de krachtbron is een 6.2 liter 12-cilinder met 580 pk (30 meer dan die in de Diablo) en een koppel van 650 Nm. Dat koppel beloopt bij 2.000 toeren al 320 Nm. De topsnelheid van de auto bedraagt 330 ki lometer per uur en de acceleratie is na venant: van 0 tot 100 km/u in een flitsende 3,8 seconden, genoeg om bij het stoplicht als eerste weg te zijn. De nieuwe Lamborg hini wordt vanaf half november leverbaar. De prijs bedraagt volgens importeur Hes- sing in De Bilt ongeveer 650.000 gulden. Be ter is het wellicht om deze auto in euro's te betalen, dan kost hij 'maar' €295.000. vianen/gpd - Saab heeft nog nauwelijks kunnen profiteren van de overname door General Motors. De productie bleef sta biel op ruim 100.000 auto's per jaar en het gamma bestaat nog altijd uit twee modelseries. Saab gaat echter aan de weg timme ren. De productiecapaciteit in de fabriek in Trollhattan wordt uitgebreid en er komt voortaan elk jaar een modelvernieuwing. De vernieuwde 9-5 serie beet deze zomer de spits af. De mo delvernieuwing van de Saab 9-5 kan niet bij iedereen op enthou siasme rekenen. Met name de uiterlijke wijziging van de voor kant krijgt nogal wat kritiek. In plaats van een volledig in chroom uitgevoerde grille heeft de 9-5 voortaan een in carrosse- riekleur uitgevoerd exemplaar met chroomrandjes. En die heeft toch wel wat weg van de grille van grotere Nissan-model len. Tegelijk staat die grille net als de koplampen wat schuiner en lopen beide vloeiender over in de forser uitgevoerde bum per, waardoor de auto twee cen timeter langer is. De carrosserie bleef verder bij het oude, maar in het interieur is het één en ander veranderd. De uitrustingsvarianten S en SE hebben plaats gemaakt voor de versies linear, Arc en Vector, die gekenmerkt worden door een dashboardafwerking in respec tievelijk donkere kunststof, hout en aluminium-look. Topmodel blijft de Saab Aero, die alleen met de 250 pk sterke 2.3 liter turbomotor is te krijgen. Saab ziet een goede toekomst voor de dieselmotor. Daarom is het motorenprogramma uitge breid met een 176 pk leverende 3.0 liter 6-cilinder turbodiesel met common rail-inspuiting. Deze krachtbron is ontwikkeld door Isuzu, de Japanse poot van General Motors. Het is een soe pele en tegelijk krachtige machi ne, maar hij is minder stil dan je verwacht. Vooral in koude toe stand produceert hij een voor dieselmotoren typisch nagelend geluid. En het duurt zeker enke le minuten voordat het groten deels verdwijnt. Verder is de nieuwe motor een zeer prettige krachtbron die qua prestaties niet veel onderdoet voor de kleinere benzinemoto ren. Die kleinere benzinemoto ren, 2.0 en 2.3 liter 4-cilinders met turbocompressor (150 en 185 pk sterk), zijn ongewijzigd overgenomen, evenals de 3.0 li ter V6 met turbo (200 pk). Het vermogen steeg bij de sterkste turbomotor van 230 naar 250 pk. En voor deze motor is voort aan een 5-traps automatische transmissie leverbaar. De vernieuwde Saab 9-5 is in ons land leverbaar vanaf 19 sep tember voor prijzen die met on geveer 1.500 gulden gestegen zijn. Dat betekent dat de goed koopste 9-5 nu 81.537 gulden (37.000 euro) kost. Siem Leeuwenkamp almere - De grootste fabriek van de provincie Flevoland staat in Almere. De Mitsubishi Caterpil lar Forklift Europe (MCFE) is er al tien jaar gevestigd en maakt heftrucks onder de namen Mit subishi en Caterpillar. Deze twee merken zijn in 1992 gefu seerd en produceren in Almere, Japan, Singapore en Amerika heftrucks en magazijntransport middelen. MCFE assembleert niet alleen heftrucks bestemd voor Europa, ook de trucks voor Afrika en het Midden-Oosten komen uit Almere. Zondag 7 ok tober houdt de fabriek een 'open dag'. Tussen 10 tot 17 urn- kan iedereen die dat wil de fa briek aan de Hefbrugweg 77 be zoeken. De verschillen tussen de vork heftrucks van Caterpillar en Mit subishi zijn overigens klein. Bui ten het kleurverschil - Mitsubi shi is felgroen, Caterpillar mos- terdgeel - en een iets ander con tragewicht achterop, zijn de hef trucks exact hetzelfde. Toch wordt er voor de twee merken apart reclame gemaakt. Zo kan de ingelijste reclame in de ver gaderzaal van de fabriek ge woon worden omgedraaid. Af hankelijk van de klanten of di rectieleden komen er Mitsubi shi's of Caterpillars in beeld. Da gelijks worden in Almere zo'n 55 heftrucks gemaakt. Alleen de laatste tijd worden er vanwege de terugvallende economie wat minder vervaardigd. Zestig pro cent van de afgeleverde hef trucks is voorzien van een die- sel/LPG-motor en 40 procent wordt elektrisch aangedreven. Het aandeel van de elektro-hef- truck vertoont echter een stij gende lijn. De klant onderkent de voordelen van de elektromo tor: schoner, stiller, minder on derdelen en slijtage en geen LPG- of dieseltank nodig op het bedrijf. Mitsubishi maakt heftrucks in talrijke varianten. De diesel met 2,5-3 ton hefgewicht en de drie- wiel elektro met 1,8 ton hefge wicht zijn het meest in trek. Wie een echte 'zware jongen' wil die neemt de Mitsubishi FD150. Dat geval met voor op een dubbel stel banden kan 15.000 kilo een aardig eind omhoog tillen. Dan zijn er nog de speciale maga zijn-heftrucks (800-25.000 kilo) die met name pallets en dozen stapelen. In Almere gebruikt Mitsubishi Caterpillar Forklift ook Nederlandse onderdelen. Het staal komt van Corus in IJmuiden en een Nijmeegs be drijf is medeleverancier van contragewichten. Al met al komt bijna 50 procent van materiaal en arbeid uit Nederland. En wat de arbeid betreft: de fa briek beschikt over een eigen er kende bedrijfsschool waar las sen, spuiten of assembleren, wordt onderwezen. Daarnaast werken de leerlingen gewoon in de praktijk in de fabriek. „Waarom ik hier voor kies?", zegt Edwin van den Broek een van de leerlingen, „omdat je ge woon lekker kunt doorwerken en in nog geen twee jaar het of ficiële diploma industrieel lak- verwerker metaal kan halen. Ook Imam Molakiani denkt er zo over: „Je haalt zoveel diplo ma's in korte tijd. Ik vind deze combinatie van theorie, praktijk en werk prima." Daar is Chris de Busser het volledig mee eens. Al zit ik pas vijf weken bij MC FE op de bedrijfsschool, dit be valt me goed. Het voornaamste is dat je hier betaald krijgt voor leuk werk." Henk de Jong is de coördinator van de opleiding We zijn in 1997 begonnen en nu werken we met veel vaste medewerkers die de leerlingen begeleiden. Om de ruim dertig leerlingen optimaal te coachen, hebben we veel contact met Fokker in Hoofddorp en Stork in Amster dam. Want uiteindelijk moet er in die ruim twee jaar toch een volwaardige vakman afgeleverd worden." In de assemblagehal staan tussen de Caterpillar en Mitsubishi heftrucks van links naar rechts de bedrijfs- schoolleerlingen Chris de Busser, Edwin van der Broek en Iman Molakiani. Foto: Siem Leeuwenkamp FIETSSTROOK I- Corsa 'compact van het jaar' den haag - Het ANWB-blad Kampioen heeft de Opel Corsa gekozen tot Compacte Auto van het Jaar 2001. Nadat de redactie van het blad de scores van de elf door het ANWB-testteam beoor deelde criteria had opgesteld, bleek de Corsa 1.2 16V Comfort de meeste punten te hebben be haald. Als nummer twee en drie eindigden respectievelijk de Re nault Clio 1.2 16V Authentique en de Fiat Punto 1.2 ELX. door Ruud Vos Tijdens de internationale mo torshow in Milaan werd eens te meer duidelijk dat de Europese markt rijp is voor zware motors cooters. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de introductie van de Aprilia Atlantic, een dikke eencilinder met 39 pk. En ook de Malaguti Madison K400 is er een goed voorbeeld van. Dat het nog zwaarder kan, liet Suzuki zien. Bij dat merk was de Burgman 400 lange tijd de zwaarst verkrijgbare motors cooter. Maar dat model is in middels links en rechts inge haald door gewichtige concur renten als de Honda GL 650 Sil- verwing, de Piaggio X9-500 en de Yamaha T-Max. Met de komst van de Burgman 650 is Suzuki weer terug in de top van het motorscooterseg- ment. De Burgman 650 volgt de filosofie van de concurrentie: een niet scharnierend gemon teerd motorblok met liggende cilinders, een verstevigd frame, trillingvrije rijeigenschappen en heel veel comfort Onder het ri ante plaatwerk van de 650 huist een liggende, vloeistofgekoelde tweecilinder viertakt motor. Vierkleps technologie, brand stofinjectie, een geregelde kata lysator en een secundair lucht- systeem bestempelen de 55 pk sterke twin op voorhand tot een vlotte weggebruiker die weinig vervuilende gassen uitstoot. Maar er is meer fraais dat het oog niet ziet. Zoals bijvoorbeeld de elektrische continu variabele transmissie (cvt). Daarin wor den vijf versnellingen door een computer gestuurd en traploos geregeld. Om het allemaal nog spannender te maken is op het stuur een schakelaar gemon teerd waarmee bestuurders vol gens het tiptronic-principe handmatig kunnen op- of terug schakelen. De gekozen versnel ling wordt vervolgens digitaal zichtbaar gemaakt op het dash board. Suzuki verwacht de Burgman 650 volgend voorjaar in Nederland. De Burgman 400 blijft desondanks gewoon ver krijgbaar. Fietsrouteplanner TRN op Internet Toerisme Recreatie Nederland (TRN) introduceert als eerste in Ne derland een fietsrouteplanner. Via de site www.lekkerweg.nl/www.hol- land.com kunnen fietsers hun eigen route samenstellen in heel Neder land. Met de fietsrouteplanner wil TRN de fietsrecreatie stimuleren. De nieuwe routeplanner is samen met de Stichting Landelijk Fietsplatform en Drukkerij Uitgeverij Buijten Schipperheijn ontwikkeld. door Rien van der Steen Chrysler heeft zijn Jeep ver nieuwd. Het nauwe, vierwielaan- gedreven wagentje met zijn stoe re, maar hoogst ouderwetse on derstel is vervangen door een plezierig ogend en ruim exem plaar. Chrysler mikt op de Opel Fronte ra, Land Rover Discovery en Free- lander, Mitsubishi Pajero en zelfs BMW X5 als directe concurrenten. „Wij hebben het voordeel dat on ze Jeep een soortnaam geworden is, net als Maggi en Coca-Cola," zegt B. Hulshoff van Chrysler-im port in Vianen. De vorige Jeep Cherokee, zoals de auto voluit heet, dateert in feite van 1984 en stamde net als de Wrangier af van de originele Willy's Jeep, het oorlogsvoertuig van de geallieerden. De oer- Jeep, die zoveel deed voor de ongelooflijke populariteit van het voertuig met die naam. Jeep is afgeleid van de letters GP (dzjie-pie), die in de oorlog stonden voor general purpose, een voertuig voor algemene in zet Volgens Chrysler moet het nieu we model vooral meer door vrouwen gekoosd en dus ge- Met de Burgman 650 is Suzuki weer helemaal bij de les. Foto: GPD (jer herfst en dat bete- net voor de fietser no de handen te bescher In vocht, wind en kou. henen aan dus. Pro ciaal voor guur en Jtig weer de Windpro- xzij het gebruik van talige materialen zoals 'eet en lycra blijven de fikker droog en warm. Ie antisliplaag in de [fi zorgt bovendien voor ,B grip- 1 de winter heeft Pro en dat is de ter. Met materialen als Sleece en amara kan de najaars- en ti aan. Een antisliplaag ïenzijde van de garandeert een ist. Beide modellen ïrd in een zwarte zilver borduursel en in de maten S tot rindprotect kost 57,50 26,09) en de Wind- (€26,99). zoek naar sloten en kettingen ten van diefstal is voor de meeste fietsbezitters iets lagelijks mee bezig zijn. De bewaakte fietsenstalling lijk de veiligste oplossing, maar die is niet altijd in de [tarom is een goed slot de op één na beste mogelijk- in dat geval is de fietser met het discusslot of een ge in ketting het beste af. Fietsendieven laten deze twee ongemoeid. Dat blijkt uit een onderzoek van het Vogelvrije Fietser. Medewerkers van het blad on- ïn fietsendieven in Amsterdam en Utrecht. Ook wer- omgeving van stations enige honderden openge- onderzocht. Frontaal blijft de Jeep onmiskenbaar vanwege zijn 'spijlengrille' en ronde koplampen. Foto: Chrysler kocht worden. Chrysler is trots op het imago van zijn Jeep. Hulshoff: „Er zijn merken die het afgelopen halfjaar 50 pro cent minder verkocht hebben. Dat zijn merken met een nietig of zelfs geen enkel imago." Van de Jeep worden jaarlijks circa duizend exemplaren afgezet in Nederland. Terwijl het ding er sinds halfjaren tachtig nog altijd hetzelfde uitziet. De nieuwe is in elk geval een moderne auto geworden, met een zelfdragende carrosserie, voor onafhankelijke vering en achter een starre as. een com mon rail diesel of twee sterke, Amerikaanse benzinemotoren. De uitvoering 2.4i en (fraai en stil lopende) 2.5 diesel hebben een handgeschakelde versnel lingsbak, de 3.7, een van de 8-ci- linder van Chrysler afgeleide 6- pitter, heeft een automaat. Het ontwerp oogt bijzonder aar dig en ook binnen straalt de Jeep vernieuwing uit. Goede zit tingen, leuk design en een dui delijk instrumentarium. Zijn kwaliteiten op de openbare weg zijn gegroeid, in het terrein - waar hij gezien zijn prijs zelden mee uit zal worden genomen - maakte hij altijd al indruk. Scha kel de vierwielaandrijving in, eventueel de lage gearing en geen modderpoel of zandhoop houdt de Jeep tegen. Van de nieuwe Cherokee hoopt de importeur er 400 per jaar te verkopen. Samen met de Wrangier moeten dat er dan eveneens ongeveer duizend worden. De Jeep met grijs ken teken is er niet meer sinds de Amerikanen de import in Ne derland zelf ter hand namen. De prijzen variëren van 70 tot 94 mille (32 tot 43 mille in euro's).

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21