'Beveiliging Schiphol rammelt' NAVO klaar voor actie De grootste kerstshow van Nederland begint op 6 oktober! II p,'''j O n*M I O r T VNU ziet winst dalen door aanslagen in VS Angst slaat toe na miltvuur in VS M^F\\ {lUiaU. f^Cieba Leidsch Dagblad Kattendoder actief bij Langeraarse plassen Kerken en moslims willen 'klein racisme' aanpakken Marechaussee uit kritiek Marilyn zwaait kermis uit publiceren op voeten het water rhouder weer Ie tafel over e Voort vrijdag 5 OKTOBER 2001 m mm A showroom! ëL J Kaïuoornieiiheleji Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 16,93 (FL37.30) krijgt u bovendien een kwartaalabonnement 1/5 staatslot met automatische betaling 48,53 (fl io6,9S) jackpot cadeau betaling per acceptgiro 48,99 (fl. 107.95) autwrvasche betatng n* bank-orommmer IMI MIN" Handtekening: Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl jj.m De wereld om je langeraar - De Dierenbescherming Alphen aan den Rijn heeft deze week twee gruwelijke vondsten gedaan bij de Langeraarse plassen. Op dinsdag en woensdag trof zij in totaal zeven katten- lijken aan. De beesten waren met een touw aan elkaar vastge knoopt en met een steen tot zinken gebracht. Een omwonende zag dinsdag vier dieren in het water drijven na bij de Langeraarseweg. Medewerkster Anita van Adrichem van de dierenambulance ging er meteen op af. Bij aankomst bleek het om vier katten te gaan (drie schildpadpoezen en een kater), die met een touw om de nekjes aan elkaar waren vastgebonden. Bo vendien zat er aan het touw ook nog een steen ter verzwaring ge bonden. Een dag later vond de Dierenbescherming nog eens drie katten, die op dezelfde manier om het leven waren gebracht. De dieren waren tussen de een en vier jaar oud. Ten minste één poes was zwanger. Volgens de politie verkeerden de katten in vergaande staat van ontbinding. Van Adrichem is geschokt door de vondst en wil er alles aan doen om de kattendoder te pakken. Ze krijgt daarbij alle steun van de politie. NR. 42739 LOSSE NUMMERS 2,25/ €1,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 voor sloop ekspanden s Oude Rijn OD C fcn anaer staat ïliger en het vee buurman heeft Igrotere uiers Enkele bui d£Bj W4-6 inflatie door groente s - De inflatie in de iptember bedroeg 4,7 ^)at is evenveel als een Sarvoor. De verwach- ■fcat de inflatie zou af- baar door de hoge groente en fruit is dat Rird. Dit heeft het Cen- ■lau voor de Statistiek ■ochtend gemeld. BSE-geval gambacht Bij een dertienjarige n bedrijf in Bergam- Jsteren BSE geconsta- r,(besmetting kwam aan lUijdens een routine- [oen de koe voor de d aangeboden, zo isterie van land- idaag bekendgemaakt, veertiende geval van ienziekte dat dit jaar is ld. Op verzoek van de zijn alle runderen in geruimd. Een ge ruiming zou voor te grote beperking van svoering hebben op- Ivalt »n binnen IIsraëlische troepen en jji vanmorgen de Pales- 3or van de stad He- «.8e Westoever binnen- n. Zeker vijf Palestijnen ftaropvolgende vuurge- )m het leven gekomen, h tientallen gewonden ;n Palestijnse aanval 'gen op de Westoever iër om het leven geko- sft het leger gezegd. HÜenland Bezinningsbijeenkomst in Leidse Waag door Wilfred Simons leiden - De moslimorganisaties en de Raad van Kerken in Lei den beleggen gezamenlijk een bezinningsbijeenkomst in de Leidse Waag aan de Aalmarkt. De bijeenkomst is georganiseerd naar aanleiding van de terreur aanslag op de WTC-torens in New York op 11 september. Sindsdien is er in Leiden een opleving geweest van het 'kleine racisme': scheldpartijen en bele digingen aan het adres van vrouwen en meisjes met hoofd doekjes en Turken en Marokka nen in het algemeen. Voorzitter H. Güney van de stichting Minar Moskee Leiden zegt dat veel Leidse allochtonen sinds de aanslag bang zijn. „Ik zelf ben ook bang. Als ik 's mor gens de moskee binnenkom, kijk ik eerst drie keer over mijn schouder. Mijn dochters wilden niet naar de 3 oktobervieringen omdat ze bang waren te worden nagewezen." De kerken en moslimorganisa ties hopen de Leidenaars kalme ren. Op zondagmiddag 14 okto ber willen zij van 15.00 tot 17.00 uur met 'belangstellende bur gers, politici en religieuze leiders nadenken over ons omgaan met elkaar'. Dominee M. van der Velden wil bijvoorbeeld een ont moeting met de mensen die de moskee aan de Cura^aostraat hebben beklad. „Waarom heb ben zij dat gedaan? Wat is hun woede, wat zijn hun grieven? Dat wil iedereen graag weten." Moslims en christenen zeggen dat zij in Leiden vreedzaam naast elkaar willen leven en geen ruimte willen laten voor extremisme. Vrede tussen men sen' is dan ook de naam die de bijeenkomst heeft meegekregen. De gemeente Leiden steunt het initiatief met 3000 gulden (voor de huur van De Waag) en bur gemeester Postma is één van de sprekers. Een Amerikaanse dominee geeft zijn zegen voor een stalen kruis, gevonden in de resten van het World Trade Center in New York. Enkele reddingswerkers sluiten zich aan bij de ceremonie. Foto: REUTERS/Kathy Willens door Jacob van der Meulen schiphol - Het beveiligingssys teem van luchthaven Schiphol faalt. Dat verklaart H. Busker, voorzitter van de Marechaussee vereniging (Marver). Volgens Busker heeft premier Kok eerder deze week een verkeerd beeld opgeroepen door de beveiliging van Schiphol 'excellent' te noe men. De Marver krijgt van leden veel kritische signalen over het nieu we beveiligingssysteem. Daarin is de röntgencontrole vervallen tussen het taxfree deel van de luchthaven en de pieren waar de vliegtuigen staan. Alleen bij de E-pier, waar vluchten naar de VS/Canada en het Midden-Oos ten vertrekken, is die tweede controle na 11 september tijde lijk weer opgesteld. Busken „Het oude concept bood maximale veiligheid, maar daar hangt ook een prijskaartje aan. Iedereen kan begrijpen dat het terugbrengen tot één check bij de paspoortcontrole geen verbetering is van het veilig heidsproduct." Hij bepleit te rugkeer naar het oude beveili gingssysteem. Diverse Marver-leden trokken bij hun vereniging aan de bel toen premier Kok de veiligheid van de luchthaven 'een voor beeld voor de wereld' had ge noemd. Hij deed dat na een werkbezoek, waarbij hem alleen de aangescherpte beveiliging van de E-pier werd getoond. Busker „Daarmee heeft de mi- nister-president een verkeerd beeld van de werkelijkheid op geroepen. Wij plaatsen daar veel kanttekeningen bij. Kok heeft al leen de plekken gezien waar het erg goed loopt". De marechaussee, verantwoor delijk voor de beveiliging van Schiphol, signaleerde al eerder gevaren voor de beveiliging die voortvloeien uit privatisering van de luchthaven. De organisa tie heeft inmiddels een inventa risatie gemaakt van de zwakke plekken. Daaruit zou blijken dat het voor kwaadwillenden rela tief eenvoudig is de beveiliging te omzeilen. Schiphol reageerde vanochtend verbaasd. „Wij zijn van mening dat de veiligheid absoluut in or de is," aldus een woordvoerster. „Al het personeel wordt ge screend en gecontroleerd. Daar naast is er een aantal onzichtba re controles, maar daarover zeg gen we natuurlijk niets." De kritiek van de Marver komt op een cruciaal moment Van daag vergadert het kabinet over een veelomvattend plan om het hoofd te bieden aan de nieuwe situatie die is ontstaan na de ter reuraanslagen in de VS. In de aanbevelingen, opgesteld door de speciale ministeriële werk groep tegen terrorisme, wordt ook aandacht besteed aan de veiligheid op Schiphol. door Frans van den Berg haarlem - VNU vreest dat de winst dit jaar niet met vijf pro cent zal groeien, maar juist tot maximaal vijf procent zal dalen. De vakbladen en vakbeurzen in met name de VS hebben het na de aanslagen van 11 september zwaar. Voor reorganisaties in deze bedrijfstak trekt het con cern 22 miljoen gulden uit. De koers van het aandeel daalde vanmorgen meteen op de Am sterdamse beurs. Bij de presentatie van de half jaarcijfers in augustus bleek al dat de nettowinst was gedaald met 18 procent tot 165 miljoen gulden. Maar voor heel 2001 was toch nog een winstgroei van vijf procent mogelijk, mede door de verkoop van de tijdschriften- groep. De winstgroei was in au gustus al bijgesteld, omdat de verslechterde economische situ atie een forse daling van de ad vertentie-inkomsten liet zien. Na de aanslagen is dat echter in verhevigde mate het geval. De klappen vallen nu vooral bij de Business Publications. Met na me in de VS draait deze tak slecht: in het vierde kwartaal wordt 35 procent minder aan advertentie-inkomsten voor zien. Ook de vakbeurzen zitten in de problemen: één beurs werd gestaakt en drie zijn er ge annuleerd. Een schadepost van acht miljoen dollar. In Europa waren net deze week ontslagen aangekondigd bij de Britse vakbladen. Bij Business Publications in Haarlem geldt een vacaturestop en wordt fors gekort op tijdelijke krachten. In Europa was gerekend op 17 pro cent minder advertenties in het tweede halfjaar, maar dat loopt nu op tot 25 procent. (advertentie) Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Telefoon BEUNINGEN BOXMEER BOXTEL BREDA DEN HAAG LISSE MONTFOORT TILBURG UTRECHT ZAANDAM ZUH*£OSTBEEMSTER Lidstaten stellen luchtruim open brussel/gpd - De Verenigde Sta ten kunnen in de strijd tegen het terrorisme gebruik maken van het luchtruim, havens, vliegvel den en inlichtingendiensten van de NAVO-landen. Ze krijgen de beschikking over Awacs-radar- vliegtuigen die in Duitsland zijn gestationeerd en kunnen reke nen op de extra bescherming van ambassades en eventuele andere Amerikaanse doelwitten in Europa. Bovendien beloven de NAVO-partners ieder land te helpen dat doelwit wordt van terroristische aanslagen. Dat is het snelle antwoord van de NAVO op het verlanglijstje dat Washington gisteren naar Brussel zond. Binnen 24 uur hebben de Amerikanen precies gekregen waar ze om vroegen. Die snelheid is voornamelijk te danken aan NAVO-secretaris- generaal Lord Robertson. Een aantal lidstaten, waaronder Nederland, had aanvankelijk be hoefte aan meer bedenktijd. Maar nadat geen van de lidsta ten formeel bedenkingen had geuit, presenteerde Robertson het gemeenschappelijke ant woord van de bondgenoten gis teren als een 'eensgezinde uiting van solidariteit'. De Tweede Kamer ging gisteren schoorvoetend akkoord met de Nederlandse toezegging. Minis ter van Aartsen (buitenlandse zaken) beloofde dat hij het par lement informeert over de even tuele inzet van Nederlandse mi litairen, hoewel de Kamer daar strikt juridisch geen toestem ming voor hoeft te geven. Amerika heeft een aantal NAVO- landen, waaronder Frankrijk en Groot-Brittannië, ook afzonder lijk om militaire bijstand ge vraagd. Aan Nederland is zo'n verzoek niet gedaan. Washington heeft het bondge nootschap vooral gevraagd om logistieke ondersteuning en om een 'demonstratieve aanwezig heid'. Voor dat laatste doel wordt de vaste NAVO-vloot in de Middellandse Zee gebruikt. De Europese bondgenoten heb ben beloofd dat zij eventueel zorgen voor vervanging van Amerikaanse militairen op de Balkan. Van Aartsen piekert er overigens nog steeds niet over om vertrou welijke informatie over de be trokkenheid van Osama bin La den bij de aanslagen in New York en Washington door te ge ven aan de Tweede Kamer.Van Aartsen verklaarde gisteren dat de fracties de regering hierin maar moeten vertrouwen. „„Met het vrijgeven van de in formatie kunnen mensenlevens gemoeid zijn," aldus de be windsman. 'Wereld niet voorbereid op biologische oorlog' was ontstaan. Eerder op de dag had de World Medical Organisation (WMO) ernstige waarschuwingen doen uitgaan over biologische oor logsvoering. Het overkoepelend orgaan van artsenorganisaties in 72 landen zei dat landen in de wereld niet voldoende zijn toe gerust om terroristische aanval len met biologische of chemi sche wapens af te weren. „Uiter ste alertheid en verbeterde sa menwerking tussen het militaire apparaat en de medische wereld zijn nodig. Het eerste teken dat een biologische aanval is uitge voerd, openbaart zich waar schijnlijk maar bij een paar pati ënten in een ziekenhuis", aldus de voorzitter van de Amerikaan se artsenorganisatie, R. Colin van de American Medical Asso ciation. Chefarts Carlton van de Ameri kaanse luchtmacht deelt de zor gen van Colin. Hij vindt dat de VS meer haast moeten maken met de voorbereidingen tegen een mogelijke aanval met biolo gische wapens. Het land is nu te kwetsbaar, vindt hij. „Als wij niet voorbereid zijn, zijn wij kwetsbaar", zei Carlton tijdens een conferentie over medische rampsituaties in Califomië. Hij vindt het onder meer nodig dat er binnen een etmaal veldhospi talen kunnen worden ingericht op de plaats van een eventuele aanslag met biologische wa pens. Een biologische aanval kan wor den uitgevoerd met de milt vuurbacterie. De infectieziekte komt over de hele wereld voor bij dieren, maar ook bij mensen en kan dodelijk zijn. Volgens Thompson kan de 60-jarige Brit de infectie via zijn kleding heb ben opgelopen. Het is bekend dat hij kortgeleden water uit een kreek heeft gedronken. De veruit meest voorkomende vorm van miltvuur ontstaat door contact via de huid met geïnfecteerd vee of producten daarvan. Zonder behandeling kent milt vuur in 20 procent van de geval len een dodelijke afloop; behan deling met antibiotica geeft vrij wel altijd een volledig herstel te zien. Onder ongunstige omstan digheden vormt de miltvuur bacterie sporen die bestand zijn tegen hitte, chemische inwer king en uitdroging en zich zo gedurende tientallen jaren kun nen handhaven. Terroristen zouden van deze eigenschappen gebruik kunnen maken om de bevolking te-besmetten. leiden - Gadegeslagen door Marilyn Monroe sjouwt een kermisexploi tant met de panelen van zijn attractie. De Leidse binnenstad is na het 3 oktoberfeest weer een jaar lang 'kermisvrij'. Foto: Hielco Kuipers Washington/Rijswijk - In een ziekenhuis in Florida (VS) is gis teren miltvuur vastgesteld bij een Amerikaanse man van Brit se afkomst. „Maar niets wijst er op dat dit geval het resultaat is van een terroristische aanval", liet de minister van volksge zondheid, T. Thompson, direct weten op de dagelijkse bijeen komst met de pers in het Witte Huis nadat grote ongerustheid (advertentie) BEL VOOR INFORMATIE: (030) 263 4 263 0F KUK OP: WWW.TUINCENTRUMOVERVECHT.NL

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1