Een koppeltijdrit naar de wereldtop SPORT Adrenaline drijft militarypaard voort Voetbalduel geschrapt na vliegtuigramp Erik Dekker en Michael Boogerd hebben nog nooit tegen elkaar gereden Stefanovic betaalt smartengeld Höóubank wenen (rtr) - De wereldvoet balbond FIFA heeft de WK- kwalificatiewedstrijd tussen Israël en Oostenrijk, die zon dag in Tel Aviv zou worden gespeeld, alsnog geschrapt. Aanleiding voor de maatregel is de ramp met het Russische verkeersvliegtuig, dat gisteren neerstortte in de Zwarte Zee. De beslissing van de FIFA volgde kort na een dringende oproep van de Oostenrijkse voetbalbond (OFB) om de wedstrijd uit te stellen. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. De Oostenrijkse voetbalbond had eerder al aan de FIFA ge vraagd om het duel in en met Israël te verplaatsen naar neutraal terrein. De OFB vreesde voor de veiligheid voor de spelers en begelei ders van het team na de aan slagen in de Verenigde Staten en de aanhoudende span ning tussen de Israëliërs en Palestijnen. Begin deze week besloot de FIFA dat het duel in Tel Aviv volgens plan zou doorgaan. Na die mededeling meldden negen Oostenrijkse interna tionals zich af voor de trip naar Israël. Roda JC verkeert nog steeds in onzekerheid over de reis naar Tel Aviv, later deze maand voor de return in de tweede ronde van het UEFA- bekertoemooi tegen Macca- bi. De Limburgse club heeft de KNVB om advies ge vraagd. Bestuur, spelers en trainers van Roda JC vinden een trip naar Israël en een (kort) verblijf in het land ge vaarlijk. vrijdag 5 OKTOBER 2001 :e in augustus in Lon- geblesseerd aan een Archieffoto: ANP/Ed (en buut Petta in vloek k> - Bob Petta en t is tot dusverre geen jombinatie. Driemaal [coach Louis van iddenvelder van Cel- fczo vaak ging het jssures mis. Gisteren a tijdens de training d aan een hamstring. Hasselbaink verliet assure het trainings- Dranje in Hoender- nnegoor of Hesselink Jtoegevoegd aan de i het Nederlands elf tgen de afsluitende Jjcatiewedstrijd tegen jelL Vandaag komt speler van Jong A-groep. slaat zich KcGwire telBarry Bonds heeft linrecord van Mark ut 1998 geëvenaard. (der van de San Fran- ts maakte gisteren in jd tegen de Houston 70ste homerun. m nog drie duels om Se verbeteren. nLeede Selgië lederlandse voetbal- op dinsdag 9 okto- •n wedstrijd in en te- De ontmoeting in de buurt van Ant- Idt als laatste voor- ip het WK-kwalifica- jejl Engeland op 4 no- ja(! selectie van bonds- le Kat bestaat uit: San- Rheine), Marleen Wis- ikfurt), Marloes de Boer, (Oranje Nassau), Anne- :n, Gilanne Louwaars, isink, Lisan Goudena, il. Shriley Smith, Willè- Saestum), Cindy Burger, ief Laan, Miranda Noom VArbyanne Bito (Wartburgia) I op, Martine van Pelt (de krant van 1 okto- len is in het artikel ip Linda Verhoeve ,i Ingrid van der :uWechte, wellicht de veVekt dat het duo Roo- 1 ide Masterstitel heeft er in koste van het duo ittenbogaard. Het imde koppel was /Vennik als eerste ^,$n de poule en kon ^det spelen vanwege nis. Na overleg met 'leiding bleek het Ijk een andere datum rzfoor het verspelen ritste wedstrijd. Ven- ise kregen daarom re- de Masterstitel in *iubbel Cl 35+ toege- n enige druk van de fljet Lissese duo aan ^an de wedstrijdlei- jeen sprake. Idane. Foto: AP met de ^bedreigd rl Franse voetballer Zi- ane is met de dood Dat heeft de politie j s-Moulineaux, een an Parijs, gisteren be- j akt. Op het bureau inonieme brief afge- P, irin het dreigement j ïdette van Real Ma lbar werd gemaakt. De chrijft dat hij morgen vriendschappelijke ussen Frankrijk en Parijs zal toeslaan. e van Algerijnse af- rijgt bij het duel spe- king. Het gaat om de rland tussen beide ds de onafhankelijk- 1 lgerije in 1962. zeist/gpd - Vitesse-speler Dejan Stefanovic heeft smartengeld betaald aan Rolf Landed, voet baller van Fortuna Sittard. Het grootste deel van het geld, onge veer tienduizend gulden, gaat naar een goed doel. Stefanovic trapte Landed op 18 september in het gezicht tijdens de bekerwedstrijd Fortuna-Vi- tesse (2-1). De aanvaller uit Oos tenrijk raakte tijdelijk zijn ge zichtsvermogen aan zijn rech teroog kwijt. Maandag bood Stefanovic zijn excuses aan in een ontmoeting met Landed, die hierop zijn aangifte wegens zware mishandeling introk bij de politie. De openbare aankla ger van de KNVB heeft acht wedstrijden schorsing tegen Ste fanovic geëist. SCOREBORD PRIJSVRAGEN Lucky day, donderdag 4 oktober 3-4-10-11 -14 -15-16-21-23-37-41 -46-47- 52-56-61-68-70-79-80. (onder voorbehoud) Spanje, competitie Celta de Vigo-Valencia 1-1 WK kwalificatie, Azië, groep B Qatar - Verenigde Arabische Emiraten 1-2 (0- 1) Stand: 1 China 5-13, 2. Verenigde Arabi sche Emiraten 7-10. 3 Qatar 7-9. 4 Oezbe kistan 6-7, 5 Oman 5-2. Lens. Oefeninterland Senegal - Japan 2-0 (0-0). 77. Diouf 1-0. 90 BADMINTON Duisburg. Duitse Open. Vrouwen, enkel, eerste ronde Beenhakker (Ned) - Overzier (Dui) 7-2 5-7 7-5 7-0, De Wit (Ned) - Meenakshi (Ino) 7-1 5-7 7-2 7-5. Tweede ronde Beenhakker - Pedersen (Den) 7-5 7-0 7-2, Nozdran (Oek) - De Wit 7-5 7-4 7-2. Mannen, dubbel, eerste ronde Sogaard/Lauge- sen (Den) - lens/Halapiry (Ned) 7-2 8-6 7-1 DAMMEN OMH-competitie, eerste ronde Hoofdklasse GDC Boskoop - Oamlust Gouda II 13-10; Leids Damgenootschap II - RDC II 7-13; Kijk Uit Zegveld - 0GB Bodegraven 14-8, HOC Alphen- /Riin, wrij. Hazerswoude DMH-finale Persoonlijk Kampioenschap, stand na zes ronde: M van Tol 9 punten, R Mever 8, E. Hoogen- doorn 7 (5). E v. Reenen 7, R Kromhout 7, A. Venema 6. E Bronstring 5. A de Mooii 4. H Meester 3. A Berger 2 GOLF Keulen. Linde German Masters. Europese Tour. 6 miljoen gulden Stand na le ronde 1 Nyström (Zwei Owen (Eng) 65 slagen 7), 3. Gonzalez (Arg), Sen- den (Aus) 66. 5 Wessels (ZAf). Grcinberg (Zwe), Sandelin (Zwe), Chapman (Eng). Fulke (Zwel, Langer (Dui) 67. 38. Muntz (Ned) 70, 67. Lateber (Ned) 72. Margara (Italië). San Paolo Vita Asset Open, Europese Challenge Tour, 250.000 gulden Stand na 2e ronde Maestrem Uta). Foster (Eng) 132 slagen (-12). 3. Derksen (Ned). Malmgren (Zwe). Vibe-Hastrup (Den). Gane (Eng) 133. 7 Binaghi (Ita), Eriksson (Zwe). Hedblom (Zwe) 134, uitgeschakeld 96 Kraay (Ned) 144 TENNIS Tokio. 2,5 miljoen gulden. Mannen, derde ronde Suzuki (Jap) - Chang (VSt/6) 7-6 6-2 Kwartfinales Hewitt (Aus/1) Clavet (Spa/8) 4-6 6-4 6-2, Blake (VSt) - Rios (Chl/7) 4-6 6-4 6-1 Vrouwen, kwartfinales Tanasugarn (Tha/2) Obata (Jap) 6-0 6-2, Kruger (ZAf/8) Gagliardi (Zwi) 0-6 6-4 6 1 Halve finales Seles (VSt 1 Sugiyama (Jap/3) 7-5 6-4 Moskou, Kremlin Cup, 5.5 miljoen gulden. Mannen, tweede ronde hafelmkov (Rus/II Nalbandian (Arg) 6-3 7-6, Haas(DuF4) - Enq- vist (Zwe) 7-5 6-2. Rosset (Zwi) - Santoro (Fra/6) 6-2 6-4, Ncvak (Tsj) - Canas (Arg/7) 7 6 7-6, Kiefer (Dui) - Golmard (Fra) 6-4 6-3, Hrbaty (Slw) - Safin (Rus/2) 6-0 4-6 7-6. Vrouwen, tweede ronde Bedanova (Tsj) - Mau resmo (Fra/2) 6-2 6-7 6-4, Schett (Oos) - Hen- in (Bel/3) 5-7 7-6 6-2, Farina (lta/6) - Toel|a- ganova (Oez) 7-5 4-6 7-6. Myskina (Rus) - Ma- leeva (Bul/7) 6-4 3-6 6-4, Dokic lJoe/5) - Foki- na (Rus) 6-4 6-3, Dement|evAlfci&'8i - Ste venson (VSt) 4-6 7-5 6-2 WIELRENNEN Ronde van Lucca: Derde etappe. Mozzano Castelnuovo di Garta- gnana 1 Ullrich (Dui) 164 km in 4.04 24. 2 Barloli (Ita). 3. Mazzolini (Ita). 4 Botsjarov (Rus) 0.12, 5. Lanfranchi (Ita). 6. Boogerd (Ned), 7. Aerts (Bel) 0 21. 8. Evans (Aus), 9 Basso (Ita) 0.25, 10 Gontsiar (Oek) 0 46 Algemeen klassement 1 Aerts 12.29.02, 2. Wadecki (Pol) 7 18. 3 Turpin (Fra) 7 20, 4 Loder (Fra) 7.23, 5 Miorm (Ita). 6. Faresin (Ita). 7 Bettim (Ita) 7 28. 8. Bosson. (Ita). 9 OrtenzitIta) 8.11.10 De Groot (Ned) 8 15 Parijs - Bourges 1 Brard cra) 207 km m 4 37 56. 2 Mattan (Bel) 0 02. 3 Sunderland (Aus). 4 Brochard (Fra). 5 Vogondy (Fra) 6 Tessier (Fra) 0.06, 7 Robin (Fra) 0 18, 8 Le Mevei (Fra) 0 20, 9 Pozzato (Ita) 1 28, 10 Skelde (Den). Grand Prix Correios (Portugal): Derde etappe, Coimbra - Matosinhos 1 Jime nez (Spa) 152,5 km 3.38.27. 2. Juttre (Spa) op 0.56, 3. Gutierrez (Spa), 4 Silva (Por), 5 Fitas (Por) 1.00 Eindklassement 1 Gitierrez 11 44 06, 2 No- zal (Spa) op 0.09. 3 Lastras (Spa) 0 13, 4 Bernabeu (Spa), 5. Amorim (Por) 0.30 door Ad Pertijs De komende twee zondagen worden in wielerland de hoofd prijzen verdeeld. Erik Dekker kan op 7 oktober als eerste Nederlan der in Parijs-Tours de wereldbe ker veroveren. Een week later is Michael Boogerd topfavoriet op het WK in Lissabon. De twee Ne derlandse kopmannen van Rabo verzekeren dat 'de ander' er klaar voor is. Erik Dekker en Michael Boogerd laten aan de vooravond van de 'wereldweek' hun licht over elkaar schijnen. breda - Erik Dekker (31) weet het zeker, en Michael Boogerd (29) kan het beamen. „We heb ben nog nooit tegen elkaar hoe ven rijden. We zaten altijd in de zelfde ploeg: eerst in de nationa le amateurselectie, daarna als prof bij Jan Raas." Dekker debu teerde vlak na zijn zilveren plak van de Olympische Spelen in Barcelona (september 1992); Michael Boogerd volgde hem in 1994. Als junior waren ze weliswaar lid van verschillende clubs. „Maar als junior kwamen we nooit tegen elkaar uit omdat ik twee jaar ouder was dan hij", verduidelijkt Dekker. Dekker was een flyer, Boogerd een klimmertje. „In het begin reden we daarom vaak verschil lende type koersen", zegt Boo gerd. Dekken „Ik zie onze carri ère als een soort koppeltijdrit. Ik ben op kop vertrokken, daarna is hij me duidelijk voorbij gere den en nu rijd ik weer even op kop. Nou ja, op kop. Eigenlijk trekken we nu zij-aan-zij op." Wat Dekker in die 'koppeltijdrit' opstak van Boogerd? „Ik heb Michael van dichtbij een groot renner zien worden. Van hem heb ik geleerd hoe je daar mee om moet gaan. Ik kan me herin neren dat hij een keer dolblij was met een derde plek in Luik- Bastenaken-Luik. Het eerste wat de journalisten hem vroegen was: waarom heb je niet gewon nen? Niet leuk, maar zo werkt het kennelijk wel." Boogerd zegt vooral baat te hebben van prak tische zaken. ,,Op. het gebied van tijdrijden, kan ik iets van hem opsteken. De manier waar op hij er mee omgaat, hoe hij er zich op voorbereidt. Je ziet hoe anderen met bepaalde zaken omgaan. Daar pik je de dingen uit, die jij denkt te kunnen ge bruiken." Boogerd: „Erik is veel zelfverze kerder dan ik. We zijn allebei perfectionisten, maar wel met MW kan spelers salaris betalen Maastricht/ANP - MW heeft het salaris aan spelers en medewer kers uitbetaald. Dat kon dankzij een regeling die met huisban kier SNS is getroffen. De club uit de eerste divisie kampt al enige tijd met financiële problemen en overweegt uitstel van beta ling te vragen. De directie van de stichting MW zei nieuwe geldschieters te hebben gevon den die in principe bereid zijn de club financieel te versterken met een bedrag van zo'n zes miljoen gulden. Een voorwaarde is dat schulden uit het verleden eerst worden gesaneerd. Hier voor is zo'n drie miljoen gulden nodig. 'Is de dood erger dan wegkwijnen in een saaie manegestal?' door Fardau Wagenaar boekelo - Het fluitje, iedereen aan de kant. Snel. Geroffel van uit de verte. De ruiter en zijn paard, allebei in opperste con centratie. Moet ook, want één fout kan fataal zijn. De miter in extase, adrenaline spuit door zijn aderen. Maar hoe voelt het paard zich eigenlijk? Kan een mens vertellen hoe een dier zich voelt? Wat een milita rypaard denkt als hij in Boekelo over boomstammen springt en het lijf langs houtstapels schuurt? Wat er door hem heen gaat als hij, zoals vandaag, in 'crosstenue' wordt gehesen en het bos wordt ingestuurd, een fanatieke ruiter op zijn rug, die sneller, sneller, sneller wil? Dat kan, zegt Marijke Boïnck. „Maar niet veel mensen kunnen dat. Sommige mensen gaan compleet aan het dier voorbij." Marijke Boïnck is paardenfluis teraar van beroep en zegt dat zij door middel van telepathie met een paard kan communiceren. „De military? Ik vind het een heftige sport, ik kan me niet voorsteilen dat een paard uit zichzelf zulke rare sprongen maakt. Geef je 'm een keus, dan draait-ie zich om, dat weet ik ze ker. Maar ik heb nog nooit con tact gehad met een military paard." Alice Naber-Lozeman (30) is een van de weinige amazones in Ne derland die zich professioneel met de militarysport bezighou den. In Boekelo rijdt ze haar ze vende cross. Haar paarden vin den de military het einde, dat weet ze zeker. In haar volgende leven zou ze graag een military paard willen zijn. „Ik weet zeker dat mijn paard het leuk vindt, vooral de cross. Angst? Nee, an ders had-ie het nooit tot dit ni veau geschopt. Paarden die bang zijn, pik je er al veel eerder uit. Ik moet die vem mij voor de cross echt tegenhouden: de oren gaan naar voren, de ogen worden groot en hij piept van blijdschap. Iedereen kan zien De familie Loze- man. Tweede van rechts Alice Naber-Loze man, een van de weinige amazones in Nederland die zich professio neel met de mi litary bezighou den. „Ik weet zeker dat mijn paard het leuk vindt, vooral de cross." Foto: GPD/Benno ten Bruggencate dat-ie het fantastisch vindt, ja ook een leek. De paardenfluisteraar is het niet met haar eens. Opwinding en opgefokt zijn, worden volgens haar vaak door elkaar gehaald. „Een paard is heel gevoelig voor spanningen. Als de ruiter ge spannen is, wordt hij dat ook. Dan fokt hij zich op. Het is net als bij jongeren, die kunnen el kaar opfokken, zodat ze rare dingen gaan doen. Als je ze ach teraf vraagt of ze het eigenlijk wel wilden, blijkt dat niet zo te zijn." „Een paard wordt gestuurd door adrenaline. Het verdrijft de angst, geeft 'm de moed om door te gaan. Adrenaline helpt het paard over grote drempels heen", aldus Boïnck. „In de vrije natuur zou een paard het na twee sprongen wel gezien heb ben." Jan Greve is dierenarts in Haaksbergen en fan van de mili tary. „Er is geen beter leven, dan dat van een militarypaard. Uren per dag zijn ze buiten, ze zijn in hele goede conditie. De dres- suurproef werken ze gedwee af, maar als de cross in aantocht is, moet je ze bij de box al tegen houden. Wij kunnen niet in een paard kijken? Dat klopt, maar toch. Een paard doet niets wat- ie niet wil. Je kunt hooguit pro beren het dier te slim af te zijn, door 'm te overtuigen met sui kerklontjes of zo. Maar vechten met een paard, heeft geen zin." Of toch? De paardenfluisteraar gelooft niet in dergelijke opvat tingen. „Er zijn paarden die voor hun eigenaar gaan. Die blindelings de mens volgen, omdat ze zo trouw zijn. Die die ren lopen zichzelf dood voor him leider. Een paard heeft een ander besef dan wij. Het kan geen conclusies trekken op ei gen houtje. Een paard denkt bij een hindernis niet: als ik 'm zo neem, gebeurt er dat. Maar het zal wel beseffen: als ik 'm niet neem, krijg ik een tik. Want dat kent-ie." De risico's zijn groot, veel groter dan bij een springconcours met balkjes die na een tikje op de grond vallen. Greve: „Ja, dat is het vervelende van de military. Ik vind het ook heel erg als er een ongeluk gebeurt. Maar ja, is de dood erger dan jaren weg kwijnen in een saaie manege stal?" Hij haalt zijn schouders op. „Dat moet iedereen zelf be palen." Holistisch paardentherapeut Monique van der Tuin heeft niks met de military, maar deze mening kan ze wel onderschrij ven. „Ik denk dat ze het een stuk beter hebben dan manege- of dressuurpaarden. Dat ze niets liever doen dan buiten zijn. En ze krijgen ongelooflijk veel aan dacht." Extreem of niet, morgen lopen er weer duizenden toeschou wers door de modder om het spektakel te zien. Paarden die voorbij stuiven op weg naar de volgende hindernis. De ogen groot, de oren gespitst. Opge wonden. Of opgefokt? Michael Boogerd ziet af in de Tirreno-Adriatico. „Erik Dekker is veel zelfverzekerder dan Erik Dekker wint een van zijn Touretappes. „Ik heb Michael Boogerd van dichtbij een ik." Foto: Cor Vos groot renner zien worden." Foto: ANP/Jasper-Juinen een andersoortige gedreven heid. Ik ben daarin heel toege spitst op het fietsen alleen. Hij kan zich daar meer van losma ken." Dekker: „Ik denk dat Mi chael iets meer van mijn inner lijke rust zou willen hebben. Maar bedenk wel: zo koel als het er bij mij soms uitziet, kan het nooit zijn." De flyer en de klimmer zijn in meerdere opzichten naar elkaar toegegroeid. Nog even en Dek ker is een evengrote kanshebber voor Luik-Bastenaken-Luik als Boogerd. Toch spreken beiden de v\ril uit om samen het kop manschap te blijven dragen. Dekker: „Wij gaan perfect sa men. Ik weet alleen niet hoe dat over een paar jaar is. Veel hangt af van de resultaten. Als de een veel meer wint dan de ander, kan ik me voorstellen dat het evenwicht verdwijnt. Je kunt het beste alle twee evenveel win nen." Boogerd: „Natuurlijk kunnen we op deze manier gemakkelijk sa men kopman blijven. De wissel werking werkt. Het is de meest ideale situatie als je samen in de finale van een grote koers zit. Dan kun je alleen maar van el kaar profiteren." Dekker: ,Je profiteert ook van elkaar als de een wat minder rijdt. Ik heb Mi chael dit jaar een tijd uit de wind kunnen houden, omdat ie dereen op mij zat te letten." Op de vraag in welke wedstrijd dit jaar ze het meest blij waren met de ander als ploeggenoot, is het antwoord eensluidend: de Amstel Gold Race. Dekker was aan de haal met Armstrong en Boogerd zat in een achtervol gend groepje met de rest van de topfavorieten. Dekker: „Dan is het heerlijk dat Michael daar zit. Je weet dat de rest niet veel zin zal hebben met hem in het wiel in de achtervolging te gaan." Boogerd: „In Valencia en Cata- lonië hadden we al veel voor el kaar gedaan. In de Amstel Gold Race was de druk op de ploeg zo groot, dat ik alleen maar blij kon zijn met de manier waarop hij reed." Omdat Dekker op dat moment iets deed wat Boogerd niet kon: Armstrong op het vlakke in no- time terughalen. Dekker: „Dat Michael ook baalt dat hij op zo'n moment zijn goede benen stil moet houden, is niet meer dan gezond. Als je me vraagt: wanneer was-je niet blij dat hij je ploegmaat was?, zeg ik: in de Waalse Pijl. Omdat Michael daar geblokkeerd zat dankzij mij en ik het niet afmaakte." Boogerd: „Ik heb dat nooit zo gezien als falen." Lachend: „Weet je wan neer ik niet blij was zijn ploeg maat te zijn: in San Sebastian. Daar kon ik echt weinig voor hem doen in zo'n belangrijke koers voor hem. Boogerd weet het zeker: „Dek ker wint de wereldbeker. Hij heeft er de vorm voor. Hoe ik dat merk? We gingen gisteren even samen bij trainen. Ik had grote moeite hem te volgen." Dekker: „Michael heeft de vorm om wereldkampioen te worden. Hij heeft er de vorm voor. Hoe ik dat weet? Hij rijdt weer hard omhoog. En hij is gretig." Dekker de wereldbeker en Boo gerd de wereldtitel. Is dat het ideaal voor de komende week? Dekker: „Nou nee. Ik de wereld beker en ik de wereldtitel, dat is het ideaal. Mag hij Lombardije winnen." Boogerd (lachend): „Ik zou hetzelfde gezegd heb ben."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17