Rotonde op Leidsevaart Voorhout bespreekbai 7 DUIN BOLLENSTREEK 'Het lijkt of Katwijk zich schaamt voor het verleden' Opknapbeurt vo( Oosterduinse Burgemeester Katwijk zoekt nog naar goed onderkomen Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 Commissie weerlegt kritiek Nog motivatie genoeg WEKEN VOOR/45,00 Hof-van Putten stopt ermee noordwijkerhout - PvdA- raadslid Wil Hof-van Putten keert na de gemeenteraadsver kiezingen van maart volgend jaar niet terug in de gemeente raad van Noordwijkerhout. Hof heeft die taak vanaf 1982 onaf gebroken vervuld. In die perio de heeft ze in bijna alle com missies zitting gehad, met uit zondering van financiën. Parkeergarage woensdag open katwijk - De nieuwe openbare parkeergarage in de Princeha- ven in Katwijk wordt woensdag 10 oktober officieel geopend. Loco-burgemeester J. van der Plas verricht om 10.00 uur de openingshandeling. Hessenstraat geen woonerf katwijk - De Hessenstraat in Katwijk wordt geen woonerf. Dat laat de gemeente weten in een brief aan Hessenstraatbe- woner W. van den Oever, die daarom had gevraagd. Een woonerf is volgens de Katwijker nodig om de spelende kinderen beter te beschermen tegen on oplettende automobilisten. Bingoavond in de Molenwijk katwijk - Mooie prijzen win nen met een potje bingo. Dat kan vrijdag 12 oktober in wijk- gebouw De Wiek aan de Fresia- straat in Katwijk. De avond be gint om kwart over acht en ie dereen vanaf 16 jaar is welkom. Voor kinderen wordt zater dag^ oktober om twee uur een bingomiddag gehouden in De Wiek. Willem Bruinen (6i) overleden lisse - Na een kort ziekbed is op 2 oktober Lissenaar Willem Bruinen overleden. Bruinen, die 61 jaar werd, was bekend als beheerder van jeugdcen trum Magnifiosi aan de Ruis- homlaan in Lisse. Hij was on der meer de trekkende kracht van de skatebaan bij Magnifio si, die op skaters in de wijde omgeving een grote aantrek kingskracht uitoefent. Verder was oud-militair Bruinen initia tiefnemer achter het graffitipro ject, waarbij graffitispuiters met financiële steun van de ge meente eind vorig jaar de mo gelijkheid kregen op legale wij ze hun hobby uit te oefenen. Bruinen werd op 5 september benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. vrijdag 5 OKTOBER 20< Provincie wil nieuwe ontsluiting sportpark onderzoeken door Wim van Wanrooy voorhout - De provincie Zuid-Holland is bereid om te onderzoeken of het sportpark Elsgeest in Voorhout op een andere manier te bereiken is dan via de Sportlaan. Dat zegt wethouder Van Steijn. Het drukke, gevaarlijke punt in de buurt van de Nagelbrug - waar veel verkeer over de Leidsevaart zich op hoopt om het centrum te bereiken of naar Noordwijk door te koersen - moet even verder van het dorp een al ternatief krijgen, bij de 2e Elsgeester- weg. Tegenover de molen De Hoop Doet Leven zou op die Leidsevaart ook een rotonde kunnen komen. Gedeputeerde Vissers zegt vooralsnog geen nee tegen die wens van Voor hout, laat Van Steijn (ruimtelijke orde ning) desgevraagd weten. Met die nieuwe ontsluiting komt de weg vrij voor sportclubs om op de huidige stek uitbreiding te vinden. Zo kan bijvoor beeld de hockeyclub het nieuwe veld krijgen. En dat hoeft dan niet ten kos te te gaan van de volkstuinders. „We hebben de gedeputeerde erop gewezen dat er een grote druk ligt op het sportcomplex, waar verenigingen willen uitbreiden en eigenaren van de volkstuinen niet weg willen. Iedere vereniging wil daar meer ruimte. Wij vinden het niet aanvaardbaar om die problemen op te lossen door te wach ten tot het nieuwe gebied in Voor hout-Noord in 2006 is ontwikkeld. We hebben een luisterend oor gevonden om daar over na te denken", zegt de wethouder. Gisteren besprak hij samen met colle ga-wethouder Van Riet (financiën) en burgemeester De Ronde de mogelijk heden met de provinciale bestuur ders. Besloten is nu om een gezamen lijke werkgroep van gemeente en pro vincie in het leven te roepen. Voorop staat de eis van de provincie dat er niet meer aftakkingen voor het verkeer naar de Leidsevaart komen. Van Steijn: „Via de 2e Elsgeesterweg zoeken we een aansluiting op de Churchilllaan. Daardoor zou er ook meer ruimte kunnen komen volkstuintjes. Maar ik wil ne vooruit lopen. Als we de toe het sportcomplex via de moeten inleveren, kan ik da; ven. Sterker, dat levert alli voordelen op. Je raakt niet ak ophoping van verkeer kwijt/ kimt bijvoorbeeld ook extra gelegenheden scheppen, waa_ druk in het centrum afneemt.! De recreatiemogelijkheden bij het Oosterduinse Meer zijn groter geworden, dankzij de werkzaamheden van de provincie Zuid-Holland. Foto: Dick Hogewoning katwijk - De nieuwe Katwijkse burge meester Jos Wienen is bij zijn aantreden op 16 oktober hoogstwaarschijnlijk niet onder de pannen. Hij twijfelt volgens een woordvoerder van de gemeente momen teel nog sterk over zijn toekomstige huis vesting in Katwijk. De mogelijkheden zijn op dit moment le gio. De burgemeesterswoning naast het gemeentehuis, een pand uit 1957, wordt mogelijk gesloopt en vervangen door een nieuwe. Het kan ook zijn dat het huidige pand flink wordt verbouwd en uitge breid. Dat zou minimaal nodig zijn om Wienen, zijn vrouw Janine en zijn vier kinderen Hendrik, Joanne, Maria en Lau ra onderdak te bieden. Het is ook nog altijd mogelijk dat er een ander huis voor Wienen - die in Ridder kerk een eigen huis heeft - wordt gekocht of dat hij dat zelf koopt. De nieuwe bur gemeester is er volgens een woordvoer der van de gemeente op dit moment 'ge woon nog niet uit'. Het is ook nog niet bekend of hij in afwachting van zijn nieuwe huis of een andere tussenoplos sing tussen Ridderkerk en Katwijk gaat pendelen. De huidige burgemeesterswoning is in 1957 gebouwd en in 1968 grondig ver- De strijd van Tejo Janssens om het behoud van erfgoed door Rob Onderwater katwijk - Dat een Brabander van origine zich druk moet ma ken om het behoud van indu strieel erfgoed van Katwijk, daar begrijpt Tejo Janssens helemaal niks van. Katwijk schaamt zich voor het verleden, veronderstelt de roerganger van Leefbaar Kat wijk en initiatiefnemer voor de nieuwe lokale partij Katwijk Ver zet Bakens. Neem bijvoorbeeld de visserij. Alleen een monu mentaal pand van M. Parlevliet aan de Prins Hendrikkade her innert nog aan het ambacht, dat vroeger door vele Katwijkers werd uitgevoerd. Janssens zegt dat de dorpelingen juist trots moeten zijn op die cultuur. Dat het pand niet op de ge meentelijke monumentenlijst staat, vindt hij een blunder van de eerste orde. Het voormalige Groenlinks-raadslid heeft nog meer pijlen op zijn boog: de ou de Redschuur, het Zeehospiti um en de groenteveiling moeten behouden blijven. Wat dat laatste betreft is er wei nig hoop, want binnenkort wordt het gebouw waar ooit de peen en de bloemkolen werden geveild, gesloopt. „Doodzonde", zegt Joop Gijsman namens STIEL, de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden. Janssens heeft het advies van die club 'wijze' mannen gevraagd om de ge meente Katwijk te overtuigen van het belang van het behoud van waardevolle gebouwen. Sheddaken Zoals dus de groenteveiling in Katwijk aan den Rijn. Gijsman wijst op de zogeheten shedda ken aangebracht op een schaal- dak. Volgens hem zijn de daken van esthetische waarde en bo vendien zeer zeldzaam. „De ruimte had makkelijk herge bruikt kunnen worden", is Gijs mans overtuiging. Achter de conclusies van de Monumentencommissie plaatst STIEL grote vraagtekens Gijs man: „Die commissie vroeg zich af of de groenteveiling bijdroeg katwijk - De bevindingen van STIEL over de groenteveiling zijn subjectief. Dat vindt J. Walraad van de welstands- en monumentencommissie. „Wij werken met een puntensys teem. Wat is de ontstaansge schiedenis, wat is de monu mentale waarde, wat is de staat van onderhoud. We geven daarvoor punten en komen tot een cijfer", aldus Walraad. De monumentenkenner, die samen met nog twee anderen de commissie vormt, is wel po sitief over het behoud van de Redschuur. „Maar dan spreek ik op persoonlijke titel. Ik vind het gebouw wel wat hebben." Over het gebouw van Parlevliet is nog geen aanvraag voor plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst binnengeko men. Komende donderdag gaat de commissie het Zeehos pitium bekijken. aan de beschaving. Zulke ter men gebruik je niet. Het ge bouw heeft een cultuurhistori sche waarde, het gebouw geeft een wijze van handelen aan in een belangrijke periode." STIEL heeft de waarde van de veiling in een brief aan de ge meente Katwijk uiteengezet. Het mocht niet baten, tot verdriet van Janssens en Gijsman. „Ik kan een projectontwikkelaar niet kwalijk nemen dat hij wil slopen. Die denkt alleen aan de prijs die hij voor een vierkante meter kan krijgen. Maar de ge meente Katwijk had hier toch een ander besluit moeten ne men", oordeelt Gijsman. Janssens wil dat de Monumen tencommissie de zaken serieu zer aanpakt. ,,Als ik naar die lijst van gemeentelijke monumenten kijk, is dat een rommeltje. Er staan gebouwen, zoals Hotel Sa voy, met de hand bijgeschreven, andere panden zijn doorgekrast omdat bleek dat het al een rijks monument was. Het moet over een breed vlak serieus worden aangepakt." Daarom de roep om deskundige hulp van STIEL, al heeft dat tot nu toe weinig opgeleverd. Gijs man: „Het heeft allemaal zijn tijd nodig. In Leiden heeft het ook heel lang geduurd, voordat men oog had voor het erfgoed. Neem alleen de meelfabriek. Daar zijn we zeker tien jaar mee bezig geweest om die voor de slopershamer te behoeden." Daarom geeft Janssens niet op. Want als de Katwijkers zelf het voortouw niet nemen, dan doet hij het wel. De oud Redschuur aan de Rijnmond mag onder geen beding worden afgebro ken, vindt Janssens. Er zijn in middels door diverse architec ten plannen op papier gezet. Tejo Janssens (rechts) en Joop Gijsman bekijken het gebouw van Parlevliet aan de Prins Hendrikkade in Katwijk. „In Leiden was dit allang op de monumentenlijst geplaatst." Foto: Mark Lamers Maar welk ontwerp er ook uit de bus komt, Janssens zal bezwaar aantekenen tegen de sloopver gunning. Gijsman is overigens na een voorzichtige inspectie niet on der de indmk van het voormali ge onderkomen van de red dingsbrigade uit 1804, maar vindt wel dat het gezichtsbepa lend is, zoals ook het hoofdge bouw van het Zeeshospitium, dat mogelijk wordt gesloopt. „Jammer dat het in de loop der jaren verkracht is met allerlei aanpassingen", foetert Janssens. Gijsman is het roerend met hem eens. „Zo gaat het altijd." Beiden zijn onder de indruk van het onderkomen van Parlevliet aan de haven. Janssens heeft grote plannen met het onderko men van het bedrijf en het naastgelegen fitnesscentrum Olympia. Achter die twee ge bouwen wil Janssens een histo rische haven creëren, waar bomschuiten en loggers kunnen liggen. Hij wil dat het Katwijks museum zich over de haven en andere zaken gaat buigen. Het moet een plek worden, die her innert aan het Katwijkse verle den. „Ik kan me zo voorstellen dat er in het bedrijf van Parle vliet vrouwen netten gaan boe ten. En nog meer oude ambach ten, waar Katwijk groot mee ge worden is." Gijsman vindt het best wel een aardig plan, maar hij vraagt zich af of het financieel haalbaar is. „Dat is altijd de waag die je moet stellen. Kun je die gebou wen nog een functie meegeven? Ik denk het wel, maar ik denk dan aan appartementen. Zo'n plan is financieel wel haalbaar." Leiden Janssens gelooft dat hij subsidie voor zijn plannen kan lospeute ren. Gijsman: „In Leiden had dit gebouw allang op de gemeente- Extra strandjes en betere fietsverbindii noordwijkerhout - Het OOS- terduinse Meer is verrijkt met twee strandjes van elk ruim honderd bij tien meter. Die fa celift is onderdeel van een grote opknapbeurt die de beheerder van het meer, de provincie Zuid-Holland, dit najaar uitvoert en circa 120.000 gulden kost. Een andere verbetering is het doortrekken van het geasfalteer de fietspad aan de westkant van het recreatiemeer ten noorden van Noordwijkerhout. Fietsers hoeven voortaan niet meer over het tussenliggende stuk tussen de snackbar ter hoogte van bun galowpark Sollasi en de noord westelijke hoek van het meer met de fiets aan de hand door het zand te lopen, maar kunnen over de nieuwe fietsstrook van vierhonderd meter rustig door peddelen. Een ander, al afgerond, onder deel van de werkzaamheden be treft de waterwering die ter hoogte van de surfloods is aan gebracht tussen de nieuwe strandjes. Op die plaats liggen nu betonnen blokmatten van zes bij een meter, die voorko men dat de oever afkL het water en als bijkon£ fect hebben dat surfers k makkelijker in en uit kunnen komen. p F. Walthaus van de pri( dienst Groenservice 2, land verwacht dat het vL oktober is voltooid. „IL zaamheden aan de oevoj zo goed als klaar. Jamm is dat we door het slec^ niet verder kunnen fietspad, maar zo g$ droog is, gaan we doort( asfalteren." I Behalve het regenachtig er nog een andere teg „Bij de hoofdingang va^ creatiegebied, in de zl hoek, is een nieuw inl| paneel geplaatst, waai plattegrond staat en tek wat de recreatiemogelS rond en in het meer zijrt» ver het goede nieuws, fi dat informatiepaneel plaatst dat hij niet voor procent bestand is tegt gen. Er zit nu al vocht ii/ zal vervangen moeten U Het is een kleine tegE maar ook die telt mee." bouwd. Nadien is er regelmatig regulier onderhoud uitgevoerd. Zo is bijvoor beeld het dak vernieuwd en het pand ge- isoleerd. De Katwijkse burgemeesters Duiker (1956-1967), Vermeulen (1967- 1975), Bos (1975-1988), Van Montfrans (1989-1995) en Van Wouwe (1995-2001) hebben tot nu toe het kleine, maar knus se pand met de grote achtertuin aan de Nieuwe Duinweg bewoond. lijke monumentenlijst gestaan, zover zijn ze daar inmiddels wel. In Leiden zijn gelukkig anders gaan denken. In '76 werd bij voorbeeld het gezichtsbepalen de pand van Van Nelle gesloopt. Even later zei de toenmalige wethouder dat ze dat nooit had den moeten doen. In '85 kwam de definitieve omslag. In Katwijk zijn ze pas vanaf '95 serieus be zig." Maar het kan serieuzer, volgens Janssens. De Monumentencom missie kan zijn borst natmaken, want Janssens gaat zich ook met huizen bemoeien. Hij heeft be slag weten te leggen op een lijst met alle huizen die door de be faamde Leidse architect Jesse zijn ontworpen. De huizen staan in heel Katwijk, van de Molenweg tot aan de Rooie Buurt. Janssens weet het zeker: ze komen allemaal op de monu mentenlijst, of de eigenaren nu willen of niet. i De Gezondheid Service Rijn-, Duin- en Bollenstreek geeft iedl een paar keer een cursus stoppen met roken. Aan de cursus i Kwadrant in Katwijk doet ook Leidsch Dagbladredacteur en} Anton Diedrich mee. Aflevering 5: Het ergste is voorbij. Zeg£) 'Als anderen roken terwijl u bent gestopt, kan dit soms een lastige situatie opleveren. Mis schien vindt u de rook lekker. Misschien krijgt u de neiging een sigaret te vragen. Zegt u dan: Ik ben gestopt met roken. U hebt de anderen en uzelf duidelijk gemaakt dat u niet zult roken'. Dat staat alle maal in het cursusboek. Het is net drie oktober ge weest. Alsof ze het wisten be gint het volgen de hoofdstuk: 'Waarschijnlijk heeft u de afge lopen dagen re gelmatig moeten vechten om niet te roken. Dit soort gevech ten is meestal moeilijker wan neer u zich in een zogeheten riskante situatie bevindt'. Drie oktober dus, daar hebben de andere cursisten - allemaal ordentelijke Duin- en Bollen- strekers - minder last van dan deze Leidenaar. Maar eigenlijk viel het nog wel mee, vier oktober was veel zwaarder. Het is zoals Karin bij de vorige bijeenkomst al zei. Zij had toen een moeilijke mo ment tussen rokende koffie- leuten, maar 'na de eerste die ze opstaken werd het steeds makkelijker om er niet aan mee te doen'. Drie oktober in de kroeg, met mensen die alle maal weten dat ik stop, sorry, gestopt bén, was het nog wel vol te houden. Vooral omdat daar diverse mensen bij waren die een kratje bier van me krij gen als ik er voor 1 januari weer eentje opsteek - zelfs met een plasje alcohol in mijn bloed is dat motivatie genoeg. De dag ema was erger. De ge bruikelijke reactie op een kater was altijd een serie krachtter men, veel koffie en snel een si garet. Nu dus niet. 'Verander uw gewoontes', was de les van de vorige keer. Ik hield het bij één krachtterm, veel water (dat helpt trouwens best goed) en geen sigaret. Ook al kost dat nog steeds moeite. Trillende benen, duizeligheid, enzo voort: ik gooi het op ontwen ningsverschijnselen, anderen zeggen dat zij dat ook hebben na een nachtje stappen.}] Bij de derde bijeenkomst de cursisten blijkt dat wè kaar en eikaars zwakheq! ren kennen. Nog voorda' avond goed en wel begiij de gesprekken al op gani „Hoe ging het bij jou?" (I Wil zorgen voor nog mei zelligheid:* hebben thi paar schal! rauwkost gemaakt, wortel, bl< kool, tornt zonnebloi ten, appel maal gezoi dingen dii mogen in van een si] Want we roken niet mei tuurlijk. Toch ontzeggen we ons; ook de ongezonde dingi Karin had het zo moeiüjl ze aan de drop is g w ook Wil heeft in één zittij flinke lading naar binnei werkt. Da's helemaal nit zo verzekeren wij elkaar, vooral heel begrijpelijk. 1 „Ik heb ook al extra kaai ren ontwikkeld." Over et je zijn we zo fit, dat we e trein kunnen trekken mi gebit. En dat komt niet alleen het snoepen of kauwgor wen. 'Sommige stopper: den drukke praters', staa het cursusboek. „Wie he dat?" vraagt cursusleidst ronique. Gert steekt zijn op. Hij herkent hier duic Wil in. En zij bevestigt d< ziejenoudathebiknoudat woongazittenpratenenn maarmaar o knogeenshe lenhethoudtooknietmee „Rustig maar", zegt Gert Intussen blijkt dat dit in< daad de zwaarste dagen ren. Nogal wiedes. Nog week geleden waren we rokers. Nu niet meer, en verslaafde of ex-verslaaft weet dat al deze mensen wondering verdienen. W gen nog iedere dag, mee len per dag, trek in rokei is een van de ontwennin schijnselen. Dat zijn de r menten dat we echt niet roken. En ze beloven dat die m< ten schaarser worden.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14