Plan voor sloop oude fabrieken RIJN VEENSTREEK 5Ik wil geen lid meer zijn van een partij die zo met mensen Franssen onder de indruk van Rijnwoudse problemt Jacobswoude zoekt plek vo hangjongeren in Woubrug Leids telefoonnummer Groot Rijnlai Autodieven rammen rolluik alphen aan den rijn - Inbre kers hebben twee auto's ont vreemd uit een autozaak aan de - Van Foreestlaan in Alphen aan den Rijn. Zij reden gisternacht met de gestolen auto's dwars door een rolluik. Volgens de politie waren de autodieven de zaak binnengekomen door een raam in de roldeur. Aanhouding na brokkenrit hazerswoude-dorp - Bij een vreemd geparkeerde auto aan het Westeinde in Hazerswoude- Dorp heeft de politie vannacht een man aangehouden. Hij bleek de eigenaar van het voer tuig, dat met een lekke band op een erf stond. De 38-jarige man uit Hazerswoude-Rijndijk had i bijna vier keer zo veel alcohol genuttigd als is toegestaan. Bo vendien had zijn auto eerder op de avond twee verkeersdrem pels op het Westeinde bescha digd. De eigenaar moest zijn rij bewijs inleveren en kreeg een proces-verbaal. Een andere man wachtte de komst van de agenten niet af en ontkwam te voet aan zijn achtervolgers. Fietsen met CDA door Alkemade alkemade - Het CDA in Al kemade nodigt belangstellen- den uit voor een fietstocht op zondag langs de zes dorpsker nen, inclusief een gratis bezoek aan het nieuwe informatiecen trum op het HSL-bouwterrein in Leiderdorp. Op diverse plaat sen staan de deelnemers stil bij de ontwikkelingen en verande ringen in de gemeente. Deelne mers aan de circa 35 kilometer lange fietstocht kunnen zondag tussen 11 en 13 uur opstappen op het parkeerterrein van voet balvereniging DOSR of parkeer- terrein Hertogspark. Voor meer informatie: 071-3315890. Meer geld voor uitvoering WVC alkemade - Alkemade trekt dit jaar 200.000 gulden meer uit voor de uitvoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Dit bedrag komt bovenop de 175.000 gulden die de gemeen te al eerder beschikbaar heeft gesteld. Het extra geld is nodig omdat er meer woningaanpas singen plaatshebben dan de ge- meente"aanvankelijk verwacht te. De hoogte van het extra be drag baseren burgemeester en wethouders op de ervaringen van vorig jaar. Toen bleek uit eindelijk 377.000 gulden nodig te zijn. De politiek bespreekt het voorstel op 10 en 11 okto ber. Wethouder acht jeugdhonk als in Leimuiden onhaalbaar door Ewout van der Oussen woubruoce - Wethouder Dam- brink van Jacobswoude gaat op zoek naar een droge plek voor de hangjongeren van Woubrug- ge. De regelmatige samenscho ling van een groep jongeren bij de hervormde kerk in Woubrug- ge en de overlast daarvan, on langs reden voor de gemeente om ter plaatse een alcoholver bod in te stellen, was deze week het onderwerp van een gesprek tussen een aantal jongeren, de wethouder, welzijnsambtenaar Verheul en Sven Sonneveldt, de door de gemeente ingehuurde jongerenwerker. „Het is een pril begin", bena drukt de WD-wethouder, die geen hoge verwachtingen wil wekken, noch bij de jongeren noch bij de politici die vorige maand instemden met de op richting van een jeugdhonk in Hoogmade. „In Hoogmade zijn de jongeren al een jaar verder, met een bestuur en een fikse contributie. In Woubrugge is het nog niet uitgekristalliseerd of dat ook haalbaar is", aldus Dambrink die ook al in Wou brugge is rondgegaan. De wet houder wil echter nog niet kwijt welke plekken zij op het oog heeft. Ook zijn aan de jongeren suggesties gevraagd. Dambrink betwijfelt of zij nog iets voor de winter kan regelen. Over de wens van de jongeren om ergens een container te plaatsen, zodat ze in elk geval droog staan, heeft Dambrink te genover de jongeren haar twij fels geuit. Zij wees hen op haar eerdere ervaring met zo'n con tainer in Hoogmade, die na een paar maanden ongebruikt weer is weggehaald. „De jongeren moeten wel weten wat ze wil len", aldus de wethouder. Voorlopig denkt zij a 'aangeklede hangplek'. I jeugdhonk, zoals The l Leimuiden en het toek gebouwtje in Hoogmat Dambrink onhaalbaar. is de politiek nu nog niel Daarvoor moet eerst zi de jeugd als bij de draagvlak zijn." De jeugd moet dan een bestuur vormen. Hoev kend is dat ook Alphena uitmaken van de groe[ jongeren, is dat voor dei der geen obstakel „Maa iets realiseren dan is dat lijk bedoeld voor de eige en als er een bestuurt) dan moet dat in övergrot derheid uit Woubrugse ji bestaan. Bij het gesprek hebben gehad was toeva een jongen uit Alphen a Rijn aanwezig", zc Dambrink. verhogers tot kolfapparat De verhuizing van het tersveld naar de Verbee Leiden was vooral uit ef en kostenoverwegingei nieuwe onderkomen is e goedkoper. Omdat nu ook de Alphei dewerkers er zijn gevesti Groot Rijnland de overh ten verder verlagen, verk woordvoerster. „Er zijn i lijk legio voorbeelden vai zorgorganisaties waarin niet goed gaat. Wij do best om dat bij Groot 1 te voorkomen." De verhuizing had deze al plaats. Vorige week nieuwe pand feestelijk ge rijnstreek - Met de verhuizing van Thuiszorg Groot Rijnland naar een ander pand in Leiden moeten cliënten uit de Rijn streek voortaan een Leids num mer bellen. Dat geldt niet alleen voor thuiszorgcliënten, maar nu ook voor cliënten van de Thuis zorgwinkels, voorheen de Uit leencentrales en voor cliënten van Gezondheid Service. Volgens een woordvoerster is de overgang naar het nieuwe num mer (071-5161415) een verbete ring. „Het zal voor mensen uit Alphen of Nieuwkoop wel even vreemd zijn dat ze een Leids nummer moeten bellen, maar er is hier een volwaardige en op timale bezetting van receptio nisten en telefonisten, dus er is altijd iemand bereikbaar." Voor Alphenaren is het gebouw van Groot Rijnland aan de Hen ry Dunantweg niet meer te ge bruiken als aanspreekpunt. Al leen medewerkers van de thuis zorgorganisatie kunnen daar bij een steunpunt terecht. Volgens de woordvoerster was het con tact tussen de cliënt en de orga nisatie altijd al minimaal, omdat dat meestal verloopt via de me dewerker die aan huis komt. De contacten met de organisatie en de cliënt waren telefonisch. De thuiszorgwinkel aan de Eu- romarkt in Alphen blijft wel open voor publiek Daar worden artikelen uitgeleend, van bed- Van der Vlugt (ex-CDA) verlaat met pijn de Rijnwoudse gemeenteraad Huizen op plaats Offerman en De Hoop door Marieta Kroft koudekerk aan den run - Arga van der Vlugt (63) kon het niet meer opbrengen om de laatste maanden voor de nieuwe ge meenteraadsverkiezingen haar taak als raadslid in Rijnwoude af te maken. „Dan gedoog ik iets waar ik niet achter sta", verwijst ze naar de crisis bij de landelijke partijtop van het CDA. „Ik wil geen lid meer zijn van een partij van wie de naam nota bene met de C van Christelijk begint en die dan zo met mensen omgaat." Af gelopen weekeinde zegde ze haar lidmaatschap op. Dat houdt ook in dat ze niet langer gemeente raadslid voor het CDA mag zijn. 1 Net terug uit het ziekenhuis voelt ze er niets voor om in een persoonlijk interview haar be sluit toe te lichten. „Nee hoor, dan wind ik me maar op. Dat j doe ik nu ook al." Maar door de telefoon neemt de Koudekerkse er wel alle tijd voor om haar frustraties van de afgelopen week bovenop die van de afge lopen jaren te uiten. Het is niet zomaar dat ze zich zo boos maakte over de dumping' van J Jaap de Hoop Scheffer, nadat eerder al Brinkman en Heerma terzijde waren geschoven. Zelf kreeg ze in 1994 te maken met de 'botte manier' waarop het CDA omgaat met mensen. „Mijn man Jo stond op een ver kiesbare plaats voor de staten fractie. Hij zou een tweede pe riode ingaan totdat het bestuur op een kille zaterdagavond om kwart voor tien belde dat hij van I de lijst was afgehaald. Zomaar 'Ik moet je iets opbiechten. Ik heb het CDA-lidmaatschap op gezegd'. Zijn eerste reactie was: 'Je weet het, ik heb er geen me ning over'. Even later zei hij: 'Je hebt de goede beslissing geno men'." Wat ze nu volgend jaar bij de gemeenteraads- en Twee de-Kamerverkiezingen gaat stemmen weet ze nog niet. „In elk geval geen CDA, al ligt dat plaatselijk anders." De nu 65-jarige Jo van der Vlugt bevestigt vanaf zijn ziekenhuis bed in Leiderdorp dat hij 'zater dag van zijn vrouw de medede ling kreeg nadat ze het besluit zelf voor honderd procent had genomen'. Zelf heeft hij al in 1995 toen hij de statenfractie verliet, het CDA-lidmaatschap opgezegd. „Niet omdat ik aan de kant ben gezet, maar omdat ik op een ontstellend, smerige manier aan de kant ben gezet. Tot op de dag van vandaag weet ik niet waarom. Je kunt mijn si tuatie niet vergelijken met wat zich nu op landelijk niveau heeft afgespeeld. Het gaat mij ook niet om de persoon De Hoop Schef fer, maar de manier waarop het allemaal is gegaan. Het bewijst wel weer wat een achterbakse club het CDA is. Dat mijn vrouw daaruit nu haar gevolgen trekt, voelt goed." CDA-ffactievoorzitter Démoed zegt het 'buitengewoon jammer' te vinden dat Arga van der Vlugt door de landelijke affaire nu op stapt. „Ik heb zondag een goed gesprek met haar gehad over haar worsteling. Ieder mens heeft zijn grenzen. Die liggen bij de een hoger dan bij de ander." Zoals gisteren al bekend werd, neemt Harry Körmeling de plek van Van der Vlugt in de ge meenteraad in. Runwoude - Er is in Rijnwoude werk aan de winkel voor de pro vincie Zuid-Holland. Commis saris van de koningin Franssen zei gisteren tijdens zijn werkbe zoek dat hij iets wil doen aan de problemen in de gemeente. „Er ligt hier een flink vraagstuk als het gaat om de ruimtelijke en economische ontwikkelingen", zei hij na zijn bezoek „Van ho gerhand heeft de gemeente be slissingen opgelegd gekregen, zoals de HSL en het Bentwoud. Die ontwikkelingen eisen ook een aanpak van de infrastruc tuur. De indringendheid waar mee dat vraagstuk vandaag aan de orde is gekomen heeft mij er van doordrongen dat hier stevi ge provinciale opgaven liggen." Franssen ging nog niet zover dat hij al geld voor bijvoorbeeld de felbegeerde Beatrixbrug over de Oude Rijn op tafel legde, of voor bijvoorbeeld de ondertunneling van de provinciale weg N209 in Hazerswoude-Dorp. „Er staat nog te weinig geld voor de infra structuur op de provinciale be groting", zo gaf hij zijn beper kingen aan. „We inventariseren alle knelpunten." Niet alleen de provincie moet de knelpunten oplossen, benadrukte de com missaris van de koningin. Ook heeft de hele regio van Rijnwou de een taak Over hoe de ideale Rijnstreekge meente eruit moet zien, liet Franssen zich niet uit „Dat is niet aan mij. Ik vertrouw erop dat de gemeenten er in goed overleg uitkomen." Het bureau KPMG concludeerde onlangs dat de gemeenten Alphen, Rijn woude, Jacobswoude, Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop meer met elkaar of met andere buur gemeenten (zoals Zoeterwoude) moeten samenwerken. Die sa menwerking zou tot een ge meentelijke herindeling kunnen leiden. De Rijnstreekgemeenten missen, aldus KPMG, de be stuurskracht om op de huidige wijze door te gaan. Alphen aan den Rijn zou graag wülen dat de omringende ge meenten fuseren, zodat Alphen een sterke gesprekspartner als buur krijgt. Franssen liet even min veel los over deze wens. Alphen moet zich ook als een constructieve gemeente opstel len. Positief is in elk geval dat de grote centrumgemeente er niet bij voorbaat op uit is om de klei ne buurgemeentes in te lijven. Dat zou niet bevorderlijk zijn voor het proces." De commissaris van de konin gin benadrukte wel dat de op lossing voor de bestuurlijke toe komst in de Rijnstreek een op lossing moet zijn die langer stand houdt dan tien jaar. „Rijn woude bestaat net tien jaar en nu treedt het proces van werking en eventueel ling alweer voor het Dat vreet energie." Of gemeentelijke herindelii Rijnstreek per 1 jan ui verkeerde keuzes zijn j> weet hij niet. „Op dat was het misschien een sluit. Maar daarna zijn ontwikkelingen geweest, besluit van toen geei meer houdt." CDA in Rijnwoude. Haar man weerhield haar ervan. „Jij doet dat werk zo graag, blijf door gaan, zei hij." Arga bleef het raadslidmaatschap met plezier vervullen. Ze hield zich vooral bezig met het milieu, het ver keer en openbare werken in de gemeente. Dat plezier heeft ze tot voor kort, toen ze vanwege een gecompliceerde blinde darmontsteking naar het zie kenhuis moest, vastgehouden. „Al krijg je wel eens een gevoel van machteloosheid als je de verkeersproblematiek in Koude kerk bekijkt. Onlangs pleitte ik er bij de wethouder voor om contact op te nemen met het kerkbestuur van de Nederlands hervormde kerk, omdat auto mobilisten steeds de muur ka pot rijden. Dat is levensgevaar lijk voor de fietsers en voetgan gers die zich op dat moment op het voetpad bevinden. Nu hoor de ik van een collega dat het ge sprek er inderdaad komt. Dan denk ik: dat heb ik dan toch maar weer kunnen bereiken." Het doet haar dan ook pijn de raadsfractie te moeten verlaten. „Daar heeft het absoluut niet aan gelegen", benadrukt ze. „We hadden een goed en fijn team. Ik heb dit besluit in goed overleg met Hans Démoed (CDA-fractievoorzitter) geno men." Met nadruk zegt de voormalig christen-democrate ook dat haar man geen invloed op haar besluit heeft gehad. „Hij heeft zich nooit bemoeid met mijn werk Hoewel hij twintig jaar in de gemeenteraad van de toen malige gemeente Koudekerk heeft gezeten, hield hij zich af zijdig. Hij ligt momenteel met een hernia in het ziekenhuis. Ik belde hem zaterdag op en zei: Commissaris van de Koningin: 'Hier liggen stevige provinciale opgaven' door Marieta Kroft hazerswoude-rijnduk - De Oe- vers van de Oude Rijn in de buurtschap Groenendijk onder gaan binnen enkele jaren enkele opmerkelijke veranderingen. Het fabriekscomplex De Hoop van Tijssen Veevoeder maakt waar schijnlijk plaats voor huizen. Ze ker is dat de vlakbij gelegen Of ferman vleeswarenfabriek wordt gesloopt, zodat er dertig apparte menten kunnen komen. Wethouder Uljee van Rijnwoude is enthousiast over de plannen. „Bij mijn aantreden als wethou der kreeg ik de vraag wat ik het lelijkste stukje van de gemeente vond. Ik heb toen de hoge fa briek van Tijssen en Offerman genoemd. Die zou ik allebei weg willen hebben aan de Oude Rijn. Dat gaat nu tegen het ein de van de raadsperiode wellicht toch nog lukken. Tijssen Veevoeder heeft de afge lopen jaren al een deel van de bedrijfsactiviteiten naar een stuk weiland aan de overkant van de Rijndijk verplaatst. De directie heeft nu bij de gemeente aange geven dat ze ook de overige acti viteiten aan die kant wil concen treren. De Rijnwoudse politici gaan akkoord, zo bleek deze week in een commissievergade ring. Wel stellen ze als voor waarde dat na uitbreiding aan de zuidkant van de Rijndijk alle activiteiten in het direct aan de Oude Rijn gelegen fabriekscom plex ophouden. Maar volgens de wethouder is dat geen pro bleem, omdat de eigenaren er enkele woningen en eventueel kantoren willen bouwen. Van wege de 'kwaliteitsverbetering voor de omgeving' stemde de politiek in met een versnelde procedure. Voor eigenaar Tijssen malen de gemeentelijke molens echter te snel. „Zo ver is het nog niet Ik heb de komende week een ge sprek met de wethouder hier over. Tot die tijd reageer ik dus niet." De vleeswarenfabriek van Offer man staat al sinds het voorjaar van 2000 leeg. Bosman Projec ten BV kocht het complex en maakte plannen voor woning bouw. Aanvankelijk vormde de Beton Centrale Koudekerk aan den Rijn, aan de overkant van de Oude Rijn, een probleem. De toekomstige bewoners zouden te veel lawaai ondervinden van de BCK. Maar volgens wethou der Uljee is het plan zo aange past, dat dit probleem er niet meer is. De projectontwikkelaar presenteert het bouwplan op 27 november aan de Rijnwoudse politiek. Het fabriekscomplex De Hoop in Groenendijk gaat mogelijk plaatsmaken voor huizen. Foto: Hielco Kuipers Arga van der Vlugt: „Ik stop nu, want anders gedoog ik iets waar ik niet achter sta." Foto: Henk Bouwman opeens, zonder dat er een ge sprek aan vooraf is gegaan. Als hij eruit moet, moet hij eruit. Maar doe dat dan wel op een eerlijke manier. Hij is gedumpt. Hij is beschadigd en dat gevoel blijft hij altijd bij zich houden." Arga van der Vlugt, die sinds 1994 deel uitmaakt van de ge meenteraad, wilde na dat be wuste telefoontje al stoppen met haar inspanningen voor het

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 12