LEIDEN REGIO Leiden Wervingsbureau heeft nog werk genoeg 'Overheid kan weinig doen om Pharmings failliet te voorkomen' Spanjaard MIDDEN 3 ZUID NOORD WEST ALGEMEEN iG Muntenactie voor patiënten van de Rijngeest Groep vrijdag 5 OKTOBER 2001 S)DER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, %urthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt •tdsdeel. Persberichten en wijkbladen kumien worden 1([d naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl ?tIn Het Leidse Volkshuis begint maandag om 14.00 uur j" s geheugentraining. De kosten voor acht lessen van twee een 90 gulden. Voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar ensdag van 13.30 tot 15.00 uur de Knutselgang, waar de aan de slag kunnen met klei, blik, stof en nog veel meer. keer bedragen de kosten 25 gulden. Meer informatie andere cursussen bij Het Leidse Volkshuis, Apothe telefoon 5149180 of www.leidsevolkshuis.nl In buurthuis de Pancrat kan zondag om 13.30 uur bingo ïspeeld. De zaal van het buurthuis aan de Middelste- is om 12.00 uur open. Woensdag is er om 13.30 uur bin- i-plussers. Dan is de zaal om 12.30 uur open. De Stichting tot instandhouding van de begraafplaats Denesteeg houdt zondag 'open dag'. Niet alleen de be- s is dan voor publiek toegankelijk maar ook de aula is dtot 16.00 uur te bezichtigen. ;1 3itC Ook dit jaar worden er weer diverse taalcursussen ge- lajuurthuis Matilo. Maandag begint van 19.30 tot 21.00 uur ijfursus Arabisch, waarin de schrijfwijze en het Arabische /orden geleerd. Voor vijf lessen bedragen de kosten 45 gill enze korte cursus begint op 12 november een cursus Ara- jÜ en cultuur. Hiervoor bedragen de kosten, exclusief i 60 gulden. Op woensdag van 20.00 tot 21.00 uur is er een ;els voor beginners. De kosten voor deze cursus van 15 ragen 86,25 gulden, exclusief het boek. Verder begint op iktober een aantal cursussen Spaans, zowel voor begin- ivorderden. Elke cursus bestaat uit twaalf lessen, de kos- ejen 69 gulden, ook exclusief het boek. Voor meer infor- oirthuis Matilo, Zaanstraat 126, telefoon 5412515. rjaar begon in twee verzorgingshuizen in Leiden een. larbij jongeren ouderen laten kennismaken met de I e-mail en internet. Wijkbewoners werden geholpen met iken van een eigen e-mailadres, mailen met familie in land en natuurlijk ook met het surfen op het world- e, Dit project wordt nu vervolgd met spreekuren in de ik in De Robijn, Robijnhof 1, op woensdag en donderdag otot 16.30 uur en in Rijn Vliet aan de Aaltje slaan 1 op de eerste en derde zondag van de maand van 00 uur en op maandag, dinsdag en woensdag van .30 uur. Tijdens de openingstijden kunnen 55-plussers uaken van de computers. De aanschaf van een surfpasje 's 2,50 gulden. Voor meer informatie kan worden gebeld lijl van bibliotheek 't Spoortje, telefoon 5221695. Jorritsma antwoordt SP'er Poppe het vrouwengezondheidscentrum Hara gaat maandag- 19.30 tot 21.30 uur een nieuwe Robin Norwood-groep umet als thema: besteed je kracht aan je eigen leven. Deze ?eft als doel vrouwen te ondersteunen en hen liulpmid- =}ven om hun manier van leven te veranderen. De trai- 5 gebaseerd op het boek van de Amerikaanse therapeute jwood 'Als hij maar gelukkig is', bestaat uit 15 begeleide |sten, voorafgegaan door een intakegesprek (15 gulden). 1 formatie bij Hara, Bonairestraat 4, telefoon 5233209. buurthuis De Kooi aan de Driftstraat 49 bieden zondag etot 15.00 uur ruim 35 kraamhouders hun tweedehands s1coop aan. De toegang is gratis. jjJWARTIER De Leidse Ruilvereniging Koningskerk houdt een ruilavond voor verzamelaars van munten, postze- en telefoonkaarten, van 19.00 tot 21.45 uur in jt Spoortje aan de Bernhardkade 40. De entree bedraagt leden 1,50 gulden, voor jeugd tot en met 15 jaar slechts 8ji. Voor meer inlichtingen: telefoon 0252-230393. Voor kinderen is goed bewegen erg belangrijk. Kleu- ieeftijd van 3,5 tot en met 5 jaar kunnen daarvoor elke niddag van 16.15 tot 17.15 uur terecht in de gymzaal aan Op een speelse manier leren ze klauteren en >p de toestellen in een gymzaal. Voor drie maanden be kosten 42,90 gulden. Meer informatie: telefoon 5215308. -K Volwassenen kunnen zondagmiddag om 14.00 uur ;n in buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad 5. Per per- agen de kosten hiervoor 3,50 gulden. De zaal van het ,rjis om 13.30 uur open. Verdere informatie: 5212893. door Juliette Gilissen leiden - Ruim een half jaar gele den opende Rosa Görtz de deu ren van haar eigen werving- en selectiebureau youToo Search Select. Op de openingsdag van 1 februari mocht ze op veel be langstelling rekenen en deze trend heeft zich voortgezet. YouToo telt inmiddels een der de medewerker en menig carri- èreswitchende of werkzoekende heeft via het bureau een nieuwe baan gevonden. Om de uitge breide mogelijkheden en de persoonlijke aanpak van Görtz en haar medewerkers Stephanie Mulder (manager) en Peter Zirk- zee (consultant) weer eens on der de 'aandacht te brengen, houdt het Leidse bureau dit weekeinde, op 6 en 7 oktober, opnieuw open huis. Görtz: „Onlangs hebben we ons aangesloten bij een landelijk netwerk van werving- en selec tiebureaus en dat zorgt ervoor dat we nu nog meer mogelijkhe den aan kandidaten en op drachtgevers kunnen bieden. Naast een uitgebreider pakket van vacatures, betekent dit ook dat we landelijk kunnen plaat sen. Voorheen hadden we met name opdrachtgevers uit de re gio en de hele Randstad, maar nu kunnen we nog verder kijken en werven. Vandaar dat we het tijd vonden nieuwe open dagen te houden om potentiële kandi daten en opdrachtgevers uit te nodigen nader kennis te komen maken." Hoewel er gesproken wordt over een teruglopende economie, valt daar bij youToo nog weinig van te merken. „De arbeids markt blijft nog steeds krap", meent de eigenaresse. „Er wor den nog steeds overal goede, er varen krachten gezocht. Zeker in het segment waarin wij ons spe cialiseren: het midden- en hoger kaderpersoneel. Daar komt bij dat de mensen die zich bij ons aanmelden meestal nog een baan hebben. Ze komen naar youToo, omdat ze toe zijn aan een nieuwe baan, een stapje ho gerop. Of men zoekt een nieuwe laatste uitdaging aan het einde van de carrière. Dat zijn zo door de bank genomen de belangrijk ste redenen voor mensen om zich bij ons in te schrijven. En dat gebeurt hier iedere dag!" Hoewel er een regelmatig aan bod aan krachten én aan banen is, plaatst youToo niet zomaar iedereen meteen. „Nee, wij pro beren ons in de markt te onder scheiden door een zeer per soonlijke aanpak. Dat begint al bij de inschrijving: die gebeurt alleen volgens afspraak. Dat zorgt ervoor dat we alle tijd heb ben voor iemand, er zit niet al een volgende kandidaat onrus tig achter je te wachten en de privacy is gewaarborgd. Vaak vertellen mensen toch heel per soonlijke dingen zoals hun sala ris, de reden waarom ze bij hun huidige werkgever weg willen en soms nog veel meer. Voor dit laatste is psychologisch inzicht wel erg handig. En gelukkig is dat bij ons goed vertegenwoor digd. Ik heb al een jarenlange ervaring in dit vakgebied, Stephanie heeft psychologie ge studeerd en Peter is er mee be zig. Zo combineren we onze krachten om het beste resultaat en uiteindelijk de beste match te 1RTIER In buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan 19 pndag van 20.30 tot 22.00 uur een cursus bloemschik- in mooi bloemstuk te kunnen maken, moeten een mes- lijplankje worden meegenomen. De kosten voor drie agen 51 gulden. De volgende lessen zijn op 5 november nber. (U ^OEK Dr. Rienk de Jong, conservator insecten van muse- ;êlis, verzorgt dinsdag 9 oktober van 11.00 tot 12.00 uur - bedriegen en bedrogen worden' in Naturalis. tot de lezing bedraagt 5 gulden, een combinatiekaart g én museum kost 17,50 gulden. id Holland Noord, het Opvoedbureau en Stichting [Groot Rijnland verzorgen twee preventieve cursussen fs met drukke kinderen. De cursussen, die uit zes eisten bestaan, zijn bedoeld voor ouders met een druk '"leeftijd van 0 tot 4 jaar of van 4 tot 12 jaar. Het opvoeden uk kind is geen eenvoudige opgave en vraagt veel zo'n situatie hebben ouders soms behoefte aan Iviezen, maar ook aan een steuntje in de rug door het van ervaringen met andere ouders. De cursus 'drukke 1-12 jaar' begint maandagavond 8 oktober in het gebouw D aan de Roodenburgerstraat la. Voor informatie en ig: afdeling Jeugdgezondheidszorg GGD Zuid-Holland n(53342. De cursus 'drukke kinderen 0-4 jaar' begint 'ond 9 oktober en is op het consultatiebureau, [splein 60. De kosten bedragen 50 gulden per persoon en sjvoor een ouderpaar. Voor informatie over deze cursus: 'pice van Thuiszorg Groot Rijnland: 5161415. „zoek is gebleken dat kinderen van wie één van de ouders njf keer zoveel kans hebben om ook te gaan stotteren. Met t 'preventie van stotteren', bedoeld voor ouders van een ïsen de 1 en 2 jaar, wordt bekeken of stotteren ook te in is voordat het kind echt gaat praten. Voor dit project, zich al 150 ouders hebben aangemeld, wordt nog Taar 50 ouders die ook hieraan willen deelnemen. Het irogramma wordt gratis aangeboden. Wie is )erd kan bellen met het Instituut voor Nieuw Stotter (INSO) telefoon 0575 - 512664, waar meer wordt er het project en de dichtstbijzijnde plaats om het na te volgen. 3 oktober is net voorbij. De kermis is verdwenen, de afval (etensresten, papier, blikjes, flessen, over schotten van wat eens fraaie planten waren) is verwijderd. De kater is over. De portemonnee is leeg. Een goed moment om nog eens te overden ken of die verrekte Spanjaarden nog sporen in de Leidse taal hebben achtergelaten. Een volk dat in oorlog is met een ander volk, haat dat andere volk. Nederland heeft heel lang in onmin geleefd met de Engelsen. Dus wat de den die Engelsen? Ze verzonnen tal van uitdrukkingen waarin het woord Dutch voorkwam en in die uitdrukkingen kwamen wij, Nederlanders, er niet goed van af. Zo is een Dutch treat een feestje waarop de feestgangers hun eigen drank en voedsel moeten meenemen. Iets wat wij, in de jaren '50, een Amerikaanse fuif noemden. En een Dutch uncle is niet gewoon een oom die toevallig uit Nederland komt, nee, het is iemand die je duidelijk en keihard zegt waar het op staat. En een Dutch cap, een Nederlands mutsje dus, is het voorbehoedsmiddel dat we in ons land kennen als een 'pes sarium'. We stonden bij de En gelsen kennelijk ook bekend om onze drankzucht en lafheid. Dutch courage is moed die pas ontstaat door de inname van een zeer grote hoeveelheid drank, liefst sterke drank. De Engelsen hadden overigens ook zeer lang strijd met de Fransen, dus ook de Fransen moesten het ontgelden. Zij stonden bekend om hun losse, fri vole levensstijl, vooral natuurlijk op seksueel ge bied. En een ongebonden erotische levenswandel kan ongemakken met zich meebrengen: the French disease is dan ook het Engelse woord voor een geslachtsziekte, met name voor de syfilis. En hoe noemen we de syfilis in het Nederlands? Wij hadden niet zo'n hekel aan de Fransen, dus wij staken de schuld op dat andere volk. Precies! Op de Spanjaarden. En dus heet die geslachtsziekte de Spaanse pokken. In de standaardtaal kennen we ook nog uitdruk kingen als het Spaans hebben voor 'het moeilijk hebben'. Zo beschrijft de 18de-eeuwse Leidse hoogleraar Le Francq van Berkhey in zijn boek 'Jock en ernistige Akademische Vertellingen mij ner jeugd' uit 1789 de rampzalige financiële situa tie in een gezin als volgt: ,,'t Was bij Moeder, ook maar sobertjes gesteld, Want... Moeder had het Spaansch, en schier niet (=niets) om van te eten." Welk woord dat herinnert aan die verschrikkelijke realiseren." „Naast het inschrijven, nemen we ook de tijd voor het vinden van die juiste match. De men sen die zich bij ons inschrijven zijn over het algemeen erg kri tisch. Ze hebben vaak nog een baan, zitten dus niet op de schopstoel, en stellen hoge ei sen aan hun toekomstige baan. Aan de andere kant wil een klant ook niet zomaar iedereen voorgeschoteld krijgen, ook daar gelden hoge eisen. Ze verwach ten van ons werving én selec tie." Zelf ziet Görtz de toekomst niet somber in. „In mei is Peter ons komen versterken en er is in dit kantoor nog ruimte voor twee andere medewerkers. Ik hoop volgend jaar die twee andere werkplekken op te vullen. Aan staand weekeinde zullen we in ieder geval zien hoe groot de vraag nog van de markt is en wat het aanbod aan kandidaten zal zijn. We zijn erg benieuwd, hebben er enorm veel zin in en we zijn ervan overtuigd dat er nog genoeg mensen rondlopen die weten wat ze waard zijn." leiden - Het is 'zeer onwenselijk' als patiënten geen experimente le medicijnen kunnen krijgen, omdat biotechnologische be drijven elkaar doodconcurreren. Dat schrijft minister Jorritsma in antwoord op Kamervragen van SP'er R. Poppe, naar aanleiding van de surséance van het Leidse biotechbedrijf Pharming. De overheid kan echter weinig doen om zoiets te voorkomen. „De ontwikkeling en productie van geneesmiddelen is geen overheidstaak", schrijft de mi nister van Economische Zaken. Poppe stelde eind augustus ka mervragen toen Pharming uit stel van betaling vroeg. Bij een faillissement dreigde de produc tie van het geneesmiddel alfa- glucosidase in gevaar te komen. Dat was vooral ernstig omdat er nu negen patiënten zijn die het middel tegen de dodelijke spier ziekte van Pompe op experi mentele basis krijgen toege diend. Zij reageren er heel goed op, maar moeten het levenslang gebruiken. Als de productie stopt, gaan ze alsnog dood. Dat mag niet gebeuren, vindt Poppe. Bovendien vindt hij het ergerlijk dat ex-partner Genzyme, ook een producent van alfa-glucosi- dase, Pharming niet wilde hel pen om een doorstart te maken. Poppe ziet hierin een bewijs van de haaienmentaliteit van het be drijfsleven. die slachtoffers maakt in het streven naar winst. Volgens woordvoerder R. Strij ker onderhandelt Pharming nog steeds over verkoop van de on derneming aan een groot farma ceutisch bedrijf. „De onderhan delingen gaan langzaam omdat het een gecompliceerde overna me is", is zijn reactie. „Bij een gemiddeld bedrijf duurt het maanden voordat alles geregeld is en dat is bij ons dus ook zo." Het Academisch Ziekenhuis Rotterdam, dat het medicijn aan de patiënten verstrekt, zegt dat de productie en de leverantie van alfa-glucosidase normaal doorgaat. ,A1 willen we zo lang zamerhand wel heel graag we ten hoe de toekomst voor Phar ming eruitziet", zegt woord voerder A. de Jong. leiden - De Rijngeest Groep uit Zuid-Holland zamelt Europese valuta in voor patiënten met schizofrenie, een psychose en voor hun families. Er zijn meer organisaties die muntenacties houden, zegt de Rijngeest Groep, maar geen daarvan richt zich specifiek op de geestelijke gezondheidszorg. De Rijngeest Groep is de over koepelende organisatie voor in stellingen in het noordelijk deel van Zuid-Holland, zoals psychi atrisch ziekenhuis Endegeest, de riagg, en het Langeveld Cen trum voor Psychiatrie uit Noordwijkerhout. Het initiatief voor de muntenactie komt van Ypsilon, de vereniging voor fa milieleden van mensen met schizofrenie of een psychose. Ypsilon wil de ingezamelde munten (papiergeld mag ook) onder meer ten goede laten ko men aan vakanties voor patiën ten en familie, en aan speciale voorlichting over de ziektes aan allochtonen. De Rijngeest Groep zamelt geld in onder het perso neel en zet inzameldozen neer in restaurants en aan de recep ties. De organisatie roept verder mensen op om de actie te steu nen door hun vreemde valuta bij de verschillende instellingen in te leveren. De actie loopt tot en met 3 november. jaren dat we door de Spanjaarden werden over heerst, is er in het Leidse dialect blijven bestaan? Dat is heel simpeltjes het woord Spanjaard en dan wel in de betekenis 'man die niet te vertrou wen is'. Die onbetrouwbaarheid, die valsheid mag onder andere blijken uit de volgende aanhaling uit een boek van J.W. IJzerman uit 1915: „De volij verige predikant, F. Fletcher, die de lotgevallen van den tocht beschreef, komt op het zonderlinge idee, dat de Spanjaarden de kaarten opzet telijk vervalscht hadden, om den vreemdeling de vaart onmoge lijk te maken." Willem Kooreman stuurt elk jaar een lang verhaal over Leidens ontzet (en alles wat daarmee te maken heeft of alles wat maar enigszins met Leiden verband houdt) naar zijn zakenrelaties en vrienden. Hij documenteert zich nauwkeurig. Zo had hij dit jaar in het boek 'Hutspot, Ha ring en Wittebrood' iets gelezen over de herkomst van de zegs wijze als de bonte hond bekend staan. Die verklaring is heel in- i genieus en heel overtuigend. De Leidse schout Willem de Bont had een hond. Tyler heette dat beestje. De hond stierf in 1634. Willem had veel van het dier ge houden en vond dat Tyler een plechtige begrafe nis verdiende. Aldus geschiedde. Er waren ook nog andere honden uitgenodigd: ze liepen in zwart rouwgewaad in de stoet mee. De Bont was berucht om zijn vervolgingen van de Remonstran ten, maar zijn hond is door deze begrafenis be kender geworden dan zijn baas. Vandaar bekend staan als de bonte hond. Een prachtig verhaal. Maar is het ook waar? Nee. Hoe ik dat zo zeker weet? Omdat de uitdrukking ook in andere talen voorkomt. Het Duits bijvoor beeld kent bekannt wie ein bunter Hund. Het Deens heeft bekjendt, som en broget (=bonte) Hund en het Engels bezit een zegswijze waarin een zwarte hond voorkomt, namelijk to blush like a black dog, blozen als een zwarte hond. En die talen hebben de uitdrukking zeker niet aan het Nederlands ontleend. Hans Heestermans Reacties en tips voor deze rubriek kunt u sturen naar de redactie van deze krant, Postbus 54, 2300 AB Leiden, onder vermelding van de ru brieksnaam 'Leids dialect'. E-mailen naar de au teur kan ook: heestermans@inl.nl. uit de Leidsch DagbladAKCMEVlïN ANNO 1901 Zaterdag 5 October HAZERSWOUDE - Het paardenpad door onze ge meente is gereed, zoodat we voortaan bij alle weers gesteldheden verzekerd zijn van een uitstekenden wandel-en rijweg, zoowel naar den Rijndijk als naar Boskoop en Benthuizen, leder, die zich nog kan her inneren, hoe we in vroegere jaren, vooral bij dooiwe- der, door geulen en modderpoelen moesten waden en vaak geen plekje konden vinden, om de voeten neer te zetten, ja zelfs tot over de enkels in den dras- sigen bodem wegzakten, zal ongetwijfeld deze nieu we bestrating als een kolbssale verbetering beschou wen. RIJNSBURG - Deze week zijn de ongeveer tien graf kelders in de Ned.-Herv.Kerk geopend en onder zocht. Er werden geen noemenswaardige vondsten gedaan, slechts een aantal schroeven, handvatsels en beenderen was alles wat aan het grijze verleden herinnerde. In een der kelders bevonden zich de overblijfselen van een eiken kist, die den indruk ga ven dat er een looden kist was uitgenomen, waar schijnlijk met de resten van een lijk. Een ingezetene van hier herinnert zich nog bij overlevering te heb ben gehoord, dat looden kisten, uit de grafkelders afkomstig, werden verkocht. Het geheele onderzoek maakte den indruk dat de kelders reeds vroeger wer den bezocht. ANNO 1976 LEIDEN - 'Met vlag en wimpel' werd een hoogtepunt. Historische optochten blijken immer een schot in de roos. Foto: Archief Leidsch Dagblad Dinsdag 5 oktober LEIDEN - Wat is het dat op een dag dat de regen herhaaldelijk met bakken uit de hemel valt tiendui zenden burgers huis en haard doet verlaten en de straat op drijft? Wat is het dat veertienduizend men sen in lange rijen doet wachten op een halfje wit en een paar haringen? Dat kan toch niet alleen zijn om dat we net twee dagen binnen aan de buis gekluis terd hebben gezeten om 25 jaar televisie voorbij te zien flitsen en daardoor vergeten hebben om eten in huis te halen? Onmogelijk, daar moet een 3-october- feest in het spel zijn. Zo'n feest, wat moet je daar nog over zeggen, als je tot die groep behoort die denkt dat niet-Leidenaars er ook na een uitvoerige uitleg geen snars van begrij pen en stadgenoten er net als jij toch al alles van we ten. Goed, het is al vaker gezegd, de ene helft van Leiden heeft tijdens de Taptoe als vanouds weer naar de andere helft staan kijken. We hebben weer gezongen in het Van der Werfpark, het ontzet her dacht in de Pieterskerk, suikerspinnen gegeten, ge slenterd over de kermis, (voor het eerst sinds jaren gratis te betreden) en als immer weer bijna onze nekken gebroken in de met halfvolle zakken patat, vis en druiven geplaveide binnenstad. De optocht 'Met vlag en wimpel' werd een hoogtepunt en het bewijs dat de 3-October-Vereeniging met een keuze voor een historische stoet toch altijd het meest in de roos schiet. We kregen verrassende staaltjes te zien van steltenlopers en viaggenzwaaiers, voor deze ge legenheid overgekomen zuiderburen. In de binnen stad barstte het feest weer los. om tot diep in nacht voort te duren. En natuurlijk hutspot gegeten in het ouderlijk huis. haring gevoerd aan de poes, want het was tenslotte ook werelddierendag. Drie-oktober moet blijven, in de binnenstad, zonder verkeer, maar verder liefst met alles er op en er aan. Foto's in deze rubriek kiuincn worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaartter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in /wart wit) op te sturen naur het Leidsch Dagblad, La,v. Leidsch Dagblud Archieven, postbus 54, 2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Roosevcltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11