JAREN 80 B BINNENLAND Commissie wil beperkte huurstijging Premier Kok voorziet Groot onderzoek naar stijging werkloosheid uitkering gevangenen Ontbrekende stuk A4 kan in 2007 klaar zijn 'Schade door incest kan heel lang doorwerken' Klierig olifantje verbannen naar Oekraïne Analfabete vergat gewoon altijd haar bril STAWOONDESIGN vantiMSTCffGIfi DE WEEK VAN DE Reputatie helpt niet Verhoging 2,7% in plaats van 4,5 .Proficiat! Kind krijgt jaarlijks drie medicijnen Rede boeit niet Gevolg van lagere economische groei den haag/gpd - Premier Kok verwacht dat de werkloosheid volgend jaar toeneemt. Het ziet er immers naar uit dat de eco nomische groei dit en volgend jaar rond de twee procent zal liggen, aldus Kok. Dat is ander half procent lager dan vorig jaar. In Nederland zijn nu 260.000 mensen werkloos, dat is 3,5 pro cent van de beroepsbevolking. Een lagere economische groei betekent dat minder wordt ge produceerd, minder wordt ge kocht en dat heeft gevolgen voor de werkgelegenheid, zei de mi nister-president. „Als de Ameri kaanse economie niet aantrekt, zullen wij langere tijd met een moeilijke overgangsfase zitten." De Nederlandse en Europese economie zijn in grote mate af hankelijk van de Amerikaanse. Gisteren daalden de Nederland se aandelen verder in koers, in navolging van de Amerikaanse aandelen. Wel wees Kok op de verwach ting die directeur Wellink van De Nederlandsche Bank deze week heeft uitgesproken. Wel link verkondigde dat de Neder landse economie zich aan het herstellen is en binnen enkele maanden uit de depressie zal komen. De AEX-index, de graadmeter van de Amsterdamse effecten beurs, sloot gisteren echter be neden de 500 puntengrens. De index was daar sinds januari 1999 altijd boven gebleven. den haag/gpd - Staatssecretaris Hoogervorst (sociale zaken) heeft een groot onderzoek gelast naar uitkeringen aan gedeti neerden. Gevangenen kunnen nog steeds een uitkering ont vangen, terwijl dit al anderhalf jaar niet meer mogelijk moet zijn. Normaal gesproken be hoort de Dienst Justitiële Inrich tingen (DJI) alle detentiegeval- len direct te melden aan het Landelijk instituut sociale verze keringen (Lisv). Het Lisv regelt dan dat de uitkering wordt stop gezet. Dit systeem faalt. (advertentie) KOMENDE WEEK OP RADIO Z Een week lang de mooiste platen en concerten. Op vrijdag 14 september van 9.00 -16.00 u. de Top 80 van de Jaren 80, gepresenteerd door Daniël Dekker en Hans Schiffers en *s avonds vanaf 20.00 uur live de Jaren 80 Super Sessie. Radio 2, je voelt je weer als toen! idweer op en in moskee zaterdag 8 SEPTEMBER 2001 COMMENTAAR Universiteit Leiden staat in Europa in de toptien, berichtte voorzitter Vredevoogd van het College van Bestuur bij de opening van het academisch jaar tevreden. Vooral de na tuurwetenschappen, geneeskunde, en sociale en gedragswe tenschappen doen het bij internationale vergelijking goed. Vredevoogd heeft hoogleraar Van Raan laten onderzoeken hoe dat kan voor een 'relatief kleine' en arme universiteit. Van Raan antwoordde dat de 'reputatie' van de universiteit daarvoor verantwoordelijk is. Vooraanstaande internationale onderzoekers vinden het nog altijd een eer om in Leiden te komen werken. Toch is het de vraag of Leiden het met die reputatie alléén redt. De universiteit is arm en moet, na lang dralen, keihard bezuinigen. Bij scheikunde moet veertig procent van de we tenschappelijke staf weg, bij biologie dreigt ontslag voor de helft en bij de rechtenfaculteit is het al niet anders. Met grote moeite slaagde de universiteit er deze zomer in om één ar beidsplaats voor papyrologie te behouden. De andere kleine letteren (van Duits tot Assyriologie) kan de universiteit ei genlijk niet meer betalen. Bedenkelijker is nog dat de univer siteit al jaren drijft op oude, ervaren onderzoekers die de ko mende jaren allemaal met pensioen gaan, terwijl er van on deraf weinig aanwas is. Hiermee dreigt Leiden zijn mooie plek in de toptien van Europese universiteiten binnen enkele jaren te verliezen. Als de universiteiten binnen de EU volgend jaar hun oplei dingen aan elkaar hebben aangepast, kunnen studenten vrij kiezen waar ze willen studeren. Vast staat dat ze niet alleen kiezen voor toponderwijs, maar ook voor topvoorzieningen. Leiden heeft die niet, met uitzondering van het (nog op te le veren) Kamerlingh Onneslaboratorium voor de rechtenfa culteit. Leiden dreigt in de internationale concurrentieslag zijn studenten kwijt te raken. Leiden staat nog in de toptien. Maar hierover hoog van de toren blazen, past de universiteit niet. Alle voortekenen wij zen erop dat zij dreigt af te drijven naar de marge van de Eu ropese academische wereld. den haag/gpd - De huren stijgen de komende drie jaren niet zo hard als ze volgens oude afspra ken zouden mogen. Volgend jaar juli kan de stijging voor ten min ste een derde van de huurders uitkomen op 2,7 procent in plaats van 4,5 procent. Dat zal de commissie-Vermeu- len woensdag adviseren aan staatssecretaris Remkes (volks huisvesting). Deze commissie, waarin verhuurders, huurders en het ministerie van volkshuis vesting zitting hebben, heeft zich gebogen over het huurbe leid. Tot nu toe mogen de huren jaarlijks in juli omhoog met het inflatiepercentage van het jaar daarvoor. Vanaf volgend jaar zouden de huren mogen stijgen met het gemiddelde van de in flatiepercentages van vijf jaar daarvoor, zo wil de commissie Deze berekening pakt volgend jaar gunstig uit voor huurders; dit jaar lijkt het inflatiepercenta ge uit te komen op 4,5 procent. Het gemiddelde inflatiepercen tage sinds 1997 komt echter uit op 2,7 procent. Die verhoging gaat dan gelden voor mensen die 70 tot 100 procent betalen van de maximale huur die voor de woning geldt. Betaalt iemand 50 tot 60 procent van de huursom die een ver huurder eigenlijk mag vragen, dan kan de verhoging volgend jaar oplopen tot maximaal 4,2 procent. Dat is altijd nog iets la ger dan de verwachte inflatie. Dit jaar mochten de huren om hoog met maximaal 3,8 procent. Volgens de commissie-Vermeu- len moet er vanaf 2005 een an der systeem komen om de hu ren vast te stellen. Dan zou er een stelsel van referentiehuren moeten komen. Daarin wordt rekening gehouden met de ge wildheid van een woning, de woonomgeving en de kwaliteits eisen van een huis. Het systeem wordt zo opgesteld dat een huurder zijn huis kan vergelij ken met een soortgelijk huis. Dat is nu niet het geval. den haag/gpd - De aanleg van het ontbrekende stuk van snel weg A4 tussen Delft en Rotter dam, dwars door het landelijk gebied Midden-Delfland, gaat 1,1 miljard gulden kosten. Het gaat hier om aanleg van het om streden stuk weg volgens het zo geheten plan-Norder, genoemd naar de Zuid-Hollandse PvdA- gedeputeerde die het heeft op gesteld. Gisteren bereikte Nor der overeenstemming over zijn plan met de betrokken gemeen ten en met bedrijven en natuur organisaties. Als er verder niet te veel strub belingen zijn, kan het nieuwe stuk rijksweg in 2007 worden geopend. Er is nog wel een lang bestuurlijk traject te gaan. Eerst moet het plan-Norder nu wor den goedgekeurd door de be trokken gemeenteraden, door het Hoogheemraadschap Delf land en de provincie Zuid-Hol land. Daarna kan het naar mi nister Netelenbos. Die moet op haar beurt toestemming krijgen van haar collega's in het kabinet en van de Tweede Kamer. (advertenties) den haag/anp - Kinderen tus sen de nul en tien jaar krijgen jaarlijks gemiddeld drie keer een geneesmiddel voorgeschreven. Daarmee is dit jaar in totaal 220 miljoen gulden gemoeid, pak weg 110 gulden per kind. Jonge tjes in deze leeftijdsgroep ge bruiken meer dan meisjes. Dat blijkt uit cijfers van de Stich ting Farmaceutische Kengetal len (SFK) op basis van gegevens van openbare apotheken in Ne derland. Opmerkelijk is dat jon gens vaker (achttien procent) dan meisjes luchtwegaandoe ningen hebben. Bij meisjes staat een laxeermiddel op nummer een, dat ze zestien procent vaker gebruiken dan de jongens. Ver der komt naar voren dat het ge bruik van Ritalin onder jonge kinderen is gedaald met vijf pro cent. Dit middel, tegen gedrags problemen en hyperactiviteit is omstreden. Het zou te snel wor den voorgeschreven. Het meeste geld, dertien miljoen gulden, gaat op aan het hor moon somatropine dat via de hersenen de lengtegroei stimu leert. Zorgverzekeraars vergoe den het groeihormoon als de behandeling volgens het proto col plaatsvindt. Dit jaar zal het 2.200 keer worden geleverd. Het kost 5.400 gulden per verstrek king. Kalsbeek gaat niet ingrijpen bij 'flitsscheidingen' den haag/anp - Staatssecretaris Kalsbeek (justitie) is niet van plan de wettelijke mogelijkheid van een supersnelle echtschei ding weer terug te draaien. Ze gaat er niet van uit dat veel mensen hiervan gebruik gaan maken, zo schreef ze gisteren op Kamervragen van SGP, Chris tenunie en CDA. De fracties hadden haar ge vraagd de 'flitsscheiding' onmo gelijk te maken. Sinds de nieuwe huwelijkswet per 1 april kunnen getrouwde mensen via een slinkse methode binnen enkele uren scheiden zonder tussen komst van de rechter. De chris telijke partijen vrezen dat dit leidt tot 'impulsscheidingen'. Door de openstelling van het huwelijk voor homoseksuelen kunnen mensen hun geregi streerde partnerschap via een akte omzetten in een huwelijk. Omgekeerd kan het echter ook; mensen die getrouwd zijn kun nen dat via een akte omzetten in een geregistreerd partnerschap. Een partnerschap is te beëindi gen door een verklaring, onder tekend door beide partners en een advocaat of notaris, en die in te leveren bij de burgerlijke stand. Ontbinding van een hu welijk duurt in het gunstigste geval zes weken. Er moeten specia- ,i in moskeeën worden ngen waarin slofjes ko- [liggen. Deze sloffen kan dweer aantrekken als er jsruimte moet worden „Maar als we een uit- brand in een moskee i bestrijden, heeft een «een tijd de slofjes aan te f', aldus woordvoerder den van de brandweer i y, in cassatie rijspraak - Het kabinet wil dat baar ministerie bij de iad in cassatie kan gaan tn vrijspraak door het shof. Dat is vooral van als het OM meent dat dachte ten onrechte is oken omdat sprake i van onrechtmatig ver rijs. De ministerraad steren ingestemd met oorstel van justitiemi- jorthals waarin de cassa- Hijkheid voor het OM is lerenprof' flrecht Cf- De Universiteit voor listiek in Utrecht heeft v lerenprofessor' aange- of. dr. Jan Baars is bij- st ïoogleraar 'Ouder wor- e, evensloop-perspectief. 11 as hoogleraar 'Filosofie )r( nens- en maatschappij- ihappen' aan de Katho- ersiteit Brabant. 4t uit de ken gevist stiAM - Een cadet van de ijke Militaire Academie is gisteren gered met van een politieheli. De verd na een oefening op van Goeree vermist. Ze :h te bevinden in een net duindoorn- en bra- iiiken. Ro ie Gens over roening' c - Het rapport De ont- ;van Nederland van 1111 ifensie en de Stichting seien Milieu is volkomen 311 fwaardig. Het staat vol .over de milieupresta- di de land- en tuinbouw, ier 0 Nederland. Volgens 'n( ort heeft de overheid >pen tien jaar het na- milieubeleid laten slof- 1 S(knks de grote welvaart. eelbort is volgens LTO mis- omdat veel feiten on- ide zakenman fJl villa terug eP IDEN - De Friese zaken- zjj nema, die vorig jaar de- 1werd vermoord in zijn in Estland, krijgt alsnog terug. Een 'zaken- had zijn huis in Nijega 11S i dood op illegale wijze oc t. De rechtbank in n8 den vindt dat nabe- van Sienema het huis waarde van negen ton terugeisen. Üèjiiste man xt gevonden 111 i - In de oude stads- e-1 Deventer is gistermid- IV0 lijk van Paul Jonker ge- De 29-jarige Deventen- I sinds zondagochtend De politie sluit uit dat ^7r door een misdrijf om i is gekomen. Hoe het èr in het water is te- uv ;omen, is onduidelijk. door Jantina Russchen den haag - Incestslachtoffers kunnen hun leven lang lijden onder zware psy chische problemen, daarover kan vol gens prof. dr. J. Frenken geen twijfel be staan. De bewering van de Amsterdamse psycholoog H. Israëls dat de schade door incest op termijn gering is, onderschrijft de Leidse hoogleraar seksuologie niet. „Je kunt niet generaliseren. Incest is af te zetten op een schaal die loopt van wit naar gitzwart. Meisjes die door een oom eenmalig oppervlakkig worden aange raakt zullen daarvan niet zoveel last heb ben. Maar bij slachtoffers die jarenlang seksueel zijn misbruikt, is de schade bui tengewoon groot." Dat de pijn van incest op de lange duur mee lijkt te vallen, is een opzienbarende uitspraak. Deze bewering van Israëls deed dan ook veel stof opwaaien. Met name omdat de psycholoog, die doceert aan de universiteit van Amsterdam, in zijn gisteren verschenen boek Heilige Verontwaardiging zware kritiek uit op het gezaghebbende onderzoek van psycho loge Nel Draijer. Deze deed in 1988 onderzoek naar incest onder duizend vrouwen. Op basis van gesprekken met deze vrouwen consta teerde Draijer onder meer dat een op de drie vrouwen wel eens te maken heeft gehad met een of andere vorm van sek sueel misbruik in het gezin of de familie. Eén op de vijfentwintig zou ernstig zijn misbruikt. Bovendien trok zij de conclu sie dat velen daar op latere leeftijd nog last van ondervinden. Haar bevindingen hebben de meningsvorming over incest de laatste jaren bepaald. Maar volgens Is raëls, die behalve Draijers onderzoek duizenden dossiers onderzocht in het psychiatrisch archief van de Amsterdam se GGD, zijn haar conclusies niet juist. Israëls stelt dat de psychologe de gevol gen van incest in haar conclusies veel ernstiger voorstelt dan haar onderzoeks resultaten volgens hem rechtvaardigen. „Een onterechte verdachtmaking", vindt Frenken. „Daarmee schiet Israëls een beetje naast het doel." Hij verwerpt ook Israëls' opvatting dat Draijer te weinig aandacht had voor de ongunstige gezins omstandigheden die samenhangen met incest. „Zij heeft die negatieve omge vingsfactoren wel degelijk in haar onder zoek meegenomen." Een oordeel over het werk van Israëls kan Frenken niet geven: „Ik heb het boek niet gelezen, maar ga dat wel doen." Het we tenschappelijk werk van Draijer kent de hoogleraar goed. Hij verwerpt de sugges tie dat het een slecht onderzoek zou zijn. „Het is methodologisch op voorbeeldige wijze uitgevoerd, het is zorgvuldig in de verslaglegging en bovendien is Draijer er op gepromoveerd. Dat was niet gebeurd als het geen goed onderzoek was." Frenken deed zelf onderzoek naar incest- situaties en dan met name naar de meest ernstige gevallen. „Gezinnen waarin in cest voorkomt, zijn geen warme, liefde volle gezinnen. Ze worden gekenmerkt door verwerping, verlating en verwaarlo zing en dat is juist zo schadelijk. Slacht offers komen in de knel door een kluwen van factoren. Het gaat niet zozeer om de hand die het lichaam aanraakt maar om de psychologische druk die er mee sa menhangt." Rotterdam - Een jongetje gaapt tijdens een van de toespraken van universiteitsbestuurders tijdens de opening van het nieuwe academische jaar van de Islamitische Universiteit in Rotterdam. Foto: ANP/Robert Vos emmen/gpd - Het Noorder Die renpark in Emmen is de straal- verwende Aung Naing Lay zat. Het vierjarige olifantje gedraagt zich als een onhandelbare pu ber. En nu blijkt dat iedere vorm van opvoeding onmogelijk is, gaat de klier op transport. Met een enkele reis naar de dieren tuin van Kharkov in Oekraïne. En dat is niet op de laatste plaats aan moeder Yu Zin te wij ten, die samen met de wat ou dere Annabel de dienst uitmaakt in de kudde. Zoonlief heeft vol gens het dierenpark misbruik gemaakt van moeders hoge po sitie. Hij meende zich met zijn gesar alles te kunnen permitte ren. En zodra hij een pak slaag dreigde te krijgen, sprong zijn moeder voor hem in de bres. De tirannieke puber moet nu de kudde verlaten. Maar voor hij op transport kan, moet hij toch eerst leren luisteren. Want hoe wel nog maar vier jaar oud weegt hij al meer dan 1.600 kilo. Het dier eventjes in een trans- portkist duwen of trekken be hoort dus niet tot de mogelijk heden. Zijn verzorgers denken hem echter binnen enkele weken al het nodige te kunnen leren, zo lang zijn moeder zich er maar niet mee bemoeit. Om dat te voorkomen is het tweetal inmid dels van elkaar gescheiden. Aung Naing Lay verblijft nu bij zijn vader in het stierenverblijf. amersfoort/gpd - Tineke Wagner heeft haar kinderen nooit kunnen voorlezen. Tot twee jaar geleden kon de 51-jarige Haagse nau welijks lezen of schrijven. Bij de geboorte van haar kleindochter besloot ze haar anal fabetisme te lijf te gaan. Na twee jaar cursus weet ze als oma wel raad met kinderboekjes. Wagner mocht gisteren op het symposium 'Analfabeten in beeld; ongeletterdheid on der autochtone Nederlanders' een boeketje aanbieden aan prinses Laurentien. Tot voor kort behoorde ze tot de bijna anderhalf mil joen autochtone 'functioneel ongeletterden' in Nederland. „Mijn moeder was vroeger heel makkelijk. Als ik niet naar school ging, dan ging ik niet", vertelt de cursiste alfabetisering. Na de scheiding van haar ouders bleef ze bij haar vader wonen, die door zijn werk niet kon controleren of zijn dochter daadwerke lijk in de klas zat. Op haar dertiende ging Ti neke Wagner werken. Alleen haar gezin wist van haar analfabetis me. Als ze ergens een formulier moest in vullen, vertelde ze altijd dat ze haar bril was vergeten. „Of dat ik vreselijke hoofdpijn had en het papier wel mee naar huis nam." Haar man en kinderen hielpen haar bij dat 'to neelstukje'. Maar ze heeft het heel erg gevonden dat ze niet kon voorlezen. Na de geboorte van haar kleinkind meldde Wagner zich aan voor een taalcursus, ze had er een uitzending van Ca therine Keijl over gezien. Die stap was heel moeilijk. „Ik heb het wel drie keer afgezegd voordat ik uiteindelijk durfde." Er is inmid dels een wereld voor haar opengegaan. Na twee jaar les kan ze 'redelijk' de krant lezen. „Vooral de kleine stukjes, zoals over een overval die ergens is gepleegd, gaan goed. Maar de politiek volg ik niet, in die verhalen staan veel te moeilijke woorden." Berichten over het koningshuis leest de Haagse ook graag. „Het was daarom ontzettend leuk om Laurentien te ontmoeten. Ze was heel aar dig voor me." (advertentie) Hogeschool Leiden feliciteert Hans van den Berg, Vincent Bulte, Jacqueline Elders, Marlies Langezaal, Francis van Spek, Irene Terpstra en Maria van Zweden (leraar opleiding Verpleegkunde) met het winnen van de Hogeschool leiden Prijs 2001. Hun afstudeerproject werd door de jury als beste beoordeeld. la'O De nieuwste woon-, werk- en slaapkamerprogramma's van dit Duitse topmerk zijn een ideale optie voor mensen die hun interieur op maat willen samenstellen. -DESIGNCENTRUM Alana Aanbouwprogramma voor wonen en werken met eindeloos veel mogelijkheden Strak design in massief beuken met accenten van aluminium en glas.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3