GOLFCLINIC r?E I 5 E'ïTT C H r E N O TOERISME Verstand op nul, blik op de bal Drieduizend golfbanen in één gids FEITEN CIJFERS 0» o u PLAS ZATERDAG 8 SEPTEMBER 2001 pjn mensen die ie dagen golf onder de knie r' )ben. Maar die ib i wel gezegend met een fikse v 39 hoeveelheid Jurlijke aanleg. ri1 de rest van de v\| lensheid is een ^lagse golfclinic Cge manier kennis te 4 .maken met de ,1 'herensport' De versgemaaide golfcours^ ontvouwt zich aan het ver wachtingsvolle oog van de gas ten. Het vergezicht is adembe nemend, met typisch Spaanse glooiingen, bossen en landerij en. Op het terras toasten we met de plaatselijke trots, een heerlijke volle rosé uit de streek die veel Nederlanders als hun broekzak kennen. Maar de Cos ta Brava biedt meer dan luieren in de zon en met bier overgoten discofeesten tot diep in de nacht. Een paar kilometer land inwaarts heerst de rust voor een golfclinic, het prototype van de actieve vakantie. Drie dagen aanschouwelijk onderwijs van golfprofessionals, oftewel een stoomcursus voor de pure be ginner. Golf is geen sport die uit de los se pols beoefend kan worden. Alleen al om een golfbaan te betreden, dien je te zijn inge wijd in de geheimen van de gol- fetiquette. Er zijn strenge kle dingnormen, richtlijnen voor verbaal gedrag en een scala aan fatsoensregels. Zo mag je bij voorbeeld niet stoïcijns door wandelen als je net een graspol uit de green hebt gemept. Het is de bedoeling dat het een en an der keurig in originele toestand wordt hersteld. Daarnaast zijn er verrassend veel technische vaardigheden nodig om het balletje in het holletje te wer ken. Een clinic in Spanje is een pri ma manier om op een ontspan nen wijze een lesje te leren in de basisbeginselen van het golf. Golfclinics zijn er tegenwoordig in alle soorten en maten. Niet in de laatste plaats omdat de sport zich mag verheugen in een ongekende populariteit. Ie dereen wil golf spelen tegen woordig. En dus is er een markt voor instructeurs en reisorgani satoren. Natural Golf uit Doom organiseert al een paar jaar golfclinics, met name in Neder land, Duitsland en België. Het project in Spanje is nieuw. Niet voor snobs, maar voor een groot, zeg maar, Costa Brava- publiek. „Golf is niets anders dan knikkeren voor grote men sen", kondigt Wim Verheul na mens de Organisatie aan. Ver heul is drie dagen lang captain, gangmaker en steun en toever- schonken aan de swing. De aanpak van Wim Verheul en z'n golfprofessionals spitst zich toe op het moment van balcontact. „Het gebeurt allemaal op het ogenblik dat de stok de bal raakt", predikt Wim Verheul. „Dat is het moment dat de bal richting en snelheid meekrijgt." Er valt even een stilte bij zoveel simplisme. Impact Training System heet het met een mooi Stuart Cooper demonstreert hoe je de bal uit de bunker moet spelen. Foto's: Golfers Magazine/Emmie Buermans laat van zes absolute beginne lingen. Nul Waar we al snel achterkomen is een gouden golfregel: zet het verstand zoveel mogelijk op nul. Richt de blik op de bal en denk vooral niet te veel na over wat er zoal allemaal mis kan gaan. Concentratie is het tover woord. De lesaanpak van Natu ral Golf wijkt af van de gangba re methodiek. Gebruikelijk is dat er veel aandacht wordt ge- woord. Het gaat in wezen om het plok-geluid. Een heldere plok bij de afslag is een indica tie dat de bcil op een verant woorde manier is weggejaagd. Is het werkelijk allemaal zo ge makkelijk? Net zo eenvoudig als midgetgolf? Dus niet. Daar ko men we tijdens drie onafgebro ken dagen golfles nog wel ach ter. Maar eerst gaan we droogoefe- nen, met een levensgrote ha mer. Goed voor de lachspieren, goed voor het juiste gevoel. De Het aantal bij de Nederlandse Golffederatie geregi streerde golfers blijft spectaculair groeien. Het zijn er nu al meer dan 160.000 en volgens een recente studie zijn het er over vier jaar niet minder dan 230.000. De 160 banen in ons land kunnen die aanwas bij lange na niet verwerken. Alleen al in de Randstad bedraagt het capaciteitstekort veertien volwaardige achttien holes courses. Het gevolg is lange wachtlijsten en overvolle banen. Geen wonder dat steeds meer golfers hun heil zoeken in het rustiger achterland of vlak over de grens. Ook tijdens de vakantie in het buitenland is het de moeite waard naar een baan uit te kijken. Dan is de ver nieuwde Golf Guide Europe van de ANWB een hulp middel bij uitstek. In dit vuistdikke naslagwerk van 704 paginés is informatie over 3000 golfbanen in 22 Europese landen opgenomen. Inclusief het golfmek- ka Great Brittain, het relatief rustige Ierland en de va kantiebestemmingen Marokko en Tunesië. Heldere kaarten en duidelijke symbolen wijzen de weg. De gebruiksaanwijzing is in vier talen, de karakteristie ken van de banen in het Engels. Naast de bedragen voor de greenfees zijn ook de aanrijroutes en over nachtinggelegenheden in de buurt opgenomen. He laas ontbreken de webadressen van de banen, anders was het mogelijk geweest thuis alvast wat starttijden te reserveren. Golf Guide Europe, uitgegeven door de ANWB, ISBN 9018013226. Prijs f43,95. hamer is net zo groot als een golfclub en heeft de bedoeling om de leerlingen 'slagvast' te maken. Door keer op keer te beuken. Het valt niet mee steeds hetzelfde punt te raken. En zeker niet het plekje wat je van te voren in gedachten had. Het is duidelijk, het duurt nog even voordat we worden losge laten op de 18-holes golfbaan, het summum voor de ware golfliefhebber. Bandplooi Onder leiding van de typisch Engelse golfprofessionals Mar- tyn Shoulder en Stuart Cooper - petje, bandplooibroek, polo shirt - oefenen we eerst een aantal afzonderlijke onderde len. Afslaan, chippen, putten: de cursisten krijgen alle varianten van het golfspel gedoseerd voorgeschoteld. Hark en vork komen er ook aan te pas. Groe ne vingers zijn bij golf wel han dig. Elke gemold polletje dient te worden teruggestopt. De hark komt van pas als het zand in de bunker weer eens gefat soeneerd moet worden. Aan het eind van de eerste cur susdag komen de tongen los bij het après-golf. Uitgewaaid, moegestreden en een tikje ver brand kruipt het gezelschap voor het uitwisselen van erva ringen achter een aperitiefje. Onder het genot van de Spaan se specialiteiten van chefkok Francisco Gomez Munoz in het oerhollandse Van der Valk-ho tel worden de verhalen ieder uur sterker. Na veel zwoegen en zweten breekt na twee dagen het grote moment aan: we gaan een ech te wedstrijd spelen op de 9-ho- les golfbaan. Al het geleerde wordt in praktijk getoetst. Ver schillende ballen duiken met of zonder omweg in het ravijn, de bosjes of in de zandbunker. Golf blijft een moeilijke sport. Het is peentjes zweten met Martyn Shoulder die minzaam grijnzend op je vingers staat te kijken. Plus natuurlijk al je te genstanders, die quasi noncha lant jouw raakmoment bestu deren. Het triomfantelijke ge voel van het putten voelt als een ware overwinning. Het is welis waar nog niet de stijl van Tiger Woods, of Maarten Lafeber, maar de instucteurs knikken in- stemmand als de bal soepeitjes naar het gat dartelt en in de ho le duikt. Plok! Het maakt een hoop goed. Zelfs de blaren in de handpalm doen even geen pijn meer. Ria Willemse In een paar dagen leren golfen aan de Costa Brava. Het golfinidweek-arrange ment (dinsdag tot en met zaterdag) van the Natural Golf Company BV in sa menwerking met Van der Valk vakanties kost 1695 gulden per persoon (op basis van 2-persoons ho telkamer. Inbegrepen zijn: retour vliegreis Schiphol- Barcelona, huur van een Smart auto gedurende het gehele verblijf, de hotel overnachtingen in het Van der Valk hotel Barcarola aan de Costa Brava onge veer 90 kilometer ten noorden van Barcelona. Inbegrepen is ook het Na tural Golf seminar van drie dagen, alle greenfees op Golfclub Mas Nou, gebruik van golfballen, huur van de golfset, golfstarterspak- ket en de lunches op de golfbaan. Speciale diner- arrangementen in hotel Barcarola kosten 75 gul den per persoon. Het programma in het kort: dinsdag aankomst en kennismaking met de Na tural Golf Instructor, in troductie golf en bespre king van etiquette op de baan. Woensdag:praktijk Natural Golf Seminar met de verschillende techni sche vaardigheden (lunch op de baan). Donderdag: vervolg van praktijkles, met na de lunch uitleg over invullen van score- kaart en video-opnames. Vrijdag: herhalen van oe feningen en vervolgens de baan op voor het spelen van de 9 holes (par 3). Za terdag vertrek naar Neder land. Meer informatie: 0900- 123GOLF of 0900-1234653 en internet: www.naturalgolf.nl Een overzichtskaart van zo goed als alle golfbanen in Spanje is aan te vragen bij het Spaans Verkeers bureau: 070-346.59.00 en www.spaansverkeersbu- Op Pad Het staat zo goed als vast dat de beurs Op Pad volgend jaar van 8 tot en met 10 maart plaats vindt in de RAI in Amsterdam. Tot nu toe werd het door buitensporters en actieve vakantiegangers druk bezochte evenement altijd in februari in het Congres Cen trum in Den Haag gehouden. Volgens hoofdredacteur Kees Lu- cassen van het ANWB-magazine 'Op Pad', dat de beurs organi seert, is de verhuizing noodzakelijk omdat 'Den Haag' te klein werd. Mochten de plannen doorgaan (Lucassen: 'Ik ga er eigen lijk al van uit') dan kunnen de bezoekers in Amsterdam met één en hetzelfde toegangsbewijs ook naar de FietsRAI die tegelijker tijd wordt georganiseerd. Thalys De bij veel skiërs populaire Thalys naar de wintersportgebieden in de Franse Alpen, vertrekt het komend seizoen voor het eerst ook van het Centraal Station in Amsterdam. Tot nu vertrok de hogesnelheidstrein in alle vroegte van Rotterdam CS, wat voor veel skiërs uit de noordelijke helft van het land een probleem vormde omdat ze onmogelijk op tijd in de Maasstad konden zijn. De Thalys vertrekt (vanaf 21 december) om 05.32 uur uit Amsterdam en arriveert na een paar tussenstops in Nederland om 14.00 uur in Moutiers (eerste halte in Frankrijk) en om 14.48 uur in Bourg St. Maurice (eindpunt). Vandaar verzorgen pendelbussen het vervoer naar ski-oorden als Les Trois Vallées en Les Arcs. NS Travel heeft inmiddels de brochures SnowRail en Alpen Expres uitgegeven met daarin meer informatie over de Thalys en tal van sneeuwarrangementen in Oostenrijk, Zwitser land, Italië en Frankrijk. Meer informatie: NS Travel, tel. (030) 297.71.11 en Internet www.nstravel.nl Utrecht Onlangs is een compleet overzicht verschenen van alle vaarmo- gelijkheden door de stad Utrecht en in het bijzonder hèt Muse umkwartier. Daarbij kan bijvoorbeeld zowel zelf worden geka- no'd als worden meegevaren met een grotere rondvaartboot. De vaarmogelijkheden zijn het afgelopen jaar aanzienlijk uitge breid, zodat een nieuwe folder geen overbodige luxe is. Het vouwblad 'Over de grachten, Vaarmogelijkheden in het Utrechts Museumkwartier' is gratis verkrijgbaar bij alle grotere VW's in het land, en in Utrecht eveneens bij musea en bibliotheken. Te lefonisch bestellen tegen vergoeding van portokosten kan ook: (0900)414.14.14. Vierwoudstedenmeer 'Golf Luzern/Zentralschweiz'. Dat is de titel van een brochure die de golfmogelijkheden in Centraal Zwitserland presenteert. De regio telt negen banen: vijf met 18 en vier met 9 holes. Ze liggen zowel aan het Vierwoudstedenmeer als midden in de ber gen en worden in de gids uitvoerig beschreven. Informatie wordt onder meer gegeven over het aantal holes, de lengte, de hoogte, het speelseizoen, faciliteiten, tarieven, vereiste handicap en de mogelijkheden voor het huren van stokken en dergelijke. Tevens worden excursietips voor de naaste omgeving verstrekt. De brochure is aan te vragen bij Luzern Tourismus, tel. (90041) 412.27.17.17 of e-mail luzern@luzern.org. Inverness Met ingang van 10 september begint de luchtvaartmaatschap pij ScotAirways een verbinding tussen Amsterdam en Inverness in Schotland. Er wordt met uitzondering van het weekeinde elke dag gevlogen (vice versa). Ook voert ScotAirways het aantal vluchten tussen Amsterdam en Southampton op tot zeven per week. Ski Happy Inn In Ahoy' Rotterdam wordt van 18 tot en met 21 oktober 2001 de Ski Happy Inn gehouden, een samenvoeging van de voorma lige Ski Happ en Ski Inn. De beurs legt zich vooral toe op win tersportvakanties. Niet alleen de ANWB en een groot aantal Ne derlandse reisorganisaties zijn met informatiestands aanwezig, ook komen er vertegenwoordigers uit Oostenrijk, Slowakije, Roemenië, Canada, Frankrijk, Finland, Polen. Duitsland, ttalië en Zwitserland naar Rotterdam. Bezoekers kunnen hun favorie te vakantiebestemming uitzoeken en eventueel direct boeken. Verder is er een Langlaufloipe, een kinderpiste en is het zelfs mogelijk een sneeuwballengevecht te beginnen. Verder wordt er door middel van shows aandacht geschonken aan skimode en nieuwe materialen. Openingstijden-, donderdag en vrijdag van 12.00 tot 22.00 uur en op zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Entree: 17,50 gulden (kinderen van 4 tot en met 12 jaar, 12,50 gulden. Gezinskaart (2 volwassenen met 2 kinde ren: 45 gulden. Meer informatie: www.skihappyinn.nl M N Na een hete zaterdag in juli waarop alle snelwegen in Frank rijk en Duitsland verstopt raakten, begon Hans Bakker over snipperdagen voor schoolkinderen. Zodat er een begin zou kunnen worden gemaakt met een betere vakantiespreiding. De opmerking van de voorzitter van de Raad van Bestuur van Travel Unie (Arke, Holland International) haalde alle kranten. Maar Bakker had beter moeten weten. In mijn archief-map 'Vakantiespreiding' zitten rienjHen knip sels. Zoals dat van 23 december 1986. Daarin wordt aangekon digd dat de Raad van Ministers van de Europese Gemeenschap een resolutie heeft aangenomen waarin een betere spreiding wordt bepleit Cin tijd en in ruimte') van her toerisme. Ook in die map - het is slechts een greep - een bijna pagina groot verslag van een conferentie over vakantiespreiding op 16 en 17 oktober 1991 in Noord wijk. Sprekers waren onder ande ren staatssecretaris van economische zaken Yionne van Rooy, de Nederlandse vice-voorzitter van de Internationale Federatie van Touroperators Ferdinand Fransen 'en de Commissaris van de Europese Commissie, verantwoordelijk voor toe risme A. Cardoso e Cunha. De aanwezigen (onder wie alle ministers van toerisme van de EG) bedolf het drie tal onder de open doekjes. En daarna? Juist! Ze dronken een glas. deden een plas en alles bleef zoals het u>as. L. J

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 31