Kraak verlaat raad Ter Aar Niet zeuren maar zwoegen in de zorg RIJN VEENSTREEK Alphen wil alternatief voor asielzoekers zoeken Acht winnaars bij finale penaltyschieten Reorganisatie voor Cistron onvermijdelijk iderzoek naar mest in weilanden lendijk ook |r auto's l wetering - Tijdens de lamheden aan de HSL tl fietspad Molendijk tus- euwe Wetering en Roe- idsveen ook worden ge- door auto's. Hiermee is ilossing gevonden voor bewoners van de Voor- ie normaal gesproken 5g van rijkswaterstaat ge- om de Alkemadelaan te jwe ussen Gezondheidservice iaar leden weer cursus- servicediensten aan. Op tember begint in Alphen Rijn de zogeheten Gor- irsus, die het effectief met kinderen behan- Alpjien kan vanaf 28 jiber ook de cursus Baby- re gevolgd worden en or- ert Gezondheidservice de ncyclus 'Vrouwen in de ng', en wel vanaf 26 sep- In Roelofarendsveen 3tember de cursus afvallen met Slank en lidmaatschap voor het )1 kost 27,50 gulden. Te ch inschrijven en lid lis mogelijk op 071- 5. uwe afnemer Kompost aan den rijn - Stercom- ieft al een contract klaar- roor een nieuwe afne- het gecomposteerde 1 uit de gemeenten in de se en Leidse regio. Com- V uit Zevenbergen Irabant) haalt voortaan ipost op bij Stercompost en aan den Rijn. Com- estaat uit werknemers rorige afnemer, Frigro terdam, de rug hebben «rd. Stercompost ver se week bij de rechter itract met Frigro, dat in ermaanden vijf weken srwerkt groente-, fruit afval ophaalde in Al- zaterdag 8 SEPTEMBER 2001 door Tim Brouwer de Koning ter aar - Oud-wethouder Emma Kraak verlaat de gemeenteraad van Ter Aar. Uit teleurstelling over de 'doodgeslagen politieke discussie' en vanwege een ver huizing naar Alphen aan den Rijn maakt zij vanaf i oktober geen deel meer uit van de fractie van het Progressief Akkoord (PAK). Kees Hagenaars neemt haar plaats in bij de oppositiepartij, die drie van de dertien zetels be zet. Opluchting overheerst bij Kraak, die op 28 juni haar laatste ge meenteraadsvergadering in Ter Aar bijwoonde. Afgelopen don derdag ontbrak zij bij de inge bruikname van de vernieuwde raadzaal. Ook op 27 september laat zij verstek gaan. „Ik ben het een beetje zat", zegt Kraak. Zij weet nog niet of zij in haar nieu we woonplaats politiek actief wordt. Wel is Kraak, voormalig Statenlid van Groen Links, in middels lid van Leefbaar Neder land. In Ter Aar vreesde Kraak het plezier in het raadswerk te ver liezen. Vooral de schorsing waarmee politieke tegenstan ders haar een jaar geleden dreigden, hakte erin bij de voor malige oppositieleidster. Daar naast mist zij het politieke debat in haar oude woonplaats. „De raad is ondeskundig en onzake lijk", zegt Kraak fel. „Ook burge meester Epskamp, een aardige man, laat zich overdonderden door de wethouders. Ik had nog zo gehoopt op vruchtbare dis cussies met de voorzitter van de raad. Mijn verhuizing staat niet los van deze ontwikkeling. Korte vergaderingen met veel hamer stukken zijn misschien leuk, maar ik vind de raad van Ter Aar nu vlees noch vis." Ondanks haar kritiek valt Kraak het PAK niet af. Volgens haar is het vertrek in goed overleg ge gaan. Fractievoorzitter Van der Veen toont zich niet verbaasd over de stap van Kraak, die eer der dit jaar al liet weten dat zij zich in 2002 niet herkiesbaar zou stellen voor de gemeente raad. Na de korte en turbulente periode in 1998 dat zij wethou der was, nam haar belangstel ling voor het raadswerk af. „Em ma was door die terugslag min der in staat om zich in te zetten voor de inwoners van Ter Aar", zegt Van der Veen, die haar dit jaar afloste als fractievoorzitter. „Wel blijft zij lid van het PAK, maar zij mag als Alphense geen zitting hebben in de gemeente raad van Ter Aar. Gelukkig heb ben wij in Kees Hagenaars een capabele opvolger." Kraak is al de tweede van de drie wethouders die na de verkiezin gen van 1998 aan de slag gingen, die de gemeente verlaat. Jan Bom van Gemeente Belangen verhuisde vorig jaar naar Wou- brugge (gemeente Jacobswou- de). Ook Ingrid Riedel, die in 1998 net als Kraak slechts enkele maanden wethouder was, laat zich zelden meer zien in de Ter Aarse raadzaal. Door ziekte is zij slechts sporadisch in staat om vergaderingen bij te wonen. Haar partij De Echte Liberaal, een afsplitsing van de plaatselij ke WD, doet volgens woord voerder Eisso Riedel niet mee aan de komende gemeente raadsverkiezingen. Ifraak ver wacht dat haar voormalige col lega, met wie zij het goed kan vinden, ook per 1 oktober de Ter Aarse raad verlaat vanwege een verhuizing. Ingrid Riedel was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. weteringbrug - Meer dan vijftig jongens en meisjes van de voetbal verenigingen Alkmania, DOSR, ROAC '79 en SVOW streden gister avond in Weteringbrug om de penaltybokaal van de Stichting Vakan- tiespelen Alkemade (VAK). Ondanks het regenachtige weer was het een geslaagde avond. De afgelopen maanden hielden de voetbalver enigingen de voorronden. De beste F-, E-, D- en C- junioren kwamen tegen elkaar uit in de finale bij SVOW. Dit leverde acht winnaars op, waarbij vooral de naam van Martijn van Trigt opviel. Deze F- junior van ROAC wist ai zijn penalty's, vijf in totaal, te verzilveren tegen kee per Barry Kerkvliet. Andere winnaars waren Femke Sloof (F), Lotte Neijman (E), Bianca van de Meer (D), Irma de Haas (C), Marc van Die- men (E), Rudi Roosenmalen (D) en Mickel Schouten (C). Foto: Mark Lamers alphen aan den rijn - Na de te- lecomafdeling van Cistron zit nu ook de intemetpoot van het Al phense bedrijf in de problemen. De verwevenheid tussen de twee bedrijfsonderdelen maakt een reorganisatie van het hele bedrijf onvermijdelijk. Groot aandeelhouder en oud-direc teur D. ter Haar is teruggeko men om dat te regelen. Cistron Telecom kondigde vori ge maand aan de mogelijkheden van een doorstart te onderzoe ken. Aanleiding daarvoor is een conflict met KPN over de kosten van de dienstverlening van dat bedrijf. Cistron is vele miljoenen guldens verschuldigd aan KPN, maar weigert de, in haar ogen, te hoge rekeningen te betalen. Om te voorkomen dat een van de schuldeisers het faillissement zou aanvragen probeert het be drijf met man en macht een fi nancier te vinden en een door start te maken. In een verklaring zegt Cistron nu zelf dat daarvoor een reorganisatie voor het hele bedrijf onvermijdelijk is. „Tot op heden hebben wij te weinig aandacht besteed aan het schei den van zaken tussen beide zus terbedrijven, dat moet nu eerst geregeld worden", meldt Ter Haar. Hoeveel ontslagen er val len is nog niet duidelijk. Het personeel is gisteren geïnfor meerd over de op handen zijnde reorganisatie en krijgt volgende week meer informatie. Centrum wil banden met gemeente niet kwijt ade/woubrugge - Voor het onderzoek •ststoffen in de Vlietpolder is gistermiddag het startschot gegeven. Het onderzoek in anden en sloten in Ofwegen, het buurt- ussen Hoogmade en Woubrugge, is eigen- xperimentele wijze aan de gang sinds april nds begin dit jaar voeren boeren en mede van het Hoogheemraadschap van Rijn metingen uit. Een feestelijke bijeenkomst om dat te vieren bleef tot nu toe uit in verband met de MKZ-crisis, maar gistermiddag was daar tijd voor in de stal van deelnemer A. van Mil. Als symbolische handeling nam dijkgraaf E. van Tuyll van Serooskerken van het hoogheemraadschap een grasmonster en WLTO-bestuurder N. Al kemade een watermonster. Het project moet uit wijzen of boeren teveel mest gebruiken of dat de meststoffen ergens anders vandaan komen. door Saskia Buitelaar alphen aan den rijn - Het gemeentebe stuur van Alphen aan den Rijn is bereid te zoeken naar alternatieve vluchtelin genopvang als het asielzoekerscentrum in 2003 dicht moet om plek te maken voor een jeugdgevangenis. Het COA (Centraal orgaan Opvang Asielzoekers) verzoekt daar dringend om. De bewoners en werknemers in het Getaneh Tessema- centrum aan de Eikenlaan willen de goe de contacten met Alphense organisaties en vrijwilligers niet kwijt. In de afgelopen drie jaar is het centrum een onderdeel geworden van de lokale samenleving, zegt W. Latupeirissa, clus terdirecteur van de aze's in Alphen, Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Katwijk en Waddinxveen. „Onze bewoners zijn hier gewend geraakt, ze weten de weg in Al phen te vinden en volgen taallessen bij de Steva. Die band is gegroeid, weder zijds. We beraden ons de komende maanden met de gemeente op onze wens om in Alphen te blijven." Volgens het contract dat het COA in 1998 met de gemeente sloot blijft het azc tot 2003 aan de Eikenlaan staan. Ook in an dere gemeenten sluit de opvangorganisa- tie altijd tijdelijke contracten af. Het voortdurend bouwen, afbreken, herbou wen en verhuizen kost weliswaar veel geld en moeite, maar is noodzakelijk. Zonder contract voor een bepaalde tijd ondervindt het COA te veel weerstand te gen de komst van asielzoekerscentra. Schoof is bereid om te kijken of Alphen opnieuw kan bijdragen aan vluchtelin genopvang. Of dat een nieuw azc wordt of permanente huisvesting voor status houders, ligt wat hem betreft nog in het midden. Dat het Getaneh Tessemacentrum op de huidige plek verdwijnt, staat vast voor burgemeester Schoof. „Er is geen sprake van een keuze. Het is niet: azc of gevan genis. Het Rijk heeft destijds (in 1994) de ze grond gekocht voor de bouw van de Geniepoort. Een deel daarvan was van meet af aan gereserveerd voor een jeugd gevangenis." Toen het COA in 1998 snel een plek nodig had voor een asielzoe kerscentrum, lag het voor de hand om daarvoor de braakliggende grond achter de Geniépoort te gebruiken. Inmiddels moet justitie de komende ja ren een flink aantal jeugdgevangenissen bouwen. Toen Alphen hoorde dat de rijksgebouwendienst daarvoor op zoek is naar locaties, bracht Schoof de Alphense afspraak weer onder de aandacht. „Wat ons betreft kan hier een jeugdgevangenis komen." Omdat de grond in 1993 daar voor reeds is bestemd, hoeft de gemeen teraad er niet opnieuw over te beslissen. Bezwaar maken is onmogelijk. Schoof verwacht echter niet dat de komst van een nieuwe gevangenis opnieuw op weerstand stuit. „Ik kan de toekomst niet voorspellen, maar als je mij vraagt of mensen zich nu druk maakt over gedeti neerden binnen de gemeentegrenzen, zeg ik nee. De Geniepoort levert totaal geen "problemen op, ik denk dat veel mensen niet eens weten waar hij staat." ompte geur. Een mix van zweet, uri- asting en zieke, oude lijven. Een stap erzorgingsafdeling voor demente be en de doordringende lucht neemt n je. Dat was vijftien jaar geleden al nu nog het geval. Als ziekenverzorg- je dat amper. Wantje went aan de Dk leer je omgaan met de beperkin- ïrgernissen, de onmacht en de on- jk hoge werkdruk. Je zeurt niet in de lar zwoegt. In al die jaren is dat nog liet veranderd. in uur 's ochtends begint de dag- Ie nachtzuster draagt met een wit ïkken gezicht en kleine ogen de ïrheden over. Even later is De Ros- n afdeling voor dementerende ou- ral in bedrijf. Vandaag telt de dag- fficieel zes mensen. Omdat Tonny idstherapeutische basis komt wer- nnen de verzorgers een paar uurtjes maken van een extra paar handen, i een tijdje ziek geweest. Door haar tan. In principe zou ze haar tempo id moeten aanpassen. In de loop dag blijkt daarvan niets terecht te Tk kan mijn collega's toch niet af hoor je haar denken. Slijk toch dat deze houding, net als ifieke geur, door alle jaren heen is langen. Je bent de beste ziekenver- van de afdeling als je in een rap en rits bewoners afwerkt. Doordat >p een afdeling moet gebeuren en ld voor een ander mag en wil onder- loud je elkaar stiekem in de gaten. 1 verzorgsters tellen aan het einde ochtend stiekem het aantal bewo- tze hebben gewassen? Diep in je j ld je het niet netjes dat je uitrekent I mensen je hebt geholpen. Want als voner zijn dag niet heeft en flink te- jl kt, ben je extra lang bezig met een irt. Ondertussen heeft een ander er ;t Ine uit bed. Vreselijk toch; dat jevoel dat je bekruipt als je door 3 digheden langzamer werkt. Dat die zoveel jaren nog steeds niet is uitge- öntinentiemateriaal is aanzienlijk td. (Wat een reusachtig absorptie- |en hebben de matten tegenwoor- &k de bedden, de tilapparatuur en andere verpleegartikelen zijn met de egegroeid. Maar een ding is onver- gebleven: met een klein groepje éelsleden heb je absurd veel werk te en. Nog steeds is de zorgverlening >1 ie van de dag dringt de onfrisse aar de achtergrond. Wat een geluk 'g. Een mevrouw die regelmatig de Ziekenverzorgers hebben altijd het gevoel dat zij tekortschieten Het aantal studenten verpleegkunde neemt drastisch af. Maar dat is niet de enige oorzaak van het personeelstekort in de zorgsector. Het ziekteverzuim en het aantal mensen dat het vakgebied verlaat spelen ook een grote rol. Verslaggeefster Nancy Ubert blies het stof van haar verpleegstersdiploma en werkte een dag mee in verpleeghuis Oudshoorn in Alphen aan den Rijn. Nu herinnert zij zich weer waarom ze jaren geleden besloot met de verpleging te stoppen. door Nancy Ubert Tonny, die voorlopig op arbeidstherapeutische basis in Oudshoorn werkt, zorgt tot opluchting van haar naaste collega's voor 'extra handen'. Foto: Eric Taal bokkenpruik opzet toont zich meegaand. Geen geruk, getrek of gekrijs. Rustig laat ze zich van top tot teen wassen. Omdat ze niet in staat is actief mee te werken als ze wordt aangekleed, vergt de klus behoorlijk wat energie. Voor bijtanken is nog geen tijd. Op naar de volgende. Snelheid. Daar draait het 's morgens om. Dat was toentertijd ook het geval. Verzorgenden jakkeren maar door. Hier in Oudshoorn tot negen uur, het tijd stip voor het ontbijt. Lang niet alle bewo ners zijn voor de ochtendmaaltijd aange kleed. Dus moet een aantal op bed eten. Op De Heuvel, een afdeling voor lichame lijk zieken, is dat problematischer dan op De Roskam. De Heuvelbewoners zijn gees telijk tamelijk goed. Vrijwel allemaal willen ze aan tafel eten. Helaas redden de perso neelsleden het niet om iedereen voor ne gen uur uit bed te halen. Daarom krijgen ze flink gemopper te horen. Hoe groot moet het incasseringsvermogen van een ziekenverzorgende zijn? Als je ver wijten naar je hoofd krijgt geslingerd over zaken waaraan je niets kunt doen, over spoelt je een wee gevoel van machteloos heid. Je probeert zo goed te doen, maar krijgt stank voor dank. Op de afdeling voor demente bejaarden ontstaat dat gevoel van onmacht weer op een andere manier. Als bewoners zonder logische reden schelden, knijpen, schoppen of aan je haren trekken, kwetst dat. Per slot van rekening probeer je alleen maar te helpen. En diep in je hart verwacht je daarvoor toch een vleugje waardering terug. Het is zo moeilijk te ver kroppen dat de mensen voor wie jij het zweet op de rug hebt staan jou letterlijk of figuurlijk pijndoen. Even later maakt ziekenverzorgster Anne- Mieke zich kwaad bij een bewoonster die via een elektrische vernevelaar longmedi catie moet inademen. „Dit is al de zoveel ste keer dat iemand dit verkeerd aansluit. Ze gaat er niet dood van, maar het is niet goed dat dit gebeurt." Opnieuw komen de weggestopte gevoelens naar boven. Niets is ellendiger dan de ont dekking dat naaste collega's steken laten vallen. Omdat iedereen keihard werkt en de woorden 'niet zeuren, maar doen' hoog in het vaandel staan, durf je een ander bijna niet aan te spreken op een fout. Uren vliegen voorbij, 's Middags brengt het personeel de bewoners die geen hele dag kunnen opzitten voor een uurtje naar bed. Ondertussen zit in de huiskamer van De Roskam een vrouw te schelden en te mop peren. „Wanneer nemen jullie klerelijers me nou eens een uurtje mee naar buiten." Verzorgsters lopen heen en weer. Ze heb ben niet eens tijd om te sussen, laat staan dat ze een uurtje met de vrouw tonnen wandelen. „Morgen misschien",fRosten de zusters in het voorbijgaan. Horen ze de noodkreet van die vrouw wel? Of zijn ze na een paar maanden al zo murw dat een letterlijke schreeuw om aandacht een achtergrondtune is? Degene die zich niet kan afsluiten voor zulke geluiden heeft een probleem. Geroep, gegil, gekrijs en ge jank kunnen flink aan je knagen. De tand des tijds heeft veel onaangeroerd gelaten, zo blijkt aan het eind van de dag. De koffiepauze duurt net als de theepauze nog altijd niet langer dan vijftien minuten. Voor de lunch heb je een traditioneel een half uur de tijd. (Met de adempauzes wordt niet gesjoemeld: het werkschema laat dit niet toe.) Als vanouds hebben verscheidene bewoners aan het einde van de werkdag vieze nagels, omdat er geen kwartiertje over was om die schoon te maken. En net als toen gaat een ziekenverzorgster naar huis met het gevoel dat ze vandaag opnieuw gigantisch tekort geschoten is

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19