'Ik weet wat er fout is gegaan' ECONOMIE Financiële hoogtepunten met een bijsmaakje zo Nieuwe Philips-topman Kleisterlee wil het doen met min mogelijk gedoe Markt en universiteit Nieuwe IJsselbrug ulinex vraagt eance aan Moulinex-Brandt, de taliaanse fabrikant van - idelijke apparatuur, itstel van betaling aange- De mededeling is giste- ii door topman Pa die verder verklaarde 'faillissement nog niet 7 i. Aan surseance viel niet ontkomen nadat over- de grootste aandeel- het Italiaanse familie- ïl.Fi, en de banken over (ring niets had opgele- onderneming heeft in te tien jaar slechts twee ist gemaakt. Vorig jaar nettoverlies op van 16 tot 130 miljoen euro joen). Moulinex fuseer - 2000 met Brandt. In jaar schrapte het con- op twee na grootste fa- van huishoudelijke ap- ir in Europa, door 4000 recht proef 'bio-lunch' - Cateringbedrijf Van i erveert vanaf volgende 1 Dlogische lunches in 2 rijfsrestaurants in Het gaat om een proef maanden op initiatief itichtse Milieufederatie Hit. SMF overlegt vol- haand met de drie cateraars in Nederland I, Compass Group en tke - om in heel Neder- 'alternatieve' assorti- niaf volgend jaar april leiden. Als extra stimu- Irwerknmers komt er kidie op de biologische jen, zodat die hetzelfde ps de traditionele. bergt Ehime deze maand tM - Bergingsbedrijf irnationale verwacht en 30 september te beginnen met het lich- ïet Japanse vissers- ime Maru bij Hawaii, ikaanse atoomonder- S Greenville ramde het hip 9 februari tijdens ning. Negen van de 35 len van de Ehime amen om het leven, iring gebeurde toen de ie met hoge snelheid Dppervlakte kwam. De dant kreeg wegens on- ineel gedrag een beris- vissersboot ligt op 600 epte. Daarom gebruikt mationale robots in n duikers. zorgen na e euroroof - Het ministerie van ziet in de roofbij het sport in Duitsland og geen reden om zich maken. „Wij vertrou- p dat geldtranspor- eigen personeel vol- creenen. Wij achten de een overval met hulp enuit plaats kan vin- ook nihil", stelt een erder. Ook Brinks sport denkt dat mede- ïiet snel een eigen ansport zullen overval- wel het nooit voor 100 fait uit te sluiten', reent zijn werknemers as hun dienstverband aldus directeur Van en. Verder rijdt Brinks pjes die steeds van sa ng wisselen. bouwt meer els bij pomp - Shell gaat het aan- lltjes bij benzinepom- jeiden van de huidige liim 400 in 2005. Dat i)liemaatschappij giste- pdgemaakt. De 'Select- teijn kleine supermark- Jonder meer tabak, jen en ook frisdrank ïkocht. De meerder de nieuwe winkels (benzinestations bin- f bouwde kom. Eerder Ie Shell samen met Al- h gemakswinkels bij jtions in de markt te jegin 2000 besloten de n goed overleg' te met deze formule om- Set voldeed aan de ver ken. Shell heeft in Ne- bp dit ogenblik 700 e staking bij ■Jia verboden De rechter heeft gis- g een einde gemaakt vilde staking van pilo- abena, aldus een ïrder van het bedrijf, ijdende Belgische tmaatschappij had jeding aangespannen actievoerders. Hun eeft het hele vliegver- Sabena platgelegd. zaterdag 8 SEPTEMBER 2001 door Monique Prins en Chris Paulussen Amsterdam - Er staat duidelijk een nieuwe man aan het roer bij Philips. Na amper vier maanden tekenen zich opvallende verschil len af met zijn voorganger. Niet de aandeelhouder maar de klant en de werknemer staan voor hem centraal. De tijden van overdre ven media-aandacht voor de top man zijn wat hem betreft voorbij. Met zijn 25 jaar ervaring wil hij Philips behoeden voor oude val kuilen. „Ik weet waarom er in het verleden van alles is mislukt. Maar ik weet ook nog waarom we het toch steeds hebben ge probeerd." Bovenin de Amsterdamse Rem- brandt-toren legt Kleisterlee zonder omhaal de vinger op de zere plek. Philips is te lang bezig geweest met het repareren van oude fouten. Nieuwe kansen werden niet op tijd gegrepen. „Ieder bedrijf moet continu ver nieuwen. Activiteiten worden geboren en overlijden. Dat ge boren worden, gaat bij ons vaak zo moeilijk. Toch zie ik geen re den waarom wij niet net als Sie mens of Nokia succesvol had den kunnen zijn in mobiele tele foons. Het gaat erom dat op het juiste moment de juiste ploeg mensen goed wordt aange stuurd. Bij ons is dat niet zo vaak gelukt." De gemiste kans bij lcd's (platte beeldschermen) is volgens Klei sterlee een goed voorbeeld van hoe het niet moet. „Wij hadden een afwijkende, volgens ons be tere, technologie ontwikkeld. Wij vergaten echter één ding: Als je iets alleen doet, ben je ook de enige die leert. Als tien con currenten aan een andere tech nologie werken, leren ze mis schien niet tien keer zo snel, maar wel vijf keer. Aan die naar binnen gerichte cultuur van een onderneming, die alles beter dacht te kunnen, is volgens Kleisterlee veel veran derd. „Het belangrijkste waar het Philips nog aan ontbreekt is zelfvertrouwen. En zelfvertrou wen komt met succes." Hij heeft grote verwachtingen van de dvd-recorder die deze maand in de winkel moet liggen. „Door goede samenwerking tussen verschillende divisies hebben we de dvd-recorder een halfjaar eerder kunnen introduceren dan gepland." Andere succesvolle nieuwe pro ducten zijn de chips voor smart cards, waarin de divisie Halfge leiders groot is. En de MRI- scanners (Magnetic Resonance Imaging) waarmee Medische Systemen zijn achterstand op General Electric en Siemens heeft goedgemaakt en al ander half jaar marktaandeel wint Kleisterlee roemt de divisie Huishoudelijke Apparaten om zijn succesvolle samenwerking met andere bedrijven. Hij noemt de Cool Skin, het scheer- apparaat dat samen met Nivea op de markt is gebracht, en de Senseo Crema, het met Douwe Egberts ontwikkelde koffiezet apparaat dat zo succesvol is dat klanten teleurgesteld moesten worden. „De grote problemen zitten al jaren bij Consumenten Elektro nica, waar we soms belangrijke nieuwe impulsen missen." Toch wil hij de deur naar deze markt met zijn harde concurrentie en lage winstgevendheid niet slui ten. „We hebben ons de vraag gesteld hoe belangrijk het voor Philips is om daar in te zitten. Ik denk dat de toekomst ons goede kansen biedt." De huidige trend naar digitalise ring biedt volgens Kleisterlee ruimte voor een nieuw, soepeler organisatiemodel. Uitbesteden van de productie, zoals onlangs bij videocassetterecorders is ge- Philips-topman Gerard Kleisterlee: „Het uitbesteden van productie zal in de toekomst meer en meer gebeuren." Foto: GPD/Capital Photos beurd, moet de divisie slagvaar diger maken. In de klassieke consumentenelektronica werd elk bedrijfsproces in eigen hand gehouden. „Ze moesten ook wel. Als je televisies wilde ma ken moest je zelfbeeldbuizen en condensatoren produceren. Er waren simpelweg geen toele veranciers. Bedrijven als Philips, Matsushita en Toshiba hebben daarom allemaal dezelfde indu striële structuur. Dat heeft er ook mee te maken dat analoge producten wat minder gemak kelijk in elkaar te zetten zijn. De overgang naar digitale technolo gie betekent ook dat meer ge werkt wordt met gestandaardi seerde bouwstenen. Daardoor wordt het op korte termijn ook voor de consumentenelektroni ca mogelijk om meer werk uit te besteden." Het uitbeste den van pro ductie zal in de toekomst meer en meer gebeuren. Meer onderdelen zul len het voorbeeld van de video cassetterecorders volgen. „We zijn daar te lang doorgegaan met het produceren van een product, waarvan je kon zien dat het naar het einde van zijn levenscyclus ging. We zullen er naar streven fabrieken compleet met werknemers te verkopen aan bedrijven als Selectron, Fl extronics en CE. Los van de emotie van het niet meer bij Philips horen, zeg ik in zo'n ge val: niets aan de hand." De nieuwe topman dacht in te genstelling tot zijn voorgangers Timmer en Boonstra nu eens niet te hoeven beginnen met re organiseren. Samen met zijn voorganger reisde hij de wereld rond om Philips-medewerkers te laten weten dat er geen dras tische koerswijziging op komst was. Toch staat de teller van de aangekondigde reorganisaties na enkele maanden al op 12.000 arbeidsplaatsen. De nieuwe top man blijft er uiterlijk onver stoorbaar onder. „Ik wist natuurlijk dat er een op lossing moest worden gevonden voor de mobiele telefoons. Daar zijn we op een elegante manier in geslaagd. Voor het overige zijn de reorganisaties sterk ex- tem gedreven. Natuurlijk stoot je hier en daar ook op dingen t die niet zo perfect zijn. Als het systeem onder druk staat wor den scheurtjes zichtbaar. Dat zie je ook bij topbedrijven." Een van de belangrijkste externe factoren is de tegenvallende markt voor mobiele telefonie en internet-infrastructuur. Kleister lee: „Als halfgeleiderproducent zit je aan het einde van de keten en heb je daar het meeste last van. We draaien nu op een ca paciteit van 35 procent. Dat is heel laag. Daarom begrijp ik de reactie van de vakbonden op de werktijdverkorting in Nijmegen niet. Volgens de vakbonden hadden we de hoge winsten van de afgelopen jaren moeten aan- wenden voor structurele aan passingen. Maar daar gaat het helemaal niet om. Volgend jaar, fingers crossed, trekt de markt aan en hebben we de capaciteit weer hard nodig. Datzelfde speelt bij Componenten en in mindere mate bij Consumenten Elektronica." Philips zal zijn eerste jaar onder Kleisterlee afsluiten met verlies. De aangescherpte winstdoelstel lingen lijken ver weg. De nieuwe topman blijft er stoïcijns onder. „Het is net als in de sport. Als je de honderd meter een keer hebt gelopen in tien seconden wil je de volgende keer 9,9 of 9,8 se conden lopen. De hogere doel stellingen hebben ook te maken met de ambitie om een ander soortig bedrijf te worden. Weg uit de langzaam groeiende acti viteiten en nadrukkelijker actief in sneller groeiende sectoren met hogere winstmarges. Als ik door onze portefeuille loop zie ik daartoe ook mogelijkheden. Voor een echt snelle groeier, zo als Cisco er een was, zijn onze doelstellingen zelfs nog aan de bescheiden kant." Kleisterlee is bereid honderduit te praten als het om Philips gaat, maar hij hoeft niet zo nodig een bekende Nederlander te worden die overal een mening over heeft. „Ik wou het met zo min mogelijk gedoe doen. Ik heb over veel dingen wel een me ning, maar die hoef ik niet breeduit gemeten terug te zien. In een spelletjesprogramma zul je mij niet zien verschijnen." Meer dan negentig procent van alle uitnodigingen wordt beleefd afgewezen. „Het criterium is: draagt het bij aan het goed func tioneren van het bedrijf. Na tuurlijk speelt een onderneming ook een rol in de samenleving, maar die hoeft niet alleen door de tolman te worden vertolkt. Al ben ik natuurlijk wel een beetje het boegbeeld. Dat brengt verplichtingen mee. Je moet goed nadenken over wat je doet. Zorgvuldig zijn in je hele ge drag. Er wordt voortdurend op je gelet." Kenmerkend voor Kleister- lees stijl van leiding geven zijn de wijzigingen die hij heeft doorgevoerd in de raad van be stuur. Kort na zijn aantreden onthief hij Arthur van der Poel en John Whybrow van hun ope rationele verantwoordelijkheid voor respectievelijk Halfgelei ders en Licht. Zij hebben nu hun handen vrij om samen met hem en de financiële man, Jan Hommen, strategische keuzen voor Philips te maken. „Voor heen zag je in de discussie met de raad van bestuur wel eens een houding van 'dit is niet mijn terrein, laat ik me er maar niet mee bemoeien'. Nu hebben zij de tijd om in diepte te spreken over hoe we Philips richting kunnen geven. Ik heb graag een team om me heen met wie ik ideeën kan bespreken. Met wie ik samen een lijn uitstippel waarin we samen geloven en waaraan we ook vasthouden. Mensen zeggen wel eens: Je bent zo verrekte consistent. Nou ja, dat is nu eenmaal mijn ma nier van werken." Op de vraag of hij daarbij con stant het oog op de beurskoers houdt, schudt de Philips-top man zijn hoofd. „Er gaan weken voorbij dat die tv niet aanstaat. Daar zouden de aandeelhou ders ook niet beter van worden. De gemiddelde tijd dat een aan deel in een portefeuille zit, is sterk teruggelopen tot minder dan een jaar. Ik heb de indruk dat beleggers tegenwoordig meer speculant dan investeer der zijn. Een aandeel dreigt een speelbal te worden in de han den van speculanten, die een aantal maanden een ritje naar boven willen maken om vervol gens hun winst te pakken. Ge lukkig zijn er ook nog echte in vesteerders. Pensioenfondsen en investeringsmaatschappijen houden grote posities." „De aandelenkoers is vooral be langrijk, omdat het de enige ob jectieve meetlat is voor de pres taties van een onderneming. Geen doel op zich, maar wel een belangrijke parameter. Hoe doen we het in het rijtje van ver gelijkbare ondernemingen? Dat is wat anders dan de ontzetten de hype die aandelen en opties waren in de afgelopen jaren toen de bomen tot in de hemel groeiden. Het is een bijna be denkelijke ontwikkeling als aan delen elke dag de voorpagina's halen." Na Boonstra, die wordt gezien als de belichaming van het den ken in aandeelhouderswaarde (shareholders value) is er met Kleisterlee weer een bestuurs voorzitter van Philips die zegt te geloven in het stakeholders-mo del. „De klant betaalt ons sala ris. Niet de aandeelhouder. On ze mensen geven de toegevoeg de waarde. De aandeelhouders verschaffen kapitaal en zouden daarop een bovengemiddeld rendement moeten maken." Kleisterlee wil zijn Eindhovense afkomst en Nederlandse identi teit niet afzweren. „Maar Ik wil de top-100 van Philips-mana gers wel intemationaler maken. Nu zijn 65 van de 100 topmana gers nog Nederlander. Dat is erg veel. Impulsen uit andere cultu ren kunnen het ondernemer schap stimuleren en ook aan zetten tot sneller handelen. Ne derlanders hebben toch een beetje een praatcultuur. Wij zijn praktische handelaren. Het zou mij niet verbazen als het succes van Unilever en Shell ook te danken is aan het feit dat ze zo wel in Nederland als Groot-Brit- tannië hoofdkantoren hebben." ECONOMIE WIJZER Minister Jorritsma bestond het om bij de opening van het aca demisch jaar afgelopen maan dag te pleiten voor meer markt werking in het wetenschappelijk onderwijs. Dat is hoognodig, be weerde ze, vanwege de kennis intensieve samenleving die Ne derland moet worden. In Gro ningen bezetten studenten het academiegebouw uit protest te gen de toenemende marktwer king in de wetenschappelijke wereld. Wereldwijd protesteren 27.000 wetenschappers tegen steeds meer marktwerking in de uitgeverijsector. En hier in Nederland wil de VS- NU, de organisatie van universi teiten, van de overheid, en dus niet van de markt, een slordige anderhalve miljard meer voor het wetenschappelijk onderwijs. Ik doe mee met de studenten in Groningen en de wetenschap pers en steun de VSNU. Aan mi nister Jorritsma wil ik graag dui delijk maken dat meer markt werking contraproductief is. Het is blijkbaar moeilijk de ge middelde Nederlandse burger te overtuigen van het belang van goed wetenschappe lijk onderzoek en uitmuntende univer siteiten. Als student voetbalde ik met mensen die met hun handen hun brood verdienden en die vonden dat studeren maar niks. Ik zou al le tijd van de wereld hebben en nog kwam er niks uit mijn handen. Toch was ik voorbestemd om met vette salaris sen weg te lopen. Ze vonden dat maar niks. Nog steeds overheerst de indruk dat academici een stelletje klaplo pers zijn die onderling moeilijk zitten te doen op kosten van de belastingbetaler. Politiek betekent dit dat de extra gelden die de afgelopen jaren aan het onderwijs toebedeeld zijn, vooral bij het primaire en beroepsonderwijs alsmede de volwasseneneducatie terecht ge komen zijn. Het wetenschappe lijk onderwijs, 'die overbodige luxe', vist achter het net. Het rapport van de VSNU (zie ww- w.VSNU.nl) laat goed zien hoe in alle opzichten het weten schappelijk onderwijs het stief kind van de onderwijswereld is geworden. De stijgingen in sala rissen lopen achter (daar kan ik over meepraten), de uitgaven per student lopen sterk terug, de infrastructuur veroudert snel (de lelijke nieuwbouw dateert van de jaren zestig en zeventig en ziet er niet meer uit) en het academisch aandeel in het tota le onderzoek dat in Nederland verricht wordt, neemt af. Daar om wil de VSNU meer geld. Minister Jorritsma wil evenwel meer marktwerking. De univer siteiten moeten meer vraagge richt werken. Oftewel, we moe ten studenten afleveren die di- ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit reet inzetbaar zijn op de ar beidsmarkt en onderzoek dat door het bedrijfsleven gebruikt kan worden. Het ligt voor de hand. Ik zie de praktijkmensen onder u al denken: dan dient die klaploperij tenminste tot iets. De paradox is evenwel dat op de praktijk afgestemd onderzoek vaak weinig bijdraagt aan onze kennis. Dat is gek. zegt u, want alleen dergelijk onderzoek zou de praktisch ingestelde mens wat te vertellen hebben. Als dat waar is, zou de echt vernieu wende kennis moeten komen van consultants en onderzoeks bureaus, oftewel, mensen die direct met de praktijk bezig zijn. Maar dat gebeurt niet. Contract onderzoek duurt maar zo lang. Het merendeel van dergelijk on derzoek wordt snel door de fei ten achterhaald. Hetzelfde ge beurt met de praktische kennis die politici willen dat wij onze studenten bijbrengen. De prak tijk holt haar snel voorbij. Nee, daar zijn de universiteiten niet voor. Sinds we de universi teit kennen, - Plato begon al met de academie -, was het in de eerste plaats een plek van studie, kri tische bezinning, onderzoek en dis cussie. In de acade mische wereld spre ken we niet voor niets over de ivoren toren, want we we ten dat kritische be zinning en funda menteel onderzoek alleen een kans krij gen wanneer we de haastige werkelijk heid op een afstand houden. De weten schap floreert vooral in de niet- commerciële vrijplaats die de academie moet zijn. Ik geef toe dat studeren en on derzoek doen een luxe zijn. Al leen rijke landen kunnen zich dan ook goede universiteiten veroorloven. Het is niet voor niets dat het rijkste land, de VS, ook verreweg de beste universi teiten heeft. En de beste van die universiteiten houden de markt werking zo goed als mogelijk buiten de deur. Harvard, Prince ton, Stanford en Duke weten wel beter dan studenten voor het bedrijfsleven af te leveren en onderzoek door het bedrijfsle ven te laten sponsoren. Zouden ze die koers opgaan - de koers dus die minister Jorritsma voor ogen heeft - dan betekent dat de doodsteek voor hun weten schappelijke reputatie. Dergelijke instellingen moeten idealistische instellingen zijn, die in dienst staan van het ware en het goede. Alleen dan heb ben mensen er van alles voor over, zoals hun inzet, maar ook hun geld. Harvard krijgt miljoe nen aan donaties juist omdat het de marktwerking buiten de deur houdt. Wanneer zouden Nederlanders eens wat geld over hebben voor de luxe van echt goede universiteiten? kampen - In het verlengde van de A 50 bij Kampen wordt over de Us- sel een nieuwe brug gebouwd. Op dit ogenblik wordt gewerkt aan de bekisting voor de twee pylonen van 93 meter hoog. De tui-constructie lijkt op die van de Erasmusbrug in Rotterdam. De kosten bedragen rond 50 miljoen gulden en de bouw moet eind 2002 zijn afgerond. Foto: ANP/Vidiphoto in passagiers waren op de luchthaven van den haag - De Gelink Advies groep schetst in de groot-for- maatkrant 'Alles over geld' die geregeld in vele bussen valt hori zonten die zelfs de bewoners van een land van melk en honing nog zouden doen watertanden. Wat te denken van een hypotheek van vier ton voor 128 gulden netto per maand, of een hypotheek over- sluiten tegen de 'idioot lage ren te' van 4,9 procent? Heel bescheiden noemt de Ge- link Groep uit Enschede (met bijkantoren in Breda en Hoofd dorp) zich 'geniaal in geld'. Het hoogtepunt van de 'financiële verwenners' (een ander citaat, op internet) vinden we op de achterpagina waar we worden gelokt met de kop 'Over 15 jaar miljonair voor slechts 132 gulden'. Bedoeld wordt 132 gulden 'per maand' maar een kniesoor die daarover valt. Over een periode van 15 jaar is dat een totaal inleg van 23.760 gul den. Altijd nog een superrendement! Wat zijn de adders onder dit verleidelijke grasveld? Om te be ginnen worden via de Levob Bank vijf leaseplannen ingekocht die on der de naam Koers Effect als één product worden geleverd. Hier voor worden aandelen aange schaft, maar op het eind moet de deelnemer wel een schuld van 77.000 gulden afbetalen. Normaal gesproken zou deze le ning een bedrag van 611,65 gul- EIGEN BEURS Jos van Rijsingen den rente per maand kosten (in de adver tentie staat 550 gul den, maar dat bedrag is verouderd). Iemand die dat geld niet heeft, kan er een extra lening van 15.000 gulden bijne men waaruit die maandelijkse 611,65 gulden wordt voldaan. Dat bedrag is niet toe reikend en daarom worden de veronder stelde dividendin komsten (2,5 procent) uit de aandelen bijgestort en wordt elk jaar een kleine pluk van het oor spronkelijke aandelenbezit (drie procent) te gelde gemaakt. Die extra lening kost 132 gulden per maand en levert de deelne mer nog een extra schuld op van 15.000 gulden. Op deze ma nier weet Gelink na 15 jaar en met een gemiddeld koersrende- ment van 20 procent per jaar op dat begeerde miljoen uit te ko men. De tekstschrijvers van Ge link zijn meesters in lekkerma- kend, maar feitelijk nietszeg gend, taalgebruik. Het aande lenpakket bestaat 'uitsluitend uit solide Nederlandse aande len'. Alsof het recente verleden niet heeft bewezen dat 'solide' geen onbeperkte houdbaar heidsdatum garandeert. Maar goed, de beleggingen worden beheerd door de Levob Bank, een financiële instelling die ban caire en verzekeringsproducten via tussenpersonen levert. 'Eén van de meest respectabele bankinstellingen van Nederland die onder toezicht staat van de Nederlandsche Bank'. Alsof het 'beheer van aandelen' (aanko pen, in de kluis leggen - en zelfs dat hoeft niet tegenwoordig - en dividend innen) van invloed is op de prestaties van die bedrij ven. Hoewel het aandelenpakket van Koers Effect tussen 1996 en 2000 gemiddeld met 26,69 procent per jaar in waarde steeg, geeft Gelink ook een sommetje bij 'slechts' 14 procent rendement, en noemt deze voorzichtigheid 'typisch Hollandsch'. Zelfs dan rest er na vijf jaar nog een be drag van 52.000 gulden. In hele kleine lettertjes wordt nog een voorbeeld gegeven bij een ren dement van 10 procent. Wie optimistisch denkt dat 14 of 10 procent wel weer haalbaar kan worden, moet bedenken dat daarvoor een totaal rendement op de beleggingen nodig is dat 2,5 procent hoger ligt. De kale AEX-index komt een paar pro cent lager uit omdat het divi dendrendement er niet in mee geteld wordt. Om op een gemid delde van 16,5 procent rende ment per jaar te komen, zijn he le zonnige beursjaren nodig. De meeste verzekeraars en an dere financiële instellingen heb ben afgesproken dat ze voor beelden geven bij rekenrentes vanaf acht procent. De Levob Bank zegt de advertentie van Gelink niet te kennen. „Het be drijf is zelfstandig maar wij zul len hen erop aanspreken dat ze ook met voorzichtige rekenvoor beelden komen. Het beheer van aandelen heeft Levob overi gens weer uitbesteed aan Kem pen Co (kennelijk de andere 'meest respectabele bankinstel ling' van Nederland, JvR). „Staat het rendement bij acht procent niet in de advertentie reageert de directie van Gelink verbaasd. „Over de manier van aanprijzen kunnen wejuui me ning verschillen, maarVnj zijn heel open over onze produc ten." Dat het juist voor mensen zonder eigen geld een levensge vaarlijk product is, wordt echter nergens gemeld. Als 'solide Ne derlandse aandelen' komende jaren minder renderen, kan de deelnemer met een enorme schuld blijven zitten. Voor ie mand met eigen vermogen is een mislukt gokje 'jammer maar helaas', mensen zonder financi ële reserves kunnen van een he le kouwe kermis thuiskomen. Enig pluspunt is dat de looptijd van 5 jaar kan worden verlengd (tot maximaal 15 jaar) zodat er misschien in een later stadium koersherstel optreedt. Maar een eventuele schuld blijft voor re kening van de deelnemer. En in de tussentijd moet wel elke maand rente worden betaald.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11