Toverachtige roman terecht bekroond BOEKEN ;o Smoorverliefd op de Middeleeuwen Tenniscrack scoort op elke ondergrond 'Alsof gij op een wier zat' Pulitzer Prijs 2001 voor 'De wonderlijke avonturen van Kavalier Clay' van Michael Chabon iCJ KAVALIER CLAY VRIJDAG 24 AUGUSTUS 2001 roman recensie Hans Warren 'Netwerk' door Mart Smeets. Uitgeverij U. Veen. Prijs: 19,90. Bestaat er iets saaiers dan sport? Beslist niet! Er valt in feite over sport niet meer te melden dan dat een voetbalclub met zoveel doelpunten verschil heeft verlo ren, dat een hardloper zoveel seconden over zijn traject heeft gedaan, dat een wielrenner zo veel achterstand heeft opgelo pen. Wie de uitslag kent, weet eigenlijk alles. Om de verschrikkelijke verveling die on losmakelijk met sport verbonden is te verdrijven, zijn de verhalen over sportlieden tot gro te bloei gekomen. Doping is daarbin nen een eindeloze bron, zoals bij de n androlon - affaires deze zomer. Mart Smeets heeft han dig op de actuali teit ingehaakt in zijn boek Netiverk. De hoofdfiguur doet overigens niet aan voetbal maar aan ten nis. Max Kwenter heet hij. Een personage voor de helft geba seerd op realiteit, voor de helft voortgekomen uit fantasie. In elk geval geeft de schrijver een beeld van het wereldje van de toptennisspelers, van het me diageweld dat rond hen woedt en van hun sport. Hij kan boeiend vertellen over 'de andere stuit van de bal' wan neer op gravel in plaats van op gras wordt gespeeld. Hij heeft ook wel eens een aardige verge lijking. De minnares van de hoofdpersoon, of eigenlijk een van zijn vele minnaressen, heeft naar zijn zeggen 'de typische af standelijkheid van sommige Franse vrouwen: koud met een gloeiend randje'. Kwenter leidt een leven zonder zorgen. Hij speelt, hij heeft suc ces, hij krijgt op zijn dubbelpart- ner na verder alle vrouwen die hij hebben wil. Een van zijn ge liefden is Colette, een official van de tennisbond, de koude vrouw met het gloeiende randje. Zij redt de veelbegeerde jonge man waanneer er een doping- schandaal rond hem dreigt te ontstaan. Is de nummer één van de we reld op de tennisbaan ook een kampioen in bed? In z'n sport wil hij 'op alle on dergronden goed zijn'. Colette geeft daaraan een ver rassende erotische draai. Netwerk zal ongetwijfeld de letterkundige do pingcontroles doorstaan. Maar even zeker is dat het boek niet be stand is tegen een cliché-inspectie. Mart Smeets is een grootverbruiker van versleten wen dingen. Regen komt bij hem 'met bakken uit de hemel'. Een plensbui kan 'roet in het eten gooien'. En op een keer verloopt Kwetters eerste service 'voor geen meter'. Toch is Smeets' roman een ge slaagd voorbeeld van lichte lite ratuur, met een opening die je meteen bij de kem van de zaak brengt, met een kluchtige plot, met een mengeling van vermaak en lering. De auteur noodzaakt je even stil te staan bij de vraag wat doping inhoudt, waar een toelaatbaar herstellingsmiddel eindigt en verboden stof begint. Een ldein wonder dat er nu een leesbare roman is over tennis, de slaapverwekkendste sport van allemaal. STRIPS Samenstelling: Jan Kuys. Bijdrage: Joke van Vugt Het Suske en Wiske-spreekwoordenboek Suske en Wiske-fanaat Klaas Rigterink uit Krimpen aan de Lek, die zich al jaren louter op Suske en Wiske-strips focust, springt een gat in de lucht. Zijn 140 pagina's tellende 'eigen' werk Siiske en Wiske spelen met spreekwoorden, wordt op 1 sep tember gepresenteerd. Maas' boek is uitgegeven door De Fa meuze Fanclub, de Vereniging van Liefhebbers van Suske en Wiske. Omdat niet één uitgeve rij er brood in zag - 'Standaard', de uitgever van de Suske en Wïs- ke-albums, al evenmin - heeft de Fanclub be sloten het werk van de 56-jarige verzamelaar dan maar, met hulp van vrijwilligers, zelf op de markt te brengen. Suske en Wiske spelen letterlijk en figuurlijk met spreekwoor den. In het boek staan 500 'inge- scande' albumplaatjes en het bevat 600 spreekwoorden, soms heel typisch Vlaamse, waarvan de betekenis door Klaas Rigte rink in duidelijk Nederlands is weergegeven. De Suske en Wiske-fanaat, van beroep docent Nederlands, is opgetogen: „Geweldig! Ik ben blij dat het ervan gekomen is, na er tien jaar vrije tijd aan te heb ben besteed. Alle strips en spreekwoordenboeken in aller lei bibliotheken, zelfs in België, heb ik doorgeworsteld. Ik gaf me niet graag gewonnen, maar als ik toch eens bij een Vlaams ge zegde bleef steken, belde ik Ma- dy en Frans Nijs in Turnhout. Wekenlang had ik bijvoorbeeld gepuzzeld op de uitdrukking 'of gij niet op een wier zat', maar even een telefoontje naar Frans en die reageerde direct: „Een wier is een knoest in hout. Die uitdrukking betekent dat er iets niet vlot loopt, dat er wordt ge zeurd enz." Klaas, lachend: „Dat Vlaamse dialect heeft me heel wat hoofd brekens gekost, hoor. En als ik er geen plezier in had gehad, was ik ermee gekapt. Gelukkig ben ik doorgegaan, anders had 'mijn' spreekwoordenboek nu niet bestaan." (jw) De Kriek-Show Erik Kriek mag zich zo langza merhand een gevestigd stripte kenaar noemen. De eigenzinni ge Amsterdammer heeft na zijn lancering tijdens de Haarlemse Stripdagen 1998 een vaste plek veroverd in het gilde heden daagse tekenaars. Hij publiceert regelmatig in Playboy en Zone De Amerikaanse auteur Michael Chabon, bekend van 'De gehei men van Pittsburgh' en de recent verfilmde roman 'Wonder Boys', heeft de belangrijke Amerikaanse Pulitzer Prijs voor 2001 gekregen voor zijn nieuwe boek, 'De won derlijke avonturen van Kavalier Clay*. En terecht, want dit is be halve een erg Amerikaans ook een erg goed boek. roman recensie Margot Engelen 'De wonderlijke avonturen van Kavalier Clay' door Michael Chabon. Vertaling Gerda Baardman en Christien Jonkheer. Uitgeverij Anthos/Manteau. Prijs: 59.50. Kavalier Clay speelt zich voor het grootste deel af in New York en gaat over de opkomst en on dergang van die typisch Ameri kaanse kunstvorm: het stripver haal. Maar Amerika zou Ameri ka niet zijn zonder Europa, en dus verweefde Chabon strak maar sierlijk de 'oude wereld' van Europa met de tics en trends van het 'nieuwe' land met zijn onbegrensde mogelijk heden. Het verhaal bestrijkt de periode van 1920 tot 1954. Sammy Clay is een onooglijk joods jongetje met dunne polio beentjes, geboren in Brooklyn, en droomt over een carrière als Sterkste Jood Ter Wereld in het voetspoor van zijn vader, een al tijd afwezige circusartiest, of als striptekenaar met een reputatie waar zelfs de Great American Dream bij verbleekt. Tot het zo ver is kopieert hij zijn voorbeel den en sjouwt als een dief met elan met zijn map vol samenge stelde strips tevergeefs langs uit gevers. Joe Kavalier is zijn neef. Hij is groot, knap, sterk, kan gooche len en ontsnappen als Houdini, kan ook geniaal tekenen - maar deze joodse jongen woont in Praag, waar de maatregelen te gen de Tsjechische joden angst wekkende vormen beginnen aan te nemen. De schrijver neemt ons mee naar een stuk typisch Amerikaanse voorge schiedenis, de vanished world van de Oost-Europese joden voor de Tweede Wereldoorlog. Heel knap roept hij een voorge- voel van de holocaust op; nu eens met een breed gebaar, dan weer met een subtiel veelzeg gend detail, en zelfs met heel wat humor: een vertelwijze die wel kenmer kend voor de ze schrijver genoemd kan worden. Joe Kavalier geeft een ver bluffend staal tje van ont snappings kunst weg door uit het getto van Praag te ont snappen en aan de nazi's te ontkomen in een grote doodskist. Hij moet zijn fa milie achterla ten, ook zijn geliefde kleine broertje, wat hem afschuwelijke schuldgevoelens zal bezorgen. Samen met zijn handige neefje Sammy Clay zal Joe Kavalier in New York een geniaal stel jon- gens vormen dat de basis vormt voor een waar stripimperium. Met zijn stripfiguur de Escapist, een tegenvoeter voor de prille maar populaire Superman, vecht Joe Ka valier op gre tig gekocht papier zijn oorlog tegen de Duitsers uit. In 1940 ver slaat hij met een daveren de vuistslag Adolf Hitler in een per soonlijk duel, maar de vreugde duurt slechts tot het radio nieuws waarin ge meld wordt dat ook Frankrijk zijn joden 'onder toezicht' gaat plaatsen. Joe is rijk geworden en heeft een fantastische vriendin, maar met al zijn geld slaagt hij er toch niet in zijn broertje uit DE WONDERLIJKE AVONTUREN van het Praagse getto naar Amerika te laten ontsnappen: en echt ge nieten van zijn eigen vrijheid en zijn liefde kan hij niet, mag hij niet van zichzelf. Gefrustreerd door het besef dat hij met geld en op papier niet kan winnen neemt hij dienst bij de RAF, waarop de roman weer een ge heel nieuwe wending krijgt. Na Praag en New York volgen we nu de Amerikaanse bemoei enissen met de oorlog in Euro pa, en wel op een bijzonder on gewone plek: op Antarctica. Chabon zou Chabon niet zijn als hij zijn joods-Amerikaanse creatie op een gewone plek ge woon zou laten meevechten, net als de honderdduizenden ande re Amerikaanse soldaten. Nee, met zijn geweldige vermogen om te fabuleren brengt hij ons naar de onherbergzame Zuid pool, waar Joe Kavalier tot af wachten en nietsdoen gedoemd is op een uitkijkpost in het ge zelschap van zeventien door koolmonoxidevergiftiging ge stikte honden, tientallen even eens gestikte maten, en een ge stoorde boordmechanicus die probeert zijn vervallen vliegtuig- MOOISTE BOEK VAN DE WEEK 5300 en zijn Gutsman Comics (Oog Blik, 9,92) heeft een vaste schaar bewonderaars. Een nieuw hoogtepunt voor de rondborstige tekenaar is een speciaal aan hem gewijde expo sitie bij galerie FuzzyArt in Am sterdam. Daar toont hij schilde rijen, illustraties en tekeningen. De gelegenheid is benut om te vens deel 6 van de Gutsman Co mics (zie foto) te presenteren. Het be vat weer een prikke lende collectie tekst loze beeldverhalen met in de hoofdrol len Gutsman, Leona en Li'l Andy. Nieuw In The spear ofLon- ginus, deel 1 (Oog Blik, 9,92) beleeft 'private-eye' Foxx Tracker knettergekke avonturen, die zich nu eens in het tijdvak van scien- ce-fictie en dan weer in de Tweede Wereldoorlog afspelen. De tekeningen van Maurice Hof zijn door hun lijnenspel soms moeilijk te interpreteren, maar geven de verhalen wel een extra dimensie mee. De Pagode der Nevelen (Dupuis, 9,25) is het nieuwste avontuur van Yoko Tsuno. Deze 'heldin in de nobele zin des woords' van Roger Leloup weet al sinds 1970 veel fans aan zich te binden. De Japanse is 'zo mooi als een zon nestraal op de Fujiyama' en sreekt alleen 'de taal van het hart'. Zoet romantisch met mooie tekeningen. Casterman presenteert dit na jaar een keur aan mooie uitga ven. De heruitgave in kleur van de klassieker De Chninkel 26,44) van Van Hamme/Ros- inski is sowieso heel bijzonder. In dezelfde categorie vallen ook de nieuwe uitgaven over De dorpsgek van Schoonvergeten 24,79) van Comès, een van de betere stripschrijvers. Jaguar {f 20,38) is een nieuwe stripreeks van tekenaar Jan Bos- schaert, die een rijke staat van dienst heeft. Ditmaal creëert hij verwikkelingen in een ruimte schip midden in de jungle. De nieuwe Zone 5300 7,95), al weer een paar weken in de win kel, bevat naast het als altijd spannende stripaanbod ditmaal een mooi stripverhaal van de Spanjaard Juan Berrio. Lompe liefde is een eenvoudig, roman tisch levensverhaal over Marga rita en Pancho. Ontroerend. Verder in de Zone een interview met rapper Def P over zijn strip Verfallstad en een uitneembare mini-comic' van Wasco over Witte Muis. je te herstellen met... hom u vellen. Net als de beklemmende van Praag en de van belofte derende stemming van 1 York weet Chabon ook de d laatheid van de poolgebie heel levendig op te roepen, ui een erg cliché te gebruiken- w is alsof hij er zelf bij was. Uil g delijk komen na de nodige [n. derieke en treurige verwikki w gen alle ontsnappingskuii jj naars op hun pootjes terecht De wonderlijke avonturen Kavalier Clay is een kn< en bijzonder onderhoud! ol roman, gelaagd als de A11 kaanse maatschappij zelf. krijgen het verhaal 'van kran jongen tot miljonair', een J1 desverhaal, een stukje kuns schiedenis, de aanzet tot def locaust, een coming-out back-in) verhaal, een Antarc||Mi expeditie, en ook nog een haal over een levensli vriendschap. Het is zeer ve digbaar dat Michael Chabo r' een adem wordt genoemd grote all-American schrijver Salinger, Updike, en DeLillo. m TOP 10 FICTIE bl 1 (4) John Irving, De vierde hani Bezige Bij, 45,00 2. (1) Renate Dorrestein, Zonder] de. Contact, 34,90 3. (5) Nicci French. De rode kai£0 Anthos, 39,90 4. (8) Helen Fielding, Het nieuwe boek van Bridget Jones. Pr theus, 36,50 5. (-) Helen Fielding. Het dagboel ec Bridget Jones. Prometheus, 6. (7) Sandór Marai. Gloed. Wen blrotheek, 45,00 7. (3) Umberto Eco. Baudolini Bakker, 55,00 8. (9) Louis de Bernieres, Kapiteii relli's mandoline. Arbeiders 34,70 9. (-) P.O. Enquist, Het bezoek v huisarts. Ambo/Anthos, 49,9 10. (-) Karei Glastra van Loon, adem. LJ. Veen, 34,90. De boekentoptien wordt wekelijl mengesteld op basis 1 cijfers van Athenaeum Boekl en H. de Vries Boeken in Haf Boekhandel Kooyker Ginsbi Leiden, Standaard Boekhandt kema in Hilversum, Boekhant in Bussum en Boekhandel De, Almere. „Wie in het afgelopen jaar de gelegenheid heeft gehad om Nederland tot in de verste uithoeken te doorkruisen, kan het niet zijn ontgaan: het Nederlandse volk heeft de schroom van zich afgeworpen." Het zijn grote woorden in het voorwoord van 'Architectuur in Nederland, jaarboek 200001' (NAi Uitgevers, 85,00) maar ze zijn op hun plaats. De volgende 166 pagina's in het tweetalige, rijkelijk geïllustreerde boek laten zien dat de soberheid van het calvinisme is ingeruild voor - ja, voor wat eigenlijk? Voor jaren-der- tigwoningbouw, namaak-grachtenpanden, vestingen (zie het afgebeelde dorp Brandevoort ten westen van Helmond) en voor brandweerkazernes met in de tegels meegebakken kindertekeningen. Nog steeds waart de geest van Rietveld behoorlijk dominant rond, maar tegelijkertijd zie je overal pogingen om een loopje te nemen met onze traditionele strengheid. Dit boek legt ze fraai vast. Foto uit besproken boek NET VERSCHENEN BIBLIOFIEL Gloriedagen door Martin Bril (Prometheus, 25,00). Tus sen 1997 en 2001 schreef Martin Bril meer dan twaalf honderd columns voor Het Parool. Hij registreerde de mores van de hoofdstad maar tekende ook op hoe Herman Brood ten onder gaat, hoe Jan Mulder een tos ti eet en hoe het paar Peper- Kroes door de Leidsestraat wandelt. In Gloriedagen zijn de beste verhalen van Bril, die een transfer heeft ge maakt naar de Volkskrant, bijeengebracht. Wolfshuid door Kerstin Ek- man (Bert Bakker, 36,50). Roman. In de winter van 1916 is de jonge vroedvrouw Hillevi Klarin op weg naar Svartvattnet, in het noorden van Zweden, waar ze een nieuwe baan heeft geaccep teerd. Daar, in de uitgestrekte bossen, geldt het recht van de sterkste. Vrouwen en kin deren worden er mishandeld en misbruikt. Kerstin Ekman (1933) geldt als de grande da me van de Zweedse litera tuur. Haar roman Zwart wa ter werd in 25 landen gepu bliceerd. De groene rivier door Liu Heng (Bert Bakker, 39,50). China, 1992. Een stokoude voormalige bediende vertelt over een gebeurtenis die hij meer dan 80 jaar geleden heeft meegemaakt in een rij ke familie uit de Qing-dynas tie. In 1908 keert de jongste zoon terug van een reis naar Frankrijk. Tegen zijn zin wordt hij uitgehuwelijkt aan de intelligente Yu'nan, die hij al spoedig verwaarloost. De bediende en een vriend wor den echter verliefd op haar. De bruiloft van de dichter door Antonio Skarmeta (Pro metheus, 39,50). Gema, 1914. Sinds de Oostenrijks- Hongaarse overheersing is de wijnbouw op dit eiland in de Adriatische Zee kwijnend en leiden de bewoners een ar moedig bestaan. Een rijke uitgeweken Oostenrijker, Hieronymus Franck, dingt naar de hand van de plaatse lijke schone, Alia Elmar. Ter wijl de voorbereidingen van de bruiloft in volle gang zijn, rukte een Oostenrijkse troe penmacht op naar het ei land. Skarmeta is vooral be kend van het succesvol ver filmde II postino. Meerval en mandala door Andrew X. Pham (Atlas, 49,90). In 1977 vluchtte An drew Pham met zijn familie uit Vietnam naar de VS. Na vele ontberingen weet hij uit eindelijk af te studeren aan de universiteit van Californië. Zijn verleden haalt hem ech ter in als zijn zus Chi zelf moord pleegt omdat ze 'the American way of life' niet aankan. Andrew besluit per fiets naar zijn land van her komst te reizen. Het wordt een enerverende, slopende en emotionele reis van meer dan vijfduizend kilometer. De westerse architectuur door David Watkin (Sun, 99,17). Tweede, grondig her ziene en uitgebreide editie van dit veel gebruikte hand boek en naslagwerk. De uit gave begint met een nieuw hoofdstuk over de architec tuur in Mesopotamië en Egypte en het hoofdstuk over de moderne architectuur is fors uitgebreid om recht te doen aan de laatste ontwik kelingen. door Martin Hendriksma In de rubriek Bibliofiel spreken boekenliefhebbers zich uit over hun collectie. Deze week Chris tine Harsveldt, verzamelaar van boeken over de Middeleeu- Als kind was ik al gefascineerd door koning Arthur", zegt Chris tine Harsveldt. „Die hoofsheid van de ridders, de wijze waarop ze beloofden armen en en kin deren in nood te redden, dat sprak me enorm aan." Inmid dels moet ze drie boekenkasten voor haar grote passie, de Mid deleeuwen, reserveren. En dan nog liggen de boeken vaak in dubbele rijen, noodgedwongen schots en scheef in de kast. „Vriendinnen zeggen weieens dat ik in de Middeleeuwen moet hebben geleefd", grapt Hars veldt. „Maar ik geloof niet in re- incamatie." Toch zou ze wat graag een kijkje willen nemen in vroeger tijden. De pracht en praal en het uitbundig vertoon zien van de adel, meegaan op jacht, de toernooien bijwonen. „Ik ben gewoon verliefd op die tijd." Omdat een reis in de tijd nu eenmaal onmogelijk is, zoekt ze het in boeken. Haar passie kreeg serieuze vormen na een cursus middeleeuws verluchten en cal- ligraferen, die haar met de neus drukte op de monnikenarbeid die het maken van een boek in de Middeleeuwen moet zijn ge weest. Zelf beschikt ze inmid dels over enkele reprints van ori ginele getijdenboeken, waarin de gebeden zijn geïllustreerd met minitueus tekenwerk. „Kijk, dét vind ik kunst. Zoiets boeit me oneindig veel meer dan zo'n Foto: United Photos De Boer/Marisa Beretta Karei Appel, dat kan ik zelf ook." Een paar honderd gulden heeft ze voor een mooie reprint (origi nelen zijn volstrekt onbetaal baar) wel over. Dan nog moet ze regelmatig aanbiedingen laten lopen. Op tafel ligt een folder van een luxueus uitgevoerd zwart getijdenboek. „Schitteren de tekeningen, maar ja, 4500 gulden." Met spijt in haar stem: „Dat doe ik dan maar niet." Gelukkig zijn niet alle boeken zo duur. Zo'n driekwart van de boeken die Harsveldt over de Middeleeuwen heeft verzameld bestaat uit romans. Haar favo riete schrijver is de Brit Edward Rutherford die in zijn vuistdikke boeken Britse families volgt van de Ijstijd tot het heden. „Uiter aard lees ik de passages over de Middeleeuwen met de grootste interesse." Andere favorieten: Het woud der verwachtingvan Hella Haasse en de boeken over de katharen van Hanny Alders. „Maar in het algemeen prefereer ik Engelse literatuur, zoals de verhalen over Richard Leeuwen hart of Robin Hood." De boeken spreken haar aan vanwege de romantiek en de hi ërarchische maatschappij (op gedeeld in adel, geestelijkheid en boerenstand), hoewel ze de ellende in die tijd niet veron achtzaamt. „Pestepidemieët roeiden soms de hele bevoll 0 van een dorp uit, op je vijftij ei 1 was je al erg oud." Ze koopt5 c haar boeken op boekenmar q bij antiquariaten en in de re >1L liere boekwinkels. „Maar da not zie je dat het aanbod van hii rische boeken steeds verder q rugloopt ten koste van scien >o fictionboeken." Nie Een van haar laatste aansch 9 fen is geen boek maar een z h ontworpen zegelring met da op, elk slechts enkele millirn M ters groot, haar drie liefdes: 11 L zee, de kat en, uiteraard, hel boek. Wel met een middelei 9 se band natuurlijk. rik

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 8