Meevaller fiscus jaagt winst bij ING omhoog ECONOMIE Yunio wil NTN overnemen Achtbaanbouwer Vekoma bijna over de kop Textielsuper Zeeman kampt met tegenwind KPN komt opgelucht met mobiele Snapcam Bij Nedschroef 180 banen weg Chipkaart met vingerafdruk Smit terug naar de basis: slepen, bergen en hijsen Actiedreiging piloten Sabena uister: Bayer s niet nalatig in - De Duitse minister lolksgezondheid Schmidt dat het chemieconcern rniet nalatig is geweest in handeling van de zaak de omstreden cholesterol- ger Baycol/Lipobay. „Bay- eft het medicijn van de t gehaald op basis van de matie die het had", aldus lidt vandaag. Het bedrijf ;te bekend dat wereldwijd ensen waren gestorven na lik van het medicijn in jinatie met het middel ibrozil, dat bij hart- en •kten wordt voorgeschre- eciale charter •passagiers maribo/den haag - De t groep gestrande passa- van Inter Tropical Avia- ivordt zondag vanuit Para- jo naar Nederland ver- I. De vlucht, waarvoor een el van Martinair wordt ge il, is mogelijk door geza- ijk optreden van de Ne- ndse en de Surinaamse ïeid. Nederland schiet het voor, 600.000 gulden. De inning van ITA wordt inge- en. Deze maatschappij eerst de kosten voor de er voldoen en de vorderin- an de passagiers vergoe- als ze weer wil vliegen op ute Brussel-Paramaribo. dit najaar mail via sms - Voor het einde van ar kunnen Hotmail-ge- ers in Nederland e-mail- ïten ontvangen en verstu- a sms op de mobiele tele- Microsoft, eigenaar van dl, is in samenwerking inder meer het IT-bedrijf een proefproject begon- Zwitserland en Dene en. Ook in Nederland zijn niddels contacten met di- telecomaanbieders, aldus [oordvoerder van MIG- een gezamenlijke onder- ng van CMG en het Deen- ifoniebedrijf TDC. Hot- leeft in Europa al 20 mil- ;ebruikers. [gebruik afval broom kan iel - Het Limburgse be- delchemie in Panheel een proces ontwikkeld nee bromide-houdend af- Uedig hergebruikt kan in. Het bedrijf heeft hier- latent aangevraagd. Voor- otografische en farma- che industrie produceert nhoudende stoffen, die ivare belasting voor het i vormen. Ook brandver- 4s bevatten vaak broom. hemie zegt met zijn vin wee vliegen in één klap te Bromide komt niet meer milieu terecht en de dure twinning uit zee kan ver- n worden door het goed- e hergebruik. ts onderzoek rname Shell el - De Europese Com- heeft de Duitse mede- igsautoriteit gevraagd de jen op de binnenlandse lemarkt te onderzoeken beoogde overname van lineralöl door Shell. Ze f ook verder onderzoek Door de overname van een dochter van het Duit- sbedrijf RWE, zou het Nederlandse concern n Duitsland over 2.300 stations beschikken. Dat neer op een marktaandeel I procent. Shell zou daar- nogelijk een te grote Jlspositie krijgen. ant schrapt op vijf banen - Het netwerkbedrijf it, statutair gevestigd in land, gaat 3.000 banen ipen. Dit is het gevolg van ie met branchegenoot 1 One, dat net als Equant lom is van France Télé- )e ontslagronde komt ip eenvijfde van het per- Isbestand. Dit jaar moe- al 1.500 banen zijn ver in. Het banenverlies moet is 240 miljoen gulden aan ibesparingen opleveren. 'iere winst Selgacom ii - Mogelijke fusiepart - 'N, het Belgische Belga- ïeeft het nettoresultaat in rste semester flink zien Onder de streep bleef idrag over van 183 mil- __|uro. Dezelfde periode een irder was dat nog 210 mil- furo. De omzet steeg met procent tot 2,65 miljoen Belgacom zag de schuld oplopen van 640 tot 711 neuro. vrijdag 24 augustus 2001 alphen aan den rijn/anp - De textielwinkels van Zeeman heb ben een slecht eerste halfjaar achter de mg. Er werd minder verkocht, waardoor de netto winst met 39 procent daalde tot 3,5 miljoen euro 7,7 miljoen). Vooral in Duitsland bleven de klanten weg. Een aantal winkels draaide daar zelfs met verlies. Zeeman heeft besloten een zestal kwakkelende zaken in het oosten van Duits land vervroegd te sluiten. Door opening van 26 nieuwe winkels groeide de omzet in Duitsland toch nog 16 procent. In totaal opende Zeeman 48 nieuwe winkels, waardoor de omzet in het eerste halfjaar 6 procent steeg. In België kwamen er dertien Zeeman-zaken bij en in Frankrijk verrezen vier nieu we winkels. Daarmee ligt het concern met 638 vestigingen op koers. Het moeten er in 2007 duizend zijn. „Het eerste halfjaar zijn de ver kopen altijd wat minder", relati veerde financieel directeur Vlie- genthart gisteren de resultaten. De verwachtingen voor het tweede halfjaar zijn positiever. De zomeropruiming in juli ver liep succesvol in heel Europa, aldus Vliegenthart. Ook de ver koop van de najaarscollectie komt op stoom. Bovendien komt Zeeman volgende week met een nieuwe stijl folders. De traditionele Matroos Koos blijft, meldt Vliegenthart die ontkent dat Zeeman kampt met een imago-probleem. Zeeman verwacht op korte ter mijn geen verbetering van de Duitse markt. Daarom zal de ex pansie zich voorlopig richten op België, Frankrijk en Luxemburg. Het nettoresultaat over heel 2001 komt net onder het niveau van 2000 uit. Vorig jaar verdien de Zeeman 14,3 miljoen euro (ruim ƒ31 miljoen). door Fred van Essen amsterdam/gpd - Bladen vol champagne, halfnaakte danse ressen en een trendy toplokatie: KPN pakte gisteren de introduc tie van zijn nieuwe mobiele in- ternetcamera Snapcam aan met een bravoure alsof de nieuwe economie geen schrammetje heeft opgelopen. Onder de vele KPN'ers die bij de demonstratie aanwezig waren, was de stem- ming opgelucht: „We zijn blij na alle negatieve berichten weer eens wat positiefs te kunnen la ten zien." De Snapcam is de voorbode van wat mobiel internet binnenkort moet gaan bieden: de beeldtele foon die meteen een zak-pc is. Het apparaatje -180 gram en 11 bij 6,6 bij 2,9 centimeter - maakt la seconde foto's met een in gebouwd cameraatje en seint binnen een minuut het plaatje als email via een infraroodver- binding met een meegeleverde wap-telefoon door naar elke pc en andere Snapcams. De kwaliteit van de plaatjes is heel redelijk. Het apparaatje heeft een royaal kleuren-lcd- scherm en touch-screen waar mee de foto's kunnen worden bijgewerkt en van tekst voor zien. Praten moet via de Nokia 8210 wap-telefoon, die KPN vanaf september in één pakket meele vert voor 700 gulden. „Voor mensen die bereid zijn te expe rimenteren, onze Hi-abonnees", aldus de marketing manager. KPN is voorzichtig geworden nadat consumenten bij eerdere overspannen introducties te leurgesteld reageerden en bij voorbeeld de Net.box -internet via tv - en de wap-telefoon lie ten mislukken. De Snapcam wordt geleverd door KPN's Japanse partner N i l Docomo en is in Japan al verkocht aan 'enkele honderd duizenden' abonnees van i Mo de, de succesvolle mobiele in ternetdienst. In de Snapcam kunnen 80 foto's worden opge slagen, op een los te kopen ge heugenkaartje. Er is geen apart abonnement nodig, voor het De Snapcam is vanaf september in Nederland te koop. Foto: ANP/Jean-Pierre Jans overseinen van een foto moet beltijd worden betaald. Die ligt, afhankelijk van het abonnement en piek of daltijd, tussen een kwartje en ruim een gulden per minuut. Beeldtelefoons met vloeiend be wegende beelden worden pas werkelijkheid met umts, waar voor de telecomindustrie vorig jaar voor 250 miljard gulden li centies kocht maar waarvan de introductie stuit op technische en financiële problemen en die pas over enkele jaren wordt ver wacht. KPN en Docomo werken wel aan een Snapcam waarmee ook gesprekken kunnen worden gevoerd. helmond/gpd - Bij Nedschroef, fabrikant van metalen onderde len en machines voor vooral de auto-industrie, verdwijnen 180 arbeidsplaatsen. Vakbondsbe stuurder Maenen (De Unie) noemt de aankondiging 'zeer voorbarig'. „Er zal volgens de CAO eerst overleg gevoerd moe ten worden en dat staat pas dinsdag op het programma." Eind juni werd al bekend dat Nedschroef diep gaat snijden in het personeelsbestand. Het zou gaan om 150 arbeidsplaatsen in Helmond, door de verhuizing van het grootste deel van het magazijn naar Duitsland en een kostenbesparende reorganisatie. Bij de vorig jaar aangekochte Nedschroef-bedrijven in Zuid- Afrika en Duitsland zijn de re sultaten tegenvallend en daar zullen mogelijk tientallen banen verdwijnen. Nedschroef zag de winst het eerste halfjaar teruglopen van 8,6 naar 4 miljoen. Het bedrijf wijt dat aan de druk op de mar ges in de auto-industrie en de ongunstige economie. amsterdam/gpd - De financiële moloch ING heeft het eerste half jaar veel beter gedraaid dan was verwacht. Vooral bij de banken vielen de resultaten mee. Het concern presenteerde gisteren een operationele winst van 2,4 miljard euro 5,3 miljard). Zes tien procent meer vergeleken met de eerste helft van het jaar 2000. Analisten rekenden vooraf op een stijging van 10 tot 11 pro cent. De verzekeringstak, waaronder Nationale-Nederlanden, zag de winst conform de verwachting met 28 procent groeien tot 1,45 miljard euro(/3,2 miljard). Bij de banken nam het resultaat met één procent toe tot 940 mil joen euro(/2,l miljard). Dat was aanmerkelijk beter dan voor speld. Analisten voorzagen een daling van 8 tot 9 procent. De winst van de banken krab belde vooral in het tweede kwartaal weer op. Volgens top man Kist draaien met name de Nederlandse banken (Postbank, ING Bank) naar behoren. Ook de kosten van het betalingsver keer vielen lager uit dan was verwacht. Verder betaalde ING aanzienlijk minder belasting. De kosten die gepaard gaan met de groot scheepse sanering van ING Ba rings in Europa mogen volledig van de belasting worden afge trokken. Eerder kon het concern de boekwinst op de verkoop van het Amerikaanse deel van Ba- Het nieuwe hoofdkantoor van ING langs de Zuidas in Amsterdam be gint vorm te krijgen. Het geraamte van 'de schoen', zoals de bijnaam luidt, is vrijwel klaar en de eerste glasplaten worden aangebracht. Volgend jaar zomer moet de top van het concern er zijn intrek ne men. Foto: GPD/Evert Elzinga rings (aan ABN Amro) al belas tingvrij in zijn zak steken. Het resterende deel van de oude zakenbank wordt geïntegreerd in het Europese bankbedrijf van ING. Daarbij zijn sinds 1 januari al 1.775 van de bijna 10.000 ba nen verdwenen. Het einde van de reorganisatie is nog niet in zicht, omdat de baten in het eerste halfjaar weer tegenvielen. Massa-ontslagen liggen echter niet in de lijn der verwachting, zei financieel bestuurder Maas. De vorig jaar gekochte verzeke raars Aetna en Reliastar droegen in het eerste halfjaar 134 miljoen euro (ƒ295 miljoen) bij aan de winst. Dat is lager dan ING ver wachtte. De Amerikaanse be drijven zijn sterk in de verkoop van polissen, waarbij de pre mies voor rekening van de ko per worden belegd. Met de hui dige slapte op de beurzen valt de vraag naar zulke producten sterk terug. Topman Kist toonde zich inge nomen met het succes van ING Direct. Via internet en telefoon biedt het concern in zes landen hoge rentes op een spaarreke ning. Het aantal klanten nam sinds vorig juli met 55 procent toe tot 1,4 miljoen. Het concern wil deze klanten in de toekomst ook leningen en beleggings fondsen verkopen. Ondanks de 'woelige wateren in de wereldeconomie' houdt ING vast aan de doelstelling dat de winst per aandeel dit jaar met zeker 17 procent groeit: 12 pro cent op eigen kracht en 5 pro cent dankzij Aetna en Reliastar. Op de Amsterdamse beurs sloot het aandeel ING gisteren 0,8 procent hoger op 36,28 euro. den haag/gpd-anp - De coöpe ratieve vereniging Yunio, een sa menwerkingsverband van vier thuis- en kraamzorgorganisaties in Noord- en Oost-Nederland, wil de failliete thuiszorgorgani satie NTN overnemen. Er loopt een spoedprocedure voor goed keuring bij de Nederlandse Me- dedingsautoriteit (NMa). NTN kampte met een schuld van 15 miljoen gulden en werd woensdag failliet verklaard. Bij de organisatie werken 2.400 mensen die zorg leveren aan 1.200 ouderen en 15.000 kraam - gezinnen. Yunio heeft al afspraken ge maakt met de zorgverzekeraars over de lopende contracten. Volgens curator Cools is het van Vaker uitkering voor allochtonen vlodrop/anp - Vekoma, 's we relds grootste achtbaanbouwer, dreigt het loodje te leggen. De onderneming in het Limburgse Vlodrop heeft haar 240 werkne mers ontslag aangezegd en naar huis gestuurd. Gisteren heeft het bedrijf faillissement aangevraagd bij de rechtbank in Roermond. Vandaag volgt de uitspraak. In april werden al ruim 100 van de 350 medewerkers ontslagen. Het faillissement is volgens de directie onafwendbaar omdat er te weinig pretpark-attracties verkocht zijn. Wel wordt de mo gelijkheid van een doorstart on derzocht. De vakbonden zijn totaal over vallen door het faillissements aanvraag en reageerden veront waardigd. „De directie heeft ons niet netjes op de hoogte gehou den", zegt een woordvoerder van FNV Bondgenoten. Vak bond de Unie laat weten: „En kele weken geleden nog garan deerde de directie ons dat de fi nanciering rond komt. Nu blijkt dat niet zo te zijn." Vekoma begon in 1926 als Veld- koning. Dat bedrijf maakte land bouwmachines zoals ploegen. Door de teruggang van de agra rische industrie, oriënteerde het bedrijf zich vanaf de jaren vijftig op de fabricage van grote staal- structuren voor de mijnbouw. In die jaren werd de naam afge kort tot Vekoma. Toen het ook slechter ging met de mijnen en DSM en petroche mie hun intrede deden, ging Ve koma mee in de trend. Vanaf 1961 richtte het bedrijf zich op de productie van stalen pijpen voor de petrochemische indu strie. Stoeien met stalen pijp- constructies leidde in 1967 tot De Python, de superachtbaan van De Efteling, werd ook door Vekoma geleverd. Foto: ANP/PR de vervaardiging van het eerste Reuzenrad. Vanaf 1983 legde Vekoma zich volledig toe op pretpark-attrac ties, vooral achtbanen. Vekoma leverde die onder meer aan de Efteling, Fantasialand en Walibi. De afzet van producten was we reldwijd. Bekende succesnum mers van Vekoma zijn onder meer de Boemerang en de In- vertigo. Vekoma had twee vesti gingen in Limburg en een in China, en hield nog kantoor in Singapore. Vice-president Europa Bertus van de International Association of Amusement Parks and Attrac tions denkt niet dat het onder houd van de achtbanen in ge vaar komt. „De technische know-how zit bij de individuele parken. Bovendien denk ik dat Vekoma bij een mogelijke door start de onderhoudsdivisie zal weten te redden." De IAAPA heeft wereldwijd 5.600 leden (pretparken en toeleveranciers) en werkt samen met Europarks, de Europese koepel, waarbij de Nederlandse Club van 11 (at tractieparken) is aangesloten. belang dat de NMa snel een be slissing neemt. „Dan kunnen de werknemers gewoon aan het werk blijven." Woordvoerster Buis van Yunio verwacht geen problemen: „Het gaat niet om grote marktaandelen." Vorige week nog verstrekte de grootste afnemer van NTN, de Agis Groep, een boedelkrediet waar uit de salarissen betaald konden worden. Agis Groep is blij met de overname. Directeur Treffers van de parti culiere koepelorganisaties BTN vindt de overname door Yunio een slechte zaak. „Zo komt de zorg bij één partij terecht." Hij verwacht dat de NMa negatief zal reageren. Volgens Treffers is er een 'spelletje' gespeeld. „Ze hadden de particuliere partijen er ook bij moeten betrekken." Tot voor kort konden beide par tijen volgens Treffers 'niet door één deur'. „Het lijkt op een vij andige overname." Het in Doetinchem gevestigde Yunio liet gisteren weten de zorg aan de klanten van NTN zo goed mogelijk te zullen voort zetten en biedt het personeel een arbeidscontract aan. Vak bond AbvaKabo voert vandaag overleg. De bond dringt erop aan dat het voltallige personeel wordt overgenomen. Volgens de bond wil Yunio alleen mensen die in de directe zorgverlening werken, overnemen. Uitvinding bedrijf in Kerkrade voorburg/ANP - Niet-westerse allochtonen hebben twee keer zo vaak een bijstand-, ww- of wao-uitkering als autochtonen. Mensen van de tweede genera tie, die in Nederland zijn gebo ren, hebben minder vaak een uitkering dan de eerste groep al lochtonen. Dat blijkt uit van daag gepubliceerd onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Bijna een kwart van de niet- westerse allochtonen heeft een uitkering. Van de oorspronkelij ke bevolking geniet een op de acht mensen overheidssteun. In totaal kregen eind 1999 in Ne derland 1,5 miljoen mensen een uitkering. Een rekensom leert dat in de leeftijdsgroep tussen 15 en 64 jaar een op de zeven mensen een uitkering heeft. kerkrade/anp - Het Kerkraadse bedrijf Dataninic heeft een chip kaart uitgevonden die via een sensor vingerafdrukken contro leert. Dit maakt betalen met een vingerafdruk mogelijk, en dief stal van de kaart zinloos. De kaart kan gebruikt worden bij het pinnen, maar ook om bij voorbeeld toegang te krijgen tot beveiligde ruimten als stadions. Volgens directeur Van Oijen hebben onder meer Philips, Jus titie, voetbalbond KNVB en ver zekeraar Achmea interesse voor het kaartje. Wanneer de burger ermee kan pinnen weet Van Oij en nog niet. „De banken moe ten eerst overschakelen op het systeem, waarbij de pinauto maat vingerafdrukken kan con troleren. Maar dat kan heel snel gaan. Over twee weken komt de nieuwe kaart op de markt." De belangstelling is groot vol gens Van Oijen. „Justitie onder zoekt of de kaart gebruikt kan worden bij de registratie van asielzoekers. De KNVB wil er voetbalfans mee identificeren. Alle benodigde informatie om mensen te identificeren zit in de kaart." Er is geen centrale computer nodig, zoals bij de huidige pin pas. Dat heeft ook voordien voor de privacy. Als de vingeraf druk met de kaart correspon deert, wordt de chip geactiveerd en kan de kaart worden ge bruikt. Het systeem werkt simpel- de gebruiker plaatst de duim op de chip van de kaart en haalt die kaart vervolgens langs een beeldscherm. Als de in de chip electronisch opgeslagen vinger afdruk klopt met die van de duim, wordt dat op het beeld scherm bevestigd. amsterdam/anp - Het sleep- en bergingsbedrijf Smit Internatio nale gaat zich concentreren op sleepdiensten, berging, trans port en zwaar hijswerk. Tegen vallende cijfers nopen tot een ingrijpende reorganisatie. „We richten ons op activiteiten waar we van oudsher in de hele we reld een goede positie hebben. Alles wat met olie en gas te ma ken heeft stoten we af', zegt topman Buis. De hele divisie land marine engineering, met als belangrijke activiteit horizontaal gestuurd boren, gaat in de verkoop. Het zelfde geldt voor drie afzinkbare schepen. Offschore installatie schip Pioneer wordt ook in de etalage gezet. Ongeveer 275 mensen, waarvan ongeveer de helft in Nederland, dreigen hun baan te verliezen. Zeker is het niet. „Als we onderdelen verko pen, gaan de mensen ook mee", zegt Buis. De bestuursvoorzitter noemt de maatregelen noodzakelijk. In maart gaf hij de afdeling hori zontaal boren nog een jaar om winstgevend te worden. „Er is wel een markt, maar we doen het gewoon niet goed", zei Buis toen. Aanleiding voor de maatregelen zijn de tegenvallende resultaten. Het is in het eerste halljaar niet gelukt te herstellen van een te leurstellend 2000. De winst nam in het eerste halfjaar met 0,3 miljoen af naar 6,8 miljoen euro 15 mijoen). Het bedrijfsresul taat kwam uit op 9,5 miljoen eu ro, 4,4 miljoen euro minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Ook de naam van het bedrijf wijzigt: Internationale achter Smit wordt geschrapt. brussel/gpd - De piloten van de noodlijdende Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena drei gen met stakingen. Ze zijn niet te spreken over de bezuinigings plannen van topman Müller. Door de aangekondigde reorga nisatie verliezen 220 piloten en 600 stewards en stewardessen hun baan. Overleg tussen directie en de pi- lotenvakbond liep gisteren op niets uit. De bond besloot na af loop een stakingsaanzegging in te dienen voor donderdag 30 augustus. De piloten eisen on der meer dat Sabena eerdere af spraken over carrièreplanning en leeftijdstoeslagen nakomt. Ook willen ze dat Sabena het contract met Virgin, voor het uitvoeren van vluchten voor de low-budgetmaatschappij, na leeft. Sabena gaat meer dan 1.400 ba nen schrappen om de lucht vaartmaatschappij uit de rode cijfers te halen. In de eerste helft van dit jaar leed Sabena een ver lies van 306 miljoen gulden. De Belgen gaan zich voortaan toe leggen op korte, zakelijke vluch ten. De langeafstandsvluchten naar Tokyo en New York alsook zes Europese bestemmingen ko men te vervallen. Eerder deze maand legde personeel al spon taan enkele dagen het werk neer. Die wilde acties leidden tot grote chaos op de luchtha ven Zaventem.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7