Pharming wankelt na afhaken bank Ziekenhuizen sluiten massaal OK's Opstappen Kok verwacht 'Overheden moeten veemarkt helpen' GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Fortis weigert noodkrediet jekenpiraterij' ernet neemt ate vlucht gië overweegt xinatie tegen iningokokken Leidenaar reconstrueert verloren werk Beethoven Peen korten in Katwijk 2 WEKEN Vervoersplan Dance Valley gekraakt ALGEMEEN Ij kchtbaanbouwer ijna over Ie kop Ijlmerbajes Is huisvesting oor studenten ondit weet niets an vermissing agiaire NR. 42703 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 24 AUGUSTUS 2001 VRAGEN oorstart Van er Pouw Kraan vrijwel rond inderboerderij ij Bavo baalt van :1e vernielingen door Wilfred Simons leiden - Het Leidse biotechnolo giebedrijf Pharming wankelt nu Fortis Bank weigert een over bruggingskrediet van 37 miljoen gulden te verstrekken. Ook heeft Fortis volgens bewindvoerder E. Muller beslag gelegd op een re kening waarop vier ton stond. „Onfatsoenlijk en smakeloos", vindt hij. Directeur R. Strijker zegt dat hij na de mislukte onderhan delingen 'minder hoopvol' is over de kansen van het bedrijf. Strijker zegt dat hij en Muller nu onderhandelen met drie 'inter nationale banken die niet in Ne derland zijn gevestigd'. Con creet vragen zij om een 'kortlo pend overbruggingskrediet, ge volgd door een lening voor de lange termijn'. Als dit komende week niet lukt, is Pharming - het bedrijf dat internationale be kendheid verwierf als fokker van de stier Herman - per 1 septem ber failliet. Pharming ontwikkelt samen met het Amerikaanse Genzyme General een medicijn tegen de ziekte van Pompe, een spieraan- doening die bij baby's binnen een jaar tot de dood leidt. Dit Amerikaanse bedrijf speelt een voorname rol in de stap die For ds nu heeft gezet. Volgens For ds-woordvoerster M. Bogaards wilde de bank het miljoenenkre diet namelijk alleen verlenen op voorwaarde dat Genzyme 'zou afzien van het recht om Phar ming in gebreke te stellen gedu rende de periode van de finan ciering'. Genzyme weigert dat. Woordvoerster Bogaards erkent verder dat Fortis vier ton van Pharming heeft 'teruggehaald'. ,,In de algemene bankvoorwaar- den staat dat Fortis het recht heeft om openstaande vorderin gen te verrekenen." Fortis vreest dat haar miljoenen naar Genzy me gaan als het bedrijf beslag legt op de failliete boedel van Pharming. Strijker zegt dat er in middels 'geen gepassioneerde liefde meer bestaat' tussen Pharming en Genzyme. Eerder deze week vroeg ook de Pharming-vestiging in het Belgi sche Geel uitstel van betaling aan. De vestiging heeft de pro ductie van het enzym alfa-glu- cosidase (merknaam Pompase) gestaakt. Genzyme-woordvoer- der B. Piela garandeert echter dat zijn bedrijf geld beschikbaar stelt om de productie van het medicijn voort te zetten en het ook zelf zal maken. „Als Phar ming zich nu concenteert op zijn overleving, nemen wij de zorg voor de pompe-patiënten over", aldus Piela. Pharming heeft in totaal 180 mensen in dienst die werken op vestigin gen in vier landen. De Leidse vestiging heeft 85 personeelsle den. Pagina Leiden: 'Einde Pharming nog niet in zicht' door Robbert Minkhorst leiden - Gemeenten in de Leidse regio en de provincie Zuid-Holland moeten de Leidse veemarkt de helpende hand toesteken. Als zij geld beschikbaar stellen, zegt de Westelij ke Land- en Tuinbouworganisatie (WLTO), kan de veemarkt de noodzakelijke - want verplichte - verbouwingen plegen. Pas dan mag de markt weer open van minister Brinkhorst (landbouw). In Leeuwarden en Utrecht krijgen de vee markten al bijdragen van respectievelijk de provincie en de gemeente, met dat verschil dat zij ook (voor een deel) eigenaar zijn van de markt. In Leiden is de situatie anders: sinds 1997 is Libéma eigenaar van de Groenoordhallen, daarvoor was de gemeen te dat. De acht veemarkten in Nederland hebben de rechter gevraagd om de nieuwe regels van het ministerie terug te draaien. In het kort geding dat woensdag voor de Haag se rechtbank diende, stelden zij dat de eisen 'buitenproportioneel, onrechtvaardig en in consistent' zijn. De nieuwe regels zouden het einde van de markten inluiden. De ex ploitanten kunnen en willen de investerin gen niet opbrengen. Door de nieuwe regels raken zij driekwart van hun omzet kwijt, zeggen ze. Directeur A. de Jong van de Groenoordhallen heeft woensdag aange kondigd dat hij het lot van de Leidse vee markt verbindt aan de uitspraak van de rechter. Verliest De Jong de rechtszaak, dan sluit hij de veemarkt voorgoed. De WLTO wil voorkomen dat het zover komt. Als De Jong het geld niet kan vinden, dan moeten gemeenten en provincie bijspringen. Ook zij hebben een verantwoordelijkheid, vindt de organisatie, en ze hebben er economisch belang bij dat de markt weer open gaat. Voor boeren en veehandelaren is de markt onmisbaar. Het is de garantie dat ze een goede en eerlijke prijs voor hun dieren krij gen, meent de WLTO. „De eerst verantwoordelijke om te betalen is de minister", vindt beleidsmedewerker T. Dorenbal van de WLTO. „Maar we gaan ook andere overheden vragen om hun best te doen. Dat vinden we belangrijk." Pagina Leiden: Boeren en handelaren bereiden nieuwe acties voor Jridge/gpd - De diefstal van ïlaire boeken van schrijvers tephen King, Harry Potter- ïr J.K. Rowling, Tom Clancy Dhn Grisham dreigt net zo tschalig te worden als re- elijk het gratis downloaden illegale muziekbestanden irogramma's als Napster en ella. tegt softwarebedrijf Envisio- uit het Britse Cambridge. ;ns de firma staat literaire vers een Napster-achtig leem te wachten. Na re lt op internet concludeert iional dat op dit ogenblik al 7.300 auteursrechtelijk he mde titels, met werk van ten King aan kop, zomaar van het wereldwijde web ikken zijn. imige boeken staan op de ran verschijnen al op inter- aldus een woordvoerder invisional. De boeken wor- in elektronische vorm op tes geplaatst. Piraten kra- bestaande e-boeken, elek- sche romans op internet, omslachtiger methode is pagina voor pagina scannen de papieren tekst, waarna )oek in digitale vorm zijn vindt. Eenmaal gedownload en de boeken op de pc of iptop gelezen. De bestan- cunnen ook worden ge- iel/anp - In België worden ilijk vanaf volgend jaar alle iren en jongeren tot 19 jaar int tegen hersenvliesontste- Het zou dan gaan om een In tegen de meningokok- ia acterie van het type C. Het sche ministerie van volks - ïdheid laat dit najaar on- leken of zo'n preventieve natiecampagne haalbaar ïttig is. Vlaanderen worden echter f september al alle kinderen één jaar en tieners van f en dertien jaar ingeënt, zo F, de de Vlaamse VRT-radio. rc aanderen en met name de ncie Antwerpen stijgt het ie d infecties fors. Tot nu toe lit jaar in en om de Schel- 31 d 105 besmettingen geno tegen 65 in het hele vorige washington/rtr - Het Ameri kaanse National Symphony Or chestra speelt op 20 september in Washington een nog niet eer der uitgevoerde ouverture van Beethoven, gereconstrueerd van nagelaten en recent bijeenge zochte bladmuziek. De recon structie is het werk van de Leid se musicoloog Willem Holsber- gen en zijn intemetvriend Mark Zimmer uit Wisconsin in de Verenigde Staten. Het gaat om een ouverture voor een operaversie van Macbeth van Shakespeare, Het stuk werd nooit uitgevoerd. Beethoven werkte samen met de Oosten rijkse libretto-schrijver Joachim von Collin. Die vond de muziek voor de scène waarin de drie heksen elkaar onder donder en bliksem ontmoeten, te droef geestig. Na Beethovens dood in 1827 werd de handgeschreven bladmuziek uiteengerafeld door souveniijagers en over Bonn, Berlijn en Londen verspreid. Holsbergen, die ook computer specialist is, kwam achter het bestaan van de verfomfaaide ouverture door een ontmoeting in een chatroom met de Ameri kaanse advocaat Mark Zimmer. Met materiaal dat Zimmer en nog anderen aanleverden, wist Holsbergen de ouverture op zijn computer te reconstrueren. De musicoloog was gisteren niet voor nadere uitleg bereikbaar. katwijk - Noeste werkers trokken gisteravond voor het laatst peen uit de grond van de Katwijkse Zanderij, een voormalig tuindersgebied waarop een grote nieuwbouwwijk verrijst. De plaatselijke Oranjever eniging heeft de laatste oogst aangegrepen om een wedstrijd am bachtelijk 'peenkorten' uit te schrijven. De oogst wordt vandaag ge wassen en verpakt in speciale kistjes die zaterdagmiddag onder de ha mer gaan. De feestweek van Katwijk aan den Rijn staat in het teken van het tuindersverleden van het dorp. Dit naar aanleiding van het volbouwen van de Zanderij en het sluiten van de groenteveiling. Pagi na Duin- en Bollenstreek: De fijne techniek van wroeten. Foto: Dick Hogewoning Onderzoek Leids Universitair Medisch Centrum door Ruud Sep leiden - Negen procent van de operatiekamers in Nederland staat leeg als gevolg van een te kort aan personeel. Dat blijkt uit Volgende week definitief duidelijkheid den hjlag/gpd-anp - Wim Kok stelt zich niet meer beschikbaar voor het lijsttrekkerschap van de PvdA en zal Ad Melkert voordragen als zijn opvolger. Deze verwachting wordt vrij al gemeen gedeeld in politiek Den Haag, nu Kok heeft aangekon digd volgende week woensdag avond het partijbestuur te in formeren over zijn toekomst plannen. Volgens bronnen binnen de PvdA is het vrijwel uitgesloten dat Kok doorgaat, omdat dit zou worden uitgelegd als een motie van wantrouwen tegen zijn 'tweede man'. Melkert lag de laatste weken in de media onder vuur, met name vanwege diens eventuele mede-verant woordelijkheid voor misbruik van Europees subsidiegeld in de periode dat hij minister van sociale zaken was (1994-1998). Het rapport van de commissie- Koning over de besteding van gelden uit het Europees Sociaal Fonds wordt maandag open baar gemaakt, zo is gisteren meegedeeld. Aanvankelijk zou het volgende week donderdag naar buiten worden gebracht. Oud-president Koning van de Algemene Rekenkamer zegt met de vervroegde presentatie tegemoet te komen aan een verzoek van het kabinet. In opdracht van minister Ver meend van sociale zaken nam de commissie-Koning de afge lopen maanden de besteding van de ESF-gelden tussen 1994 en 1999 grondig onder de loep. een enquête van het Leids Uni versitair Medisch Centrum (LUMC) die vandaag wordt ge publiceerd in het artsentijd schrift 'Medisch Contact'. Bij één op de drie ziekenhuizen blijken één of meer operatieka mers voor onbepaalde tijd te zijn gesloten. De enquête geeft een duidelijk beeld van de enorme perso neelsproblemen waarmee zie kenhuizen te kampen hebben. Terwijl er op zich voldoende medisch specialisten zijn om al le operatiekamers te bezetten, is er een toenemend tekort aan ge specialiseerd verplegend perso neel. Vooral aan operatie-assis tenten is een schreeuwend te kort, maar ook het aantal zie kenhuizen dat in de knoop komt door een tekort aan anes- thesie-assistenten is aanzienlijk. Ook bij de ziekenhuizen die nog niet zo ver zijn dat ze operatie kamers permanent moeten slui ten, zijn de personeelsproble men voelbaar. Sommige zieken huizen moeten daarom tijdelijk operatiekamers sluiten, anderen zetten niet-gekwalificeerd per soneel of uitzendkrachten aan het werk. De onderzoekers waarschuwen voor deze laatste oplossing. "Voor het daarvoor wel opgeleid personeel heeft dit een negatieve uitwerking op de perceptie van het eigen werk, nog afgezien van de vraag of het inzetten van dit 'andere' perso neel acceptabel is voor een kwa litatief verantwoorde zorg*, zo heet het in het onderzoeksver slag. Het LUMC stuurde haar vragenlijst in juni aan 112 zie kenhuizen. Van 82 ziekenhuizen kwam de enquête ingevuld te rug. Bij die 82 staan er in totaal 52 operatiekamers permanent leeg. Het Leidse ziekenhuis be sloot tot de (anonieme) peiling omdat het sinds kort zelf te kampen kreeg met de noodge dwongen sluiting van OK's. „We wilden weten of de situa tie bij ons uniek is, of dat ook andere ziekenhuizen hier last van hebben", vertelt een woordvoerder van het LUMC. Bij het Leidse ziekenhuis staan gemiddeld twee van de 22 ope ratiekamers leeg, met name door een gebrek aan anesthe- sie-assistenten. Een oplossing van dit pro bleem is voorlopig nog niet in zicht „We hebben veertien op- leidingsplekken voor anesthe- sie-verpleegkundigen. Voor heen kregen we dit altijd ge makkelijk vol. Maar op dit mo ment hebben we nog steeds le ge plaatsen voor de opleiding die al volgende maand begint." Nederlandse truck met hasj gepakt perpignan - Bij een Spaans- Franse grensovergang in de Py reneeën is een Nederlandse vrachtwagen aangehouden met 1,5 ton hasj aan boord. Dat heeft de Franse douane in Per pignan bekendgemaakt. De drugs zaten verstopt onder de vloer van de laadruimte. De chauffeur, een 62-jarige man van Marokkaanse afkomst, zei niet te hebben geweten dat hij drugs vervoerde. Hij is in af wachting van berechting over gebracht naar een huis van be waring in Perpignan. Israël verwoest panden in Hebron hebron - Het Israëlische leger heeft afgelopen nacht in een Palestijnse wijk van de stad He- bron op de Westelijke Jordaan- oever twee gebouwen verwoest. Bij de actie zijn een tiental Pa- lestijnen en een Israëlische sol daat lichtgewond geraakt. De Israëliërs kwamen in actie na dat Palestijnen vanuit de wijk een 10-jarig kind van kolonis ten en een soldaat onder vuur hadden genomen en verwond. Arabisch Hebron behoort tot autonoom Palestijns gebied. In de stad is de spanning vaak te snijden. Vierhonderd kolonis ten wonen er te midden van 120.000 Palestijnen. Pagina buitenland Politieagenten botsen op elkaar voorst - Agenten die waren uit gerukt naar een aanrijding op de Al bij Voorst zijn gisteren zelf betrokken geraakt bij een botsing. Een motoragent merk te op de plaats van het ongeluk te laat dat een politieauto af remde. De motor botste tegen de surveillancewagen en raakte ook nog een tweede auto. De motorrijder kwam daardoor ten val en liep diverse kneuzingen op. De twee auto's en de poli tiemotor hebben schade. 'Salarisverhoging top eerlijk delen' utrecht - FNV Bondgenoten wil dat topmanagers hun uitzon derlijke loonstijgingen gaan de len met werknemers. Dat moet volgens de vakbond gebeuren in de vorm van een eenmalige uitkering. Het voorstel staat in de nota CAO-beleid 2002 van FNV Bondgenoten. „Het debat over de loonontwikkeling heeft enorm veel last van enkele top managers die zichzelf op ab normale wijze verrijken door middel van salarisverhogingen, bonussen en opties", zo staat in de nota. Wim Kok wil nog niet bevestigen dat hij vertrekt. Foto ANP/Robert Vos Uit diverse zaken was al geble ken dat er nogal wat fouten zijn gemaakt met de subsidies. De Europese Commissie eist 447 miljoen gulden terug van Den Haag. Kok heeft zelf al kennis kunnen nemen van de inhoud van het rapport. Overigens benadrukt de Rijksvoorlichtingsdienst dat Kok mensen in zijn directe om geving nog niet heeft geïnfor meerd over zijn plannen. „Het is zelfs niet bekend of hij wel voor zichzelf een besluit heeft genomen." Volgens ingewijden wordt in het rapport-Koning Melkert niet aangewezen als hoofdverantwoordelijke. Maar toch zou hij nog kritiek kunnen krijgen over de manier waarop hij is omgegaan met de proble men rond de ESF-subsidies. Twee dagen nadat dit duidelijk is, laat Kok weten wat hij doet: wel of niet lijsttrekker worden van de PvdA bij de komende Kamerverkiezingen. door llan Sluis velsen - Het vervoersplan van de organisatie van Dance Valley en de gemeente Velsen deugde niet. De organisatie heeft het vervoer van de tiendui zenden bezoekers van het feest zwaar onderschat. Dit zegt hoogleraar Hansen van de Technische Universiteit Delft. In het vervoersplan is niet terug te vinden hoe lang een bus er over doet een volle dig rondje te rijden van station Amsterdam Sloter- dijk naar het festivalterrein in Spaamwoude en te rug. Volgens Hansen is de gemeente Velsen bij het ver lenen van de vergunning schromelijk tekort ge schoten. Hij concludeert verder dat er na afloop van Dance Valley in de nacht van 4 op 5 augustus te weinig vervoerscapaciteit was om de bezoekers ordentelijk af te voeren. Daardoor ontaardde het housefeest in een chaos. Zestig bezoekers beland den met onderkoelingsverscWjnselen in zieken huizen. Volgens Hansens berekeningen was er in een ide ale situatie zeker vier uur voor nodig geweest om de bezoekers per bus af te voeren. „De schatting van de organisatie dat het in een uur had gekund. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Hoogleraar Hansen kritiseert ook gemeente Velsen is volstrekte onzin. Het duurt dertig tot veertig mi nuten om een bus een heel rondje te laten rijden van Sloterdijk tot het busstation in Spaamwoude en terug." Met een 'ideale situatie' bedoelt Han sen een toestand zonder dringende wachtenden voor de bussen, zonder hinderende taxi's en met vrije doorgang voor de bussen. Hansen haalt ook hard uit naar de gemeente Vel sen die volgens hem te weinig ervaring heeft voor zo'n groot evenement en te snel een vergunning heeft verleend op basis van een ongedetailleerd vervoersplan. „In de vergunning stond maar één zin over vervoer: de organisatie moest daarover contact opnemen met de politie", aldus Hansen. „De politie moet letten op veiligheid, maar heeft van vervoerscapaciteit geen verstand. De gemeente maakte intussen bekend dat voor malig PvdA-staatssecretaris Jaap van der Doef (66) voorzitter wordt van de commissie die moet toe zien op het onderzoek naar de Dance Valley-cha os. Binnenkort wordt bekendgemaakt wie de an dere commissieleden zijn. Eind deze maand be slist de gemeente welk bureau het daadwerkelijke onderzoek gaat doen. Het onderzoek moet eind oktober klaar zijn. Naam: I Voorletters: m/w Adres: I Postcode: Plaats: T elefoonnummen controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37.30) 16.93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Bank/giro nr: Handtekening Bij machtigli^t tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DC WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050. I 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 4 114 maandag 26-29° xwi-3 Bentveld ean-Paul Sartre flensen van wie je oudt, veroordeel je ^3 Fletse zon

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1