Zonnig werk van 'Grijze School' shrink CULTUUR KUNST Nabootsen van hemel kost meer tijd dan gedacht verliest geding Chili Peppers heet opgediend in de Oranjehal Reddingsoperatie op Cuba gevonden Hollandse meester; Volslank Nieuwe c Michael Jackson: Foto-expo in Verzetsmuseum Leeuwarden - In het Verzets museum Friesland in Leeuwar den loopt tot en met 28 oktober de fototentoonstelling 'Neder- lands-Indië in de Tweede We reldoorlog'. De presentatie van de voorwerpen gebeurt in de vorm van een chronologich verslag van de gebeurtenissen tijdens die periode in Zuidoost- Azië. Leden van de Stichting Gastdocenten WOU-werkgroep Zuidoost-Azië verzorgen rond leidingen voor groepen. Zij ge ven met hun persoonlijke ver haal een extra dimensie aan de expositie. Het Verzetsmuseum is gehuisvest in het Fries Muse um. Schrijver Hasek gaat te paard praac - De schrijver Jaroslav Hasek (1883-1923), bekend van zijn boek 'De avonturen van de brave soldaat Schwejk', krijgt een standbeeld in zijn geboor testad Praag. Hoewel vaststaat dat de schrijver nooit op een paard heeft gereden, heeft beeldhouwer Karei Nepras hem op een imposant ros gezet. „Hasek geldt als de vorst van de Boheemse humor en vorsten behoren op een paard te zit ten", zo motiveert Nepras zijn keuze. Het drie meter hoge standbeeld wordt eind 2002 op het Prokop-plein in de Praagse wijk Zizkov opgericht. In de buurt van het plein begon de schrijver aan zijn beroemde boek over Schwejk, een bijten de satire op de Oostenrijks- Hongaarse monarchie. Architectuurprijs Kees Rijnboutt Amsterdam - Architect en oud rijksbouwmeester Kees Rijn boutt krijgt 6 oktober de archi tectuurprijs van de Bond van Nederlandse Architecten, de BNA-kubus 2001. Met deze prijs wil de BNA zijn waarde ring tonen voor de wijze waar op Rijnboutt inhoud geeft aan de steeds belangrijker worden de rol van de architectonische en stedenbouwkundige regis seur. Rijnboutt was van 1989 tot 1995 rijksbouwmeester. Op dit moment maakt hij als architect en directeur deel uit van een ar chitectengroep. Sinds 1992 co- ordineert hij het stedebouw kundig en architectonisch werk aan het stadshart van Amstel veen. vrijdag 24 AUGUSTUS 2001 ruswuk/anp - Het nabootsen van de hemel kost veel meer tijd dan regisseur Jeroen Krab bé had verwacht. Daarom loopt het uitbren gen van zijn film 'The Discovery of Heaven' een paar dagen vertraging op. Dat heeft de distributeur van de film gisteren laten weten. De rolprent is een verfilming van de bestseller 'De Ontdekking van de Hemel' van Harry Mu- lisch. De film zou eigenlijk op 11 oktober voor het eerst in Nederland te zien zijn. Maar om dat het niet wil vlotten met de speciale effec ten in de hemel én het uitbeelden van de Tien Geboden, wordt dat nu 25 oktober. Vooral de eindmontage veroorzaakt vertra ging. In de gefilmde beelden moeten compu teranimaties worden ingebracht Omdat in de productie een grote maquête de hemel uit beeldt is dat nog best lastig. De makers van de film hadden meer tegensla gen. Zo kregen Krabbé en producent Ate de Jong geen toestemming om te filmen in Cuba, waar een deel van het verhaal zich Die beelden werden geschoten in Zuid-Span- je. Hetzelfde geldt voor de scènes die in Jeru zalem zouden worden gefilmd. Door de ge spannen situatie in het Midden-Oosten dien de ook voor die beelden Spanje als decor. Het Nederlandse filmfonds gaf een miljoen gulden subsidie voor de Engelstalige film, 20 miljoen gulden kost. De hoofdrollen w den gespeeld door Stephen Fry, Greg Wi Flora Montgomery en Neil Newbon. Hei Vrienten tekende voor de muziek. De prodi tie laat zien hoe twee engelen proberen Tien Geboden terug te halen naar de hemel door Jorinde Benner den haag - Grijze, bewolkte luch ten en koel licht. Het zijn typische kenmerken van schilderijen uit de Haagse School. Toch maakten deze negentiende eeuwse schil ders ook zonnige werken. Muse um Mesdag wijdt onder de titel 'Zomer in Mesdag' een tentoon stelling aan dit werk. Het is de start van een serie prikkelende evenementen die het museum voor eens en altijd uit het slop moet halen. Waar de pennenvruchten van een recensent al niet toe kun nen leiden. Toen kunstcriticus J. van Santen Kolff in 1875 over schilders uit de Haagse School berichtte, gaf hij hun stroming de bijnaam 'Grijze School'. Een typering die bleef bestaan. De bijnaam was terecht. Israëls, Mauve, Maris, Gabriël en hun tijdgenoten zetten de ezel het liefst in de buitenlucht. En Ne derland wordt nu eenmaal ge kenmerkt door grijs weer. Dat resulteerde doorgaans in grijs getinte schilderijen, zonder felle kleuren of lichtcontrast. Soms ontstond er zomaar een vrolijk gekleurd werk. Nederland kent immers ook mooie, zonni ge dagen. Deze werken kregen nooit apart aandacht. Tot nu dan, want Museum Mesdag komt met de thematentoonstel ling 'Zomer in Mesdag'. Dat ge beurt aan de hand van werk uit de eigen collectie, aangevuld met bruiklenen van het Haags Gemeentemuseum, het Stedelijk Museum Amsterdam, Dor- drechts Museum en Mesdag verzamelaar Johan Poort. Voor het eerst bij een Haagse School-tentoonstelling spatten de kleuren van het doek. De klaprozen in een weilandje van Willem de Zwart steken fel af bij de knalblauwe lucht. Zeegezich ten van Mesdag, Israëls en Mau ve tonen dat de kust er ook wel eens zonnig bijligt. Speciaal voor de zomertentoon- stelling heeft het museum drie zalen opnieuw ingericht. Het krakende parket heeft plaats ge maakt voor dik, donkerrood ta pijt. Groen, okergeel en rood domineren de bont gedecoreer de wanden. Zoals het er in de tweede helft van de negentiende eeuw, toen Hendrik Willem Mesdag en zijn vrouw Sientje er woonden, moet hebben uitge zien. „De wanden en het tapijt zullen soms vloeken met het werk dat er hangt", lacht Maar- tje de Haan, sinds drie maanden manager en conservator van het museum. Maar het voormalige woonhuis verkeert tenminste weer in originele staat. De schilderijen lijken er niet he lemaal te passen. De museum muren zoals wij die tegenwoor dig kennen, zijn doorgaans één, liefst rustige, kleur. Zodat alle aandacht naar het schilderij gaat. Het feit dat Museum Mes dag dit volledig aan zijn laars lapt, maakt de tentoonstelling speciaal. De ruimten lijken weer op de kamers van een woon huis. En Mesdag had de werken misschien precies zo opgehan gen. Toch is het opmerkelijk dat een dergelijke herinrichting nodig was. In 1996 is Museum Mesdag nog uitgebreid gerestaureerd, om de negentiende eeuwse sfeer te herstellen. De huidige herinrichting is dan ook vooral bedoeld om meer publiek te trekken. Na de verbouwing in 1996 stegen voor het eerst sinds jaren de bezoekersaantallen. Ie dereen wilde wel een kijkje ne men in het vernieuwde pand. Maar al snel was het nieuwtje eraf en bleef het publiek - op nieuw - weg. Afgelopen jaar trok het museum nog maar achtduizend bezoe kers. Museum Mesdag is weer in de vergetelheid geraakt. Veel mensen verwarren het boven dien met het veel succesvollere Panorama Mesdag, dat jaarlijks 200.000 bezoekers trekt. Dat het Van Gogh Museum in Amster dam het Mesdagmuseum enke le jaren geleden onder zijn hoe de nam, heeft daar geen veran dering in gebracht. Daarom is per 1 mei Maartje de Haan als manager en conservator aange steld. Zij gaat ervoor zorgen dat het publiek het museum her ontdekt, door kleine, nieuwe tentoonstellingen in te richten, altijd met de eigen collectie (Ne derlandse en Franse meesters uit de Haagse School en School van Barbizon) als uitgangspunt. Het Van Gogh Museum blijft weliswaar geldschieter, maar het Mesdagmuseum heeft een grote zelfstandigheid. 'Zomer in Mesdag' is de eerste tentoonstelling die het museum zelf inricht. De agenda, waarop nu ook speciale activiteiten voor zowel kinderen als volwassenen prijken, is echter al tot 2003 vol geboekt. Expositie Zomer in Mesdag. Museum Mesdag, Laan van Meerdervoort 7F, Den Haag. Van vrijdag 17 augustus tot en met 28 oktober. Geopend van dinsdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur. den haag/gpd - De ene Van Kooten is de andere niet. Dat oordeelde gisteren de president van de rechtbank in Amsterdam in het kort geding van arts Mar cel van Kooten tegen Heieen van Royen, auteur van 'De ge lukkige huisvrouw'. Volgens de president is niet gebleken dat, afgezien van achternaam en be roep, er enige gelijkenis is tus sen Van Kooten en Van Royens' romanpersonage Beau van Koo ten, 'jet-set shrink van het Gooi'. Van Royen hoeft haar roman niet aan te passen en Marcel van Kooten draait op voor de proceskosten van 1950 gulden. Van Kooten had het kort geding aangespannen, omdat hij zowel in de privésfeer als in zijn werk als psychiater werd geassocieerd met Van Royens personage, in haar boek omschreven als 'een type zijden sjaaltjes, noncha maar toch gekleed'. „Een beetje a la Marco Bakker na het onge luk." Van Kooten zei hinder te ondervinden in de vorm van op merkingen, grapjes, maar ook serieuze vragen van beroepsge noten. Hij vreesde dat zijn inter nationale carrière schade zou ondervinden. 'De gelukkige huisvrouw" is aan zes landen verkocht en inmiddels uitgege ven in Engeland en Zweden. Pikant was tijdens het kort ge ding de 'behandelrelatie' die heeft bestaan tussen Van Koo ten, arts in de geestelijke ge zondheidszorg, en Van Rooijen. De naam van de psychiater in het boek was daarom volgens Van Kooten niet toevallig geko zen, al wilde hij op grond van zijn beroepsgeheim geen verde re details verschaffen. Van en erkende dat zij in 1999 tact had gehad met Van Kot maar tekende aan dat dit perkt was gebleven tot vij minuten. De president vai rechtbank constateert in vonnis dat Van Kooten heeft weersproken dat de r< slechts kortstondig was. Volgens de president is het nemelijk' dat de keuze van Royen voor de achternaam haar romanpersonage niet gegeven door een gelijkenis de bestaande persoon Van ten. De naam Van Kooten ii veel voorkomende, aldus president, en bovendien is zen voor een afwijkende t naam. Van schending vai persoonlijke levenssfeer van Kooten is daarom geen sp „Het is immers een veel vo< mend en moeilijk te voorko verschijnsel dat een rom guur de naam draagt van wi lijk bestaande personen aldus associaties tussen i de ontstaan die tot (vaak fla grappen aanleiding geven." Van Kooten eiste een dw som van 10.000 gulden o| bruik van zijn achtemaai 'De gelukkige huisvrouw1 0 blicaties daaruit 'in welke 1 dan ook'. Maar de advot van de schrijfster en uitgi Vassallucci wezen er tijden geding op dat wijziging va naam hem weinig soelaas bieden na het grote verkooj ces van het boek, dat april jaar verscheen. Er zijn 61 exemplaren van verkocht e t; beleeft inmiddels een neg druk. muziek recensie Peter Bruyn Red Hot Chili Peppers, Prins van Oranjehal, Utrecht Gezien: donderdag 23 augustus. Het enige echte nieuwtje bij het concert van de Red Hot Chili Peppers gisteravond in Utrecht was dat zanger Antony Kiedis zijn haar donker had geverfd en een stoere snor had gekweekt. Verder zorgde de Amerikaanse groep in de Prins van Oranjehal vooral voor sfeer, massaal mee zingen en een tropische hitte. Hun wereldwijde succesalbum 'Californication' is inmiddels al weer zo'n twee jaar oud. En kort na het verschijnen ervan ston den de Peppers - in november 1999 - al in de Haagse Statenhal. Aan een volgende plaat wordt nog volop gewerkt en die is ook pas op z'n vroegst ergens hal verwege het volgende jaar te verwachten. Eén nieuw num mer werd er in Utrecht al ge speeld en dat klonk in ieder ge val ontzettend 'pop'. Het geeft duidelijk aan waar de groep die in de vroege jaren tachtig nog behoorlijk experimenteel pio nierde op de grensvlakken tus sen funk, metal en rap, anno 2001 als een der populairste rockbands ter wereld staat. Die status van de Peppers heeft alles te maken met een perfecte combinatie van factoren. Niet helemaal, maar toch wel een beetje te vergelijken met de wij ze waarop Herman Brood tot een van de grootste Nederland se popfenomenen kon uitgroei en. De groep uit Los Angeles speelde zich in eerste instantie in oog en oor van de trendset ters en 'opinionmakers' met een ontegenzeggelijke eigen stijl. Vervolgens zorgde men er veel vuldig voor in de publiciteit te blijven met sappige verhalen en pikante schandaaltjes op het terrein van seks en drugs. En als klap op de vuurpijl was er in 1991 de wereldhit 'Under de Bridge'; een ballad nota bene, die er bij het publiek van 8 tot 88 in ging als koek. Net als Brood hadden de Pep pers een tijd lang behoorlijk last van zelfdestructief gedrag. Maar in tegenstelling tot de Nederlan der bleek dat bij de Amerikanen niet onomkeerbaar. Met hun uiterst toegankelijke, maar ook door serieuze poplief hebbers zeer hoog aangeschre ven album 'Californication' gin gen de Red Hot Chili Peppers als regelrechte 'mainstream'-band de eenentwintigste eeuw bin nen. Mede daardoor draait het weerzien in de Prins van Oran jehal uit op een regelrecht mee- zingfestijn. 'Otherside', 'Give it away', 'Californication', 'Scar Tissue', 'Parallel Universe", het blijkt allemaal 'kat-in-'t-bakkie' voor de tienduizenden fans. Vrijwel al het repertoire tijdens het concert is afkomstig van 'Californication' en van het eer ste grote succesalbum, 'Blood Sugar Sax Magik' uit 1991. Beide met gitarist John Frusciante. Het tussenliggende album 'One hot Minute' waarop Dave Navarro gitaar speelt, wordt opvallend genegeerd. Het is te prijzen dat de groep tij dens de huidige tournee weer gewoon als kwartet - dus zonder extra toetsenman of blazer - op het podium staat. In een golf platen galmbak als de jaarbeurs kan rock niet 'open' genoeg klinken. En juist in de sobere opstelling waarin gitarist Frus ciante, bassist Flea en drummer Chad Smith alle ruimte krijgen is het geluid opvallend open, terwijl er toch plek is voor korte, venijnige solo's en loeistrakke riffs. Publiek en Jaarbeursstaf moch ten zich gelukkig prijzen dat de airco uitstekend werkte. In de Prins van Oranjehal, waar het transpiratievocht nog rijkelijker vloeide dan het bier, was geen sprake meer van Californication, maar van regelrechte 'tropifica- tion' HAVANA/ANP - De Nederlandse Stichting Cultuur Inventarisatie (SCI) zoekt fondsen om 175 op Cuba ontdekte Hollandse en Vlaamse meesters te restaure ren. De collectie was tot voor kort in de Nederlandse kunstli teratuur niet terug te vinden. De doeken zijn in het verleden naar Cuba meegenomen en gehaald door Spaanse gouverneurs en Cubaanse suikerbaronnen. De stichting ging kijken nadat zij over de verzameling had verno men, en trof tot haar eigen ver bazing een collectie aan met ze ker vijftig topstukken. Onder de meesters zijn De Lairesse, Maes en de uit Leiden afkomstige schilder Gabriel Metsu. Inmiddels heeft de stichting 33 doeken kunnen laten restaure ren. Die zijn al te zien in het museum waar ze in de depots waren gevonden, het Nationaal Museum in Havana. Voor het opknappen van de overige doe ken wordt nog geld gezocht. Er ligt onder meer een aanvraag bij de Getty Foundation. De Stichting wil twee Cubaanse res tauratoren met enkele op te knappen doeken naar Neder land laten komen. De Cubanen kunnen dan van Nederlandse collega's de nieuwste ontwikke lingen op restauratiegebied le ren, zodat ze hun beroep in hun vaderland zelf op een hoger ni veau kunnen brengen. De SCI is op het ogenblik ook druk doende met de vertaling uit het Russisch naar het Engels van een collectie van vierhon derd Hollandse meesters uit het bezit van het Poesjkin Museum in Moskou. Het ministerie van OCW en het Prins Bemhard Cultuurfonds steunen dit finan cieel. In totaal gaat er 104.000 gulden naar het museum, ook een deel van de roemife| Koenigscollectie ligt. De SCI inventariseert en menteert onbekende en 0 niet beschreven collectie! '1 Hollandse en Vlaamse me uit de zestiende en zevent eeuw die zich buiten Wef1^ ropa bevinden. 1 Bij de Bijenkorf in Amsterdam springt één etalage er echt uit. Het is die waarmee het grootwinkelbedrijf het Nationaal Ballet feliciteert met het 40-jarig jubileum. Gekozen is daarbij voor een bijzondere uitingsvorm - een afspiegeling van het stuk 'De liefde voor de volslanke mens' dat het Nationaal Ballet vanaf 9 oktober opvoert. De choreografe Maguy Marin wil met de productie laten zien dat dikke mensen ook gracieus kunnen dansen en bewegen. Het stuk van haar dateert overigens al uit 1989. Foto: ANP j n new york/afp - Het nieiJ1' album Invincible van 1 Amerikaanse megaster I v chael Jackson (43) ligt oktober in de winkels. Plai v maatschappij Sony Mi maakte bekend dat in No<lrT Amerika de eerste cd jsl Jackson in zes jaar vanal k. oktober te koop is. In Eur ,|f en de rest van de wereli dat een dag later. Het ni mer You Rock My World zo Invincible verschijnt 4 t tember als cd-single. p€ Radio Energy, een klein a. kaal radiostation in D< marken, was maandag eerste die de eerste single c Michael Jackson in zes y uitzond. Kort nadat het lt( tion You Rock My W twee maal de ether had ii rj. slingerd werd het teruggi er ten door uitgever Sony sic. Het station was erin a slaagd via enkele contai j in het buitenland de han leggen op de plaat Sony e sic gaf tot nu toe radio tions geen toestemming 1 e het uitzenden van de p rj de eerste van Jackson simi HlStory uit 1995. j. Twee Nederlandse radio tions, 3FM en Radio 538, ten deze week fragmei n. van de single op de radio j ren. Maar Sony Music h ook hen direct op de vin getikt. De single mag vanaf begin september v reldwijd op de radio woi n gedraaid. j.a ïti s. ist Het vernieuwde museum opent zijn deuren met de expositie 'Zomer in Mesdag'. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16