Katwijk moet de broekriem aanhalen 7 DUIN BOLLENSTREEK Dierenhoeve geteisterd door vernielzucht De fijne techniek van wroeten in de grond dialed Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 Juks WEKEN VOOR/45,00 puw van beroofd dwijk - Bij een bushalte Ie Zwarteweg in Noordwijk teravond rond zeven uur touw van haar tas be- Terwijl ze op de bus itte, trokken drie jongens ute wijze de tas van haar e ader. De vrouw liep geen ondingen op. tterdammer thandeld burg - Een 22-jarige Rot- mmer heeft gisteravond apolitie aangifte gedaan nishandeling. De man wil- een restaurant aan de Zuidzijde in Rijnsburg de jere werkgever van zijn n din aanspreken over niet lid loon. Er ontstond een waarbij een mes werd ge en en met keukengerei geslagen. De man raakte t gezicht gewond, maar Ie niet naar het zieken- atieve cursus- K&O ra fiJK - Tijdens een open dag &0 in Katwijk belangstel- ;n op 8 september kennis n met drie creatieve cur- n. Vanaf 10.00 uur tot uur wordt er gewerkt met r andere speksteen en klei nnen er bloemstukjes ge it worden. Ook is er een smaking met de docenten e workshops. Het adres is in veg 18 in Katwijk. iklaan esloten DWiJK - De (verlengde) aan tussen de Herenweg- we Offemweg en de Pro- ïleweg N206 in Noordwijk opnieuw geasfalteerd, deze onderhoudswerk- ieden is de weg van dag 3 september tot en rijdag 7 september afge- l Het verkeer vanaf de icialeweg wordt via de af- orhout en de Van Berckel- aar Noordwijk gestuurd, er uit Noordwijk dat naar :u jk rijdt, wordt over de He- !g gestuurd. !W.i vrijdag 24 AUGUSTUS 2001 Wedstrijd met laatste Zanderij-peen door Peter van Egmond vervolg van voorpagina katwijk - Vader Kiebert, ver scholen tussen de drommen publiek, staat ervan te kijken. Zijn zoon, die helemaal niet ge wend is aan het noeste hand werk en als student altijd bezig was met leren voor ingenieur, ligt veruit op kop. Terwijl de meeste peenkorters nog aan hun tweede kist bezig zijn, werkt Jan al aan zijn derde. Het is dui delijk: hier kruipt een titelfavo- riet door het groen. Het tafereel speelt zich af aan de Katwijkse Wassenaarseweg, waar in de Zanderij de laatste peen in de grond staat. Vroeger werd er peen geteeld bij het le ven, maar na deze zomer ruk ken de nieuwbouwhuizen ver der op en lopen de laatste resten van de voormalige akkers onder de voet. Dus is het gepast om voor de laatste peen een wed strijd ambachtelijk 'peenkorten' uit te schrijven. Peenkorten is het zo snel én netjes mogelijk de peen uit de grond trekken en van het loof ontdoen. Vijfendertig deelnemers zitten om half acht in een rij te wach ten op het startschot. Gehuld in oude lompen, de knieën in de dikke aarde. Onder hen de erva ren tuindersfamilie Van der Plas, drie broers en een zoon, maar ook Jan Kiebert, de ingenieur die alleen als schooljongen wat ervaring in de peen opdeed. Omringd door een slordige drie honderd joelende vrienden en familieleden en een boerenka- pel. Bij het startschot beginnen de kerels als bezetenen te wroeten in het groen. De acht deelne mers die het snelste drie kisten vol krijgen met enigszins be schaafd gerooide peen, gaan door naar de finale. Tussen de peenkorters stappen twee jury leden rond, in pak met stropdas. En drie meisjes, verkleed als twee konijnen en een wande lende peen. De eerste die er drie vol heeft, is een lolbroek die zijn laatste kist heeft gevuld met het peenmeisje. Het is Jan Kiebert die na een kwartier zijn missie heeft vol bracht, hij is zijn naaste belagers ver voor. In de finale is het ver schil minder groot. Bijna tegelijk hebben de deelnemers hun ene kist vol. De jury gaat in beraad om aan de hand van de tijd en de staat waarin de peen verkeert de uitslag vast te stellen. In afwachting van de prijsuitrei king ontpopt zich voormalig be- roeps-peenkorter Willem van der Meij alvast als de Johan Cruijff van het peenkorten. Sommige deelnemers, is zijn analyse, zijn veel te slordig ge weest. Snelheid is belangrijk, maar er mag natuurlijk geen peen achterblijven in de grond. Waarna Van der Meij met hand gebaren de techniek voordoet. „Kijk zo: loof vasthouden, ande re hand erachter, lostrekken..." Zelf stond hij niet op de deelne merslijst. „Nee, alsjeblieft niet. Twintig jaar geleden heb ik het peenkorten definitief afgezwo ren. Ik heb het jaren gedaan, eerst als schooljongen en later voor mijn beroep. Ik denk dat ik wel twintig keer de hele Zanderij ben doorgekropen. Toen kon ik echt geen peen meer zien. Deze nagel, die heeft er wel drie keer afgelegen. En deze knokkel, die deed aan het begin van het sei zoen zo zeer dat ik amper mijn hand kon draaien." Van der Meij tipt deelnemer Piet Fennes voor de eindoverwin- taal toch soms, dat Leids. r ook een mooie taal, zou vroegere buurman Huib middellijk aan toegevoegd ien. Neem nou, als voor- el van dat rare, het woord of juk voor jeuk. Heel Ne- and zegt jeuk, maar wij ten er zo nodig juks of juk maken. En waarom? Om- ïet beter klinkt? Want zeg eerlijk, bij juks voel je dat erlijke, kriebelende gevoel e huid toch veel sterker Dij jeukNee, dat is alle- onzin. De oudste vorm iet werkwoord jeuken is ion jukken. Dat oude d is in Leiden blijven be en we hebben er juks of j an afgeleid, ilijkt trouwens dat jukken n bepaald rijmpje nog wel dere delen van het land tleeft. Ik ken het uit mijn ïn op Zoomse dialect: iat geschreven en gedrukt moet krabbelen waar het het plekje nog zo raar, mlfbbelt maar. Ik neem vandaag alle- woorden waar een u in weet het, het Leids kort de woorden in. Een van 33 lorbeelden daarvan is flu verbinding op flu zitse 'het goed hebben', 'gebei- titten'. Meestal in financi- 1 pzicht, maar ook in licha- ke of geestelijke zin. Als je PI; nazzeltje had gehad en dat 'eel opgebracht, dan kon gen: 'Zo, ik zits op flu'. ij gewonnen? 'Jij zits op loms wijzigde de betekenis \l't :van 'het gemaakt heb- 'iets bereikt hebben', ,'i door je als het ware op een 1 of zetel, bekleed met flu- tre kon gaan zitten en in het ori tieve geval kon neerzien minderen. Flu is natuur- e Leidse verkorting van eel. Een paar maanden gele- ichreef ik over het woordje >or 'achterwerk', met na- et "achterwerk van een paard'. Ik had er geen flauw idee van wat precies de oor sprong van dit hu zou moeten zijn, maar Wim Kooreman heeft zijn fantasie in werking gezet. „Wij kennen hu natuur lijk allemaal als het stopwoord dat de menner riep om zijn paard tot stilstand te brengen. Ik hoorde die kreet in mijn jeugd heel vaak van de schil lenboer, de groenteboer, de menner van Van Gend en Loos en de kaasboeren die op vrij dag hun kazen lieten wegen. Als mijn broer en ik samen speelden met een oud boeren- wagentje, dan gebruikten we automatisch het woord hu wanneer we dat wagentje lieten stilhouden." Nu is het zo dat boerenkarren geen boom hadden waar het paard tüssen liep, maar een dissel waar het paard naast liep. Als de menner nu hu te gen dat paard riep, dan zette hij tegelijkertijd zijn klomp te gen de kont van het paard om de kar af te remmen, zodat die niet tegen het paardenachter- werk aan kwam. Waarschijnlijk werd op den duur hu vereen zelvigd met de paardenkont. Een vrouw met een hu (want volgens mij wordt hu alleen voor het vrouwelijk achterwerk gebruikt) had dus een achterste dat te vergelijken was met een paardenkont. Een dikke kont dus ten opzichte van de dun nere benen. Vrouwen die een andere vrouw met een dikke deriène zagen, draaiden soms hun achterste iets opzij en ga ven er met de vlakke hand een klap op onder de gelijktijdige uitroep: „Ze heb zó'n hu!" Si non vero, ben trovato. Als het niet waar is, is het mooi bedacht. Maar, het opvallende is dat in het Leids ook een woord hult bestaat voor 'paar- denvlees'. En het wil maar niet uit mijn gedachte dat hu en hult wel eens iets met elkaar te maken zouden kunnen heb ben. Temeer daar hult 'bult' betekent en ik die paardenkont heel goed met een bult kan vergelijken. mummele - Het laatste u- woord is mummele voor 'lek ker eten'. Eigenlijk betekent het onduidelijk spreken, mom pelen'. Je doet dan iets als 'mum, mum, mum'. Vervol gens wordt het 'de mond be wegen om te kauwen'. En dan zit je al heel dicht bij het lekker eten. Met dank verder aan: Anneke Bink, Ria de Boer-de Koning, H. Boter (Oegstgeest), Marian ne Gihaux-Driesen (Leider dorp), A. Gijzenij-Elkerbout (Oegstgeest), Greet Hagenbeek (Almere), Heieen Hasselbach, Hans Heemskerk, Olga Koet, Laura Lagendijk (Oegstgeest), Henk Meershoek (Alphen), B. Meppelink, L. Mieremet, Arno en Lonny Nederstigt (Oude Wetering), W. Overdijk, Nina Politiek-de Heiden (Voorscho ten), M. Schuchhard (Voor schoten), W. Stavleu-van Kam penhout, Joop Wassing (Lei derdorp) en H. Wielders. Reacties en tips voor deze ru briek kunt u sturen naar de re dactie van deze krant, Postbus 54, 2300 AB Leiden, onder ver melding van de rubrieksnaam 'Leids dialect'. E-mailen naar de auteur kan ook: heester- mans@inl.nl. ning. Een ervaren ex-tuinder, die weet hoe je met peen moet omgaan. Maar de prijsuitreiking is onver biddelijk. Niet Jan Kiebert (twee de plek), niet Piet Fennes (derde plek), maar de 52-jarige Kees van der Plas neemt de hoofd prijs in ontvangst. En die prijs door Gerard Baas noordwijkerhout - „Moet je hier dan een Berlijnse Muur omheen zetten?" Aad Obdam, activiteitenbegeleider bij Rijn geest, is ten einde raad. Juist nu de renovatie is afgerond en de dierenhoeve een prachtig nieuw leven tegemoet leek te gaan, loopt het mis. Goed mis. Keer op keer richten vandalen vernie lingen aan bij de kinderboerde rij van het Bavo-terrein in Noordwijkerhout. Er worden stenen gegooid naar de dieren, schapen worden in de sloot ge dreven, waar ze slechts met de grootste moeite uit komen, het konijnenhok wordt opengezet of het hek wordt omver geduwd. Problemen genoeg, maar er staan bitter weinig reële oplos singen tegenover. „Ja, een Berlijnse Muur dus, of camerabewaking. Maar het ene willen we niet en camera's zijn veel te duur. Bovendien is het maar de vraag of we camera's mogen ophangen, omdat het openbare ruimte is. Als we een bordje met 'verboden toegang' ophangen zou het wel mogen, zegt de politie, maar dat willen we niet. We willen de kinder boerderij open houden, want dat is juist de kracht ervan. Niet alleen de cliënten van Rijngeest, maar heel het dorp en ook veel mensen daarbuiten hebben ple zier van de dierenhoeve. Dat willen we zo houden, dat is de bijzonderheid. Gemiddeld zijn er jaarlijks tussen de 25.000 en 30.000 bezoekers." In de laatste weken moet met name het hek om de dierenhoe ve het ontgelden. Het hek is zo'n dertig jaar geleden gebouwd en maakte geen onderdeel uit van de meer dan 100.000 gulden kostende verbouwing. „Want het hek functioneerde nog", behelst het recht om... een jaar lang gratis peen te halen bij de Digros. En een beker natuurlijk, die de winnaar glunderend vast houdt. Hij had stiekem al gehoopt op de overwinning. „Als je al vanaf je vijfde jaar peen kort, mag je het ook wel een beetje onder de knie hebben. Ik ben zelf nog tuinder geweest in de Zanderij. Maar dan niet de Katwijk-Binse Zanderij, maar die van Katwijk aan Zee. Dat is waar nu de Estec is, bij camping Noordduinen. Deze prijs is dus eigenlijk de kroon op mijnwerk." katwijk - Katwijk moet de ko mendejaren de broekriem aan halen. Óp de begroting voor 2002, die gisteren werd gepre senteerd, prijkt een tekort van ruim twee miljoen gulden. Een derde van het gat wordt opge vuld door een verhoging van de onroerende zaakbelasting (OZB), de rest probeert de gemeente te bezuinigen. Voor een belangrijk deel - 220.000 gulden - moet dat gebeuren door het overwerk van gemeente-ambtenaren met de helft terug te brengen. Wethouder J. van der Plas van financiën vindt het tijd worden voor een duidelijk signaal aan de gemeenteraad. „Katwijk, let op", zei hij bij de begrotingspre sentatie gistermiddag. „Niet al les kan zomaar meer." De reden voor deze plotselinge waarschu wing is te vinden in oorzaken van buitenaf, volgens de wet houder. De gewijzigde financië le verhouding tussen rijk en ge meente, waarbij de gemeentes gekort worden op hun uitkering per inwoner vanwege de OZB die zij zelf kunnen heffen, slaat nu in alle hevigheid toe. De hui zen in Katwijk zijn sinds de vori ge taxatie met 120 procent in waarde gestegen, dus de bijdra ge van rijkswege wordt een stuk minder. „Dat kost ons bijna twee miljoen euro per jaar", zei Van der Plas. De OZB in Katwijk stijgt harder dan in voorgaande jaren, bijna dubbel zoveel. Eigenaren van een huis dat om en nabij vier ton waard is, betalen 493 gulden in plaats van 420,20 gulden, een stijging van meer dan zestien procent. De rioolrechten wor den 24,20 gulden duurder en de afvalstoffenheffing gaat ook om hoog, wat de totale belasting druk voor het gemiddelde Kat wijkse gezin op 1027 gulden brengt. Daarmee is Katwijk nog steeds bij de goedkoopste ge meenten van Nederland, vol gens Van der Plas. Met de extra OZB-verhoging wil Katwijk 770.000 gulden in het begro tingsgat storten. Van der Plas vindt het tekort van bijna 2,2 miljoen op een totaal van ruim 128 miljoen nog mee vallen. „Maar je kunt het niet ongemerkt voorbij laten gaan", zei hij. .Anders vreet het ver der." De gemeente heeft de af gelopen jaren te maken gehad met het plan Katwijk 2000, waarin grote projecten onder handen genomen werden. Voor de komende tijd staan onder andere een herinrichting van de Boulevard en onderhoud of ver vanging van het zwembad Aquamar op het programma. „Dat willen we weer in een tien jarenplan onderbrengen", zei Van der Plas. „Vooral politici vinden het altijd mooi als iets groots binnen een paar jaar ge realiseerd is. Maar het kan niet allemaal tegelijk. Volgens de wethouder lopen grote projecten geen gevaar van uit- of afstel door de financiële krapte van de badplaats. Katwijk moet oppassen. Maar bij merk bare effecten van de bezuinigin gen denkt Van der Plas eerder aan het later beantwoorden van brieven - omdat ambtenaren minder overwerken - dan aan problemen bij bijvoorbeeld ver vanging van een wijkgebouw. Wat betreft de herinrichting van de Boulevard wacht Katwijk op een antwoord uit Brussel op de subsidie-aanvraag die de ge meente daar heeft neergelegd. Tot die tijd zijn de plannen op geschort, en misschien duurt het uitstel nog wel langer. „Hoe wel we het natuurlijk niet einde loos voor ons uit kunnen blijven schuiven", zei Van der Plas. Bokken lopen los over Bavo-terrein zegt Obdam, „we moesten zo veel repareren en opnieuw bou wen dat we de zaken die nog re delijk waren uit zuinigheid heb ben overgeslagen." Nu blijkt het hek de zwakste schakel in de keten. De herten profiteren van de vrijheid die hun geboden wordt, omdat het hek makkelijk omver te gooien is. De hindes keren na een uit braak terug naar hun kinderen op de dierenhoeve, maar de bokken hebben geen last van die band. „Die lopen sinds hun ontsnapping op het Bavo-ter rein rond. Zoals bekend staan daar geen hekken omheen en de bokken zijn al een paar keer ge signaleerd in het dorp. Tot nu toe heeft het geen gevaarlijke si tuaties opgeleverd, maar ik ben bang dat dat slechts een kwestie van tijd is. En dan is Rijngeest juridisch verantwoordelijk voor de eventuele schade. De bokken moeten dus gevangen worden, maar omdat ze erg schuw zijn, laten ze zich niet zo makkelijk pakken. Ik hoop dat we de kans krijgen om ze te verdoven en daarna over te brengen naar een andere kinderboerderij, die wel afgesloten is. Als dat niet lukt, weet ik niet wat we anders kun nen doen. Ik weet wel iets, maar daar wil ik nog niet aan den ken." De enige diervriendelijke moge lijkheid is een nieuw hek, maar daar hangt een aanzienlijk prijs kaartje aan, weet Obdam. ,Aan sloopkosten van het oude hek ben je ongeveer 30.000 gulden kwijt, een nieuw hek zal daarbo venop nog méér kosten. We zien het eigenlijk niet meer zo zitten- ,we zijn al zo enorm gesteund doort de Noordwijkerhoutse be volking en het bedrijfsleven. Daar kunnen we toch niet weer een beroep op doen?" uit de Leidsch DagbladARCHIËVEN ANNO 1901 Zaterdag 24 Augustus TER-AAR - Deze week kreeg deze plaats bezoek van een koopman uit een der groote steden. De man was zeer vriendelijk, welbespraakt en trachtte de huis moeders te bewegen hun geluk eens bij hem te be proeven. Hij hield er een verloting of tombola op na zonder nieten; elk, die hem 10 cents gaf, maakte kans een der prachtige luxe-artikelen te winnen, waarvan een groote voorraad op zijn wagen lag uitge steld. Oppervlakkig beschouwd moest men altijd be ter worden, daar al die voorwerpen, die men zag lig gen, een grootere waarde vertegenwoordigden dan men daarvoor uitgaf. Wat was echter het geval? De man hield er een achterdeurtje op na, voor het oog verborgen en daarachter opgestapeld allerlei prullen van 1 2 cent waarde. Nu trof men altijd, dat het lot telkens aangaf prijzen uit het schuilhoekje, wat dan gepaard ging met een uitroep: "juffrouw, u bent niet gelukkig!" De politie, de zaak niet vertrouwende, deed een onderzoek en nu bleek het, dat geen der mooie voorwerpen onder de prijzen voorkwamen, maar dat ze dienden tot lokaas om de menschen in de fuik te laten loopen. ANNO 1976 dachten dat te koppelen aan de diverse openingen en dus hebben we het maar een jaartje uitgesteld". WARMOND - BV Articon, het bouwbureau van de Nederlandse Spoorwegen, verwacht dat de gemeen te Warmond volgende maand een definitieve beslis sing ten aanzien van medewerking aan de aanleg van de Schiphollijn zal nemen. Voor de vakantie werd, tijdens een roerige raadsvergadering, al in be ginsel medewerking toegezegd. Er bleven echter be zwaren, met name ten aanzien van de groenvoorzie ningen en geluidshinder. Articon verwacht in okto ber de aanleg- en bouwvergunning te krijgen. Het uitvoeringsschema van de Schiphollijn, zoals Arti con zich dat had voorgesteld, heeft inmiddels een achterstand van een jaar opgelopen. Men hoopt, door het nemen van maatregelen op andere gedeel ten, deze achterstand te kunnen reduceren. In haar jaarverslag stelt Articon de gemeente Warmond ver antwoordelijk voor het oplopen van een dergelijke aanzienlijke vertraging. Dinsdag 24 augustus LEIDERDORP - Het nieuwe gemeentehuis van Lei derdorp, dat in september 1978 officieel geopend zal worden, krijgt drie bouwlagen. Op de begane grond zijn alle 'direct burgerlijke functies' gesitu eerd, op de tweede verdieping de overige secretarie afdelingen, terwijl de derde verdieping het domein van de dienst gemeentewerken en de afdeling ruim telijke ordening wordt. Leiderdorp gaat in 1978 zijn 1200-jarig bestaan vieren met een feestweek, waarbinnen ook de ope ning van het nieuwe gemeentehuis te verwachten valt. Verder hoopt het gemeentebestuur ook het win kelcentrum Winkelhof en het nieuwe politiebureau te openen. Die viering van het 1200-jarig bestaan wordt geënt op het feit dat Leiderdorp, toen als 'Leithon' genoemd werd in een inventarisatieactie. Dat gebeurde in 777. "Eigenlijk zou je dan in 1977 het 1200-jarig bestaan moeten vieren, maar we VOORHOUT - Dit weekeinde was het dubbel feest voor de Voorhoutse handbal vereniging 'Bax-Fore- holte'. Niet alleen werd het twintigjarig bestaan van de ver eniging gevierd, maar ook werd offi cieel het nieuwe handbalveld ge opend door wethou der Huigsloot, waar mee deze dub, die aan de top van het nationale dames handbal staat, einde lijk een passend speelveld heeft ge kregen. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's til deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaartter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, taLV. leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. De laatste Zanderij-peen ging gisteravond uit de grond bij de wedstrijd peenkorten. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15