Doorstart sloopbedrijf vrijwel rond LEIDSE REGIO/RIJN EN VEENSTREEK )irecteur van Alphen Recycling: Vrees voor overlast is niet nodig' uinclub groeit van ruilhandel naar kenniscentrum Dijkgraven in actie tegen fusieplan m Oranjefeesten in Lange ra ar Hazerswoudse feesten staan in teken van straattheater Warmond staakt inzameling blik Paard te water Sterren Secretaresse? f uizenden Iers water weg hen aan den run - Uit een dergronds waterbassin bij [voormalige waterwingebied i de Zoutmanstraat in Al en aan den Rijn stromen al ie dagen duizenden liters ter weg. Watermaatschappij dron is druk op zoek naar 1 lek. Het gat bevindt zich in i leiding tussen het bassin en hen Noord, dat van daaruit drinkwater wordt voorzien, dron heeft de waterdruk ver- »d zodat minder water weg- jj Bomt. Het kan gebeuren dat voners van de wijken Rid- n veld 1 en 2 en een deel van 1 Alphen af en toe last heb- ivan minder of bruin water de kraan. Volgens een urdvoerder van Hydron ver- a ijnt per uur 300 kubieke me- j water. Ter vergelijking: tij- is piekuren verbruikt heel hen 700 kubieke meter wa- 0 Met zulke hoeveelheden i makkelijk een wegdek ver- ken of wegspoelen. Nu dat ;steeds niet is gebeurd, ver- 1 edt Hydron dat het lek zich Ier water bevindt. - inrijding dens rijles tgeest - Aan de autorijles een 25-jarige vrouw uit isenaar kwam gistermiddag J voortijdig einde toen zij ;at voorrang te verlenen. De g uw reed in Voorschoten ni r de Jan van Galenlaan in de 2r iting van de Witte de With- vi i toen van rechts een andere a d kwam aanrijden. Een aan- jr ing was het gevolg. De e iw die les kreeg liep daarbij »el verwonding aan de knie op Ui verd voor onderzoek naar ui LUMC gebracht. Haar 38- ;e rij-instructrice bleef, net ■K le twee vrouwen in de an- Nauto, ongedeerd. vrijdag 24 AUGUSTUS 2001 oud ade - De doorstart van het failliete sloopbedrijf J.P.M. van der Pouw Kraan uit Oud Ade is begin volgende week rond. Die zekerheid spreekt curator E. Mul ler uit. Volgens Mulder is de kans groot dat het bedrijf de eigen naam kan houden. Wel moet der tig procent van het personeel op zoek naar een andere werkgever. Muller wil niet zeggen met welk bedrijf hij in gesprek is over een doorstart. „Het gaat om één partij en de intentie is van beide kanten zeer serieus." Zolang de onderhandelingen nog voortdu ren, houdt Muller het daarbij. Als bewindvoerder heeft Muller inmiddels alle zestig personeels leden van Van der Pouw Kraan ontslagen. Op het bedrijfsterrein aan het Bospad, achter het Ghoybos langs de A4, staat het oranjekleurige autopark dan ook werkloos te wachten. Toch is een deel van het personeel nog gewoon aan het werk. Zij spre ken over hun bedrijf alsof de doorstart al een feit is. „Met het oog op de toekomst en de conti nuïteit werken hier en daar in derdaad nog mensen", aldus Muller. „Het betekent niet dat de doorstart al een feit is, maar als je het werk voor de toekomst wilt garanderen, ga je niet eerst een paar maanden niets doen." Volgens Muller biedt de toe komstige eigenaar werk aan veertig a vijfenveertig mensen. „Ik had liever gezien dat ieder een bleef', zegt Muller. „Maar Van der Pouw Kraan betaalde zijn salarissen nogal boven de marktprijs, dus de overnemende partij wil niet al het personeel overnemen." De curator ver wacht niet dat het personeel in de tussentijd wegloopt. Zij krij gen inmiddels allemaal hun sa laris uitbetaald door het Sociaal Fonds Bouwnijverheid of het GAK. „Men voelt zich nogal ver boden aan het bedrijf." Met de failliete onderneming blijft het intussen bergafwaarts gaan. Nadat de BV's J.P.M. van der Pouw Kraan Milieu BV, J.P.M. van der Pouw Kraan Sloopwerken BV en GPK Beton- boringen BV vorige week failliet gingen, is woensdag een vierde ondermening, J.P.M. van der Pouw Kraan Beheer BV, failliet verklaard. „Dit was meer een administratieve afdeling, waar tien mensen werkten. Het viel te verwachten", aldus Muller. Directeur Van der Pouw Kraan wil nog altijd niet reageren op zijn faillissement. langeraar - Kinderen en ouders lieten gisteravond zo'n 400 ballonnen de lucht in gaan na een wandeling door Langeraar. De feestelijke op tocht vormde het begin van de jaarlijkse Oranjefeesten. Vanavond is de beddenrace, morgen het volleybaltoernooi en zondag de familiedag in de feesttent aan de Sportweg. Alle dagen is er ook kermis. Foto: Taco van der Eb hazerswoude-dorp - De Ha- zerswoudse feesten die tussen 29 augustus en 1 september worden gehouden staan dit jaar in het teken van het straatthea ter. Voor de 27ste keer organi seert winkeliersvereniging MICO de jaarmarkt. Vanaf woensdag is er kermis. De Hazerswoudse kampioenschappen boegspriet lopen voor de jeugd van 5 t/m 12 jaar aan de Burgemeester Warnaarkade beginnen om 17.30 uur. Vanaf 20.30 uur kan iedereen vanaf 13 jaar deelne men. Vanaf 19.45 uur is daar de traditionele gondelvaart. Op het Ambachtsplein is er vanaf 20 uur het jaarmarkt popfestival. Daaraan verlenen vier Rijn- woudse bands hun medewer king. Zaterdag 1 september ten slotte, is er van 's morgens 10 tot 's avonds 10 uur een braderie. De ballonnenoptocht begint even eens om 10 uur bij café De Ege lantier. Muziekvereniging TTH loopt voorop naar het Am bachtsplein waar loco-burge meester Van der Lecq het sein geeft om de ballonnen op te la ten. Aansluitend is er voor de kinderen de van TV bekende show 'Kids for Animals'. Deze dag lopen diverse artiesten als onder andere een steltloper, een fakir en een ballonnendraaier over het feestterrein. Verder zijn er onder meer de springkussens, een klimwand en het Hazers woudse dictee. De feestdagen worden om 22.30 uur afgesloten met een vuurwerk. ill pen aan den rijn - De ge- nte Alphen aan den Rijn niet bang te zijn voor jlast door de groei van het lverwerkingsbedrijf Alphen fcling, zegt vestigingsdirec- R. Versluis. Een eventuele reiding van de activiteiten een composteerafdeling is te vergelijken met het ^veroorzakende werk dat bij rbedrijf Stercompost wordt icht. En wat het lawaai van Jpuinverwerking betreft, het k ijf houdt zich daarvoor aan .geldende vergunningsvoor- iften. te voorkomen dat een juri- ïe strijd met de gemeente de milieuvergunning ein- los oponthoud veroorzaakt, t Sita Nederland (zoals Al- 1 Recycling heet sinds een fusie in januari met container- bedrijf Jannes Vos) bij de Raad van State een verzoek om voor lopige voorziening ingediend. Daarmee kan het afvalverwer kingsbedrijf de recycleproductie van hout, plastic en papier in elk geval vast opvoeren. Het bedrijf op industrieterrein De Schans naast de rivier de Gouwe heeft van de provincie toestemming gekregen om on der andere een 'aanzienlijk gro tere hoeveelheid' puin te ver werken en eventueel uit te brei den met een composteerafde ling. De gemeente Alphen is bang dat de afgegeven vergun ning onvoldoende bescherming biedt tegen onacceptabele her rie en stank en heeft er bezwaar tegen gemaakt bij de Raad van State. „De link met Stercompost is snel gelegd, maar dat is niet te recht", zegt Versluis. „Het gaat bij ons om heel ander materiaal dan het groente-, fruit- en tuin afval van Stercompost. Wij zou den groenafval van tuinders gaan composteren, dus plantjes en dergelijke. Als we dat al gaan doen." Want dat staat volgens de directeur nog helemaal niet vast. De tijdrovende procedure voor de uitbreiding van activitei ten is in 1997 'uit voorzorg' op gestart. „We willen een zo uitge breid en flexibel mogelijke ver gunning krijgen, zodat we niet over drie jaar opnieuw hoeven te beginnen. We moeten nog bezien of we echt gaan compos teren. Het is een hele investe ring en we zijn nog in overleg met de provincie over de voor waarden waaraan we moeten voldoen." Daarover heeft Sita overigens zelf ook een bezwaar schrift bij de Raad van State in gediend. Versluis gaat niet verder in op de opmerkingen van Alphen over herrie en stank. „Dat vind ik voorbarig, het is nog maar de vraag of die angst terecht is. Wij dienen ons te houden aan de ei sen in de vergunning en die zijn nu nog niet helemaal duidelijk." Sita is op 1 januari ontstaan uit een fusie van Watco en BFI, waar respectievelijk Alphen Re cycling en Jannes Vos deel van uitmaakten. De nieuwe naam is nog nauwelijks ingeburgerd, omdat de namen op de gevels nog niet zijn veranderd. Ook het stickeren van de zesduizend containers is nog een hele klus. voorschoten - Heel wat menskracht is vereist om een paard op het droge te krijgen. Dat bleek gistermiddag aan de Papelaan West in Voorschoten. Door onbekende oorzaak was het dier in de sloot terecht gekomen. Samen met enkele toegesnelde vrijwilligers trokken mede werkers van de brandweer Voorschoten het paard op de kant. Meer dan tien mensen waren nodig om die klus te kunnen klaren. Zowel mens als dier kwam ongeschonden uit de strijd. Foto: Hielco Kuipers warmond Warmond houdt per 1 september op met de inza meling van blik. Het gescheiden inzamelen van blik levert de ge meente geen financieel voordeel meer op. Daarnaast is het tech nisch heel goed mogelijk om blik uit het afval te halen. Bij de verbrandingsinstallaties van de Roteb.in Rotterdam, waar al het Warmondse afval naartoe gaat, gebeurt dat met magneten. Omdat hergebruik van blik makkelijk is, begon de gemeente in 1991 met de inzameling daar van. Tien jaar lang konden de inwoners van Warmond hun blik kwijt in speciale containers in de 'milieuparkjes'. Dat heeft de gemeente steeds een klein voordeel opgeleverd. De aparte afvoer van het dunne plaatstaal was goedkoper dan wanneer de gemeente het blik met het rest- vuil had meegeven. Maar van die financiële meeval ler kan Warmond nu niet meer profiteren. In regionaal verband is een inzamelcontract voor pa pier en glas afgesloten. Noodge dwongen moest Warmond daarom op zoek naar een recy- clebedrijf dat genoegen neemt met louter blik. Het is de ge meente niet gelukt een goede overeenkomst te sluiten. Aparte inzameling en afvoer van dun plaatstaal wordt daardoor duur der dan wanneer het in Rotter dam wordt gescheiden. Warmond was een van de laat ste gemeenten die nog apart blik inzamelde. Ook het 'sparen' van plastic heeft Warmond langer volgehouden dan de meeste an dere steden en dorpen. Daar mee is de gemeente begin 1999 gestopt. Hergebruik van plastic is moeilijk omdat de verschillen de soorten plastics niet geza menlijk te verwerken zijn. Uit- sorteren kost veel tijd en de mo gelijkheden van recycling zijn beperkt gebleken. Daardoor is aparte inzameling van plastic een kostbaar en vrijwel zinloos. Papier, glas en textiel leveren Warmond wel genoeg rende ment op. Met de inzameling daarvan gaat Warmond door. 'e durven elkaar nog amper een stek aan te bieden' Nancy Ubert h tgeest - Van gangbare soor- Bt ils het leeuwenbekje of een al rtje in het groen raken de le- van Tuinclub Oegstgeest al niet meer in extase. Slechts af en toe wordt een bijzon tuinplant binnen de vereni- vermeerderd. Het onderling van zaden en stekjes is in r j op der tijd op een laag pitje in te staan. Voorzitter Ans ilman: „En dan te bedenken daarmee allemaal begon- schilderachtige tuin van itter Dunselman zitten vier wen zusterlijk aan de thee. :len een grote hartstocht: eren. Daarom zijn ze ook iworden van Tuinclub tgeest. En met hen nog 36 re vrouwen. Een man- top heeft het bestuur van leniging nooit ingesteld, telt Tuinclub Oegstgeest litend vrouwelijke leden. |zijn een echte vriendinnen- van der Eb is een van de htsters van de tuinvereni- die inmiddels een kwart oud is. „Aanvankelijk sn we de plantenruilclub", t zij. „In het voorjaar en in rfst kwamen we bij elkaar ïn ruilhandeltje in planten, en en zaden op te zetten, nate het aantal leden de, namen ook de activitei- ie. We gingen bijeenkom- Jrganiseren om onze ken ter tuinieren te voeden. We en ons in de loop der tijd s verder verdiept in plan- innis en alle andere facet- ie tuinieren met zich mee- [t. We durven elkaar nog ir een stek aan te bieden." ^ivenmantel, een plant die makkelijk laat vermeerde- Aan het werk in de tuin van het Ronald McDonaldhuis Leiden. Rechts: Miek van Diggelen, bestuurslid Tuinclub Oegstgeest. Foto: Dick Hogewoning ren, is eigenlijk een verboden vrucht geworden bij de dames. „De alchemilla vulgaris hebben we allemaal wel in de tuin staan." Tegenwoordig hebben de vrou wen belangrijkere dingen te doen dan planten ruilen. Zo ver tegenwoordigt penningmeester Miek van Diggelen samen met nog twee leden de tuinclub bij het hovenierswerk dat gedaan wordt voor het Ronald McDo naldhuis bij de kinderkliniek van het Leids Universitair Me disch Centrum. „Elke maandag middag werken we met een groep van nog zeven andere vrijwilligers in de tuin van dit lo geerhuis", licht Van Diggelen toe. „Het is een prachtige en te gelijkertijd functionele tuin. Dit project is toch zulk dankbaar werk. Daarom hebben we ter ere van ons jubileum ook een perenboom cadeau gedaan aan het Ronald McDonaldhuis." Achter die peer schuilt een sym boliek. Een peer is een echte in heemse boom die in Nederland al voor de laatste Ijstijd in het wild groeide. Een peer laat zich dus niet zomaar uit het veld slaan, zeggen de vier. „Vanwege de link naar doorzettingsvermo gen past de peer zo goed in de tuin." Andere leden van de Oegst- geestse club maken deel uit van de wiedploeg die elke dinsdag de Leidse Hortus Botanicus van onkruid verlost. En Titia van der Eb heeft met twee clubgenoten zitting in de kersverse groenad- viescommissie die de gemeente Oegstgeest in het leven heeft ge roepen. „Hier is een schone taak voor ons weggelegd", vindt Van der Eb. „Het is een landelijke tendens dat gemeenten steeds minder geld willen of kunnen uitgeven voor openbaar groen. Omdat particuliere tuinen en hofjes voor een belangrijk deel het stads- of dorpsbeeld bepa len, zie ik ons op dat terrein wel een rol spelen. Kale houten schuttingen moeten plaatsma ken voor planten en struiken." „We doen natuurlijk ook dingen puur voor ons zelf', zegt voor zitter Ans Dunselman. „Per slot van rekening word je lid van een turnvereniging omdat je de lief de voor en de kennis van tuinie ren met gelijkgestemden wilt delen." Jaarlijks worden korte reisjes georganiseerd om bij voorbeeld tuinen te bekijken of een bezoek te brengen aan een kweker die met bijzondere boomsoorten werkt. „Vanwege ons 25-jarig jubileum maken we dit jaar voor het eerst een vier daagse reis", zegt secretaris Inge Hensel. „We gaan naar Parijs. Niet alleen om de traditionele openbare tuinen te bezichtigen maar ook om het werk van twee moderne tuinarchitecten te le ren kennen. De afgelopen tijd zijn we ons steeds meer gaan bezighouden met tuinarchitec tuur, vandaar." Hensel vindt het belangrijk dat de tuinclub met zijn tijd mee groeit. „Bijvoorbeeld ten aan zien van milieuverantwoord tui nieren. Natuurlijk tuinieren is in. Door een goed en verant woord beheer ontstaat een bete re samenhang. Ik hoop dat we de komende tijd hier wat meer mee gaan doen." Van Diggelen is het met haar medebestuurslid eens. „We we ten allemaal dat we geen slak- kengif moeten strooien, maar stiekem doen we het toch. Om de eenvoudige reden dat we niet weten hoe we die plaaggeesten op een andere manier kunnen weren." De gemiddelde leeftijd van de tuinclubleden ligt aan de hoge kant. „We zouden best wat jon ge mensen willen verwelkomen, maar 40 leden is voor ons het absolute maximum", zegt Dun selman. „We zijn een hechte club en die identiteit willen we niet verliezen." (advertentie) www.starjob.nl Leiden, Stille Mare 11-13 Tel 071 -514 05 91, leiden@storjob.nl Voor secretaressen die hogerop willen. leiden/regio - Waterschappen De Oude Rijnstromen en Wilck en Wiericke leggen zich niet neer bij het besluit van het pro vinciebestuur om per 1 januari 2004 het waterbeheer in deze regio door één groot waterschap te laten uitvoeren. De dijkgraven Panman (De Oude Rijnstromen) en Kroes (Wilck en Wiericke) gaan de statenfracties van Zuid- Holland benaderen. Ze hopen de politiek ervan te laten door dringen dat 2004 te snel is om te fuseren. Panman is net als zijn collega Kroes diep teleurgesteld in het deze week genomen besluit van GS om het waterbeheer in de provincie nog maar door drie in plaats van twaalf waterschappen te laten uitvoeren. Een van die waterschappen zou moeten ontstaan uit een fusie van het Hoogheemraadschap van Rijn land met de drie inliggende wa terschappen De Oude Rijnstro men, Wilck en Wiericke en Groot-Haarlemmermeer. Het steekt Panman dat het pro vinciebestuur een unaniem voorstel van de vijf waterschap pen Wilck en Wiericke, De Oude Rijnstromen, Rijnland, Schie- land en Delfland om pas per 1 januari 2006 te fuseren, naast zich heeft neergelegd. „Dat voorstel is er gekomen na twee jaar voorbereiding onder leiding van diverse bureaus." De water schappen wilden extra tijd voor een onderzoeke^naar schaal vergroting. Ook ^Klden ze on derzoeken of het zuiveren van afvalwater in de toekomst door één bedrijf in Zuid-Holland kan worden uitgevoerd. Panman: „Dit zijn nog maar twee van de zes punten in ons voorstel. GS fietsen daar volkomen door heen." GS vinden dat de drie nieuwe waterschappen ieder voor zich de afvalwaterzuivering moeten regelen. Later kunnen die drie altijd nog besluiten om dat werk door een bedrijf te laten uitvoe ren. Een tijdrovend onderzoek naar de betrokkenheid is vol gens GS niet nodig. Het instellen van districtsbes turen, een soort deelraden, kan voorkomen dat waterschappen vervreemden van de burgers.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13