'Einde Pharming nog niet in zicht' LEIDE Huidige WD-fractie wil door Boeren dreigen met actie om Leidse veemarkt te redden Zweven boven de Luifel ba an Speciale ambulance staat nog in de garage Uitgekeken gi op uw S collega's Sint Jorissteeg deels afgesloten NATUURLIJK, LIEFTINK DEUREN www.autoheemskerk com REGIO kunst van het oeten naar vijkse penen graven zijn •gen fusieplan laterschappen <pipper heeft vergunning in - Het onderschrift bij de f van de controle door het rj, [heemraadschap van Rijn- j gisteren in deze krant, be- e een storende fout. Op de :n ivas een opsporingsambte- te zien die een sloep aan- ,n die zonder vergunning de Drecht zou hebben ge- Schipper J. Vijlbrief van melettre, de boot in kwes- eeft echter wel een ver- n in chtpartij in •chtstraat h - Een 18-jarige Leidenaar teravond in de Drecht- aangehouden op verden- van mishandeling. In de ontstond rond half tien echtpartij tussen een aan- ngens. Hierbij raakte een rswoudenaar (15) gewond. ien hersenschudding en lijk inwendig letsel is hij het LUMC gebracht. Het toffer wilde vermoedelijk len aantal vrienden bij de ige verhaal halen omdat a irder een bekende van de i zou hebben geslagen. fO reikt ïozaprijs uit '§i/den haag - De Neder- Organisatie voor Weten- ipelijk Onderzoek reikf tide week woensdag de /Spinozaprijs uit aan de este Nederlandse weten- pelijk onderzoekers. Bijna ar komen geleerden van iversiteit Leiden in aan- voor deze 'Nederland- belprijs', die voor de ze- keer wordt uitgereikt, jaar viel sterrenkundige E. ishoeck in de prijzen. An- ,eidse winnaars waren on eer C. Beenakker en F. ostrom. De winnaars krij- ,3 miljoen gulden om naar inzicht te besteden aan -jïzoek. De NWO wil niet of er dit jaar Leidse on- ekers genomineerd zijn. tendbureau a in de lift Het uitzendbureau Lu- Leiden heeft in het eerste lar van 2001 meer winst minder omzet gedraaid en jaar eerder. Volgens de ider neemt de druk op de Ismarkt nog niet af. Het id van gekwalificeerde ar- aachten blijft achter bij ag. De winst steeg verge- met het eerste halfjaar IOO met 0,3 miljoen tot 17 1,5 miljoen gulden. De daalde met 1 miljoen tot joen gulden. Voor de e helft van het jaar ver- Luba een vergelijkbaar lat als over 2000. Luba 10 testig vestigingen waar eer driehonderd mensen 5 n- o (e ron ii zoekt willigere 0,4Sj - Internetstation 't tje is naarstig op zoek (bini rijwilligers om het digita- I ophuis Perronll te be- da9 en. Op dit moment is Per- PfEieen computerproject lech der meer gesteund wordt ie< et ministerie van Bin- *an idse Zaken en de ge- e Leiden, beperkt ge- vanwege de zomerperio- voldoende vrijwilligers ha de zomer het normale r weer ingaan. De bedoe- dat de ruimte in het luis zeven dagen per [eopend is, van 's och- negen uur tot 's avonds ïr. Buurthuis 't Spoortje >p dit moment zo'n twin- willigers, maar er is be- aan meer krachten. Ken- computers is geen voor- e. Wie zich meldt als vrij- r kan zelf gratis gebruik i van de aanwezige com- en krijgt indien nodig itercursussen. Informa- 5220866. Curator Muller is optimistisch over andere geldschieters door Robbert Minkhorst en Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - Het afhaken van de For- tis Bank betekent nog niet het einde van Pharming. Met deze bank mocht het Leidse bedrijf dan het dichtst bij een akkoord zijn, curator E. Muller en directeur R. Strijker onderhandelen ook met andere investeerders over een lening van 37 miljoen. „Mijn boodschap is: het risico is redelijk beperkt en je gaat er enorm veel aan verdienen", zegt Strijker. Curator Muller is buitengewoon boos op Fortis, dat naar zijn op vatting 'de brug heeft opgetrok ken' en dat Pharming 'zijn laat ste geld heeft afgenomen'. „For tis zegt dat het voor zes- a ze venhonderdduizend gulden heeft verspijkerd. De bank heeft dure adviseurs ingehuurd om uit te zoeken of het verstandig, verantwoord en lucratief kon zijn om met Pharming in zee te gaan. Nu claimt zij dat geld te rug. Ik vind het onfatsoenlijk en smakeloos." Ook zegt Muller dat het leven van negen Pompe-pa- tiëntjes in gevaar komt nu de productie van het medicijn pompase is stilgelegd. Hij acht Fortis daarvoor medeverant woordelijk. „Dat vinden wij nu onfatsoenlijk en smakeloos", re pliceert Fortis-woordvoerster M. Bogaards. Zij wijst alle verant woordelijkheid af. „Het risico voor de productie ligt niet bij ons, maar bij Pharming en zijn zakenpartner Genzyme. Zij ma ken het geneesmiddel." De directe aanleiding tot de breuk tussen Pharming en For tis was het feit dat zakenpartner Genzyme weigerde een claim op Pharming op te geven. Genzyme heeft Pharming 24 miljoen gul den geleend voor de ontwikke ling van pompase. Bij Fortis leeft de angst dat Genzyme er met het krediet vandoor gaat als Genzyme alsnog het faillisse ment van Pharming aanvraagt. „De financiële situatie was on duidelijk", aldus Bogaards. De toestand verergerde eerder deze week toen de Belgische dochteronderneming van Phar ming ook uitstel van betaling aanvroeg. Volgens Muller had Fortis als voorwaarde gesteld dat dit niet zou gebeuren. „Voordat ik erachter kwam dat dat ongewenst was", zegt Mul ler, „lag het verzoek al bij de rechtbank." Het geneesmiddel pompase is het enige product van Pharming dat geld waard is. Het is het 'kroonjuweel' van de onderne ming. Fortis wilde volgens di recteur Strijker het recht hebben om het te verkopen, waarna van Pharming een 'lege huls over blijft'. Dat was volgens hem geen oplossing, want de beurs waarde van biotechbedrijven is vooral gebaseerd op de ver wachte winsten uit middelen die een doorbraak betekenen. Pharming en Genzyme willen pompase in 2002 op de markt brengen. Het geneesmiddel pompase wordt op dit moment klinisch getest op negen baby's met de ziekte van Pompe, onder meer in het Academisch Ziekenhuis Rotterdam. Het middel blijkt in derdaad levensreddende kwali teiten te hebben. Vanuit de ves tiging in Geel is genoeg pompa se geproduceerd voor de ko mende zes weken. Partner Gen zyme heeft gistermiddag be loofd de productie te zullen overnemen. Volgens vice-presi dent Jan van Heek van Genzyme is 'het welzijn van de patiënten die nu behandeld worden van het grootste belang voor Genzy me'. „Wij hebben geen keuze, we moeten de productie over nemen." Van Heek zegt dat zijn bedrijf zowel de kosten wil dra gen als de productie wil verzor gen. Hiermee lijkt het leven van de baby's gered, maar helemaal ze ker is dat nog niet. Pharming won pompase uit de melk van transgene konijnen. Genzyme melkt hiervoor genetisch gema nipuleerde Chinese hamsters. Beide diersoorten maken het humane enzym alfa-glucosida- se, waaruit het pompase wordt gemaakt. Het is echter niet be kend of het alfa-glucosidase van hamsters dezelfde levensred dende eigenschappen heeft. Curator Muller heeft Pharming echter nog niet opgegeven. „We zijn nog druk aan het praten", zegt hij. „Vandaag en volgende week. We praten met drie zeer rijke kandidaten. Ik ben niet pessimistisch. Ik heb goede hoop dat we er met een ander wel uit kunnen komen." Met deze zeer rijke kandidaten be doelt Muller buitenlandse inves teerders en banken. Een van de mogelijke partners is een Lon- dense investeringsbank; die was al in beeld toen nog met Fortis werd onderhandeld. Namen willen hij en Pharming-directeur Strijker niet noemen. leiden - De negen raadsleden van de Leidse VVD staan op de groslijst van de partij, een over zicht van kandidaten voor het raadslidmaatschap in de perio de 2002-2006. Ze zijn allemaal geïnteresseerd in nog een raads periode. Later volgt de bepaling van de volgorde: de kieslijst. De voorzitter van de Leidse af deling van de WD, P. Moerland, toont zich tevreden met de gros lijst, waarop in totaal 33 kandi daten staan. „Ik had er in het voorjaar nog een hard hoofd in. Voldoende mensen met vol doende kwaliteiten, dat is na tuurlijk het streven. Ik denk dat dat is gelukt. En ik heb de in druk dat de gemeentelijke cam pagne om het raadswerk te pro moten, van invloed is geweest." De campagne begon afgelopen voorjaar. Moerland: „Vlak voor de vakantie was er een aantal belangstellenden, die een eind sprint inzetten. Daar zaten bruikbare mensen bij. Sommi gen waren al lid van de WD, anderen overwogen lid te wor den." Moerland zelf staat niet op de groslijst. Hij vervult liever een functie in het bestuur van de WD. De Leidse gemeenteraad lag de afgelopen raadsperiode regel matig met zichzelf overhoop vanwege de vele mutaties. Van de 39 raadsleden die aan deze periode begonnen, zitten er nog maar 24. De WD is recordhou der van het aantal tussentijds opgestapte fractieleden: vijf van de negen. Ook om die reden is Moerland blij dat de huidige ploeg kenne lijk door wil. Toch is de voorzit ter niet van plan strengere eisen te stellen om te voorkomen dat de fractie weer een doorgangs huis wordt. „Dat kan ook niet, je kunt iemand wel iets laten toe zeggen maar hem of haar daar aan houden, kan niet. Denk maar terug aan Güney die voor het CDA werd gekozen en nog nooit op zijn raadszetel heeft ge zeten. En onze eigen Tom Ku- perus, die ineens een prachtige functie in Kosovo kon vervullen, die kun je niet tegenhouden." Van de huidige fractie zijn twee leden vrouw, Gruting en wet houder Schultz. Moerland wil niet zeggen hoeveel vrouwen in totaal op de groslijst staan. „Maar de vijftig procent halen we niet, en het zit er ook niet in dat onze fractie straks voor de helft uit vrouwen bestaat. Maar dat betekent niet dat vrouwen zijn ondervertegenwoordigd in de fractie of op de groslijst. Want van het aantal WD-leden is ook niet de helft vrouw." leiden - Bezoekers van winkelcentrum De Luifelbaan kunnen vandaag en morgen nog voor slechts 15 gul den parabouncen, ofwel zweven boven de omgeving van de Vijf Meilaan. De luchtballon zit vast aan lange kabels waaraan twee ballonmedewerkers vastgekoppeld zitten. Wie een parabounce wil maken, wordt vastgesnoerd in een éénpersoonszitje dat onder de ballon hangt. De medewerkers laten vervolgens de ka bels langzaam vieren, zodat de ballon met passagier opstijgt tot ver boven de omliggende gebouwen. Deze stunt maakt deel uit van de minikermis die de jaarlijkse driedaagse midzomerbraderie aan net Bevrijdings plein en het Vijf Meiplein kleur geeft. De braderie duurt nog tot en met morgen. Niet alleen de winkels uit de directe omgeving proberen daar hun waar aan de man te brengen, maar ook particulieren met tweede hands spullen. Foto: Dick Hogewoning leiden - De drie trauma-ambu lances die het ministerie van binnenlandse zaken eind juni heeft overgedragen aan zieken huizen in Leiden, Utrecht en Tilburg, hebben nog geen meter gereden. Sterker, de ambulances staan nog altijd in een garage van het ministerie. Het ont breekt de ziekenhuizen aan geld en personeel voor de mobiele medische teams die de wagens moeten bemannen. De wagens, speciaal uitgeruste ambulances, moeten ingezet worden bij ernstige ongelukken en rampen. Ze zijn een aanvul ling op de traumahelikopters, die maar beperkt inzetbaar zijn. Op de wagens rijden medische teams van specialisten en ver plegers, die dag en nacht kun nen uitrukken. Om een trauma ambulance naar behoren te kunnen inzetten, zijn dus meer dere traumateams nodig. Het is de bedoeling dat in oktober van dit jaar alle tien traumacentra in Nederland zo'n speciale ambu lance hebben. Ook het Leids Universitair Me disch Centrum en het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht moeten hun traumawagens nog ophalen. LUMC-woordvoerder Mulder „We hebben die ambu lance weliswaar gekregen, maar voor de rest is er niets geregeld. We hebben het geld noch het personeel om de ambulance te bemannen." Woordvoerders van de ziekenhuizen in Tilburg en Utrecht geven gelijksoortige verklaringen voor het nog niet paraat hebben van de trauma ambulances. Een woordvoerder van het mi nisterie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport reageert ver baasd op de commotie in de ziekenhuizen. Volgens hem is de exploitatie van de wagens voor dit jaar al geregeld en zijn ge sprekken voor de inzet van de wagens in 2002 gaande. Mulder: „De ambulance rijdt hier nog niet en het ziet er niet naar uit dat daar binnenkort verandering in komt." (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in Gemeente staat open voor verzoek door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - Boeren en handelaren komen opnieuw in actie als de Leidse veemarkt dicht blijft. On der andere roept de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie de hulp in van gemeenten en de provincie Zuid-Holland, om de veemarkt financieel bij te staan. Directeur A. de Jong van de Leidse Groenoordhallen kan en wil de investeringen waartoe minister Brinkhorst van land bouw hem verplicht, niet op brengen. De boeren en handelaren kun nen niet zonder de veemarkt. Onder andere omdat de markt plaats ze een eerlijke prijs ga randeert voor hun vee. Via de rechter proberen de markten af te dwingen dat Brinkhorst zijn maatregelen terugdraait of aan past, maar als dat niet lukt, wil de WLTO dat de Leidse markt te hulp wordt geschoten. „We zullen ons uiterste best gaan doen om de veemarkt weer open te krijgen", zegt de Ter Aarse WLTO-bestuurder J. de Jong. „We gaan ook alle midde len gebruiken om dat voor el kaar te krijgen. Wij willen ervoor zorgen dat iedereen warm loopt voor de veemarkt. Steun vragen aan gemeenten is een van de vervolgstappen die we zeker zul len zetten." Een dergelijk ver zoek wordt inmiddels voorbe reid op het hoofdkantoor van de WLTO in Haarlem. „Het is hartstikke lastig", zegt beleidsmedewerker T. Dorenbal van de WLTO. „We kunnen nu eenmaal niet anders dan de re gels strak houden. Ook voor het maatschappelijk draagvlak. Op het moment dat er opnieuw een uitbraak van mkz komt, krijgen we zo'n klap om onze oren. Dat willen we niet nog een keer meemaken." In die zin kan de boerenorgani- satie ook begrijpen dat Brink horst maatregelen neemt om te voorkomen dat epidemieën van veeziekten uitbreken. Wel is dan de minister de eerst verant woordelijke om een financiële vergoeding in het vooruitzicht te stellen, als hij de veemarkten verplicht tot het doen van forse investeringen. Dat is ook een van de eisen van de markten zelf: als de rechter de strenge re gels billijk vindt, moet hij Brink horst wel dwingen tot het bie den van compensatie. Lukt ook dat niet, en houdt di recteur A. de Jong van de Groenoordhallen vast aan zijn voornemen om de veemarkt dicht te houden, dan moeten andere overheden bijspringen. In Leeuwarden en Utrecht ge beurt dat al. „En we juichen dat toe", aldus Dorenbal. Of de gemeente Leiden op zo'n verzoek van de WLTO ingaat, kan voorlichtster H. Quispel nog niet zeggen. Wel geeft ze aan dat de gemeente er voor open staat. „In Utrecht en Leeuwarden zijn het de gemeente of een combi natie van de provincie en een particulier die eigenaar zijn. Dat maakt de situatie wat anders. We willen eerst de uitkomst van het kort geding afwachten, en dan met de Groenoordhallen verder praten. Er zijn alternatie ven. Er valt nu niet te zeggen dat Leiden inspringt om de vee markt open te houden, maar misschien gebeurt dat ook wel." De provincie Zuid-Holland kan op dit moment geen reactie ge ven. Verantwoordelijk gedepu teerde Van der Sar is nog met vakantie. (advertenties) leiden - Na de bouwvakvakantie is het nu tijd voor de volgende fase van de herinrichting van de Geregracht en omgeving. Op dit moment wordt de Sint Jorissteeg onder handen genomen. Voor de helft welte verstaan. Alleen de rijbaan in de richting van de Hooigracht (aan de kant van de Lambertushof) is op dit moment afgesloten voor alle ver keer, wat sommige automobilisten er niet van weerhoudt om dan de andere, 'verboden', rijbaan maar te nemen, zoals op deze foto is te zien. Het werk hier zal naar schatting twee weken in beslag nemen. De belangrijkste verandering behelst de aanleg van vrijliggende fiets paden. Het verkeer de stad in wordt omgeleid. De routes staan aange val een aantal borden. De Hogewoerd is ter hoogte van de beide kruisingen met de Sint Jorissteeg afgesloten voor doorgaand verkeer. Het fietsverkeer van de Hogewoerd wordt omgeleid via de Nieuwe Rijn, het gemotoriseerde verkeer via het Levendaal. Later wordt de an dere rijbaan van de Sint Jorissteeg, in de richting van het Levendaal, aangepakt. Ook dit duurt een week of twee. Foto: Henk Bouwman Deuren van Lieftink komt u overal tegen. Terecht, betere deuren zijn nauwelijks te vinden. Vervaardigd uit de wereldbekende Schüco profielen in duurzaam aluminium of kunststof Dus: topkwaliteit met KOMO-keur. Kom binnen en overtuig uzelf. De deur van onze showroom staat open voor u. RAM EN FA Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn tel. 0172 43 26 21 - www.lleftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 u zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN AUTGBÏiEJBSKERK L. (071) 531 08 11 R. (071) 331 28 66 vrijdag 24 augustus 2001

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11