extra centra asielzoekers Zeventien Rechter bepaalt lot van Leidse veemarkt UPERSALE 'Inburgering verloopt nog niet naar wens' Politie grijpt snel in na testvlucht paramoteur Leidse 'oorlog' tussen watertaxi's en reders GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Rif!! ÊBBÊm De bus naar de Balkan 2 WEKEN ERICSSON T20e GRATIS* Inspectie ontdekt illegale opslag diermeel (advertentie) RTINGEN TOT 70% - BANKSTELLEN -EETHOEKEN - KASTEN - SALONTAFELS - FAUTEUILS SLAAPKAMERS (Jencikova) Qnterna tional)—^ KwildeII, dMlgn, voordelig DEN-C: Haarlemmerstraat 52a. HAAG: Lange Polen 41. AMSTERDAM-C; RDAM-BUITENVELDERT: ARNHEM; Auto kwijt door zoekgeraakt proces-verbaal Voorhoutse 'quiz-tijger' wint alweer Directeur van De Lakenhal teke Botten V ^Planet of the Apes is dé zomerhit in de bioscoop (Cato m emand die zich van chuld bewust is, ,;ntdat alles wat er esproken wordt over id gaat enator No vaakte over elangen VS iccin scheelt tien doden op estien miljoen ^2, Veel on 27-30° «li" 102-3 edicijnen vaker 1de schappen haag - Minister Borst icsgezondheid) wil dat cem enten eenvoudige genees- delen als aspirines en neus- jpels zelf uit de schappen 1 drogist en apotheek kun- 1 pakken. Door zelfbedie- igkrijgen ze meer mogelijk- len prijs en gebruik van de Idelen te vergelijken. Borst dat vrijdag voorstellen in de listerraad, melden bronnen dhet kabinet. De 'zelfzorg- Idelen' staan nu nog ver- :ht op schappen achter de -j ie. De drogist of apotheker - et ze overhandigen. 1 iltegoed KPN I lar halfjaar chede - KPN gaat de geldig- dsduur van het 'prepaid' tegoed volgend jaar terug- ïgen naar zes maanden. Tot toe is het tegoed een jaar lig. Wie vóór 1 januari 2002 faardeert kan nog rekenen len geldigheidsduur van een vanaf het moment van op- rderen. Wie na 31 decern - opwaardeert moet rekening den met een geldigheid van maanden. Gebruikers van nobiele diensten van KPN com werden gisteren via sms-berichtje op hun mo tje op de hoogte gebracht. NR. 42702 LOSSE NUMMERS 2,25/€1,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 23 AUGUSTUS 2001 COA kampt met gebrek aan capaciteit door Robbert Minkhorst leiden/den haag - Directeur A. de Jong verbindt het lot van de Leidse veemarkt aan de uitkomst van het kort geding dat de veemarkten tegen minister Brinkhorst (landbouw) hebben aangespannen. Ver liest De Jong de rechtszaak, dan sluit de markt voorgoed. Gisteren vochten de acht Nederlandse veemarkten voor hun laatste kans op redding voor de rechtbank in Den Haag. Ze eisen dat de nieuwe, strenge regels die de minister na de mkz-crisis voor de markten heeft opgesteld, worden inge trokken of aangepast. Ze zijn onrecht vaardig, buitenproportioneel en incon sistent, betoogde hun advocaat. De beperkingen moeten worden terugge draaid omdat die het einde van de vee markten inluiden. Ze worden verplicht tot hoge investeringen en moeten vervol gens accepteren dat ze daarna driekwart van hun omzet zijn kwijtgeraakt. Dat maakt het onmogelijk om nog een ren dabele exploitatie te krijgen. Gaan de ei sen niet van tafel, dan wülen de markten tenminste een financiële vergoeding voor het geleden leed. Brinkhorst ziet de verzamelplaatsen voor vee als een bron van besmettelijke ziek ten - iets dat de markten trouwens be strijden - en wil, om te voorkomen dat ziektes via de veemarkten over het land worden verspreid, dat de markten aan strenge eisen voldoen. De afgelopen maanden zijn de veemarkten daar al her haaldelijk tegen in opstand gekomen, maar telkens zonder bevredigend resul taat. Nu de Tweede Kamer zich ook heeft geschaard achter de ideeën van de mi nister, zijn de marktdirecteuren naar de rechter gestapt. De landsadvocaat noemde de maatrege len van Brinkhorst gisteren 'alleszins re delijk'. „Het is een prijs die moet worden betaald om een volgende veecrisis te kunnen voorkomen", gaf hij aan. Finan ciële compensatie achtte de advocaat niet nodig. Op 5 september doet de rechter uit spraak. De Jong hoopt niet dat hij wordt teruggestuurd naar de onderhandelings tafel. „Dat heeft geen zin. We zijn uitge praat. Ik hoop dat er een uitspraak komt waar beide partijen mee verder kunnen." Pagina Leiden: 'Geen goed overleg tussen veemarkten en ministerie' den haag/anp - Het Centraal Or gaan voor de opvang van Asiel zoekers (COA) heeft vanochtend bevestigd dat in de periode tus sen september 2001 en april 2002 zeventien nieuw asielzoekerscen tra (azc's) verspreid over ons land worden geopend. De totale capa citeit van de nieuwe centra om vat een kleine 7.400 plaatsen. De forse uitbreiding is noodza kelijk omdat het COA kampt met capaciteitsproblemen in de bestaande centra. Bovendien moet een aantal centra worden gesloten omdat dat aan de be trokken gemeenten is toege zegd. Dit jaar gaan volgens de planning nog zeven asielzoe kerscentra open in Zuidlaren (400 plaatsen), Assendelft (1.000), Wijchen (350), Haren (500), Stadskanaal (600), Sint Annaparochie (400) en Amstel veen (350). In de eerste vier maanden van 2002 worden centra gerealiseerd in Enschede (400 plaatsen), Lichtenvoorde (400), Oostflak- kee (350), Heemskerk (275), Delfzijl (400), Amsterdam (360), Wapenveld (600), Etten-Leur (400), Boskoop (280) en Me- demblik (320). Uit de meest recente cijfers van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers blijkt dat op dit ogenblik ruim tachtigduizend asielzoekers worden opgevan gen van wie er bijna 69.000 zijn ondergebracht in de verspreid over ons land ingerichte centra. Noord-Brabant huisvest op dit moment de meeste asielzoekers: 9.473. Gelderland bezet de twee de plaats met 7.936 gevolgd door Friesland met 6.711 asiel zoekers. De provincie met de geringste opvangcapaciteit is Utrecht. den haag/anp - De verplichte inburgering van allochtonen in Nederland laat nog te wensen over. „Je ziet dat er beweging in zit, maar nog niet voldoende", zegt Ella Vogelaar vandaag in de Volkskrant. Zij is projectleider van de taakgroep cfie vorig jaar door minister Van Boxtel (inte gratiebeleid) werd opgericht om de inburgering te verbeteren. De bewindsman stelde ook vijftig miljoen gulden extra beschik baar. Sinds 1998 moeten nieuwko mers verplicht cursussen volgen waarin ze Nederlands leren en kennis van de maatschappij op doen. Twintig procent van de cursisten valt uit, het eindniveau is te laag en gemeenten worste len met bureaucratie. Toch heb ben de inspanningen van de taakgroep volgens Vogelaar al vruchten afgeworpen. Een deel van de wachtlijsten is wegge werkt en de problemen zijn ge ïnventariseerd. Gebleken is dat cursisten soms zo lang moeten wachten dat ze geen zin meer hebben. Anderen zijn teleurgesteld omdat de cur sus niet aansluit bij hun wensen of gaan direct aan het werk. Uit onderzoek onder mensen die al langer in Nederland verblijven is gebleken dat zeshonderd uur taalles onvoldoende is om een plek te vinden in de samenle ving. „Er is meer nodig. Maat werk. Iemand die hoog is opge leid heeft een ander inburge- ringsprogramma nodig dan een analfabeet", aldus Vogelaar. Vogelaar vindt dat er nieuwe wet moet komen, die de inbur gering beter regelt. Ze hoopt dat over anderhalf jaar, als haar taakgroep wordt opgeheven, een nieuwe wet in de steigers staat. De huidige wet is volgens haar niet mislukt. „Wel kun je vraagtekens zetten bij de uitvoe ring. Bij de verkokering. Het rijk heeft de gemeenten een wirwar aan regels aangeboden: strik er om en gaan jullie het maar orga niseren. Maar daarmee heb je nog niets gerealiseerd." door Stella Leenders soest/eemnes - Net terug van zijn vakantie in Oostenrijk en Italië had snorvlieger Pim van der Meer (44) er dinsdagavond ontzettend veel zin in om zijn nieuwe 'paramoteur' uit te pro beren in de polders van Eemnes in de provincie Utrecht. Het 8.500 gulden kostende apparaat, een motortje met propeller die de parapenter op zijn mg beves tigt, werd echter onmiddellijk na zijn landing in beslag genomen door de luchtvaartpolitie. „Dit had ik absoluut niet verwacht. Ik voelde me net een klein kind dat één lik van z'n ijsje heeft geno men en tegen wie ze dan zeg gen: 'Zo, stop het nu maar weer in de vriezer", mort hij. Het is in Nederland niet verbo den om een paramoteur in je bezit te hebben, je mag er alleen niet mee vliegen. Van der Meer: „Wij willen graag dat er een goeie regelgeving komt voor het snorvliegen. Die is nog steeds in de maak. Daarom wil ik ook dat mijn zaak voor de rechter komt: volgens ons is snorvliegen toe gestaan omdat we binnen de eerste honderd meter van het vrije luchtruim blijven." Van der Meer bungelde juist op circa 35 meter hoogte in zijn stoffen stoeltje onder de para- pent (een parachute die de vorm heeft van een maandver band) toen hij een politiewagen zag naderen. „Ze stapten niet uit dus ik ben mooi nog even een half uurtje in de lucht geble ven. Als ze waren gaan gebaren dat ik naar beneden moest ko men dan had ik dat wel meteen gedaan", meldt hij. Van der Meer was niet alleen. Ook zijn zwager en een vriend uit Amsterdam hadden hun (gloednieuwe) vlieguitrusting bij zich. Van tevoren had het drietal toestemming gevraagd aan de eigenaar van het weiland om hier te mogen opstijgen en lan den. Zwager Bart Hartog (36) is voorzitter van de taakgroep snorvliegen, een afdeling van de Nederlandse vereniging voor schermvliegers. „We hebben er alles aan gedaan om de veiligheid te waarborgen: de mensen die stonden te kijken moesten buiten de hekken blij ven en ik ben niet hoger gegaan dan veertig meter. Omdat het om een testvlucht ging zouden we alleen maar boven de wei landen blijven van de boer met wie we afspraken hadden ge maakt", vertellen Van der Meer en Hartog. Laatstgenoemde noemt het politieoptreden 'een zielige vertoning.' „Die agenten reden al langs toen wij ons nog aan het voorbereiden waren, maar toen hebben ze niks ge zegd. Pas toen Pim gevlogen had hebben ze zijn spullen in beslag genomen. Ons konden ze verder niks maken omdat wij niet de lucht in zijn geweest." Vandaag mag Van der Meer zijn paramoteur weer ophalen van Schiphol. Totdat zijn zaak voor de rechter komt mag hij er in Nederland absoluut niet mee vliegen want dan zal de appara tuur voorgoed in beslag geno men worden. „Gelukkig heb ik alles op tijd teruggekregen voor mijn vliegvakantie in België over twee weken", klinkt het. eindhoven - Een militair van de Luchtmobiele Brigade uit Schaarsbergen stapt op de vliegbasis Eindhoven in een bus die hem naar een vliegtuig met bestemming Macedo nië zal brengen. Vandaag zijn 33 kwartiermakers naar de Balkan afgereisd. Zij moeten de komst van in totaal 250 Nederlandse soldaten mogelijk maken. De Nederlanders gaan naar Macedonië in het kader van de operatie 'Essen tial Harvest', waarvoor Den Haag en de overige achttien NAVO-lidstaten gisteren het groene licht gaven. Zo'n 3.500 NAVO-militairen moeten in een maand tijd de wa- pens gaan inzamelen van de Albanese rebellen van het U£K. Worden de wapens niet ingeleverd, of breken er weer gevechten uit tussen de rebellen en het Macedoni sche leger, dan keren de militairen eerder terug, zo verze kerden minister De Grave (defensie) en Van Aartsen (bui tenlandse zaken) de Tweede Kamer gisteren. Veel partijen vroegen zich echter af of de opdracht van de NAVO niet te beperkt is. Het is niet de bedoeling dat de alliantie zelf op zoek gaat naar wapens, of tussenbeide komt als de ge vechten weer beginnen. De partijen zijn daarom bang dat de Albanese rebellen een paar schoten op de NAVO-troe- pen afvuren, en op die manier het machtigste militaire bondgenootschap ter wereld het land uitjagen. Van Aartsen en De Grave erkenden dat gevaar. „Maar niets doen leidt zeker tot een burgeroorlog en een humanitaire crisis", aldus Van Aartsen. Pagina Buitenland: Macedo- niërs: UCK heeft 86.000 wapens. Foto: WFA/Hennie Keeris 'Tegen de prijzen van die gesubsidieerde pretvloot kunnen wij niet op' door Wim Koevoet leiden - De gesubsidieerde wa tertaxi's van de Stichting Stads- parkeerplan Leiden (SSL) moet een halt worden toegeroepen. Ze zitten letterlijk en figuurlijk in het vaarwater van particuliere bedrijven. De SSL houdt zich in het geheel niet aan de afspraken die zijn gemaakt om oneerlijke concurrentie te voorkomen. Dit beweren Leidens bekendste reders S. Veringa en K. Parmen- tier, al twintig jaar actief in de Leidse grachten. De twee zijn woedend en voelen zich in de steek gelaten door het stadsbe stuur. „De maat is vol, we over wegen de mededingingsraad in (advertentie) te schakelen", zeggen ze. De vier watertaxi's van de SSL gingen eind mei te water. De aanschafkosten van 250.000 gul den kwamen voor rekening van de gemeente Leiden. De boten waren bedoeld als aanvulling op het vervoer met busjes naar de binnenstad, vanaf het parkeer terrein van de SSL aan de Haag- weg. Met het stadsbestuur werd afgesproken dat de watertaxi's zich als openbaar vervoer zou den gedragen en dat ze zich aan de route langs de halteplaatsen zouden houden. Volgens Veringa en Parmentier lapt de SSL al deze afspraken aan haar laars. „Ze pakt gewoon alles wat ze kan pakken, ze pik ken iedereen van de waterkant op. Dat de watertaxi's zijn geli eerd aan het parkeerterrein blijkt nergens uit. Er stappen overal mensen in zonder par- keerkaarL Het publiek ziet er een attractie in." „En wij hebben het nakijken, want die gesubsidieerde pret vloot van de SSL rekent maar een gulden per tochtje. Voor een gulden kun je half Leiden vanaf het water bezichtigen. Tegen zulke prijzen kunnen wij niet op, ook al niet omdat die water taxi's worden bestuurd door mensen met Melkert-banen. Een gewone particulier kan dit van zijn levensdagen niet voor elkaar krijgen." Pagina Leiden: Stadsparkeerplan wijst kritiek af Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Reder S. Veringa: „Gesubsidieerde watertaxi's zitten in ons vaarwa ter." Foto: Mark Lamers zie adv. verderop arnhem/anp - In het hele land zijn de afgelopen maanden ille gale opslag- en stortplaatsen van diermeel ontdekt. Alleen al in de provincie Gelderland gaat het om twaalf gevallen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Inspectie Milieuhygiëne, in op dracht van de top van het Open baar Ministerie. Een woordvoerder van het col lege wil niet zeggen hoeveel ille gale opslagplaatsen in het hele land zijn aangetroffen. „Het on derzoek is bijna afgerond. Dan komen we ermee naar buiten. Dat is vermoedelijk eind volgen de week", zegt hij. Een woordvoerster van Gelder land bevestigt dat alleen in deze provincie al twaalf illegale op slag- en stortplaatsen van dier meel zijn ontdekt. „We zijn nauw bij het onderzoek betrok ken zodat we snel maatregelen kunnen nemen zodra het on derzoek is afgerond. In verband met de gekkekoeien- ziekte mag diermeel niet meer aan varkens en koeien worden gevoerd. Door de mkz-crisis zijn problemen ontstaan met de ver branding van de resten. Justitie vreest dat door een onjuiste op slag mensen en dieren gevaar lopen. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer. (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) 16,93) Per kwartaal automatisch Per kwartaal acceptgiro Handtekening BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S12S 030 of abonneren vla: www.laldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1