'Ze kunnen er niks van, die Schotten' SPORT Van Hooijdonk brengt Feyenoordfans in extase Achten' zetten domper jp vreugdevolle roeidag iockeysters nemen aatste twijfels weg Arts vreest voor einde loopbaan Kournikova Hermans wint in Katwijk O aul bezorgt leal eerste prijs iadrid - Real Madrid heeft de erste prijs van het jonge sei- oen 2001-2002 binnen. De jaanse kampioen veroverde steravond de Super Cup door en overtuigende 3-0 zege op ekerwinnaar Zaragoza. De 0.000 toeschouwers, afgeko- len op het Madrileense de- uut van de dure Franse aan- rinst Zinedine Zidane, moes- jn tot bijna een kwartier voor jd wachten op doelpunten, aul maakte ze allemaal. Zida- ewas op dat moment al ver ingen. De uitwedstrijd was ge- ndigd in een gelijkspel: 1-1. Van der Ende >t naakte fout' di 11 insbruck - FC Tirol wil de edstrijd in de voorronde van 10 e Champions League tegen ikomotiv Moskou overspelen, e Oostenrijkse club heeft bij ai e voetbalbond UEFA protest e ingetekend omdat scheids- n chter Mario van der Ende een ei iut zou hebben gemaakt bij t, »t uitdelen van gele kaarten. irr «Ier Pimenov van Lokomotiv lit oskou heeft volgens Tirol .r zee gele kaarten gekregen, laar op het wedstrijdformulier er één naar zijn ploeggenoot lsJaminov gegaan. Oostenrijkers verloren met 0 van de club uit Moskou en ee erden uitgeschakeld. In het l6j irste duel ging Tirol met 3-1 ideruit. /an der Geest aar finale king - De judoka's Dennis n der Geest en Claudia ,zj( viers hebben bij de Universia- ni in Peking de finale bereikt. ns, i Haarlemmer won in de klas- 3r boven 100 kilogram met een ,jn enworp van de Fransman ,en itaille. Zwiers, die in de kwart- liales een knieblessure opliep, jpte in de klasse tot 78 kilo- ^(am de Cubaanse Labordes in seconden met ippon. donderdag 23 AUGUSTUS 2001 Geen wereldstunt, wel eerherstel voor Ajax door Henri van der Steen Glasgow - Voor een wereldstunt had het Bonanza moeten zijn: pang, pang, pang. Het bleef bij pang: 0-1. Maar Ajax ging gister avond toch wel met opgeheven hoofd van Celtic Park; de trots is weer een beetje terug. Waardeloos was immers de sei zoenstart: een afgang tegen Cel tic, scandaleuze heisa rond Ar- veladze, een vloed aan blessu res, puntverlies in de eerste competitiewedstrijd, geroep en gefluister om het ontslag van coach Co Adriaanse. Ajax was in crisis. Adriaanse sprak gisteravond over een revanche. „Want het is niet zo gemakkelijk hier te win nen. Celtic is een heel goed team." Zijn collega-kenner uit de directie van het voetbalbe- drijf Ajax was het daar niet mee eens. Leo Beenhakker: „Het is schandalig, schandalig dat je er tegen zo'n ploeg uit gaat. Ze kunnen er niks van, die Schot ten!" Misschien is dit pikante verschil van inzicht symptoma tisch voor de manier waarop bij Ajax de zaken worden geleid. Revanche was wel een goed ge kozen woord. Adriaanse zal ech ter ook opgelucht zijn geweest. Een nieuwe zeperd zou - met de krachtproef bij Feyenoord voor de boeg - wellicht nieuwe span ningen hebben opgeleverd. Ge lukkig voor Adriaanse pakten de spelers uit met een uitmunten de prestatie. De opstelling van Ajax was de logica zelf, qua systeem; tegen over een beproefd 3-5-2 van Celtic zette Co Adriaanse een veel minder beproefd 3-5-2. De coach had geen trek nog eens overlopen te worden op het middenveld, zoals in de eerste wedstrijd het geval was. De na men in de opstelling verrasten wel. Wamberto! Vierklau! Drie kwartier later al kon Adri aanse gecomplimenteerd wor den met zijn vondsten. Vierklau had niks meer van het twijfel- trutje dat hij eigenlijk als Ajacied bijna voortdurend is geweest. Wamberto was zelfs een regel rechte openbaring als man ach ter de spitsen Machlas en Ar- veladze. De kleine dribbelaar deed overigens alleen mee om dat Van der Gun op de laatste training geblesseerd raakte. Adriaanse: „Wamberto heeft het zeer goed gedaan, in balbezit en in de omschakeling. In het flonkerend, vol inzet spe lende Ajax waren de twee spit sen eigenlijk nog de minsten. Misschien moesten ze wennen. Arveladze sloeg zich kort voor de rust zelfs voor de kop van frustratie omdat hij een geweldi ge kans miste door niet naar de eerste paal te komen bij een goede voorzet van Trabelsi. De Georgiër had toen overigens al wel een wezenlijke bijdrage geleverd aan het spektakel. Hij was de man van de assist bij het doelpunt van Wamberto. De nummer 10, die door zijn tegen standers meer aangestaard werd dan aangepakt, wellicht vanuit het diepe ongeloof dat het man neke überhaupt meedeed, maakte op uitstekende wijze een combinatie af die hij met Ar veladze had opgezet. Wamberto kreeg de bal via een trucje van Arveladze terug en scoorde be heerst waar hij enkele minuten eerder in dezelfde positie had Tegen de laffe, Italiaans voetbal lende Schotten had en hield Ajax het initiatief. Het percenta ge balbezit zal voor rust de 70 zijn benaderd en zo erg zie je het alleen in wedstrijden waarin maar één ploeg voetbalt. Ajax speelde dus zeer goed, kwalificatie voor de Champions League was natuurlijk wel voort durend ver weg, onbereikbaar ver weg. Dan had er immers na de pang van Wamberto nog een voltreffer moeten worden ge plaatst. Misschien was de cow boy Ibrahimovic tot iets in staat geweest of de praatjesmaker Hossam, maar beiden kwamen er pas laat in, toen de twee ploe gen in feite al in onderhandeling waren over een staakt het vuren. Ajax was ook niet aan de wed strijd begonnen in het geloof de 1-3 van Amsterdam nog goed te kunnen maken. Het ging Ajax om eerherstel, een prestatie die het geloof kon terugbrengen dat de ploeg nog niet zo beroerd is. Ajax liet de wereld zelfs zien po tentiële topspelers te hebben. Van der Vaart bewees zich op nieuw als een jongen die kan groeien tot grote hoogte, Max well was een perfecte partner van hem, aan de andere kant bleek Trabelsi aanvallende en Yakubu grote verdedigende kwaliteiten te bezitten. Gister avond toch. Ajax liet zien met de bal en met elkaar overweg te kunnen en bovendien te kunnen knokken. Voor coach Adriaanse komt daar de plezierige overtuiging bij dat zijn spelers zelfs een a-ty- pisch Ajax-concept kunnen uit voeren. Of misschien blijkt straks wel dat een dergelijk sys teem ze op het lijf geschreven is. Dat kunnen de eerstvolgende wedstrijden in de Uefa Cup wel licht duidelijk maken. Celtic Douglas; Boyd, Mjellby, Valgae- ren en Agathe; Lennon, Lambert, Gup py en McNamara (72. Moravcik); Lars- son en Sutton. Ajax: Grim; Trabelsi. Chivu. Bergdolmo (77. Mido) en Vierklau (72. Knopper); Maxwell, Van der Vaart, Yakubu en Wamberto; Machlas (66. Ibrahimovic) en Arveladze. Ajacied Ferdi Vierklau (links) en Joos Valgaeren van Celtic voeren een luchtgevecht om de bal. Foto: AP ktelveen/anp - Het Neder- ïds hockeyteam heeft bij de lampions Trophy voor vrou- og( in in Amstelveen de laatste ijfels weggenomen. Het ver- d( isende Oranje won gister- rëu ond in het uitgelaten Wage ns61 rstadion in Amstelveen ook n olympisch en wereldkampi- n Australië. De thuisploeg ze- vierde met 3-1, vooral dankzij n uitstekende eerste helft (3-0) )e Nederlandse treffers kwa- op naam van Ageeth omgaardt (twee) en Minke Smabers. Oranje kwalificeerde zich door de sensationele zege al na vier speelronden zonder puntverlies voor de finale. Tegenstander zondag in de eindstrijd is waar schijnlijk Argentinië, dat giste ren met 2-0 won van Spanje. De Zuid-Amerikaanse ploeg heeft morgen tegen het zwakke Nieuw-Zeeland aan een punt genoeg om Australië buiten de finale te houden. Eerder in het toernooi won Nederland met 2- 1 van Argentinië. Itwijk - Axel Hermans heeft 1 Ronde van Katwijk op zijn geschreven. De sterke itreur uit Bergschenhoek Ipte na 60 kilometer in de Idsprint onder anderen het fctermeerse duo Ronald Roos leede) en André Grootveld Irde). Zijn overwinning was Jt onverwacht, maar de wijze larop de zege gisteren werd fiaald, oogstte bewondering. Tt 48 deelnemers tellende pe- (n sportklasse A-renners (in- ief veteranen met een A-li- tie) bleef tot in de finale bij- l Roos en Grootveld, die ook I seizoen grossieren in podi- Jplaatsen, plaatsten een dem- Maar hun vluchtpoging d verijdeld. De groep koerste het grootste deel van de laatste ronde compleet. Als laatste sloot Hermans aan, die daardoor kansloos werd geacht voor het ereschavot. Maar hij stuntte op de Nassaudreef door het hele pak voorbij te rijden. Noordwijker Ton van Duijven- bode finishte als zesde en boek te daarmee de beste regionale prestatie. De organiserende wielervereniging RTV De Bollen streek zette de Ronde van Kat wijk terug op de kaart. Speaker Henk van der Linden, kenner bij uitstek, oordeelde dat het Kat- wijkse publiek zich tijdens het criterium verstandig gedroeg. Als kritiekpunt noemde hij de onvoldoende afscherming van het asfaltparcours. De Feyenoorders Van Hooijdonk en Paauwe vieren een feestje om de openingstreffer tegen Roda JC. Foto: ANP/Marcel van Hoorn door Marcel van der Kraan kerkrade - Met nog drie minu ten op de klok had Pierre van Hooijdonk de champagne en de titel 'man of the match' al in huis. Maar op het moment dat op zo'n twintig meter van het doel een vrije trap ten deel viel aan Feyenoords nummer ne gen, schaarde hij zich met veel ambitie achter de bal. De ma nier waarop hij vervolgens de bal in het kruis joeg, paste bij zijn status als enige Oranje-in ternational in de Rotterdamse selectie. De 2-0 overwinning op Roda IC was de persoonlijke triomf van Van Hooijdonk, die twee kansen kreeg en ze alletwee benutte. Die honderd-procentscore be vestigde zijn reputatie en bracht de Rotterdamse aanhang gister avond in extase. Een van de belangrijkste wapens die Feyenoord sinds zijn komst in handen heeft, is de rust die de lange spits in de voorste gele deren brengt als Feyenoord on der druk staat. Van Hooijdonk heeft zoveel fysieke kracht en zo'n goed gevoel voor wat er achter zijn rug gebeurt, dat Fey enoord niet meer in paniek raakt als het in pressie-situaties de bal naar voren knalt Van Hooijdonk doet negen van de tien keer wat goeds met de bal. Van Hooijdonk gaf Feyenoord in het met 17.000 toeschouwers bijna uitverkochte Parkstad Limburg-stadion gisteravond op het juiste moment een beetje lucht. In de eerste helft dreigde de thuisclub de koploper van de eredivisie na een half uur aardig onder druk te zetten. Het veld spel van Roda JC was beter ver zorgd dan dat van Feyenoord, maar het probleem voor de ploeg van Jan van Dijk was dat men niet verder kwam dan het strafschopgebied van Feye noord. In de moeilijkste fase voor rust rondde de ongedekte Pierre van Hooijdonk de eerste goede aan val van Feyenoord af met een strakke trap langs de uitgeko men doelman Zeljko Kalac: 1-0. Met de vrije trap die later volg de, zette hij de kroon op zijn werk. De kop is er af en de vraag is nu waar de teller bij Van Hooijdonk gaat eindigen. Met de 1-0 voorsprong op zak kon Feyenoord het accent meer op de defensie leggen en via z'n snelle buitenspelers zoeken naar kansen via de counter. Die kwa men er volop. Bonaventure Ka- lou kreeg in het eerste kwartier van de tweede helft vier keer de kans de strijd te beslissen. Drie keer gaf hij een hopeloze voor zet en de vierde keer schoot hij slap in op doelman Kalac. Bert van Marwijk maakte zich langs de kant boos, bozer dan hij eigenlijk wenste. Met Ono achter de hand besloot de coach in te grijpen. Halverwege het tweede bedrijf mocht Kalou naar de kleedkamer en kregen ook de horden naar Limburg meegereisde Japanners de kans om opnieuw van hun held te genieten. Minder dan zestig tellen had Sh- inji Ono nodig om net als bij zijn debuut in de Kuip voor een (bijna) beslissende actie te zor gen. Met een vloeiende passeer beweging zette hij zijn directe tegenstander Vincent Lacham- bre opzij, waarna hij de bal op vijf meter van het doel op de voet Tomasson legde. Diens in zet werd door Kalac echter te gen de paal getikt. Daardoor bleef de marge gering en moest Jurek Dudek een van zijn mooiste reddingen produ ceren, toen Tom Soetaers vanaf 16 meter de bal onder de lat joeg. Ook daarna moest de Pool nog een paar keer stevig ingrij pen om Feyenoord overeind te houden. Roda-coach Jan van Dijk had in vier dagen zijn oordeel over twee van de drie topclubs in Ne derland al geveld. „Feyenoord hoeft zondag niet bang te zijn voor Ajax. Op basis van wat ik nu heb gezien, zeg ik dat Feye noord veel beter in elkaar steekt. Er zit meer overleg en routine in de ploeg." Roda JC - Feyenoord 0-2 (0-1). 27. Van Hooijdonk 0-1, 87. Van Hooijdonk 0-2. Scheidsrechter: Van Dijk. Toeschou wers-. 17.000. Gele kaart: Vrede, Anas- tasiou (Roda JC), Smolarek, Paauwe (Feyenoord). Roda JC: Kalac; Sonkaya, Luijpers, Vre de en Lachambre; Nygaard, Vanden- broeck (79. Tomasic), Van Dessel en Soetaers (79. Lawal); Berglund en Anastasiou Feyenoord: Dudek: Emerton, De Haan, Van Wonderen en Rzasa: Bosvelt, To masson en Paauwe; Kalou (68. Ono). Van Hooijdonk en Smolarek (75. Leo nardo I). FC Groningen - Willem II 1-0 (1-0). 21 Schoenmakers 1-0. Scheidsrechter: Bossen. Toeschouwers: 12.800. Gele kaart: Elshot (Groningen). FC Groningen: Beukenkamp; Elshot. Schoenmakers. Allach en Johansson (66. Janssen); Tuhuteru, Van Gessel, Visser (69 Hardarson) en Broerse: Torma (58 Hoogstrate) en Drent. Willem II: De Vlieger; Jal.ens. Van Nieuwstadt. Janssensen Mathijsen, Landzaat. Raymond, Mariano en Calu- wé (78. Mariana); Ceesay. Bombarda (69. Van Beelen) en Abdellaoui. Vitesse - AZ 1-0 (0-0). 50. Mustapha 1- 0. Scheidsrechter. Wegereef. Toeschou wers: 23.500. Gele kaart: Elkhattabi (AZ). Vitesse: Zoetebier; Cornelisse. Stefano- vic. Kreek en Van Hintum; Van der Schaaf (61Diarra), Amoah (61Van Beukering) en Janssen; Babangida. Peeters en Riga (72. Fortes). AZ: Moens. Lee. Lindenbergh. Wijkeren Opdam; Kromkamp. Robbemond (58. Bosman) en Van Galen; Boussatta (72. Dibi). Elkhattabi en Huiberts. PSV - FC Den Bosch 3-2 (1-1). 30. Mourad 0-1. 45. Kezman 11 (straf schop). 54 Maximiano 1-2. 71. Brug- gink 2-2, 84. Van Bommel 3-2 Scheidsrechter: Temmink. Toeschou wers: 28.500. Gele kaart: Hofland (PSV), Van de Laak. Mourad. Van den Eede (Den Bosch). PSV: Waterreus; Lucius (68. Colin), Ni- kiforov, Hofland en Bouma (67. Gak- hokidze); Rommedahl, Vogel, Van Bom mel en Ramzi (30. Vennegoor of Hesse- link); Kezman en Bruggink. FC Den Bosch: Mampaey; Faerber. Van der Hoorn, Uneken, Veenhof en Peelen: Mourad (72. Plum), Michels en Maxi miano (74. Peijs); Van de Laak en Van Den Eede (80. De Freitas). Fortuna Sittard - De Graafschap 2-1 (2- 0). 24. Gerritsen 1-0, 42. Van Dieren 2- 0, 76. Schulp 2-1. Scheidsrechter: Sterk. Toeschouwers: 6000. Fortuna Sittard: Hesp; Akerboom, Dirkx, Van Geem en Hermans; Emeran, Van Dieren, Haeldermans en Gerritsen; Hamming (90. Averdijk) en Cramb (79. Heering). De Graafschap: Postma; Bot, Van den Brom, Berck Beelenkamp (90. Bakens) en Frankel; Meerdink, Splinter (46. Nok), Van Leerdam en Turpijn; Valeev (68. Promes) en Schulp. Sparta - FC Utrecht 3-1 (1-0). 31. Boukhari 1-0, 48. Boukhari 2-0, 86. Tanghe 2-1, 90. Boukhari 3-1. Scheidsrechter: Braamhaar. Toeschou wers: 7500. Gele kaart: Nielsen (Spar ta), Bosschaart, Jochemsen, Touzani (FC Utrecht). Sparta: Kooiman; Elzinga, Goossen, Mendes da Silva en Van der Meer; Bou- chiba, Winter (80. Bezzai), Boukari en Zijm-, Nielsen en Langerak (46. Marbus) FC Utrecht: Wapenaar; Vreven, Zwaans- wijk, Touzani en Shew-Atjon (60. Van Mol); De Jong (60. Jochemsen), Tanghe, Bosschaart en Van den Bergh (80. Arts); Kuyt en Gluscevic. NEC - RKC Waalwijk 1-0 (1-0). 30 Hristov 1-0. Scheidsrechter: Luinge. Toeschouwers: 8000. Gele kaart: Tum- ba, Wisgerhof (NEC), Gudjonsson, Nas- cimento (RKC Waalwijk). NEC: Gentenaar; Schuurman, Schultz, Hesp en Maes (66. Simr); Van Rijswijk, Wisgerhof. Latuheru (79. Demouge) en Zonneveld; Tumba en Hristov (68. Jan sen). RKC Waalwijk: Van Dijk; Lamey, Nasci- mento, Van den Berg en Van Wanrooi); Gudjonsson, Govedarica (76. Van Din- teren) en Van Loenhout. Feyenoord 2 2 0 0 6 7- 0 PSV 2 1 1 0 4 5- 4 NAC 2 1 1 0 4 4- 3 FC Twente 2 1 1 0 4 4- 3 Groningen 2 1 1 0 4 3- 2 Fortuna S. 2 1 1 0 4 2- 1 Vitesse 2 1 1 0 4 1- 0 Graafschap 2 1 0 1 3 4- 2 Willem II 2 1 0 1 3 3- 2 NEC 2 1 0 1 3 2- 3 Sparta 2 1 0 1 3 3- 6 Ajax 1 0 1 0 1 1- 1 Heerenveen 1 0 1 0 1 0- 0 Den Bosch 2 0 1 1 1 2- 3 Roda JC 2 0 1 1 1 1- 3 RKC 2 0 0 2 0 0- 2 FC Utrecht 2 0 0 2 0 1- 4 AZ 2 0 0 2 0 0- 4 ern/cpd/anp - De WK roei- in Luzem zijn voor Neder- >n n d vreugdevol, behalve voor slag achten. Nadat de lichte acht ?le a sdag al was uitgeschakeld, der gden gisteren de twee achten Va' Ie open klasse, n d< 1 er vrouwen eindigden in de kansing, waarin vier finale- 'gge atsen te verdienen waren, op zesde en laatste plaats. Ma- van Grieken, Froukje Weg- i, Christine Vink, Carin ter geen ;k. Helen Tanger, Annemieke ren Anneke Venema, de |dse Femke Dekker en stuur- Ester Workel voeren bij WK pas hun eerste twee ra- tesamen. De finaleplaatsen gen naar Roemenië, Duits- d, de Verenigde Staten en -Rusland. Toen op duizend ter de afstand tot een kansrij- ositie te groot werd geacht, de rem op de boot. De meest geroutineerde helft van de acht start immers ook in de ongestuurde vier en dicht zich daarin medaillekansen toe. Het offer was snel gebracht. Bij de mannen waren in de her kansing met vijf boten slechts twee plaatsen te verdienen. De oranje acht had kort na de start al een onoverbrugbare achter stand. Rene ten Thije, Derk Fon tein, Yvo Kleinlugtenbelt, Peter van der Noort, Daniel Mensch, Geert-Jan Derksen, Jos Klinge, Stefan van Dongen en stuurman Merijn van Oijen konden alleen Egypte achter zich houden. De finaleplaatsen gingen naar olympisch kampioen Groot- Brittannie en Canada. De mannen van coach Diederik de Boorder vertrokken te voor zichtig en gecontroleerd van het startvlot en konden zich geen moment mengen in de snijd om de eerste twee plaatsen. Neder land bleef enkel (nu wel) Egypte voor. De deceptie in beide konings nummers zette een domper op een dag die voor Nederland veelbelovend was begonnen. In het lichte veld wist de onge stuurde vier zich via een derde plek precies in de meest voorde lige halve finale te plaatsen. De lichte twee-zonder van Simon Kolkman en Robert van der Vooren drong eenvoudig door tot de eindstrijd. Voor het eerst. Want aan boord van de Twente Vier kwam het duo op een mon diaal toernooi nooit verder dan de B-finale. Zorgden de eigen zinnige thuishaven aan het Twentekanaal en een uitgekien de PR toen voor veel rumoer, nu kiest het duo bewust voor een 'radiostilte'. „Soms moet je hoog van de toren blazen, soms is het beter om je bescheidener Op de voorgrond roeit de Nederlandse vrouwen-acht, die zich al snel kansloos wist. Foto: AP op te stellen", legde Kolkman de 21-jarige roeister van het dubbelvier die gisteren een we- fijntjes uit. Utrechtse Triton stond als seni- reldrecord in gedachten had om Debutant in een WK-finale is or nog nooit en nergens in een de Australische favorieten de ook Maud Klinkers. Sterker nog, finale. Zondag wel, in de lichte stuipen op het lijf te jagen. münchen/den haac/opd - Het einde van de tennis loopbaan van Anna Kournikova is in zicht. Dit stelt dr. H. Hörterer, haar behandelend geneesheer. Vol gens de Duitse arts wil de 20-ja- rige Russische tennisster zich zelf niet genoeg rust geven om een door oververmoeidheid ont stane breuk in haar linker enkel goed te laten genezen. Hörterer deed zijn uitspraken bij de Duit se sportzender Sport 1. Kour nikova liet onlangs weten niet deel te nemen aan de US Open die op 27 augustus van start gaat. De French Open en Wim bledon liet ze ook al aan zich voorbij gaan. Hörterer meent dat Kournikova alleen weer op topniveau en zonder pijn zal kunnen tennis sen als zij haar blessure goed laat genezen. Drie maanden rust is daartoe absoluut vereist. Die opvatting heeft de medicus Kournikova al in juni, toen ze voor een beharaleling in Duits land was, meefPBeeld. Eind juli stond zij op het toumooi van San Diego echter al weer op de baan. Ze verloor haar partij in de eerste ronde kansloos. De linker enkel van Kournikova wordt nu moet schroeven bij el kaar gehouden. Hörterer wees erop dat zijn pati ënte al eerder in haar loopbaan een soortgelijke blessure heeft gehad. Ook toen heeft ze niet genoeg tijd genomen voor de genezing. De oorzaak, overver moeidheid, werd zo niet aange pakt. Kournikova heeft talloze verplichtingen tegenover spon soren en reclamemakers die ook hun tol van haar lichaam eisen. Voorlopig heeft de Russische haar blik nu gericht op de Au stralian Open. begin januari 2002, als plaats voor haar come back.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17