Te weinig politie in Katwijk 7 DUIN BOLLENSTREEK Het breekijzer, het kraakpand en het wetboek Voorhoutse quizkoppen op weg naar Astrid 'Oversteken Katwijkse Tramstraat nog steeds onveilig' Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 Vrachtwagens over fietspad és m «Wr 1 11 Leidsch DagbladARCHIEVEN WEKEN VOOR 45,00 Twee chauffeurs onder invloed noordwuk - Twee Amsterdam mers - beiden 23 jaar oud - zijn in de nacht van woensdag op donderdag in Noordwijk aange houden voor het rijden onder invloed. Zij hadden twee keer zoveel gedronken als is toege staan en kregen een rijverbod van vier uur en een proces-ver baal. De een werd betrapt op de Gladiolusstraat en de ander werd aangehouden op de Beek laan. Boekenfeest in Noordwijk noordwijk - Antiquariaat Mo by Dick en boekhandel Van der Meer organiseren zaterdag 1 september in Noordwijk het Boekenfeest. Bibliofielen kun nen terecht bij de guldenmarkt van Moby Dick aan de School straat, waar een grote voorraad boeken voor een gulden per stuk te koop is. Boekhandel Van der Meer aan het Vuurtoren plein doet fondsrestanten en beschadigde boeken voor een grijpstuiver in de verkoop. Het Boekenfeest duurt van 10 tot 17 donderdag 23 AUGUSTUS 200 voorhout - In de rij staan, wachtend voor een rood ver keerslicht. De afgelopen twee weken moesten automobi listen op de Jacoba van Beierenweg in Voorhout het nodi ge geduld opbrengen. Door de werkzaamheden aan de nieuwe aansluiting van de Jacoba van Beierenweg met de Zuidelijke Randweg moesten zelfs de grootste vrachtwa gens over het fietspad langs de Jacoba van Beierenweg rijden (zie foto). De werkzaamheden aan de T-splitsing lo pen echter op hun einde. Als alles goed verloopt, is de splitsing dit weekeinde klaar. Het is dan de bedoeling dat al het verkeer dat van de rotonde 't Soldaatje komt en naar de rijksweg A44 wil, via de Zuidelijke Randweg gaat rijden. Daardoor moet het rustiger worden op de binnen de bebouwde kom gelegen Jacoba van Beierenweg, de Schoutenlaan en de Oosthoutlaan. De splitsing ligt er ove rigens maar tijdelijk. „Als het noordelijke deel van de randweg klaar is, komt er op dit verkeerskruispunt uitein delijk een rotonde. Maar dat gebeurt naar verwachting pas in het jaar 2005", zegt het hoofd openbare werken van de gemeente, J. Hollander. Foto's: Wim Dijkman De kraakbeweging, opgekomen in de jaren zestig, heeft van ouds her de grote steden als thuisba sis. Maar de laatste jaren wordt ook verder gekeken. In Noordwij- kerhout, eventjes Katwijk, en nu ook Sassenheim. In zulke dorpen weet niet iedereen wat hij met het fenomeen 'kraken' aanmoet. In Sassenheim waren wethouder en projectontwikkelaar zich van geen gevaar bewust. Kraken is echter wettelijk geregeld en niet altijd strafbaar. Hoe zit het? De kraak: Kraken is wettelijk gezien niet strafbaar, als een pand langer dan een jaar niet in gebruik is. Wie voor die tijd zijn breekijzer tussen de kozijnen zet, riskeert een celstraf van maximaal zes maanden. De leegstand: De uitdrukking 'in gebruik' betekent dat de huurder er ook echt moet wo nen. Enkel met een huurcon tract wapperen is niet genoeg. In advocatenjargon: er moet sprake zijn van feitelijk gebruik Als een groot pand alleen ge bruikt wordt voor opslag van een paar dozen, gaat het moge lijk toch om leegstand. En als die langer dan een jaar duurt, is het kraken geen strafbaar feit. Het pand: De kraakbepalingen in de wet slaan niet alleen op woonhuizen, maar ook op ate liers, pakhuizen, paardenstallen, kerken, concertzalen of werk plaatsen; zo ongeveer alles met een dak erboven. Tafel, stoel en bed: Het ver schil tussen een kraker en een gewone inbreker moet wel dui delijk zijn als de politie binnen stapt. Dus is het zaak zo snel mogelijk de boel in te richten, met het zogenoemde 'kraakset- je'. Het eerste wat krakers dus doen, is een tafel (bollenkist), een stoel (kleiner kistje) en een bed (oude matras) neerzetten. Dan is voor de politie duidelijk dat het huis bewoond is. Het recht: Hoewel na een jaar leegstand kraken niet meer strafbaar is, wil dat niet zeggen dat krakers er kunnen blijven zitten zolang het hun goed dunkt. Waar het om draait is dat een kraakactie na een jaar leeg stand geen strafrechtelijke, maar een louter civielrechtelijke aan gelegenheid is. Er is, kortom, een probleem tussen de huisei genaar en de kraker die zijn huis is binnengedrongen. Niet tussen openbare aanklager en verdach te. En dat probleem moeten de partijen maar onderling zien uit te vechten. De rechten De huiseigenaar kan hierbij naar de rechter stap pen om zijn eigendomsrecht te doen gelden en ontruiming te eisen. Omdat hij eigenaar is, zal die eis in een gewone rechtszaak (een 'bodemprocedure') vrijwel altijd worden ingewilligd. De krafcer is immers het huis van een ander binnengedrongen, wat een 'onrechtmatige daad' is. Zo'n rechtszaak duurt echter maanden, zo niet jaren. Een kort geding - zeg maar een snel le rechtszaak - is dan het alter natief. Maar daar is één voor waarde aan verbonden: er moet een 'spoedeisend belang' zijn. Dus bijvoorbeeld sloopplannen of renovatie. Wie de krakers er alleen maar uit wil zetten omdat hij de kraak zo vervelend vindt, heeft in een kort geding geen poot om op te staan. Op dit spoedeisend belang wil een rechtszaak nog weieens stran den. Het vonnis: Meestal gelast een rechter ontruiming binnen 24 uur, als de huiseigenaar tenmin ste in zijn recht staat. Vertrekken de krakers niet vrijwillig, dan heeft de huiseigenaar het recht het huis te laten ontruimen door de politie. En dat zijn de taferelen die bekend zijn van krant en televisie. De adder onder het gras: Kra ken mag dan na een jaar buiten de strafwet vallen, de vernielin gen aan venster of deur die no dig zijn om binnen te komen, niet. 'Binnentreden door middel van braak' is en blijft strafbaar. Omdat de meeste huizen goed zijn dichtgetimmerd, is dus bij nagenoeg elke kraakactie een strafbaar feit gepleegd. Krakers omzeilen de arrestatie die hier van het gevolg is meestal door met een grote groep het huis te betreden en niet tegen de politie te zeggen wie er nu feitelijk de koevoet tussen deur of kozijn heeft gezet. Peter van Egmond katwijk - Het politietoezicht in het Katwijkse uitgaanscentrum is onder de maat. In plaats van de zestien uur dat door de gemeen te ingehuurde politiesurveillan ten toezicht moeten houden, lo pen deze vaak maar acht uur per week door het dorpscentrum. Ge brek aan kandidaten voor het werk van politiesurveillant is de belangrijkste oorzaak van het te kort aan toezicht. Katwijk maakt net als onder meer Sassenheim en Valken burg gebruik van de onder het politiekorps Hollands Midden vallende politiesurveillanten. Die voeren allemaal taken uit waar de 'gewone' politieagenten geen tijd voor hebben. In Kat wijk betekent dat het controle ren op zaterdagmiddag in het centrum, het toezicht houden op de routes waar veel vandalis me voorkomt en het rondlopen tijdens de wekelijkse koop avond'. Door het werk van de surveillanten hebben de 'echte' politieagenten meer tijd om bij voorbeeld 's avonds na tien uur, als de surveillanten niet meer mogen werken, te controleren in het uitgaanscentrum. Gevolg is dat er veel meer 'blauw' op straat is dan zonder de surveil lanten die weliswaar minder be voegdheden hebben dan gewo ne agenten maar wel in uniform aanwezig zijn. De inzet van de politiesurveil lanten heeft een paar jaar lang tot veler tevredenheid gewerkt. Alleen blijkt het nu steeds lasti ger om surveillanten, die 1 baan voor zes jaar krijgen, vinden. Huidige surveillaii vinden steeds sneller een vi baan. Gevolg is dat Katwijk v iswaar zestien uur toezicht neemt van Hollands Midi maar slechts acht tot elf uur l zicht krijgt. Daarnaast moet l wijk ook nog eens een ho uurtarief betalen voor dit zicht. Katwijk wil in eerste instai gaan kijken of er met andere meenten die ook politiesun lanten inhuren, iets te regelei Als dat niet kan, heeft Kati zijn hoop gesteld op toekom ge uitbreiding van de politi terkte. Landelijk moeten er komende jaren vijfduizend ledige banen bijkomen, er men banen bij door arbeidst verlenging bij de politie en gionaal komen er op korte mijn nog eens dertig tot vei banen vrij door samenvoej van districten. Ook wordt op moment nagedacht over het nieuw verdelen van taken w bij sommige taken van de po aan de gemeente worden 0 gedragen. Die kan dan zelf c troleurs aanstellen. Mocht dit allemaal niet d< gaan dan denkt Katwijk, zo b uit een ambtelijke nota, aan aanstellen van eigen toezii houders of het inhuren van j ticuliere beveiligingsdiens Ook moet dan gekeken woi of het mogelijk is dat er minlf toezicht nodig is door preven11 ve maatregelen. katwijk - De Tramsbaat is een rotweg om te moeten oversteken, ook al is het gedeelte bij het Noordeinde een 30-kilo- meterzone geworden. Dat zegt omwo nende H. van Beelen. De gemeente geeft toe dat de maximumsnelheid niet of nauwelijks te handhaven is. Daarom gaat Katwijk meten hoe hard de auto's daad werkelijk rijden, om later eventueel aan vullende verkeersmaatregelen te nemen. Dit jaar blijft de situatie echter vrijwel ze ker zoals die is. Van Beelen uitte zijn ongerustheid in een brief aan de gemeente. Bij de oversteek plaatsen zijn wel drempels er staan verkeersborden, maar dat heeft allemaal pas werkelijk nut als de politie ook op de maximumsnelheid van 30 ki lometer per uur gaat controleren, zegt hij. „Het is een doorgaande weg, die echt uitnodigt om harder te rijden. Ik kom er zelf dagelijks overheen, en ik moet ook oppassen dat ik niet ongemerkt te hard ga rijden", aldus Van Beelen. Hij noemt de oversteek 'onoverzichtelijk', en dus gevaarlijk voor kinderen die aan de over kant naar school gaan. De gemeente heeft eerder met getekende tegels op het wegdek geprobeerd om au tomobilisten te laten geloven dat het een klinkerweg was. Maar door het intensieve gebruik waren die tekeningen snel ver dwenen, en nut hebben ze nauwelijks gehad. De gemeente zit wel met het pro bleem dat bij een 30-kilometerweg er geen voorrangsregeling mag zijn met de zijstraten. Dus overwoog Katwijk om de maximumsnelheid weer terug te brengen naar 50, maar dat mag niet van het rijk. Van Beelen was sowieso een beetje ver baasd over de drempels die op de Tram straat verschenen. „Die waren vrij laag, maar de gemeente zei: anders worden auto's die te hard gaan, gelanceerd. Dat is toch min of meer de bedoeling? Nu lijkt het of ze accepteren dat auto's har der rijden dan is toegestaan. En dan heb ben die drempels geen enkel nut." Hij noemt het een vreemde gedachtegang dat de gemeente overwoog om de weg 50 kilometer te maken, omdat 30 niet te handhaven was. Welke maatregelen Katwijk eventueel gaat nemen is nog niet bekend. Volgens een woordvoerster worden later dit jaar de metingen naar de werkelijk gereden snelheid gedaan, en kan de gemeente pas daarna een plan opstellen voor de toekomst. Dit jaar komt Katwijk daar vrij wel zeker niet meer aan toe, zegt ze. Twee weken lang belde Wil lem van Altena zijn moeder Peggy in Voorhout elke dag op. Telkens vroeg hij haar of ze met hem mee wilde doen aan de Vara-quiz Kunstkoppen en elke keer weer was haar antwoord kort: 'nee, ben je mal'. „Ik durf de het niet", zegt ze een dag nadat de overwinning in de kunstkennisquiz, gepresenteerd door Jack Spijkerman, werd uit gezonden. „Ik was bang voor een afgang, ik dacht dat mijn hoofd net als een computer zo vol met informatie zat dat ik te traag was geworden en dat ik te lang na moest denken voor een antwoord. Uiteindelijk ben ik overstag gegaan. Voor Willem." Het viel allemaal reuze mee. „Toen bleek dat ik de eerste vraag wist, zat ik te glimmen van plezier. Er viel een enorme last van mijn schouders en de rest was een peulenschil. We hebben het zo gezellig met el kaar gehad dat het leek alsof we in de huiskamer zaten te gan zenborden." Met dank aan de Vara en Jack Spijkerman, die rond de opna mes zo'n sfeer van rust en warmte creëerden dat er geen plaats voor zenuwen was. En Willem van Altena en zijn moeder Peggy: „We hebben het zo gezellig met elkaar gehad dat het leek alsof we in de huiskamer zaten te ganzenborden." Foto: Henk Bouwman Onder redactie van Rob Onderwater tel. 071 5356457 met dank aan Peggy zelf, die in de weken voor de opnamedag van begin juli haar kennis van kunst bijgespijkerd had. Maar de grootste lof gaat uit, zo zegt ze, naar haar zoon Willem, die als journalist bij de Haagsche Courant werkt. „Willem weet alles van alles." Moeders zeggen dat wel vaker over hun kinderen, maar in het geval van de familie Van Altena is het niet zo ver van de waar heid. De 36-jarige Willem van Altena heeft dat immers in de afgelopen jaren wel aardig be wezen. Niet alleen fungeert hij in zijn kennissen- en vrienden kring steevast als vraagbaak in netelige feitenkwesties, hij heeft sinds 1988 al aan bijna iedere serieuze kennisquiz, met suc ces, meegedaan. „Het begon met Going for Gold, een Engelstalige quiz die op Su per Channel werd uitgezonden. Die quiz was live op tv en dat hield in dat mensen je de dag erna op straat aanklampten of nastaarden", een effect dat in de loop der jaren nauwelijks is verminderd. „Dat is ook mijn eigen schuld", gaat Willem ver der, „een jaar later kwam We reldwijs, waarmee ik een cruise naar Tahiti won. Heel grappig, liep ik daar als beursstudentje tussen miljonairs. Vervolgens deed ik mee aan Einstein, dat werd gepresenteerd door Dodi 'Boggle' Apeldoorn. Ik heb daarna nog een tijd voor dat programma in de redactie geze ten." Voor Willem van Altena bestaat de rode lijn uit quizzen die wat vergen van een wandelende en cyclopedie die hij nu eenmaal is. „Dat zijn meestal de quizzen waar geen tonnen mee te ver dienen zijn. Of dat jammer is? Nee. vind ik niet, ik doe het om dat ik het leuk vind om mezelf te testen. Iedereen die een grote feitenkennis heeft, of denkt te hebben, weet wat ik daarmee bedoel. Ik sta regelmatig ver bijsterd over de dingen die ik blijkbaar ergens in mijn hoofd heb opgeslagen. Dat is telkens weer een fascinerend proces. Waar komt het in hemelsnaam vandaan, denk ik dan." Met Denktank vergaarde hij een paar jaar geleden weer wat roem, die na zijn optreden in 1995 nog een tijdje aanhield, omdat hij iedere keer werd ge noemd als de record-prijzen- winnaar met 40.000 gulden. Zijn record bleef in stand, zo lang als de quiz van Kas van Iersel draaide. Inmiddels werd Willem journa list, een beroep dat hij een van de slechts twee nuttige toepas singen van encyclopedische fei tenkennis vindt. „Deelname aan quizzen is, uiteraard, de andere." Mede in het joumalis- tenvak heeft hij ontdekt hoe hij tot de opbouw van de compu ter in zijn hoofd is gekomen. „Mij interesseert alles. Ik heb net zoveel plezier van een inter view met een groenteboer als met een beroemde actrice, mits ze maar met passie hun verhaal vertellen. Zo heb ik de dingen die ik als kind - en ook later - boeiend vond, kunnen onthou den. Schijnbaar zonder er iets voor te doen." Een grote rol in het vergaren van kennis hebben zijn ouders gespeeld. Peggy heeft daar een interessante theorie over: kin deren tussen de nul en zes jaar zijn verschrikkelijk ontvankelijk voor informatie. „Waarom zou je zeggen dat dat ding daar in de hoek een 'plant' is, terwijl het een Dieffenbacchia is. Een kind ziet heus wel dat er ver schillende planten zijn. Een kind wil serieus genomen wor den als het iets vraagt. Benoem de zaken dus precies zoals ze zijn." Het in de openbare praktijk brengen van de feitenkennis gaat verder. Peggy en Willem vain Altena zijn nu van plan zich in te schrijven voor Twee voor Twaalf. „Ik heb begrepen dat de Vara graag meer vrouwelijke kandidaten wil hebben, dan zal een moeder-zoon-combinatie ze wel heel erg aanspreken", zegt Willem, die zijn moeder deze keer wat makkelijker mee zal krijgen. Ze is niet alleen ge sterkt in haar gevoel over haar parate kennis, een beetje ijdel- heid spreekt ook een woordje mee. „Mij werd na de uitzen ding van dinsdag door menig een gezegd dat ik er tien jaar jonger uit zag. Dat was een heel leuke bijkomstigheid." Laat As trid Joosten maar komen. uit de ANNO 1901 Vrijdag 23 Augustus SASSENHEIM - Woensdagavond had in de zaal van den heer C. Schipper, alhier., een vergadering plaats tot oprichting eener commissie om ter gelegenheid van den jaardag van H.M. de Koningin feestelijkhe den te doen plaats hebben. De bijeenkomst werd druk bezocht en een commissie, uit 15 leden be staande, samengesteld, zoodat eerstdaags met de inzameling der benoodigde gelden een aanvang zal gemaakt worden, van welker bedrag het af zal han- gen waaruit de feestelijkheden zullen bestaan. Hoe ruimer de giften dus inkomen, hoe grooter het feest zal zijn. ZOETERWOUDE - Voor de tweede maal zijn tus- schen 3 palen van de Rijks-intercommunale telep hoongeleiding langs den spoorweg tusschen Leide11 en Zoeterwoude koperdraden ontvreemd. Ondanks1' de ijverige nasporingen der politie is het niet mogf u gelukken de daders op te sporen. ij LEIDEN - Burgemeester en Wethouders van Leidt s< Brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergi 0 ning is verleend aan C.J. Dieben en rechtverkrijge: r den tot het oprichten van een Stoom-Wasch- en Strijkinrichtingaan den Witten Singel Sectie M Ni 17. ANNO 1976 LEIDEN - Het spandoek dat vanochtend aan de pui van het schoolgebouw werd bevestigd. Tot oploi jes kwam het evenwel niet. Foto: Archief Leidsch Dagblad Maandag 23 augustus LEIDEN - De houten barak, die reeds een jaar lang als noodkantine van DOCOS fungeert, bleek zater dagmiddag te klein. Veertig jaar DOCOS, vele promi nenten uit de Leidse sportwereld gaven acte de pré- sence om het trotse DOCOS-bestuur met deze mijl- paai te feliciteren. Als een rode draad liep 'het ding', het niet afge bouwde viaduct, dat indertijd als rondweg om de stad Leiden dienst zou gaan doen, door de toespra ken heen. Immers, onder dit weinig fraaie bouwsel is men drie weken geleden begonnen met de bouw van een kantine, waardoor DOCOS een landelijk gezien uniek clubgebouw zal hebben. Voorzitter Reizevoort: "Aanvankelijk waren de kosten begroot op ƒ300.000,-; het blijkt inmiddels noodzakelijk dat er een speciale vloervoorziening moet worden aange legd, zodat de kosten ƒ50.000,- meer zullen bedra gen. We zijn nog bezig hiervoor een oplossing te vin- lgJ den. Bovendien verkopen we renteloze certificate voor het bouwfonds. Tot nu toe is er een bedrag v< ƒ25.000,- uitgezet. We hebben een actief kaderi bestuursleden en leiders, alles verloopt in een uit stekende sfeer. Deze kantine zal een goed opvang centrum voor onze leden (circa 500 man) vormen LEIDEN - Vanochtend in alle vroegte hingen drie moeders een spandoek aan de pui van de Marnix St. Aldegondeschool om de aandacht te vestigen de situatie waarin de school terecht is gekomen n d de zevende leerkracht mevrouw Serdijn is ontslag De Marnix van St. Aldegondeschool is zoals vele dere scholen in het land het slachtoffer geworden gi van de bezuinigingsmaatregelen van minister Van Kemenade. Op grond van het aantal leerlingen d; de school dit kalenderjaar telde - 147 - moest er één van de zeven leerkrachten worden ontslagen, terwijl de school voor de eerste klas het komend schooljaar een enorme aanmelding heeft gekrege 31 van 54 leerlingen en nu in totaal 172 leerlingen t 2 Foto's in doze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen ik overschrijvingskaart) Ier waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leid rf Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leid Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16