GELOOF SAMENLEVING Albatros is efficiënt zweefvliegtuig Brein pedofiel blijk Hoe maakt Boeddha een salade? Gemeente wil geen ambtenaa die geen homohuwelijken slur chemisch ontregeh Nederlandse joden maken solidariteitsreis naar Israël Sigaretten voor de Maya-god Vaticaan: Aartsbisschop Milingo zal zijn vrouw ontmoeten WETENSCHAP Brazilië wil patent dure aidsmedicatie schenden Wetenschappers vinden gen voor 'malse biefstuk' VANDAAG De 23ste au gustus is een datum die één van de dieptepunten vormt in de geschiedenis van het rooms-katholicisme. In het jaar 1572 vond namelijk in de nacht van 23 op 24 au gustus in Frankrijk een gruwelijke slachtpartij plaats onder protestanten, in Frankrijk toentertijd hu genoten genoemd. Naar schatting kwamen er twin tigduizend mensen om in deze nacht die de geschie denis inging onder de naam van de rooms-katho- lieke heilige van die dag, Sint Bartholomeus. Kwade genius achter de bartholo- meusnacht was de konin gin-moeder Catharina de Medicis, Zij wilde de groei ende invloed van de huge noten wilde terugdringen, en wist daarvoor op slinkse wijze de steun van de Franse koning te verwer ven. Kerk Oene maakt gedenkboek mkz oene/anp - De Hervormde Ge meente in Oene heeft een ge denkboek over de mond- en klauwzeerepidemie samenge steld, van en voor de Oenena ren. Dominee A. van den Herik van die kerk heeft dat vandaag bekendgemaakt. Het 76 pagina's tellende boek bestaat uit twintig verschillende bijdragen van in woners van Oene tussen de 8 en 88 jaar. Het rijk met foto's geïl lustreerde boek verschijnt in een oplage van 1200 exemplaren. Het idee voor het samenstellen van het gedenkboek is volgens Van den Herik ontstaan uit de behoefte tot bezinning op de mond- en klauwzeercrisis. Daarnaast is het boek ook be doeld als bemoediging. Het wordt donderdag 6 september gepresenteerd en aangeboden aan burgemeester L. Eland van Epe. donderdag 23 augustus 2< den haag/anp - Bestuurders van de joodse gemeenschap in Ne derland brengen vanaf vandaag een vijfdaags bezoek aan Israël. Ze willen daarmee hun sterke band met het land tot uiting brengen en aan de Israëlische bevolking duidelijk maken dat het 'overgrote deel' van de jo den in Nederland achter het Is raëlische streven naar vrede staat. Dat heeft het Centrum Informa tie en Documentatie Israël (CI- Dl) bekendgemaakt. De delega tie zal tijdens de 'solidariteits reis' een gesprek hebben met onder anderen de Israëlische president Katsav en de minister van buitenlandse zaken, Peres. Op het programma staan ook ontmoetingen met nabestaan den van de slachtoffers van de recente Palestijnse zelfmoord aanslagen. Tientallen mensen, onder wie vijf leden van een Ne derlands-Israëlisch gezin, kwa men bij de aanslagen om het le ven, honderden raakten ge wond. De Nederlandse joden houden verder een discussiebij eenkomst met vertegenwoordi gers van de Israëlische vredes beweging Vrede Nu en de kolo nistenbeweging. In Gilo, een joodse nederzetting ten zuiden van Jeruzalem die re gelmatig onder Palestijns vuur ligt, zullen ze een geschenk aan de inwoners overhandigen. Ook is er een bijeenkomst gepland met het Platform Israël, de ver tegenwoordiger van de ongeveer 10.000 (ex-) Nederlanders in Is raël. De delegatie bestaat uit bestuur ders van de grote joodse organi saties in Nederland en enkele privé-personen. Het gaat onder meer om het Centraal Joods Overleg en het Nederlands-Isra- elitisch Kerkgenootschap. Santiago atitlan - Inwoners van Guatemala in aanbidding voor Maximon. De gelovigen offeren sigaretten en likeur en fluisteren hun gebe den in zijn oor. Maximon is een godheid uit de Maya-tijd. Na de komst van het christendom in Zuid-Amerika is Maximon probleemloos verhuisd naar het assortiment heiligen van de Rooms-Katholieke Kerk. De meeste gelovigen zien daar geen enkele moeilijkheid in, maar uit de kring van bekeerde protestanten klinkt het verwijt van hekserij en occultisme. Foto: Reuters/Jorge Silva BOEKBESPREKING Wat zou Boeddha doen? Zo luidt de niets aan duidelijkheid te wensen over latende titel van een boekje van de Ame rikaanse boeddhist Franz Metcalf. Op elke bladzijde wordt de vraag in de titel weer gesteld, en dan uiteraard met een toevoegsel. Wat zou Boeddha doen ..wan neer dwazen hem kwaad maken? Wat zou Boeddha doen om een werknemer discipline bij te brengen? Wat zou Boeddha doenmet faalangst. Wat zou Boeddha doen wan neer hij een salade maakt? Honderdtwintig bladzij den en vragen. Een kor te inleiding en tot slot een noot over de auteur, die, zo is te lezen, weliswaar niet op de hoogste trede van de boeddhistische ladder staat, maar hoog genoeg is om te kunnen voorspellen wat de echte Boeddha zou hebben gezegd en ge daan. Een hachelijke onderneming, want we weten ei genlijk bitter weinig over Siddharta Gautama (circa 560-480 v.C.) die in verlichte staat Boed dha werd genoemd. Hij heeft zelf nooit geschrif ten achtergelaten. De vroegste teksten 'over' Boeddha stammen uit de tweede eeuw na Chris tus en zijn overwoekerd door legenden. Metcalf hoeft zich echter niet te schamen, want hij staat zich als spreekbuis van een religiestichter na tuurlijk in een rijke traditie. Het joden- en chris tendom, de islam en het boeddhisme zijn in gro te mate afhankelijk van de interpretaties van hun voormannen. De kernvraag die een potentiële koper van Met- calfs boekje zich-stelt, is uiteraard: snijdt het hout wat hij zegt? Heb je er iets aan? Neem de vraag 'wat te doen met faalangst'. Metcalf c.q. Boeddha antwoordt: „Evenals Boeddha moeten we putten uit alles wat we weten, tot een beslis sing komen en net als hij, ons op onze dharma storten." Dharma is het woord voor plicht, waar heid en lering. Boeddha heeft ook getwijfeld, zegt Metcalf erbij. Hij was een gewoon mens, een verlichte weliswaar, maar ook die hebben wel eens twijfels. „De taak waar Boeddh voor stond - de wereld |r en al wat leeft te red den - leek immens. Te e overstaan van grote ui n dagingen", vervolgt M el calf, „kunnen we, ook j wanneer we weten da li we gelijk hebben - voo ti al wanneer we weten i u we gelijk hebben - onsgs acuut bewust worden ii van de grootsheid van Ri onze aspiratie en de n ui tigheid van ons kun nen... Onze dharma is 1 qua omvang dan mis schien niet te vergelijl |(- met die van Boeddha, e maar hij blijft onze plicht en als we ons daardoor laten leiden, dj zal hij onze waarheid ta worden." Of een dergelijk ant woord iemands zelfve !ii trouwen vergroot, valt te betwijfelen. Het vooi beeld laat zien dat Metcalf Boeddha op een ze be christelijke wijze benadert. Boeddha zelf als p s soon, is 'de' weg en waarheid. Deze devote en christelijk klinkende toon, komt in het hele terug. Al probeert de auteur met af en toe eei grapje - zoals met de vraag over die salade - ei luchtige sfeer te scheppen. Dat lukt niet hele maal, want vervolgens komt er een serieus an N woord. „Wanneer je een blaadje sla pakt, vera s der het dan in het lichaam van Boeddha; wan ,r neer je Boeddha's lichaam neemt, verander h |(j dan in een blaadje sla. Dat is het wonderbaail ke proces om al wat leeft te redden." Ook dit doet weer denken aan Christus (neei dit brood, het is Mijn lichaam, deze wijn is fv bloed). Afgezien van het praktische, vooral ps chologische nut dat dit boekje zou kunnen he j* ben, is deze lezer vooral bijgebleven dat Metc het boeddhisme beschrijft op een christelijke .j. wijze. Dit neemt niet weg dat hij christelijke v, terlingen met dit boekje een blik gunt in hoe j,( boeddhisten in deze tijd met allerlei problemi en vragen omgaan. Onno van 't Klooster Titel: Wat zou Boeddha doen? Auteur l'ranz Metcalf Uitgeverij: Ankh Hermes Prijs: 29,75 gulden eb:i vaticaanstad/rtr-afp-dpa - De Zambiaanse aartsbisschop Em manuel Milingo zal zijn echtge note ontmoeten om haar te ver tellen welk besluit hij over hun relatie heeft genomen. Dat heeft het Vaticaan gisteren aangekon digd zonder erbij te zeggen wanneer en waar de ontmoeting plaatsvindt. Milingo (71) en de Koreaanse acupuncturiste Maria Sung (43) trouwden 27 mei in New York tijdens een groepshuwelijk van de Verenigingskerk van Sun My- ung Moon. De Verenigingskerk heeft bekendgemaakt de 'zeven onacceptabele voorwaarden' waaronder een ontmoeting van Milingo met zijn vrouw moet plaatshebben niet te accepteren. Het echtpaar zou elkaar moeten treffen in de ambassade van Zuid-Korea. De twee zouden el kaar niet langer dan een uur mogen zien en beiden zouden vergezeld moeten zijn van een getuige. Het Vaticaan dreigde de aarts bisschop te excommuniceren als Milingo zijn geliefde en de Verenigingskerk niet zou verla ten. Maar het Vaticaans ultima tum (20 augustus) werd opge schort nadat de aartsbisschop een bezoek had gebracht aan paus Johannes Paulus II. Milingo trok zich vervolgens op een geheime plaats in Italië te rug voor een periode van gebed en bezinning. Het Vaticaan meldde vorige week dinsdag op basis van een handgeschreven brief van de aartsbisschop dat hij heeft besloten van zijn vrouw te scheiden en terug te keren in de Rooms-Katholieke Kerk. „Monseigneur Milingo zal Maria Sung ontmoeten om haar zijn besluit mede te delen", zei de Vaticaanse woordvoerder Joaquin Navarro-Valls. Hij be nadrukte dat de aartsbisschop daartoe uit vrije wil heeft beslo ten. Sung had de brief van Milingo eerder vals en zonder waarde genoemd. Ze is inmiddels ruim een week in hongerstaking om af te dwingen dat ze haar man persoonlijk mag ontmoeten. Sung had vorige week gezegd dat ze ervan overtuigd is dat Mi lingo niet zal terugkomen op zijn trouwbelofte. Een woord voerder van de Verenigingskerk zei overigens geen contact met het Vaticaan te hebben gehad over een ontmoeting tussen Mi lingo en Sung. veenendaal/anp - Zo'n honderd gemeenten in Nederland weren ambtenaren die gewetensbe zwaren hebben tegen het sluiten van een huwelijk tussen homo's. Dat blijkt uit een vandaag ge presenteerd onderzoek van de Reformatorisch Maatschappelij ke Unie (RMU). RMU, die allé 504 gemeenten heeft aangeschreven, kreeg van bijna driehonderd gemeenten (58 procent) een reactie. Ruim eenderde daarvan geeft aan dat ze geen ambtenaren van de bur gerlijke stand meer benoemen die gewetensbezwaren hebben tegen de openstelling van het huwelijk voor partners van het zelfde geslacht. Zij verplichten nieuwe ambtenaren dus een dergelijk huwelijk te sluiten, zo concludeert RMU. Eveneens eenderde van de ge meenten liet weten dat benoe ming van ambtenaren met be zwaren nog wel mogelijk is, maar op voorwaarde dat er vol doende ambtenaren zijn di homohuwelijk willen sluite El RMU betreurt de uitkoms !e het onderzoek. Volgens wa mend directeur C. Baggern ,e er uit af te leiden dat er eet n nemende intolerantie ter zichte van ambtenaren m$e wetensbezwaren is. Eerder dit jaar weigerde'e trouwambtenaar in Leeuw;111 twee homostellen in de etp= verbinden. Haar contract niet verlengd. Vliegen kost reuzenvogel niet meer inspanning dan stilzitten rio de janeiro/rtr - Brazilië wil als eerste land ter wereld het pa tent op een hiv- en aidsrem- mend medicament schenden. Nadat onderhandelingen over een prijsverlaging met het Zwit serse farmaceutische bedrijf Ro che vastliepen, heeft minister José Serra (volksgezondheid) gisteren bekendgemaakt dat hij het Roche-medicijn Viracept wil laten namaken. Serra meent dat de huidige prijs voor Viracept onredelijk hoog is. Daarom gaat de Braziliaanse overheid vergunningen verlenen voor de productie van het mid del in Brazilië. Hierdoor zouden de kosten van de medicamenten met 40 procent moeten dalen. Brazilië heeft het hoogste aantal geregistreerde aids-patiënten van alle landen in Latijns-Ame- rika. Het grootste land van Zuid- Amerika telt 230.000 inwoners met aids. Serra spreekt van een noodsituatie, op grond waarvan het patent geschonden mag worden. Volgens Serra besteedt Brazilië nu een kwart van haar aids- budget aan Viracept. De minis ter sluit niet uit dat er opnieuw onderhandelingen volgen met Roche over een prijsverlaging van het middel. Roche bood eerder dit jaar een prijsdaling van 13 procent aan, maar daar mee stemde de Braziliaanse overheid niet in. door Johan Lamoral svdney/rtr - Australische we tenschappers hebben nieuwe manieren gevonden om beter vlees te produceren en malsere en sappiger biefstukken. Ge sproken wordt over een nieuwe doorbraak in de gentechnologie. De Australiërs werkzaam bij het onderzoekscentrum voor Vee en Vleeskwaliteit zeggen dat ze ge nen hebben gevonden die te maken heeft met de malsheid van vlees. Ook werd duidelijk dat koeien die langzaam lopen beter smaken dan hun snellere soortgenoten. De directeur van het centrum, Bindon, benadrukte dat er geen sprake is van het manipuleren van genen van vee. „Wij gebrui ken die alleen maar als hulp middel bij de selectie". Hij zei dat het voor het eerst is dat er een gen is gevonden dat te ma ken heeft met de malsheid van vlees. Eerder was al het gen ge vonden dat zorgt voor vet in het spierweefsel. Het onderzoeksproject heeft de genen geïdentificeerd die zowel te maken hebben met mals als met taai vlees. Fokkers kunnen daardoor dieren selecteren met het 'mals-gen' en zonder de 'taai-genen'. Eerder zijn al ge nen opgespoord die te maken hebben met bepaalde ziekten, maar de ontdekking van de ge nen verantwoordelijk voor vet gehalte en malsheid zijn de eer ste die nuttig zijn voor het pro ductieproces. Australië is al de grootste vlees- exporteur ter wereld. En Bindon verwacht dat de nieuwe door braak het land een voorsprong zal geven op de concurrenten. Met zijn lange slanke vleugels is de grote albatros een perfecte zweefvlieger. Het merkwaardige daarbij is, dat hij tijdens zijn soms urenlange vluchten nauwelijks meer energie verbruikt dan tij dens een rustpauze op het land. Franse biologen van het Centre National de la Recherche Scienti- fique (CNRS) in Villers-en-Bois en Amerikaanse wetenschappers van de universiteit van Californië in Santa Cruz, hebben voor het eerst de vliegtechniek van de al batros bestudeerd en kwamen tot merkwaardige bevindingen. Volgens hun verhaal in het Brit se wetenschappelijk vaktijd schrift Proceedings of the Royal Society, kozen zij voor hun expe rimenten de grote trekalbatros, die op de Possession-eilanden broedt, tussen Madagascar en de Zuidpool. Daar rustten zij enkele albatrossen met een zen dertje uit dat via de satelliet kon worden gevolgd. De vogels kre gen ook sensoren mee die de hartslag registreerden en signa leerden wanneer zij in de lucht waren of op de golven dobber den en op het land uitrustten. De trekalbatros of Diomedea exulans brengt het grootste deel van zijn leven in de lucht boven de open zee door waar hij naar voedsel speurt. Zijn voorkeur gaat uit naar inktvissen, maar hij vangt meestal alles wat zwemt en beweegt en versmaadt zelfs de eetbare resten niet die door de scheepskoks overboord wor den gekiept. In tegenstelling tot de meeuwen die een gelijkaardig menu heb ben maar tussendoor dikwijls landen en opstijgen, blijft de al- Niksdoen en vliegen kosten de albatros weinig moeite, maar opstij gen drijft zijn hartslag tot grote hoogte. Foto: Kina batros soms urenlang in de lucht. En daar heeft hij een goe de reden voor. Met zijn gewicht van soms meer dan tien kilo, is weer opstijgen na een landing op zee een uiterst moeizame en uitputtende bedoening. Zowel te land als op het water moet de albatros bij het opstijgen krach tig met de vleugels slaan en te gelijkertijd zo hard mogelijk lo pen. In rusttoestand is zijn hart slag niet hoger dan die van een mens, maar tijdens het opstij gen stijgt de hartslag tot 230 sla gen per minuut. Wanneer hij dan eindelijk zijn vlieghoogte heeft bereikt, duurt het soms meer dan een half uur voordat zijn hartslag weer nor maal is geworden. Met zijn drie meter lange vleugels laat hij zich dan moeiteloos op de wind drij ven en kiest daarvoor feilloos de meest gunstige thermiek uit. Een albatros haalt zonder grote inspanning een snelheid van ge middeld vijftig kilometer per uur. Zijn hartslag bedraagt dan niet meer dan zeventig slagen per minuut en dat is precies zijn hartslag tijdens rustpauzes op het lanfl of op zee. Daarmee is de albatros een van de vogels die het zuinigst met hun energie omspringen. Voor de albatros is de zeevisserij de grootste bedreiging. De vo gels storten zich namelijk maar al te graag op de aaslijnen die de vissers uitzetten en blijven er aan hangen. Visserij-experten hebben uitgerekend dat jaarlijks tienduizenden vogels op die manier aan hun einde komen. Het voortbestaan van de grote albatros komt daardoor in ge vaar, want hij plant zich moeilijk en langzaam voort. De grote al batros, die meer dan vijftig jaar oud kan worden, begint zich immers pas op zijn tiende voort te planten en broedt om de twee jaar niet meer dan één ei uit. Vandaar dat internationaal gere nommeerde biologen er bij de grote visserijlanden in de Indi sche Oceaan op aandringen dringend maatregelen te nemen om de albatros niet langer in ge vaar te brengen. maastricht/gpd - In de herse nen van pedofielen komen meer stresshormonen voor dan bij andere mensen. Dat blijkt uit onderzoek van de Maastrichtse hoogleraar psychiatrie M. Maes. Pedofielen hebben meer stress en daardoor ook meer stresshormonen in de hersenen. Maes denkt dat antidepressiva, zoals Prozac, heilzaam kunnen zijn voor deze mensen. Maes doet sinds begin jaren tachtig onderzoek naar psychi sche stoornissen zoals depressi viteit en schizofrenie. Hij richtte vier jaar geleden zijn vizier op pedoseksuelen, mede door het schokkende kindermisbruik in de affaire-Dutroux. De professor onderzocht de biochemische re acties in de hersenen van 25 Vlaamse pedofielen. Hij consta teerde dat bij de onderzoeksper- sonen het serotoninesysteem was ontregeld. Serotonine speelt in de menselijke huishouding een belangrijke rol als het gaat om stemmingen en gedrag. De wetenschapper trof boven dien een veel hogere concentra tie stresshormonen aan dan normaal en ontdekte in sommi ge gevallen een ongebruikelijke vetzuurwaarde in het brein. De bevindingen van het onderzoek zijn deze maand verschenen in enkele internationale vakbladen. De 25 proefpersonen kwamen uit de provincie Antwerpen. Van hen is een aantal naar voren ge schoven door de Belgische justi tie, maar niettemin deed ieder een vrijwillig mee aan het on derzoek. Omdat veel pedofielen kampen met andere kwalen zo als depressiviteit of alcoholisme, was een strenge selectie nodig voor de betrouwbaarheid van het onderzoek. „Het was vrij moeilijk om 'zuivere' pedofielen te rekruteren", aldus Maes. De onderzochte pedofielen brachten vijf tot zes uur door op een ziekenhuisbed van de Uni versiteit Antwerpen. Ze k een medicijn toegediend aanmaak van serotonine s leert. Iedere dertig werd een bloedmonster afj men en moest telkens opi dezelfde vragenlijst wordf pj gevuld. If; De bloedanalyses gaven aa y de biochemie in de her K van de proefpersonen spoord was. Terwijl de ant rs den op de repeterende ie een goed beeld gaven v stemmingswisselingen di n pedofielen ondergingen, andere woorden: het g di werd duidelijk beïnvloed de afwijkende biochemiscl acties in de het brein. Maes is inmiddels druk d( je om een vervolgonderzof p, poten te zetten. De nadruk d( dan te liggen op het make hersenscans van pedo n - Maes hoopt zo het bioc di sche proces in het brein te gronden. Verder gaat de hoogleraa therapie opzetten voor pe len. „Ze lijden aan een c< lestoornis van hun impuls re bouwen geestelijk een spanning op die zich mljr ontlaadt in een seksuele Telkens weer. Met antidejfao va zoals Prozac zou de b er mische spiegel beter be jn baar zijn." Hij tekent daarbij aan dat filie niet alleen een kwes4Sl biochemie hoeft te zijn m aanleg voor pedofilie kan goed worden veroorzaakt een trauma in de kindei s\ Dat kan leiden tot stress ai ontregeling van het bioc uj; sche proces veroorzaken." Of iedere pedofiel dan ei et dwongen behandeling mo en dergaan? Maes: „Dat is n ip reet mijn probleem, ma; de politiek. Ik ben weten; per." 1 ill lo la-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 12