Rente VS naar dieptepunt ECONOMIE 'Muziek is in ieder geval wel gezellig op het werk' FNV vermoedt opzet achter faillissement Europa Parket DSM-spotschokkend of een schot in de roos Energiebedrijf Nuon maanden achter met zakelijke rekeningen Nieuwe opsporingsdienst tegen uitkeringsfraude Poppenprotest tegen genbabyvoeding Belgische economie in recessie Van Rembrandt naar Breitner izine vier t goedkoper rdam - Benzine en diesel >n flink goedkoper. Markt - Shell heeft benzine 4 cent s verlaagd. Een liter super aan de pomp 2,61 er. Euro ongelood gaat 2,49. Diesel daalt 3,2 De adviesprijs gaat naar per liter. ikeliers nog europroof ht-Zo'n 10.000 winke- lebben hun betaalauto- nog niet geschikt laten n voor de euro. Dat meldt iay, de instelling die het onisch betalingsverkeer in ind regelt. De betrokken jdoenden lopen het risico 1 januari geen pinbetalin- reditcards of chipknip per te kunnen accepteren. iay is bezorgd omdat het aag is of deze automaten ip tijd omgebouwd kun- forden. De meeste winke- 150.000, hebben al stap- ndemomen om hun ap- n te laten aanpassen. ien weg Bavaria iut - Bierbrouwer Bavaria shout schrapt honderd ar- ilaatsen als maatregel om istgevendheid te verbete- e banenvermindering is ivolg van het terugbren- in de vierploegendienst ien drieploegendienst, lee is de uitbreiding met oeg, twee jaar geleden, [edraaid. De verminde in het aantal arbeids- en - volgens de meest re- gegevens werken bij Ba- 185 mensen - zou onder worden opgelost door egde pensionering en het rlengen van tijdelijke eten. 9 kost GWK ijl inkomsten it - De euro kost de WisselKantoren (GWK) weederde aan inkomsten [wisseltransacties. De ba- de belangrijkste activiteit 3 NK zullen door de intro- i van de nieuwe munteen- Dlgend jaar ruim 60 pro- ii iger uitkomen, zo heeft 2, ik gisteren gemeld. Daar- 5WK nu al bezig het aan- i rknemers terug te bren- ind vorig jaar telde de ïog 650 personeelsleden, dat aantal op 550. Uit- ijk blijven er 400 tot 450 emers over. Daarbij gaan tien van de zeventig ves- n dicht. De baten uit het iselen van vreemde valuta 100 miljoen gulden ver- ex de grootse inkomsten is an GWK. a geld IMF r Argentinië o; ygton - Argentinië krijgt os tra noodkrediet van acht 1 dollar van het Interna- ot Monetair Fonds (IMF) '0-ap de eerder toegezegde Jo; n miljard dollar. Dat loi oorkomen dat het land uldverplichtingen niet oc an nakomen. Het IMF het akkoord gisteren na twaalf dagen moei- 6Ï inderhandelen. Het be- an het fonds moet de nkomst nog goedkeuren, beurt waarschijnlijk be- itember. Dan komt on- llijk vijf miljard van de iiljard dollar beschikbaar. erzoek naar iter Numico 'rk - Justitie in de Ameri- staat Florida is een on- 2< k begonnen naar be- 4 igingen van ongeoorloof- dijken tegen General on Companies (GNC), chter van het Nederland- ïico. Het bedrijf zou vita- en andere producten en waarvan de uiterste 79 sdatum is verstreken. ïft The Wall Street Jour- 2Ó idaag gemeld. Volgens j ordvoerster is GNC de e verkoper van vitami- voedingssupplementen 0n°! S. Numico nam het be- 1999 over voor omgere- ,4 miljard gulden. woensdag 22 AUGUSTUS 2001 geleen/anp - DSM houdt vast aan een controversieel reclame filmpje waarin op een schiet baan op een man wordt ge vuurd. De Reclame Code Com missie vindt de commercial zeer schokkend als kijkers er onver hoeds mee worden geconfron teerd en verklaarde klachten over het filmpje deels gegrond. DSM tekent bezwaar aan tegen het oordeel. De Reclame Code Commissie heeft ook begrip voor DSM. De klacht dat het tv-spotje een ver keerd beeld van een schietbaan geeft, is ongegrond verklaard. Volgens de commissie is het beeld niet reëel en duidelijk in scene gezet. Wel acht de Recla me Code Commissie het geheel in strijd met de goede smaak. Daarom luidt het advies aan DSM het filmpje niet meer uit te zenden. Het chemieconcern is druk be zig het wat stoffige imago van zich af te schudden. Met het re clamefilmpje wordt een kogel vrij vest, gemaakt van de nieuwe Dyneema-vezel, aangeprezen. Het slachtoffer op de schietbaan wordt dan ook door een aantal kogels vol op de borst geraakt, wankelt, maar blijkt niet ge wond. Het past allemaal in de campagne 'Unlimited. DSM'. „Wij zien geen enkele aanleiding om met de spot te stoppen", zegt een DSM-woordvoerder. „Zelfs het NOS-joumaal heeft het filmpje bijna helemaal uitge zonden op de avond dat onze halfjaarcijfers eind juli werden gepresenteerd. En op onze web site krijgen we ook behoorlijk wat positieve reacties." DSM wil de commercial nog maanden op tv vertonen. Of dat gebeurt, is onduidelijk. Voorlo pig is uitzending gegarandeerd. DSM wil nu proberen de Recla me Code Commissie op andere gedachten te brengen. Lukt dat niet, dan adviseert de commis sie de STER waarschijnlijk het spotje te weren. wordt verspreid over de regio nale vestigingen. De SIOD richt zich in eerste instantie op uitke ringsfraudezaken van minstens 25.000 gulden en premiefraude zaken van minstens een ton. De SIOD-ambtenaren krijgen verregaande bevoegdheden. Zij mogen telefoongesprekken af luisteren, criminele groepen in- groningen/den haag/anp - Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW) zet per 1 januari 2002 een nieuw orgaan in in de strijd tegen uitkerings- en premiefraude: de SIOD. Deze Sociale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst moet zich profileren als een FIOD voor sociale verze keringen. Het hoofdkantoor van de dienst komt in Den Haag; deelvestigingen komen in Am sterdam, Groningen, Breda, Roermond en Arnhem. De SIOD gaat 345 medewerkers tellen, waarvan er 70 op het hoofdkantoor komen te zitten. De rest van de werknemers filtreren, auto's doorzoeken en pseudoaankopen doen. Gewone sociale rechercheurs mogen dat niet. Het kabinet besloot vorig jaar tot de oprichting van de SIOD. De dienst valt onder de verantwoordelijkheid van het ministerie van SZW. BASEL - Actievoerders van de milieuorganisatie Greenpeace hebben gisteren voor het hoofdkantoor van de Zwitserse farmaciegigant Novartis een groot aantal poppen ge plaatst met mini-protestborden. De demonstratie is bedoeld als protest tegen de produc tie van babyvoeding met genetische gemodificeerde bestanddelen door dochteronder neming Gerber. In 1999 kondigde het bedrijf al aan te stoppen met het gebruik van gen- mais, gensoja en andere gemodificeerde ingrediënten. Foto: Reuters/Georgios Kefalas FED verlaagt tarief voor zevende keer dit jaar door onze correspondent Jaap van Wesel Washington - De Amerikaanse Centrale Bank, de Federal Re serve, heeft de rente opnieuw met een kwart procent ver laagd. Het was de zevende keer dit jaar dat de FED de rente verlaagde in een poging drei gende inflatie af te wenden. Het is mogelijk dat de FED dit najaar de rente, die nu op zijn laagste niveau is in bijna 20 jaar, nog verder zal verlagen. Een lagere rente maakt het voor consumenten en het bedrijfsle ven goedkoper geld te lenen en geeft daarom een injectie aan de economie. Maar zo'n injectie werkt met een vertraagde reac tie. Toen de FED in januari van brussel - De Belgische econo mie heeft volgens vier banken in het tweede kwartaal van dit'jaar een recessie doorgemaakt. Vol gens de Bank Brussel Lambert houdt die ook aan in het derde kwartaal. De overige drie ban ken - Fortis, KBC en Dexia - zijn iets optimistischer. Economen van de banken zeg gen dat in de Belgische zaken krant Financieel Economische Tijd. In het tweede kwartaal zou sprake zijn van een krimp van de economie van 0,3 tot 2 pro cent. Over het hele jaar gezien verwachten de banken een groei die schommelt tussen de 1,6 en 2,1 procent, aanzienlijk minder dan eerdere ramingen. In het laatste kwartaal van dit jaar verwachten de banken een omslag. De Belgische economiè zou daardoor volgend jaar weer met 2,5 tot 3 procent groeien. dit jaar met de serie renteverla gingen begon, was de hoop en verwachting dat het effect gedu rende de zomer voelbaar zou zijn. Maar dat is tot dusver nog niet het geval geweest, al zijn er gemengde signalen over de koers van de Amerikaanse eco nomie. De optimisten verwach ten een opleving in het derde kwartaal van dit jaar, maar de zelfde optimisten verwachtten ook al een opleving in het twee de kwartaal. Aan de ene kant regent het van sombere kwartaalverslagen met tegenvallende winstcijfers met inkrimping en ontslagen als ge volg. Dat is een ernstige rem op de economische groei die vrij wel tot stilstand is gekomen. Een tweede teken aan de wand is dat ook de economieën van Europa en Japan stagneren. Het is vrij uniek dat de drie grote economische blokken tegelijker tijd een malaise doormaken. Het gevolg is dat de een de andere niet uit het dal kan trekken. Een lichtpunt is dat de Ameri kaanse consument tot dusver niet in paniek is geraakt en geld blijft uitgeven. De consumptie is ook de afgelopen maand op ni veau gebleven, een aanwijzing dat Amerikanen blijven consu meren ondanks de teruglopen de economie. Dat is belangrijk, omdat de Amerikaanse econo mie getrokken wordt door de consument, meer dan in Eüropa en Japan het geval is. Een positieve ontwikkeling is verder dat de olieprijs is ge daald. Dat drukt de productie kosten Er zijn ook geen tekenen van toenemende inflatie, zodat de FED ook de komende maan den de rente nog verder kan verlagen zonder het risico te lo pen in een spiraal van inflatie, loon- en prijsstijgingen te gera ken. Wall Street had op meer ge hoopt. Met name de organisatie van producenten had een be roep op Alan Greenspan, de voorzitter van de FED, om de rente met een half procent te verlagen. De gehele handelsdag hadden de indexen op lichte winst gestaan. Na het rentebe- sluit sloeg de stemming om. De Dow sloot 1,4 procent lager op 10.174,14 punten. De index van technologiefondsen Nasdaq zakte met 2,7 procent naar 1.831,32. Bond vraagt curator om onderzoek barneveld/gpd - FNV Bondge noten heeft het sterke vermoe den dat Europa Parket bewust heeft aangestuurd op een faillis sement. De bond heeft de cura tor verzocht te onderzoeken of deze vermoedens kloppen. Bestuurder Plagge legt uit waar om de bond vermoedt dat Euro pa Parket op een faillissement heeft aangestuurd. „Op 1 juli 2001 is van Flamingo Parket weer een actieve BV gemaakt. Vervolgens is elf man personeel daar naar toe gegaan en is het werkkapitaal, namelijk het hout, er in ondergebracht. Korte tijd later is Europa Parket failliet." Schuldeisers worden hiermee benadeeld, omdat er minder ka pitaal beschikbaar is om de schulden af te betalen en dus meer schuldeisers achter het net vissen. In reactie op het verzoek van FNV Bondgenoten zegt mede werker F. Rikmenspoel namens de curator dat hij er naar zal kij ken. „Dat soort transacties on derzoeken we altijd, in elk faillis sement. Dat gaan we in een la ter stadium doen. De curator heeft nu wel wat anders aan zijn hoofd, hij probeert zoveel mo gelijk uit de boedel te gelde te maken." Gisteren werd bekend dat Euro pa Parket doorgaat met twee fili alen in Bameveld en Neede. De ze winkels zijn inmiddels weer open. De familie Versteeg, op richter van het bedrijf, heeft ka pitaal gestoken in de doorstart. Zes filialen blijven gesloten. FNV Bondgenoten verwacht dat als gevolg van de doorstart onge veer vijftien van de 75 werkne mers hun baan behouden. Mensen die een vloer hebben gekocht in Barneveld of Neede krijgen die alsnog geleverd. Bij de andere vestigingen worden alleen nog afhaalvloeren - die door anderen worden gelegd- geleverd/ De curator heeft dat zo geregeld om meer geld voor de schuldeisers binnen te halen. Klanten die een aanbetaling hebben gedaan, maar die niets krijgen geleverd, kunnen hun geld terugkrijgen via het waar borgfonds van de Centrale Branchevereniging Woningin richters. Wie een Europa Parket vloer heeft die krom staat of an derszins niet goed is, heeft pech; het nieuwe Europa Parket neemt geen garantieclaims van het failliete deel over. Europa Parket kwam in problemen door de toenemende concurrentie in de parketbranche. Steeds meer mensen kopen hun houten vloer bij bouwmarkten. Het ou de Europa Parket had filialen in Bameveld, Bleiswijk, Drachten, Neede, Nieuw-Vennep, Roosen daal, Utrecht en Wormerveer. Amsterdam - Zo'n 500 'bewoners' van het Philips- hoofdkantoor aan het Amstelplein in de hoofdstad verhuizen dezer dagen naar hun nieuwe onderko men. Tot dusver waren ze gehuisvest in de Rem- brandt-toren(rechts). Het nieuwe kantoor, de er naast gelegen Breitner-toren(midden), is 94 meter hoog en telt 23 verdiepingen met een totale vloer oppervlakte van 34.000 vierkante meter. Het ge bouw bevat de modernste snufjes op het gebied van ventilatie, toegangscontrole en energiebespa ring. De verlichting wordt automatisch afgestemd op het aanwezige daglicht en in onbezette kanto ren gaat de verwarming en verlichting op. een laag pitje. Op 23 oktober moet de verhuisoperatie vol tooid zijn. Foto: GPD/Capital Photos amsterdam/gpd - Bijna twee honderd zakelijke klanten van energieleverancier Nuon moe ten nog tot november wachten voordat zij hun eerste stroomre kening van dit jaar ontvangen. Zij hebben al vanaf januari geen rekening gehad van Nuon. Oor zaak is, aldus het energiebedrijf, de omschakeling naar een nieuw, geïntegreerd administra tief systeem dat de vier bestaan de systemen moest vervangen. Het feit dat Nuon verschillende klantenregistraties had, was het gevolg van de fusies met andere energiebedrijven. In maart had den de problemen al verholpen moeten zijn, inmiddels staat vast dat het tot november gaat duren. De Nuon-woordvoerster weigert het woord 'chaos' in de mond te nemen. „Elke klacht is er een te veel. Inderdaad, het duurt lang, maar onze experts zeggen dat het niet anders kan." De tijd dringt voor Nuon omdat 1 janu ari de markt voor middelgrote stroomklanten vrij wordt voor concurrentie. Nuon telt naar ei gen zeggen circa tweeduizend klanten in dat segment. De vrees bestaat dat klanten bij aanhou dende problemen op zoek gaan naar een andere leverancier. Nuon zegt de problemen 'in te genstelling tot onze gewoonte, ditmaal erg goed te hebben ge communiceerd met de betrok ken klanten'. Alle betrokken klanten zijn erop gewezen dat de betalingsplicht blijft en dat men in de boekhouding reke ning dient te houden met nage komen rekeningen voor ener gieverbruik. Sommige klanten betalen Nuon alvast een maandelijks voor schot. Welk ongeïnd bedrag er uitstaat, wil .Nuon niet zeggen. „Wij hebben rente-nadeel, de klanten rente-voordeel." Nuon zegt straks, wanneer de rekeningen worden verstuurd, niet te persisteren bij onmiddel lijke betaling. „Als we tien maanden geen rekening hebben gestuurd kunnen we moeilijk verlangen dat de rekening als die komt onmiddeJU^c wordt be taald", aldus de woordvoerster. „We moeten coulant zijn." chting van 'e onald's igton - De federale re- e in de VS, de FBI, heeft irsonen aangehouden op king van oplichting. Ze -[McDonald's 13 miljoen 31 miljoen gulden) af- - hebben gemaakt. Dat B zij door de afgelopen zes knoeien met prijsvragen romotiecampagne van 2 irikaanse hamburgerke- 2 zouden de verdeling van gste prijzen naar hun 4 ebben gezet. door ed blaauw/anp tilburg/haarlem - Muziek heeft geen positief effect op de prestaties van mensen. Ook draagt muziek niet bij aan een betere werksfeer. Dat blijkt uit experimenteel onderzoek van de We tenschapswinkel van de Katholieke Universiteit Brabant, die de conclusies gisteren naar buiten bracht. Het onderzoek werd verricht in opdracht van de stichting Bestrijding Akoestische Vervui ling (BAM), die tot doel heeft ongewenste gelui den te elimineren danwel te beperken. Onderzoekers Vera Rijcken en Esther de Brou wer stelden 59 personen bloot aan diverse soorten geluid en muziek en lieten hen onder wijl diverse taken verrichten. Het blijkt dat mensen geheugentaken opmerkelijk beter ver richten zonder geluid. Bij overige taken wer den geen belangrijke verschillen gevonden. Het maakt bij de geheugentest overigens niet uit of mensen naar radio, spraak of klassieke muziek luisteren: in alle gevallen scoorden de proefpersonen slechter dan de personen die taken in stilte volbrachten. Presentator Wim Rigter van Avro's Arbeidsvi taminen, een bijna legendarisch radiopro gramma dat sinds jaar en dag wordt beluisterd binnen bedrijven, noemt het een zeer slecht onderzoek. „Die 59 personen bleken 59 stu denten te zijn. Dat is niet bepaald representa tief. Stel dat er op de werkvloer absolute stilte heerst, dan gaan mensen zich ergeren aan bij voorbeeld een telefoon die twee bureaus ver der blijft rinkelen of iets wat op de grond valt. Trouwens, ik weet van chirurgen dat ze tijdens hun werk klassieke muziek op hebben staan." Dirk van der Aar is werkzaam in de keuken van De Hartekamp in Heemstede, een instel ling voor geestelijke en/of lichamelijk gehandi capten. „Wij hebben altijd muziek op staan. Meestal de zender 538. Heeft muziek geen po sitief effect op ons werk? O! Nou het is in ieder geval wel lekker gezellig." Bij Sony Music En tertainment in Haarlem draait alles om mu ziek, zegt een woordvoerster. „Zeker waar ge assembleerd wordt en in de distributie is mu ziek te horen." Ook in de brou\verij van Heineken in Zoeter - woude wordt tijdens het werk muziek ge draaid en bij Nuon in Haarlem staat in ver scheidene kamers een radio. „De mensen mo gen zelf besluiten of ze wel of geen radio op de kamer willen", aldus de Nuon-woordvoerster. Bij de Visafslag in IJmuiden staat geen radio aan.Als je geconcentreerd bezig bent met het inkopen van vis, wil je geen muziek aan je hoofd. Maar als er iemand jarig is wordt er uit volle borst gezongen, hoor." Hannie Jumelet van de IJmuidense Rondvaart Maatschappij zegt dat haar passagiers vooral allerlei wetenswaardigheden willen horen. „Maar als de tocht wat langer duurt, is het na tuurlijk ook heerlijk om louter en alleen naar de zee te luisteren. Zo rustgevend." Bij levens- middelenbedrijf de Knorr-fabriek in Loos- drecht moet de woordvoerster het antwoord schuldig blijven. „Ik zoek het uit of er muziek wordt gedraaid", zegt een medewerkster. Ze belt binnen tien minuten terug. „Ze luisteren hier met veel plezier naar Veronica, zo hoor ik." De twee onderzoeksters haakten gistermorgen op het laatste moment af toen ze over hun on derzoek zouden worden ondervraagd op Ra dio 1. „Dat zegt genoeg", aldus Wim Rigter.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9