Gesprek Peres en Arafat BUITENLAND Privé-gevangenis is in VS bedrijf als elk ander Thatcher steunt rechtse Sinn Féin zeer tevreden over opiniepeiling Schuld Amerika aan VN bereikt recordhoogte Toorts voor tolerantie Rebellen verwoesten orthodoxe kerk Haaien bijzonder actief voor kust van Florida kandidaat-leider Tories en hoop op Iding kompels ftSK - Oekraïense hulpver- [S hebben alle hoop opge- n dat ze de tien mijnwer- hinnen redden die na de Ii/an zondag nog in de zitten. Brand maakt )gelijk de kompels, die die meter diepte zit- reiken. Het dodental ijnramp is daarmee op ïen. Er zijn 36 licha- argen. ng Koersk opgeschort iisK - Slecht weer in de Zee blijft de berging ïzonken Russische ;rzeeër Koersk hinde- ;rochtend werd het wege de krachtige ;eschort. De berging dag wegens de wind ge golven ook al ge- et werk is 15 juli be en duurt nog tot zeker ieptember. Twee Ne- difcidse bedrijven, Smit Inter- inal en Mammoet, werken bij samen. Zij willen de sk 15 september met 26 ka- omhoog takelen. islust Poetin it Rusland geld [ou - De reislust van de ische president Poetin tzijn land duur te staan, ludget voor de president volgend jaar is verdub- Minister van financiën rin zei gisteren dat de ver- ïg nodig is vanwege de ve zen van de president. Koe- herinnerde er aan dat Po- voorganger Jeltsin in zijn - te jaren Moskou nauwe- log had verlaten. Daarom ide reiskosten volgens nu extra hoog. er afrekening der Corsicanen a - Op Corsica zijn giste- federom twee nationalis- oodgeschoten. De Franse evond de lijken in een uit- mde auto. Volgens justitie leide slachtoffers bondge- ïvan de nationalist Fran- iantoni, die vorige week op iruiloft werd vermoord. Na oord op Santoni hebben heidene Franse politici er emier Jospin op aan ge- 'en zijn wetsvoorstel voor re autonomie voor het ei- 'i voorlopig in te trekken, nstanders van het wets- itel menen dat de regering ize manier de separatisten it eiland beloont. ochet mogelijk h voor rechter ago - De Chileense ex-dic- generaal Augusto Pino- zal mogelijk toch worden ht wegens mensenrech- hendingen onder zijn be- Het hooggerechtshof in ago besloot gisteren met ïene stemmen te onder in of het besluit van een e rechtbank om hem niet volgen rechtmatig was. lof van Beroep bepaalde juli dat de 85-jarige Pino- vanwege zijn slechte ge heid niet berecht kon wor- Volgens de aanklagers was tspraak van het hof deels seerd op een wet die nog ran kracht is. tse Helms laat Senaat' HNGTON - De uiterst con- tieve Republikeinse sena- sse Helms maakt vandaag id dat hij zich in 2003 niet iuw verkiesbaar stelt voor nerikaanse Senaat. Dat en verscheidende media VS. De 79-jarige Helms it met een slechte gezond- Helms werd in 1972 voor erst voor de staat North ina in de Senaat gekozen, teeg bekendheid als voor van de commissie buiten- ie zaken van de Senaat, is is medeverantwoordelijk de betalingsachterstand Ie VN. Ook is hij fel gekant ihet toekomstige Interna al Strafhof in Den Haag. vincie Servië gt autonomie ado - De Servische rege- 5 het volgens premier Dj- eens geworden over meer lomie voor de Noord-Ser- e provincie Vojvodina. woont een grote Hongaar - nderheid. De provincies dina en Kosovo genoten 'dood van de Joegoslavi- president Tito in 1980 ver- de autonomie. Die werd in 190 afgeschaft door de nalige Servische president evic. Dat was één van de tten tot het uiteenvallen aegoslavië, omdat de an- leelrepublieken er een eken van Servische over- ing in zagen. new york/rtr-anp - De schuld door onze correspondent Harm Harkema londen - Sinn Féin, de politieke tak van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), heeft gisteren tri omfantelijk gereageerd op een onderzoek dat aangeeft dat de Britse bevolking Noord-Ierland, dat deel uitmaakt van het Ver enigd Koninkrijk, maar al te graag afstaat aan de Republiek Ierland. Volgens het onderzoek, gehou den in opdracht van het Britse dagblad The Guardian, vindt 41 procent van de Britten dat Noord-Ierland en Ierland moe ten worden herenigd. Slechts 26 procent pleit voor behoud van de provincie als deel van het Verenigd Koninkrijk. Sinn Féin riep de Britse premier Blair op rekening te houden met de uitslag. Het is nu volgens de partij duidelijk dat alleen volle dige Ierse eenheid en onafhan kelijkheid volstaat. De pro-Britse unionisten in Noord-Ierland, die voor alles deel willen blijven uitmaken van het koninkrijk, reageerden niet op het onder zoek, maar het staat vast dat ze er niet blij mee zijn. Het onderzoek bevestigt de een zame positie waarin de unionis ten zich bevinden. Ze zijn de trouwste onderdanen van het Verenigd Koninkrijk, maar in Engeland, Wales en Schotland worden ze in toenemende mate beschouwd als fanatici die bui ten de werkelijkheid staan en in het verleden leven. Pijnlijk voor de unionisten is ook dat het grootste deel van de Britten geen partij voor hen kiest in het huidige conflict over het vredesproces. Maar liefst 64 procent van de Britten vindt dat republikeinen en unionisten evenveel schuld hebben aan de impasse, In het in 1998 gesloten vredes akkoord is herbevestigd dat Noord-Ierland deel uitmaakt van het Verenigd Koninkrijk. Wel zijn bestuurlijke banden j tussen Noord-Ierland en de Re- pretoria - Schoolkinderen in Pretoria steken een kaars op in het kader van een landelijke campagne Toorts voor tolerantie tegen racisme. De kaarsen blijven branden tot de afslui- publiek aangeknoopt. t'ng - °P 7 september - van de VN-conferentie tegen racisme die de komende weken in het Zuid-Afrikaanse Durban wordt gehouden. Foto: Reuters/Juda Ngwenya van de Verenigde Staten aan de Verenigde Naties heeft de re cordhoogte van 2,33 miljard dollar (5,62 miljard gulden) be reikt. Dit heeft de volkerenorga nisatie gisteren in New York be kendgemaakt. Het slechte betaalgedrag van Washington is de VN al jaren een doom in het oog. Toegezeg de contributies worden tegenge houden door conservatieve Amerikaanse parlementariërs. VN-secretaris-generaal Annan heeft de VS geadviseerd met het achterstallige geld over de brug te komen vóór president Bush in september zijn eerste toe spraak houdt voor de Algemene Vergadering van de VN. Na lange onderhandelingen wa ren VS en VN vorig jaar en dit jaar enkele kortingen overeen gekomen op de Amerikaanse contributie. In ruil daarvoor be loofde de Amerikaanse Senaat nog dit jaar 582 miljoen dollar over te maken. Dat geld wordt nu nog tegenge houden door het Huis van Afge vaardigden. Conservatieve par lementariërs willen met de con tributiebetaling alleen instem- r men als tegelijkertijd een wet wordt aangenomen die samen werking met het Internationaal Strafhof (ICC) verbiedt. De conservatieven zijn bang dat ooit Amerikanen worden aange-. klaagd wegens oorlogsmisdaden door het hof, dat naar verwach ting in 2002 of 2003 in Den Haag wordt opgericht. Het ICC moet wereldwijde bevoegdheid krij gen voor de berechting van ver dachten van de zwaarste inter nationale misdrijven, zoals gen ocide (volkerenmoord), misda den tegen de mensheid en oor logsmisdaden. Het ICC wordt een permanente instelling, in te- genstelling tot de tribunalen voor ex-Joegoslavië en Rwanda. Conservatieve politici willen zelfs dat de wet de Amerikaanse president de mogelijkheid geeft militairen naar Den Haag te stu ren óm Amerikaanse burgers te bevrijden die door het ICC wor den vastgehouden. skopje/afp - De Macedonische regering heeft de Albanese UQK- rebellen er van beschuldigd gis teren een orthodoxe kerk te hebben verwoest. Bovendien zouden de rebellen opnieuw het staakt-het-vuren hebben ge schonden. Het kerkgebouw in het dorp Lesok, dat onderdeel is van een kloostercomplex, is in de vroege ochtend opgeblazen. De kerk is gebouwd in de 13de eeuw. Het dorp, in het gebied rond Tetovo, werd voornamelijk bewoond door Macedoniërs. Die zijn in middels verjaagd door de rebel len. De Macedonisch-Orthodoxe Kerk heeft naar de Albanezen er naar aanleiding van de verwoes tingen van beschuldigd dat zij het hart van de Macedonische beschaving en cultuur hebben willen treffen. „Deze kerk had een waarde voor de beschaving en voor de gehele wereld", rea geerde de priester Timotej, woordvoerder van de Orthodoxe Kerk. „De Albanezen willen de culturele erfgoederen en de be schaving van het Macedonische volk vernietigen." Minister Samoilova-Cvet- anovska van cultuur aarzelde niet een vergelijking te maken met de vernietiging van eeu wenoude Boeddhabeelden door de fundamentalistische Taliban in Afghanistan. In de nacht is er onder meer geschoten vanuit de dorpen Vratnica, Popova Sapka, Poroj en Gajre. Ook in de regio Kumanovo openden rebellen het vuur op Macedonische strijdkrachten. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Joschka Fi scher is er in geslaagd een ge sprek te organiseren tussen Shi mon Peres en Yasser Arafat. Zijn Israëlische collega en de Pales tijnse president zullen volgende week praten, mogelijk in Berlijn. Maar Israëliërs noch Palestijnen lijken koud of warm te worden van deze nieuwe kans op een staakt-het-vuren. Na elf maan den intifada en een reeks mis lukte pogingen een eind te ma ken aan het geweld, geloven ze niet dat vooruitgang in zicht is. Ook vanmorgen was er weer ge weld: bij een urenlang vuurge vecht met het Israëlische leger in Nablus op de Westelijke Jor- daanoever werden zeker vier Pa lestijnen gedood. De voornaamste reden voor dat pessimisme is de indruk dat geen van beide partijen werke lijk geïnteresseerd is in een staakt-het-vuren. Daarom is ook een eerdere poging van Fischer op niets uitgelopen. De Duitser was toevallig in Tel Aviv toen daar op 1 juni bij een bomaan slag bij een discotheek 22 meest jonge Israëliërs omkwamen. Hij begon onmiddellijk een di plomatiek offensief dat had moeten leiden tot de uitvoering van het internationaal aanvaar de Mitchell-plan, waarbij hij van Israël gedaan kreeg dat het geen wraakactie zou ondernemen. Fischer's bemiddelingspoging liep op de klippen doordat Israël niet serieus werkte aan het ver lichten van de druk op de Pales tijnen. En op hun beurt gingen Palestijnse radicalen na een kor te pauze door met bomaansla gen. Peres heeft onlangs toege geven dat Israël na dat eerste Duitse initiatief zijn beloften niet is nagekomen. De Palestijnen stelden voor een gesprek met Peres aanvankelijk als voorwaarde dat Israël de be zetting van het Orient House (het PLO-hoofdkwartier in Oost- Jeruzalem) en andere Palestijnse instituten zou moeten opheffen. Maar het kostte Fischer weinig moeite Arafat over te halen dat te laten vallen. De Europese Unie, en Duitsland in het bij zonder, is tenslotte de grootste contribuant aan de Palestijnse schatkist. In Sharon's kabinet is alleen al het feit dat Peres met Arafat gaat praten zeer omstreden. De meeste ministers vinden dat het gesprek een verkeerd signaal geeft. Dat vindt ook oud-pre mier Barak, van Peres' eigen Arx>' beiderspartij. Sharon ziet niets in praten met Arafat, die hij een 'terroristenleider' noemt. Een EU-waarnemer bekijkt de resten van de kerk in Lesok. Foto: Reu- ters/Petr Josek new smyrna beach/ap - Bijna de helft van alle aanvallen van haaien op mensen in de wereld heeft dit jaar plaatsgevonden voor een klein stuk van de oost kust van Florida. Alleen al afge lopen weekeinde werden zes surfers door haaien aangevallen langs de ongeveer tachtig kilo meter kuststrook van Volusia County, het gevaarlijkste 'haai- engebied' ter wereld. De stran den daar staan bekend als een paradijs voor surfers, maar wer den maandag voor een deel af gesloten vanwege de aanwezig heid van haaien. De universiteit van Florida houdt sinds 1958 het aantal aanvallen van haaien op men sen bij. Dat liep van 58 in 1999 op naar 79 vorig jaar, ofschoon het aantal haaien is afgenomen. Wereldwijd zijn er dit jaar tot nu toe 40 aanvallen van haaien op mensen gemeld, waarvan 17 voor de kust van Volusia Coun ty. Vorig jaar vonden 34 aanval len plaats in Florida, waarvan 12 in Volusia. Meestal zijn surfers het doelwit van de haaien, volgens biologen omdat zij liggend op hun boards voor de haai een grote gelijkenis vertonen met zeehonden en schildpadden, de normale prooidieren. Ook is er een over vloed aan vis dicht bij de kust, waardoor de haaien steeds va ker in de buurt van de stranden komen. En daar zijn ook de sur fers. Slechts een klein deel van de aanvallen is dodelijk. Vorig jaar kwamen tien mensen door haai- enbeten om, van wie één in Flo rida. Maar ernstig zijn de gevol gen van een aanval vaak wel. Vorige maand werd van een 8- jarig jongetje een arm afgebeten. Die kon door chirurgen weer worden aangenaaid, maar het jongetje licht nog altijd in coma. Enkele keren per jaar zijn de verwondingen zó ernstig dat een arm of been moet worden geamputeerd. De afgelopen dagen is ook voor de westkust van Florida onrust ontstaan over haaien. Enkele honderden dieren scholen daar samen voor de kust. Het is niet ongebruikelijk dat er in de Golf van Mexico haaien zijn, maar volgens deskundigen is het wel zeldzaam dat verschillende soorten haaien bij elkaar ko men. Onderzoekers proberen uit te vinden waarom de vissen er zitten. door onze correspondent Jaap van Wesel Washington - De aandelen van de Correc tions Corporation of America, de grootste private gevangenisonderneming in de VS, staan onder druk. Recente berichten willen dat het aantal gevangenen in Amerika daalt, en dat is slecht nieuws voor de be drijfstak van privé-gevangenissen. De California Correctional Peace Officers Association, de cipiersvakbond in Cali- fomië, maakt dus ook een lichte crisis door. Deze vakorganisatie, die de belan gen van cipiers in privé-gevangenissen behartigt, draagt veel geld bij aan verkie zingscampagnes van politici in Califor- nië, met als motto: strengere straffen. De vakbond, één van de machtigste poli tieke organisaties in Califomië, heeft er een direct belang bij dat er streng wordt gestraft. Dat betekent immers meer ge vangenissen en dus werkgelegenheid. Zie daar een paar bijverschijnselen van de privatisering van het gevangeniswezen, een idee dat dezer dagen ook in Neder land weer in discussie is. Het is met de discussie over privatisering van gevangenissen in Amerika als met ie dere andere overheidstaak. De voorstan ders wijzen op grotere efficiency als ge volg van concurrentie. Sommige studies wijzen erop dat privé-gevangenissen vei liger zijn voor bewakers en gevangenen. Er ontsnappen minder gedetineerden, en de kans op een geslaagde terugkeer in de maatschappij is groter dan in de staats gevangenissen. Dat beweert tenminste de Corrections Corporation of America. Anderen heb ben hun twijfels. De gevangenissen moe ten winst maken in het belang van de aandeelhouders. Om kosten te besparen, worden vaak slecht gekwalificeerde be wakers in dienst genomen, en de kwali teit van het eten laat te wensen over. En de staat van de cellen is vaak erbarmelijk. Hetgeen trouwens niet betekent dat de situatie in de staatsgevangenissen beter is. De privatisering van het gevangeniswe zen, die in Amerika sinds de tachtiger ja ren bloeit, staat of valt met het toezicht door de overheid. De normen die de ver schillende staten stellen voor de privé- gevangenissen verschillen van staat tot staat. Maar gevangenen gelden in Ameri ka nu eenmaal als niet volwaardige we zens. De leefomstandigheden in veel ge vangenissen, privé en van de staat, zijn dan ook erbarmelijk. De overheden stellen aan het bedrijfsle ven geen overdreven hoge normen voor het runnen van hun gevangenissen. En het toezicht op de handhaving van die normen is beperkt. Er is immers meestal geen haan die daarnaar kraait. Het afge lopen voorjaar vond er een landelijke studentenactie plaats tegen de kwaliteit van het voedsel in de privé-gevangenis sen, dat volgens de demonstranten nog veel slechter is dan de buitengewoon on smakelijke hap in de meeste staatsgevan genissen. De gevangenen spelen in de discussie over hun lot nauwelijks een rol. Alleen als er sprake is van misbruik dat de spuiga ten uitloopt, kunnen zij naar de rechter stappen en schadevergoeding eisen, zo als iedere consument een bedrijf kan aanspreken. Daarbij moet wel de aante kening worden gemaakt dat het juridisch nog niet vaststaat wie precies de consu ment is van de privé-gevangenis: de op drachtgever - de overheid dus - of de ge vangene zelf. De privé-gevangenissector in Amerika groeit. Maar het aantal in deze instellin gen ondergebrachte criminelen bedraagt toch nog minder dan 10 procent van het totaal van ruim 3,5 miljoen gevangenen in Amerika. Sommige staten, zoals Alaba ma, hebben geen keus. De staatsgevan genissen zijn overvol en er is geen geld om nieuwe gevangenissen te bouwen. Ook andere economische factoren spe len een rol. Vooral kleinere steden zien in de gevangenisbranche mogelijkheden voor het scheppen van werkgelegenheid in economisch slechtere tijden. En hoe zit het dan met de teruglopende aantallen gevangenen? John Ferguson, president van Corrections Corporation of Amerika maakt zich geen zorgen. Zeker de vraag van belangrijke afnemers als Texas neemt wat af. Maar de vooruitzich ten op lange termijn zijn goed, vooral omdat het aantal gedetineerden in fede rale gevangenissen in snel tempo toe neemt. londen/ap - De Britse oud-pre mier Margaret Thatcher heeft haar partijgenoten gisteren op geroepen haar geestverwant Iain Duncan Smith tot leider van de Conservatieven te kiezen. In een brief aan The Daily Telegraph stelde Thatcher dat Duncan Smith, defensiewoordvoerder van de Tories, een veel betere kandidaat is dan de pro-Euro- pese Kenneth Clarke, die de par tij volgens haar naar de afgrond zou leiden. Duncan Smith en Clarke zijn de twee resterende kandidaten in de race om het leiderschap van de Conservatieve Partij. Partijlei der William Hague kondigde in juni zijn vertrek aan. nadat hij bij de parlementsverkiezingen een vernederende nederlaag had geleden. Ook Hague schaar de zich het afgelopen weekeinde achter de kandAtuur van Duncan Smith, dietegen Britse deelname aan de euro is en niet wil dat de partij opschuift naar— het politieke midden. Clarke zat overigens niet met de steun van Thatcher voor Smith. .- De voormalige Iron Lady' geldt tegenwoordig niet meer als een stemmentrekker, maar eerder-; als het tegenovergestelde: een kus des doods. In een interview maakte Clarke zich dan ook vro lijk om de zaak: „Er is niets dat jonge mensen en zwevende kie zers méér van de Conservatieve Partij vervreemdt dan de steun van Margaret Thatcher." De leden van de Conservatieve Partij hebben tot 11 september de tijd om een stem uit te bren gen. De uitslag wordt op 12 septem ber bekendgemaakt.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5