Wielerronde wil grens over SPORT Vandenbroucke: terug naar de top Succes en falen liggen dicht bij elkaar op Rotsee Ten Cate: 'Ik ben nog nooit zo ziek geweest' jax moet blessure ummer tien noteren Oranje speelt een helft sprankelend der Meyde. Foto: Ron Pichel m der Meyde 3 der het mes .ed iterdam - Ajacied Andy van e Meyde is in elk geval acht en uit de roulatie. Bij een erzoek in het Amsterdamse ziekenhuis bleek dat de !j maller een scheur heeft in de T lenmeniscus van zijn lin- nie. Hij liep de blessure za- lag op tijdens de training, ft ider Meyde is vandaag ge oreerd. jfillem II scout 9 het internet jic - Willem II gaat als eer- d bptaaldvoetbalclub talenten uten via internet. In samen ging met een bedrijf dat is r. lecialiseerd in het aanbie- D. van en advies geven over e- r(j_ iness activiteiten, kunnen er nten videobeelden van zich- |s naar een scoutingsite stu- ipi em II legt op zijn internetsi- w ii op welke leeftijdscatego- nde club zich richt. Geïnte- eerde voetballers kunnen een digitale camera beel- van zichzelf maken en die e. Je scoutingsite 'uploaden'. sparov in ijk aan Zee cb - Garry Kasparov zal 11 tot en met 27 januari zijn titel verdedigen in het us Chess Tournament. De amer één van de schaakwe- vvon het vermaarde toer- iin Wijk aan Zee de afgelo- drie jaar. Vladimir Kramnik, de offi- ize wereldkampioen, is van lartij, net als het Nederland- rio Loek van Wely, Jeroen Eten Jan Timman. De Belg rij [tjail Goerevitsj is, als win- van de B-groep van dit geplaatst voor de veertien akers tellende kroongroep. irjinathan Anand, de wereld- n npioen van de internationale na ipkbond FIDE, komt niet. t orgpj>isatie vap het voorma- oej iHoogovensschaaktoernooi ervan uit dat Corus ook na oj, het evenement zal spon- up jn btimisme over ike Samaranch vi celona - Juan Antonio E laranch is ernstig ziek. De -Voorzitter van het Interna- laal Olympisch Comité lijdt j E een sterk verhoogde bloed- hoofd van de interne me tis he dienst van het Quiron- m pitaal in Barcelona bekend En verklaring. it/S rin wordt geen melding ge- kt van de al langer bekende IC problemen van de 81-jarige (Ni njaard. Zijn toestand is ze niet kritiek, volgens het zie- E luis. verrichtte enorme inspan- ;en tijdens het IOC-congres inh loskou en daarmee houden amplicaties verband. Maar imt weer goed." Armstrong zegt af door Ad Pertijs Rotterdam - Zonder Lance Arm strong trekt de Ronde van Neder land vanaf dinsdag vijf dagen door het land. „We zouden dat graag uitbreiden naar zeven", ventileerde vice-voorzitter Henk van Mulukom gisteren tijdens de perspresentatie in het Sparta-sta- dion de 'eeuwige' wens van het 4i-jarige wielerevenement. Van Mulukom weet inmiddels dat de organisatie met een puur Nederlandse ronde die uitbrei ding kan schudden. „Daarom zoeken we voorzichtig contact met organisaties in België en Duitsland. Met een meer inter nationaal etappeschema maken we volgens mij wel meer kans om die twee erbij te krijgen." Die twee dagen zijn volgens de vice-voorzitter (preses Ed Nij- pels was verhinderd gisteren) nodig om het financiële draag vlak van de ronde te vergroten. „Twee extra etappeplaatsen be tekent immers meer inkomsten, waar tegenover relatief minder kosten staan." Dat geld wil de ronde aanwenden om de orga nisatie te professionaliseren. Momenteel draait het evene ment hoofdzakelijk op vrijwilli gers. „Het afbraakrisico is daar mee erg groot als enkelen weg vallen. Het wordt dus tijd dat we een deel van het werk in handen geven van een professioneel bu reau." De Leidse secretaris Herman Brinkhoff is (samen met zijn vrouw) zo n onmisbare dui zendpoot. Hij presenteerde gis teren de voorlopige deelnemer- lijst. Meest opvallende nieuws was de afmelding van Lance Armstrong. De ploeg van de Amerikaanse Tour-winnaar zeg de eerst wel toe te komen. „We waren ook al rond over zijn prijs", zei Van Mulukom. US Postal-ploegleider Bruyneel liet vorige week echter weten dat Armstrong toch niet komt. „Heel jammer, want dankzij zo iemand krijgt je ronde uiteraard veel meer exposure." De ronde wordt nu het domein van de vele sprinters (Steels, Hondo, Svorada, Quaranta, Blij- levens, Vainsteins, McEwen) en tijdrijders (Hontsjar, Dekker, Voskamp). „Vroeger waren we een typisch trainingsrondje. Die tijd ligt echter ver achter ons". Van Mulukom verwacht dan ook felle gevechten tussen start plaats Rotterdam en finishloca- tie Landgraaf. Vanaf volgend jaar verschuift de ronde van week 35 naar week 34. „Voor ons heel gunstig", al dus Van Mulukom. De wedstrijd komt ruim (twee weken) voor de Vuelta te zitten en de finish valt in een vrij weekeinde tussen de wereldbekerwedstrijden van Hamburg en Zurich. „Hierdoor verwachten we een nog beter deelnemersveld." Volgende week komen vijftien ploegen in actie. Ze brengen twintig renners uit de top-100 aan de start. Etappeschema: dinsdag 28 aug.: Rotterdam-Tilburg (186 km), woe 29 aug. Tiel-Nijverdal (184 km), dond. 30 aug. Nijverdal- Denekamp (83 km) en tijdrit Nordhom-Oldenzaal-Dene- kamp (23 km), zat. 31 aug. Mar- kelo/Goor - Venlo, zon. Blerick- Landgraaf (228 km). bornheim/belga/anp - Frank Vandenbroucke wil terug naar de top. De diep gezonken wie- lerheld uit België verklaarde tij dens een persconferentie dat hij hard werkt aan een comeback. „Ik wil beter worden dan ik ooit ben geweest", aldus VDB'. De even talentrijke als labiele renner besloot openheid van za ken te geven, nadat de laatste maanden de wildste geruchten over hem de ronde deden. Hij zou opgenomen zijn in een in richting, gebroken hebben met zijn Italiaanse fotomodel Sara en hij zou België ontvlucht zijn. Zijn Italiaanse werkgever Lampre-Daikin hoorde niets meer van Vandenbroucke, na dat hij aan de vooravond van de Ronde van Luxemburg (14 juni) zijn pols brak. Lampre probeer de de renner op alle mogelijke manieren te bereiken, maar hij reageerde nergens op. Het sala ris van VDB' werd al stopgezet, ontslag zal waarschijnlijk niet lang meer op zich laten wach ten. De 26-jarige Vandenbroucke verbrak gisteren eindelijk het stilzwijgen. Hij vertelde dat hij in juni beide polsen had gebro ken. De blessures genazen lang zaam, waardoor de coureur in de put raakte. „Misschien wel de moeilijkste periode in mijn leven. Ik was totaal uitgeput. Ik dacht: eerst mijn leven redden en koersen op de tweede plaats." In de afgelopen jaren raakte de begaafde renner al eerder in op spraak. Blessures, privé-proble- men, vermeend dopinggebruik, niets bleef hem bespaard. Van denbroucke erkende dinsdag dat vooral de lichamelijke te genslag hem zwaar viel. „Vroe ger hoefde ik er niet veel voor te doen, alles ging te gemakkelijk", zei hij. Vandenbroucke probeert met behulp van Brouwers en kinesist Lieven Maesschalck uit het dal te kruipen. „Ik voel me veel be ter en zie de dingen niet meer zo negatief. Ik heb spijt over de twee verloren jaren, maar ik zie het weer zitten", zei hij. Dit jaar rijdt Vandenbroucke geen wedstrijden meer en hij verwacht ook niet meer uit te komen voor Lampre-Daikin. Fietsen doet hij nog niet. Hij zwemt twee uur per dag in een kanaal en vult de rest van zijn trainingen met muurklimmen, tae bo en andere sporten. wow/gpd - Op weg naar de Vl kansloze missie om de Tat mpions League te bereiken, erde Ajax-trainer Co Adri- 'jpi gisteravond blessuregeval Amer tien. Cedric van der raakte geblesseerd in een Vv 'met twee ploeggenoten gis- rond in het stadion van Cel- Daar moet Ajax vanavond de thuisnederlaag wegpoetsen, der Gun verdraaide zijn lin- nie, afhankelijk van de reac- 31 il vandaag duidelijk worden 5 ij kan spelen. Als er vocht in 0 nie loopt, dan heeft Van der 'teer waarschijnlijk een me- usblessure en zal hij morgen den geopereerd, of geen Van der Gun, Adri- L kon gisteren sowieso nog opstelling geven; hij zei ermeer te dubben over de hoede. „Je wilt met buiten kant ers spelen, maar de eerste kw itsbuitens, Van der Meyde j o tedia, zijn geblesseerd en de .eip" sbuitens zijn niet in beste o9: it Wamberto is wisselvallig, ei *am moet nog wennen." a Arveladze is wel zeker van plaats, hij is Ajax' eerste De weinig frisse affaire is IN overre geschiedenis dat Ar- jN( tdze niet bijtekent maar wel I worden opgesteld. Arie van een van de commissarissen Ajax, zei gisteren: „De schoonheidsprijs hebben we niet verdiend met deze zaak, dat geef ik toe, maar inhoudelijk hadden we geen keuze. Daarom gaan we ook niet in de eisen van Arveladze; het kan niet zo zijn dat hij twee keer zo veel gaat verdienen als Machlas, dan krijg je moeilijkheden." Arveladze en Machlas zouden vanavond weieens samen in het veld kunnen staan. Nieuweling Ibrahimovic is kennelijk nog niet toe aan grote wedstrijden. Adriaanse: „Die moet het heb ben van zijn individuele actie, hij is geen combinatiespeler, hij heeft ook moeite met omscha kelen. Machlas en Arveladze hebben dat vorig jaar geleerd, die hebben ook allebei meer er varing en ze scoren beiden." Adriaanse kan zonder buiten spelers beginnen of met eentje (Hossam op links), dan wel kie zen het oude Ajax-systeem in tact te laten. Dat kan alleen met de 'geleerde' rechtsbuiten Van der Gun, maar zijn inzetbaar heid is nu dus onzeker gewor den. Grim staat op doel, achterin kiest Adriaanse uit Trabelsi, Bergdolmo, Chivu, Maxwell en Yakubu, die ook op het midden veld kan spelen. Dat midden veld heeft zeker Van der Vaart en mogelijk ook Knopper. Cedric van der Gun verlaat ge blesseerd het veld. Foto: AN P/Olaf Kraak. door Mare Molenaars Amstelveen - Een helft spranke lend spel, het was voor de Ne derlandse hockeyvrouwen gis teravond in Amstelveen vol doende om Nieuw-Zeeland op de knieën te krijgen: 6-0. Oranje toonde in het eenzijdige duel, het derde in de strijd om de Champions Trophy, echter op nieuw twee gezichten. Net als in het duel tegen Argen tinië opende Nederland, als eni ge nog ongeslagen, furieus tegen het onthutsend zwakke Nieuw- Zeeland. Oranje toonde zich su perieur op alle fronten. Verdedigend zit het sowieso wel snor in de ploeg van bonds coach Mare Lammers en ook de zijkanten zijn goed bezet. Min der florissant is de wisselwer king tussen spelverdeelster Min- ke Smabers en centrumspits Florien Cornelis. De Rotterdam se aanvalsleider staat na drie duels nog altijd droog. Tegen Argentinië (dat gisteren van Au stralië won) miste ze aantal op gelegde kansen, in de schiettent van gisteravond kon ze opnieuw geen potten breken. Lammers houdt Cornelis, die wel keihard werkt en ook niet echt fortuinlijk is in haar acties, vooralsnog de hand boven het hoofd. Succes in het sleutelduel tegen olym pisch en wereldkampioen Au stralië, het duel dat voor van avond op de rol staat, en alles is vergeven en vergeten. „Maar dan nog, ik zie Florien ook hele maal niet als pinchhitter. Zij is geen afmaker, zij moet strafcor- nere versieren. En verdedigend is ze van onschatbare waarde. Ze verdedigt zo goed dat we door haar interventie weer ge vaarlijk kunnen worden. Dat is mij meer waard dan een enkele goal", aldus Lammers, die zijn spits in de tweede helft wat va ker op de bank hield om haar fris te houden voor wedstrijd nummer vier. Tegen Nieuw-Zeeland was het ook geen ramp dat Comelis het kruit droog hield. Daarvoor was de tegenstander te zwak, daar voor marcheerde Oranje te goed. De eerste strafcomer, na dertien minuten versierd door de nieuwkomers Schopman en Verbakei, werd door routinier Boomgaardt prachtig afge maakt, 1-0. Zes minuten later verdubbelde Kirsten de Groot, ook zo'n jongeling in het team van Lammers, de score. De laat ste rijf minuten van het eerste bedrijf eiste Fatima Moreira de Melo, toch een van de smaak makers, alle aandacht voor zich op. In de 30ste minuut forceer de de Rotterdamse baltovenaar een strafcomer die opnieuw door Boomgaardt tegen de tou wen werd gelift, 3-0. Het feest was daarmee nog niet over, want artiest Moreira de Melo had meer noten op haar zang. Op weergaloze wijze con troleerde ze een lange bal van Dillianne van den Boogaard om die vervolgens met een flitsende backhand in de korte hoek te mikken. Tussen de benen van keepster Irring verdween de bal over de doellijn, 4-0. Nauwelijks een minuut later ging de stick opnieuw de lucht in: Moreira de Melo versierde de comer, Van den Boogaard mikte raak. .Wie dacht dat Nederland na rust zou dooretomen naar een mon- sterecore, kwam bedrogen uit. De doelpuntenmachine stokte en zelfs zes strafcomere waren aan het Nederlands team niet meer besteed. Nummer zeven was wel raak (tip-in Moreira de Melo) maar toen waf de officiële speeltijd al veretreRt. Lammers zag het met lede ogen aan, repte van een gebrek aan concentratie al moet ook gezegd dat Nieuw- Zeeland er in het tweede bedrijf alleen op uit was om de schade te beperken en het inbrengen van reservekeepster Clarke ook niet echt een verzwakking was. Lammers: „Maar ik had graag aan het doelsaldo gewerkt want dat kan straks nog wel eens de doorslag geven. Ik ben nu blij met een uitslag van 6-0, maar wie weet wint Argentinië straks wel met 8-0 van deze tegenstan der. We staan nu wel ongesla gen aan kop, maar we zijn er nog lang niet. Ik wil dan ook nog niet aan een finaleplaats den ken. Wij krijgen met Australië en China nog twee hele lastige te genstanders. Eerst maar eens presteren tegen Australië." Eerste finaleplaatsen voor roeiploeg door Pim van Bakel luzern - De eerste dag van de herkansingen op het WK roeien in Luzern heeft Nederland de eerste finaleplaatsen opgele verd. Lichte skiffeuse Mirjam ter Beek zag de regerend wereld kampioene Laila Finska-Bezerra op het laatste moment met ge zondheidsproblemen afhaken en had vervolgens geen moeite om haar race soeverein te win nen. De geroutineerde helft van de vrouwen-acht, met de Leidse Femke Dekker, drong gisteren in de ongestuurde vier via een ka raktervolle prestatie door tot de eindstrijd. Succes en falen liggen op het WK roeien in Luzem dicht bij el kaar. Letterlijk. Op het botenter- rein aan de Rotsee vielen de vrouwen van de rier-zonder el kaar gisteren om de hals na de gewonnen herkansing en de kwalificatie voor de finale zater dag. Aan de overkant van het pad zeeg de lichte mannen-acht gedesillusioneerd in het gras. Derde en laatste in hun race. Dag medaillekansen. In de ogen van coach Diederik de Boorder waren die medaille kansen eigenlijk al verkeken op het moment dat Frank Al niet aan het toernooi mocht begin nen. De Alkmaarder viel aan de vooravond van het toernooi flauw en moest volgens de me dische staf van de Nederlandse roeibond tegen zichzelf in be scherming worden genomen. De Boorder: „Toen werden we plotseling van een medaille- ploeg tot een team dat mis schien de finale kon halen. Dat lukte net niet, maar ze hebben als leeuwen gevochten." Het verwrongen gezicht van Michiel van Eupen, die tijdens de ver geefse inhaalrace een zijn rib- blessure had verbeten, sprak boekdelen. Boekdelen sprak ook de brede lach op het gezicht van Mirjam ter Beek. Een soevereine zege, met niet eens optimaal roeien. „Het was onrustig, slordig en in een te laag tempo. Dat moet ze ker omhoog wil ik zaterdag goud halen." Na het uitvallen van de Finse titelverdedigster had Ter Beek enkel nog te vre zen van de Amerikaanse Lisa Schlenkar. „Zij was de enige in het veld tegen wie ik dit jaar nog niet had gevaren. In onze ge wichtsklasse de wereldkampioe ne op de ergometer, dus bere sterk. Zij was ook de enige die ik nog niet had verslagen. Want de lichte skiff is net Mikado; het kan alle kanten op vallen. Pia Vogel die mij in de voorwed strijd klopte, is inderdaad twee voudig wereldkampioene. Maar die status zegt mij niets. Met status win je geen medailles." Gold Mirjam ter Beek vooraf al met de dubbelrier van captain Michiel Bartman als de grootste kanshebber voor eremetaal, het uitgangspunt voor Gerritjan Eg genkamp en Gerard Egelmeers was een stuk slechter. Egel meers, de winnaar van de B-fi- nale skiff op de Spelen van Syd ney, kampte lange tijd met een ribblessure. De dubbeltwee met de uit de Holland Acht afkom stige Eggenkamp kreeg dan ook pas in een laat stadium haar be slag. Niet te laat, zo was gisteren in de namiddag de voorlopige conclusie. Het duo bleef in een vierkamp eenvoudig Grieken land en Litouwen voor en dat was voldoende voor een plaats in de halve finales morgen. En natuurlijk hadden Eggen- kamp en Egelmeers al lang uit gekiend welke consequenties deze tweede plaats achter de Cubanen had voor de halve fi nale. „Er zitten niet voor niets twee ingenieurs in de boot", lachte Eggenkamp (informatica) Met Egelmeers (elektrotech niek) had de 25-jarige Heemste- denaar na de voorwedstrijd pre cies en volgens een ingenieus schema uitgerekend welke rang schikking tot de meest voordeli ge halve eindstrijd zou leiden. „Maar in die race houdt het re kenen op", verzekerde Eggen kamp. „Dan is het gewoon snoeihard van A naar B." Twente 'steelt' punt in bizarre wedstrijd door Leon ten Voorde breda - Iedereen bij FC Twente kijkt al weken vol verlangen uit naar de rentree van Roland Kollmann, maar Thijs Hou wing is er ook nog. Met twee treffers in achttien minuten tijd redde de jonge aanvaller gisteravond bij NAC het gezicht van de Enschedese ploeg: 3-3. Zelfs de eeuwig jong lijkende trainer John van 't Schip gaf het na afloop eerlijk toe. „Ik ben vanavond een stuk ouder gewor den." En wie niet bij FC Twente? De En- schedeërs beleefden gisteravond een wedstrijd, die je maar eens in de zoveel tijd meemaakt. Noem het sensationeel, noem het krankzinnig. Het was in elk geval een avondje Breda om niet snel te vergeten. Twente kwam met 2-0 achter, 3-2 achter, kreeg tussen door ook nog een strafschop tegen (ge stopt door doelman Sander Boschker), raakte een uur lang geen bal, maar stapte uiteindelijk toch nog met een punt van het veld. Wat een wedstrijd was het geweest in Breda, vol drama, spektakel en met een niet voor mogelijk gehouden afloop. Dat Twente alsnog lachend een remise kon omarmen, was een mirakel. Dik onver diend ook, merkte ook de aangeslagen NAC-trainer Henk ten Cate op. „Ik ben na een wedstrijd nog nooit zo ziek ge weest." En die ergernis viel goed te begrijpen. Want wie gaf na 63 minuten spelen nog een cent voor de kansen van de falende Tukkers, die met een niet te bevatten nonchalance aan het karwei waren be gonnen. Niets lukte er bij de ploeg, die sjokkend en strompelend het onheil te gemoet leek te treden. De thuisploeg was op alle fronten superi eur en sneed bijna achteloos door de Twentse linies. Het defensief opererende Twente wilde niet, kon niet en mocht na een uur van geluk spreken dat het maar 2-0 (twee treffers van Stewart) stond. De manier waarop de gasten zich in die fase presen teerden, tartte alle wetten en had niets met voetbal op het hoogste niveau te maken. Alsof er in Breda een oefenpotje aan het eind van de competitie werd ge speeld, zo slap en zielloos doolde Twente ruim een uur lang over het veld. De ploeg solliciteerde naar een ongena dig pak slaag en kreeg ook vanaf de tribu nes de hoon over zich heen. „Moet dit Europa in?", zong de bloedfanatieke Bre dase aanhang en hoe pijnlijk die consta tering ook was, de supporters zongen niet meer dan de waarheid. „Het eerste uur sloeg nergens op", foeterde Van 't Schip. „We werden echt helemaal wegge speeld." Maar opeens was er de Grote Ommekeer, zomaar, vanuit het niets eigenlijk. Terwijl iedereen in het stadion wachtte op de verdiende 3-0, bracht Van 't Schip na 51 minuten eindelijk een extra aanvaller in de ploeg. De oefenmeester haalde de fa lende spelmaker Kurt van de Paar uit het elftal en bracht de jonge Thijs Houwing, die vanaf zijn eerste balcontact gretiger en gevaarlijker was dan al zijn ploegge noten in de minuten daarvoor. „Ik heb Thijs bewust achter de hand gehouden, omdat hij nog wat last had van een on willige buikspier", sprak Van 't Schip. Met Houwing als aanvaller kwam er ein delijk wat stootkracht in de machteloze voorste linie. Uit de eerste fatsoenlijke aanval van Twente kopte Houwing met een de 2-1 binnen. De voorzet kwam van Arjan van der Laan die nog geen zes mi nuten later opnieuw aan de basis stond van een Twentse treffer. Uit zijn hoek schop zorgde Scott Booth koppend voor de 2-2. Maar na de eerste de beste tegenstoot stond het kolkende Fuji-stadion alweer in vuur en vlam toen Ajax-huurling Hersi NAC opnieuw op voorsprong zette: 3-2. Het duel leek dit keer definitief gespeeld, totdat Chris de Witte zeven minuten voor tijd opeens de geest kreeg. De wispelturi ge Belg bezorgde na een schitterende in dividuele actie de bal bij Houwing. die al leen voor Babos de klus koeltjes klaarde. Wie het uur daarvoor had gezien, kon zijn ogen niet geloven, maar het stond er toch echt: NAC-FC Twente 3-3. Onvoorstelbaar, maar waar. Wonderen, ze bestaan dus nog. „We hebben hier een punt gestolen", gaf Van 't Schip na af loop ruiterlijk toe. De oefenmeester sloot zijn ogen ook niet voor de realiteit. Want Twente mag dan na twee duels al vier punten hebben, die score verbloemt nog een heleboel mankementen bij de ploeg, weet ook Van 't Schip. „Er is nog volop werk aan de winkel." NAC: Babos: Mensah. Penders, Schenning en Gu- dclj: Petö. Hersi en Schreuder; Stewart. Salmon {74. Simons) en Bobson {87. Cristiano). FC Twente: Boschker Van der Weerden. Grujic, Pothuizen (68. El Brazi) en Polak: Van de Paar (52. Houwing). Van der Doelen en Van der Leegte: Van der Laan, Booth (77. Pahlplatz) en De Witte. NAC-speler Regillio Simons kijkt de bal na in de wedstrijd tegen FC Twente. Foto: ANP/Robin Utrecht

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21