Goedkope bonen kopje koffie blijft maar duur ECONOMIE Bijna iedereen heeft al een computer thuis Ouderen weinig populair bij werkgevers Koffieproducent Douwe Egbert geeft dollar de schuld lo: !|rgentmie nog eken aan tafel ver leningen Torenhoge bouw in Tokyo EU werkt aan oplossing van vleesconflict VS Klachten over telecom in jaar bijna verdubbeld Verwarring dreigt door benzineprijs in euro's Bedrijf Knowaste zamelt luiers in voor recycling japan raakt dit aar in recessie' washington - Japan, de groot te economische macht van Lzië, krijgt dit jaar een econo- J tiische achteruitgang van 0,2 rocent te verwerken. Dat zou olgend jaar lelijke gevolgen unnen hebben voor de we- - eldeconomie. Dat staat in het ia ongste jaarrapport dat het In- ernationaal Monetair Fonds IMF) over Japan schreef. De 's jimpende economie dreigt het d' an(j in een neerwaartse spiraal intrekken, waarin steeds meer U «drijven over de kop gaan en et bankenstelsel verder ver- [j lechtert. Het IMF ging in zijn '3 oorlaatste raming nog uit van ien fractionele economische i'5 roei van 0,6 procent, lo; ),3; FF breidt fabriek |i 11 Tilburg uit 2111burg - De Amerikaanse pro sit ucent van smaak- en geurstof- 9.2 in IFF (International Flavors jl ragrances) gaat de vestiging in lis jlburg met een investering van - 0 miljoen gulden flink uitbrei- 0 3 en. Het personeelsbestand 1I1 :oeit daarmee van 350 naar 50 mensen. De uitbreidingen o|é iriëren van de bouw van nieu- 1 ie magazijnen en verpakkings- 41 delingen tot verbetering van 1 li e automatisering, productie- iparatuur en logistiek. Het be- aande terrein biedt daarvoor 5J ildoende ruimte. 2,! 0,6 5 ankdirecteur it raam gegooid [4j aputo - De directeur van de i4j ootste commerciële bank van °'j ozambique, Banco Austral, is i|i iterdagavond dood aangetrof- 2.3 n. De politie gaat ervan uit dat g'j iman is vermoord. Waar- o|i hijnlijk is hij uit het raam van 11 kantoor op de zesde verdie- 3! ng gegooid. De directeur was o|i lor de regering aangesteld als terim-manager, nadat de ei- o|; naar, een consortium uit Ma- 0, sië, failliet ging. Deze groep id Banco Austral overgeno- 4! en bij de privatisering. De di- 0. :teur zou de bank leiden tot- j1 l een nieuwe koper gevonden 1! is. Daarvoor kwam het fin an- Ie concern ABSA uit Zuid- ika in aanmerking. uitsland stelt roeiraming bij 2. rlijn - De Duitse regering ift haar prognose van de ïlfcnomische groei naar bene- bijgesteld. Dit jaar neemt bedrijvigheid in de Bondsre- bliek met niet meer dan 1,5 procent toe, zo heeft bonds- ïselier Gerhard Schroder te- nover het gezaghebbende ekblad Der Spiegel gezegd, nu toe hield Berlijn vast aan eerdere prognose van 2 pro- lt. Schroder zei niet te gelo- 1951 dat het dal van de conjuc- ïr uitmondt in een recessie, wees daarbij op de export- }?j iei. Die nam in mei met 4,1 in juni met 8,1 procent toe. maandag 13 augustus 2001 door Petra Huijser breda - Nog nooit waren koffie bonen op de wereldmarkt zo goedkoop. Tot een run op koffie in de supermarkt leidt dat echter niet. Want de klant merkt weinig van een prijsdaling. De schuldige is volgens Nederlands grootste koffieproducent Douwe Egbert de hoge dollar. „Want die blijft maar stijgen." Kostte de Arabica begin 1999 nog 103,9 dollar per honderd pound (45,3 kilo), nu is dat 58,7 dollar. De Robusta bracht twee jaar geleden nog 67,5 dollar op, inmiddels is die prijs gezakt naai' 27,4 dollar. Een enorme duikeling aldus C.. Krietemeijer van de Nederlandse vereniging van Koffiebranders en Theever pakkers. „Voornaamste oorzaak is de overproductie. Een paar jaar geleden was de koffieprijs vreselijk hoog. Boeren zijn toen massaal koffie gaan verbouwen. Die oogsten komen nu de markt op en dat drukt de prijs." Vooral Brazilië en verrassend genoeg Vietnam zijn de boos doeners. En dat terwijl het Azia tische land tot een paar jaar te rug absoluut geen koffiecultuur kende. „Nu verdringt Vietnam zelfs Colombia van de tweede plek als producent. Er valt te verdienen denken ze", zegt Krietemeijer. Verder zijn er de afgelopen jaren geen misoogsten geweest waar door de voorraadschuren vol liggen. Plannen om de prijs kunstmatig hoog te houden, zo als de OPEC met de olie, door de koffie maar mondjesmaat op de markt te brengen zijn op niets uitgelopen. Het verbaast Krietemeijer niet. „Je kunt bij koffie niet zoals bij olie de kraan dichtdraaien. Er zijn zoveel klei ne leveranciers dat zulke afspra ken niet uit te voeren zijn." Door de lage koffieprijs heeft Sa ra Lee/DE, met Douwe Egberts de grootste koffieproducent van Nederland, haar prijzen sinds 1998 al met 80 cent verlaagd, zegt woordvoerster V. Peulen. „De laatste keer was in januari van dit jaar met twee dubbel tjes." Een scherpere verlaging van de koffieprijs is volgens Peulen niet haalbaar. „De bonen worden in dollars betaald en de dollar is juist de afgelopen tijd sterk ge stegen. Verder is de prijs van de groene kwaliteitskoffie, die wij voornamelijk kopen, minder sterk gedaald." Ook wijst Peulen op het verschil in prijs waarvoor DE de koffie levert en de prijs die de consument in de winkel betaalt. Een woordvoerster van het Cen traal Bureau Levensmiddelen, de overkoepelende organisatie van de Nederlandse supermark ten, ontkent dat daarbij enorme prijsverschillen ontstaan. „So wieso volgen wij daarbij de sug gesties van DE. Als zij de prijzen j^SHINGTON/RTR/AFP/ANP - Ar- ot ïtinië heeft het Internationaal 9' metair Fonds (IMF) dit week- de om extra leningen ver ss :ht bovenop het pakket van 45 ia 14 miljard dollar dat al was igezegd. Maai' volgens de Ar- ïtijnse minister van financiën trx hebben beide partijen we- nodig om hierover tot een [oord te komen. Buenos Aires 9 miljard dollar extra willen n. 1 hoge Argentijnse delegatie na vrijdag en zaterdag ook lag nodig om gegevens te leggen die het IMF eiste om ezegde kredieten sneller ir te maken. Het fonds had al t der beloofd dat Argentinië lening van 1,2 miljard dol- die in september beschik- tr zou komen, nog in augus- kon opnemen, entinië heeft het geld sneller Üg omdat het land dreigt te 2,79 wijken onder de schulden van 325 miljard gulden. Op 2ipnanciële markten bestaat de i es dat, als het land niet meer 1 zijn verplichtingen kan vol- 1! n, dit voor vrijwel het hele 0,00 tinent nadelige gevolgen ii k Argentijnen zelf blijken nig vertrouwen in de financi- situatie van het land te heb- Het bedrag dat bij de ban- in bewaring is gegeven, 1de van 81,5 tot 76,3 miljard ar in enkele weken, afgelopen drie jaar is de eco- ftische situatie van het land [aag achteruitgegaan. Eind ig jaar riep de regering de 1 van het IMF in. De rege- heeft een stringent over- Isbeleid aangekondigd. Er tdt niet meer geld uitgegeven er aan belastingen binnen st. Zo is onder meer fiks ge- op ambtenarensalarissen Pensioenen. Tokyo - De Japanse hoofdstad Tokyo is bezig in recordtempo een groot aantal wolkenkrabbers te bouwen. Tot het jaar 2003 staat de bouw van 34 torenhoge kantoorkolossen gepland. Een complex dat daartoe be hoort is Twin Park dat in aanbouw is in het onlangs ontwikkelde zakendistrict Shiodome. De tweelingtoren verrijst op de plek waar voorheen een groot rangeerterrein voor treinen lag. Volgens projectontwikkelaars staat de bouw van torenflats in de hoogste versnelling. Foto: Reuters/Susumu Takahashi verlagen, doen de supermarkten dat ook." Drinkers van Max Havelaar kof fie merken ook weinig van de la ge koffieprijs. Hier speelt de ga rantieprijs die de stichting haar boeren betaalt, zo'n 106 dollar voor 100 pound, een rol. Daar door kost een pak keurmerkkof- fie zo'n 60 cent meer dan een pak DE. Woordvoerder S. Peijnenburg waarschuwt voor de gevolgen van de huidige lage prijs. „Boe ren gaan meer verbouwen om zo toch nog iets te verdienen. Daarmee bijten ze dus in hun eigen staart. Een alternatief is er niet. Cacao en suiker brengen ook maar weinig op en wie de boerderij verlaat en naar de stad trekt eindigt in een sloppen wijk." De oplossing is volgens Peijnenburg simpel: „Koffie drinkers in het Westen moeten gewoon een redelijke prijs voor de bonen betalen." Vietnam heeft zelfs Colombia van de tweede plaats verdrongen op de wereldlijst van koffieproducenten. Foto: AFP/Hoang Dinh-nam brussel/afp/anp - De Europese Unie zoekt naar een oplossing voor het twee jaar durende han delsconflict over de rundvlees import uit de VS. Nieuwe wetge ving en nieuwe onderzoeksme thoden moeten een einde ma ken aan het geschil, aldus Euro commissaris Lamy. De EU weigert Amerikaans rundvlees omdat dat schadelijke hormonen zou bevatten. De Amerikanen noemen dat onge oorloofd afschermen van de markt en hebben de wereldhan delsorganisatie WTO aan hun kant. Lamy zegt te onderhandelen over een oplossing waarbij de VS meer rundvlees mogen ex porteren naar Europa, op voor waarde dat het hormoonvrij is. „Het heeft allemaal wat meer tijd gekost door de gekke koei enziekte", aldus Lamy. Het zoe ken naar technieken die zeker heid geven over de aanwezig heid van hormonen, is doorge gaan. Ook wordt gewerkt aan een juri dische oplossing. De WTO-ver- oordeling heeft er volgens Lamy mee te maken, dat de EU niet precies heeft uitgelegd welke hormenen zijn verboden. Er is nu wetgeving in de maak die dat wel expliciet omschrijft. den haag/anp - Ouderen roepen negatieve associaties op bij werkgevers. Ze betekenen volgens ruim 70 procent van de onderne mers vooral een stijging van de arbeidskos ten. De helft van de werkgevers vreest bo vendien een hoog ziekteverzuim, een hals starrige houding tegen verandering en rompslomp bij werkaanpassingen. Dit meldt het demografisch instituut NIDI dat samen met de Universiteit Utrecht on derzoek heeft gedaan onder meer dan 1.000 werkgevers. Hieruit blijkt dat werkgevers weinig gelegen is om ouderen langer in dienst te houden. Ondanks de vergrijzing en de krapte op de arbeidsmarkt. Meer dan de helft van de werkgevers ver wacht dat het aandeel ouderen binnen hun organisatie de komende jaren zal stijgen door de vergrijzing. De arbeidsdeelname van mannen tussen de 55 en 59 jaar is de laatste jaren al gestegen van 60 procent in 1995 tot 67 in 1999. Ook het aantal oudere vrouwen dat actief is, neemt toe. Met meer ouderen neemt wel het kennis- en ervaringsniveau toe volgens 55 procent van ondernemers. Toch staan werkgevers niet bepaald te trappelen om deze ervaren krachten binnen te halen. „Oudere werkne mers hoeven minder en mogen meer. Ze worden vrijgesteld van onregelmatige werk tijden of ploegendiensten en krijgen aange paste taakpakketten. Dit type maatregelen is duur en beperkt de inzetbaarheid", verkla ren de onderzoekers. Maar werkgevers stimuleren de oudere werknemers ook nauwelijks om zich in te zetten voor het bedrijf volgens de onderzoe kers. „Personeelsbeleid en prikkels wijzen voornamelijk in de richting van uittreding en geven ouderen veel minder de indruk dat de organisatie er waarde aan hecht hen te behouden." Sectoren met veel ouderen zijn landbouw en onderwijs. Daar is 40 tot 45 procent van de mensen 45 tot 64 jaar. Het openbaar be stuur heeft ook veel werknemers boven de 45 jaar in dienst; 38 procent. Horeca, handel en zakelijke dienstverlening tellen met circa 20 procent 45-plussers de minste ouderen. Onvrede vooral bij mobiele telefonie Consumentenbond boos op oliereuzen den haag/anp - Het aantal klachten over telecombedrijven is in 2000 bijna verdubbeld. Er werd vorig jaar 876 maal ge klaagd, tegen 461 in 1999. Voor al de mobiele telefonie was de gebeten hond bij de Geschillen commissie Telecommunicatie. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Stichting Geschillencommis sies voor Consumentenzaken. In totaal dienden consumenten vorig jaar 10.056 keer een klacht in. Dat is een stijging van 10 procent ten opzichte van 1999. De toename is voor een groot deel toe te schrijven aan de tele- comsector. Maar ook de open bare nutsbedrijven, recreatie- en reizenbranche moesten het ont gelden. De mobiele telefonie kreeg vooral verwijten over de dienst verlening, het verstrekken van informatie en de wijze waarop er met klachten wordt omge sprongen. Als voorbeeld noemt de geschillencommissie de pro blemen die een gsm-bezitter op zijn weg vond, omdat hij zijn oude telefoonnummer wilde meenemen naar een meuwe netwerkaanbieder. Het duurde maanden voordat het was gere geld. Inmiddels waren de wachttijden voor de helpdesk 'onaanvaardbaar lang* en was de geboden hulp 'inadequaat'. De telecombedrijven met een vaste verbinding kregen ook de nodige klachten te verwerken. Daarbij stelde de commissie vast dat de meesten nog immer over de hoogte van de aan de consument in rekening ge brachte automatisch geregi streerde gesprekken ging. Ondanks de grote stijging van het aantal klachten heeft de commissie Telecommunicatie slechts in 39 gevallen uitspraak hoeven doen. Dit komt door het hoge percentage schikkingen tussen bedrijven en consumen ten voordat een klacht ter zitting zou komen. De commissie verklaarde in 2000 ongeveer eenderde van de klachten gegrond en eenderde ongegrond. In 12,8 procent van de gevallen kreeg de consument deels gelijk. den haag/gpd - De Consumen tenbond vreest grote verwarring onder automobilisten als olie maatschappijen al ver voor 1 ja nuari de pompen ombouwen voor eurobedragen. De automo bilist tankt dan in euro's maar moet aan de kassa in guldens betalen. „Als dat niet heel goed gecom municeerd wordt, denkt de au tomobilist misschien dat hij in guldens heeft getankt. Binnen blijkt dan dat hij meer dan het dubbele moet afrekenen", ver woordt Sicco Louw de angst van de Consumentenbond. Oliemaatschappijen zeggen dat ze niet in één of enkele dagen alle tellerwerken van de benzi nepompen kunnen ver vangen. Sommige maatschappijen als Es- so en TotalFinaElf be ginnen al in september met de ombouwopera tie. Bij Shell gebeurt dat in november. Het is nog niet duidelijk of de benzinemaat schappijen op de pom pen omrekentabellen hangen om de automo bilist te waarschuwen voor hoeveel guldens hij aan het tanken is. „En dat moet toch echt gebeuren, anders is de verwar ring compleet", aldus Louw. De woordvoerder van de Con sumentenbond is er ook niet over te spreken als op de grote prijszuilen de prijs maar in één muntsoort, de euro, wordt aan gegeven. .Afgesproken is dat de tweede helft van dit jaar overal dubbel geprijsd wordt. Dat geldt ook voor de benzinemaatschap pijen. Ze moeten niet aan ko men dat het niet kan of dat het te ingewikkeld is. Ze wisten het lang genoeg van te voren. Als de prijzen veranderen, kunnen de borden soms wel drie keer in de week worden aangepast. Dan lijkt me het dubbel prijzen ook wel te doen." Shell-benzine vanaf november alleen in euro's op de borden. Foto: ANP/Paul Vreeker door Alex Bogers den haag - Computers waren nog nooit zo goedkoop. Toch blieft de consument geen nieu we pc want hij heeft er al een. En wie wacht kan over een paar maanden nóg goedkoper een nieuwe thuiscomputer aan schaffen. Eind vorige week bleek hoe slecht het gesteld is met de pc-verkoop. Maar liefst 15 pro cent minder pc's werden van april tot en met juni verkocht ten opzichte van dezelfde perio de een jaar eerder. De cijfers zijn tekenend voor de deplorabele toestand waarin de pc- maar ook de chipindustrie verkeert. Tot dik een jaar gele den was de toekomst voor deze bedrijfstakken met goud ge schreven. Maai' nu klaagt ieder een er over en kampt met prijs- verval, onverkoopbare voorra den en veel te hoge productie capaciteit. „Het is heel triest gesteld", zegt analist B. Siebrand van SNS Se curities. Sommige chipmakers produceren nog maar 35 tot 40 procent van wat ze kunnen ter wijl ze vorig jaar op 100 procent zaten. De productieverlaging is nodig om voorraden van miljar den guldens weg te werken. Maar ze slinken niet geven de geplaagde directies toe. Wat de oorzaak is van de inge storte markt kan niemand pre cies vertellen. Siebrand wijst er op dat de malaise begon na de mislukte poging om van inter net via de mobiele telefoon (wap) een hype te maken. Con sumenten voelen zich achteraf bedrogen. De reclames bleken iets heel anders dan de werke lijkheid voor te spiegelen. Wap was traag en je kan er eigenlijk niets mee. „Dat was een grote teleurstelling voor de consument", zegt Sie brand. En niet de eerste. Al va ker is de elektronische toekomst de laatste jaren vele malen mooier afgespiegeld dan in het echt bleek. Dat heeft de consu ment handen vol geld gekost. En nu koopt de consument niet meer. En dat is jammer voor die consument. Chips, geheugen, schermen alle afzonderlijke de len zijn flink in prijs gedaald wat het geheel goedkoop maakt. Het einde van deze prijsdalin gen is nog niet in zicht. In de VS is computerverkoper Dell aan een heuse prijzenoorlog begon nen. Die 'oorlog' kan ook in Eu ropa ontstaan als eind van de maand Intel zich in de strijd mengt. Tenminste zo gaat het gerucht verspreid door meestal goed ingelichte analisten van Lehman Brothers. Intel, 's we relds grootste producent van processors, wil de prijzen met de helft verlagen. Siebrand van SNS Securities twijfelt eraan of de prijzenslag wat oplost. Pc's blijven duur en het gaat slechter met de econo mie. „Wie koopt er nou een nog steeds vrij prijzige computer als hij niet zeker weet dat hij vol gend jaar nog een baan heeft", zegt Siebrand. De oplossing voor de chippro ducenten moet volgens hem uit heel andere hoek komen: nieu we producten. De settop-box waarmee je via de tv kunt inter netten is een goed voorbeeld net zoals de digitale camera. Sie brand verwacht ook veel van draadloze versies van appara ten. Maar voordat de consument de portemonnee echt trekt gaan er nog wel een paar jaar overheen. Die periode kan volgens Sie- Mini-computer heeft de toekomst Rijswijk/anp - Op 12 augustus 1981 begon de computer aan zijn stormachtige opmars. Op dat moment kon uitvinder IBM niet bevroeden dat er in 20 jaar een slordige 500 miljoen stuks van verkocht zouden worden. IBM dacht aanvankelijk in vijf jaar tijd 250.000 pc's te kunnen verkopen. Het werden er meer dan 200.000 per maand. Over enkele jaren is de logge pc vervangen door kleine com putertjes overal om ons heen, denkt IBM. Er zit een toepas sing in koelkasten, telefoons en magnetrons. Iedereen heeft straks een eigen minicomputertje aan een arm- of horloge band met een microfoon in halsketting of oorbel. „Telefonie, agenda en tal van andere toepassingen komen bij elkaar in één apparaat", verwacht IBM-technoloog J. van Driel. „Dat apparaat reageert op gesproken commando's. De eigenaar kan ermee betalen en zichzelf identificeren. Ik denk dat het nog een jaar of acht duurt voor het zover is. Eerst moet de spraaktechniek verder worden ontwikkeld. Het hele huis komt vol met elektronica. Het wasprogramma van een was machine is in feite ook een computer. Het grote verschil is dat dergelijke apparaten straks zijn aangesloten op een netwerk. Zo kan de eigenaar het binnenhuisklimaat vanaf het werk be sturen." brand nog wat verkort worden door nieuwe apparaten meteen goedkoop te maken. Zo kan ie dereen het kopen en niet in eer ste instantie de geïnteresseerde veelverdiener zoals nu meestal het geval is. arnhem/gpd - Arnhemse ouders gaan thuis babyluiers opsparen die vervolgens worden gerecy cled. Het bedrijf Knowaste hoopt daarvoor over een maand de ouders van 28 kinderdagver blijven te hebben gemobili seerd. Nederland heeft daarmee de primeur in Europa voor het gescheiden inleveren van ge bruikte kunststofluiers. Arnhem, dat jaarlijks ongeveer 200.000 kilo luierafval heeft, dient als proefgebied. Is de inza meling succesvol, dan wil Kno waste binnen een jaar kinderlui- ers inzamelen in nog zeker tien gemeenten in Nederland. Knowaste verwerkt sinds 1999 vooral incontinentiemateriaal afkomstig van zorginstellingen. Uit de luiers wordt papier, plas tic en compost gewonnen. Het bedrijf hoopt de productie ver der uit te breiden met babylui ers. Verkoopmanager Willems: „Het aandeel babyluiers be draagt nu nog minder dan één procent, terwijl die op veel gro tere schaal worden gebruikt dan incontinentiemateriaal. Zorginstellingen slaan gebruikte luiers op in speciale containers. Die worden op gezette tijden opgehaald door Knowaste. Inza meling bij ouders thuis ligt moeilijker. Daaron^krijgen zij speciale zakken mëfe, die ze in de Knowaste-containers bij de kinderdagverblijven kunnen gooien. De afvalluiers hoeven thuis niet te gaan stinken. Wil lems: „Poepluiers zijn geen pro bleem. Dat wordt in de fabriek gewoon gescheiden. Knowaste werkt met een volle dig geautomatiseerd procédé. Van de luierberg blijven na ver werking geen resten meer over, zo garandeert het bedrijf. Jaar lijks worden 20.000 ton aan lui ers vermalen. De grens is nog lang niet bereikt. Ondanks ver lies in de afgelopen jaren gaat het de fabriek volgens de ver koopmanager voor de wind: „Waarschijnlijk begin volgend jaar gaan we winst maken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7