Geweld in Macedonië gaat door BUITENLAND Sappig Brits seksschandaal komt als geroepen 'Britse vrouw hersteld van gekke-koeienziekte' Mugabe: Noodtoestand bij sancties buitenland Verdachte van bloedige overval Frankrijk gepakt IRA zou ontwapening in november beginnen Koizumi eerder naar monument tokyo - De Japanse premier Koizumi heeft vanmorgen een omstreden monument voor oorlogsslachtoffers bezocht, paar worden ook veertien oor logsmisdadigers geëerd. Oor spronkelijk zou Koizumi woensdag naar het Yasukuni- monument gaan. Dan herdenkt Japan zijn overgave in de Twee de Wereldoorlog, maar Koizumi vond die dag kennelijk toch te gevoelig. Deze datum is in de tijdens de oorlog door Japan bezette delen van Azië emotio- zwaar beladen. Bij Yasuk- uni zijn in 1978 heimelijk de resten bijgezet van veertien oorlogsmisdadigers, onder wie jeneraal Hideki Tojo. Hij was premier tijdens de oorlog. Bayer: 52 doden door cholesterolpil irvERKUSEN - In de gehele we reld heeft het gebruik van het anticholesterolmiddel Lipobay 52 mensen het leven gekost. Dat heeft de producent van het medicijn, het Duitse concern Bayer, vandaag bekendge- naakt. Toen het middel vorige week uit de handel werd geno- nen, werd het aantal doden op 18 geschat. Lipobay zou in :ombinatie met het hartmedi- cijn gemfibrozil ernstige nier- ichade tot gevolg hebben. Angolese trein op mijn: 100 doden uanda - In Angola zijn ten- ninste honderd mensen omge- ;omen en zeker 120 gewond eraakt toen hun trein op een andmijn reed. Het incident ge- - leurde vrijdag in het oosten 1 Angola. Zaterdag sprak de jering nog van zeventien do len, maar reddingswerkers onden in de omgeving nog ïeer lichamen. Een overleven- e vertelde dat direct na de ex- ilosie gewapende mannen op le vluchtende inzittenden :hoten. De regering vermoedt at dit rebellen van de bewe- ing Unita waren. leker 111 doden na ^watersnood Iran m eheran - Het aantal mensen oden door overstromingen in et noordoosten van Iran is op- elopen tot zeker 111. Tiental- in mensen worden nog ver- ïist. Vooral de provincie Go- stan is getroffen. Grote stuk en landbouwgrond staan ank, duizenden huizen zijn ^ferwoest en zeker 7.500 men- I n zijn geëvacueerd. De scha- e wordt geschat op 60 miljoen ulden. Vorige maand vielen oor overstromingen in Iran eker 34 doden. d(tem via internet :ostte 182.000 'ashington - Een experiment an het Amerikaanse ministerie an defensie om een deel van ;n et defensiepersoneel bij de iatste presidentsverkiezingen ia internet te laten stemmen, eeft 6,2 miljoen dollar gekost n 84 uitgebrachte stemmen pgeleverd. Dat komt neer op 12.000 gulden per stem. Het •akperiment paste in een onder- kek naar een nieuw stemsys- iem voor alle zes miljoen merikanen in het buitenland, ij stemmen nu per post, maar at gaat vaak mis. Critici zeggen at het geteste systeem niet al en erg duur was, maar ook zo kals een mandje. gktocht naar vemmer gestopt mus - Reddingswerkers heb- in de zoektocht naar de Zwit- rse triatleet Üli Staub in het anaal gestaakt. Het is vrijwel iker dat de 37-jarige man is ïrdronken. Gisteren is tot het illen van de duisternis nog aar hem gezocht. Staub begon 1 de nacht van vrijdag op za- irdag in het Engelse Dover aan 35 kilometer lange zwem- cht naar het Franse Calais, ij werd begeleid door een )ot. Kort voordat hij de kust j Calais zou bereiken, ver veen hij. Staub was ook trai- ?r van de triatleten in het vor- endom Liechtenstein. Wee Belgen dood oor nieuwe drug kussEi - De Belgische minister n justitie Verwilghen wil we ll waarom justitie in Antwer- en meer dan een week heeft zwegen over de dood van 'ee gebruikers van het nieuwe ug PMA. Het parket hield het 'erlijden van het tweetal stil n het onderzoek naar de zaak it te schaden. PMA is een va- t van xtc. Het werkt echter igzamer, waardoor de kans een overdosis groter is. In Antwerpse uitgaanscircuit •men veel Nederlanders. Ook ons land is PMA al twee keer •getroffen. maandag 13 AUGUSTUS 2001 Geweld tegen blanke boeren gaat door Oud-staatssecretaris beschuldigd van aanranding door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - De Zimbabwaanse president Mugabe overweegt de noodtoestand af te kondigen als het buitenland sancties uitroept tegen zijn steeds controversiële- re regime. De noodtoestand zou het einde betekenen voor alle politieke activiteiten. Verder zou de verkiezing van een nieuwe president worden uitgesteld, en daarmee het regime-Mugabe voor onbeperkte tijd worden verlengd. De oppositie vreesde al enige tijd dat de president naar dit middel zou grijpen. Mugabe's partij Zanu-PF heeft het afkondigen van de noodtoe stand verbonden met de sanc ties, zoals vooral de Verenigde Staten die aan het voorbereiden zijn. Een kwade Mugabe noem de ze dit weekeinde 'een racisti sche reactie op onze inspannin gen koloniale ongelijkheid te corrigeren'. Hij doelde met dat laatste op de gewelddadige landbezettingen en confiscatie van blanke boerderijen. „Met of zonder sancties, de landhervor ming zal doorgaan", aldus Mu gabe. De Amerikaanse Senaat nam vorige week een wet aan die voorziet in sancties als in Zim babwe de democratie en het rechtssysteem ondermijnd blij ven worden. Voormalig koloni sator Groot-Brittannië zit op de zelfde lijn, maar opereert bin nen de Europese Unie, die Mu gabe nog twee maanden heeft gegeven om zijn leven te bete ren. Mugabe lacht erom, en spreekt van 'Angelsaksische fat soensrakkers die met democra tische taal onder hun koloniale verplichtingen willen uitkomen'. De 77-jarige president beschul digde zaterdag de blanke Zim babwaanse boeren ervan in de VS en Europa te lobbyen voor sancties. Hij gaf daarmee nog meer munitie aan de zoge naamde oorlogsveteranen, die vorige week zijn begonnen met het ontketenen van een nieuwe guerrilla-oorlog tegen blanke boeren. Het beginsignaal was de arrestatie van 21 boeren, die volgens de politie geweld had den gebruikt tegen arme zwarte landlozen. De afgelopen dagen zijn meer dan honderd boerde rijen overvallen. Volgens de boerenbond CFU zijn 25 boer derijen vernietigd en 300 perso nen op de vlucht geslagen. door onze correspondent Harm Harkema londen - Komkommertijd? Even niet in Groot-Brittannië. Daar hebben de kranten lezers zich het afgelopen weekeinde pagi na na pagina kunnen verwarmen aan al weer een fijn schandaal. De thema's: seks en politiek, een vruchtbare combinatie waar Britten het patent op lijken te heb ben. Hoofdpersonen in de nieuwste intrige zijn de voormalige Conservatieve parle mentariër en staatssecretaris Neil Hamil ton en zijn echtgenote Christine. Hamil ton en zijn onafscheidelijke vrouw, een dragonder met haar op de tanden, zijn wereldberoemd in Engeland. Hamilton is namelijk de personificatie van de arro gantie en het gesjoemel onder de Con servatieven, die in 1997 door de kiezer werden afgestraft met een vernietigende nederlaag tegen Labour. Vlak voor die verkiezingen moest Hamil ton (toen staatssecretaris van economi sche zaken) aftreden na een beschuldi ging van de beruchte en steenrijke za kenman Mohamed al-Fayed dat hij als parlementariër Kamervragen had gesteld in ruil voor cadeaus en geld. Tijdens de verkiezingen verloor Hamilton vervol gens zijn zetel, en begon hij, om zijn naam te zuiveren, een proces wegens smaad tegen al-Fayed. Omdat er brood op de plank moest komen probeerde Christine en Neil Hamilton stonden gisteren de massaal toegestroomde pers te woord. Foto: Reuters/Michael Crabtree Christine Hamilton haar reputatie te gel de te maken met de publicatie van het boek 'Beroemde Britse Manwijven'. Geheel los van de 'cash-for-questions'- affaire stond vorig jaar een serie foto's van de twee in schandaalblad News of the World. Neil en Christine, toch al jaren bekend staand als uitbundig en extravert, bleken zich uitstekend te vermaken op een studentenfeestje: Christine kuste een zichtbaar dronken student vol op de mond, Neil stond afgebeeld met een halfvolle fles whisky aan zijn mond. Eind vorig jaar was het echtpaar weer groot nieuws toen zij hun rechtszaak te gen al-Fayed verloren, en daardoor bo vendien werden opgescheept met de proceskosten die in de miljoenen liepen. In mei van dit jaar rukten de fotografen weer uit toen ze failliet werden verklaard en ze hun weelderige huis in Cheshire te koop aanboden. Maar ronduit verbazingwekkend was het verhaal dat vrijdagavond rond ging zin gen. Neil en Christine Hamilton waren eerder die avond gearresteerd op beschuldiging van aanranding van een 27-jarige blondi ne en zouden 'seksuele handelingen hebben verricht' terwijl de blondine werd verkracht door een zestigjarige man. De Hamiltons werden vrijdagavond nog op borgtocht vrijgelaten en gingen gelijk in de aanval: „Nonsens op stelten. Deze beschuldiging is een compleet verzinsel. Als dit tot een aanklacht leidt, dan ben ik een banaan", aldus Christine Hamilton op de haar bekende kordate toon. Nader onderzoek van de schandaalbla den leek gisteren de onschuld van de Ha miltons te bevestigen. De bewering van de Hamiltons dat zij op het moment van de vermeende verkrachting thuis gasten over de vloer hadden voor een etentje, is inmiddels in de Sunday Mail bevestigd door een van die gasten. Zodat het hele verhaal vrijwel zeker als een nachtkaars uitgaat Maar dat deert niet in het slapst van de komkommertijd hadden de kranten twee dagen een prachtverhaal. skopje/rtr-afp - Enkele uren voor de ondertekening van het vredesakkoord over Macedonië werd vanmorgen in het noorden van het land nog steeds gevoch ten. Het akkoord moet een eind maken aan zes maanden strijd tussen het Macedonische leger en de etnisch Albanese rebellen. De afgelopen week was sprake van de bloedigste conflicten sinds het begin van de strijd in februari. Ook de afgelopen nacht was het raak, vooral in het noorden van Macedonië rond de dorpen Vistica, Nikustak, Slupcane en Orizare, die in han den zijn van de rebellen. Bur gers hoorden zware ontploffin gen ten noordwesten van de hoofdstad Skopje. De straten in Tetovo, al maandenlang het to neel van zware gevechten, wa ren verlaten. Vandaag wordt het vredesakkoord ondertekend, dat met veel moeite tot stand kwam tussen leiders van de belangrijk ste Macedonische en etnisch- Albanese partijen. Het akkoord is een van de voorwaarden voor het stationeren van een 3.500 man sterke NAVO-troepen- macht. Sinds 26 juli is een wa penstilstand van kracht, maar die is vooral van theoretische waarde gebleken. De Europese Unie en de NAVO hebben de partijen een vredes regeling voorgelegd die de etni sche Albanezen - de grootste maar niet de enige minderheid in het land - speciale rechten geeft. Zo wordt het Albanees er kend als tweede taal, en krijgen de Albanezen meer zeggen schap in bestuur en politie. Een woedende Palestijn belaagt Israëlische militairen voor het Orient House in Jeruzalem. Foto: Reuters/Reinhard Krause door onze correspondent Ad Bloemendaal oost-jeruzalem - Toen Azm Abu-Suod vrijdagochtend om tien uur zijn kantoor in Oost-Jeruzalem naderde, zag hij onmiddel lijk dat het geen werkdag zou worden. Voor de deur had zich een kleine politie macht-verzameld. Hij kreeg toestemming een paar minuten het trappenhuis in te gaan om de sluitingsorder te lezen op de deur van de Kamer van Koophandel voor Arabisch Jeruzalem, waarvan hij directeur „Mijn broekzak is nu mijn kantoor", zegt Abu-Suod met een zure glimlach. En hij haalt een opgevouwen papier te voor schijn met de tekst van het sluitingsbevel, afkomstig van het Israëlische ministerie van openbare orde. „Weet je wat het ei genaardigste is? Er staat hier dat de slui ting is gebaseerd op een wet die is ont worpen voor de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. En dat terwijl Israël heel Jeruzalem als zijn soevereine grond gebied beschouwt!" De tekst is in een onbegrijpelijk soort Arabisch geschreven, zegt Abu-Suod, en hij heeft nog wel meer aan te merken. Maar het heeft weinig zin een advocaat in te schakelen. De sluiting van zijn kan toor, en die van negen andere Palestijnse instituten, heeft niets te maken met de wet en alles met politiek. Het is Israëls vergelding voor de terreuraanslag op het Sbarro-restaurant van donderdag in het westelijke stadsdeel, en het is een lang gekoesterde wens van Ariel Sharons Li- kud-partij. De premier laat zien dat hij durft wat zelfs Benjamin Netanyahu als eerste minister niet is gelukt. Van de tien gesloten instituten zijn er maar een paar van belang voor het dage lijks leven van de Palestijnse bevolking. De meeste zakenlieden zullen het wel redden zonder de Kamer van Koophan del. En de Jordaniërs, die het instituut ge bruikten voor paspoortaanvragen en - verlengingen, zullen er wel in slagen tij delijk een ander kanaal te openen. Wat vooral kwaad bloed heeft gezet, is de sluiting van een aantal officiële Palestijn se gebouwen in Abu-Dis, een in het oos ten tegen Jeruzalem aangebouwd dorp. Abu-Dis is grotendeels 'B-gebied', wat wil zeggen dat de Palestijnen er het be stuur voor hun rekening nemen en de Is raëliërs de defensie. Het is geen geheim dat agenten in burger van de Palestijnse politie dagelijks vanuit het dorp in Oost- Jeruzalem opereerden. Af en toe maakte Israël zelfs informeel gebruik van hun diensten, bijvoorbeeld bij het bewaren van de orde na de vrijdagse gebedsdien sten op de Tempelberg. Dat lijkt nu afge lopen. De sluiting van het Orient House heeft het meest de aandacht getrokken. In de nacht van donderdag op vrijdag hees de Israëlische politie er de nationale blauw witte vlag met de Davidsster. Dat werkte als een rode lap op een stier. Vrijdag, za terdag en gisteren waren er op kleine schaal botsingen met de vele honderden politieagenten en soldaten van de grens politie die de wijde omgeving van het Orient House hebben afgezet. Hoe groot is de kans dat het tot nu toe betrekkelijk rustige Oost-Jeruzalem volle dig gaat meedoen in de intifada? „Niet erg groot", meent Ziad Hammoury. „Veel wapens zijn hier niet in omloop, en Isra els politie- en veiligheidsdiensten hou den het bezette stadsdeel in een ijzeren greep." Hammoury is hoofd van een centrum in Oost-Jeruzalem dat zich be zighoudt met het verstrekken van prakti sche informatie en juridische diensten aan Palestijnse inwoners in nood. Het ziet er naar uit dat hij meer werk krijgt, niet alleen omdat het Orient House nu dicht is, maar ook doordat Israël volgens hem steeds meer repressieve maatrege len neemt. Hammoury noemt de sluiting van het Orient House een belangrijke symboli sche stap, waartegen de internationale gemeenschap zich fel zou moeten keren. De praktische betekenis ervan is echter beperkt. Palestijnen uit Oost-Jeruzalem die iets nodig hebben van het Palestijnse Bestuur of zijn instituten gaan ook nu al naar Ram all ah, waar een speciaal 'minis terie voor Jeruzalem-zaken' is gevestigd, onder leiding van minister Zayad Abu- Ziad. Jongere Palestijnen in de straat schetsen een onheilspellender beeld. „Oost-Jeru zalem is als een vuur zonder vlammen", zegt Ezam Abu-Hassan, een 21-jarige kapper. „Het smeult ondergronds. Maar plotseling laait het op, en dat gaat de ko mende dagen gebeuren." Volgens Abu- Hassan is escalatie in Oost-Jeruzalem precies wat Sharon wil. „En wij gaan hem een handje helpen", voegt hij er sarcas tisch aan toe. cergy-pontoise/afp - De Franse politie heeft gistermorgen de man aangehouden die wordt verdacht van de roofoverval za terdag op een bank in Cergy- Pontoise bij Parijs. De overval kostte drie mensen het leven. Vijf anderen raakten gewond. De man had zijn toevlucht ge zocht bij zijn levenspartner in Persan-Beaumont. Uit kringen rond het onderzoek is verno men dat de dader een voormali ge werknemer van de bank is, en dat hij uit wraak handelde. Verkleed als vrouw nam de man tien personen in gijzeling in een filiaal van de Caisse d'Espargne. Hij doodde de directeur en een medewerker van de bank en verwondde twee anderen, voor hij het pand zonder buit verliet. Tijdens een daaropvolgend vuurgevecht met de politie wer den twee toevallige passanten gewond. Ondanks de aanwezigheid van een aanzienlijke politiemacht wist de dader te ontsnappen in een auto waarvan hij de be stuurder had neergeschoten. Tijdens zijn vlucht heeft de overvaller nog een automobilist doodgeschoten. londen/afp - Een 20-jarige Britse vrouw is volgens de krant Mail on Sunday her steld van de nieuwe variant van de ziekte van Creuzfeldt-Jakob (N-CJD), de ge vreesde menselijke variant van de gekke- koeienziekte (BSE). In juni bleek dat de patiënte aan de ziek te leed, en dat ze daardoor binnen een jaar zou sterven. Ze heeft als proefkonijn echter een vooralsnog geheim gehouden behandeling gehad, die haar verbazing wekkend heeft doen herstellen, zo meldt de krant. In juni kon de viouw al niet meer lopen, niet meer coherent spreken en zich niet meer voeden. De vertwijfelde vader nam contact op met professor Stanley Prusi- ner in Califomië. Hij geldt als de ontdek ker van het verband tussen BSE en N- CJD, en kreeg in 1997 de Nobelprijs. Dankzij de door Prusiner en zijn mede werkers voorgeschreven behandeling kan de patiënte weer lopen en zonder proble men spreken. Het Britse ministerie van gezondheid heeft bevestigd dat de be handelingsmethode 'bemoedigend' is. De wijze van behandeling wordt komen de week gepubliceerd in een vaktijd schrift. Er zijn in Groot-Brittannië sinds 1996 106 gevallen van de nieuwe variant van Creu zfeldt-Jakob geconstateerd. De ziekte tast de hersenen aan, waardoor steeds meer lichaamsfuncties uitvallen, tot de dood erop volgt. Van de 106 Britse patiënten zijn er inmiddels 99 overleden. londen/rtr-dpa-afp De Noord-Ierse republikeinse ter reurbeweging IRA is volgens The Sunday Times bereid zijn wa penarsenaal vanaf november te ontmantelen. De krant heeft van bronnen bij inlichtingendien sten begrepen dat de IRA zijn wapens ten behoeve van het wedesproces in Noord-Ierland zal wegdoen 'als de politieke omstandigheden daartoe aanlei ding geven'. De beweging bedoelt daarmee dat hervormingen moeten wor den doorgevoerd bij de Noord- Ierse politie en dat de Britse mi litaire aanwezigheid in de pro vincie wordt verminderd. De IRA heeft al aangeven dat het zijn wapens onbruikbaar wil la ten maken, maar wanneer blijft onduidelijk. Voor de protestan ten in Noord-Ierland is die ont wapening een keiharde voor waarde voor voortzetting van het wedesproces. De provincie heeft sinds giste ren wel weer zelfbestuur, nadat ze een dag vanuit Londen was geregeerd. Volgens de Britse re gering was die mMtregel nood zakelijk om de parajen extra tijd te geven om uit de impasse te komen. Hij maakte daarbij gebruik van een juridisch achterdeurtje in het Goede Vrijdagakkoord uit 1998, dat Londen het recht geeft het zelfbestuur tijdelijk op te schorten, en dan zes weken de tijd geeft om een oplossing te vinden. De alternatieven waren nieuwe verkiezingen of langdu rig direct bestuur vanuit Lon den. De regionale regering in Belfast zit al zes weken zonder eerste minister. De protestantse rege ringsleider David Trimble legde zijn functie op 1 juli neer uit on- wede over de houding van de IRA.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5