Vervangauto's ANWB misbruikt BINNENLAND Heteren neemt afscheid van verongelukt gezin Vermeend zet opnieuw in op loonmatiging Pony's populair Ziekenhuizen slordig met infectierisico's Overschotten 3VO wil snelheidsbeperking bij scholen en speelplaatsen Amsterdam eist opname van psychiatrisch patiënt lederlands meisje =ialt uit hotelraam n rafael - Een 3-jarig Neder- jds meisje is in de Verenigde aten zwaar gewond geraakt en ze uit het raam van een itel twaalf meter naar bene- n viel. Het meisje is in kritie- toestand opgenomen in het cenhuis. Een Nederlandse ailie op vakantie in Californië e niet goed op toen het isje op een bank klom die ar een raam stond. Het kind [oor haar evenwicht en viel. am- en businfo er sms en wap haag - Wachten op een j of tram behoort in Den ag binnenkort tot het verle- i. Als het aan de Haagse mwegmaatschappij (HTM) krijgen bezitters van een biele telefoon straks per sms wap actuele reisinformatie, ld dit jaar begint een proef- iject, waaraan 750 klanten i de HTM deelnemen. Zij jgen een halfjaar lang via sms vap de echte vertrektijden. sbest vrij na and in boerderij IsiooT - Bij een brand in een •uur in het Drentse Holsloot laterdagmiddag asbest vrij- lomen. De brandweer heeft mmgeving van de schuur nat louden om verspreiding van asbest te voorkomen. De kuur stond vol met land- fcwwerktuigen die op tijd tden worden weggehaald, [schuur is volledig afge- Ind. De oorzaak en het scha- ledrag zijn nog niet bekend. alse bommelding J ation Hengelo ïal igelo - De politie heeft za- lagavond rond 20.00 uur ir enkele uren het NS-station lengelo ontruimd na een nmelding. Ook het treinver- werd stilgelegd. Medewer- svan de Explosieven Oprui- lgsdienst (EOD) hebben het station doorzocht en von- in de toiletruimte een ver- ht pakketje. Het bleek een bom te zijn. De anonieme er, die contact opnam met Algemeen Nederlands Pers- eau (ANP), zei te spreken nens de actiegroep De Rode De politie Twente zegt de iaJegroep niet te kennen en maandag 13 AUGUSTUS 2001 shandelde pony lijden verlost 5T - Een tweejarige pony is :ren uit haar lijden verlost, at onbekenden het dier met baksteen hadden geslagen. 8-jarige eigenaar ontdekte sren in de wei in Hulst (Zee dat het dier overal wond- «1 putjes op het achterwerk Het linker achterbeen was oken en er kwam bloed uit ïond. Uit angst voor een laling zijn er inmiddels -schijnwerpers op de wei t. De eigenaar looft dui- 1 gulden uit voor degene iem leidt naar dader. >de man op iustrieterrein 'erdam - De politie van Rot- heeft vannacht op een istrieterrein in Rotterdam een dode man aangetrof- 3e politie gaat uit van een 'rijf. Kort na middernacht 'den omwonenden scho- maar het is nog niet duide- 'fhet slachtoffer hierdoor bet leven is gekomen. Over Jedracht en de dader kon olitie nog niets zeggen. bemmel - Pony's zijn weer populair in Nederland. Dat constateert de organisatie van de Bemmelse ponymarkt, die vandaag voor de 44ste keer werd gehouden. Met de aanvoer van tussen de zeven- en acht- honders pony's is de markt in Bemmel een van de grootsten in Neder land. Foto:ANP/Vidiphoto utrecht/anp - Patiënten lopen in het ene ziekenhuis veel meer kans op infecties dan in het an dere. Volgens het kwaliteitsinsti tuut voor de Gezondheidszorg CBO uit Utrecht komt dit door dat personeel van ziekenhuizen verschillend omgaat met be smettingsrisico's. Het CBO heeft hier de afgelopen jaren onder zoek naar gedaan. Het CBO begint, samen met het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) dit najaar met een actie om ziekenhuis personeel bewust te maken van besmettingsgevaar. Uit het onderzoek blijkt dat pa tiënten in sommige ziekenhui zen nauwelijks gevaar lopen op infecties, terwijl de kans in an dere ziekenhuizen twintig pro cent bedraagt. In het onderzoek worden geen namen van zie kenhuizen genoemd. Volgens een woordvoerder van het CBO verschilt de 'cultuur' per ziekenhuis. Zo wordt bij voorbeeld in sommige zieken huizen tijdens operaties meer in - en uit de operatiekamer ge lopen dan in andere. Hierdoor kunnen bacteriën zich beter verplaatsen. Wondinfecties kunnen erg pijn lijk zijn. Het kan weken duren voordat ze zijn genezen. Jongeren brengen opzettelijk voor tonnen schade aan een onderzoek in. immige sfeer Dance Parade ferdam - Alcohol is tijdens ïgj taterdag in Rotterdam ge- 'ej den Dance Parade toch reen belangrijke aanjager problemen gebleken. Naar- e de parade met veertig h, :ks, dansers en dj's vorder- werd de sfeer grimmiger, tie moest alle zeilen bijzet - maar kon voorkomen dat ituatie uit de hand liep. ief ie'zoeker dronken rïp volde - De 22-jarige asiel- jCh eer uit Zeewolde die sinds jnl idagmiddag werd vermist, se kt te zijn verdronken. Zijn ,t lelijk overschot is gister- v gen gevonden bij gemaal inck in het Veluwemeer. De ,]0( 1 verbleef in het asielzoe- centrum in Zeewolde. Zijn j E en identiteitsbewijs zijn 3 ,a dag langs het Veluwemeer I Jnden, hijzelf bleek spoor- [lfDe politie en brandweer n g ben dagenlang naar hem be pcht en gedregd. De politie geen sporen aan die wijzen len misdrijf. den haag/gpd - Vervangauto's die de ANWB meegeeft aan leden die onderweg pech hebben ge kregen, worden op grote schaal misbruikt. Met name jongeren brengen de wagens opzettelijk voor tonnen schade toe en leve ren de auto's vaak weken te laat in. Strengere voorwaarden voor het uitlenen van vervangend ver voer moeten hier een einde aan maken. Sinds kort komen de anderhalf miljoen ANWB-leden alleen nog in aanmerking voor een vervan gende auto als ze ouder zijn dan 21 jaar èn zich kunnen legitime ren door middel van een rijbe wijs. Jongeren onder de 23 jaar dienen minstens één jaar in het bezit te zijn van een rijbewijs. De gestrande automobilist moet daarnaast een betrouwbare in druk maken voordat hij een an dere auto meekrijgt. De Vervangend Vervoer Service Nederland (WSN), die de auto's levert aan de ANWB-leden, heeft aanscherping van de regels ge- eist, aldus woordvoerder De Korte van de automobilisten club. De maat was voor de ver huurbedrijven en vooral hun verzekeraars vol. Tijdens de één tot drie dagen dat leden de ver vangauto's tot hun beschikking hebben, worden opvallend veel bekeuringen uitgedeeld. Steeds meer auto's worden pas na vier of zelfs zes weken ingeleverd en van het interieur is soms niet veel meer over. Jongeren 'racen' met de wagens expres over vluchtheuvels en geven ze af met een compleet vernield on derstel. Een groep heeft een truc ont dekt om met een solide auto de vakantiebestemming te berei ken, vermoedt De Korte. „Ze worden keurig in het voorjaar lid van de ANWB, kopen bij de sloop een krakkemikkige auto die het natuurlijk snel begeeft. De Wegenwacht kan de wagen niet ter plekke repareren en ver volgens krijgen ze voor enkele dagen een vervangende auto. En daarmee gaan ze dein lekker op vakantie." Volgens een brief van de WSN aan de zeventig bij haar aange sloten verhuurbedrijven wordt het vermoeden uitgesproken dat de auto's zelfs voor drugstrans porten worden gebruikt, maar die suggestie wordt niet onder bouwd. Ook commissaris R. Bronkhorst van de WSN noemt dat 'een extreem geval'. De ANWB was van plan om de voorwaarden per 1 januari 2002 te wijzigen, maar het misbruik van de auto's is deze zomer zo groot dat de WSN niet meer wilde wachten. Dat de leden niet zijn ingelicht over de nieu we regels, noemt De Korte 'on gelukkig'. Hij is er verder niet blij mee dat in de brief van de WSN wordt gesproken over rit jes van en naar Marokko binnen vijf dagen. „Daar had net zo goed Italië of Frankrijk kunnen staan. Bronkhorst van de WSN stelt dat de verhuurbedrijven de af gelopen jaren 'veel te soepel' zijn geweest. „Bij een normaal autoverhuurbedrijf gelden ook strengere voorwaarden. Dat is heel logisch. Je geeft toch niet zomaar 40.000 gulden aan ie mand mee." heteren/gpd - Zachte pianoklanken vullen de rouwzaal. Diep onder de indruk staren een vader en moeder met drie jongetjes naar de vijf lijkkisten die in Zalencentrum De Bongerd in een halve kling staan opgesteld. Op het krukje ervoor liggen paars-witte lelies namens het ge meentebestuur Over-Betuwe. Op de lichtbruine kisten prijken foto's van het op tragi sche wijze omgekomen gezin Jager uit Heteren. Vader Hanno (45), moeder Marion (46) en Silke (15), Elke (12) en hun jongste zusje Kari (8). Rondom liggen bosjes bloemen. Op de kist van Kari ligt een ingekleurde teke ning van Nijntje. „Rust zacht lieve familie", is met kin derhand op een andere tekening geschreven.' Er wordt zacht gefluisterd, onderdrukt gesnikt. Met zachte stem wijst een medewerker van de uitvaarton dernemer op de mogelijkheid een kaarsje aan te steken. Aan weerszijden van de kisten branden tientallen waxi nelichtjes. Op verschillende tafels liggen viltstiften en papier ge reed. Speciaal wordt kinderen de mogelijkheid geboden om op hun eigen manier het verdriet om hun vriendin netjes te uiten. Aan de wand worden op plakkaten in tekstballonnetjes enkele suggesties gedaan: „Schrijf lie ve woordjes. Vertel in eigen woorden over je verdriet of schrijf een speciale herinnering." De Heterense dorpsgemeenschap neemt deze middag afscheid van het gezin Jager. De bijeenkomst is sober. Toespraken worden niet gehouden. Wel kan het condo-, leanceregister worden ondertekend. In de zaal ernaast wordt koffie geschonken. Er klinkt zacht geroezemoes. Mensen komen druppelsgewijs het zalencentrum bin nen. Een uur voordat haar bevolking afscheid kan nemen, houdt burgemeester Tuijnman in een bijzaal een kleine persconferentie. De familie van het getroffen gezin heeft haar gevraagd om namens de nabestaanden als spreek- Burgemeester Tuijnman bij de kisten met de stoffelijke overschotten van het gezin Jager. Foto:GPD/Cees Mooij buis te fungeren. Ze informeert over Ymke, het 10-jarige meisje dat als enige van het gezin het ongeluk in de Oostenrijkse Gleinalmtunnel overleefde. De toestand van het meisje is stabiel, maar ze verkeert nog wel in le vensgevaar. De voogdij van Ymke is inmiddels geregeld. Ze zal door familie worden opgevangen. Oplopende werkloosheid en overschotten sociale fondsen geven bewindsman ruggensteun door Ap van den Berg en Jos van Rijsingen den haag - Minister Vermeend (sociale za ken en werkgelegenheid) doet opnieuw een klemmend beroep op werkgevers en werknemers tot loonmatiging bij het af sluiten van nieuwe cao's. De bewindsman reageert daarmee op nieuwe, tegenvallen de berekeningen van het Centraal Planbu reau (CPB) van de groeicijfers van de eco nomie. Volgens het CPB komt de economische groei volgend jaar uit op twee procent. Door die beperkte groei zou de werkloos heid voor het eerst sinds 1994 oplopen en wel met 40.000 mensen. Vorig jaar september voorspelde het CPB nog een groei van vier procent. „Het is duidelijk- niemand is gebaat bij een oplopende werkloosheid. En dus ook niet bij sterk oplopende loonkosten", al dus Vermeend. Hij zal zijn verzoek tot loonmatiging herhalen in het najaars overleg met de sociale partners. In het voorjaarsoverleg kwam de loonmatiging ook al aan de orde, maar die werd toen door vertegenwoordigers van de vakver enigingen weggehoond. De minister heeft dit keer - naast de te genvallende groeicijfers - ook iets con creets te bieden. Vermeend is van plan de grote reserves in de WW- en WAO- fondsen deels terug te geven aan dege nen die de premies hebben opgebracht. Hij heeft daarover een akkoord gesloten met minister Zalm van financiën. Het gaat in totaal om twintig miljard gulden, al blijft een buffer voor slechtere tijden nodig. Teveel lastenverlichting zou bovendien via een omweg de inflatie verder kunnen opjagen. Beide ministers overwegen daarom enkele compenserende belas tingverhogingen. Welke dat zijn is onbe kend. De kunst is ook heffingen te vinden die geen inflatoir effect hebben. De ver hoging van de BTW en de ecotax dit jaar pakten wat dat betreft slecht uit. Deze zorgden ervoor dat Nederland inflatie kampioen van de Europese Unie werd, waardoor ook de onderhandelingseisen van de werknemers werden opge schroefd. Wanneer de economie zich minder gun stig ontwikkelt, kunnen die lastenverho gingen deels achterwege blijven. Een koopkrachtverbetering kan de kwakke lende economie dan juist een extra im puls geven. Bovendien zijn in mei 2002 de Kamerverkiezingen. Regeringspartijen zijn met verkiezingen in het vooruitzicht vaak kwistiger met extraatjes voor de burgers. Vermeend wil in elk geval dat de premies (met name WW) die op het loon van mensen worden ingehouden omlaag COMMENTAAR In de kassen van de sociale fondsen loopt het geld over de rand. Een rooskleurige economie die de afgelopen jaren het aantal uitkeringen deed dalen plus een overheid die de soci ale premies desondanks stelselmatig te hoog vaststelde, zorgden voor miljarden aan overschotten. Geld, het is goed te onthouden, dat is opgebracht door werkgevers en werkne mers en dat mede wordt beheerd door de overheid. Met voorbijgaan aan de sociale partners heeft de overheid, in dit geval de ministers Vermeend (sociale zaken) en Zalm (financiën), besloten het geld terug te sluizen. Maar terug sluizen waarheen? De precieze bestemming is op dit moment nog onduidelijk Want Zalm en Vermeend hebben een ongemakkelijk pro bleem. Zij zijn bezig met het opstellen van de begroting voor volgend jaar en die begroting heeft te lijden onder een wei nig rooskleurig gesternte: minder economische groei en geen verdere daling, maar juist een stijging van de werkloos heid. Volgens het Centraal Planbureau zal de groei terugval len naar twee procent en zal de werkloosheid hierdoor met 40.000 personen toenemen. Tegelijk is de inflatie in Neder land ongemakkelijk hoog en wordt de overheid geconfron teerd met hoge looneisen die vakbonden komend najaar met de werkgevers willen uitonderhandelen. In deze situatie heeft minister Vermeend het idee ontwikkeld de miljardenoverschotten in de sociale fondsen te gebruiken om loonmatiging af te kopen. Hij zal werknemers en werkge vers waarschuwen dat hoge looneisen leiden tot een onge wenste aantasting van de economie. En als de lonen worden gematigd, wil hij werkgevers en werknemers in een of andere vorm compenseren met lastenverlichting. De sociale partners zijn wantrouwig, en terecht. Zij worden min of meer met hun eigen geld onder druk gezet. We want our money back', zeggen zij dezer dagen dan ook de vroege re Britse premier Thatcher na. De burger mag nog wantrou- wender zijn: hij zal zijn te veel betaalde geld waarschijnlijk nooit terugzien. Want bij de heersende neergang van de eco nomie zal het ongetwijfeld zo gaan dat de overheid met de andere hand zal terugnemen wat ze met de ene hand geeft. arnhem/anp - De verkeersorga- nisatie 3VO wil dat de maxi mumsnelheid bij scholen en kinderspeelplaatsen wordt be perkt tot 30 kilometer per uur. 3VO gaf dat advies vandaag bij het begin van het nieuwe schooljaar en de aftrap van de jaarlijkse campagne 'De scholen zijn weer begonnen'. Van de kinderen die bij een ver keersongeval gewond raken of overlijden, is 38 procent op weg van of naar school. Vorig jaar overleden 58 kinderen tot 14 jaar door een verkeersongeval en raakten 2.500 kinderen ge wond. 3VO heeft een analyse gemaakt van de tijd waarop en de plaats waar kinderen betrokken waren bij ongevallen. Verreweg de meeste ongelukken (91 procent) gebeurden binnen de bebouw de kom, waarvan 93 procent op wegen waar 50 kilometer per uur mag worden gereden. Vol gens berekeningen van de ver- keersorganisatie zouden kinde ren op wegen waar 50 kilometer per uur mag worden gereden drie keer zo veel kans op een ongeluk hebben dan op een weg waar de snelheid is beperkt tot 30 kilometer per uur. Ook eenrichtingsverkeer zou voor jonge verkeersdeelnemers onveilig zijn. Op dergelijk wegen zou de kans op ongevallen met voetgangertjes 2,5 keer zo groot zijn dan op tweerichtingswegen. Kinderen die onverwacht van achter een obstakel oversteken zijn in 31 procent de oorzaak van een ongeval. 3VO waarschuwt ervoor dat de onveiligheid in het verkeer bete kent dat kinderen steeds later zelfstandig op straat mogen spe len of zelf naar school mogen lopen. Mochten kinderen enkele jaren geleden op hun zesde al leen het verkeer in, tegenwoor dig zijn ze acht jaar voordat ze die toestemming krijgen. gaan. Heel veel mensen vonden de afge lopen jaren een baan, maar de WW-pre- mie bleef onveranderd hoog. Vandaar de grote reserves. Vermeend wil daarin ver andering brengen. Deze week legt hij zijn voorstellen voor aan het kabinet, dat vrij dag voor het eerst sinds het reces bijeen komt. In de voorstellen zullen ook enkele tegemoetkomingen voor de onderne mers zitten want de overschotten in de sociale fondsen zijn bijeengebracht door werknemers en werkgevers. Deelt het kabinet de mening van Ver meend, dan staat de bewindsman tijdens het Najaarsoverleg met werkgevers en werknemers niet met lege handen. Met fors lagere sociale premies, een lagere in flatie in het verschiet en met de dreiging van massale reorganisaties in grote sec toren van het bedrijfsleven zullen de vak bonden eerder geneigd zijn hun CAO-ei- sen te matigen. amsterdam/anp - De ge meente Amsterdam heeft gis termiddag via een kort ge ding de stichting Geestelijke Gezondheidszorg Buiten- Amstel gedwongen een pati ent op te nemen. Het is de eerste keer dat de gemeente een kort geding aanspande om een bed te krijgen voor een psychiatrische patiënt die tegen zijn wil moet wor den opgenomen. Amsterdam eiste in de zitting dat de patiënt binnen een uur na de uitspraak zou wor den opgenomen, met een dwangsom van 10.000 gulden voor elk uur dat de stichting daaraan niet tegemoet zou komen. Vice-president van de rechtbank Orobio de Cas tro gaf de stichting echter zes uur de tijd om een plaats voor de patiënt te vinden, met een dwangsom van dui zend gulden per dag. Uiteindelijk lukte het gister avond nog om de patiënt, die sinds zaterdag in een politie cel zat, te plaatsen in een in stelling in Alkmaar. Tijdens de zitting verdedigde de stichting Geestelijke Ge zondheidszorg Buiten-Amstel zich door te spreken van overmacht. Volgens de woordvoerder is de doorstro ming in de psychiatrische in stellingen slecht en zitten de afdelingen vol met mensen die eigenlijk een verpleeg huisindicatie hebben. In de verpleeghuizen zouden al leen in de Amsterdamse regio door gebrek aan personeel al tweehonderd bedden leeg staan. Intussen zitten patiën ten die eigenlijk in een iso leercel horen te zitten op hun psychiatrische afdeling vast gebonden aan hun stoel of hun bed, aldus de stichting. Volgens Orobio de Castro hebben de instellingen echter wel degelijk een rechtsplicht en kan een beroep op over macht niet opgaan. Volgens M. Nijsen, lid van de raad van bestuur van de stichting, zijn de plaatsings problemen niet alleen in Am sterdam een probleem. „We hebben continu contact met instellingen in de rest van het land, maar dat heeft in dit ge val niets opgeleverd." Jaarlijks krijgt Amsterdam te maken met vijfhonderd men sen die gedwongen moeten worden opgenomen, omdat ze anders een gevaar vormen voor zichzelf of hun omge ving. De burgemeester kan tot een dergelijke opname beslissen. De gemeente heeft volgens de woordvoerster onlangs met de zorginstellingen afge sproken dat vanaf 27 augus tus nog eens acht bedden permanent beschikbaar zijn voor patiënten die via de ge meente gedwongen worden opgenomen, naast de zeven bedden die al beschikbaar waren. Volgens Nijs® biedt dat echter slechts tijdelijk een oplossing door het gebrek aan doorstroming. Jaarlijks krijgt Amsterdam te maken met vijfhonderd men sen die gedwongen moeten worden opgenomen, omdat ze anders een gevaar vormen voor zichzelf of hun omge ving. De burgemeester kan tot een dergelijke opname beslissen. In Haarlem werden vorig jaar volgens cijfers van de GG en GD 52 mensen ge dwongen opgenomen. In alle gevallen had De Geestgron den een bed beschikbaar, zo meldde de psychiatrische in stelling vanmorgen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3